PDA

Επιστροφή στο Forum : πως να αποκτησω μυικη μαζα (χωρις γυμναστηρια)



Pavlos25
29-07-12, 16:52
Γεια σας παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι 15 χρονων και επειδη ειμαι αρκετα αδυνατος γιαυτο και θα ηθελα να αποκτησω μυικη μαζα(πλατες, στηθος κτλ).
Σιγουρα θα μου προτεινατε γυμναστηριο αλλα επειδη οπως ξερουμε ολοι οι καιροι ειναι δυσκολοι και οι γονεις μου δυσκολευονται να τα βγαζουν περα οποτε δεν θελω να τους επιβαρυνω επιπλεον. Εχω στο σπτι μου μονοζυγο και βαρακια των 2 κιλων. Οσον αφορα την αεροβια ασκηση παω καθε μερα σε ενα παρκο για τρεξιμο για 1 ωρα. Θα ηθελα αν ηταν εφικτο να μου προτεινατε ασκησεις η καποιο προγραμμα. Επιπλεον εχω ακουσει οτι επειδη ειμαι στην αναπτυξη αν σηκωνω πολλα βαρη θα μεινω κοντος γιαυτο και κανω ασκησεις μονο με τα δικιλα μετα κοιλιακους ραχιαιους και ολα αυτα.Ουτε εδω ομως ξερω ποσες επαναληψεις πρεπει να κανω και ανα ποτε.. Τελος το τρεξιμο βοηθαει;
Ευχαριστω πολυ.

billys15
29-07-12, 17:01
Αν κανεις βαρη δεν θα μεινεις κοντος.Το υψος ειναι γεννετικη προδιαγραφη.Αν τωρα ομως πας και φορτωνεις κιλα που δεν τα 'χεις και κανεις ο,τι να 'ναι κινησεις και τραυματιζεις μεση,σπονδυλους και αρθρωσεις,ε εκει δεν ξερω τι αποτελεσμα μπορει να υπαρξει...

Με 2κιλα ειναι σαν να μην κανεις καθολου.Το μονοζυγο θα σε βοηθησει,κανε οσες περισσοτερες επαναληψεις μπορεις.Αν δεν μπορεις να βγαλεις πολλες,κανε 2-3 σετ με αναποδη λαβη και 2-3 με κανονικη στο ανοιγμα των ωμων και λιγο πιο εξω.Μπορεις επισης να κανεις και push-ups και καποιες ασκησεις με το σωμα.Το HCT-12 προτεινει καποιες ασκησεις που λεει οτι ειναι για καψιμο λιπους,βοηθανε γενικα.Ψαξ'το λιγο...

Οσο για το τρεξιμο,ειναι καλο ναι.Αν θες μαθε σιγα σιγα τεχνικη των sprinter κι εκει ειναι που θα δεις οντως διαφορες,παρ'ολο που δεν θα κανεις βαρη.Προσοχη ομως στην τεχνικη,οπως επισης και στο οτι θελει ΠΟΛΥ καλο ζεσταμα πριν το καθε sprint (100αρι).

Καλη συνεχεια!

Χριστοφορος123
29-07-12, 17:05
γεια σου φιλε...αφου υπαρχει προβλημα οκ καλα κανεις..το οτι εχεις μονοζυγο ειναι πολυ καλο γιατι μπορεις να δυναμωσεις το δικεφαλο,την πλατη σου και τους πισω ωμους...λοιπον ενα παραδειγμα που μπορω να σου πω ειναι..
Δευτερα
Μονοζυγο ανοιχτη 3χ...
Μονοζυγο κλειστη λαβη με τις παλαμες να κοιτανε στο προσωπο 3χ...
Πους απς 3χ...
Πους απς με πανω τα ποδια 3χ...
Πους απς με ενωμενα χερια 3χ...
Judo push ups 3χ...

Τριτη
Καθισματα (squat) 3χ20-50
Προβολες 3χ15-30
Πλαγιες προβολες (side lunges) 3χ15-30
Αρσεις γαμπων σε ενα υψωματακι 5χ15-50 ενα ενα ποδι

Πεμπτη το ιδιο με τη Δευτερα
Παρασκευη το ιδιο με την τριτη

Pavlos25
29-07-12, 17:48
Αν κανεις βαρη δεν θα μεινεις κοντος.Το υψος ειναι γεννετικη προδιαγραφη.Αν τωρα ομως πας και φορτωνεις κιλα που δεν τα 'χεις και κανεις ο,τι να 'ναι κινησεις και τραυματιζεις μεση,σπονδυλους και αρθρωσεις,ε εκει δεν ξερω τι αποτελεσμα μπορει να υπαρξει...

Με 2κιλα ειναι σαν να μην κανεις καθολου.Το μονοζυγο θα σε βοηθησει,κανε οσες περισσοτερες επαναληψεις μπορεις.Αν δεν μπορεις να βγαλεις πολλες,κανε 2-3 σετ με αναποδη λαβη και 2-3 με κανονικη στο ανοιγμα των ωμων και λιγο πιο εξω.Μπορεις επισης να κανεις και push-ups και καποιες ασκησεις με το σωμα.Το HCT-12 προτεινει καποιες ασκησεις που λεει οτι ειναι για καψιμο λιπους,βοηθανε γενικα.Ψαξ'το λιγο...

