PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάλιο - Potassium



giannis64
01-08-08, 22:23
στα συμπληρωματα διατροφης που ρωτησα δεν υπαρχη να παρω καλιο. στο φαρμακειο μου απαντησαν οτι δεν ξερουν απο ποιο προιον μπορω να το παρω και πως θα πρεπει να ρωτησω καποιο γιατρο. ξερει κανεις απο που (ποιο προιον )μπορω να παρω καλιο?

RUHL
01-08-08, 22:38
Eγω πηρα αλλα το μετανιωσα δεν καθοταν καλα στο στομαχι μου :banghead: :banghead: potasium λεγεται στα αγγλικα

giannis64
01-08-08, 22:59
δηλαδη? ηταν βαρη η σε πονεσε το στομαχι?

TRIANTAFYLLOU
01-08-08, 23:36
στο φαρμακείο σίγουρα θα υπάρχει ίσως να μην το δίνουν χωρίς συνταγή γιατί δημιουργεί υπερκαλιαιμία και δεν χρειάζετε σε μεγάλη ποσότητα .
παλιά τουλάχιστον υπήρχε στα φαρμακεία τώρα πρέπει σαν χλωριούχο κάλιο ,σαν συμπλήρωμα δεν νομίζω γιατί σε μεγάλες δόσεις υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος παίρνει ηλεκτρολύτες δεν νομίζω να έχει πρόβλημα και διατροφή πλουσια σε φρούτα και λαχανικα ειδικά ροδάκινα μπανάνες .
εκτός αν σε εξετάσεις αιματολογικές παρατηρηθεί έλειψη σε κάλιο αλιώς δεν χρειάζετε μπορει να είναι βασικό για το φόρτωμα των μυών αλλά εγώ που δοκίμασα παλια και τόσα χρόνια δεν παίρνω δεν είδα διαφορά .

TRIANTAFYLLOU
01-08-08, 23:39
το παίρνουν συχνά στους αγώνες στο φόρτωμα αλλά αν κάποιος παίρνει αλντακτον επειδή αυτό δημιουργει υπερκαλιαιμία θέλει προσοχή στη δοσολογία λίγο η και καθόλου γιατί αυτό αν και ηπιο διουριτικό το ανεβάζει πολύ.

giannis64
01-08-08, 23:45
με την χρεισει του λασιξ πεφτει το καλιο και οι ηλεκτρολυτες γιαυτο θελω να παρα κατι που να μου ανεβασει λιγο το καλιο. η φαρμακοποιος αυτη θα μου εδινε σιγουρα αλλα δεν ηξερε τι.

TRIANTAFYLLOU
02-08-08, 00:41
αχρηστο πράμα το λασίχ αδειάζει και τούς μυς και το πολύ όποιος το πάρει για μια μέρα και θέλει νερό για να δουλέψει έχω δει άτομα να παίρνουν λασιχ και να μην πίνουν νερο παρά μόνο μισό ποτηράκι με τραγικά αποτελέσματα σουφρώνουν και οι μύς τό καλύτερο είναι να πετύχεις γράμωση χωρίς διουρητικό δεν θα πώ για μένα γιατί μπορεί να πει κάποιος οτι με βοηθάει το σκαρί στη γράμωση αλλά για τον αργυράκη που στην καλύτερη φόρμα του πέρυση δεν πήρε διουριτικό και ήταν ο πιό γραμωμένος και πιό ενεργητικός αθλητής .
στο φαρμακείο υπάρχει το κάλιο σαν χλωριούχο κάλιο αναβράζον παλιά υπήρχε και σε ταμπλέτες των 500mg. και εκείνο που χρειάζετε με το λασιχ είναι και το μαγνήσιο αλλά και πάλι αποψή μου είναι λάθος να προσπαθείς να διώξεις νερα με λασιχ το 89 κάποιος έχασε γύρω στα 6 κιλά με λασιχ απο πανελλήνιο σε πανευρωπαικό και παλι αγραμωτος ήταν και φλατ.μια παρόμια περίπτωση το 97 καποιος απο το πανελλήνιο στο παγκόσμιο δεν θυμάμε πόσα έχασε με διουρητικό εμφανώς ταλαιπωρημένος στο πρόσωπο που έλεγες θα είναι φέτες αλλά σωματικά ήταν φλατ και θαμπός και κάποιοι που πραγματικά έδιωξαν νερά απο το δέρμα και ήταν ξεροί δεν τους έμειναν μύς είχαν γίνει σκελετορ.

giannis64
02-08-08, 00:49
συμφωνω απολυτα μαζι σου. το πειρα για δυο μερες απο ενα χαπι αλλα οχι για να γραμωσω. για αλλο τελιος διαφορετικο λογο. ομωσ μου ερηξε μαλον καλιο και ηλεκτρολητες, γιατι ενιωθα χωμα. ρακος. με αναγουλες και ζαλαδες, με συνεπεια να μην μπορω να κανω γυμναστικη. τωρα πρεπει να επανελθω το γρηγοροτερο.

giannis64
02-08-08, 00:51
ασε που το κλεινει ο τασος το γυμνα για ανακενηση απο της 10 ως της 30. αρα 20 μερες χωρεις γυμναστικη. πικρα.

RUHL
02-08-08, 13:59
ασε που το κλεινει ο τασος το γυμνα για ανακενηση απο της 10 ως της 30. αρα 20 μερες χωρεις γυμναστικη. πικρα.

:lol: :lol: τι θα κανει μηπως θα το ξαναχτησει απο την αρχη το γυμναστηριο 20 μερες :lol: :lol: μαλον διακοπες θα πηγε


στο θεμα μας


δηλαδη? ηταν βαρη η σε πονεσε το στομαχι?
Στην αρχη δεν το παρατηρησα επερνα περιπου 300 η 400 μγ πριν τον υπνο καθε μερα μου πονουσε λιγο το στομαχι μερικες μερες δεν εδωσα σημασια δεν ηξερα οτι τα κανει το καλιο αυτο . Μετα συνεχησα να περνω και ο πονος πια ηταν καθε μερα ολη μερα απο λιγο και ημουν χαλια και αρχησα να βγαζω τροφες και την καφεινη τελικα αρχησα να το ψαχνω ον λινε και σε ενα διαφημιστικο συμπληρωματος ειδα στην περιγραφη το συμπληρωμα μας δεν περιεχει καλιο που σας δημιουργει προβληματα στο στομαχι αυτο ηταν εκοψα το καλιο και εβαλα για σηγουρια να δω οτι δεν ηταν απο τον καφε 600μγ καφεινης ανα μερα σε 3 δοσεις και παλι ημουν μια χαρα

Τι το θελες το λασιξ απο τα υσχοροτερα διουρητικα ειναι και δεν αξηζει ενω πρεπει να προσεχεις γιατι μεχρι και θανατο φτανεις απο τις κραμπες(και η καρδια μυεις ειναι αν παθει κραμπα :wave: :wave: :moderator: )

Παρε φυσικα διουρητικα(χορτα ριζες φυτα) αν θες να χασεις νερα κοιτα στο ιντερνετ της Now to water out εχει ενα πολυ καλο μοιγμα απο φυσικα διουρητικα

Ναι παρε και μαγνησιο μαζι παρε και καλιο αλλα να προσεχεις για το στομαχι

Να ξερεις 1 σκουπ πρωτεινης εχει περιπου 250 μγ καλιο :idea: :idea: :idea:

giannis64
02-08-08, 15:04
οκ ευχαριστω. ενα μικροπροβληματακι με πετρα ειχα αλλα τωρα ολα οκ.

isis
09-08-08, 23:21
η καλύτερη μορφή καλίου είναι το ασπαρτικό κάλιο. Όσα mg κάλιο παίρνεις άλλα τόσα mg ασπαρτικό μαγνήσιο θα παίρνεις για να το ισορροπείς. Προσωπικά σε ηλεκτρολύτες έχω πάρει ενέσιμο ασπαρτικό κάλιο και ασπαρτικό μαγνήσιο , χωρίς κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πως είναι αρκετά δύσκολο να παίξεις με τους ηλεκτρολύτες και να τους ισορροπήσεις , ακόμα και γιατρός να είσαι. :wink:

nEEd4wEEd
10-08-08, 19:56
φίλε isis παρατηρώ ότι όλα τα συμπληρώματα σου σε ενέσεις τα παίρνεις :green: :P

isis
10-08-08, 19:59
φίλε isis παρατηρώ ότι όλα τα συμπληρώματα σου σε ενέσεις τα παίρνεις :green: :P

άστε να πάνε , πρέπει να τη κόψω αυτή τη συνήθεια , πονάει!!! :) :geek: :green:

nEEd4wEEd
10-08-08, 20:01
εγώ πάλι είμαι φλώρος και τις φοβάμαι :green: :P

isis
10-08-08, 20:03
εγώ πάλι είμαι φλώρος και τις φοβάμαι :green: :P

:green: :joker: :clapping: :geek: :thumbup:

RUHL
10-08-08, 22:42
φίλε isis παρατηρώ ότι όλα τα συμπληρώματα σου σε ενέσεις τα παίρνεις :green: :P
Αλλα και τα μονα συμπληρωματα που δουλευουν η μαλον εχεις πολυ περισοτερα οφελη ενεσημα :green:

Απο περιεργεια θα εχεις γηνει μαστερ στην βελονα καμια μολυνση δεν σου εκατσε καμια φορα απο καμια πολυβιταμινη :lol: :lol: :???: :P


Αν αρχησω τα αας καποτε θα σε πληρωνω να μου τις χτυπας :green: :lol:

nEEd4wEEd
11-08-08, 00:22
φίλε isis παρατηρώ ότι όλα τα συμπληρώματα σου σε ενέσεις τα παίρνεις :green: :P
Αλλα και τα μονα συμπληρωματα που δουλευουν η μαλον εχεις πολυ περισοτερα οφελη ενεσημα :green:
[...]
Αν αρχησω τα αας καποτε θα σε πληρωνω να μου τις χτυπας :green: :lol:

α) που θα πάει δεν θα γίνω 21 :green: εσύ ρουλ πόσο είσαι?

