PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτείνες,γυμναστική,διατροφή,όγκος.



TheEnonymous
03-08-12, 18:33
Όπως έγραψα στον τομέα Νέα μέλοι,ναι είμαι καινούργιος :) .Προτού αρχήσω(επειδή έχω πολλά να γράψω),θέλω να πω λιγα πραγματα(συγχωρέστε με,αλλα επειδη θα πω πολλα,δεν θα βαζω τονους).Εχω πολλες απορεις,γενικα με τη γυμναστικη,διατροφη κλπ.Για να μην ανοιγω σε καθε τομε ενα θεμα,διαλεξα ενα σχετικο και ειπα να τα γραψω ολα μαζι.Ειμαι 17 χρονων,77 κιλα,1,82 υψος.Ειχα ξεκινησει γυμναστηριο πριν 1,5 χρονο.Αλλα δεν εκατσα πολυ λογο οικονομικου προβληματος.Τους τελευταιους 2 μηνες εχω ξανακολλησει πολυ ασχημα με τη γυμναστικη.Δυστυχως,δεν μπορω να παω γυμναστηριο,γιατι λεφτα δεν υπαρχουν(ειμαι και 3η λυκειου,οποτε καταλαβενετε).Εχω κατι βαρακια και κανω,και εχω αρχησει και πηγαινω σε ενα παρκο το βραδακι,για ''street workout''(μην φανταστειτε τιποτα τρελο,ειμαι σχεδον αρχαριος).Και με το θεμα συμπληρωματα ειμαι πολυ κοντα τωρα τελευταια,αλλα δεν ξερω τι να κανω,γιατι δεν ειχα κανενα γνωστο που να ασχολειται και να ξερει.Γιαυτο χρειαζομαι πραγματικα τη βοηθεια σας.Οχι μονο για τα συμπληρωματα(πρωτεινες),αλλα θελω να μου πειτε και τη διατροφη πρεπει να ακολουθησω,αν βλαπτουν στην υγεια τα συμπληρωματα(ειδικα σε τετοια ηλικια),ποσα κιλά πρεπει να ειμαι,πως μπορω να αποκτησω ογκο(αν γινεται χωρις γυμναστηριο) κλπ....Οσο για τις πρωτεινες,αμα βγαλουμε ακρη και τελικα μαζευοντας αγορασω,καλο θα ηταν να μου πειτε καθε ποτε να περνω(μερες,δοσολογιες,ποσοτητα κλπ).Ειμαι προθυμος να ακολουθησω οτι μου πειτε,γιατι εχω βαλει και ενα στοχο.Θα ειμουν παρα πολυ ευγνωμων αν με βοηθουσατε.Συγνωμη για την ζαλουρα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Nikoskom
03-08-12, 19:53
Φιλε μου καλως ορισες..:welcome:

Φαινεται οτι εχεις διαβασμα μπροστα σου μιας και αρχαριος..Οσον αφορα τη διατροφη ογκου που ειπες ξεκινα να διαβαζεις απο εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο..Διαβασε,κατανοησε καποια πραγματα,δες και διατροφες αλλων μελων και μετα βγαλε τη δικη σου,συμφωνα με τις θερμιδες που πρεπει να παρεις..για να μαθεις ποσες πρεπει να παιρνεις στον ογκο,υπολογισε πρωτα τις θερμιδες συντηρησης σου απο εδω http://totalfitness-christos.blogspot.gr/2009/12/blog-post_2180.html

Βγαλε μια διατροφη και μετα το συζηταμε για συμπληρωματα..

Καλο διαβασμα :thumbup:

TheEnonymous
03-08-12, 23:54
Ευχαριστώ πολύ,όταν βγάλω ένα πρόγραμμα διατροφής θα ενημερώσω(συντομα :) ).Απλώς θέλω και να συζητήσουμε λίγο και για την γυμναστική στα πάρκα όπως ανέφερα,αν φέρνουν αποτελέσματα.Όπως και η γυμνστική στο σπίτι(μην φανταστείς πολύ,κανα 2 ασκήσεις δικέφαλου).Να ρωτησω κατι για την πρωτεινη,εχω διαβασει οτι χρειαζομαστε την ημερα(οση κανουν μετρια γυμναστικη) 1,3 γραμμαρια (περιπου) ανα κιλο σωματικου βαρους.Μολις τωρα διαβασα οτι χρειαζεται 3,0-3,5 γραμμαρια ανα κιλο σωματικου βαρους.Μηπως υσχηει μονο για bodybuilders?


