PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα καλύτερα συμπλητώματα



Plus`
15-08-12, 19:41
Γειά σας. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ.Είμαι 19 χρωνων, ύψος 1,81 και 72 κιλα βάρος.
Στο άθλημα είμαι ξεκινιμένος απο πέρσυ, ελαφρα βέβεα όπος τρέξιμο,κάμψεις κτλπ.
Εδω και 3 μήνες έχω ξεκινίσει εντατηκα τα βαροι, αλλα το λίπος που έχω είναι 16% και δεν μπορω να το χάσω, κάνω 1 ώρα αερόβια και 1 ώρα περίπου βαροι, έχετε να μου προτήνετε κάποιο καλο, νόμιμο,οικονομικο λιποδιαλιτικο για να φτάσω περίπου 12% λίπος?

Και έπειτα μόλις χάσω το λίπος κάποια νόμιμη, οικονομική πρωτείνη χωρις να περιέχει ίχνος κρεατίνης?

Τα φώτα σας παρακαλω. :bowdown:

Ευχαριστω!

200sx
15-08-12, 21:11
Syntrax Matrix
Dymatize Elite Fusion 7
Και οι δυο πρωτείνες πολύ καλές και ποιοτικές.

Όσο για λιποδιαλύτη
USP Labs Oxyelite pro
Nutrex Lipo6 black ultra concetrate
Animal Cuts
Dymatize Viper

fitness12
15-08-12, 22:37
η elite 7 περιεχει αρκετους υδατανθρακες προτιμησε καποια αλλη..για λυποδιαλυτες μακρια ειδικα αυτους που σου εγραψε ο φιλος γιατι οι περισσοτεροι εχουν να κανουν με θυροορμονες και δεν θα ηταν καλο για την ηλικια σου

kokolakis
15-08-12, 23:07
ολες οι απαντησεις ειναι ''σχετικες'' και λογος λογομαχιων.....
επισης το καθενα λειτουργει διαφορετικα σε καθε οργανισμο...
αν θες να παρεις κατι εχει τοσα τοπικ αξιολογισης για να δεις εντυπωσεις και να κρινεις τις αγορες σου...
δηλαδη με λιγα λογια αυτο το τοπικ το θεωρω αχρειαστω...

:welcome::welcome:

Plus`
16-08-12, 01:52
Παιδιά κατα'ρχας ευχαριστώ παρα πολυ... απο πρωτείνες θα επιλέξω Syntrax Matrix :)

Αλλα απο λιποδιαλύτες δεν ξέρω ποιον να πιστέψω, μηπος κάποιος θα μπορούσε να μου εξηγεισει γιατι δεν είναι καλοι?

Επίσεις είστε σίγουροι αν δεν περιέχουν κρεατίνες?

Ευχαριστω.

Ηλαπ
16-08-12, 01:58
ο λιποδιαλυτης δν σου χρειαζετε!! κιλα δν μπορεις να χασεις γτ ειδη εισαι παααααααααααααρα πλ χαμηλα για το υψος σου!!!
Ο οργανισμος εχει καποιος μηχανησμους αυτοσυντιρισης και προσπαθει να κραταει μια ισοροποια...Αυτος ειναι ο λογος που δν μοπρεις να πεσεις σε κιλα τοσο ευκολα...Ο ιδοις μηχανισμος κανει πιο δυσκολο και σε εναν αθλουμενο που ασχολειτε χρονια να βαλεις μυες...

Λογικο ειανι να θες να χασεις κι αλλο λιποος αλλα αμα το χασεις στην κατασταση που εισαι τρ θα φαινεσε ενα ματσο κοκαλα και αρα χαλια...Για αρχη αρχησε να τρως καθαρα και να αναιβενεις κιλα...
Το σωμα σου βαζοντας μυες θα φαινετε πιο ομορφο,,,Οταν πλεον εισαι σε καποιο σεβαστο αριθμο κιλων για το υψος σου τοτε κεξινα διαιτα....