β) isis πόσο χρεώνεις την ένεση? αλλάζει η τιμή ανάλογα με το μέρος που θα την χτυπήσεις? :green: :P

isis
11-08-08, 10:04
φίλε isis παρατηρώ ότι όλα τα συμπληρώματα σου σε ενέσεις τα παίρνεις :green: :P
Αλλα και τα μονα συμπληρωματα που δουλευουν η μαλον εχεις πολυ περισοτερα οφελη ενεσημα :green:

Απο περιεργεια θα εχεις γηνει μαστερ στην βελονα καμια μολυνση δεν σου εκατσε καμια φορα απο καμια πολυβιταμινη :lol: :lol: :???: :P


Αν αρχησω τα αας καποτε θα σε πληρωνω να μου τις χτυπας :green: :lol:

με τα ενέσιμα συμπηρώματα ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα , τουλάχιστον μέρχι τώρα, Δυστυχώς από τα αας , μου έτυχε batch μολυσμένο :cursing: , αν και το πήρα από τους ίδιους που υποτίθεται ότι έχουν ή μάλλον είχαν καλό όνομα :cursing: και αυτή τη στιγμἠ έχω ένα ωραίο σηπτικό απόστημα και κατεβάζω αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη , αν και από ό,τι μου λέει ο γιατρός μου θα χρειαστεί να το ανοίξουμε :pale:. Ο χειρότερος αύγουστος της ζωής μου :cry: :cry: :pale:

Θα το βγάλω το συγκεκριμένο batch και το όνομα του εργαστηρίου σε ξένα φόρουμ , τουλάχιστον να μη το πάθει κάποιος άλλος!

TRIANTAFYLLOU
11-08-08, 18:24
πολλοί κάνουν αυτό το λάθος η ειρωνεία είναι οτι την ψάχνουν με τα συμπληρώματα κοιτάζουν να είναι καλής ποιότητας με εγκρίσεις απο τον εοφ και παίρνουν ουσίες αμφιβόλου προελεύσεως και εθελοτυφλούν μόνο και μόνο επειδή υπόσχονται θεαματικά αποτελέσματα, εκ τών πραγμάτων τα φάρμακα έχουν παρενέργειες πόσο μάλιστα οταν είναι αμφιβόλου προελεύσεως χωρίς τους στοιχειώδης κανόνες υγιεινής και χωρίς κανένα έλεγχο και ειδικά για πράγματα που μετά την πάροδο της χρήσης τους σε λίγο καιρό χάνεις όλα τα αποτελέσματα .
επειτα αλλιώς είναι να παίρνεις κάτι απο το στόμα και να αφομοιώνετε μέσω του πεπτικού συστήματος και αλλιώς να παιρνετε βεβιασμένα σε ενέσιμη μορφη είναι κάτι που δεν το έχω δοκιμάσει και ουτε το σκεφτηκα αλλά ξέρω πρωταθλητές που ποτέ δεν πήραν συμπλήρωμα σε ενέσιμο αλλά έγιναν πρωταθλητές .
μόνο σε κάποιες περιπτώσεις επιβάλετε η χρήση κάποιας ουσίας σε ενέσιμη μορφή όπως κάποτε στην περίπτωση ενος αθλητη του στίβου με ιστορικό αναιμίας ενω είχαμε ανεβάσει τα επίπεδα σιδήρου και φεριτίνης 3 εβδομάδες πριν τους αγώνες δεν ήταν καλά και είπα στον προπονητή του οτι έπεσε ο σίδηρος και να κάνει εξετάσεις ,αυτός ήταν αρνητικός και λέει πρίν 20 μέρες ήταν εντάξει και του είπα πως μπορεί να έπεσε λόγω τις έντονης προπόνησης ,2 εβδομάδες πρίν τα πράγματα χειροτέρεψαν και μου λέει χαρακτηριστηκά ηλία πρώτο άλμα πάει στο θεό δεύτερο συμαντική πτώση τρίτο λές και είναι κολημένος στο χώμα και κάναμε εξετάσεις και ο σίδηρος ήταν στο χώμα δηλαδή δεν ήταν για αθλητή επιδόσεων , τότε αναγκαστικά κάναμε ενέσιμη χορήγηση γιατί τα περιθώρια ήταν στενά πράγμα που δεν το ήθελα σε καμία περίπτωση αλλά δεν είχαμε επιλογή.
μπορεί αργότερα να αποδειχτεί πως κανουν καλό σε ενεσιμη μορφή τα συμπληρώματα αλλά σε επίπεδο ολυμπιακών αθλημάτων που υπάρχει προοπτική τώρα εγώ πχ που θελω να κατεβω σε αγώνες ββ το βρίσκω τραβηγμένο να πέρνω τα αμινοξέα μου και τις βιταμίνες σε ορό η ενεσιμα
αφού και με την παραδοσιακή μέθοδο εκεί που πραγματικά ήθελα να φτάσω έφτασα δεν είχα βάλει υψηλότερους στόχους.

isis
12-08-08, 13:44
Καταρχήν , θα ήθελα να ξεκαθαρίσω , για να μη παρεξηγηθώ , πως ούτε περισσότερες γνώσεις έχω από εσένα , απεναντίας πολύ λιγότερες , ούτε θέλω να το παίξω έξυπνος και ελπίζω να μη παρεξηγήσεις το ύφος μου , για όσα παρακάτω θα αναφέρω.
Αναφορικά με αυτό που είπες "....η ειρωνεία είναι οτι την ψάχνουν με τα συμπληρώματα κοιτάζουν να είναι καλής ποιότητας με εγκρίσεις απο τον εοφ...." είναι αστείο και απαράδεκτο να λέγεται , καθώς είναι γνωστό τοις πάσι
πως ο Ε.Ο.Φ υπάρχει για να υπάρχει και δε διενεργεί ουσιαστικούς ελέγχους επί των συμπληρωμάτων. Χαρακτηριστική είναι η απάντηση του προηγούμενου προέδρου του Ε.Ο.Φ σε ένα χημικό οικείο μου , όταν το ρώτησε γιατί ο Ε.Ο.Φ έχει εκδώσει διοικητικές πράξεις -αποφάσεις , με τις οποίες εγκρίνει τη κυκλοφορία εκάστου προϊόντος της muscletech. "....Έλα ρε (παραλείπεται το όνομα του χημικού) αλευρομυσίνες είναι...." αναφορικά με τις πρωτεΐνες τους και δε θέλετε να μάθετε τι είπε για το νιτρικό οξείδιο που κυκλοφορεί αύτη η εταιρεία , τι έχει μέσα.
Τώρα αναφορικά με αυτό "....παίρνουν ουσίες αμφιβόλου προελεύσεως και εθελοτυφλούν μόνο και μόνο επειδή υπόσχονται θεαματικά αποτελέσματα, εκ τών πραγμάτων τα φάρμακα έχουν παρενέργειες πόσο μάλιστα οταν είναι αμφιβόλου προελεύσεως χωρίς τους στοιχειώδης κανόνες υγιεινής και χωρίς κανένα έλεγχο και ειδικά για πράγματα που μετά την πάροδο της χρήσης τους σε λίγο καιρό χάνεις όλα τα αποτελέσματα..." , είναι ευνόητο ότι αναφέρεσαι σε aas. Στατιστικά , ακόμη και τα πιο αξιοσέβαστα ug εργαστήρια θα βγάλουν παρτίδες (batch) μολυσμένες με βακτήρια και μη μου πείς πως δεν έχεις χρησιμοποιήσει aas ή χρησιμοποιείς μόνο αυτά του φαρμακείου. Μπορείς να κοιτάξεις εδώ :

