PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλές διατήρησης μυικής μάζας σε περίοδο αποχής



Δανάη
28-07-12, 12:09
Προσφάτως έπεσα και εγω θύμα τενοντιτιδας στον ωμο,δυστυχως με οποιον ορθοπαιδικο και αν μιλησα που απαγορευσε οποιαδηποτε αθλητική διαστηριοτητα που περιλαμβανει τα χέρια (ακομη και το κολύμπι ή ασκήσεις με λάστιχα).Λογω του οτι η περιοδος ανάρρωσης μπορει να ξεπεράσει τους 2 μηνες δεν θα ηθελα με τιποτα να χάσω οτι εχω κερδισει μεχρι στιγμης στα χέρια (εχω ενα θεμα με τα χερια ειναι σχετικα λεπτα σε σχεση με το υπολοιπο σώμα).Δυστύχως οτι ασκηση με βάρη προσπαθησω να κάνω (με μισο φορτιο σε σχεση με πριν) νιωθω μια ενοχληση
τι μου προτεινετε και απο θεμα ασκησης αλλα και διατροφής;

σας παρακαλω τα φώτα σας :(

kokolakis
28-07-12, 12:28
αφου ο γιατρος ειπε ετσι καλο θα ηταν να τον ακουσεις για να αποφυγεις περαιτέρω τραυματισμο....
συνεχισε την διατροφη και οτι ασκηση δεν συμβάλλει και ο ωμος σου...

beefmeup
28-07-12, 12:29
καλη αναρρωση αρχικα,κ καλη επανοδο..
για ασκηση απλα θα κανεις κατι που δεν σε ενοχλει..αν υπαρχει δλδ..
μου φαινεται περιεργο που σου απαγορευσε κ το κολυμπι..γνωμη μου ειναι να το δοκιμασεις λιγο κ να δεις πως σε παει..
εμενα μου ειχαν απαγορευσει πολλες ασκησεις,για την προπτωση που εχω,αλλα πηγα απο ενστικτο κ εκανα αυτες που δεν μου δημιουργουσαν προβλημα..κ τελικα καποιες δεν μου δημιουργουσαν προβλημα,οποτε ειμουν κομπλε.
αυτο βεβαια ειναι προσωπικη αποψη..

για διατροφη,πρωτεινουλα..κατι λιγοτερο απο οση επερνες ισως,αν υποθεσουμε πως επερνες 1.5-2γρ ανα κιλο βαρους σου..
λογικα θα εισαι οκ..
ενα καλο σεναριο,που απλα το γραφω αναφορικα,ειναι ελαφρως υποθερμιδικη με πρωτεινη 1-1.5γρ,κ αυτο σε περιπτωση που βαζεις ευκολα λιπος πανω σου..
αν οχι,απλα τρωγε οπως νομιζεις πως σε περνει,κ τσεκαρε μονο την πρωτεινη σου.

γενικοτερα μην σκας..μπορει να μικρυνουν λιγο απο πλευρας μυικοτητας τα χερια ολο αυτο το διαστημα,αλλα με το που θα ξαναμπεις θα εκπλαγεις με το αποτελεσμα..

αυτο που προεχει ειναι να κανεις μια καλη αποθεραπεια τωρα,κ να προσεξεις να μην εχεις τραβηγματα αργοτερα..οποτε θελει προσοχη,κ χωρις βιασυνες.
τα βαρη θα περιμενουν,δεν πανε πουθενα...

lila_1
28-07-12, 21:33
Eδώ είμαστε.... :green:

Εξαρτάται πόσο σοβαρό είναι...

Εγώ όταν είχα θέμα με τους ώμους μου (σε φάση να μη μπορώ να γυρίσω το τιμόνι κ να τραβήξω χειρόφρενο) συνέχισα τα βάρη, απλά σταμάτησα να κάνω ότι με ενοχλούσε, και για να μη φορτώνω πολλά άρχισα τα σούπερσετ...
Επίσης έκανα αργές αρνητικές κ γενικά αργές επαναλήψεις

Επίπλέον εκείνη τη περίοδο ξανάρχισα κολύμπι και μου έκανε μεγάλη διαφορά στους πόνους....σε έναν μήνα είχαν περάσει εντελώς οι πόνοι και άρχισα να φορτώνω και κιλά...απορώ γιατί στο απαγόρεψε
Και να φανταστείς έκανα σπριντ σε πεταλούδα:turtle:

Επίσης το καλό ζέσταμα θα σου κάνει μεγ΄λαη διαφορά...

