PDA

Επιστροφή στο Forum : Σειρά Animal της Universal: πιθανή εξήγηση για τις φόρμουλες



Lao
10-08-12, 13:12
Καταρχήν, μια συγγνώμη από την ΟΔ αν άνοιξα το θέμα σε λάθος ενότητα.

Είχα εδώ και πολύ καιρό την απορία για ποιο λόγο το Pak είναι τόσο underdosed, ειδικά στο 1 packet.

Η λογική θα έλεγε ότι με 11 ταμπλέτες θα μπορούσε κανείς να προσφέρει καλές ποσότητες από τα διάφορα μικροσυστατικά, παρόλαυτά όπως έχω αναφέρει εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=439401&viewfull=1#post439401), ακόμα και με 2 packets (22 ταμπλέτες) πάλι υπάρχουν χαμηλές ποσότητες εδώ και εκεί.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η Β12 η οποία στα 1 packet είναι στο... 92,5% της ΣΗΔ.

Σημείωση, διάβαζα τις προάλλες το forum του bb.com και σε ένα thread που αφορούσε την Adam της NOW, ένας Universal Rep έλεγε ότι το B-complex της δεν κάνει για αθλητές, ενώ του Pak κάνει.

Όποιος έχει τον χρόνο και την όρεξη, ας δει το label του Pak και ας διαιρέσει με το 2 ώστε να δει τις «μεγαδόσεις» που λέει η Universal ότι προσφέρει.

Αμέσως θα δει ότι ακόμα και μια τυπική multi όπως η Adam έχει πολλή περισσότερη Β12 από το Pak (και μάλιστα σε καλύτερη μορφή), οι ποσότητες στις υπόλοιπες Β είναι παραπλήσιες κτλ κτλ κτλ.

Δεν θα κάνω - για άλλη μια φορά - εκτενή αναφορά στα μέταλλα στο Pak τα οποία και underdosed είναι και σε oxide και sulfate. Δεν είναι το Pak αυτό καθεαυτό ο λόγος που άνοιξα το παρόν θέμα, αλλά όλη η σειρά Animal.

Πιο αναλυτικά, έχω την θεωρία ότι ΠΙΘΑΝΟΝ οι ανεπαρκείς ποσότητες στο Pak - και ξεκινάω από αυτό μιας και η ίδια η Universal λέει ότι κάθε Animal stack πρέπει να ξεκινάει από αυτό - είναι μια συνειδητή επιλογή με στόχο να μπορεί να συνδιαστεί και με τα υπόλοιπα προϊόντα της σειράς.

Με άλλα λόγια, η λογική είναι η εξής: «Βγάζουμε το Pak επίτηδες underdosed, ώστε αν κάποιος πάρει και κάποιο άλλο Animal τάδε, να μπορεί να τα παίρνει μαζί χωρίς να κινδυνεύουμε να μας πάει στα δικαστήρια.»

Ας μιλήσουμε με παραδείγματα

Α) Ας πούμε ότι κάποιος συνδιάζει Animal Pak και Animal Flex

Στοιχεία τα οποία είναι κοινά εδώ, είναι: C, E, ψευδάργυρος, σελήνιο, μαγγάνιο.

Με 1 packet Pak και 1 packet Flex, έχουμε:

C: 600 mg ---> κανένας κίνδυνος
Ε: 250 IU ---> ομοίως
Ψευδάργυρος: 30 mg ---> ομοίως, ειδικά από την στιγμή που και στα δύο είναι σε oxide μορφή
Σελήνιο: 95 mcg ---> ομοίως, 135% της ΣΗΔ
Μαγγάνιο: 3,5 mg ---> ομοίως, 175% της ΣΗΔ

B) Ας πούμε ότι κάποιος συνδιάζει Animal Pak και Animal Omega

Κοινά στοιχεία:

Α: Περίπου 7.500 IU, μέρος του οποίου ως palmitate
D: 580 IU
E: 160 IU

Γ) Ας πούμε ότι κάποιος συνδιάζει Animal Pak και Animal Stak

Κοινά στοιχεία:

C: 500 mg
B6: 100,5 mg
Μαγνήσιο: 650 mg ως oxide
Ψευδάργυρος: 45 mg ως oxide
Χρώμιο: 125 mcg

3 απλά παραδείγματα λοιπόν, τα οποία δείχνουν το προφανές κατά την δική μου οπτική γωνία. Και υπόψιν, αναφέρθηκα μόνο σε 2 απλούς συνδιασμούς με 2 Animal στον καθένα. Όποιος θέλει, μπορεί να κάνει συνδιασμούς και με παραπάνω προϊόντα, π.χ. Pak - Omega - Nitro

Σημείωση, ανέφερα επίτηδες τα διάφορα oxide για να δείξω ότι ακόμα και σε σχετικά μεγάλες ποσότητες δεν παίζει πιθανότητα τοξικότητας μιας και η μορφή αυτή δεν θεωρείται ιδιαίτερα απορροφήσιμη. Μην ξεχνάμε, δε, ότι είναι και φτηνή.

Ένα πρώτο απλό συμπέρασμα, είναι ότι όλη η σειρά Animal είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να λειτουργεί συνεργιστικά. χωρίς παράλληλα να υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να πάει κανείς στο... νοσοκομείο. :P

Αυτό λειτουργεί και ως εξήγηση γιατί μεμονωμένα προϊόντα της σειράς μπορεί να φαίνονται underdosed.

Από κει και πέρα, αν αξίζει να δώσει κανείς τόσα λεφτά ώστε να πάρει 2 και 3 Animal-τάδε και να παίρνει ό,τι χρειάζεται, είναι επιλογή του καθενός.

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο. :toast:

200sx
15-08-12, 07:21
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω που κολλάς...
Όλη η σειρά Animal είναι παααρα πολύ ενισχημένα προιόντα που σίγουρα σε καλύπτουνε.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνδιάζεις τα packs αν δεν τα χρειάζεσαι όντως.