Υ.Γ.Όσο αναφορά το σώμα,δεν είναι τελείως χάλια,έχει μέτριο φούσκωμα και γράμμωση.

DimitrisT
04-08-12, 00:00
Η γυμναστικη στο σπιτι και στο παρκο φερνει αποτελεσμα ως ενα σημειο. Μετα θα χρειαστει γυμναστηριο για να πας ''παρακατω''.
Τα συμπληρωματα γενικα δε θα σου κανουν κακο αλλα εχε στο νου σου οτι κανουν οτι λεει το ονομα τους. Συμπληρωνουν την ηδη υπαρχουσα διατροφη σου. Δεν θα σου βαλουν ογκο αυτα..
Επισης, κοστιζουν αρκετα, καλυτερα να δωσεις αυτα τα χρηματα για να πηγαινεις γυμναστηριο.

TEFAAtzis
04-08-12, 00:05
Η γυμναστικη στο σπιτι και στο παρκο φερνει αποτελεσμα ως ενα σημειο. Μετα θα χρειαστει γυμναστηριο για να πας ''παρακατω''.
Τα συμπληρωματα γενικα δε θα σου κανουν κακο αλλα εχε στο νου σου οτι κανουν οτι λεει το ονομα τους. Συμπληρωνουν την ηδη υπαρχουσα διατροφη σου. Δεν θα σου βαλουν ογκο αυτα..
Επισης, κοστιζουν αρκετα, καλυτερα να δωσεις αυτα τα χρηματα για να πηγαινεις γυμναστηριο.

+10000 σε οτι ειπε ο φιλος απο πανω!!!

TheEnonymous
04-08-12, 00:43
Εχετε δικαιο παιδια,απλως επειδη φετος ειμαι 3ι λυκειου,δεν νομιζω να προλαβω γυμναστηριο,και γενικα δεν παρινω πολυ πρωτεινη γιαυτο ελεγα για τα συμπληρωματα.

DimitrisT
04-08-12, 12:13
Ας γινω σπαστικος (παλι :green: )
- 4-5 ωρες την βδομαδα για γυμναστηριο δε νομιζω να μη προλαβαινεις. Και εμεις πηγαμε 3η λυκειου, πιστεψε με οτι εβρισκα πολυ παραπανω χρονο για να λιωνω στο ps2 τοτε..(ειπε κανεις οτι το να εισαι παχυσαρκος δε θελει κοπο; :turtle:)
- Ενας κουβας συμπληρωματος πρωτεινης κοστιζει 50+ ευρω. Με αυτα τα χρηματα μπορεις να πληρωσεις 2 μηνες συνδρομη σε καποιο γυμναστηριο.
- Συμπληρωμα πρωτεινης χωρις να κανεις προπονηση ΔΕΝ χρειαζεται, βασικα και προπονηση να κανεις δεν ειναι και απαραιτητο. Φαε 100gr κρεας παραπανω αν ανησυχεις για την ημερησια ποσοτητα πρωτεινης.

TheEnonymous
04-08-12, 12:30
Μην αγχωνεσαι,δεν γινεσαι σπαστικος,ειμαι ανοιχτος σε ολα :) .
Πραγματικα οσο για το γυμναστηριο,αρχισα να το ξανασκεφτομαι,χαρις εσενα :) .
Οσο για την πρωτεινη πιστευω να την βολεψω με καμια κονσερβα τονο.
Δηλαδη λες οτι 3 φορες την εβδομαδα αρκουν?(για γυμναστηριο)