Πλέον κάνω τουλάχιστον 5λεπτο ζέσταμα μόνο στους ώμους πρίν από κάθε άπερ

marvin
28-07-12, 21:51
:thumbup:Συμφωνω με τη Λιλα και εγω που ειχα θεμα με ωμους εκοψα την ασκηση που με ενοχλουσε,αλλαξα στυλ προπονησης κι ξεκινησα τροχαλια και λαστιχα κανοντας ασκησεις για εσω και εξω στροφη των ωμων!!Πλεον δεν κανω τιποτα αν δεν κανω ασκησεις για αποκασταση και αιματωση τους!!Μεγαλη βοηθεια ειναι και τα ζεστα.Σε ωρες ξεκουρασης την θερμοφορα πανω τους.Πιστευω οτι δεν χρειαζεται πληρη αποχη απο γυμν!!Εξαλλου η κινηση θρεφει τον πονο!!:welcome:

Δανάη
29-07-12, 13:47
παιδια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Λιλα την κατασταση που περιγράφεις την έζησα την πρωτη βδομάδα,τωρα ειμαι πολύ καλυτερα αλλα δυστυχως οπως γραφω και πάνω οτι ασκηση και να εκτελέσω νοιωθω μια ενόχληση

αξιζει να βάζω πολυ λιγα κιλα ισα ισα να παιρνουν οι μυες ενα μικρο ερεθισμα;
μπορει να ξεκινησω κολύμπι πολύ χαλαρααααα,αν παρατηρήσω οποιαδήποτε υποτροπή θα σταματησω αμέσως

συγνωμη μη με θεωτειται υπερβολικη απλα εχω μοχθήσει πολυ πάνω στο θεμα χέρια, τα κέρδη μου ειναι ελαχιστα σε συγκριση με τον κοπο μου (ισως φταινε τα γονίδια) γι'αυτο τωρα δεν θέλω να "κρεμάσω" :-|

marvin προσοχή!!!!!!!! σε μυικες συσπάσεις χρησιμοπουμε ζεστά!!!!! στις φλεγμονες μονο κρύα!!!

STIVAS
29-07-12, 14:29
Λοιπόν Δανάη αν μιλάμε για ‘’τενοντίτιδα’’ και είμαστε σίγουροι από επίσκεψη στον ορθοπεδικό ότι πρόκειται για τενοντίτιδα και όχι για κάτι άλλο τότε τα πράγματα είναι μη αναστρέψιμα αν μιλάμε για 100% αποκατάσταση. Δεν έχω γνωρίσει εγώ ποτέ κανένα ή καμία που να ξεπέρασε 100% την τενοντίτιδα. Και ειδικά στους ώμους που συμμετέχουν σε σχεδόν όλες τις ασκήσεις του πάνω μέρος του σώματος είναι πολύ δύσκολο. Δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει ξεπεράσει την τενοντίτιδα σε 2 μήνες και να μπήκε και να έκανε βάρη όπως πριν χωρίς να υποτροπιάσει. Αλλά συνήθως (όχι πάντα) συμβαίνει να υπάρχουν διάφορα στάδια πριν φθάσεις στην ‘’τενοντίτιδα’’ που ο κόσμος τα βαπτίζει κακώς και αυτά ‘’τενοντίτιδα’’ και με λάστιχα κτλ. μπορείς να ξεπεράσεις το πρόβλημα αλλά όχι την ‘’τενοντίτιδα’’.
Τραυματισμό στον ώμο είχα και εγώ και πήγα σε ορθοπεδικό αθλητίατρο (με χειρουργική ειδίκευση στους ώμους) και μου έδωσε να κάνω κάποιες ασκήσεις με λάστιχα και κάποιες συμβουλές πάνω στην τεχνική με βάρη και το ζέσταμα και μου είπε ότι είσαι ένα στάδιο πριν την ‘’τενοντίτιδα’’. Το ξεπέρασα το πρόβλημα 100% μετά από 3-4 μήνες αλλά δεν ήταν ‘’τενοντίτιδα’’.
Ακόμα και άτομα που παίρνανε διάφορα πεπτίδια και ακόμα σε άτομα που μπήκαν μέχρι και στο χειρουργείο κανείς μα κανείς δεν γνωρίζω να αποκαταστάθηκε 100% από την ‘’τενοντίτιδα’’.
Είναι πάντως περίεργο πως μία κοπέλα έπαθα τενοντίτιδα από τα βάρη γιατί συνήθως τα παθαίνουμε αυτά εμείς οι άντρες που κάνουμε πολλές μ@λ@κιες. Τέλος πάντων.