Αν χρειάζεσαι πολιβιταμίνη παίρνεις Animal Pak.. 1 την μέρα φυσικά.. εκτός αν είσαι κανένα θυρίο 120κιλά!!
Είναι ότι πιο οικονομικό σε πολιβιταμίνη αν υπολογίσεις δόσεις και ποσότητα που παίρνεις.

Animal Omega αν χρειάζεσαι omega.. τα ίδια ισχύουν και για αυτό..
Animal Flex... μια από τα ίδια..

Εγώ τα χρησημοποιώ όλα αυτά

Lao
15-08-12, 12:35
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω που κολλάς...
Όλη η σειρά Animal είναι παααρα πολύ ενισχημένα προιόντα που σίγουρα σε καλύπτουνε.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνδιάζεις τα packs αν δεν τα χρειάζεσαι όντως.

Αν χρειάζεσαι πολιβιταμίνη παίρνεις Animal Pak.. 1 την μέρα φυσικά.. εκτός αν είσαι κανένα θυρίο 120κιλά!!
Είναι ότι πιο οικονομικό σε πολιβιταμίνη αν υπολογίσεις δόσεις και ποσότητα που παίρνεις.

Animal Omega αν χρειάζεσαι omega.. τα ίδια ισχύουν και για αυτό..
Animal Flex... μια από τα ίδια..

Εγώ τα χρησημοποιώ όλα αυτά

Ισχυρίζομαι ακριβώς το ανάποδο: ότι μεμονωμένα τα Animal και ειδικά το Pak δεν είναι και τόσο ενισχυμένα. Διάβασε προσεκτικά το label και πιθανότατα θα αναθεωρήσεις.

NASSER
15-08-12, 13:10
Lao την ίδια άποψη θα είχε με σένα αν αρχικά δεν με κάλυπτε το animal pak, που πραγματικά με καλύπτει και με ένα πακετ και όχι δυο.
Δεύτερον επειδή έχω μιλήσει με ανθρώπους που εξειδικεύονται με βιταμίνες και συμπληρώματα τέτοιου είδους, δίνουν μεγάλη έμφαση την προέλευση των στοιχείων και την απορροφητικότητα τους. Έτσι αν σε κάποιο συστατικό έχει το πακέτο 93% ΣΗΔ για τον ''αθλούμενο'', να είσαι σίγουρος πως θα απορροφηθεί σχεδόν όλη αυτή η ποσότητα.
έπειτα όταν μιλάμε για πολυβιταμίνη, ήδη ξέρουμε πως κάποια στοιχεία καθυστερούν την απορρόφηση κάποιων άλλων ή την αναιρούν τελείως. Εδώ έχουμε αναφορά της απορροφούμενης ποσότητας και όχι της περιεχόμενης ποσότητας.
Έπειτα μιλάμε για μια εταιρεία που είναι 30 χρόνια στο χώρο και αυτό από μόνο του λέει πολλά για να έχει πέραση μέχρι σήμερα σε μεγάλο βαθμό στους σκληροπυρηνικά αθλούμενους.
Εν τέλη ένα είναι το πιο σημαντικό: δουλεύει? είσαι ικανοποιημένος ότι και να λέει. Δεν δουλεύει? τι να το κάνω και να λέει πως έχει παπάδες μέσα.

Lao
15-08-12, 13:20
Lao την ίδια άποψη θα είχε με σένα αν αρχικά δεν με κάλυπτε το animal pak, που πραγματικά με καλύπτει και με ένα πακετ και όχι δυο.
Δεύτερον επειδή έχω μιλήσει με ανθρώπους που εξειδικεύονται με βιταμίνες και συμπληρώματα τέτοιου είδους, δίνουν μεγάλη έμφαση την προέλευση των στοιχείων και την απορροφητικότητα τους. Έτσι αν σε κάποιο συστατικό έχει το πακέτο 93% ΣΗΔ για τον ''αθλούμενο'', να είσαι σίγουρος πως θα απορροφηθεί σχεδόν όλη αυτή η ποσότητα.
έπειτα όταν μιλάμε για πολυβιταμίνη, ήδη ξέρουμε πως κάποια στοιχεία καθυστερούν την απορρόφηση κάποιων άλλων ή την αναιρούν τελείως. Εδώ έχουμε αναφορά της απορροφούμενης ποσότητας και όχι της περιεχόμενης ποσότητας.
Έπειτα μιλάμε για μια εταιρεία που είναι 30 χρόνια στο χώρο και αυτό από μόνο του λέει πολλά για να έχει πέραση μέχρι σήμερα σε μεγάλο βαθμό στους σκληροπυρηνικά αθλούμενους.
Εν τέλη ένα είναι το πιο σημαντικό: δουλεύει? είσαι ικανοποιημένος ότι και να λέει. Δεν δουλεύει? τι να το κάνω και να λέει πως έχει παπάδες μέσα.

Μα, το Pak, εκτός από το ότι σε αρκετά πράγματα είναι underdosed, «πονάει» επίσης ακριβώς εκεί που ανέφερες, στην προέλευση των στοιχείων και στον βαθμό απορρόφησης. Όπως και να το κάνεις, τα διάφορα «oxide» και «sulfate» είναι φτηνά υλικά τα οποία δεν φημίζονται ιδιαίτερα για την βιοδιαθεσιμότητά τους.

Το άλλο που λες, αν κατάλαβα καλά, ότι στο label αναφέρει τις απορροφόμενες ποσότητες και όχι τις διαθέσιμες, δεν το χω ξανακούσει και δεν νομίζω να ισχύει. Σε κανένα προϊόν το label δεν αναγράφει τον βαθμό απορρόφησης, κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.

Όσον αφορά το ότι είναι εταιρεία με 30 χρόνια στον χώρο... so? Και η Solgar βγάζει βιταμίνες εδώ και δεκαετίες, αλλά τα προϊόντα της δεν λένε κάτι.