Nikolas_mk2
04-08-12, 13:57
Μην αγχωνεσαι,δεν γινεσαι σπαστικος,ειμαι ανοιχτος σε ολα :) .
Πραγματικα οσο για το γυμναστηριο,αρχισα να το ξανασκεφτομαι,χαρις εσενα :) .
Οσο για την πρωτεινη πιστευω να την βολεψω με καμια κονσερβα τονο.
Δηλαδη λες οτι 3 φορες την εβδομαδα αρκουν?(για γυμναστηριο)

Για να γινω και γω λιγο σπαστικός τόνο σε κονσερβα να τον αποφευγεις-οχι πανω απο 2-3 μεγαλες την εβδομαδα! :green:
Να προτιμας απο ψαρι-σαρδελα,σκουμπρι,μπακαλιαρακια,γαυρο και απο κρεας στηθος κοτοπουλο,γαλοπουλα και μοσχαρι(χωρις λιπος)....3 προπονησεις την εβδομαδα με το καταλληλα διαμορφωμενο προγραμμα ειναι μια χαρα,οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω δεν χρειαζεσαι συμπληρωματα,αλλωστε με τα κιλα που εισαι δεν θελεις πανω απο 100 γραμαρια τη μερα για αρχη.... :thumbup:

Lao
04-08-12, 14:05
Μην αγχωνεσαι,δεν γινεσαι σπαστικος,ειμαι ανοιχτος σε ολα :) .
Πραγματικα οσο για το γυμναστηριο,αρχισα να το ξανασκεφτομαι,χαρις εσενα :) .
Οσο για την πρωτεινη πιστευω να την βολεψω με καμια κονσερβα τονο.
Δηλαδη λες οτι 3 φορες την εβδομαδα αρκουν?(για γυμναστηριο)

Ίσως γίνω εγώ σπαστικός όμως... :green:

Το 1ο πράγμα που θα πρέπει να κάνεις, είναι να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς ισχύει με το οικονομικό και τον χρόνο σου, γιατί από την μία λες ότι δεν μπορείς να πας γυμναστήριο λόγω έλλειψης χρημάτων (αλλά είσαι διατεθειμένος να αγοράσεις συμπληρώματα τα οποία θα σου κοστίσουν πιο πολλά) και από την άλλη λες ότι δεν έχεις χρόνο λόγω Πανελλήνιων (αλλά έχεις χρόνο να πηγαίνεις στο πάρκο).

Αν θέλεις να έχεις ένα σοβαρό αποτέλεσμα, σε ό,τι και αν κάνεις στην ζωή σου, χρειάζεται να βάζεις προτεραιότητες και να προσαρμόζεσαι στις απαιτήσεις της δραστηριότητας με την οποία καταπιάνεσαι. Τα ημίμετρα δεν θα σε πάνε πουθενά, θέλει κόπο, πειθαρχία, αφοσίωση, να θυσιάζεις πράγματα και να βάζεις στόχους.

Για να το κλείσουμε το θέμα λοιπόν και για να μην μακρυγορούμε, γράψου σε ένα γυμναστήριο, πήγαινε 3 φορές την βδομάδα και πες του γυμναστή εκεί να σου βγάλει ένα νορμαλ προγραμματάκι.

Διατροφικά, μην ασχολείσαι με τα συμπληρώματα προς το παρόν, ειδικά μιας και παίζει οικονομικό θέμα, όπως λες. Τρώγε απ'όλα, δώσε μια παραπάνω έμφαση σε ζωικές τροφές και μην τρως πράγματα που όλοι ξέρουμε ότι δεν μας προσφέρουν κάτι σημαντικό.

Τέλος, επειδή και εγώ έχω περάσει από το λούκι των Πανελληνίων, πάρε απόφαση ότι για φέτος αυτή θα είναι η προτεραιότητά σου. Όλα τα άλλα, έπονται.