http://www.eof.gr/html/press9964.html και να δεις τις γελοιότητες που αναφέρει ο Ε.Ο.Φ πως η πλαστή παρτίδα NANDROLONE DECANOATE NORMA που αναφέρει ο Ε.Ο.Φ διακινήθηκε κυρίως μέσω γυμναστηρίων. Η πραγματικότητα είναι πως διακινήθηκε από τις φαρμακαποθήκες και τα φαρμακεία και εν συνεχεία από τα γυμναστήρια και έτσι την εντόπισε ο Ε.Ο.Φ (από καρφωτή βέβαια).
Τέλος αναφορικά με αυτό "....επειτα αλλιώς είναι να παίρνεις κάτι απο το στόμα και να αφομοιώνετε μέσω του πεπτικού συστήματος και αλλιώς να παιρνετε βεβιασμένα σε ενέσιμη μορφη..." είναι αναμφησβήτητο , πως τα αμινοξέα από το στόμα καταστρέφονται στο στομάχι στο μεγαλύτερο ποσοστό τους. Να πούμε για το σύμπλεγμα βιταμινών Β που δεν επιβιώνουν από τα γαστρικά υγρά και νομίζεις ότι παίρνεις βιταμίνες Β , ενώ στο αίμα σεν εισέρχεται σχεδόν τίποτα? Να πούμε για τη γλουταθειόνη , η οποία σε ταμπλέτα ή κάψουλα καταστρέφεται επίσης από τα γαστρικά υγρά. Δε βλέπω κανένας μάγκας από τις εταιρείες συμπληρωμάτων να έβγαλε ποτέ εντεροδιαλυτές βιταμίνες Β ή γλουταθειόνη ή εντεροδιαλυτά αμινοξέα.
Σχετικά με το σίδηρο , η μεγαλύτερη απάτη , αν και υπάρχουν εταιρείες που μέσα στο σίδηρο βάζουν και φολικό οξύ , για να διευκολύνουν την απορρόφηση , εντούτοις δεν απορροφάται και βγαίνει στα κόπρανα. Υπάρχει ειδικός τρόπος , για να απορροφηθεί ο σίδηρος σε κάποιο ανεκτό ποσοστό. Όταν το χορηγείς ενδομυικά , απορροφάται μεν , αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς απορρόφησης. Ο ιδανικός τρόπος είναι ο ενδοφλέβιος. Να πούμε για τη περιεκτικότητα των αμινοξέων στα σκευάσματα , πολύ μα πολύ μικρή έως ίχνη και μη μου πει κανείς "μα εγώ πήρα μισό κιλό αργινίνη και ορνιθίνη και είναι όλο από αυτά τα αμινοξέα". Υπάρχουν και οι προσμίξεις , καθώς και οι φορείς , όπου προσκολλάται η δραστική ουσία , προκειμένου να "ταξιδεύσει" μέσα στον οργανισμό και πάει στους αντίστοιχους υποδοχείς. Πάρτε αργινίνη με 50% περιεκτικότητα και θα δείτε ότι δεν είναι απλώς ακριβή , αλλά πανάκριβη. Θέλετε να μιλήσουμε για το φολλικό οξύ που κυκλοφορεί στα φαρμακεία και έχει περιεκτικότητα 5 mg , εδώ γελάμε. Περιέχει μονάχα ίχνη φολλικού ή φυλλικού οξέως.
Αυτό είναι το νόημα των ενέσιμων αμινοξέων και συμπληρωμάτων: 1) Ξέρεις τι περιεκτικότητα έχει (25% , 20% , 50%/ml) , αν η εταιρεία που το βγάζει είναι σοβαρή και 2) Ελαχιστοποιούνται οι απώλειες , καθώς εισέρχεται στη κυκλοφορία του αίματος , χωρίς να τύχει επεξεργασίας από το στομάχι.
Μήπως θέλετε να πούμε για μία εταιρεία που φτιάχνει NANDROLONE DECANOATE(δεν είναι πολλές) , ότι χρησμιποιεί σα φορέα "λίπος γάτας" , αποστειρωμένο μεν , αλλά "λίπος γάτας". Δεν είδα καμία εταιρεία (εκτός από τη norma) να χρησιμοποιεί στα φάρμακά της ως φορέα "αραχιδέλαιο" που είναι ο καλύτερος φορέας αλλά και ο πιο ακριβός.
Μήπως θέλετε να πούμε για τις πρωτεΐνες με πεπτικά ένζυμα μέσα? Αυτό είναι έγκλημα , σου βάζουν ο,τι σαβούρα βρίσκουν και σου ρίχνουν μέσα και τα πεπτικά ένζυμα , για να τα αφομοιώσεις. Μετά πας και κάνεις εξετάσεις και από τα πεπτικά ένζυμα , αλλοιώνονται τα αποτελέσματα των εξετάσεων και φαίνεται , αν και είσαι υγιής , ότι έχεις παγκρεατίτιδα.
Όσοι βέβαια δε πιστεύετε αυτά που γράφω και θεωρείτε ότι λέω μαλ***κίες και κάνω τον έξυπνο , δεν έχω κανένα πρόβλημα , πηγαίνετε σε εργαστήριο σοβαρό και αντικειμενικό και δώστε αυτά που αναφέρω ανωτέρω για εξέταση και κάντε upload τα test , αλλά όχι τεστ σαν αυτά που δίνουν οι εταιρείες ότι και καλά το σκεύασμά τους έχει περιεκτικότητα 80 ή 90% σε πρωτεΐνη , ας γράψουν τις πραγματικές περιεκτικότητες των αμινοξέων και των λοιπών βιταμινών και την αποροφησιμότητά τους και ευχαρίστως θα ανακαλέσω , ό,τι έχω πει παραπάνω. Μονάχα μη μου ζητήσετε να ανεβάσω εγώ τις πραγματικές αναλύσεις , ουδεμία όρεξη έχω να με βρουν και να με αρχίσουν στις μηνύσεις και τις αγωγές.
Μέχρι σήμερα επιβεβαιώνεται η φράση ενός Έλληνα φαρμακοβιομηχάνου "Στον Έλληνα , ό,τι και να του δώσεις το τρώει..." και ελπίζω να μη παρεξηγήσετε , ό,τι έχω γράψει.
Το τίμημα λοιπών των ενέσιμων αμινοξέων και συμπληρωμάτων πέρα από τα οφέλη : 1) Συχνἐς ενέσεις , 2) Περισσότερα χρήματα 3) Αυξάνονται οι πιθανότητες λοίμωξης , ακόμη και καθαρό να είναι το διάλυμα , καθώς κανείς δε ζει σε αποστειρωμένο περιβάλλον , όπως επίσης και οι πιθανότητες να χτυπήσετε φλέβα , νεύρο κτ.λ και 4) Κίνδυνος αλλεργικών αντιδράσεων από τη χορήγηση ορισμένων ενέσιμων αμινοξέων. Σημειωτέον η ενέσιμη αργινίνη και ορνιθίνη δε προκαλούν αλλεργικές αντιδράσεις.

NASSER
12-08-08, 15:09
Isis σεβομαι τις αποψεις σου και αποδεχομαι πως καποια πραγματα ειναι οπως τα εξηγεις αλλα τα επιπεδα ενασχολησης στην Ελλαδα δεν ειναι επαγγελματικα!

Μπορει απο το στομα να μην εχουμε την ιδια αφωμιωση μιας ουσιας ειτε ειναι βιταμινη ειτε αμινοξη με οτι την ενεσημη μορφη ειναι απολυτα σωστο και οι παρασκευαστες το γνωριζουν και σου συστηνουν οι δασολογια σε χαπι να ειναι πολυ περισσοτερη απο οτι χριαζομαστε για τον απλουστατο λογο που ειπες πως στην πληοψηφια δεν αφωμιωνεται αλλα καταστεφεται στο στομαχι!
Ωστοσο υπαρχουν νεες εταιριες συμπληρωματων που ειδικευονται στις βιταμινες και στα αμινοξεα για την καλυτερη αφωμιωση απο τον οργανισμο. Οι βιταμινες των εταιριων αυτων ειναι πολυ καλυτερες και απο τις φαρμακευτικες εταιριες. Επομενως δεν μπορουμε να αποριπτουμε καμια επιλογη ποια ειναι εν τελη καλυτερη! και βασικο κρητηριο ειναι ο τροπος χωρηγιας!

Τα συμπληρωματα διατροφης (πρωτεινες) ειναι διαχωριζομενες σε ποιοτητες και εχουν πλεον την ιδια φιλοσοφια ανταγωνισμου την αφωμιωση τους απο τον οργανισμο.Και τα πεπτικα ενζυμα εχουν τον ρολο τους. (μην εμπλεκουμε τον πιο μουφα οργανισμο Ε.Ο.Φ.)
Ο φιλος Ruhl αναρτησει αναλυτικη απο μια πρωτεινη της NUTRISPORT και πραγματικα η εταιρεια αυτη ειχε περιεκτηκοτητες οπως αναφεραι και ακομα καλυτερες.Υποψιν οι εργαστηριακες μελετες της πρωτεινης δεν ηταν απο την ιδια την εταιρεια αλλα απο μια εταιρια που ειδικευεται στον τομεα αναλυσεων!

Τελος θελω να αναφερω πως δεν ειναι καθολου σωστο να προτρεπουμε την χριση ουσιων σε ενεσημη μορφη τοσο για τους κυνδινους που εχει οσο και για την εικονα που βγαινει προς τα εξω για εναν αθλητη και πιο απλα για εναν αθλουμενο και για εναν νεο που προκειται να ασχολειθει με τον αθλητισμο...!!!! Ο πατροπαραδωτος τροπος κοτοπουλακι ρυζακι φρουτακι και ζαχαριτσα ειναι αρχικα ο καλυτερος για αρχη. Καλο ειναι να συνηθιζουμε τον οργανισμο στα λιγα και οχι στα πολλα. Γιατι και ο οργανισμος οτι του δινεις παιρνει και μαθαινει!

φιλε Ιsis ελπιζω να κατανοησες οσα ειπα και να φανηκα γενικα χρισημος για τα επομενα σου ποστ.

TRIANTAFYLLOU
12-08-08, 16:43
έγώ δεν εξυμνησα τον εοφ απλά λέω η <<ειρωνεία είναι με ότι συνεπάγετε>>ότι την ψάχνουν με τα συμπληρώματα και στα φάρμακα παίρνουν ότι ναναι απλά επειδή το γράφουν .
΄κάτι που είχα γράψει σε άλλο ποστ αλλά πιθανόν να διέφυγε ότι τα ίδια συμπληρώματα που έπαιρνα απο το 85 τα παίρνω και τώρα αλλά με άλλο όνομα είναι το ίδιο εργοστάσιο και ο λόγος είναι ότι είχα διαπιστευτήρια απο οργανισμό της γερμανίας μέ πολύ αυστηρότερους ελέγχους καμία σχέση με εοφ και λαδώματα μεσο του ανάργυρου τσοπουρίδη ο οποίος γνώριζε προσωπικά και τον ίδιο που είχε το εργοστάσιο και είχε και γνώσεις πάνω στα συμπληρώματα και στις μεθόδους παραγωγης τους γιατί για πολλά χρόνια εργαζόταν και εργάζετε σε ένα απο τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια πού κάνουν έρευνες πάνω σε θέματα αθλητισμού και ατόμων με ειδικές ανάγκες και τραυματισμούς στο φραιμουργκ και όχι επειδή τα έγραφαν τα διαφημιστικά φυλάδια της εταιρίας.
και επίσης έχω στα χέρια μου και τα ανάλογα χαρτιά μεταφρασμένα και επικυρωμένα και αυτά γιατί είχα πάει σε μια εκπομπή στην τηλεόραση και έπρεπε να έχω στοιχεία καμία σχέση με εοφ αυτά ήταν απο γερμανία ασχετα αν υπάρχει και η σχετική εγκριση από τον εοφ.
τώρα για τα ενέσιμα συμπληρώματα γνωρίζω αλλά τι να κάνω να λέω στα παιδιά που έρχονται στο γυμναστήριο να τα καρφώνουν σε ενέσιμη μορφή για καλύτερα, δεν είμαι ψυχοπαθής να κάνω κάτι τέτοιο ειδικά πράγμα που δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ το ότι υπάρχουν δεν σημαινει πως όλα πρέπει να τα δοκιμάζουμε υπάρχει και ορός με αμινοξέα πώς την βλέπουμε την δουλειά δηλαδή θα βάζουμε τον ορό και θα βλεπουμε τηλεόραση .
ας πούμε και το άλλο αν τα έπαιρνα σε ενέσιμη μορφή θα ήμουν καλύτερος ? και απο το στόμα έχουν λιγότερη απορόφηση ας πάρουμε λίγο παραπάνω ,αν κάποιος δεν φτιάχνετε τα συμπληρώματα τον φταίνε ,στο κάτω κάτω κανένας δεν είναι επαγγελματίας για να μπεί σε τέτοιο λούκι και επαγγελματίες που ξέρω αυτοί που ξέρω δεν τα χρησιμοποιούσαν σε ενέσιμα αλλά θα ήθελα να δώ αυτοί που τα χρησιμοποίησαν πόσο καλύτεροι έγιναν.
όσο για τα φάρμακα πού λέτε υπάρχουν κάποια στα ελληνικά φαρμακεια που τουλάχιστον είναι με προδιαγραφές παλιά υπήρχαν περισσότερα τι να κάνουμε δηλαδη να διαμαρτηρηθούμε στο υπουργείο?, επίσης και σε άλλες χώρες υπάρχουν κάποια φαρμακευτικά που ελέγχονται ως προς την γνησιότητα και ακόμη υπάρχουν και κάποια που ενώ γίνονται στην ζούλα έχουν προδιαγραφές γιατί γίνονται μέσα σε φαρμακοβιομηχανίες και βγαίνουν με άλλο όνομα αλλά μέσα έχουν πραγματικά την ουσία που αναγράφουν αλλά αυτά βγαίνουν μόνο για αθλητές επαγγελματίες και ούτε κάν διαφημίζονται για ευνόητους λόγους .
τώρα αν κάποιος δεν βρίσκει κάποιο απο αυτά δεν είναι δικαιολογία να παίρνει ότι ναναι θα ζήσει και χωρίς αας .
όλα είναι στο μυαλό εδώ υπάρχουν άτομα που αν δεν πάρουν αας δεν κάνουν προπόνηση δεν φταίνε μόνο αυτοί απλά την πάτησαν και έχουν εθιστεί γιατί δεν είχαν σωστή παιδεία και πληροφόρηση .
φανταστείτε τώρα να παίρνουμε και βιταμίνες σε ενέσιμη μορφή τότε θα κάνουμε κυριολεκτικά βελονισμό . και λένε που λένε τόσα για το ββ τότε θα γίνουμε τελείως ρόμπες .