Τέλος, όπως έχουμε ξαναπεί, το ότι το Pak για αρκετούς «δουλεύει», πιθανότατα οφείλεται στα 2 γραμμάρια ginseng και eleuthero.

Το ξαναλέω όμως, δεν άνοιξα το θέμα για το Pak αυτό καθεαυτό, ούτε επειδή έχω δίλημμα για το αν είναι αποτελεσματικό ή όχι. Έχω αναφερθεί αναλυτικά εδώ για το Pak: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Σκοπός μου στο παρόν θέμα, είναι να δείξω για ποιο λόγο, βάσει της δικής μου αντίληψης και λογικής, τα Animal είναι «μαγειρεμένα» έτσι ώστε να ταιριάζουν το ένα με το άλλο χωρίς προβλήματα για τον χρήστη.

200sx
15-08-12, 13:49
Βασικά δεν νομίζω να μην σε καλύπτει 1 πακ.. αν δεν σε καλύπτει πάρε και 5 εσύ..
ΆΛΛΟ λέω εγώ όμως...
44packs 39euro οπότε 0,88/πακ
Ε ποια πολυβιταμίνη παίρνεις εσύ με περισσότερη ποσότητα ανά δόση και καλύτερη τιμή?

Άρα μιλάμε για μια πολύ τίμια πολυβιταμίνη και η ποσότητα που έχει άνα δόση-πακ είναι ΠΟΛΥ ΓΕΡΗ!!!

Lao
15-08-12, 14:09
Βασικά δεν νομίζω να μην σε καλύπτει 1 πακ.. αν δεν σε καλύπτει πάρε και 5 εσύ..
ΆΛΛΟ λέω εγώ όμως...
44packs 39euro οπότε 0,88/πακ
Ε ποια πολυβιταμίνη παίρνεις εσύ με περισσότερη ποσότητα ανά δόση και καλύτερη τιμή?

Άρα μιλάμε για μια πολύ τίμια πολυβιταμίνη και η ποσότητα που έχει άνα δόση-πακ είναι ΠΟΛΥ ΓΕΡΗ!!!

Φίλε μου, κάνε τον κόπο και διάβασε το link που παρέθεσα πιο πάνω, ΟΚ; Δεν χρειάζεται να επαναλάβω και άλλη φορά ότι το θέμα μας δεν είναι το Pak, εκτός και δεν εκφράζομαι καλά μέσω του γραπτού λόγου μου, οπότε ευχαρίστως να προσπαθήσω να διατυπώσω αλλιώς το σκεπτικό μου.

Please, μην βγαίνουμε off topic. :welcome:

NASSER
15-08-12, 14:29
έπειτα όταν μιλάμε για πολυβιταμίνη, ήδη ξέρουμε πως κάποια στοιχεία καθυστερούν την απορρόφηση κάποιων άλλων ή την αναιρούν τελείως. Εδώ έχουμε αναφορά της απορροφούμενης ποσότητας και όχι της περιεχόμενης ποσότητας.
Έπειτα μιλάμε για μια εταιρεία που είναι 30 χρόνια στο χώρο και αυτό από μόνο του λέει πολλά για να έχει πέραση μέχρι σήμερα σε μεγάλο βαθμό στους σκληροπυρηνικά αθλούμενους.
Εν τέλη ένα είναι το πιο σημαντικό: δουλεύει? είσαι ικανοποιημένος ότι και να λέει. Δεν δουλεύει? τι να το κάνω και να λέει πως έχει παπάδες μέσα.




Το άλλο που λες, αν κατάλαβα καλά, ότι στο label αναφέρει τις απορροφόμενες ποσότητες και όχι τις διαθέσιμες, δεν το χω ξανακούσει και δεν νομίζω να ισχύει. Σε κανένα προϊόν το label δεν αναγράφει τον βαθμό απορρόφησης, κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.

Όσον αφορά το ότι είναι εταιρεία με 30 χρόνια στον χώρο... so? Και η Solgar βγάζει βιταμίνες εδώ και δεκαετίες, αλλά τα προϊόντα της δεν λένε κάτι.

Τέλος, όπως έχουμε ξαναπεί, το ότι το Pak για αρκετούς «δουλεύει», πιθανότατα οφείλεται στα 2 γραμμάρια ginseng και eleuthero.


Σκοπός μου στο παρόν θέμα, είναι να δείξω για ποιο λόγο, βάσει της δικής μου αντίληψης και λογικής, τα Animal είναι «μαγειρεμένα» έτσι ώστε να ταιριάζουν το ένα με το άλλο χωρίς προβλήματα για τον χρήστη.

Εδω δεν αναφέρομαι σε κανένα label... απλά σου λέω σημασια έχει τι απορροφάται...
30 χρόνια στο χώρο και βελτιώνει τα προίντα της ώστε εγω και ο καθένας να την προτιμάμε...
Δηλαδη μου εγγυάσαι πως άμα πάρω δυο γραμμάρια ginseng και eleuthero θα είμαι ικανοποιημένος και θα δουλέψουν στον ίδιο βαθμό την αποκατάσταση μου?
Το μαγείρεμα είναι αυτο που κάνει τη δουλεία και όχι οι ποσότητες.Αυτο ξέρει να το προσφέρει μια εταιρεία που είναι 30 χρόνια στο χώρο και ασχολείται κυρίως με αθλούμενους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η υποτίμηση της καζείνης πρωτεινης και σήμερα έχει καταντήσει πιο ακριβη απο τη whey.

Τέλος θα πρέπει να καταλάβουμε πως πρέπει να δίνουμε βάση στη διατροφη για να δουλέψουν τα συμπληρώματα. Και το κακό είναι πως μερικοί δεν έχουν μάθει να προπονούνται σωστα και ψάχνουν τις λύσεις στα συμπληρώματα. Αυτο είναι τραγικό στην όλη ιστορία.

Lao
15-08-12, 14:49
Εδω δεν αναφέρομαι σε κανένα label... απλά σου λέω σημασια έχει τι απορροφάται...

