PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συμπληρώματα



ilias710
15-08-12, 03:10
Γεια σας φίλοι μου αντιμετωπίζω ένα γερο πρόβλημα με τα συμπληρώματα παρόλο που είμαι
16 χρονών και σε λίγο καιρώ πηγαίνω 17 οι γονείς μου συνεχίζουν να έχουν τις ίδιες παλιομοδίτικες
δαιμονισμένες για τις επιπτώσεις των συμπληρωμάτων στον οργανισμό
Συγκεκριμένα μου απαγορεύουν να παρω κάποιο συμπλήρωμα(κρεατίνης, πρωτεΐνης)
για του εξής λόγους που μου λενε=
-ότι είναι αναβολικά
-ότι προκαλούν καρκίνο στα νεφρά και στο συκώτι
-ότι σταματάνε την ανάπτυξη
-ΟΤΙ ΜΙΚΡΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΕΟΣ
και άλλα πολλά
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μου και να με βοηθήσει
να βρω τα καταληλα επειχηρηματα και αποδείξεις γι να του πείσω?

dj-thanos
15-08-12, 04:29
καλώς ήρθες στην παρέα μας:welcome:
καταρχήν μη πιστεύεις τίποτα απόλα αυτά!Άλλο συμπληρώματα διατροφής και άλλο αναβολικά, ή στεροειδή ή όπως αλλιώς θες πες τα.
Τα συμπληρώματα τα παίρνουμε για να δώσουμε στον οργανισμό μας αυτά που δεν μπορεί να πάρει από τις κανονικές τροφές.Μακάρι να γινόταν να μπορούσαμε να τα παίρναμε όλα μόνο με το φαι.Τωρα όσον αφορά τους δικούς σου δύσκολα θα τους πείσεις.Για μένα αν θα έπρεπε να πάρεις κάτι θα σου πρότεινα μόνο πρωτείνη.Δε χρειάζεσαι κρεατίνη ακόμα.Ξεκίνα gym και μια πρωτεινούλα και θα είσαι κομπλέ!

nick_electro
15-08-12, 11:34
πάρτα κρυφά και τελειωσε η υπόθεση ...

andrikos3kala
15-08-12, 12:07
Όταν ειχα αρχίσει και εγώ γυμ με αυτο το προβλημα ειχα ξεκινήσει γυρω στα 15 καλοκαιρι για τα 16. Στην αρχη πήρα μια πρωτείνη και ακουγα και εγω τα κλασσικά στερεότυπα ειναι ντόπες και θα έχεις πρόβλημα με τα οργανα σου και όλα τα κλασσικά εικονογραφημένα. Από τότε που το έψαξα όμως αρχισα να δίνω έρευνες στους γονεις μου στη μανα μου γιατι ο πατέρας μου χημικός είναι ξέρει πάνω κάτω τι παίζει και δεν με έπρηζε και από τοτε ηρέμησα, αλλά με τα χάπια έχω το ίδιο πρόβλημα ακόμη. Μόνη λύση το φοιτητιλίκη φίλε εγώ εχω ξενοιάσει. Σόρρυ για το μεγάλο ποστ , αλλά γνωμη μου συζητησετο και αν δεν βρεις λύση τοτε παρτα κρυφα αλλά και πάλι αυτή η λύση δεν μου αρέσει γιατί αν το ανακαλύψουν θα έχεις πρόβλημα εμπιστοσύνης. Καλή συνέχεια σε αυτό που κάνεις:toast:

TheWorst
15-08-12, 12:10
Κανε μια διατροφη και αστα συμπληρωματα για αργοτερα.

ilias710
15-08-12, 12:44
καλώς ήρθες στην παρέα μας:welcome:
καταρχήν μη πιστεύεις τίποτα απόλα αυτά!Άλλο συμπληρώματα διατροφής και άλλο αναβολικά, ή στεροειδή ή όπως αλλιώς θες πες τα.
Τα συμπληρώματα τα παίρνουμε για να δώσουμε στον οργανισμό μας αυτά που δεν μπορεί να πάρει από τις κανονικές τροφές.Μακάρι να γινόταν να μπορούσαμε να τα παίρναμε όλα μόνο με το φαι.Τωρα όσον αφορά τους δικούς σου δύσκολα θα τους πείσεις.Για μένα αν θα έπρεπε να πάρεις κάτι θα σου πρότεινα μόνο πρωτείνη.Δε χρειάζεσαι κρεατίνη ακόμα.Ξεκίνα gym και μια πρωτεινούλα και θα είσαι κομπλέ!