ioannis1
12-08-08, 17:32
συγνωμη τωρα ρε παιδια αλλα εγω δεν καταλαβα τελικα.λετε οτι ελαχιστα μας βοηθουν οι πρωτεινες ,τα αμινοξεα ,οι βιταμινες και γενικα οτι παιρνουμε απο το στομα;α και tο καλιο στα φαρμακεια ειναι το kloref.δηλ ολα αυτα ελαχιστα αποροφουνται απο το σωμα μας;

TRIANTAFYLLOU
12-08-08, 18:03
όχι βέβαια η φυσική διαδικασία είναι να λαμβάνει ο οργανισμός τα θρεπτικά συστατικά μεσω του πεπτικού συστήματος γι αυτό τρώμε άλλωστε αν και αυτό το καταργήσουμε που είναι μια φυσική διαδικασία και έχουμε μόνο εξωγενή λήψη σε ενέσιμη μορφή τότε το χάσαμε το παιχνίδι και θα το κάνουμε μια αρωστημένη κατάσταση και για πιό λόγο για να βγούμε στην παραλία η για να πάμε σε αγώνες που το μόνο όφελος είναι η <<ηθική >> ικανοποίηση και το χειροκρότημα όταν είμαστε στην σκηνή
και είπαμε οι πρωτείνες και όλα αυτά χρειάζονται όσο χρειάζονται και τα υλικά για να χτήσουμε ένα τοίχο χωρίς αυτα δεν κάνουμε τίποτε .

isis
12-08-08, 19:30
Δε ξέρω παιδιά , αλλά προσωπικά όσους (βιο)χημικούς γνωρίζω , τους βλέπω αρκετά απογοητευμένους , με τη ποιότητα όλων όσων κυκολοφορούν στην ελληνική αγορά και στα ελληνικά φαρμακεία και κάθε ημέρα τους βλέπω και περισσότερο εκνευρισμένους , διότι και ακριβά πουλιούνται όλα όσα πουλιούνται στη χώρα μας και απαράδεκτα είναι από άποψη ποιότητας και απορρόφησης. Με τη κατανάλωση μεγαλύτερων ποσοτήτων από το στόμα , καταναλώνεις και περισσότερο φορέα , καθώς και προσμίξεις.
Για παράδειγμα η καημένη DEMO A.E , από τις καλύτερες εταιρίες και ελληνική , μόνο που φρόντισαν οι μεγάλοι και τα λαμόγια οι ιατροί να τη διαλύσουν , έβγαζε την evaton (σύμπλεγμα Β) σε σιρόπι , ενέσιμο και εντεροδιαλυτές ταμπλέτες Β (Β1+Β6+Β12) και τα κυκλοφορούσε στα φαρμακεία. Ο καλός μας ο Ε.Ο.Φ δυστυχώς δεν της έδιδε αύξηση στις τιμές των προϊόντων της , αν και θα έπρεπε , οι γιατροί δεν την έγραφαν , διότι τα έπαιρναν και παίρνουν τα δωράκια τους από τη Merck και γράφουν την άχρηστη neurobion και η εταιρία αναγκάσθηκε να τα δίνει σε χονδρέμπορους που τa πουλάνε online στη πενταπλάσια τιμή από αυτή που θα τα παίρναμε στα φαρμακεία και καλά κάνουνε.

RUHL
12-08-08, 23:06
συγνωμη τωρα ρε παιδια αλλα εγω δεν καταλαβα τελικα.λετε οτι ελαχιστα μας βοηθουν οι πρωτεινες ,τα αμινοξεα ,οι βιταμινες και γενικα οτι παιρνουμε απο το στομα;α και tο καλιο στα φαρμακεια ειναι το kloref.δηλ ολα αυτα ελαχιστα αποροφουνται απο το σωμα μας;

Oχι ακριβως η πρωτεινη αφωμιωνετε κανονικα η καποια αλυσιδα με αμινοξεα EAA BCAA δεν εχω διαβασει τουλαχιστον τιποτα οτι καταστρεφοντε αλλα κατι μεμονομενα αμινοξεα πχ γλουταμινη δεν φτανει εκει που πρεπει 70-80% καταστρεφετε στο στομαχι το ιδιο και η καρνιτινη και μερικα αλλα.
Για αυτες τις μεμονομενες περιπτωσεις διαφορες εταιριες ισχυριζοντε οτι καταφεραν με καποιους συνδιασμους να μειωσουν αυτη την καταστροφη αλλα η τιμη ανεβηκε και δεν ασχοληθηκα να δω αν λενε αληθεια η ψεματα.
Εκει ερχοντε τα ενεσημα συμφωνω με τον ισις σε θεμα αποτελεσματικοτητας οι αναφορες που εχω δει κατα καιρους και απο χρηστες λενε μεχρι και με πολυβιταμινη βλεπουν διαφορα(ναι και αυτες ειναι αρχηστες καταστρεφοντε στο στομαχι(χαπια) αρκετα .Μερικοι guru προτημουν να τις περνουν απο τις τροφες ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα ετσι)

Ναι δουλευουν παραπανω τα ενεσημα ποσο παραπανω ειναι ενα ερωτημα καλο γενικα πιστευω αν μπεις στο λουκι των αας ενεσημων αυτα ειναι μ***ες γιατι σαφως με τα αας θα εχεις περισσοτερα αποτελεσματα εδω μερικοι pro(οχι οι διασημοι που διαφημηζουν προιοντα) δεν περνουν καν πρωτεινη :lol: τι να λεμε ενω ηδη 3 συγγραφεις που ειδα που δεν εχουν μαρκα με συμπληρωματα να διαφημηζουν λενε οτι τα συμπληρωματα ειναι απο 2-4% του συνολου αλλου ειναι η βαση.

Εγω θα πω ο καθενας κανει οτι θελει καλα κανει ο ισις που περνει ενεσημα γουστο του καμαρι του(ασε που παντα ηθελαν να δω καποιον ελληνα να περνει να παρουμε κανενα καλο ρεβιου :green: :lol: :P )μπορει να θελει να ειναι καποιο % καλυτερος το κανει για αυτον.

Για να κερδησεις καποιον αγωνα ουτε συμπληρωματα χρειαζεσε ποσο μαλον ενεσημα εδω θα πω την γνωμη μου αν και τον στηριζω τον ισις που θελει να ειναι καλυτερος οσο μπορει οτι ειναι υπερβολικα μονο να σκεφτεις αυτα που ειπε τους κινδηνους και τοσες τρυπες αν περνουμε πχ 8 σου λεω συμπληρωματα ενεσημα(τοσα περιπου περνω απο εκι η λογικη αυτη) + αλλα αας δεν θα σου μηνει μερος να τρυπας σε λιγο καιρο και γενικα να φοβασε να μην χτυπησεις τεντονα νευρο φλεβα παιζουν πολλα.

Ποσο καλυτερος θα ηταν ο ηλιας αν επερνε ενεσημα συμπληρωματα εγω νομιζω δεν περνει καν οσα περνουν οι περισσοτεροι στην ηλικια μου μαζι και με μενα επειδη δεν ειανι εκει η ουσια αλλα με αυτα που ακουω αντε δηνω ενα 2-3% απο τα ενεσημα συμπληρωματα(σε σχεση με τα κανονικα απο το συνολο παντα οχι 2-3% καλυτερα απο το κανονικα αν με καταλαβατε)Αξηζει να εχεις τοσες τρυπες και κινδηνους μολυνσης κτλ κτλ πιστευω οχι ουτε εχουμε τετοιο επιπεδο εδω .