Νομίζω ότι απάντησα ήδη σε αυτό.


30 χρόνια στο χώρο και βελτιώνει τα προίντα της ώστε εγω και ο καθένας να την προτιμάμε...

Και εγώ έχω πάρει προϊόντα Animal, και όχι μια φορά μόνο. Λέει κάτι αυτό; Κατά την γνώμη μου, όχι.



Δηλαδη μου εγγυάσαι πως άμα πάρω δυο γραμμάρια ginseng και eleuthero θα είμαι ικανοποιημένος και θα δουλέψουν στον ίδιο βαθμό την αποκατάσταση μου?

Μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις μια καλή multi και να βάλεις 2 γραμμάρια ελευθερόκοκκο ημερησίως. Κρίνε μόνος σου από κει και πέρα.



Το μαγείρεμα [/B]είναι αυτο που κάνει τη δουλεία και όχι οι ποσότητες.Αυτο ξέρει να το προσφέρει μια εταιρεία που είναι 30 χρόνια στο χώρο και ασχολείται κυρίως με αθλούμενους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η υποτίμηση της καζείνης πρωτεινης και σήμερα έχει καταντήσει πιο ακριβη απο τη whey.

Φυσικά και είναι το πότε απελευθερώνεται το κάθε τι σημαντικό, όπως επίσης και το πως συνδιάζονται όλα μαζί, όπως επίσης ΚΑΙ οι ποσότητες.

Δεν βλέπω που διαφωνούμε. Εγώ είπα συγκεκριμένα πράγματα για το Pak, είπα συν, είπα και πλην.

Αν για σένα δουλεύει τόσο καλά, και θεωρείς ότι είναι τόσο καλά «μαγειρεμένο» και σε καλύπτει, χαίρομαι για εσένα.

Προσπαθώ όμως, στο παρόν θέμα, να δώσω μια εξήγηση σχετικά με τις ποσότητες, δηλαδή για ποιο λόγο είναι αυτές που είναι, όσο μπορώ πιο αντικειμενικά και χωρίς να κρίνω αν το Pak δουλεύει ή όχι.

Πάνω σε αυτό, διαφωνείς κάπου; Γιατί όπως είπα στην αρχή και το επανέλαβα ήδη άλλες 2-3, δεν είναι το Pak αυτό καθεαυτό το θέμα μας.



Τέλος θα πρέπει να καταλάβουμε πως πρέπει να δίνουμε βάση στη διατροφη για να δουλέψουν τα συμπληρώματα. Και το κακό είναι πως μερικοί δεν έχουν μάθει να προπονούνται σωστα και ψάχνουν τις λύσεις στα συμπληρώματα. Αυτο είναι τραγικό στην όλη ιστορία.

Το έχω υποστηρίξει Ν-φορές εδώ μέσα αυτό.

Δεν βλέπω που διαφωνούμε και δεν βλέπω τι σχέση έχει με το θέμα μας.

NASSER
15-08-12, 14:57
Νομίζω ότι απάντησα ήδη σε αυτό.

Πάνω σε αυτό, διαφωνείς κάπου; Γιατί όπως είπα στην αρχή και το επανέλαβα ήδη άλλες 2-3, δεν είναι το Pak αυτό καθεαυτό το θέμα μας.



Οι απαντήσεις σου δεν με καλύπτουν. Οι ποσότητες είναι αυτές που οι ειδικοί της εταιρείας έκριναν πως πρέπει να είναι. Και φυσικά όλα με το ανάλογο κόστος.
Το animal pak δεν είναι καθεαυτό το θέμα σου, αλλά αυτό έχεις σαν πρότυπο διαφωνίας και σε αυτό αναφέρεσαι. Το έχεις κάνει και αυτο Ν-φορες στο φόρουμ ;)

liveris
15-08-12, 15:01
κ γω συμφωνω με τον lao..πολλα προιοντα της εταιρειας ειναι πολυ χαμηλα σε δοσεις απο τον ανταγωνισμο..οσο για την τιμη ειναι απο τις ακριβες εταιρειες..βεβαια εχει πολυ καλη φημη!εμενα παντως δε μου λενε κ πολλα..πολλα χαπια κ λιγα πραγματα...

Lao
15-08-12, 15:09
Οι απαντήσεις σου δεν με καλύπτουν. Οι ποσότητες είναι αυτές που οι ειδικοί της εταιρείας έκριναν πως πρέπει να είναι. Και φυσικά όλα με το ανάλογο κόστος.
Το animal pak δεν είναι καθεαυτό το θέμα σου, αλλά αυτό έχεις σαν πρότυπο διαφωνίας και σε αυτό αναφέρεσαι. Το έχεις κάνει και αυτο Ν-φορες στο φόρουμ ;)

Εφόσον οι ποσότητες που έκριναν οι ειδικοί της εταιρείας ότι πρέπει να είναι αυτές που είναι εσένα σε καλύπτουν, χαίρομαι για σένα όπως σου είπα.

Χρησιμοποίησα το Pak σαν αφετηρία, εφόσον η ίδια η Universal λέει ότι εάν κάποιος ήθελε να πάρει ένα Animal, τότε θα έπρεπε να πάρει το Pak. Άρα, κάθε Animal stack ξεκινάει από εκεί, για να μην αναφέρουμε ότι το Pak είναι το πιο γνωστό και δοκιμασμένο Animal προϊόν. Είναι με λίγα λόγια, η βάση της σειράς Animal, άρα βρίσκω πολύ λογικό να «πατήσω» πάνω σε αυτό.

Το πρόβλημα δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιο είναι, αν υπάρχει βεβαίως κάποιο.