Οσο για το τρεξιμο,ειναι καλο ναι.Αν θες μαθε σιγα σιγα τεχνικη των sprinter κι εκει ειναι που θα δεις οντως διαφορες,παρ'ολο που δεν θα κανεις βαρη.Προσοχη ομως στην τεχνικη,οπως επισης και στο οτι θελει ΠΟΛΥ καλο ζεσταμα πριν το καθε sprint (100αρι).

Καλη συνεχεια!

Ευχαριστο πολυ για την απαντηση σου.Δηλαδη ποσα κιλα πιστευεις οτι ειναι οκ; Επισης ψαχνω για τεχνικη για τρεξιμο για να αυξησω την αντοχη μου και να φτιαξω κοιλιακους. Ειχα δει ας πουμε εναν στο παρκο που πηγαινα που εκανε στο γηπεδο ποσοσφαιρου την μια πλευρα βαδιν την αλλη ελαφρυ τρεξιμο και την αλλη με sprint. Μηπως θα μπορουσες να με κατατοπισεις για το που θα ψαξω για κατι τετιο;
Ευχαριστω

Pavlos25
29-07-12, 17:51
γεια σου φιλε...αφου υπαρχει προβλημα οκ καλα κανεις..το οτι εχεις μονοζυγο ειναι πολυ καλο γιατι μπορεις να δυναμωσεις το δικεφαλο,την πλατη σου και τους πισω ωμους...λοιπον ενα παραδειγμα που μπορω να σου πω ειναι..
Δευτερα
Μονοζυγο ανοιχτη 3χ...
Μονοζυγο κλειστη λαβη με τις παλαμες να κοιτανε στο προσωπο 3χ...
Πους απς 3χ...
Πους απς με πανω τα ποδια 3χ...
Πους απς με ενωμενα χερια 3χ...
Judo push ups 3χ...

Τριτη
Καθισματα (squat) 3χ20-50
Προβολες 3χ15-30
Πλαγιες προβολες (side lunges) 3χ15-30
Αρσεις γαμπων σε ενα υψωματακι 5χ15-50 ενα ενα ποδι

Πεμπτη το ιδιο με τη Δευτερα
Παρασκευη το ιδιο με την τριτη

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Αν και δεν ξερω καλα τις ονομασιες αλλα θα τις ψαξω:)

magavaTOUT
29-07-12, 19:59
Ευχαριστο πολυ για την απαντηση σου.Δηλαδη ποσα κιλα πιστευεις οτι ειναι οκ; Επισης ψαχνω για τεχνικη για τρεξιμο για να αυξησω την αντοχη μου και να φτιαξω κοιλιακους. Ειχα δει ας πουμε εναν στο παρκο που πηγαινα που εκανε στο γηπεδο ποσοσφαιρου την μια πλευρα βαδιν την αλλη ελαφρυ τρεξιμο και την αλλη με sprint. Μηπως θα μπορουσες να με κατατοπισεις για το που θα ψαξω για κατι τετιο;
Ευχαριστω
δες εδω για τρεξιμο
http://i.imgur.com/gi4Mi.gif

Pavlos25
29-07-12, 21:43
δες εδω για τρεξιμο
http://i.imgur.com/gi4Mi.gif

φιλε σε ευχαριστω πραγματικα πολυ!με βοηθησες αρκετα!

TAE KWON DO
30-07-12, 02:43
Παιδια θελω να με βοηθησετε και εμενα οσο μπορειται!!
Ειμαι 13,5 χρονων και 54 κιλα και υψος περιπου 1,70 καπου εκει θα σας γελασω...
Θελω να γυμνασω ολο μου το σωμα δινοντας εμφαση στον ανω μερος του σωματος δηλαδη χερια πλαυη στηθος κοιλιακους κτλ.
Δυστυχως δεν εχω οργανα στο σπιτι αλλα σκεφτομαι να αγορασω 2 αλτηρες που να αλλαζω δισκους(βαρος)Εαν μπορειται και εχετε διαθεση μπορειται να μου κανετε καμια προταση.Μονοζυγο γινεται να μπει καπου αλλου;;;εκτος σπιτιου;;;
Εχω πολυ διαθεση και μπορω να κανω τρεξιμο οσο χρειαζεται....
Δυστυχως γυμναστηριο δεν μπορω να πηγαινω

Dakonblackblade
30-07-12, 11:30
Λοιπόν σας έχει βαρέσει ο Αυγουστος όλους τους μικρούς μου φαίνεται.

Λοιπόν έχουμε και λέμε για 13,5 χρονών. Πάρε μια μπάλα μπάσκετ και γίνε καλός στο μπάσκετ. Προσπάθησε να βγάλεις 50 pushups και κάνε κοιλιακούς κάθε μέρα. Επίσης στη θάλασσα κάνε 10 λεπτά ελεύθερο συνεχόμενα και πάρε ρακέτες και γίνε καλός στις ρακέτες.