Ας θαψουμε και τον εοφ :clown: ναι ειναι απο τις αρχηστες κερδοκοπικες επιχειρησης η εταιριες η κατι του δημοσιου ουτε ξερω ουτε με νιαζει γιατι πολυ απλα ελενχους δεν κανει απλος κολαει σταμπες και περνει χρημα.
Ομως συμφωνω με τον ηλια σε αλλες χωρες οπως γερμανια ειναι πολυ αυστηρα αυτα δεν ειναι ελλαδα μπο****λο εκει λαδωματα δεν παιζουν οπως εδω και εχει πολυ αυστηρες πηνες για τους παραβατες και τα εμπειστευομε οπως και την αμεριΚη καλα η FDA οτι μπορει σωζει και καλα κανει αλλα εχει και διαφορους τυπους που ψαχνοντε για λεφτα(policesypplyments) και αλλους και μονεις καποια γνωστη εταιρια κανει καποιο λαθος μηνυσεις και μαθευετε γρηγορα οπως με την BSN τωρα γενικα το μονο που φοβαμε ειναι να μην εχει την ποσοτητα πρωτεινης μεσα ενω εχουν βγει στην φορα μεχρι και σε πολυβιταμηνες βρηκαν αας μικροποσοτητες(που για να παρεις κανονικη δοση επρεπε να φας 10 κουτια) απο κει και περα τι να λεμε αν πια και στις πολυβιταμηνες μπορουν να βαλουν κατι
:green:


Κλεινοντας ξανατονιζω για τους αγωνες εδω ελλαδα και ευρωπη παιζει να μην χρειαζεσε καν συμπληρωματα :green: και να την παλεψεις με τον παλιο καλο τροπο κοτοπουλακι σαλατιτσα φρουτα για βηταμινες κτλ
Τι να τα κανεις τα συμπληρωματα αφου παιζουν αας χαμενος κοπως :green: για αγωνες παντα.

nEEd4wEEd
13-08-08, 01:20
μεγάλο θέμα άνοιξε εδώ :green:
κ@βλα, ευκαιρίοα να μάθουμε και τπτ :green:

λοιπόν, έχουμε και λέμε

α) κατ΄εμε η πρωτείνες whey + casein αγοράζονται για λόγους ΕΥΧΡΗΣΤΙΑΣ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ. δεν ξέρω για τα υπόλοιπα παιδιά εδώ, αλλά αν έπρεπε να παίρνω όλη την πρωτείνη μου από κρέας, αυγά, cottage κλπ θα μου έβγαινε 10 φορές πιο ακριβά. ενδεικτικά αναφέρω ότι κάθισα και υπολόγισα πόσο κοστίζει μία μερίδα κρέας 100γρ και έβγαλα 50 λεπτά, και υπολόγισα πόσο μου κοστίζει η ίδια ποσότητα πρωτ από whey και έβγαλα 10 λεπτά. 5 φορές φθηνότερη. λιγότερο η καζείνη, αλλά και πάλι πολύ πιο φτηνά. προσωπικά δλδ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να δίνω κάθε μέρα 1,5-2 ευρώ για το βραδυνό μου cottage μόνο.

β) για τις πολυβιταμίνες πιστεύω ότι κάποιος που δεν κάνει γράμμωση (=δεν περιορίζει επιλογές τροφών) δεν τις πολυχρειάζεται. στον όγκο και στην συντήρηση δλδ μάλλον παίρνουμε αρκετές από τις ποιοτικές τροφές που καταναλώνουμε έτσι κι αλλιώς. στην γράμμωση όμως νομίζω είναι απαραίτητες, και ΠΟΛΥ με ενδιαφέρει να ακούσω την άποψη του isis που προφανώς το έχει ψάξει, για διάφορα προιόντα, τρόπους και χρόνους λήψης κλπ.

γ) η κρεατίνη δουλεύει. υπάρχουν και έρευνες :green:
creatine rulez, the end :green:

δ) τα υπόλοιπα πιστεύω είναι τσάμπα λευτά. όχι μόνο λόγω αυτών που λένε τα παιδία ότι πολλά δεν θα επιζήσουν στο στομάχι όπως η αργινίνη (=τα ΝΟ προιόντα), αλλά και επειδή δεν πιστεύω να υπάρχει άλλο προιόν που να δίνει πραγματικά και υπολογίσιμα κέρδη.
άντε κανα BCAA και πάλι μόνο στην γράμμωση για να αποφύγουμε καταβολισμό κατά την προπόνηση, ή να βελτιώσουμε το προφίλ αμινοξέων κάποιου γεύματος.

ε) ΑΑΣ. εδώ είμαι τρομερά καινούργιος, έχω μόνο 2 βιβλία στην ζώνη μου, οπότε το βουλώνω για να μην ρεζιλευτώ :green:

isis
13-08-08, 11:47
Για να κερδησεις καποιον αγωνα ουτε συμπληρωματα χρειαζεσε ποσο μαλον ενεσημα εδω θα πω την γνωμη μου αν και τον στηριζω τον ισις που θελει να ειναι καλυτερος οσο μπορει οτι ειναι υπερβολικα μονο να σκεφτεις αυτα που ειπε τους κινδηνους και τοσες τρυπες αν περνουμε πχ 8 σου λεω συμπληρωματα ενεσημα(τοσα περιπου περνω απο εκι η λογικη αυτη) + αλλα αας δεν θα σου μηνει μερος να τρυπας σε λιγο καιρο και γενικα να φοβασε να μην χτυπησεις τεντονα νευρο φλεβα παιζουν πολλα.

Έχεις δίκιο RUHL όσον αφορά τις πολλές ενέσεις και τους κινδύνους που υπάρχουν σε κάθε ένεση. Ούτε εμένα μου αρέσει να πειραματίζομαι κάθε φορά με νέες μυϊκές ομάδες ή να αγχώνομαι όταν περνάει μία ημέρα και το σημείο όπου έκανα την ένεση εξακολουθεί να με πονάει και να αναρωτιέμαι αν έπαθα κάποια μόλυνση ή χτύπησα κάτι που δεν έπρεπε. :cry:

Ωστόσο δε μπορώ να αγνοήσω το αίσθημα κορεσμού και ενέργειας που μου δίνει η ενέσιμη ορνιθίνη , όταν κάνω δίαιτα , καθώς και πόσο με βοηθά η ενέσιμη αργινίνη να διατηρήσω το σωματικό μου βάρος και να μειώσω το σωματικό μου λίπος (ναι , έχει και λιποδιαλυτικές ικανότητες) και τα πρηξίματα που μου δίνουν. Ούτε θυμάμαι ποτέ να είχα τέτοια φλεβικότητα και δύναμη συγχρόνως , χωρίς να κάνω ιδιαίτερη δίαιτα ή να τρώω δεκαπέντε φορές την ημέρα και να είμαι μόνο 79 κιλά. Και από aas ελάχιστα πράγματα σε χαμηλές δοσολογίες. Αναφορικά με τη κρεατίνη , γιατί να τη πάρω? Παίρνω κατευθείαν ATP , τη συνδυάζω με ενέσιμη αργινίνη , ορνιθίνη , μεθειονίνη , λυσίνη , γλουταθειόνη , γλυκίνη και πλήρες σὐμπλεγμα Β , ασπαρτικό κάλλιο και μαγνήσιο και δε χρειάζεται καν να πάρω aas ή πολύ μικρές ποσότητες και έχω συγχρόνως και μία πρωτεΐνη από το στόμα , για να παίζω. Εννοείται βέβαια ότι θα τρώω κιόλας! Μακάρι να μπορούσα να βρω και ενέσιμη θρεονίνη και ιστιδίνη , τότε θα ήμουν ένας χαρούμενος άνθρωπος. :D :geek:

nEEd4wEEd
13-08-08, 14:33
Παίρνω κατευθείαν ATP , τη συνδυάζω με ενέσιμη αργινίνη , ορνιθίνη , μεθειονίνη , λυσίνη , γλουταθειόνη , γλυκίνη και πλήρες σὐμπλεγμα Β , ασπαρτικό κάλλιο και μαγνήσιο και δε χρειάζεται καν να πάρω aas ή πολύ μικρές ποσότητες και έχω συγχρόνως και μία πρωτεΐνη από το στόμα , για να παίζω. Εννοείται βέβαια ότι θα τρώω κιόλας! Μακάρι να μπορούσα να βρω και ενέσιμη θρεονίνη και ιστιδίνη , τότε θα ήμουν ένας χαρούμενος άνθρωπος. :D :geek:


...
παίζει να έμεινα μ@λάκας :green:

isis αν δεν σου είναι κόπος, σήκωσε ένα ποστ με το πρόγραμμα συμπληρωμάτων σου! δεν ξέρω πόσοι θα τολμήσουν να το κάνουνε αλλά θα είναι τουλάχιστον πολύ επιμορφωτικό :green:

billys15
13-08-08, 14:44
Αφου κανουν τοσο μεγαλη διαφορα τα ενεσιμα συμπληρωματα,εαν ξερεις πως να κανεις ενεσεις,αν δεν παιρνεις πολλα και αν ειναι και προσιτα σε τιμη,τοτε μου φαινονται ενδιαφεροντα... :D

isis
13-08-08, 15:03
Αφου κανουν τοσο μεγαλη διαφορα τα ενεσιμα συμπληρωματα,εαν ξερεις πως να κανεις ενεσεις,αν δεν παιρνεις πολλα και αν ειναι και προσιτα σε τιμη,τοτε μου φαινονται ενδιαφεροντα... :D

είναι πολλές οι ενέσεις , πίστεψέ με , αν είσαι αρχάριος μη το κάνεις. Εγώ το κάνω , αλλά έχω και άνθρωπο που με προσέχει αν συμβεί τίποτα. Μη νομίζεις ότι ξέρει κανένας να κάνει ενέσεις , συμπεριλαμβανομένου και εμού , μπορεί να ακολουθείς τις οδηγίες , αλλά πάντα υπάρχει κάποιος κίνδυνος. Ακόμη και ο πισινός μας δεν είναι τόσο ασφαλές σημείο για ενέσεις όσο νομίζουμε. Κοίτα τη φώτο παρακάτω να δεις τη διαδρομή του ισχιακού νεύρου , μόλις την είδα τα έκανα πάνω μου:

http://www.drshoshany.com/user_images/spinal-nerve-distribution-s.gif

RUHL
13-08-08, 15:14
Αφου κανουν τοσο μεγαλη διαφορα τα ενεσιμα συμπληρωματα,εαν ξερεις πως να κανεις ενεσεις,αν δεν παιρνεις πολλα και αν ειναι και προσιτα σε τιμη,τοτε μου φαινονται ενδιαφεροντα... :D
Χαρηκε ο νεος χαχαχαχα :lol: :lol: κατι μου λεει οτι τα αας ειναι πιο φτηνα απο αυτα αν δεν τα αγωρασεις απο μαυραγορητη

Φαντασου να μπει κανενας μπαμπας σου βασιλη και εσυ να βαλας πολυβιταμινη ενεσα αχχαχαχαχα αντε πεστου οτι ειναι πολυβιταμινη μεσα και οχι κατι αλλο :lol: :lol: :green:

Ισις καπου στο υποφουμ με τα αας εχουμε ενα τοπικ με ενεσεις και σημεια μηπως να μεταφερεις και να γραψεις και εκει τιποτα :thumbup: :thumbup: γιατι πρωτη φορα το ακουσα αυτο με τους γλωτους νομιζα το πιο safe ηταν

isis
13-08-08, 15:26
Χαρηκε ο νεος χαχαχαχα :lol: :lol: κατι μου λεει οτι τα αας ειναι πιο φτηνα απο αυτα αν δεν τα αγωρασεις απο μαυραγορητη

Φαντασου να μπει κανενας μπαμπας σου βασιλη και εσυ να βαλας πολυβιταμινη ενεσα αχχαχαχαχα αντε πεστου οτι ειναι πολυβιταμινη μεσα και οχι κατι αλλο :lol: :lol: :green:

Ισις καπου στο υποφουμ με τα αας εχουμε ενα τοπικ με ενεσεις και σημεια μηπως να μεταφερεις και να γραψεις και εκει τιποτα :thumbup: :thumbup: γιατι πρωτη φορα το ακουσα αυτο με τους γλωτους νομιζα το πιο safe ηταν

o billys15 είναι ο μικρός Βασιλάκης ? Αν είναι έτσι άστο Βασιλάκη μη πάθεις και τίποτα με τις ενέσεις και το έχω τύψεις , χωρίς παρεξήγηση! :geek: :lol:

RUHL δεν έχω πρόσβαση στο υποφόρουμ με τα aas! :cry: :help:

billys15
13-08-08, 15:44
Ελα ρε συ νταξει δεν ειπα οτι θα παω αυριο να παρω ενεσιμα συμπληρωματα :) .Απλα μαθαινω προς το παρον.