Μήπως σε ενοχλεί κάτι στα όσα λέω ή θεωρείς ότι επανειλημμένως «θάβω» σκοπίμως το Pak;

Εάν υπάρχει πρόβλημα με τις Ν-φορές που έχω αναφερθεί στο Pak και δημιουργώ κάτι αρνητικό εδώ μέσα, μπορείς σαν Moderator να μου κάνεις παρατήρηση σχετικά με το αν παραβίασα κάποιον ΟΠΧ. Να είσαι σίγουρος ότι θα σεβαστώ την υπόδειξή σου.

EDIT: Από το animalpak.com



General Product FAQs

[frequently asked questions]

- If I could only take 1 Animal product, which one should it be?

- Animal Pak. Animal Pak should be the cornerstone of your entire nutritional foundation. It’s got all the required nutrients your muscles need including vitamins, minerals, electrolytes, antioxidants, amino acids, enzymes, catalysts, performance enhancers, and more. Start with the Pak, and work the other supplements in around it.

NASSER
15-08-12, 17:41
Κανένα πρόβλημα και κανένα κόλλημα. Θέλω να δω να αναφέρεσαι και σε άλλες εταιρείες και φόρμουλες και να μην περνάει η αντίληψη πως οι εταιρείες κάνουν ή πουλάνε λάθος συμπληρώματα. δεν ξέρουμε καν πως λειτουργούν χημικά οι συνδυασμοί και θέλουμε να τοποθετηθούμε? Είναι απαράδεχτο.

Lao
15-08-12, 21:04
Κανένα πρόβλημα και κανένα κόλλημα. Θέλω να δω να αναφέρεσαι και σε άλλες εταιρείες και φόρμουλες και να μην περνάει η αντίληψη πως οι εταιρείες κάνουν ή πουλάνε λάθος συμπληρώματα. δεν ξέρουμε καν πως λειτουργούν χημικά οι συνδυασμοί και θέλουμε να τοποθετηθούμε? Είναι απαράδεχτο.

Χαίρομαι που δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο και λογικό.

Για το ότι «περνάει η αντίληψη ότι οι εταιρείες κάνουν ή πουλάνε λάθος συμπληρώματα», δεν είμαι σίγουρος τί εννοείς.

Υποτίθεται ότι εδώ μέσα λέμε την γνώμη μας ακριβώς για τις εταιρείες και τα προϊόντα τους και κάνουμε την κριτική μας, εκτός και αν κάνω κάποιο λάθος.

Μιας και το ανέφερες, εγώ πιστεύω πως όλες οι εταιρείες έχουν καλά και... όχι και τόσο καλά προϊόντα και ένας από τους σκοπούς των ενοτήτων «Συμπληρώματα» και «Αξιολόγηση Συμπληρωμάτων», είναι να ξεχωρίζουμε τι αξίζει και τί δεν αξίζει να πληρώνουμε. Φυσικά, εάν κάνω και εδώ λάθος, θα σου είμαι υπόχρεος να μου το επισημάνεις ως μέλος της ΟΔ, μιας και δεν θέλω να δημιουργώ προβλήματα.

Παράλληλα, για να το κλείσουμε, μιας και μου το ζήτησες, βρες μου σειρά όπως η Animal να την αξιολογήσω.

Πάντως δεν μπορείς, νομίζω, να μου πεις ότι μόνο για το Pak έχω αναφερθεί. Στο link που παρέθεσα πιο πάνω και το οποίο ξαναθέτω εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD

...σε ό,τι αφορά τις multies έχω αναφερθεί σε πολλές, από επίσης πολλές εταιρείες. Άρα, σίγουρα δεν μεροληπτώ ή έχω κάτι με το Pak, την σειρά Animal και την Universal.

Τέλος, στέκομαι ιδιαίτερα στο εξής σημείο:


δεν ξέρουμε καν πως λειτουργούν χημικά οι συνδυασμοί και θέλουμε να τοποθετηθούμε? Είναι απαράδεχτο.

Απ'ότι καταλαβαίνω, είσαι υπέρ της άποψης «ο κατασκευαστής ξέρει πάντα καλύτερα».

Κατά την γνώμη μου, εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το βλέπεις. Η διατροφική επιστήμη, η φαρμακολογία, ακόμα και η ιατρική, δεν είναι ακριβείς επιστήμες. Δεν είναι, ας το πούμε έτσι, μαθηματικά, ένα και ένα να κάνουν δύο.

Σε ό,τι αφορά τα συμπληρώματα λοιπόν, κάθε κατασκευαστής έχει την δική του φόρμουλα και όλοι ισχυρίζονται ότι η δικιά τους είναι η καλύτερη και αποδοτικότερη. Αυτό, εμένα μου λέει ότι προφανώς ούτε τέλεια φόρμουλα υπάρχει, ούτε κάνουν όλα τα πράγματα για όλους τους ανθρώπους.

Δεν βλέπω λοιπόν τι «απαράδεχτο» υπάρχει στο να πούμε την γνώμη μας για μια απείρως διαφημισμένη σειρά όπως η Animal όταν υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα και το ίδιο το dev team της Universal να ακολουθεί το γνωστό «trial and error», όπως άλλωστε πιθανότατα να συμβαίνει με όλους τους κατασκευαστές.

Κλείνοντας, μιας και λογικά θα είσαι πολλά χρόνια στον χώρο του bbing, θα ξέρεις σίγουρα ότι ειδικά το Pak έχει αλλάξει σύνθεση όλα αυτά τα χρόνια, κάτι που αποδεικνύει ξανά ότι προφανώς και δεν υπάρχει τέλεια φόρμουλα. Λογικό είναι, η επιστήμη προχωράει και όπως είναι αναμενόμενο οι εταιρείες φροντίζουν να προσαρμόζονται.