TAE KWON DO
30-07-12, 14:41
οχι φιλε δεν θελω να πετυχω μονο αυτα τα λιγα!!Εγω θα αρχισω την γυμναστικη και δεν προκειται να την παρατησω ποτε στην ζωη μου.Εαν θες μπορεις να μου πεις την αποψη σου και οχι παρε μια μπαλα και παιζε!!Ναι 13,5 χρονων αλλα θελω να πετυχω πολλα!Εαν δεν μπορεις να με βοηθησεις σε αυτο ενταξει δεν πειραζει!Κανεις αλλος;;;

Χριστοφορος123
30-07-12, 15:05
Παιδια θελω να με βοηθησετε και εμενα οσο μπορειται!!
Ειμαι 13,5 χρονων και 54 κιλα και υψος περιπου 1,70 καπου εκει θα σας γελασω...
Θελω να γυμνασω ολο μου το σωμα δινοντας εμφαση στον ανω μερος του σωματος δηλαδη χερια πλαυη στηθος κοιλιακους κτλ.
Δυστυχως δεν εχω οργανα στο σπιτι αλλα σκεφτομαι να αγορασω 2 αλτηρες που να αλλαζω δισκους(βαρος)Εαν μπορειται και εχετε διαθεση μπορειται να μου κανετε καμια προταση.Μονοζυγο γινεται να μπει καπου αλλου;;;εκτος σπιτιου;;;
Εχω πολυ διαθεση και μπορω να κανω τρεξιμο οσο χρειαζεται....
Δυστυχως γυμναστηριο δεν μπορω να πηγαινω

Παρε ενα μονοζυγο ειναι φτηνα γυρω στα 10-15 ευρω και βαλτο σε καποια πορτα...επεισης παρε 2 βιδωτα αλτηρακια με μερικους δισκους..για αρψη παρε 4 2,5 κιλα 4 2κιλους και 4 των 1,25..επισης τρωγε καλα γιατι χωρις φαι δε μπορεις να κανεις πολλα...και οταν τα παρεις αυτα μπορουμε να σου ετοιμασουμε ενα προγραμματακι

TAE KWON DO
30-07-12, 15:08
ευχαριστω πολυ χριστοφορε μολις τα αγορασω θα σε ενημερωσω

TAE KWON DO
30-07-12, 15:10
Παρε ενα μονοζυγο ειναι φτηνα γυρω στα 10-15 ευρω και βαλτο σε καποια πορτα...επεισης παρε 2 βιδωτα αλτηρακια με μερικους δισκους..για αρψη παρε 4 2,5 κιλα 4 2κιλους και 4 των 1,25..επισης τρωγε καλα γιατι χωρις φαι δε μπορεις να κανεις πολλα...και οταν τα παρεις αυτα μπορουμε να σου ετοιμασουμε ενα προγραμματακι


για αρψη???????δηλαδη?????

angus young
30-07-12, 15:12
Λοιπόν σας έχει βαρέσει ο Αυγουστος όλους τους μικρούς μου φαίνεται.

Λοιπόν έχουμε και λέμε για 13,5 χρονών. Πάρε μια μπάλα μπάσκετ και γίνε καλός στο μπάσκετ. Προσπάθησε να βγάλεις 50 pushups και κάνε κοιλιακούς κάθε μέρα. Επίσης στη θάλασσα κάνε 10 λεπτά ελεύθερο συνεχόμενα και πάρε ρακέτες και γίνε καλός στις ρακέτες.

Ρε blade,γιατι τον αποθαρρυνεις??αφου εχει ορεξη το παλικαρι να γυμναστει και να καταφερει καποια πραγματα...
ολοι απο καπου ξεκινησαμε,δεν γεννηθηκαμε ετοιμοι,ουτε ειμαστε τελειοι...

angus young
30-07-12, 15:13
για αρψη???????δηλαδη?????

"αρχη" ηθελε να γραψει προφανως.;)

TAE KWON DO
30-07-12, 15:14
επειδη εισαι εμπειρος μπορεις να μο κανεις προτασεις στο ιντερνετ για μονοζυγο και αλτηρες σε καλη τιμη?????θα με βοηθουσε παρα πολυ

Dakonblackblade
30-07-12, 15:39
Δηλαδή μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση πως τις τελευταίες 2 εβδομάδες διαβαζουμε παιδιά κάτω των 15 που θέλουν ''μυικό όγκο'' με 1 βαράκι των 2 κιλών?

Τι να πει κανείς δηλαδή? Πάρτε τα σίδερα και σηκώστε? Αφού έχουν χαζοβαράκια, τους δίνω τη σωστή συμβουλή. Παίχτε, κάντε κανένα μονόζυγο και pushups και φάτε πολύ. Δεν γίνεται και τίποτα καλύτερο. Τι πρόγραμμα να δώσεις και καλα?

angus young
30-07-12, 15:44
Το παιδι δεν ειπε οτι θελει να γινει yates σε δυο χρονια....ειπε οτι εχει ορεξη να γυμναστει και να κανει καποια πραγματα....
δηλαδη ή του λες παρε σιδερα και σηκωσε (που προφανως δεν γινεται),ή του λες να γινει καλος στις ρακετες??αν δεν εχεις να του πεις κατι ουσιαστικο που θα τον βοηθησει,καλυτερα να μην του πεις τιποτα,δεν ειναι καλο να αποθαρρυνεις εναν πιτσιρικα...
νομιζω οτι η απαντηση του Χριστοφορου,καλυπτει τον φιλο.

magavaTOUT
30-07-12, 16:30
Νταξει δεν του πε και τιποτα κακο. Σε τετοια ηλικια κι εγω πιστευω καλυτερο θα ταν να ασχοληθει με καποιο αθλημα. Εκει και push-ups κανουν και κοιλιακους και ενα σωρο ασκησεις. Παιρνεις μια καλη βαση αν εχεις ασχοληθει με καποιο αθλημα imo.