Τώρα όσο αναφορά την ‘’διατήρησης μυϊκής μάζας σε περίοδο αποχής’’ . Αυτό εξαρτάται με το πόσο δουλεμένος είναι ο καθένας. Ένας που κάνει 10-15 χρόνια βάρη δεν πρόκειται να χάσει τίποτα από 2 μήνες αποχή. Ένας που κάνει 1-2 χρόνια θα χάσει. Εγώ γνωρίζω περιπτώσεις με 2 χρόνια αποχής (λόγο ‘’τενοντίτιδας’’ ) που επανήλθαν και μέσα σε 2 μήνες ήταν όπως πριν αλλά αυτό το άτομο είχε και 20 χρόνια βάρη στην πλάτη του αλλά ποτέ δεν αποκαταστήθηκε 100% απλά πρόσεχε πολύ και με θετική ψυχολογία το ξεπέρασε όσο μπορούσε.

Τώρα βρες ένα ορθοπεδικό που τον εμπιστεύεσαι και άκου μόνο αυτόν και κανέναν άλλο.

tasos2
29-07-12, 14:36
Λοιπόν Δανάη αν μιλάμε για ‘’τενοντίτιδα’’ και είμαστε σίγουροι από επίσκεψη στον ορθοπεδικό ότι πρόκειται για τενοντίτιδα και όχι για κάτι άλλο τότε τα πράγματα είναι μη αναστρέψιμα αν μιλάμε για 100% αποκατάσταση. Δεν έχω γνωρίσει εγώ ποτέ κανένα ή καμία που να ξεπέρασε 100% την τενοντίτιδα.

Μπα! Ειχα παθει κι εγω παλια στον δικεφαλο, ποναγε παρα πολυ αλλα τοσα χρονια περασαν και δε με ξαναπιασε. Νομιζω οτι η θλαση ειναι πιο δυσκολο να περασει τελειως σε σχεση με την τενοντιτιδα. Σε καποια σημεια που ειχα παθει θλαση μου εχει μεινει ευαισθησια και αν δεν κανω πολυ καλο ζεσταμα ξαναπαθαινω θλαση. Η τενοντιτιδα απλα περναει και δε ξαναενοχλει. Εκτος αν υπαρχουν και πιο σοβαρες τενοντιτιδες απο αυτη που ειχα παθει εγω που να ειναι μονιμες, δε ξερω

STIVAS
29-07-12, 14:47
Τασο απάντησες μόνο σου στην απορία σου. Αλλά δεν ξέρω αν κάτα πόσο αυτό που είχες ήταν τενοντίτιδα στον ώμο και όχι κάτι άλλο. Αλλά αν αποκαταστήθηκες 100% και ο τένοντας είναι όπως πριν … συγχαρητήρια.

tasos2
29-07-12, 16:29
Τασο απάντησες μόνο σου στην απορία σου. Αλλά δεν ξέρω αν κάτα πόσο αυτό που είχες ήταν τενοντίτιδα στον ώμο και όχι κάτι άλλο. Αλλά αν αποκαταστήθηκες 100% και ο τένοντας είναι όπως πριν … συγχαρητήρια.

Στον δικεφαλο. Στον ωμο δεν εχω παθει ποτε. Αλλα μιλησες γενικα για τενοντιτιδα γι αυτο το ειπα

STIVAS
29-07-12, 19:39
Αυτή την εντύπωση έχω… δεν ξέρω… μπορεί να κάνω λάθος…
Στον δικέφαλο γνωρίζω μόνο δύο περιπτώσεις όπου και οι δύο εδώ και χρόνια δεν μπορούν να κάνουν σχεδόν τίποτα δυναμικά όπως πριν που να έχει σχέση με δικέφαλο. Δηλαδή πλάτη κτλ. Είσαι ο πρώτος που διαβάζω κάτι τέτοιο. Μπράβο. Μόλις πριν από λίγο μίλησα με τον ένα μάλιστα και μου είπε αποκλείετε να είχες τενοντίτιδα αλλά κάτι άλλο αλλά εγώ σε πιστεύω.;)

marvin
29-07-12, 22:51
Δανάη

marvin προσοχή!!!!!!!! σε μυικες συσπάσεις χρησιμοπουμε ζεστά!!!!! στις φλεγμονες μονο κρύα!!!

