PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος στο χώρο του BodyBuilding !!!



NickN
23-08-12, 16:43
Γειά σας παιδιά, θα ήθελα να σας παραθέσω τα παρακάτω στοιχεία :
Ειμαι 17 χρονών,το ύψος μου είναι 1.75/1.80 και είμαι κάπου στα 75/76 κιλά.
Επειδή θέλω να χτίσω το σώμα μου,όχι σε υπερβολική δόση,θα ήθελα να μάθω τα εξής :
Είναι καλό να αρχίσω να παίρνω Βιταμίνες,αναβολικά κτλ. σε αυτήν την ηλικία ή να συνεχίσω να κάνω γυμνάζομαι δίχως αυτά ?
Αν είναι καλό,υπάρχουν κάτι που να μπορέσει να με βοηθήσει να βάλω το στήθος στην θέση του
(Ήμουν χοντρός πιο παλιά και τώρα που αδυνάτησα μου έχει μείνει λίγο και είναι πεσμένο προς τις πλευρές των χεριών) !!!
Επιπλέον υπάρχει κάτι που θα με βοηθήσει με τους κοιλιακούς και ένα τελευταίο που δεν είμαι σίγουρος αν αναφέρετε καν στο BodyBuilding,
είχα ακούσει παλιά να μιλάνε κάποια παιδιά για βοήθητικα ύψους (ώστε να ψηλώσεις πιο πολύ) μήπως γνωρίζετε κανένα???Και άν υπάρχουν ???

Σύγνωμη αν το έκανα post σε λάθος μέρος,μιας και δεν πολυσυχνάζω σε φόρουμ !!!

Stamer
23-08-12, 16:56
:welcome::welcome::welcome::welcome:

kokolakis
23-08-12, 18:04
λοιπον μικρε η βαση για ολα αυτα που λες ειναι η διατροφη....
εν συνεχεια, αναβολικα δεν ξερεις καν τι ειναι και δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις απο τα συμπληρωματα ειμαι σιγουρος.....
οποτε αρκεσου στο φαγητο και στην πολυβιταμινη που λες....
γτ να ψηλωσεις, μια χαρα εισαι και θα ψηλωσεις και αλλο απο μονος σου...
για να ερθει το στηθος και η κοιλια στην κανοννικη τους θεση χρειαζεται να κανεις ''καθαρη'' διατροφη και φυσικα θελει πολυ υπομονη, εγω που εχω το ιδιο θεμα με αυτο που λες εχω βαλει σαν στοχο σε 1,5-2 χρονια να ειμαι οκ σε σχεση με αυτο το θεμα....
θα μεταφερθει το ποστ σου στην ενοτητα με τα νεα μελη, διαβασε μια τους κανονες εκει μεσα κρυβονται....

καλη διαμονη...!!

Giannistzn
23-08-12, 20:13
Βασικα αυτα που θες δεν γινεται να επιτευχθουν σε ενα χρονικο διαστημα 2-3 μηνων, στο λεω γιατι δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου. Παει αυτο.

Αναβολικα = φαρμακα, απαγορευεται η συζητηση ανοιχτα στο φορουμ, και φυσικα κανεις δεν θα σου συστησει. Τα συμπληρωματα διατροφης δεν εχουν καμια σχεση με αναβολικα.

Ξεκαθαρισε λιγο τους στοχους σου, θεσε ενα προγραμματισμο και το σωμα σου με τον καιρο θα ανταποκριθει σε προπονηση και διατροφη. Εαν εχεις χασει κιλα αποτομα, ή αρκετα κιλα θα ειναι δυσκολο να επανελθει η χαλαροτητα του δερματος, ομως οχι ακατορθωτο. Απλα θελει υπομονη.

NickN
23-08-12, 21:48
λοιπον μικρε η βαση για ολα αυτα που λες ειναι η διατροφη....
εν συνεχεια, αναβολικα δεν ξερεις καν τι ειναι και δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις απο τα συμπληρωματα ειμαι σιγουρος.....
οποτε αρκεσου στο φαγητο και στην πολυβιταμινη που λες....
γτ να ψηλωσεις, μια χαρα εισαι και θα ψηλωσεις και αλλο απο μονος σου...
για να ερθει το στηθος και η κοιλια στην κανοννικη τους θεση χρειαζεται να κανεις ''καθαρη'' διατροφη και φυσικα θελει πολυ υπομονη, εγω που εχω το ιδιο θεμα με αυτο που λες εχω βαλει σαν στοχο σε 1,5-2 χρονια να ειμαι οκ σε σχεση με αυτο το θεμα....
θα μεταφερθει το ποστ σου στην ενοτητα με τα νεα μελη, διαβασε μια τους κανονες εκει μεσα κρυβονται....

καλη διαμονη...!!

Έχω κολήσει στο 1.75-1.80 εδώ και 1.5 χρόνο σχεδόν,γιαυτό σκεφτόμουν αν δεν ψηλώσω και άλλο εώς Ιανουάρη να πάρω κάτι που θα με βοηθήσει...
Απο διατροφή σκίζω,έχω τον αδελφό μου που κάνει μόνο υγιείες φαγητά...
Ευχαριστώ !!!