Χριστοφορος123
30-07-12, 16:40
Το παιδι δεν ειπε οτι θελει να γινει yates σε δυο χρονια....ειπε οτι εχει ορεξη να γυμναστει και να κανει καποια πραγματα....
δηλαδη ή του λες παρε σιδερα και σηκωσε (που προφανως δεν γινεται),ή του λες να γινει καλος στις ρακετες??αν δεν εχεις να του πεις κατι ουσιαστικο που θα τον βοηθησει,καλυτερα να μην του πεις τιποτα,δεν ειναι καλο να αποθαρρυνεις εναν πιτσιρικα...
νομιζω οτι η απαντηση του Χριστοφορου,καλυπτει τον φιλο.

Ετσι απλα...
Πολλα παιδια οπως εγω ας πουμε π ειμαι 14 δε γουσταρουνε ομαδικα αθληματα γιατι τα βαριουνται...αθληματα που θα γουδσταρα να παω αλλα δεν πηγα γιατι τωρα πια ειμαι λιγο μεγαλος ειαι ενοργανη και αρση βαρων....
Να ξερεις οτι σε αυτες τις ηλικιες καλο ειναι να κανουμε πολυαρθρικες ασκησεις παρα απομονωσης...οποτε ενα προγραμματακι 3 φορες την εβδομαδα θα μπορουσε να ητανε:

Μονοζυγο ανοιχτη λαβη 2-3χ...
Μονοζυγο κλειστη λαβη 2-3χ...
Πιεσεις με αλτηρες στο πατωμα για στηθος (dumbbell bench press) 2-3χ10-15
Ανοιγματα στο πατωμα (dumbbell flyes) 2-3χ10-15
Προβολες για ποδια (lunges) 3-4χ10-15
Πλαγιες εκτασεις (lateral raises) 2-3χ10-15
Πους απς με ενωμενα χερια για τρικεφαλα 2-3χ10-30
Dumbbell curls 2-3χ10-15

Και εισαι κομπλε...αυτο δευτερα τεταρτη και παρασκευη....σιγουρα μπορεις να βρεις και καλυτερα προγραμματακι με πολυαρθρικες αλλα εγω σου εδωσα ενα απλο παραδειγμα

TAE KWON DO
30-07-12, 16:59
Ετσι απλα...
Πολλα παιδια οπως εγω ας πουμε π ειμαι 14 δε γουσταρουνε ομαδικα αθληματα γιατι τα βαριουνται...αθληματα που θα γουδσταρα να παω αλλα δεν πηγα γιατι τωρα πια ειμαι λιγο μεγαλος ειαι ενοργανη και αρση βαρων....
Να ξερεις οτι σε αυτες τις ηλικιες καλο ειναι να κανουμε πολυαρθρικες ασκησεις παρα απομονωσης...οποτε ενα προγραμματακι 3 φορες την εβδομαδα θα μπορουσε να ητανε:

Μονοζυγο ανοιχτη λαβη 2-3χ...
Μονοζυγο κλειστη λαβη 2-3χ...
Πιεσεις με αλτηρες στο πατωμα για στηθος (dumbbell bench press) 2-3χ10-15
Ανοιγματα στο πατωμα (dumbbell flyes) 2-3χ10-15
Προβολες για ποδια (lunges) 3-4χ10-15
Πλαγιες εκτασεις (lateral raises) 2-3χ10-15
Πους απς με ενωμενα χερια για τρικεφαλα 2-3χ10-30
Dumbbell curls 2-3χ10-15

Και εισαι κομπλε...αυτο δευτερα τεταρτη και παρασκευη....σιγουρα μπορεις να βρεις και καλυτερα προγραμματακι με πολυαρθρικες αλλα εγω σου εδωσα ενα απλο παραδειγμα


επειδη ειμαι ασχετος τα 2-3 χ τι ειναι?????μπορεις να μου βρεις σε καλη τιμη μονοζυγο και αλτηρες και δισκους?????

Χριστοφορος123
30-07-12, 17:16
επειδη ειμαι ασχετος τα 2-3 χ τι ειναι?????μπορεις να μου βρεις σε καλη τιμη μονοζυγο και αλτηρες και δισκους?????

ενοω 2 εως 3 σετ των 10 εως 15 επαναληψεων...κοιτα συνηθως οι δισκοι πανε με το κιλο..εγω τα πηρα απο ενα καταστημα με 2 ευρω το κιλο αν δεν κανω λαθος..πανε σε ενα αθλητικο καταστημα της γειτονιας σου και ρωτα για τιμες..αμα σου βρω απο ιντερνετ θα εχει και μεταφορικα οποτε δεν αξιζει

ggeorge
30-07-12, 17:18
ιδια τιμη εχουν παντου... λες και ειναι συννενοημένοι...
κοιτα στο bodybuilding club και στο xtreme store που θα εχει καπου στη γειτονια σου...

TAE KWON DO
30-07-12, 17:39
παιδια δυστυχως δεν μενω σε πολη και δεν υπαρχει τιποτα!!!το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τα αγορασω απο το ινδερνετ και ας εχει και μεταφορικα τι να κανουμε δεν υπαρχει αλλη λυση.Εκτος εαν παει κανενας γνωστος μου καπου και εχει και αγορασω.Χριστοφορε ελεγξε 1 μονοζυγο πορτας 2 αλτηρες δισκοι 4 των 2.5 κιλων 4 των 1 κιλων ;;;;αυτα ειναι τα ειπα καλα;;;εαν εχεις ορεξη κοιταξε στο ιντερνετ με καλη τιμη αυτα που πρεπει και πες μου το λινκ.