Δαναη μου δεν μπορω να ξερω τι ακριβως εχεις εσυ οπως το περιγραφεις ομως μοιαζει με αυτο που περασα εγω αυτο τον καιρο και πηγαινοντας σε χειρουργοορθοπεδικο-αθλιατρο,μου ειπε εκτος των αλλων, ζεστα.Παγο βαζουμε οταν τραυματιστουμε μετα θελει ζεστα και ειναι κατι που επιασε πανω μου γιαυτο και το αναφερω!!:welcome:

tasos2
31-07-12, 14:51
Αυτή την εντύπωση έχω… δεν ξέρω… μπορεί να κάνω λάθος…
Μόλις πριν από λίγο μίλησα με τον ένα μάλιστα και μου είπε αποκλείετε να είχες τενοντίτιδα αλλά κάτι άλλο αλλά εγώ σε πιστεύω.;)

Ρε συ ο τενοντας που ειναι κατω απο τον δικεφαλο με ποναγε τι αλλο να ηταν? Αφου δεν υπαρχουν μυς εκει κοντα για να μπερδευτω

SHRED
31-07-12, 16:01
Πάρτε αντιφλεγμονώδη να τελιώνετε μην κάνετε πειράματα και τα επιβαρύνετε με άλλες ασκήσεις που ντεμέκ θα βοηθήσουν να περάσει πιο γρήγορα.

Δανάη
31-07-12, 20:10
shred και αντιφλεγμωνωδη εχουμε πάρει και παγοθεραπειες κάνουμε αλλα υπάρχει πολυ μικρη βελτίωση

μαρβιν η τενοντίτιδα ειναι φλεγμονή των τενόντων,τα ζεστα θα προκαλέσουν υπεραιμια,επιδεινώνοντας περαιτερω την κατάσταση,ο γιατρος σου σου ειπε οτι ειχες τενοντιτιδα;

αγαπητε παλιε καλε μου φίλε Στιβα ισως μπερδευεσαι με την χρόνια τενοντιτιδα,υπέφερα και παλαιοτερα απο τενοντιτιδα στο άλλο μου χερι και απλα έκανα υπομονή και πέρασε,οσο για τον γιατρο που λές, μιλησα με τρεις ορθοπεδικους (δουλευω σε νοσοκομείο) και οι τρεις μου ειπαν περίπου τα ιδια

gym
31-07-12, 22:15
καλη αναρρωση αρχικα,κ καλη επανοδο..
για ασκηση απλα θα κανεις κατι που δεν σε ενοχλει..αν υπαρχει δλδ..
μου φαινεται περιεργο που σου απαγορευσε κ το κολυμπι..γνωμη μου ειναι να το δοκιμασεις λιγο κ να δεις πως σε παει..
εμενα μου ειχαν απαγορευσει πολλες ασκησεις,για την προπτωση που εχω,αλλα πηγα απο ενστικτο κ εκανα αυτες που δεν μου δημιουργουσαν προβλημα..κ τελικα καποιες δεν μου δημιουργουσαν προβλημα,οποτε ειμουν κομπλε.
αυτο βεβαια ειναι προσωπικη αποψη..

για διατροφη,πρωτεινουλα..κατι λιγοτερο απο οση επερνες ισως,αν υποθεσουμε πως επερνες 1.5-2γρ ανα κιλο βαρους σου..
λογικα θα εισαι οκ..
ενα καλο σεναριο,που απλα το γραφω αναφορικα,ειναι ελαφρως υποθερμιδικη με πρωτεινη 1-1.5γρ,κ αυτο σε περιπτωση που βαζεις ευκολα λιπος πανω σου..
αν οχι,απλα τρωγε οπως νομιζεις πως σε περνει,κ τσεκαρε μονο την πρωτεινη σου.

γενικοτερα μην σκας..μπορει να μικρυνουν λιγο απο πλευρας μυικοτητας τα χερια ολο αυτο το διαστημα,αλλα με το που θα ξαναμπεις θα εκπλαγεις με το αποτελεσμα..

αυτο που προεχει ειναι να κανεις μια καλη αποθεραπεια τωρα,κ να προσεξεις να μην εχεις τραβηγματα αργοτερα..οποτε θελει προσοχη,κ χωρις βιασυνες.
τα βαρη θα περιμενουν,δεν πανε πουθενα...