Ακόμα και έτσι λοιπόν, λίγη κριτική νομίζω ότι δεν κάνει κακό σε κανέναν, βοηθάει και στο να γίνεται καλύτερος. ;)

NASSER
15-08-12, 22:40
Να στο πω αλλιώς. Ο ίδιος είπες πως οι φόρμουλες αλλάζουν με την εξέλιξη της τεχνολογίας και της τεχνογνωσίας της κάθε εταιρείας. Η ενότητα είναι για να πούμε τις απόψεις μας εφόσον έχουμε δοκιμάσει κάτι και λέμε πως αντέδρασε στον καθένα ξεχωριστά. Στο να διαβάσω εγώ τα συστατικά και να πω δεν μου κάνει... για δεν έχει το α.. ή β... συστατικό, το θεωρώ ανούσιο.
Δεν πρόκειται καμιά εταιρεία να έρθει να δει τι έγραψα εγω ή εσυ για να αλλάξει κάτι την επόμενη φορά. Οι εταιρείες πλέον δεν ανταγωνίζονται μεταξύ τους αλλά προσπαθούν να προσφέρουν στην αγορά κάτι διαφορετικό απο τις υπόλοιπες. Αυτό γίνεται λοιπόν και με τις πολυβιταμίνες ή τις φόρμουλες κάποιων εταιρειών.
Θες άλλες εταιρείες να ασχοληθείς? Muscletech, gaspari, now, ON κ.α.
Μην ψειρίζουμε τη μαϊμού με την Animal...


Y.S. ο κατασκευαστής σίγουρα ξέρει καλύτερα απο μένα και εσένα...

sobral
15-08-12, 22:58
Να στο πω αλλιώς. Ο ίδιος είπες πως οι φόρμουλες αλλάζουν με την εξέλιξη της τεχνολογίας και της τεχνογνωσίας της κάθε εταιρείας. Η ενότητα είναι για να πούμε τις απόψεις μας εφόσον έχουμε δοκιμάσει κάτι και λέμε πως αντέδρασε στον καθένα ξεχωριστά. Στο να διαβάσω εγώ τα συστατικά και να πω δεν μου κάνει... για δεν έχει το α.. ή β... συστατικό, το θεωρώ ανούσιο.
Δεν πρόκειται καμιά εταιρεία να έρθει να δει τι έγραψα εγω ή εσυ για να αλλάξει κάτι την επόμενη φορά. Οι εταιρείες πλέον δεν ανταγωνίζονται μεταξύ τους αλλά προσπαθούν να προσφέρουν στην αγορά κάτι διαφορετικό απο τις υπόλοιπες. Αυτό γίνεται λοιπόν και με τις πολυβιταμίνες ή τις φόρμουλες κάποιων εταιρειών.
Θες άλλες εταιρείες να ασχοληθείς? Muscletech, gaspari, now, ON κ.α.
Μην ψειρίζουμε τη μαϊμού με την Animal...


Y.S. ο κατασκευαστής σίγουρα ξέρει καλύτερα απο μένα και εσένα...

Νασσερ πραγματικά σέβομαι πάντα την γνώμη σου σε όποια ενότητα κ αν γράφεις αλλά εδώ νομίζω πως έχεις πάρει από τον λαιμό τον Λάο χωρίς λόγο. Δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά οπότε μιλάω καθαρά αντικειμενικά. Δεν συμφωνώ με την άποψη ότι ο κατασκευαστής ξέρει πάντα καλύτερα κ εξηγούμαι: Αν είναι έτσι η ενότητα "αξιολόγηση" δεν θα έπρεπε να υφίσταται καν...Ο Devil κ ο Beef για παράδειγμα κρίνουν κ καλά κάνουν τα συμπληρώματα που ανεβάζουμε καθημερινά (κ μάλιστα χωρίς να τα έχουν δοκιμάσει-δεν γίνεται να τα δοκιμάζουν όλα λογικό είναι-κρίνουν κ από τις ετικέτες). Πόσα από αυτά τα έχουν βγάλει μούφα κ μάλιστα με έρευνες? τα περισσότερα! Πως λοιπόν ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα? Το 80% των νιτρικών έχει ακόμη αργινίνη που αποδεδειγμένα δεν δουλεύει. Δεν τους βλέπω να ξέρουν πάντα τι βάζουν μεσα στα σκευάσματα. Όσο για τον Λάο είναι άδικο να ακούγεται αυτό γιατί έχει θάψει (με αποδείξεις κ αυτό τον τιμά) πολλέεεες πολυ-βιταμίνες (μιας κ ασχολείται ιδιαίτερα με αυτές) από πάμπολλες εταιρίες. Φιλικά:)

Lao
15-08-12, 23:06
Να στο πω αλλιώς. Ο ίδιος είπες πως οι φόρμουλες αλλάζουν με την εξέλιξη της τεχνολογίας και της τεχνογνωσίας της κάθε εταιρείας. Η ενότητα είναι για να πούμε τις απόψεις μας εφόσον έχουμε δοκιμάσει κάτι και λέμε πως αντέδρασε στον καθένα ξεχωριστά. Στο να διαβάσω εγώ τα συστατικά και να πω δεν μου κάνει... για δεν έχει το α.. ή β... συστατικό, το θεωρώ ανούσιο.

Συμφωνώ ότι καλό είναι να εκφέρουμε γνώμη εφόσον έχουμε δοκιμάσει το Χ προϊόν και συμφωνώ επίσης ότι η στείρα ανάγνωση των labels συχνά μπορεί να μην οδηγεί κάπου.

Όμως, καλώς ή κακώς, είναι αναπόφευκτο να ασχοληθούμε ΚΑΙ με τα labels, ιδιαίτερα σε κατηγορίες προϊόντων που για να βγάλει κανείς συμπέρασμα χρειάζεται αρκετά μακρύ χρονικό διάστημα.

Θεωρώ πολύ ουσιώδες να μάθουμε να διαβάζουμε τα labels, να ξέρουμε τι αγοράζουμε και να γινόμαστε καλύτεροι σαν χρήστες, καταναλωτές και αγοραστές. Ειδάλλως, μονίμως θα πέφτουμε στις παγίδες του marketing.