Χριστοφορος123
30-07-12, 20:21
και 4 των 2 κιλων
Θα τσεκαρω και θα σου πω

Χριστοφορος123
30-07-12, 20:23
Βρηκα ενα καλο σαιτ με πολυ καλες τιμες και δωρεαν μεταφορικα..αρκει να κανεις μια εγγραφη http://www.bestprice.gr/item/2151932809/alpine-monozygo-portas

Pavlos25
30-07-12, 21:04
παιδια σορρυ αλλα επειδη δεν ξερω ποσα κιλα πρεπει περιπου να σηκωνω για να εχω αποτελεσμα?Ειμαι 15-16 χρονων

TAE KWON DO
31-07-12, 12:24
Ωραια κοιταξε στο ιντερνετ να μου πεις

Χριστοφορος123
31-07-12, 12:42
παιδια σορρυ αλλα επειδη δεν ξερω ποσα κιλα πρεπει περιπου να σηκωνω για να εχω αποτελεσμα?Ειμαι 15-16 χρονων

Mην κοιτας τα κιλα..σηκωσε κιλα ωσπου να βγαζεις 15 επαναληψεις και παιξε 3χ12....τα κιλα θα αυξανονται σιγα σιγα καθως θα δυναμωνεις

TAE KWON DO
31-07-12, 16:47
χριστοφορε το μονοζυγο αυτο ομως δεν εχει ξεχωριστα ανοιχτη και κλειστη λαβη.Ααα και μαλλον σκεφτομαι να παρω μονοζυγο τοιχου να το βαλο εκτος σπιτιου γιατι δεν θελω να το εχω στην πορτα μου τι λες;;;

Χριστοφορος123
31-07-12, 18:01
χριστοφορε το μονοζυγο αυτο ομως δεν εχει ξεχωριστα ανοιχτη και κλειστη λαβη.Ααα και μαλλον σκεφτομαι να παρω μονοζυγο τοιχου να το βαλο εκτος σπιτιου γιατι δεν θελω να το εχω στην πορτα μου τι λες;;;

Δε χρειαζεται ξεχωριστες λαβες...απλα θα πιανεις το μονοζυγο με τις παλαμες να κοιτανε προς τα σενα για κλειστη...μπορεις να παρεις και μονοζυγο τοιχου αλλα ειναι καπως ακριβα

TAE KWON DO
31-07-12, 18:29
ενταξει μολις τα αγορασω θα σου πω!!!Τωρα κατι αλλο ειδα κατι φωτο ενος τυπου που εκανε βασικες ασκησεις χωρις οργανα πχ calitechnist καπως ετσι και ειχε γινει πολυ γυμνασμενος ολο του το σωμα εαν ξερεις τετοιες ασκησεις η καπου να παρω μια βοηθεια να κανω τετοιες ασκησεις ωσπου να απρω αυτα που ειπαμε;;;;

Χριστοφορος123
31-07-12, 23:39
ενταξει μολις τα αγορασω θα σου πω!!!Τωρα κατι αλλο ειδα κατι φωτο ενος τυπου που εκανε βασικες ασκησεις χωρις οργανα πχ calitechnist καπως ετσι και ειχε γινει πολυ γυμνασμενος ολο του το σωμα εαν ξερεις τετοιες ασκησεις η καπου να παρω μια βοηθεια να κανω τετοιες ασκησεις ωσπου να απρω αυτα που ειπαμε;;;;

Ναι..αυτοι κανουνε Μονοζυγο με ολες τις λαβες .. βυθισεις και πους απς....αλλα μη νομιζεις.πολλοι απο αυτους κανουνε βαρη

TAE KWON DO
01-08-12, 01:46
παιζει τα πολλα βαρη να σταματησουν την αναπτυξη μου;;;

Χριστοφορος123
01-08-12, 11:10
Ο-Χ-Ι

TAE KWON DO
01-08-12, 13:11
φιλε κοιταξε λιγο στην 11 ή 12 σελιδα με θεμα νομιζω προγραμμα στο σπιτι κατι τετοιο που εχει φτιαξει ενας τυπους ενα προγραμμα με αλυηρες με παρα πολυ καλη δουλεια κοιταξε το και πες μου

Χριστοφορος123
01-08-12, 13:19
Καταλαβα ποιο λες...βασικα εισαι αρχαριος ακομη και δε θα σου συνιστουσα να κανεις κατι τετοιο...θα σου προτεινα να κανεις ενα 3ημερο full body..δευτερα τεταρτη και παρασκευη...ενα παραδειγμα ας πουμε ειναι

Μονοζυγο ανοιχτη λαβη 2-3χ...
Κλειστη λαβη 2-3χ...
Πιεσεις αλτηρων για στηθος 2-3χ10-15
Ανοιγματα αλτηρων 2-3χ10-15
Πιεσεις ωμων με αλτηρες 2-3χ10-15
Προβολες για ποδια 2-3χ10-15
Καμψεις αλτηρων για δικεφαλα 2χ10-15
Πους απς με ενωμενα χερια για τρικεφαλο 2χ...