δαναη μου αρχικα περαστικα σου και κατα δευτερον το ποστ του μπιφ ειναι ολοσωστο....
πραγματικα οταν αναρρωσεις κ μπεις ξανα στην προπονηση κανονικα θα ξαφνιαστεις με το αποτελεσμα...
οσο για τη διατροφη κ πως να κινηθεις συμφωνω απολυτα με μπιφ...δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να κανεις...
επικεντρωσου στην αποκατασταση σου κ μετα βουρ...

ευχομαι να ειναι κατι περαστικο...:toast:

xronis 1997
31-07-12, 22:44
Επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα αλλα στον τρικεφαλο, σου λεω να συνεχεισεις την θεραπεια με τα αντιφλεγμονοδη και τον παγο και οταν εισαι 1000% σιγουρη οτι δεν πονας να ξαναρχεισεις τις προπονησεις σου αλλα να προσεχεις γιατι το κακο με τις τενοντιτιδες ειναι οτι ακομα και αν περασουν πληρος το σημειο εκεινο θα ειναι παντα πιο ευεσθιτο γιαυτο απο δω και στο εξης να προσεχεις οταν θα ξαναρχισεις.Μπανια θα σου ελεγα να κανεις γιατι η θαλασσα με εχει βοηθεισει αλλα πανω απο ολα προτεραιοτητα ειναι τορα να αναπαυθεις και να μην το κουρασεις περαστικα:thumbup:

SHRED
31-07-12, 23:55
shred και αντιφλεγμωνωδη εχουμε πάρει και παγοθεραπειες κάνουμε αλλα υπάρχει πολυ μικρη βελτίωση
Τότε δε ξέρω τι άλλο μένει να κάνεις αφου με φάρμακα και πάγο δεν είδες μεγάλη βελτίωση... Μήπως είναι λίγο νωρίς? Κάνε λίγο υπομονή. Ενταξει αμα η κατάσταση είναι απελπιστική ίσως ο γιατρός να σου πεί να κάνεις 2-3 ενέσεις κορτιζόνης και τότε στάνταρ θα δεις βελτίωση.

Υ.Γ απο πόδια βλέπω μια χαρά τα παςςς :P

Δανάη
01-08-12, 12:23
σε ευχαριστώ Ελένη μου αλλά και τους υπολοιπους,αχ το ξερω....δεν μπορώ να κάνω τιποτα άλλο εκτός απο υπομονή :(

STIVAS
01-08-12, 13:16
Καλά και εγώ σου είπα μπορεί να κάνω και λάθος , δεν είμαι ορθοπεδικός (αν και αυτοί κάνουν μερικές φορές λάθη) απλά σου έγραψα ότι αντιλαμβάνομαι από αυτά που έχω ακούσει . Αυτά τα ορθοπεδικά και οι τραυματισμοί είναι πολύ case sensitive περιπτώσεις. Άλλος έπαθε ρήξη χιαστού και δεν ξανά έπαιξε ποτέ μπάλα και άλλος έκανε καριέρα και άλλος τις θλάσεις τις ξεπερνάει και άλλος υποτροπιάζει με το παραμικρό. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτά και ούτε θέλω να σου πω την αλήθεια και μακριά από εμένα. Αλλά άμα εσύ δουλεύεις μέσα στο νοσοκομείο είναι θέλω να πιστεύω η καλύτερη πηγή πληροφοριών για το θέμα σου. Όσο για την διατήρηση μυϊκής μάζας σε περίοδο αποχής σου είπα την άποψή μου. Και εγώ φέτος συνολικά είχα σταματήσει για επαγγελματικούς λόγους περίπου κανένα ενάμιση μήνα και μου έκανε καλό. 2 μήνες δεν είναι πολύ εκτός αν το βλέπεις αλλιώς το άθλημα. Κοίτα να τους εκμεταλλευτείς διαφορετικά αυτούς τους μήνες αποχής. Άντε περαστικά και πρόσεχε μην το ξανά πάθεις και μάθε τι μπορεί να το προκάλεσε.

gym
01-08-12, 15:16
σε ευχαριστώ Ελένη μου αλλά και τους υπολοιπους,αχ το ξερω....δεν μπορώ να κάνω τιποτα άλλο εκτός απο υπομονή :(

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16117-%CE%A3%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BE%CE%AD%CE%BB%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B5%CF%82&p=612865#post612865

δεσ και εδω να παρεις κουραγιο ;)