PDA

Επιστροφή στο Forum : πληροφοριες για συμπληρωματα



koulis1212
14-08-12, 20:09
Καλησπερα και απο εμενα δεν ξερο αν εκανα στην σωστη κατηγορια ποστ αλλα ψαχνω καιρο σε αυτην την σελιδα τα καταλληλα συμπληρωματα για να χεκινισο μια νεα σεζον απο σεπτεμβριο.Ειμαι 20 χρονων 1,93 υψος 81 κιλα και γυμναζομαι εδω και 3 χρονια εχο δοκιμασει καποια συμπληρωματα αλλα γενικα δν γνωριζω πολλα σχετικα με αυτα.Θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με ποιον συνδιασμο να παρω επειδη ειμαι φοιτητης και δεν τα παω καλα με την διατροφη να βοηθηθω οσο γινεται με τα συμπληρωματα.Ευχαριστο προκαταβολικα!!

ginus
14-08-12, 20:11
αν και νομιζω θα μετακινηθει το θεμα τεσπα
ποιες οι αναγκες σου για να παρεις συμπληρωματα?
γυμναζεσαι?απο διατροφη δεν το πας καθολου?

kokolakis
14-08-12, 20:15
φιλε και εγω φοιτιτης ειμαι, πραγματικα η καλυτερη περιοδος για σωστη διατροφη!!

koulis1212
14-08-12, 21:37
τι ενοεις ποιες ειναι οι αναγκες μου??
οπως αναφερα και παραπανω γυμναζομαι εδω και 3 χρονια
και με την διατροφη το κακο ειναι οτι τα γευματα μου ειναι σε διαφορετικες ωρες καθημερινα και μερικες φορες τυχαινει να μενω με αδειο στομαχι για 3-5
ωρες και αυτο με "χαλαει" την μερα.

vaggos@
14-08-12, 22:14
αφου πρωτα προσπαθησεις και φτιαξεις οσο μπορεις την διατροφη σου εγω θα σου προτεινα πρωτεινη καθαρη ομεγα 3και αντε μια vitc

koulis1212
14-08-12, 22:19
αφου πρωτα προσπαθησεις και φτιαξεις οσο μπορεις την διατροφη σου εγω θα σου προτεινα πρωτεινη καθαρη ομεγα 3και αντε μια vitc

εγω σκεφτομουν κατι ποιο δυνατο π.χ. πολυβιταμινες,αμινοξεα,κρεατινη.
(εχω δοκιμαση μεχρι και το amped tis met rx)

Andreas C.
14-08-12, 23:18
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Φίλε πάρε πρωτεΐνη, πολυβιταμίνες, Ω3, κρεατίνη και είσαι καλυμμένος :toast:

koulis1212
14-08-12, 23:37
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Φίλε πάρε πρωτεΐνη, πολυβιταμίνες, Ω3, κρεατίνη και είσαι καλυμμένος :toast:

Καλως σας βρηκα

Επειδη εκανα μια μικρη ερευνα πριν κανω το ποστ αυτο για τα λεφτα τα οποια μπορω να διαθεσω κατεληξα σε 2 προϊοντα (πολυβιταμινες απο now foods και
κρεατινη απο την reflex την creapure) και σκεφτηκα να τα συνδυασω με αμινοξεα τωρα μηπως με αυτα που μου προτεινες ξεφευγω λιγο?
(22 ευρω για την 500g κρεατινη και 29 ευρω για πολυβιταμινες) + οσα με βγεναν τα αμινοξεα.

Andreas C.
15-08-12, 00:13
Γιατί να πάρεις αμινοξέα και να μην πάρεις πρωτεΐνη?

koulis1212
15-08-12, 00:19
Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο γιαυτο εκανα και το ποστ αυτο...αμα μπορεις να με προτεινεις κατι συγκεκριμενο

Andreas C.
15-08-12, 00:27
Φίλε μου δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια πρωτεΐνη απλώς η πρωτεΐνη θα σου έρθει πιο φτηνή από τα αμινοξέα τα οποία δεν χρειάζεσαι :toast:

koulis1212
15-08-12, 00:30
Μαλιστα μιλαμε για καθαρη η κατι αλλο??

Andreas C.
15-08-12, 00:35
Καθαρή φίλε μου!

Πάρε αυτά που έγραψες πιο πάνω μαζί με την πρωτεΐνη (αν δεν μπορείς να παίρνεις την ημερήσια πρωτεΐνη που θέλεις από το φαγητό να την πάρεις) :toast:

koulis1212
15-08-12, 00:41
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου φιλε μου!

Andreas C.
15-08-12, 00:44
Τίποτα φίλε μου :toast:

200sx
15-08-12, 07:29
Σε κάθε αρχάριο θα πρότεινα τα παρακάτω.

Πρωτείνη πολλών πηγών για να μπορούν να την παίρνουν κάθε στιγμή της μέρας την χρειαστούν.
Πολλών πηγώ σημαίνει ότι έχει πρωτείνες γρήγορης αποροφησης και πρωτείνες αργής αποροφησης.
π.χ. Syntrax Matrix, Dymatize Elite Fusion 7
Φροντίζεις κάθε 3 ώρες να τρως φαγητό (αυγά-γιαουρτια-κρεας) είτε συμπλήρωμα διατροφής. Και συγκεκριμένα να σου δίνουν 30-40γρ πρωτείνης ανα γεύμα.