TAE KWON DO
01-08-12, 13:25
οτι πεις φιλε αυτο εννουσα http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9984-Πρόγραμμα-ασκήσεων-με-βαρη-για-σπίτι
εαν μπορεις επειδη ειμαι ασχετος στο θεμα πολυ αρχαριος εαν υπαρχουν βιντεο να εξηγουν τις ασκησεις που ειπες για να τις εκτελω σωστα;;;;;;για ποσο καιρο θα το κανω αυτο;;;;σε ποσο διαστημα γα δω εμφανης αλλαγες ;;;;κοιλιακους ραχιαιους ποιες μερες;;;;ποιες μερες θα γυμναζομαι;;;;

συγνωμη αν σε κουρασα με τις ερωτησεις

Χριστοφορος123
01-08-12, 13:29
Ναι ξερω το εχω δει..δε στο προτεινω γιατι εχει πολλες ασκησεις απομονωσης που δε σου χρειαζονται...χρειαζεσαι περισσοτερο πολυαρθρικες .. ομως επειδη με τα λογια δεν γινεται τιποτα ξεκινα σιγα σιγα.

TAE KWON DO
01-08-12, 13:44
να αλλα δεν μου ειπες κοιλιακους ραχιαιους ποιες μερες;;;;φτιαξε μου ενα προγραμμα να ακολουθησω και πες μου ποιες μερες;;;;διαλλειμμα στις ασκησεις να κανω;;;αν ναι ποσο;;;;σε ποσο καιρο θα δω αποτελεσματα;;;ποσο καιρο πρεπει να ακολουθω το προγραμμα που θα μου δωσεις;;;

Χριστοφορος123
01-08-12, 13:49
κανε αυτο για 2-3 μηνες τουλαχιστον

Μονοζυγο ανοιχτη λαβη 2-3χ...
Κλειστη λαβη 2-3χ...
Πιεσεις αλτηρων για στηθος 2-3χ10-15
Ανοιγματα αλτηρων 2-3χ10-15
Πιεσεις ωμων με αλτηρες 2-3χ10-15
Προβολες για ποδια 2-3χ10-15
Καμψεις αλτηρων για δικεφαλα 2χ10-15
πους απς με ενωμενα χερια για τρικεφαλο 2χ...

Κοιλιακους ραχιαιους 2 φορες την εβδομαδα 4χ20-30..
Δωσε χρονο στο σωμα σου και πανω απολα υπομονη για να δεις αποτελεσματα..ειμαστε σε μια ηλικια που ειναι δυσκολο να χτισεις μυς....οποτε δωσε χρονο στο σωμα σου και μην περιμενεις καθε εβδομαδα αποτελεσματα...επισης εξαρταται και απο το ερεθισμα που δινεις στον μυ..δηλαδη ποσα κιλα σηκωνεις.επισης η αρνητικη κινηση δηλαδη οταν κατεβαζεις τα βαρη και γινεται αργα.

TAE KWON DO
01-08-12, 15:20
να σου πω ποσο διαλειμμα να κανω οταν αλλαζω ασκησεις και ποσο οταν αλλαζω σετ στους κοιλιακους και ραχιαιους;;;;τωρα ωσπου να τα παρω τι μπορω να κανω χωρις οργανα;;;;;μπορεις να βρεις βιντεο ή εικονα για να δω πως γινονταο οι ασκησεις;;;;

TAE KWON DO
01-08-12, 16:55
???????????????????????

ποιο απο αυτα λες????????????
σετ ή ξεχωριστα????????

TAE KWON DO
01-08-12, 16:57
http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&id=596
http://athlisi.gr/eshop/product_info.php?products_id=39
http://www.xtr.gr/altires_barakia/11270/SET_ALTIRON_+_MPARA_50_kg.htm
http://www.athlotypo.gr/ProductView.aspx?Prod_Id=33776&cat=5105&GMasterC=5088&ref=bestprice.gr

TAE KWON DO
01-08-12, 17:27
ποιο ειναι πιο ασφαλες , καλυτερο και δεν κανει ζημια

http://xanoumis.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1308&category_id=103&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr
http://www.tiletechniki.gr/product.asp?catid=8679&ref=bestprice.gr
http://www.fitmaster.gr/%CE%9C%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%96%CE%A5%CE%93%CE%9F-%CE%A4%CE%9F%CE%99%CE%A7%CE%9F%CE%A5-p-1437.html
http://www.fit-health.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=104&category_id=71&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart


Το iron gym μου φαινεται καλυτερο τι λες?????

Χριστοφορος123
01-08-12, 17:34
Δεν ξερω μιας και δεν το εχω δοκιμασει .. το αιρον τζιμ το εχω και ειναι πολυ καλο και χρησιμο αρκει να χωραει στην πορτα σου..γιατι δεν ταιριαζει σε ολες...οποτε καλυτερα να μην το διακινδυνευεσεις..παντος απο αυτα το 3ο μου φενεται καλυτερο

TAE KWON DO
01-08-12, 18:03
σε παρακαλω απαντησε μου στα πρωτα 5 προηγουμενα μηνυματα μου. Εισαι μεγαλη βοηθεια φιλε

TAE KWON DO
01-08-12, 18:07
πως να μην χωραει;;;;σε ολες δεν χωραει;;;;εννοεις να μην μπαινει σε μηκος;;;

Χριστοφορος123
01-08-12, 18:22
Για τα βαρη θα ελεγα να παρεις το 2ο .... Διαλειμμα αναμεσα στα σετ 1,5-2 λεπτα και στις ασκησεις 2-3 λεπτα..επισης ναι το αιρον τζιμ αμα η κασα ειναι χοντρη δε θα χωραει γι'αυτο καλυτερα να το ελεγξεις η να παρεις ενα μονοζυγο τοιχου που ειναι και ποιο γερα