RUHL
13-08-08, 16:06
isis λοιπουν τα στελεχοι σε διακοπες τωρα θα σε βαλουμε στο μυστικο υποφοουμ που λεμε ολα μας τα μυστικα αργοτερα :lol: :lol: :lol: :P


Αυτος ειναι ο μικρος βασιλακης και θελει να μαθει για ενεσημα
http://tovima.dolnet.gr/data/D2000/D0806/1abc16c.jpg
:lol: :lol: :lol: (καιλας :green: :P )

isis
13-08-08, 16:11
:lol: :rocking: :thumbup: :geek: :thumbsup:

TRIANTAFYLLOU
13-08-08, 20:16
και ποιός είπε πώς δεν χρησιμοποιούν κάποιοι μεγάλοι αθλητές ολυμπιακών αθλημάτων κάποια συμπληρώματα σε ενέσιμη μορφή όχι όμως και βιταμίνες και πρωτείνες αλλά κάποια φυσικά σκευάσματα όπως το τζινκο μπιλομπα , το βικο τρατ, και το τσαινα αυτά βοηθάνε αρκετά τον οργανισμό όπως και το Α.Τ.Π τριφοσφορική αδενοσίνη με το όνομα φοσφομπιόν και αυτό σε ενεσιμη μορφή έχει 100% καλύτερα αποτελέσματα και αυτά σε περίοδο προετοιμασίας και αγώνων γιατί βοηθάν σε αθλήματα επιδόσεων, αλλά όχι και να παίρνουμε αμινοξέα πρωτείνες και βιταμίνες σε ενέσιμα στο τέλος θα βγάλουμε εκτός το πεπτικό συστημα .
επίσης εγώ είμαι κατά και στη διατροφή μόνο κοτόπουλο και ρύζι, αυτό ούτε το έκανα ποτέ και ούτε πρόκειτε να το κάνω ο άνθρωπος πρέπει να τρώει απο όλες τις ομάδες τροφών μόνο 2 μήνες πρίν τούς αγώνες είναι πιο εξτρίμ αλλά και πάλι θά φάω και τα όσπρια κυρίως φακές και κόκκινο κρέας πότε μπακαλιάρο πότε κοτόπουλο , πέρα από τα καθιερωμένα για δίαιτα άπλά όλα αυτά μαγειρεμένα όπως πρέπει.
και έχω κάθε λόγο να τα στηρίζω αυτά που λέω γιατί έχω αρκετα παραδείγματα και προσωπικά αλλά και αθλητών που κατέβαζα σε αγώνες .
αλλά σιγά να μην πάρω ενέσιμα συμπληρώματα για να κατεβώ στο πανελλήνιο και αν είναι αυτός λόγος που δεν θα μπορούσα να φτιαχτώ για μρ ελλας τότε καλύτερα να παίξω μπάλα .
έχουμε τα αας που έχουν συνδεθεί με το ββ κι ας παίρνουν και άλλοι αθλητές απλά σε μας φαίνετε περισσότερο και επειδή δεν είναι και ολυμπιακό άθλημα βομβαρδίζετε περισσότερο αν προσθέσουμε και τα συμπληρώματα ποιός μας σώνει και όχι μόνο για το τι θα λένε αλλά και για λόγους ψυχολογικούς εδω παίρνουμε την πρωτείνη μαζί πχ στη δουλειά αλλιώς θα παίρνουμε τις σύριγγες και οινόπνευμα μαζί μας.

NASSER
13-08-08, 21:17
+1 Ηλια
Αυτα ηθελα να δωσω να καταλαβουν εμμεσα τα παιδια αλλα ελπιζω να τα κατανοησουν τωρα που τα ειπες χημα!
Και οπως ειπες μερικοι επαγγελματιες αθλητες και καποιες ουσιες.... οχι ολα!!

isis
13-08-08, 22:14
και ποιός είπε πώς δεν χρησιμοποιούν κάποιοι μεγάλοι αθλητές ολυμπιακών αθλημάτων κάποια συμπληρώματα σε ενέσιμη μορφή όχι όμως και βιταμίνες και πρωτείνες αλλά κάποια φυσικά σκευάσματα όπως το τζινκο μπιλομπα , το βικο τρατ, και το τσαινα αυτά βοηθάνε αρκετά τον οργανισμό όπως και το Α.Τ.Π τριφοσφορική αδενοσίνη με το όνομα φοσφομπιόν και αυτό σε ενεσιμη μορφή έχει 100% καλύτερα αποτελέσματα και αυτά σε περίοδο προετοιμασίας και αγώνων γιατί βοηθάν σε αθλήματα επιδόσεων

Ξέρεις είναι απολύτως λογικό να προτιμήσω να πάρω τζινκο μπιλομπα :shock:, παρά να πάρω ενέσιμη ορνιθίνη και αργινίνη και ξέρεις τα ενέσιμα αμινοξέα και εν γένει συμπληρώματα δε τα παίρνουμε μαζί μας στη δουλειά για να τα βαράμε , όταν κάνουμε διάλειμμα για καφέ :shock: , εκτός αν τα πέρασες , όπως τη πρωτεΐνη από το στόμα. Ούτε το ATP επίσης το βάζουμε στη τσέπη μας και το βαράμε στη στάση στο λεωφορείο , για να περάσει η ώρα μέχρι να έρθει το αστικό :shock:. Θα έπρεπε να ξέρεις ότι 5 mg ATP απαιτούν 2-2,5 κιλά φαγητό την ημέρα , αλλιώς τι γίνεται ? Μπορεί να σου φάει το μυοκάρδιο και να λεπτύνει τα όργανα. Ήταν μαλάκες οι ανατολικογερμανοί που τις παλιές καλές εποχές έφτιαχναν για οτυς αθλητές τους διαλύμματα αμινοξέων 50% περιεκτικότητος και τους τα βαρούσαν στη πλάτη , γιατί άραγε?Για να πηγαίνουν στη καρδιά και να έχουν τρελές επιδόσεις και να μη τους τρώνε τα αναβολικά το μυοκάρδιο. Προφανώς ήταν όλοι άσχετοι βιοχημικοί που εντελώς ηλίθια ήταν υπέρ της υπερ-αλκαλοποίησης , η οποία να μη ξεχνάμε προκαλεί αλλεργικές αντιδράσεις. Αυτά τα ολίγα! :D

TRIANTAFYLLOU
14-08-08, 02:24
οι ανατολικογερμανοί και οχι μόνο είχαν κάνει πειραματόζωα τούς αθλητές καί κάθε άλλο παρά με ορνιθίνη τους έφτιαχναν είδικά αυτό που είπες τα βαρούσαν στην πλάτη, αυτό ειδικά είναι για να το ακούσει κανένας πιτσιρικάς και να βάλει τον φίλο του να του τα βαράει τέτοια παραδείγματα να δίνουμε γιατί θα πείς οτι αυτούς γιατροί τα βαρούσαν και τα αας γιατροί τούς τα βαρούσαν, στην ελληνική πραγματικότητα ουτε τα αας γιατροί τα χτυπάν φανταστήτε τι θα γίνει αν πάει να το εφαρμόσει κάποιος γιατί μη μου πεί κανείς οτι μόνο συνηδειτοποιημενοι μπαινουν σε αυτό το φόρουμ.
κατ αρχήν αμινοξέα χρειάζετε ο οργανισμός καθημερινά (και η ορνιθίνη αμινοξύ είναι) δεν είναι δυνατον να είμαστε συνέχεια στο κάρφωμα.

τωρα τα συμπληρώματα έχουν εξελιχθει και έχουν καλύτερη απορόφηση απο προ αμνημονεύτων χρόνων ,οι ανατολικογερμανοί που ανέφερες είναι η πιό κίτρινη σελίδα στην ιστορία του αθλητισμού και έίχαν τεχνολογία χιτλερ ακόμη , μιλάμε για πολύ φρέσκια ενημέρωση έχεις .

όταν γράφετε τέτοια άρθρα πρέπει τα άρθρα αυτά να είναι τεκμηριομένα στην βιβλιογραφεία και όχι άρθρα προσωπικών απόψεων που γράφει κάποιος και ας είναι επιστήμονας μπορεί να είναι τρελός, γιατί όταν λέει κάποιος θέλει 2 εως 2,5 κιλά τροφή μάλον για τριφύλι θα μιλούσε, γιατί αν μιλάμε για αθλητισμό και για ανθρώπινο όν πρέπει να μιλαμε για διαχωρισμό ανάλογα με το είδος της τροφής αν μη τι άλλο.

και όλα αυτά τα παραδείγματα για ολυμπιάδες και ανατολικούς που εξαφανίστηκαν απο τον χάρτη πλέον, είναι ανευ ουσίας και μόνο κακό και μπέρδεμα μπορει να δημιουργήσουν όταν ένας πάει πχ για ολυμπιάδα εκεί πρωτεύον σκοπό δεν έχει η υγεία αλλά η νίκη γι αυτό οι αθλητές στην περίπτωση αυτή θα κάνουν το τέλειο και κάθε τι θεμιτό και μέσα στα όρια γι αυτό τον σκοπό και δικαιολογημένα.
ένας που γυμνάζετε για να κάνει ένα ωραίο σωμα η να κατεβεί σε ένα αγώνα τι το ζόρι να μπεί σε τέτοια λούκια γιατί στο ββ δεν μετράει το πόσος είσαι αλλά το πως φαίνεσε όταν γυμνάζεσαι έξυπνα βελτιώνοντας τα αδύνατα σημεία και όχι σε τι μορφή θα πάρεις τα αμινοξέα η αν την πρωτείνη την τρώς μέ το κουτάλι η το πηρούνι.

