PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέτη πρωτείνη ή σε συνδυασμό;



Bandit
23-08-12, 23:40
Γεια σας! Θέλω να ρωτήσω αν μετά την προπόνηση είναι καλύτερα να λαμβάνω σκέτη την πρωτείνη ή σε συνδυασμό με υδατάνθρακα. Μιλάω κυρίως για μέτα την προπόνηση αλλά με ενδιαφέρει και γενικότερα. Σκέτη ή σε συνδυασμό με άλλη τροφή;
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη θέμα, με λίγο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα. Αν υπάρχει ας συγχωνευθεί.

BlooDdeaD_MefiSt
23-08-12, 23:59
Γεια σας! Θέλω να ρωτήσω αν μετά την προπόνηση είναι καλύτερα να λαμβάνω σκέτη την πρωτείνη ή σε συνδυασμό με υδατάνθρακα. Μιλάω κυρίως για μέτα την προπόνηση αλλά με ενδιαφέρει και γενικότερα. Σκέτη ή σε συνδυασμό με άλλη τροφή;
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη θέμα, με λίγο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα. Αν υπάρχει ας συγχωνευθεί.

Μπορεις και σκετη, μπορεις να προσθεσεις και υδατανθρακα..Αν εισαι σε περιοδο ογκου και σε παιρνει στις ημερησιες θερμιδες σου να βαλεις και λιγο δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη βαλε. Για μετα την προπόνηση αυτο. Γενικα δεν χρειαζεται, its up to you ;)

Bandit
24-08-12, 00:13
Οοοο σε ευχαριστώ πολύ!
Βασικά επειδή μου αρέσει η φυσική τροφή (οι σκόνες είναι αναγκαίο κακό ;) )μπορώ να πίνω την πρωτείνη μαζί με μέλι διαλυμένο σε νερό; Την ίδια δουλειά περίπου δεν κάνει (νομίζω είναι σκέτη γλυκόζη το μέλι)
Κάπου είχα διαβάσει ότι έχεις καλύτερη απορρόφηση μαζί με υδατάνθρακα παρά σκέτη η πρωτείνη. Άλλωστε μετά την προπόνηση νομίζω επιβάλεται ο απλός υδατάνθρακας για πρόσληψη ενέργειας.

HIAB XS
24-08-12, 00:16
Γεια σας! Θέλω να ρωτήσω αν μετά την προπόνηση είναι καλύτερα να λαμβάνω σκέτη την πρωτείνη ή σε συνδυασμό με υδατάνθρακα. Μιλάω κυρίως για μέτα την προπόνηση αλλά με ενδιαφέρει και γενικότερα. Σκέτη ή σε συνδυασμό με άλλη τροφή;
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη θέμα, με λίγο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα. Αν υπάρχει ας συγχωνευθεί.

50-70 γρ ρυζι η μακαρονια ειναι μια χαρα...

Bandit
24-08-12, 00:18
50-70 γρ ρυζι η μακαρονια ειναι μια χαρα...
Ενοώ αμέσως μετά την προπόνηση. Μαζί με την πρωτείνη.

BlooDdeaD_MefiSt
24-08-12, 01:26
Οοοο σε ευχαριστώ πολύ!
Βασικά επειδή μου αρέσει η φυσική τροφή (οι σκόνες είναι αναγκαίο κακό ;) )μπορώ να πίνω την πρωτείνη μαζί με μέλι διαλυμένο σε νερό; Την ίδια δουλειά περίπου δεν κάνει (νομίζω είναι σκέτη γλυκόζη το μέλι)
Κάπου είχα διαβάσει ότι έχεις καλύτερη απορρόφηση μαζί με υδατάνθρακα παρά σκέτη η πρωτείνη. Άλλωστε μετά την προπόνηση νομίζω επιβάλεται ο απλός υδατάνθρακας για πρόσληψη ενέργειας.

Koιτα δεν επιβαλεται κιολας αλλα καλο ειναι να υπαρχει. Και δεν ειναι τοσο για προσληψη ενεργειας αλλα για εκριση ινσουλινης η οποια ομως ανεβαινει και με μονο την πρωτεινη. Σε περιοδους γραμμωσης που ο αλλος προσπαθει να κοψει θερμιδες απο παντου τις περισσοτερες φορες δεν βαζει υδατ. στο μεταπροπονητικο γιατι και μονη της η πρωτεινη ειναι αρκετη για να σταματησει τον καταβολισμο και να ανεβασει τα επιπεδα της ινσουλινης.
Το μελι οκ ειναι αν και νομιζω εχει και φρουκτοζη αλλα νταξει σιγα..Πολλα μπορεις να χρησιμοποιησεις..μελι, δεξτροζη-μαλτο, μπανανες κλπ

Bandit
24-08-12, 16:24
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!