Ευχαριστώ!!!,
Ούτε εγώ τα πιστεύω αυτά γιατί ασχολούμαι με την γυμναστική θεωρητικά πάνω από 5 μήνες οπότε ξέρω πολλά πράγματα
και για τα συμπληρώματα και για την γυμναστική! Επίσης πάω γυμναστήριο 3 βδομάδες και χρειάζομαι απαραίτητα πρωτεΐνη
την οποία δεν μπορώ να την βρω στα καθημερινά φαγητά του σπιτιού μου τόσο εύκολα γιατί είναι και δύσκολο η μάνα μου
να μαγειρεύει για 4 άτομα και ξεχωριστά για εμένα (μερικά εύκολα τα μπορώ και εγώ) αλλά και λόγω σχολειού και φροντιστηρίων
δεν μου μένει πολύ χρόνος. Φαντάσου μια φορά είχα γυρίσει από το gym και είχα πάρει μια μπάρα πρωτεΐνης, κρεατίνης
για μυική ενδυνάμωση και άκουσα ένα κήρυγμα τρομερό

ilias710
15-08-12, 12:53
Όταν ειχα αρχίσει και εγώ γυμ με αυτο το προβλημα ειχα ξεκινήσει γυρω στα 15 καλοκαιρι για τα 16. Στην αρχη πήρα μια πρωτείνη και ακουγα και εγω τα κλασσικά στερεότυπα ειναι ντόπες και θα έχεις πρόβλημα με τα οργανα σου και όλα τα κλασσικά εικονογραφημένα. Από τότε που το έψαξα όμως αρχισα να δίνω έρευνες στους γονεις μου στη μανα μου γιατι ο πατέρας μου χημικός είναι ξέρει πάνω κάτω τι παίζει και δεν με έπρηζε και από τοτε ηρέμησα, αλλά με τα χάπια έχω το ίδιο πρόβλημα ακόμη. Μόνη λύση το φοιτητιλίκη φίλε εγώ εχω ξενοιάσει. Σόρρυ για το μεγάλο ποστ , αλλά γνωμη μου συζητησετο και αν δεν βρεις λύση τοτε παρτα κρυφα αλλά και πάλι αυτή η λύση δεν μου αρέσει γιατί αν το ανακαλύψουν θα έχεις πρόβλημα εμπιστοσύνης. Καλή συνέχεια σε αυτό που κάνεις:toast:

Σε καταλαβαίνω και εγώ περιμένω να πάω φοιτητής να απαλλαχτώ από αυτά και επιτέλους να μπορώ να ετοιμάζω τα φαγητά που θέλω χωρίς να δίνω λόγω σε κανέναν
και επιτέλους να κάνω κανονικά αυτή την ριμάδα την διατροφή αλλά οι γονείς μου λόγο τον υψηλών βαθμών μου προσπαθούν να με κάνουν να διαλέξω να περάσω Αθήνα
έτσι ώστε να μένω μαζί τους και να μην πάω αλλού (και οι σχολές που θέλω να περάσω Αθήνα είναι οπότε δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να είμαι μόνος)

ilias710
15-08-12, 12:55
πάρτα κρυφά και τελειωσε η υπόθεση ...
Αν επιμένουν αυτό θα κάνω

dj-thanos
15-08-12, 13:21
Ευχαριστώ!!!,
Ούτε εγώ τα πιστεύω αυτά γιατί ασχολούμαι με την γυμναστική θεωρητικά πάνω από 5 μήνες οπότε ξέρω πολλά πράγματα
και για τα συμπληρώματα και για την γυμναστική! Επίσης πάω γυμναστήριο 3 βδομάδες και χρειάζομαι απαραίτητα πρωτεΐνη
την οποία δεν μπορώ να την βρω στα καθημερινά φαγητά του σπιτιού μου τόσο εύκολα γιατί είναι και δύσκολο η μάνα μου
να μαγειρεύει για 4 άτομα και ξεχωριστά για εμένα (μερικά εύκολα τα μπορώ και εγώ) αλλά και λόγω σχολειού και φροντιστηρίων
δεν μου μένει πολύ χρόνος. Φαντάσου μια φορά είχα γυρίσει από το gym και είχα πάρει μια μπάρα πρωτεΐνης, κρεατίνης
για μυική ενδυνάμωση και άκουσα ένα κήρυγμα τρομερό

τότε ο μόνος τρόπος φίλε μου είναι να την πάρεις κρυφά.αν και δεν είμαι υπέρ του κρυφού σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται.Μη προσπαθήσεις να τους τα εξηγήσεις μάταιος κόπος.Εμένα να φανταστείς η μάνα μου που είναι της γυμναστικής ακαδημίας και τα λέει αναβολικά ΟΛΑ!απλά φοβουνται με το δικιο τους γιατι τα ΜΜΕ κανουν καλά τη δουλεια τους