NickN
23-08-12, 21:54
Βασικα αυτα που θες δεν γινεται να επιτευχθουν σε ενα χρονικο διαστημα 2-3 μηνων, στο λεω γιατι δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου. Παει αυτο.

Αναβολικα = φαρμακα, απαγορευεται η συζητηση ανοιχτα στο φορουμ, και φυσικα κανεις δεν θα σου συστησει. Τα συμπληρωματα διατροφης δεν εχουν καμια σχεση με αναβολικα.

Ξεκαθαρισε λιγο τους στοχους σου, θεσε ενα προγραμματισμο και το σωμα σου με τον καιρο θα ανταποκριθει σε προπονηση και διατροφη. Εαν εχεις χασει κιλα αποτομα, ή αρκετα κιλα θα ειναι δυσκολο να επανελθει η χαλαροτητα του δερματος, ομως οχι ακατορθωτο. Απλα θελει υπομονη.

Κοίτα κάνω εδώ και 1-1.5 μήνα γυμναστική,τα μπράτσα μου πήραν φόρμα μεσα σε 2 βδομάδες,οι κοιλιακοί μπορεί και να εμφανίζονται,δεν ξέρω,μιας και έχω ένα μικρό στρώμα λύπους απο πάνω...όσο για το στήθος ξέρω οτι θα αργήσει πάρα πολυ και γιαυτόν τον λόγο...κάνω κάθε 20 λεπτά,όταν είμαι σπίτι και δεν είμαι απασχολημένος κάμψεις...

kokolakis
24-08-12, 02:02
οχι να μην κανεις..... το υπερπροπονεις ετσι και δεν ξεκουράζεται.... ο μυς αναπτύσεται στην ξεκουραση...

amateur666
25-08-12, 21:18
48 ωρες ξεκουραση καθε μυιικη ομαδα...κ διατροφικα φαε καλες ποσοτητεσ απο κρεασ κοκκινο λευκο κτλπ
επισης παρε αν θεσ μια πρωτεινη whey concetrate μια πολυβιταμινη , βιταμινη c ,κ ομεγα 3
κ μια μονουδρικη εν τελει

NickN
26-08-12, 12:37
Σας ευχαριστώ όλους...και amateur666 θα τσεκάρω αυτά που μου είπες,όταν επιστρέψω απο τις διακοπές μου !!!

Specter
26-08-12, 13:02
λοιπον μικρε η βαση για ολα αυτα που λες ειναι η διατροφη....
εν συνεχεια, αναβολικα δεν ξερεις καν τι ειναι και δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις απο τα συμπληρωματα ειμαι σιγουρος.....
οποτε αρκεσου στο φαγητο και στην πολυβιταμινη που λες....
γτ να ψηλωσεις, μια χαρα εισαι και θα ψηλωσεις και αλλο απο μονος σου...
για να ερθει το στηθος και η κοιλια στην κανοννικη τους θεση χρειαζεται να κανεις ''καθαρη'' διατροφη και φυσικα θελει πολυ υπομονη, εγω που εχω το ιδιο θεμα με αυτο που λες εχω βαλει σαν στοχο σε 1,5-2 χρονια να ειμαι οκ σε σχεση με αυτο το θεμα....
θα μεταφερθει το ποστ σου στην ενοτητα με τα νεα μελη, διαβασε μια τους κανονες εκει μεσα κρυβονται....

καλη διαμονη...!!

Αυτο είναι ένα θέμα που με προβληματιζει οταν παω πχ να αγοράσω την πρωτεινη μου απο το μαγαζι και βλέπω κάτι 16 η 17 χρονων παιδάκια που έχουνε μηδενικές γνωσεις στα πάντα και το 1ο πράγμα που ρωτάνε ειναι για τις κρεατίνες και τα αναβολικά η γνώμη μου ειναι να δει τι χρειάζεται να βάλει στοχο αν θέλει να βάλει ογκο η γράμμωση, θέλει επισης να μάθει 1-2 πράγματα περι διατροφή αλλα και σωστή τεχνική των ασκήσεων αλλιως θα κάνει σαν τους περισσοτερους που ξεκινάνε γυμναστήριο και κάνουνε 1 χρόνο τζάμπα και λένε οτι δεν έχουνε καθολου εξέλιξη και μετα σταμάτανε δεν χρειαζεται κρεατινες ουτε αναβολικά απλά θέλει στοχο επιμονη και υπομονή.

nick_electro
02-09-12, 05:58
να αρχίσω να παίρνω Βιταμίνες,αναβολικά κτλ.??? :shock: :shock:

έχουν καμια σχέση αυτά τα δυο και τα αναφέρεις μαζί λες και είναι ταυτόσημα?εγώ σου λέω άνοιξε κανένα βιβλίο να μάθεις πρώτα τι είναι οι βιταμίνες και τα
αναβολικά, και μετά μπες στην σκέψη να τα πάρεις!!