Δεν πρόκειται καμιά εταιρεία να έρθει να δει τι έγραψα εγω ή εσυ για να αλλάξει κάτι την επόμενη φορά. Οι εταιρείες πλέον δεν ανταγωνίζονται μεταξύ τους αλλά προσπαθούν να προσφέρουν στην αγορά κάτι διαφορετικό απο τις υπόλοιπες. Αυτό γίνεται λοιπόν και με τις πολυβιταμίνες ή τις φόρμουλες κάποιων εταιρειών.

Δεν θα το λεγα αυτό. Οι εταιρείες παίρνουν σοβαρό feedback από το Internet, ένα μέσο επικοινωνίας με μεγάλη δύναμη.

Αλλά ακόμα και αν δεν το δέχεσαι αυτό, σκοπός κάθε forum είναι η επικοινωνία μεταξύ των χρηστών οπότε ακόμα και αν δεν μας διαβάζει κανένας manager, διαβάζουμε ο ένας τον άλλον και αυτό μας κάνει καλύτερους. Εγώ τουλάχιστον, έχω μάθει πολλά πράγματα από εδώ μέσα, κάτι που δεν θα γινόταν αν δεν διάβαζα τις απόψεις των μελών του site σας.

Πάντως, με εκπλήσσει που λες ότι οι εταιρείες δεν ανταγωνίζονται πλέον μεταξύ τους, έχω πολύ διαφορετική εικόνα και μου φαίνεται ότι συχνά-πυκνά αντιγράφει η μία την άλλη.



Θες άλλες εταιρείες να ασχοληθείς? Muscletech, gaspari, now, ON κ.α.
Μην ψειρίζουμε τη μαϊμού με την Animal...

Το έχω ήδη κάνει, πολλάκις. Μια ματιά στα θέματα που έχω ανοίξει και στα posts μου, θα στο επιβεβαιώσει.

Και BTW, είμαι από τους φανατικότερους υποστηρικτές του Uni-Liver (ρίξε μια ματιά στο ανάλογο θέμα), συνεπώς είναι προφανές ότι δεν έχω καμία εμπάθεια με την Universal.

Ασχολήθηκα με την σειρά Animal περισσότερο γιατί είναι πολύ γνωστή και ξεχωριστή (δεν έχω υπόψη μου ανάλογη σειρά από άλλη εταιρεία με αυτό το στυλ) και όπως είναι λογικό όταν κάτι είναι διάσημο ασχολείται ο κόσμος μαζί του. Και όπως σου είπα ήδη, υπέδειξε μου κάποια άλλη σειρά αν ξέρεις, να ασχοληθώ και με αυτήν, μιας και μου το ζήτησες.



Y.S. ο κατασκευαστής σίγουρα ξέρει καλύτερα απο μένα και εσένα...

Το κακό όμως είναι ότι κάθε κατασκευαστής έχει άλλες ποσότητες και άλλα υλικά. Είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα.

Beta-testing ΠΑΝΤΑ γίνεται, σε όλους τους παραγωγικούς κλάδους. ;)

NASSER
15-08-12, 23:22
sobral αν δεν δούλευα τα συμπληρώματα δεν θα πουλιόντουσαν. Απλά τα πράγματα. Έχουμε καταντήσει να λέμε μας αρέσει κάτι γιατί μας αρέσει η τιμή του. Η αξιολόγηση είναι σωστή εφόσον δοκιμάσουμε κάτι. πχ αν μας αρέσει μια πρωτεΐνη η γεύση, διαλυτότητα και πως κάθεται στο στομάχι. Αν από την ετικέτα μας λένε πως έχει πολύ ζάχαρη, επιλογή μας είναι να μην την πάρουμε γιαυτό τον λόγο.
Έχω ακούσει και διαβάσει για νιτρικά πως δεν δουλεύουν ενώ εγώ όταν τα δοκίμασα κόντευα να εκραγώ και με την χαμηλότερη συνισταμένη δόση. Ότι θέλει ας έχει γράψει ο καθένας ότι θέλει ας έχει διαβάσει ο καθένας. Δούλεψε? Ποιος ο λόγος να έχω παράπονο? Το δικό μου συμπέρασμα μετά από αυτό? Δεν ξέρουν μερικοί να κάνουν χρίση συμπληρωμάτων και δεν χειρίζονται σωστά διατροφή και προπόνηση.
Και εφόσον θέλετε να κρίνουμε τις ενότητες. Οι διαχειριστές απαντάνε με ότι εφόδια έχουν σε ερωτήσεις που κάνουν τα μέλη. Ο ρόλος της ενότητας δεν είναι να διαβάσω ετικέτες και να το παίξω ειδήμονας πως γιαυτό το λόγο θα δουλέψει ή δεν θα δουλέψει.
ο Lao ξεκίνησε να κάνει ένα θέμα αναφέροντας για άλλη μια φορά τα προϊόντα της Animal. Μάλλον πάλι με την Animal θα ασχοληθούμε παρά με το αν δουλεύουν οι φόρμουλες.

Επί του θέματος:
Οι κατασκευαστές βγάζουν κάποιες φόρμουλες με κάποιες δοσολογίες. Δοκιμάζουμε, μας αρέσει έχει καλώς. Δεν μας αρέσει παίρνουμε κάτι άλλο με συστατικά που μας ικανοποιούν. Πχ μια φόρμουλα είναι καλή αλλά δεν έχει κρεατίνη, ενώ με ενδιαφέρει η κρεατίνη. Δεν μου κάνει επιλέγω μια άλλη. Μου αρέσει αλλά θέλω και κρεατίνη? Βάζω επιπλέον κρεατίνη. Είναι απλά τα πράγματα, γιατί να τα κάνουμε περίπλοκα?
Παίρνω μια πολυβιταμίνη και δεν είναι αρκετή η C αλλά στο σύνολο με καλύπτει. Βάζω επιπλέον C συμπλήρωμα και τελείωσε η ιστορία. Καμία φορμουλα δεν θα είναι τέλεια για κανέναν..!