Lao
15-08-12, 13:43
Ευχαριστώ!!!,
Ούτε εγώ τα πιστεύω αυτά γιατί ασχολούμαι με την γυμναστική θεωρητικά πάνω από 5 μήνες οπότε ξέρω πολλά πράγματα
και για τα συμπληρώματα και για την γυμναστική! Επίσης πάω γυμναστήριο 3 βδομάδες και χρειάζομαι απαραίτητα πρωτεΐνη
την οποία δεν μπορώ να την βρω στα καθημερινά φαγητά του σπιτιού μου τόσο εύκολα γιατί είναι και δύσκολο η μάνα μου
να μαγειρεύει για 4 άτομα και ξεχωριστά για εμένα (μερικά εύκολα τα μπορώ και εγώ) αλλά και λόγω σχολειού και φροντιστηρίων
δεν μου μένει πολύ χρόνος. Φαντάσου μια φορά είχα γυρίσει από το gym και είχα πάρει μια μπάρα πρωτεΐνης, κρεατίνης
για μυική ενδυνάμωση και άκουσα ένα κήρυγμα τρομερό

Σε καμμία των περιπτώσεων δεν «ξέρεις πολλά από γυμναστική και συμπληρώματα» επειδή ασχολείσαι 5 μήνες.

Και επειδή είσαι και 16 χρονών και στην ηλικία αυτή διαμορφώνεις σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο που σκέφτεσαι, σου προτείνω να έχεις ανοιχτό μυαλό, γιατί αν κάποιος πιστεύει ότι «ξέρει πολλά», είναι πολύ εύκολο να σταματήσει να μαθαίνει και να εξελίσσεται σε ό,τι κάνει. Η μάθηση και η συλλογή εμπειριών, είναι μια διαδικασία που δεν τελειώνει ποτέ, εκτός και αν εμείς βάλουμε παρωπίδες από μόνοι μας.

Στο θέμα μας, πολλά παιδιά στην ηλικία σου, λόγω ενθουσιασμού, ανυπομονησίας και «άγνοιας κινδύνου» έλκονται από τα συμπληρώματα γιατί πιστεύουν ότι έτσι θα δουν αποτελέσματα πιο γρήγορα. Το marketing έχει κάνει πάρα πολύ καλά την δουλειά του, βλέπεις, και αυτό σε συνδιασμό με διάφορες γενικότητες που ακούμε εδώ και εκεί (π.χ. «θέλω πολλή πρωτεϊνη» - αναρωτιέμαι πόσες φορές αυτό το λήμμα έχει γραφτεί εδώ μέσα!), αυτόματα προκύπτει η λύση, λέγε με Whey Protein, κρεατίνη κτλ.

Δεν πιστεύω ότι αν πάρεις μια πρωτεϊνη θα πάθεις κάτι (για την κρεατίνη δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί με την σχέση της με τους έφηβους), το ερώτημα είναι αν την χρειάζεσαι και αν όντως έχεις τόσο μεγάλη έλλειψη χρόνου ώστε να τρως σωστά. Σε τελική ανάλυση αυτό το ξέρεις μόνο εσύ, εφόσον είσαι αντικειμενικός με τον εαυτό σου.

Αυτό που έχω να σου προτείνω πάντως, είναι να βάλεις γερές βάσεις στην προπονητική, την διατροφή και την αποθεραπεία, γιατί αυτά όσα χρόνια και αν περάσουν θα παραμείνουν ακλόνητες σταθερές σε ό,τι κάνεις.

ilias710
15-08-12, 20:12
Σε καμμία των περιπτώσεων δεν «ξέρεις πολλά από γυμναστική και συμπληρώματα» επειδή ασχολείσαι 5 μήνες.

Και επειδή είσαι και 16 χρονών και στην ηλικία αυτή διαμορφώνεις σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο που σκέφτεσαι, σου προτείνω να έχεις ανοιχτό μυαλό, γιατί αν κάποιος πιστεύει ότι «ξέρει πολλά», είναι πολύ εύκολο να σταματήσει να μαθαίνει και να εξελίσσεται σε ό,τι κάνει. Η μάθηση και η συλλογή εμπειριών, είναι μια διαδικασία που δεν τελειώνει ποτέ, εκτός και αν εμείς βάλουμε παρωπίδες από μόνοι μας.