TAE KWON DO
01-08-12, 18:53
το 2ο ή εκεινο που εχει και μπαρα;;;(αλλα ειναι ακριβο) να σου πω ωσπου να μου δωθει η ευκαιρια να τα παρω πες μου ενα προγραμματακι ποιες μερες με βασικες ασκησεις και διαφορα τετοια οκ;;;;οχι η κασα μου απο το τοιχο μεχρι εξω ειναι 1 εκατοστο περιπου , να χωραει λες;;;;ξερεις γιατι μου εκατσε το αιρον τζημ;;γιατι μολις παω σε λιγο διακοπες θελω να κανω και εκει γυμναστικη και γενικα βολευει

Ach!l
18-01-13, 22:56
γεια,ειμαι καινουριος στο site και το βρηκα μεσω αυτου του θεματος.Λοιπον ειμαι 15 και μεχρι τα 13 μ ειχα κανει ενα σωρο αθληματα!(tae kwοn do,ποδοσφαιρο,κολυμβηση κλπ) μετα σταματησα γτ ειχα proficiency και τετοια!! Τωρα εδω και 2 μηνες εχω ξεκινησει γυμναστηριο γτ με παρακινησε η αδερφη μου και πραγματι στο πρωτεινω,εχω δει αλλαγη αλλα επισης εκτονωνω και τα νευρα μου και δεν κουραζομαι καθολου απλως τωρα τελευταια με εχει πιασει ενας πονος στα ακρα μου!!!τεσπα επι ευκαιριας αν κανεις σηκωνει βαρη μενει κοντος και αν τι εννουν ακριβως σηκωνω βαρη γτ σχετικα σ'ολα τα οργνα σηκωνεις βαρη???Παρεμπιπτωντος το μονοζυγο για την ηλικια μας ειναι η καλυτερη γυμναστικη!!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ!!

spirosg
09-03-17, 20:16
Ειμαι 14 και ξερω μερικους φιλους μου που πανε καρατε και εχουν κοιλιακους...Σας παρακαλω μπορει καποιος να μου πει πως να αποκτησω και γω...εχω μονοζυγο και βαρακια 2 κιλα...μπορω να παρω και 5 κιλα..δεν θελω γυμναστηριο αλλα θελω να κανω ποντικι κ κοιλιακους..

Δημητρης 1924
09-03-17, 20:42
Μπαίνεις για πρωτη φορα στο φόρουμ και απο το πουθενά γράφεις τέτοιο ποστ ειναι δυνατώ, και τη περιμένεις να παρεις σοβαρή απάντηση.
Ας σοβαρευτούμε λιγο.

Δημητρης 1924
09-03-17, 20:54
γεια,ειμαι καινουριος στο site και το βρηκα μεσω αυτου του θεματος.Λοιπον ειμαι 15 και μεχρι τα 13 μ ειχα κανει ενα σωρο αθληματα!(tae kwοn do,ποδοσφαιρο,κολυμβηση κλπ) μετα σταματησα γτ ειχα proficiency και τετοια!! Τωρα εδω και 2 μηνες εχω ξεκινησει γυμναστηριο γτ με παρακινησε η αδερφη μου και πραγματι στο πρωτεινω,εχω δει αλλαγη αλλα επισης εκτονωνω και τα νευρα μου και δεν κουραζομαι καθολου απλως τωρα τελευταια με εχει πιασει ενας πονος στα ακρα μου!!!τεσπα επι ευκαιριας αν κανεις σηκωνει βαρη μενει κοντος και αν τι εννουν ακριβως σηκωνω βαρη γτ σχετικα σ'ολα τα οργνα σηκωνεις βαρη???Παρεμπιπτωντος το μονοζυγο για την ηλικια μας ειναι η καλυτερη γυμναστικη!!! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ!!

Αυτο που λες οτι μένεις κοντός με τα βάρη το εχεις διαβασει κάπου σε καποια έρευνα μπορεις να το δικαιολογήσεις. Η ειναι δικησου εκτίμηση απο αυτα που λεει ο καθε γκουρού δεξιά και αριστερά ;
Αν η καλητερη γυμναστική για σενα ειναι μονο το μονόζυγο γιατι εξακολουθείς και πηγαίνεις στο γυμναστηριο,που εχεις και τον φόβο μηπως και μείνεις κοντός ;

Fataoulas
09-03-17, 22:18
Εχω ενα προαισθημα Δημητρη μου οτι δε θα σου απαντησει :unsure:
.
.
.
.
.
πλακα κανω ε? :welcome:

COBRA_STYLE
09-03-17, 23:05
Χαχαχαχα ο Ach ηταν απο τους λεγομενους κομμητες,οπως μπηκε βγηκε.

Χρήστος Τριανταφύλλου
09-03-17, 23:35
Και ο spiros 14 χρονων ειναι...καρατε ,κοιλιακους ,βαρακια 2κιλα ,ποντικι...;)

COBRA_STYLE
10-03-17, 00:51
Ο spiros πρεπει να χει φαει ban με καμια 10αρια αλλα προφιλ:P:rolf:

spirosg
12-03-17, 10:07
Μπαίνεις για πρωτη φορα στο φόρουμ και απο το πουθενά γράφεις τέτοιο ποστ ειναι δυνατώ, και τη περιμένεις να παρεις σοβαρή απάντηση.
Ας σοβαρευτούμε λιγο.

ti ennoeis?ama den mporeis na dwseis apanthsh mhn stelneis...