Κρεατίνη
Απλή καθαρή μονουδρική.. πανφτηνη είναι δεν θα χαλάσεις λεφτά

Νιτρικό
Αυτό θα σου δώσει μια ώθηση να έχει νόημα η προπόνηση σου. Για μένα είναι απαραίτητο για πάρα πολλούς λόγους.

Πολυβιταμίνη
Σε αρχάριο επίπεδο η πιο φτηνή πιο απλή πολυβιταμίνη είναι μια χαρά.


Αμινοξέα... κανένας λόγος να πάρεις γιατί η πρωτείνη σου είναι ΓΕΜΑΤΗ αμινοξέα!

nick_electro
15-08-12, 11:40
Σε κάθε αρχάριο θα πρότεινα τα παρακάτω.

Πρωτείνη πολλών πηγών για να μπορούν να την παίρνουν κάθε στιγμή της μέρας την χρειαστούν.
Πολλών πηγώ σημαίνει ότι έχει πρωτείνες γρήγορης αποροφησης και πρωτείνες αργής αποροφησης.
π.χ. Syntrax Matrix, Dymatize Elite Fusion 7
Φροντίζεις κάθε 3 ώρες να τρως φαγητό (αυγά-γιαουρτια-κρεας) είτε συμπλήρωμα διατροφής. Και συγκεκριμένα να σου δίνουν 30-40γρ πρωτείνης ανα γεύμα.

Κρεατίνη
Απλή καθαρή μονουδρική.. πανφτηνη είναι δεν θα χαλάσεις λεφτά

Νιτρικό
Αυτό θα σου δώσει μια ώθηση να έχει νόημα η προπόνηση σου. Για μένα είναι απαραίτητο για πάρα πολλούς λόγους.

Πολυβιταμίνη
Σε αρχάριο επίπεδο η πιο φτηνή πιο απλή πολυβιταμίνη είναι μια χαρά.


Αμινοξέα... κανένας λόγος να πάρεις γιατί η πρωτείνη σου είναι ΓΕΜΑΤΗ αμινοξέα!




+1

koulis1212
15-08-12, 12:53
Σε κάθε αρχάριο θα πρότεινα τα παρακάτω.

Πρωτείνη πολλών πηγών για να μπορούν να την παίρνουν κάθε στιγμή της μέρας την χρειαστούν.
Πολλών πηγώ σημαίνει ότι έχει πρωτείνες γρήγορης αποροφησης και πρωτείνες αργής αποροφησης.
π.χ. Syntrax Matrix, Dymatize Elite Fusion 7
Φροντίζεις κάθε 3 ώρες να τρως φαγητό (αυγά-γιαουρτια-κρεας) είτε συμπλήρωμα διατροφής. Και συγκεκριμένα να σου δίνουν 30-40γρ πρωτείνης ανα γεύμα.

Κρεατίνη
Απλή καθαρή μονουδρική.. πανφτηνη είναι δεν θα χαλάσεις λεφτά

Νιτρικό
Αυτό θα σου δώσει μια ώθηση να έχει νόημα η προπόνηση σου. Για μένα είναι απαραίτητο για πάρα πολλούς λόγους.

Πολυβιταμίνη
Σε αρχάριο επίπεδο η πιο φτηνή πιο απλή πολυβιταμίνη είναι μια χαρά.


Αμινοξέα... κανένας λόγος να πάρεις γιατί η πρωτείνη σου είναι ΓΕΜΑΤΗ αμινοξέα!

Ευχαριστω για την βοηθεια σου επισης αμα μπορουσες να μου προτεινεις νιτρικο γιατι δεν γνωριζω κατι σχετικα με αυτο θα σου ημουν ευγνωμων :)

ginus
16-08-12, 02:00
δεν ξερεις αν πρεπει να παρεις αμινoξεα και λες
κατεληξα να παρω αμονιξεα με κρεατινη
σου λεει ο αλλος παρε πρωτεινη και λες ε δεν ξερω...
εν τελει ρωτας για τι νιτρικο να παρεις
μηπως να αφηνες τα συμπληρωματα να διαβαζες τπτ γιατι δεν ξερεις τι παιρνεις γτ το παιρνεις και πως ενεργει?
οχι τπτ αλλο αλλα και στραμπουληγμα να παθεις μετα θα το ριξεις στα ρημαδια τα "φαρμακα"

sobral
16-08-12, 04:28
δεν ξερεις αν πρεπει να παρεις αμινoξεα και λες
κατεληξα να παρω αμονιξεα με κρεατινη
σου λεει ο αλλος παρε πρωτεινη και λες ε δεν ξερω...
εν τελει ρωτας για τι νιτρικο να παρεις
μηπως να αφηνες τα συμπληρωματα να διαβαζες τπτ γιατι δεν ξερεις τι παιρνεις γτ το παιρνεις και πως ενεργει?
οχι τπτ αλλο αλλα και στραμπουληγμα να παθεις μετα θα το ριξεις στα ρημαδια τα "φαρμακα"

:thumbup::thumbup:

vaggos@
16-08-12, 13:46
εχει δικιο ο ginus μαθε καποια βασικα πραγματα αφου δεν τα ξερεις και θα δεις μονος αν πρεπει να παρεις κατι και τι απο ολα ειναι αυτο που σου χρειαζεσαι πιο πολυ παντως κατα την γνωμη μου σιγουρα δεν χρειαζεσε νιτρικο!!