Στο θέμα μας, πολλά παιδιά στην ηλικία σου, λόγω ενθουσιασμού, ανυπομονησίας και «άγνοιας κινδύνου» έλκονται από τα συμπληρώματα γιατί πιστεύουν ότι έτσι θα δουν αποτελέσματα πιο γρήγορα. Το marketing έχει κάνει πάρα πολύ καλά την δουλειά του, βλέπεις, και αυτό σε συνδιασμό με διάφορες γενικότητες που ακούμε εδώ και εκεί (π.χ. «θέλω πολλή πρωτεϊνη» - αναρωτιέμαι πόσες φορές αυτό το λήμμα έχει γραφτεί εδώ μέσα!), αυτόματα προκύπτει η λύση, λέγε με Whey Protein, κρεατίνη κτλ.

Δεν πιστεύω ότι αν πάρεις μια πρωτεϊνη θα πάθεις κάτι (για την κρεατίνη δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί με την σχέση της με τους έφηβους), το ερώτημα είναι αν την χρειάζεσαι και αν όντως έχεις τόσο μεγάλη έλλειψη χρόνου ώστε να τρως σωστά. Σε τελική ανάλυση αυτό το ξέρεις μόνο εσύ, εφόσον είσαι αντικειμενικός με τον εαυτό σου.

Αυτό που έχω να σου προτείνω πάντως, είναι να βάλεις γερές βάσεις στην προπονητική, την διατροφή και την αποθεραπεία, γιατί αυτά όσα χρόνια και αν περάσουν θα παραμείνουν ακλόνητες σταθερές σε ό,τι κάνεις.
ΟΚ Συμφωνώ μαζί σου! το θέμα είναι ότι ξέρω κάποια πράγματα για τι το έχω ψάξει το θέμα!!!! κυρίως εννοώ το ότι ξέρω πολλά πράγματα σε σχέση με τους συνομήλικους μου που είναι
όλη μέρα στα γυμναστήρια και δεν μπορούν να κάνουν ούτε μαι άσκηση σωστά. Ο σκοπός του μάρκετινγκ είναι να διαφημίζει τα προϊόντα μεγάλων εταιριών τονίζοντας σε υπερβολικό μεγάλο βαθμό τα
πλεονεκτήματα του προϊόντος και δεν αναφέρουν πουθενά τα μειονεκτήματα τα του από εκεί και πέρα είμαστε υπεύθυνου για αν θα το αγοράσουμε η όχι!!!!!!!!!! αφού πρώτα κανουμε μια σωστή έρευνα

The_Dark_Knight™
15-08-12, 21:08
Καταρχην καλως ηρθες. http://yoursmiles.org/tsmile/forum/t1230.gif
Καλο θα ηταν να κατσεις να τους εξηγησεις καποια πραμματα. Τωρα μην πιστευεις οτι θα το απεδεχτουν 100% αλλα αν το επιμενεις λιγο σιγα σιγα θα το παρουν αποφαση. ΜΙΛΑΜΕ για καθαρα συμπληρωματα!! ΟΧΙ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ & ΝΤΟΠΕΣ!!

fitness12
15-08-12, 22:02
κοιτα αφου ζεις μαζι με τους γονεις σου πρεπει να υπακους και στους κανονες τους,ακομα και αν αυτοι ειναι παραλογοι.ακομα και κρυφα να παρεις συμπληρωματα καποια στιγμη αυτοι θα το καταλαβουν και τοτε θα εχεις προβληματα..εγω θα σου ελεγα να προσπαθησεις να καλυφθεις απο τη διατροφη σου και οταν με το καλο αλλαξεις στεγη το ξανασκεφτεσε..

TheWorst
15-08-12, 22:22
παντα υπαρχουν πραγματα τα οποια μπορεις να παρεις χωρις να τα μαγειρευεις.. Γαλοπουλες ψωμι γαλατα τυρια ανθοτυρο κοτατζ κτλ. Ολα που τα τρως στο ποδι και κανεις και ωραια σαντουιτσακια.Κατα τα αλλα μπορεις να τρως απο αυτα που σου λεω + αυτα που μαγειρευονται στο σπιτι σου. Αλλα θελει και λιγο φρενο στα σπιτικα αν ειναι πολυ λαδωτα εχει τηγανισμενα κτλ και εξαρταται απτους στοχους σου. Δεν μπορει να θες να γραμμωσεις και να τρως 5-6 μεγαλες μεριδες παστιστιο και ψωμια κτλ εκτος αν δεν προπονεισαι και 15 φορες την εβδομαδα και εχεις μεταβολισμου που διαλυει και ατσαλι. Νομιζω επιασες το νοημα.

fitness12
15-08-12, 22:26
κονσερβες,γιαουρτια.....

TheWorst
15-08-12, 22:48
σωστα και ολα τα υπολοιπα. Βρωμες και μουσλι επισης δεν χρειαζονται . Ξυροι καρποι κτλ