TheEnonymous
04-08-12, 16:55
Μην νομιζεις,και εγω φουλ μπερδεμενος ειμαι...(θεμα χρονου,οικονομικα κλπ),γιαυτο τα εχω κανει σαλατα.Για τα συμπληρωματα,πως να το πω,επειδη δεν ειχα σχεση με τετοια,δεν υπολογιζα τα λεφτα :) ,ειναι σαν να πας δωρο σε ενα παιδι 6 χρονων 3 καστρα playmobile(για παραδειγμα).Θεμα πλεονεξιας,τι να λεω.Αλλα ενταξει,σκεφτηκα,θα μαζεψω μερικα χρηματα,να ξεκινησω γυμναστηριο,και οσο για το φαγητο,διαβασα μερικα πραγματα απο σελιδες που εδειξε το παιδι παραπανω.Θα βολευτουμε και με καμια κονσερβουλα(σαρδελα,γαυρο κλπ),καμια γαλοπουλα που και που,και να δουμε πως θα τα παμε.Μια τελευταια απορια,αμα για παραδειγμα παω γυμναστηριο 2 μηνες(βρω τα λεφτα),και σταματησω για 3 μηνες(λεμε τωρα),γιατι οπως βαρεθηκα να λεω,δεν ξερω πως θα γινει με τα χρηματα,και συνεχησω μετα απο αυτους τους 2-3 μηνες,θα εχει καμια επιπτωση?



Υ.Γ.Ευχαριστώ για τις διαφορες πληροφοριες.

Nikoskom
04-08-12, 18:59
Μην νομιζεις,και εγω φουλ μπερδεμενος ειμαι...(θεμα χρονου,οικονομικα κλπ),γιαυτο τα εχω κανει σαλατα.Για τα συμπληρωματα,πως να το πω,επειδη δεν ειχα σχεση με τετοια,δεν υπολογιζα τα λεφτα :) ,ειναι σαν να πας δωρο σε ενα παιδι 6 χρονων 3 καστρα playmobile(για παραδειγμα).Θεμα πλεονεξιας,τι να λεω.Αλλα ενταξει,σκεφτηκα,θα μαζεψω μερικα χρηματα,να ξεκινησω γυμναστηριο,και οσο για το φαγητο,διαβασα μερικα πραγματα απο σελιδες που εδειξε το παιδι παραπανω.Θα βολευτουμε και με καμια κονσερβουλα(σαρδελα,γαυρο κλπ),καμια γαλοπουλα που και που,και να δουμε πως θα τα παμε.Μια τελευταια απορια,αμα για παραδειγμα παω γυμναστηριο 2 μηνες(βρω τα λεφτα),και σταματησω για 3 μηνες(λεμε τωρα),γιατι οπως βαρεθηκα να λεω,δεν ξερω πως θα γινει με τα χρηματα,και συνεχησω μετα απο αυτους τους 2-3 μηνες,θα εχει καμια επιπτωση?



Υ.Γ.Ευχαριστώ για τις διαφορες πληροφοριες.

Ο,τι θα εχει επιπτωση θα εχει..απλως εξαρταται και απο τη διατροφη που θα κανεις οταν δν πηγαινεις γυμναστηριο..οσο καλυτερη τοσο καλυτερα και για σενα !

TheEnonymous
04-08-12, 19:07
Χμμ...Μια τελευταια ανακεφαλαιωση.Γυμναστηριο 3 φορες την εβδομαδα(η και 4,θα δειξει).Πανελληνιες φουλ διαβασμα.Εξαλλου και το γυμναστηριο ειναι ενας τροπος για να ξεχνιεσαι λιγο και να περνεις δυναμεις για το διαβασμα :).Αμεσως μετα την προπονηση πρωτεινες+υδατανθρακες(οχι ακριβως αμεσως μετα,γιατι ειναι και κανα 10λεπτο ο δρομος σπιτι-γυμναστηριο).Απλως οσο αναφορα το προγραμμα,θα δω τι θα με δωσει ο γυμναστης ,θα διαβασω και μπολικα θεματα απο εδω(προγραμμα ογκου) και πιστευω να βγαλω ακρη.

magavaTOUT
04-08-12, 19:55
Δεν χρειαζεται το μεταπροπονητικο γευμα να ειναι αμεσως. Μην σε αγχωνει αυτο! Καλο διαβασμα και καλο κουραγιο..