να κάνουμε και λίγο πλάκα...

jiujitSu
17-08-08, 07:55
Γενικα θα μπορουσα να πω οτι συμμεριζομαι τις αποψεις του TRIANTAFYLLOY επι του θεματος.

Οχι ομως και οτι ο isis εχει τελειως αδικο. Τα ενεσιμα μεταλλα, ιχνοστοιχεια και βιταμινες ειναι πολυ καλυτερη λυση απο τα να παρεις εντερικα.
Πολυ απλα "what you shoot is what you get" και δεν ανησυχεις ουτε καν για τις διαφορες αλληλεπιδρασεις στην απορροφηση.
Μια τετοια λυση θα γλυτωσει απο πολλες σκοτουρες εναν επαγγελματια αθλητη και θα εχει μια συνεχη ροη των στοιχειων στο αιμα απο το depot της ενεσης.

Οσον αφορα τα ενεσιμα αμινοξεα για αθλητικη χρηση και οχι παθολογικες καταστασεις δεν εχει δειχθει καπου οτι δινουν καποιο υπολογισιμο πλεονεκτημα. Οι ποσοτητες ειναι πολυ μικρες και αμα οντως ειχε ευνοικο "value for cost" θα ειχε ηδη καθιερωθει και θα προτεινοταν απο μεγαλους προπονητες και αθλιατρους.


Αναφορικά με τη κρεατίνη , γιατί να τη πάρω? Παίρνω κατευθείαν ATP
Δεν ειναι το ιδιο. Τα διαφορα ενεσιμα ATP, 5-AMP που κυκλοφορουν δεν συμμετεχουν τοσο στα ATP pathways που συμμετεχει η creatine.
Εικαζεται οτι δρουν περιφεριακα σε διαφορους ATP-υποδοχεις.
Πως θα μπορουσαμε αλλωστε να θεωρησουμε οτι προσδιδουν κατι παραπανω στο συστημα οταν κατα την διαρκεια μιας εντονης σωματικης ασκησης το σωμα εχει ενα turnover ΑTP περι τα 300-500g. Tι να κανουν 5 και 12mg ATP μπροστα σ'αυτην την ενεργειακη αναγκη?
Δουλευουν καλουτσικα δεν λεω αλλα οχι να αντικαταστησεις την κρεατινη μ'αυτα.
Μονο ο ενεσιμος φωσφορος θα μπορουσαμε να πουμε οτι βοηθαει καπως στο συστημα του ATP.
Πιστευω οτι πρεπει να αναθεωρησεις λιγο την πηγη σου για τον ισχυρισμο περι 2.5kg φαι κατα την χρηση του ATP. Φιλικα το λεω.


Μακάρι να μπορούσα να βρω και ενέσιμη θρεονίνη και ιστιδίνη , τότε θα ήμουν ένας χαρούμενος άνθρωπος. :D

Για θρεονινη θα μπορουσες(θεωρητικα μιλαμε παντα γιατι απαγορευεται και ειναι ΠΟΛΥ επικινδυνο) πχ:
http://purebulk.com/lthreonine-250g-p-194.html
+
http://www.researchsupply.net/sterile_diluents.html
θα χρειαστεις και λιγο βενζυλικη αλκοολη ακομη γιατι 0,9% ειναι λιγο για homemade.
Υποθετω οτι γνωριζεις την διαδικασια μιας και δειχνεις οτι εισαι μεσα στα κολπα και εχεις και παρε δωσε με βιοχημικους.
Μεχρι 100mg/ml θα πας ανετα για την θρεονινη. Aμα θελεις παραπανω πρεπει να βρεις εθυλ ή μεθυλ-εστερικη υδροχλωρικη.

Η ιστιδινη δεν διαλυεται με την καμια. Μονο υδροχλωρικη αμα βρεις και παλι το πολυ μεχρι 150-200mg/ml σε θερμοκρασια δωματιου.


EDIT: Για να αστειευτουμε και λιγο http://www.agrovetmarket.com/ViewCatalogUI.aspx?.language=2&.product=14

ioannis1
17-08-08, 18:08
ισις με τι ασχολεισαι;ασχολισαι αγωνιστικα με το ββ;

TRIANTAFYLLOU
18-08-08, 01:11
εγώ πέρα απο αυτά που εγραψα πάνω στο συγκεκριμένο πόστ ήθελα να τονίσω ότι κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται ανάλογα με την βαρύτητα του εγχειρήματος που θέλουμε να πετύχουμε πχ αν μιλάμε για ολυμπιακά αθληματα η σε επαγγελματικό επίπεδο αθλητισμού και εκεί με σωστή ενημέρωση να προβούμε σε κάποια πράγματα πιό εξειδηκευμένα και όχι να ακολουθήσουμε τα παραδείγματα των ανατολικών .
γιατί αν για τα ελληνικά δεδομένα ακόμη και σε αγωνιστικό επίπεδο όπως και εγώ δεν λέω (κατέβηκα πρώτη φορά το 1986 σε αγώνες ) καθόμαστε και τά ψειρίζουμε τόσο, τότε πολύ φοβάμε χάνουμε την ουσία .
φανταστήτε ένας που θέλει να ασχοληθεί με το ββ αν ακούει τέτοια τότε θα νομίζει οτι πρέπει να πάει σε κανένα τμημα του πανεπιστημίου να σπουδάσει . καλά είναι να λέγονται και συμφωνώ με jiujitsu αλλά με διευκρινήσεις γιατί εδω είναι για όλους και μην νομίσει κάποιος ότι για να φτιάξει ένα όμορφο σώμα η να κατεβεί σε αγώνες ββ πρέπει να κάνει τέτοια πράγματα και αν δεν τα κάνει στην λεπτομέρεια τότε δεν κάνει τίποτε, άσε που αν κάποιος μπεί σε τέτοιο λούκι τότε πολύ φοβάμαι γρήγορα θα βαρεθεί.
εγω για να είμαι ειληκρινής ποτέ δεν τα ψείρησα τόσο πολύ αλλά έδωσα βάση στην προπόνηση και διατροφή και αν δεν είχα πάθει το ατύχημα το 89 θα ήμουν υπέρευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

jiujitSu
18-08-08, 15:00
Δεν μπορω παρα να συμφωνησω.

Ενταξει αν ο isis πιστευει οτι τον βοηθανε τοτε καλα κανει. Ετσι και αλλιως κακο δεν κανουν.
Ισως να εχουμε εμεις λαθος και μελλοντικα να αποδειχθει οτι τα ενεσιμα αμινοξεα κανουν δουλεια.

Ενεσιμα ΒCAA θα ειχαν ενδιαφερων και ισως να δοκιμαζα και εγω αλλα δυστυχως δεν γινεται γιατι δεν διαλυονται σχεδον καθολου. Ειδικα η λευκινη ειναι σαν να προσπαθεις να διαλυσεις υδραργυρο σε νερο χεχε.
Ισως με καποιον τροπο να γινεται και αμα τα καταφερω θα δοκιμασω.. :wave:

ioannis1
18-08-08, 19:13
ο Ηλιας ειπε την ουσια. :awesome:

isis
19-08-08, 14:03
Δεν ειναι το ιδιο. Τα διαφορα ενεσιμα ATP, 5-AMP που κυκλοφορουν δεν συμμετεχουν τοσο στα ATP pathways που συμμετεχει η creatine.Εικαζεται οτι δρουν περιφεριακα σε διαφορους ATP-υποδοχεις.
Πως θα μπορουσαμε αλλωστε να θεωρησουμε οτι προσδιδουν κατι παραπανω στο συστημα οταν κατα την διαρκεια μιας εντονης σωματικης ασκησης το σωμα εχει ενα turnover ΑTP περι τα 300-500g. Tι να κανουν 5 και 12mg ATP μπροστα σ'αυτην την ενεργειακη αναγκη?Δουλευουν καλουτσικα δεν λεω αλλα οχι να αντικαταστησεις την κρεατινη μ'αυτα.
Μονο ο ενεσιμος φωσφορος θα μπορουσαμε να πουμε οτι βοηθαει καπως στο συστημα του ATP.Πιστευω οτι πρεπει να αναθεωρησεις λιγο την πηγη σου για τον ισχυρισμο περι 2.5kg φαι κατα την χρηση του ATP. Φιλικα το λεω.Για θρεονινη θα μπορουσες(θεωρητικα μιλαμε παντα γιατι απαγορευεται και ειναι ΠΟΛΥ επικινδυνο) πχ:
http://purebulk.com/lthreonine-250g-p-194.html

Σε ευχαριστώ για τη πηγή κα πάνω που έψαχνα υαλουρονικό οξύ. Τον ενέσιμο φώσφορο θα το χρειαστείς με AMP , όχι με ATP , τουλάχιστον από όσο γνωρίζω , αλλά πως θα υπολογίσεις τη ποσότητα του ασβεστίου που πρέπει να πάρεις για να τον ισορροπήσεις? Ενέσιμο το ένα , από το στόμα το άλλο , διαφορετικά μεγέθη. Αναφορικά με τα 2 με 2,5 Kg τροφή , εννοούμε ισορροπημένη τροφή από απόψεως διατροφικών συστατικών , έτσι? Τώρα για τη κρεατίνη , η σωστή η κρεατίνη είναι αυτή που προκύπτει μετά το 11ο φιλτράρισμα στο εργαστήριο , ξέρετε τι μένει από το 1 Kg , πολύ λίγο. Μέχρι να βρω τέτοια κρεατίνη , λέω να μείνω με το ATP.
Εν τέλει στο bodybuilding μετράει πως φαίνεσαι , αυτό δεν αμφισβητείται! Ωστόσο η χημεία είναι χημεία και ένα ενέσιμο διάλυμμα αμινοξέων με 50% περιεκτικότητα , αν υπήρχε πουθενά , σε συνδυασμό με aas και διατροφή θα είχε αρκετά καλά αποτελέσματα. Δε μιλάει κανείς για κατάργηση της πεπτικής οδού ούτε για κάρφωμα δεκαπέντε φορές την ημέρα , ωστόσο όπως και να το κάνουμε η απορρόφηση είναι καλύτερη , θέλουμε δε θέλουμε. Ας δοκιμάσει κάποιος ενέσιμο ATP 10 mg τρεις φορές την εβομάδα που είναι πολύ και θα δει πόσο θα αυξηθούν οι ενεργειακές του ανάγκες , τις οποίες αν δε καλύψει σύντομα θα σέρνεται. Τώρα βέβαια υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν ότι το ATP δε κάνει δουλειά και είναι απάτη.