Χαράλαμπος
12-03-17, 11:03
Ειμαι 14 και ξερω μερικους φιλους μου που πανε καρατε και εχουν κοιλιακους...Σας παρακαλω μπορει καποιος να μου πει πως να αποκτησω και γω...εχω μονοζυγο και βαρακια 2 κιλα...μπορω να παρω και 5 κιλα..δεν θελω γυμναστηριο αλλα θελω να κανω ποντικι κ κοιλιακους..

Γυμνάσου.

spirosg
12-03-17, 13:07
Ο spiros πρεπει να χει φαει ban με καμια 10αρια αλλα προφιλ:P:rolf:

PRWTH FORA MPAINW..

spirosg
12-03-17, 13:09
Γυμνάσου.

TI ENNOEIS GYMNASOU?IRTHA MIA BOITHEIA NA PARW

spirosg
12-03-17, 13:10
Και ο spiros 14 χρονων ειναι...καρατε ,κοιλιακους ,βαρακια 2κιλα ,ποντικι...;)

EKTOS APO TO NA KOROIDEYEIS MPOREIS NA MOU DWSEIS MIA SYMBOULH?

spirosg
12-03-17, 13:15
Ο spiros πρεπει να χει φαει ban με καμια 10αρια αλλα προφιλ:P:rolf:

DYSTIXWS DEN EXW FAEI KAMIA FORA:P

Δημητρης 1924
12-03-17, 13:19
Γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες και μικρά γράμματα.

Δημητρης 1924
12-03-17, 13:19
ti ennoeis?ama den mporeis na dwseis apanthsh mhn stelneis...

Γράψου καρατε

Χαράλαμπος
12-03-17, 13:34
TI ENNOEIS GYMNASOU?IRTHA MIA BOITHEIA NA PARW

Εννοώ να γυμναστείς, να κάνεις σωματική δραστηριότητα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω). Για να σε βοηθήσω έγραψα "γυμνάσου" μιας και απ' ότι φαίνεται από την αρχική σου ερώτηση, αλλά και από την ερώτηση που μου έκανες μετέπειτα, δεν το ήξερες για να ρωτάς πως μπορείς να κάνεις μπράτσα και κοιλιακούς και "τι εννοείς γυμνάσου;".

Δημητρης 1924
12-03-17, 14:25
EKTOS APO TO NA KOROIDEYEIS MPOREIS NA MOU DWSEIS MIA SYMBOULH?

Δεν νομίζω να σε κοροϊδεύει κανεις απλα σου απαντάνε σε αυτο που ρωτάς και κύριος στον τροπο που ρωτάς,οταν εχεις απορεια για το 'γυμνασου' τοτε τη να σου εξηγήσουμε παραπάνω δλδ,μπες λιγω στον κόπο να διαβάσεις για να αρχίσεις να κατααβαινεις τη γίνεται και οχι να περιμένεις την μπουκιά στο στομα.
Αν παρόλα αυτα εξακολουθείς να εχεις αυτο το σκεπτικό και νομίζεις πως σε κοροϊδεύουν τοτε. :welcome: :welcome:

jimmatas
12-03-17, 15:45
ερχεται το BAN!

Fataoulas
12-03-17, 17:24
Φίλε αν βαριέσαι να κάνεις γυμναστική αλλά θες κοιλιακούς, μια είναι η λύση. Σεκς, σεκς και πάλι σεκς...
Μπες γιουπορν, χοτιουμπ και μπαζερς να δεις πως κουνάνε τη μέση τους οι επαγγελματίες. Αν προσπαθήσεις αρκετά, σε 4 χρονακια θα δεις σικς πακ....απο το σεκς. Νταξ, πρέπει να προσέξεις και τη διατροφή σου, και πάρε και κάνα βιαγκρα καλού κακού ;)

TRIANTAFYLLOU
14-03-17, 03:27
έχετε το ελαφρυντικό του νεαρού της ηλικίας , αλλα αν παρα τις διάφορες επισημάνσεις , (όπως να γράφετε με Ελληνικούς χαρακτήρες ) δεν υπάρχει δικαιολογία και να κατανοήσετε 'οτι δεν υπάρχει ένα πράγμα που μόνο αυτο να το κάνετε και να αποκτήσετε κοιλιακούς αλλα όλα είναι συνάρτηση προπόνησης και διατροφής
Μερικά άτομα έχουν τα γεννετικά και χωρίς να ασχοληθούν εκτενέστερα με γυμναστική μπορεί να έχουν κοιλιακούς
Αλλα κοιλιακούς όπως θα δείτε έχουν οι περισσότεροι αθλητες όλων των αθλημάτων , ποδοσφαιριστες , στίβου. πολεμικών τεχνών κτλ , απλα χρειάζετε μια στοιχειώδη προπόνηση κοιλιακών και σε νεαρα παιδιά με καθοδήγηση προπονητού , ώστε να εκτελούν σωστα τις ασκήσεις και τον όγκο προπόνησης και με μια στοιχειώδη διατροφή με στόχο την μείωση του λίπους
και λέω στοιχειώδη σωστη διατροφή , γιατι σε παιδιά που βρίσκονται πάνω σε ηλικία ανάπτυξης απαγορεύονται οι αυστηρές δίαιτες λιμοκτονίας , αλλα σωστη και ισοροπημένη διατροφή γιατι με τον μεταβολισμό που έχουν σ αυτη την ηλικία με απλα πράματα μπορεί να μειώσουν το λίπος αρκεί να γυμνάζονται βέβαια , γιατι για να έχουμε γράμωση πρέπει να χτίσουμε μύς , οι μύς γραμώνουν όχι τα κόκαλα