Τέλος, εκ των πλείστων πιστεύω πως ισχύει αυτό που λέμε ότι πληρώνεις παίρνεις.

NASSER
15-08-12, 23:27
Το έχω ήδη κάνει, πολλάκις. Μια ματιά στα θέματα που έχω ανοίξει και στα posts μου, θα στο επιβεβαιώσει.

Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις???? Ε τότε γιατι ανοιξες το θέμα??? Για να πούμε πάλι για την animal που είναι διάσημη και θα ασχοληθει ο κόσμος?
Σου λέω τρεις εταιρείες για παραδειγμα και μου λες το έχεις κάνει και να σου υποδείξω άλλες?
Για κλείδωμα το βλέπω το θέμα...

Lao
15-08-12, 23:31
Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις???? Ε τότε γιατι ανοιξες το θέμα??? Για να πούμε πάλι για την animal που είναι διάσημη και θα ασχοληθει ο κόσμος?
Σου λέω τρεις εταιρείες για παραδειγμα και μου λες το έχεις κάνει και να σου υποδείξω άλλες?
Για κλείδωμα το βλέπω το θέμα...

Αδυνατούμε να συνεννοηθούμε.

No prob από μένα, δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι οι άνθρωποι μιλάνε την ίδια γλώσσα.

Όσον αφορά το lock, εφόσον σαν Moderator κρίνεις ότι παραβιάζεται κάποιος ή κάποιοι ΟΠΧ, δικά σου τα γένια, δικά σου και τα χτένια. Για να γίνω καλύτερος σαν χρήστης όμως και να μην δημιουργώ προβλήματα, θα σε παρακαλέσω αν το κλειδώσεις να μου πεις ποιον ΟΠΧ παραβίασα ώστε να μην το ξανακάνω. ;)

NASSER
15-08-12, 23:34
θα περιμένω να ασχοληθείς με άλλη εταιρεία να δω που θα πας το θέμα...
Ο λόγος που θα κλειδώσει είναι πως δεν προσφέρει κάτι το τοπικ και ήδη έχει αναλυθεί το θέμα σε άλλα τοπικ που ήδη υπάρχουν (και τα οποία εσύ άνοιξες......)

Πάρτο από την αρχή να δούμε που θα μας βγάλει...

sobral
15-08-12, 23:37
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε τότε.:green: Έχουμε διαφορετική προσέγγιση. Δεν θα πω κ ούτε με νοιάζει αν έχω δίκιο εσύ ή εγώ. Εγώ επιλέγω βάση αξιοπιστίας εταιρίας, βάση ελέγχων, προϊστορίας και ετικέτας. Δεν γίνεται να πάρω κάτι στην τύχη ούτε να τα δοκιμασω όλα για να βρω ποιο δουλεύει σε μένα.Εξάλλου για να πάω να πάρω κάτι πρέπει να με τραβήξουν τα συστατικά του. Δεν κοιτάω ούτε τιμή, ούτε γεύση. Και νομίζω ότι η σειρά πάει συνήθως έτσι: θα βγει κάτι καινούργιο, θα το ανεβασει κάποιος από εμάς, θα το κρίνουμε βάση ετικέτας, μετά που θα βγει στην αγορά κάποιοι θα το δοκιμάσουν, θα μας πουν την γνώμη τους και τελικά το προϊόν μαζεύοντας reviews θα κριθεί.

(για Gaspari που ανεφερες ο Λαο έχει πει ότι η Anavite είναι από τις καλύτερες του, όπως και η optimen της ON-προσωπικά τον θεωρώ από τους πιο αντικειμενικούς στο φόρουμ δεν νομίζω να έχει κανα θεμα με την Animal)

*Στο τελευταίο που λες συμφωνώ απόλυτα ότι μπορείς να προσθέσεις ότι σου λείπει, αλλά πάντα κοιτάς να πάρεις την πιο πλήρη φόρμουλα και να συμπληρώσεις όσο λιγότερα γίνεται.;)

Lao
15-08-12, 23:38
θα περιμένω να ασχοληθείς με άλλη εταιρεία να δω που θα πας το θέμα...
Ο λόγος που θα κλειδώσει είναι πως δεν προσφέρει κάτι το τοπικ και ήδη έχει αναλυθεί το θέμα σε άλλα τοπικ που ήδη υπάρχουν (και τα οποία εσύ άνοιξες......)

Πάρτο από την αρχή να δούμε που θα μας βγάλει...

ΟΚ φίλε NASSER, θα ψάξω να βρω ανάλογη σειρά και από άλλη εταιρεία και θα κάνω ανάλογη κριτική, όπως μου ζητάς.

Σε ό,τι αφορά το παρόν θέμα, πριν το ανοίξω έψαξα να δω αν υπάρχει ανάλογο θέμα που να ασχολείται με το πως λειτουργεί συνεργιστικά η σειρά με την οποία ασχολήθηκα, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Αν υπάρχει κάτι, θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου το έδειχνες.

Ευχαριστώ για την συνεργασία. :toast:

sofos
15-08-12, 23:40
αμα οι κατασκευαστες ξερανε δε θα βαζανε καν στις περισσοτερες μουλτι απλες μορφες βιταμινων αλλα τα συνενζυμα τους που δε χρειαζονται μετατροπη........... οπως R5P,P5P,methlycobalamin,5MTHF,TPP και απο μεταλλα θα τα χανε ολα σε μορφη που δε φερνουν διαρροια βλεπε chelate........επεισης αμα ξερανε δε θα βαζανε στην Ε μια τοκοφερολη αλλα ολες γιατι παιρνωντας για καιρο μονο τη μια θα χεις ελλειψει στις αλλες......αλλα και να τους κοφτει αυτο απαιτει φραγκα και αν το κανουν θα ναι μια σκετη μουλτι που θα κοστιζει καμια 40 δολλαρια και δε θα χει τα περιφημα αντιοξιδωτικα που τα κοτσαρουν στα 40μγ για τα ματια του καταναλωτη......