Προς το παρον ομως με 12 κιλα λιγοτερα μπες σε ογκο!!!!!

Plus`
16-08-12, 02:15
Τα χέρια , μπράτσο,πλάτη,όμους,στήθος κτλπ είναι οκ αλλα η κοιλιά μου και τα πόδια είναι πολυ λιπομένα, δεν φέυγουν τα κιλα, είμαι 72 κιλα με 16% λίπος δηλαδη θέλω να χάσω περίπου 3-4 κιλα μόνο. Μιας που φένετε να ξέρεις απο αυτα.Οι πρωτε'ι'νες αυτες είναι εγκριμένες για χρήση?περιέχουν κρεατίνη?

Ευχαριστω.

Ηλαπ
16-08-12, 02:38
Απο την στιγμη που διατηθενται σε πολιση απο ελληνικα μαγαζια τοτε ειανι εγκεκριμενες απο τον εοφ...Για κρεατινη δες μεσα στο υλικα το γραφει αμα εχει....
Πρεπει να ξερεις ομως οτι τοπικη λιπολιση δν γινεται (δυστυχως)
Για να χασεις λιπος απο αυτ ατα σημεια πρεπει να χασεις απ ολα το σωμα,, με οτι συνεπαγετε αυτο

kokolakis
16-08-12, 05:30
ασε τους λιποδιαλυτες και ριξτο στο τρεξιμο και λιγο υποθερμιδικα....


σχετικα με την πρωτεινη που ειπες αν την θες για ολες τις ωρες της μερας παρε αυτη που λες αλλιως για μετα την προπονηση την shake syntrax, λεπτομερειες βεβαια απλα πληροφοριακα στο λεω....

Plus`
16-08-12, 13:08
Λιποδιαλύτη δεν θα πάρω τελικα.

Αυτη η πρωτε'ι'νη δεν κάνει για μετα την προπώνηση? Ποια η διαφορα να την πέρνω συγκεκριμένες ωρες και ποιες μετα την προπόνηση?

Επειδι δεν ξέρω απο συστατικα γίνετε κάποιος να κοιτάξει άμα υπαρχη κρεατινι σε κάποιο σιτε με τα συστατικά του?

Plus`
16-08-12, 13:30
Ακόμη μια ερώτηση ποια matrix την 2.0 ή τη 5.0 ???

Ευχαριστω.

tolis93
16-08-12, 13:40
ψιλοδιαφορες εχει η 2 με την 5 λογικα η διαφορα ονομασιας λογω ποσοτητας ειναι.

για κρεατινη γιατι τοσος φοβος?δε κραταει υγρα αν φοβασαι.και δε παιζει να τρως τοσο κρεας που να ξεπερνας τις αναλογες ημερισιες προσληψεις. μεταξυ μας πρωτα ειναι διατροφη.μετα ενα συμπληρωμα και μετα τα λιποδυαλιτικα. αν κρινω απο κιλα και υψος φταιει η διατροφη σου αρχικα.μια πρωτεινη μονη της δε θα σου κανει τιποτα

kokolakis
16-08-12, 13:53
Λιποδιαλύτη δεν θα πάρω τελικα.

Αυτη η πρωτε'ι'νη δεν κάνει για μετα την προπώνηση? Ποια η διαφορα να την πέρνω συγκεκριμένες ωρες και ποιες μετα την προπόνηση?

Επειδι δεν ξέρω απο συστατικα γίνετε κάποιος να κοιτάξει άμα υπαρχη κρεατινι σε κάποιο σιτε με τα συστατικά του?

κοιτα η matrix ειναι πολλων πηγων, δηλαδη εχει μεσα διαφορες πηγες πρωτεινης οπου αλλες ειναι πιο γρηγορες και αλλες πιο αργες, ενω η shake ειναι μονο γρηγορης απορροφησης.... αλλα οπως σου ειπα λεπτομερειες.... και αν ειναι κοντα το γυμναστηριο κια μπορεις να τρως ενα μισαωρακι μετα την προπονηση μην την παρεις καθολου....

Plus`
16-08-12, 14:02
Απο το γυμναστίριο στο σπίτι μου είναι 15 λεπτα περίπου.

Τελικα εμενα ποια θα μου κάνει?

Απο φαγητο όπος είπα μόλις άρχισα γυμναστήριο τρωω. καλο πρωινο , μεσσημεριανο, ένα σνακ πχ φρούτα 20 λεπτα πριν το gym, μετα ένα ελαφρυ καθαρο βραδυνο και αυτα.

Προπόνηση κάνω περίπου 5 με 7.

Ευχαριστω.

Υ.Γ γενικα δεν θέλω να έχω θέματα με κρεατίνες ;)

tolis93
16-08-12, 14:05
Απο το γυμναστίριο στο σπίτι μου είναι 15 λεπτα περίπου.

Τελικα εμενα ποια θα μου κάνει?

Απο φαγητο όπος είπα μόλις άρχισα γυμναστήριο τρωω. καλο πρωινο , μεσσημεριανο, ένα σνακ πχ φρούτα 20 λεπτα πριν το gym, μετα ένα ελαφρυ καθαρο βραδυνο και αυτα.

Προπόνηση κάνω περίπου 5 με 7.

Ευχαριστω.

Υ.Γ γενικα δεν θέλω να έχω θέματα με κρεατίνες ;)

αν τρως μοσχαρια και κοτοπουλα εχεις θεματα με κρεατινες.ειναι ουσια που βρισκεται στο κρεας.οπως κ να χει.περιεγραψε μας λιγο τι τρως πχ μεσημερι βραδυ πρωι κτλπ. οπως σ πα οι ματριξ πανω κατω τα ιδια μακρος εχουν.1 γρ υδατανθρακα διαφορα.τιποτα δλδ.και οι 2 ειναι πολυ καλες.εξαρταται ποση ποσοτητα θελεις

Plus`
16-08-12, 14:14
Το πρωι μία φέτα ψωμι με μέλι και 1 ποτίρι γαλα ή χυμο.
Το μεσσιμέρη τρώω ότι έχει μαγιρέψη η μανα μου.Γενικα πιο πολυ ρίζυ,ζυμαρικα..
Πρίν το γυμναστίριο τρώο φρούτα πχ συκα,καρπούζι κτλπ.
Το βράδυ τρώω γιαούρτι 0% με μέλι. Ολο αυτο εδω και 3 μήνες.

Τελικα εγω να πάρω την 5.0?

Ευχαριστω.

tolis93
16-08-12, 14:21
Το πρωι μία φέτα ψωμι με μέλι και 1 ποτίρι γαλα ή χυμο.
Το μεσσιμέρη τρώω ότι έχει μαγιρέψη η μανα μου.Γενικα πιο πολυ ρίζυ,ζυμαρικα..
Πρίν το γυμναστίριο τρώο φρούτα πχ συκα,καρπούζι κτλπ.
Το βράδυ τρώω γιαούρτι 0% με μέλι. Ολο αυτο εδω και 3 μήνες.

Τελικα εγω να πάρω την 5.0?

Ευχαριστω.

μαν οτι θες εσυ σ ξανα λεω.5.0 2.0 οτι θελεις κ οτι αντεχει κ η τσεπη σ. για μενα παιξε καπως ετσι αν θες να δεις κατι θετικο πανω σ.γιατι η διατροφη σ δε σε ευνοει και πολυ

εφοσον θα παρεις και πρωτεινη παιξε ετσι


3-4 ολοκληρα αυγα βραστα η σε αντικολλητικο τηγανι χωρις λαδι η 1 τοστ με ψωμι ολικης αλεσεως η 1 αραβικη πιτα με τυρι χαμηλων λιπαρων και 2-3 φετες γαλοπουλα . 1 ποτηρι γαλα 1,5%

μεσημερι απεφευγε σαλτσες και λευκο ψωμι.τωρα αν τρως 300 γρ ασπρα μακαρονια και με βουτηρο μαζι σωθηκες.αν δε μπορεις να κανεις κατι μπορεις να τρως και 1 τυρι κοτατζ 2% μαζι η 1 τονο σε κονσερβα.αν παιζει κοτοπουλο μοσχαρι κτλπ μακαρι να ναι στο φουρνο και στεγνα.αλλιως παιζει να ξεφευγεις σε θερμιδες και σιγουρα δε παιζει και η καλυτερη ποιοτητα φαγητου

πριν το γυμναστηριο 1 σκουπ πρωτεινη και βρωμη 40-60 γρ ειναι οτι πρεπει

μετα το γυμναστηριο 1 σκουπ πρωτεινη και 1-2 φρουτακια

το βραδυ γιαουρτι καντο 2% στραγγιστο και βαλε και 15-20 αμυγδαλα.αν μπορεις να φας 2 γιαουρτια καντο. για εναλλακτικη δοκιμασε και καμια ομελετουλα με 4-5 αυγα 2-3 κροκους και ανθοτυρο.σαφως και βαζεις σαλατα και μεσημερι και βραδυ με 1-2 κ σ ελαιολαδο.

γνωμη μ παντα ετσι?απλα το βασικοτερο ειναι να αρχισεις απο τη διατροφη

Plus`
16-08-12, 14:30
Μπορω να κάνω τα πάντα όπος λες αλλα το μεσημεριανο δεν μπορω να το αλλάξω.

Δηλαδη περίπου 4:30 να πέρνω την πρωτείνη και μετα 7:30 ??

Ευχαριστω.

tolis93
16-08-12, 15:35
Μπορω να κάνω τα πάντα όπος λες αλλα το μεσημεριανο δεν μπορω να το αλλάξω.

Δηλαδη περίπου 4:30 να πέρνω την πρωτείνη και μετα 7:30 ??

Ευχαριστω.
ε οπως στα γραψα αλλα ειναι ενδικτικα ετσι?δηλαδη για μενα τοτε ειναι το καλυτερο γυρω απο τη προπονηση. δηλαδη το μεσημερι 1 τονο εξτρα αν εχεις πχ φασολακια δε παιζει?νταξει αυτο εσυ το ξερεις και δε καθοριζεται απο ενα γευμα το αποτελεσμα.απλα αν ειναι της παραδοσιακης μανας θα σε παει καπως πισω στους στοχους σου

Plus`
16-08-12, 18:29
Θα το ακολουθήσω για κανένα μήνα και αμα είναι καλο και αποτελσματικο τοτε οκ.

'Eχω και ενα πρόβλημα με τα χέρια το ένα είναι πιο αδύναμω, η πρωτείνη θα βοηθήσει να αναρώνει πιο γρήγορα και να φτάσουν στο ιδιο επίπεδο?

Ευχαριστω.

tolis93
16-08-12, 18:41
Θα το ακολουθήσω για κανένα μήνα και αμα είναι καλο και αποτελσματικο τοτε οκ.

'Eχω και ενα πρόβλημα με τα χέρια το ένα είναι πιο αδύναμω, η πρωτείνη θα βοηθήσει να αναρώνει πιο γρήγορα και να φτάσουν στο ιδιο επίπεδο?

Ευχαριστω.

κοιτα επειδη ακομα ειναι αρχη δε ξερω που θα φτασουν.κ εμενα δε παιρνουν τα χερια.τι σουπερσετ εχω δοκιμασει τι τρισετ τι ντροπ τι με ξεκουραση τι πολλα κιλα λιγες επαναληψεις τι μπαρες τι αλτηρες δε παιρνουν ευκολα.η πρωτεινη βοηθαει στην αναρωση αλλα μη ξεχνας.ειναι συμπληρωμα.σιγουρα θα δεις διαφορες.αλλα δεν ειναι κανενα μαγικο ζουμι που σε συνδιασμο με τη γυμναστικη σου δινει το σωμα του γκοτζιλα καταλαβαινεις τι θελω να πω.η διατροφη η προπονηση και η ξεκουραση ειναι το παν.ενα συμπληρωμα πρωτεινης ειναι ενα παρακλαδι της διατροφης.αλλα ναι θα σε βοηθησει

Fataoulas
16-08-12, 18:41
Υ.Γ γενικα δεν θέλω να έχω θέματα με κρεατίνες ;)


Τι σου'χουν πει και το φοβασαι τοσο πολυ? :?:

Plus`
16-08-12, 18:47
Πολλα έχω ακούσει και σε κάτι που δεν είμαι σίγουρος οτι κάνει π.χ καλο ή κακο δεν το βάσω στο σώμα μου.

Αλλο είναι το πλεόν θέμα μου τώρα. :bblifthard:

Fataoulas
16-08-12, 19:02
Πολλα έχω ακούσει και σε κάτι που δεν είμαι σίγουρος οτι κάνει π.χ καλο ή κακο δεν το βάσω στο σώμα μου.



Και πολυ καλα κανεις. Τοτε ομως, γιατι θες να "ρισκαρεις" με συμπληρωματα?

(Δε σου τη λεω, σε βαζω σε σκεψεις ;) και μιας και βρηκες αυτο εδω το φορουμ, τι πιο καλυτερο απο ενα search για κρεατινες, και να ρωτησεις τα παιδια εδω περα, γιατι το τι ακουσες απο τους διαφορους "ειδημονες" με το τι πραγματικα ειναι, μπορει να εκπλαγεις

:bbbiceps:

Plus`
16-08-12, 19:29
Ακριβος γι'αυτο ρωτάω εδω τα παιδια ;)

Τα συμπλήρωματα ξέρω τα πέρνουν όσοι δεν μπορουν να πάρουν τα απαρέτητα που χρειάζετε ο οργανησμος τους απο το φαγητο για διάφορους λόγους ή αυτοι που θέλουν να έχουν ένα βοήθημα.

Αυτο για τη δύναμη των χεριων μπορείτε να με βοηθήσετε? Π.χ με το αριστερο σηκόνο 14-15 κιλα δυκέφαλο ενω με το δεξι 17+ εγω φυσικα κάνω τα ίδια που μπορει να σηκόσει και το αριστερο. Καμοία συμβουλη?

Ευχαριστω.

Mcstefan7
16-08-12, 19:31
άλλαξε άσκηση..Βάλε σε μπαρα ώστε να σηκώνουν κ τα 2 χέρια τα μαξ...

magavaTOUT
16-08-12, 19:35
Για μενα τα συμπληρωματα που "αξιζει" καποιος να επενδυσει ειναι καθαρη πρωτεινη, fish-oil (εκτος αν τρως 4+ φορες την βδομαδα ψαρια), πολυβιταμινη, κρεατινη(αν δει οτι δουλευει πανω του).

Plus`
16-08-12, 20:22
άλλαξε άσκηση..Βάλε σε μπαρα ώστε να σηκώνουν κ τα 2 χέρια τα μαξ...

Εγω πιστέυω ότι έτσι το έπαθα επειδι σήκώνω μπαρες στις περισσότερες ασκήσεις, και σήμερα ιδικα δεν μπορουσα να σηκώσω καθόλου με το αριστερω είναι υπερβολικα αδύναμο.

Θα αφήσω για λίγο καιρο τις προτεινες, να βαλω προγραμα και μετα. ;)

Ευχαριστω για τις πληροφορίες.