PDA

Επιστροφή στο Forum : ημερησία κατανάλωση whey



Christos100
18-08-12, 06:49
παιδιά είμαι καινούριοσ στα κόλπα όσον αφορά τα συμπληρώματα και θα ήθελα να ρωτήσω ποσεσ φορές την ημέρα θα πρέπει να καταναλωνω whey ,ποιες ωρεσ μέσα στην μέρα και αν θεωρείται ότι η whey πρέπει να καταναλώνεται και τισ μέρες που δεν προπονούμαι.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

darksniper87
18-08-12, 08:02
Δεν χρειάζεται να καταναλώσεις whey. Συμπλήρωμα έιναι όχι αναβολικά. Συμπληρώνει τη διατροφή σου με έξτρα πρωτείνη.

Μπορείς να πάρεις την πρωτείνη που θες από το φαγητό σου; Τότε δεν τη χρειάζεσε καθόλου και πολύ καλύτερα έτσι.
Υπάρχει κάποιο γεύμα που σου είναι δύσκολο να έχεις αρκετή πρωτείνη; Τότε με τη whey μπορείς να προσθέσεις πρωτείνη.

Τα συμπληρώματα είναι ένας από τους λόγους που πολλοί αποτυγχάνουν να βάλουνε μυική μάζα.
Δίνουν τόση πολύ έμφαση σε αυτά, νομίζοντας ότι είναι μαγικές ουσίες που παράγουνε μυς, και δεν συνηδητοποιούνε πως είναι απλές ουσίες που μπορείς να βρεις από το φαγητό σου.
Εξαιρούνται φυσικά αυτές που δεν μπορείς να τις πάρεις από το φαγητό (πχ κρεατίνη, νιτρικό).

TheEnonymous
18-08-12, 10:11
Βασικά,νομίζω ότι μερικά ψάρια έχουν κρεατίνη(τσιπούρα για παράδειγμα).Δεν ξέρω αν διαφέρει σε τίποτα με την ''έτοιμη''.

darksniper87
18-08-12, 10:39
Βασικά,νομίζω ότι μερικά ψάρια έχουν κρεατίνη(τσιπούρα για παράδειγμα).Δεν ξέρω αν διαφέρει σε τίποτα με την ''έτοιμη''.

Ναι έχουνε αλλά πάρα πολύ λίγη. Νομίζω αν δεν κάνω λάθος πρέπει να καταναλώσεις μισό κιλό ψάρι για να πάρεις 5γρ κρεατίνη.

TheEnonymous
18-08-12, 11:06
Στο θέμα τώρα.Δεν υπάρχει συγκεκριμένες ώρες.Εσύ το κανονίζεις,ανάλογα με το διατροφή σου.Για παράδειγμα το πρωί,αν δεν μπορείς να μαγειρέψεις κανένα αυγό η τίποτε αλλο που να περιέχει πρωτείνη,συμπληρώνεις με whey.Εγώ προσωπικά,παίρνω μετά την προπόνηση και καμια φορά το πρωί.Όλα αυτά ισχύουν και για τις μέρες που δεν πηγαίνεις γυμναστήριο.

Christos100
18-08-12, 13:38
Παιδιά σασ ευχαριστώ πολύ,νομίζω ότι με βοήθησατε αρκετά.:-)

Christos100
18-08-12, 13:41
απλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο αν γνωρίζεται και μπορείται να βοηθήσετε. Τον Σεπτέμβρη θέλω να δουλέψω όγκο, θεωρείται ότι μαζί με την πρωτεϊνη που πρέπει να δέχεται ο οργανισμόσ ημερήσιοσ είναι αναγκαία και η κρεάτινη ή κάποιοσ μπορεί να δει αποτελέσματα και χωρισ αυτή?

TheEnonymous
18-08-12, 14:19
Φυσικά και γίνεται χωρίς κρεατίνη.
Και άμα μπορείς απέφυγέ την(τουλάχιστον ακόμα)!

Christos100
18-08-12, 15:07
Φυσικά και γίνεται χωρίς κρεατίνη.
Και άμα μπορείς απέφυγέ την(τουλάχιστον ακόμα)!

Ευχαριστώ