P.S: Οι ανήλικοι δε θα έπρεπε να καταναλώνουν τίποτα.

Προσωπικά , ένα μόνο έχω να πω. Τη τελευταία εβομάδα με επισκέφθηκε ο ξάδερφός μου , τρελός με το bodybuilding , κατέβηκε σε διάφορους διαγωνισμούς , παγκόσμια , βαλκανικά κ.τ.λ , πως τα λένε , τρελός με τη διατροφή του , ανά 3-4 ώρες , ζυγίζει τα γεύματά του με ζυγαριά ακριβείας και τα σχετικά. Το τελικό αποτέλεσμα : ήμουν τρεις φορές καλύτερος από αυτόν με παραπάνω από 45 ημέρες χωρίς aas , αν και ****** με τη διατροφή μου λόγω δουλειάς και αυξημένου ωραρίου εργασίας , αν και γυμνάζομαι σπίτι μου , δε κάνω αερόβια λόγω έλλειψης χρόνου , ήμουν 15 ημέρες χωρίς προπόνηση και πάλι ήμουν καλύτερος και χρησιμοποιούσα μόνο ATP , ενέσιμα αμινοξέα και μία πρωτεΐνη σπό το στόμα. Το καλύτερο ήταν ότι δε με πίστευε ότι δεν ήμουν μέσα στα aas. Ένα πράγμα του είπα , να χ***ω και τη διατροφή σου και τους αγώνες σου και τα μετάλλιά σου , αν εγώ είμαι καλύτερος από εσένα , μολονότι είμαι ερασιτέχνης που δε με ξέρει ούτε η μάνα μου.

Δεν ισχυριζόμαι ότι τα ενέσιμα αμινοξέα και το ATP κάνουν θαύματα , ωστόσο βλέπω τι γίνεται στη πράξη τουλάχιστον με τον εαυτό μου.Δε συνιστώ σε κανένα να τα πάρει , ούτε επαγγελματίας είμαι ούτε ο Arnold. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δέχεται και τις συνέπειες.

TRIANTAFYLLOU
19-08-08, 16:40
ενα πράγμα γιατί το ξεχνάτε δεν μπορώ να καταλάβω και αυτό είναι το ταλέντο υπαρχουν άτομα που μετά απο ένα γεύμα πρίζονται πετάγονται οι φλέβες και οι μύς είναι έτοιμοι να σκάσουν χωρίς να είναι μεγάλοι είναι το σκαρί τους τέτοιο το έχω δει και στον εαυτό μου αλλά και σε κάποια άτομα που έχω κατεβάσει σε αγώνες ενω έκαναν τα ίδια πράγματα με άλλους αθλητές ,γιατί εγώ τους έλεγα τι να κάνουν φτιαχνόταν πιό γρήγορα, απλά οι άλλοι ήθελαν μεγαλύτερη προσπάθεια και ότι έτρωγαν μύς γινόταν είναι οι αντάπτορες που έχει το κάθε σώμα .

στούς πρώτους αγώνες που είχα κατέβει το 86 το μόνο συμπλήρωμα ήταν ένα κουτί αμινοβίτ και μια πολυβιταμίνη καντασιουμ, 'οχι οτι δεν υπήρχαν και τότε συμπληρώματα εκτός απο κρεατίνη και κάποια εξελιγμένα φόρμουλες και πρωτείνες που υπάρχουν τώρα και κάποια παιδιά που κατεβήκαμε μαζί έπαιρναν κάποια παραπάνω και σίγουρα για τα δικά τους δεδομένα είχαν διαφορά αλλά δεν ήταν αρκετά για να κερδίσουν τούς αγώνες τότε θυμάμε με το που ξεκίνησα δίαιτα αρχησα να χαλάω και σε 2 εβδομάδες αυτός που θα με κατέβαζε στούς αγώνες ο αναργυρος ο τσοπουρίδης που είχε έρθει απο γερμανία λέει εσενα η δίαιτα δεν σε οφελεί τρώγε όπως πριν αλλά σωστά γιατί έχασες μυς και εμένα τι με θές άρχισα να τρώω και μπουγατσα μετά το μουσλι και ξηρούς καρπούς για θερμίδες μέχρι και κανένα πατσα και ήμουν λές και με έγδαρες.

αν εγώ τότε έλεγα ότι έπαιρνα κανένα λιποτροπικό και έγινα έτσι τότε βλέποντας με έτσι θα έπαιρναν όλοι η αν πραγματικά ακολουθούσα το κατεστημένο και έπαιρνα γιατί απλά έπρεπε τότε μπορεί να πίστευα οτι αυτό με βοήθησε, γιατί απλά δεν ήξερα ακόμη το σώμα μου ούτε είχα την εμπειρία η αν μου έλεγαν ότι χωρίς αυτό δεν πάς σε αγώνες τότε απλά θα το έκανα και δεν θα ήξερα αν πραγματικά αυτό με βοήθησε η αν θα μπορούσα και χωρίς αυτό.

΄σιγουρα τα συμπληρώματα βοηθάν είναι τα μόνα όπλα του αθλητή ειδικά των ολυμπιακών αθλημάτων και δεν πρέπει να τα απαξιώσουμε αυτό άλλωστε το έχω πεί και σε εκπομπή στην τηλεόραση και επειδή είχα ασχοληθεί με ολυμπιακά αθλήματα στίβο και ταεκβοντο και έχω δώσει σε ειδική περίπτωση ενέσιμο σίδηρο αλλά ήταν έκτακτη ανάγκη γιατί 2 εβδομάδες πρίν τούς αγώνες δεν μπορούσε να ανεβεί αλλιώς όπως και ατρ σε ενέσιμο αλλά πάντα αξιολογούμε τις περιπτώσεις και άν αξίζει και όχι απλά επειδή είναι καλό και το ξανατονίζω ούτε θα έμπαινα στην διαδικασία να έκανα κατι τέτοιο για να κατεβω σε αγώνες ββ που η μόνη απολαβή είναι το χειροκρότημα και εκείνο στατιστηκά λιγοστεύει γιατί έχασε την αξία του σαν εγχείρημα το ββ που πλέον όταν βλέπει κάποιος ένα σωμα σε αγωνιστική κατάσταση δεν προκαλεί θαυμασμό αλλά λένε ποιός ξέρει τι πήρε και γω αν πάρω θα γίνω και αυτό γιατί μόνοι μας βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας .



οταν ο γιάννης ο ελευθεριάδης έπαθε το πρόβλημα με την καρδια έχασε πολύ σε μάζα και μυικότητα έβαλε και λίπος , τότε τον έβγαλαν μια φοτο μετά το πρόβλημα υγείας και την έβαλαν σε διαφημιστικό φυλάδιο μαζί με μια που ήταν απο τότε που κέρδισε την 5η θέση σε ένα επαγγελματικό αγώνα αλλά τις έβαλαν ανάποδα αυτήν που ήταν μετά το πρόβλημα υγείας την έβαλαν πρίν και την προηγούμενη που ήταν σε φόρμα την έβαλαν μετά.
το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο με ρωτούσαν που θα βρούν αυτό το συμπλήρωμα που πήρε ο γιαννης και έγινε έτσι .
δεν σημαίνει οτι το συμπλήρωμα δεν είναι καλό η οτι έχει παρενέργειες αλλά πάντα η υπερβολή τούς λιγότερο σχετικούς τους επηρεάζει.
βάζω και το απόκομα για του λόγου του αληθές.
η δεξιά φότο έχει μουντζούρα την έκανε ο γιός μου αλλά φαίνετε η διαφορά.
http://i255.photobucket.com/albums/hh151/hliasgym/6aa8db4c.jpg

isis
19-08-08, 17:09
Τώρα Ηλία , γιατί μου το έκανες αυτό με το fosfobion fiole , το ρουμάνικο , καλά ήμουν με το δικό μου ATP! :lol: :army2: :clapping:

TRIANTAFYLLOU
19-08-08, 17:33
απλά εμένα μου το είχε συστήσει κάποιος μεγάλος αθλητής που τώρα είναι και προπονητής στούς ολυμπιακούς και οι 2 αθλητές -τριες που ήθελαν το συγκεκριμένο δηλαδή το φοσφοβιον , γιατί άκουσαν οτι κάνει δουλειά δηλ βασίστηκα στην πληροφορία επειδή ήταν αξιόπιστη πηγή.

isis
19-08-08, 17:54
προσωπικά προτιμώ τα σκευάσματα atp-long (adenosine-5-triphosphate, histidine , and magnesium and potassium salts) , για να μη καίγεται αμέσως το atp , "λέμε τώρα"! :lol:

emanouil
28-02-12, 01:46
Καλησπέρα, χρησιμοποιώ την πρωτείνη Gaspari's και παρατηρησα οτι περιέχει μεσα potasium δηλαδη ποτάσα. Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι βλαβερο αυτο μήπως έχετε καποια γνώμη? Αν κρίνω όμως απο τις κοινές μου γνώσεις μαλλον ειναι κατι πολλή επικίνδυνο

beefmeup
28-02-12, 20:58
το καλιο ειναι φιλε..
αλλιως θα την επερνα για να ξεβουλωνω χ@στρες...:P:turtle:

emanouil
29-02-12, 12:17
χαχαχα οκ ευχαριστω παιδια δεν το ηξερα και δεν το είχα ψαξει καθολου απλα το ειδα και το ανεφερα..
Ευχαριστω
Υ.Γ Εχει και νατριο μέσα το οποίο κανει αντιδραση με το νερο;) Μηπως κανω μπαμ!!!!!?:evil2:

Andrikos
29-02-12, 13:43
το καλιο ειναι φιλε..
αλλιως θα την επερνα για να ξεβουλωνω χ@στρες...:P:turtle:


χαχαχαχαχα κλαίω από τα γέλια:green::green: