PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδυασμός κρεατίνης-πρωτεινης



jackalos
24-08-12, 08:51
Θέλω να ξεκινήσω κύκλο κρεατίνης χρησιμοποιώντας την REFLEX Creapure Creatine και πρωτείνη την REFLEX Instant Whey.
Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με την περίοδο φόρτωσης...θα πρέπει να καταναλώνω 10gr ημερησίως για πέντε μέρες και μετά απο 5gr την περίοδο συντήρησης??
Και κάτι ακόμα...έχω ακούσει ότι η κρεατίνη λειτουργεί καλύτερα σε συνδυασμό με κάποιο υδατάνθρακα...το θέμα είναι με τι είδους υδατάνθρακα θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσω και σε πόση αναλογία??

είμαι 21 χρονών,1.70 με 66-67 κιλά περίπου

panakos
24-08-12, 10:09
Θέλω να ξεκινήσω κύκλο κρεατίνης χρησιμοποιώντας την REFLEX Creapure Creatine και πρωτείνη την REFLEX Instant Whey.
Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με την περίοδο φόρτωσης...θα πρέπει να καταναλώνω 10gr ημερησίως για πέντε μέρες και μετά απο 5gr την περίοδο συντήρησης??
Και κάτι ακόμα...έχω ακούσει ότι η κρεατίνη λειτουργεί καλύτερα σε συνδυασμό με κάποιο υδατάνθρακα...το θέμα είναι με τι είδους υδατάνθρακα θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσω και σε πόση αναλογία??

είμαι 21 χρονών,1.70 με 66-67 κιλά περίπου
καλημερα φιλος!το φορτωμα γινεται με 20 γρ κρεατινης την ημερα για 4-5 μερες..
δεν ειναι απαραιτητο να γινει φορτωμα!
ναι η κρεατινη λειτουργει καλυτερα με υδατανθρακια...
οποτε μπορεις να παιρνεις μολις τελειωσεις την προπονηση 5 γρ κταετινης με 30-40 γρ δεξτροζη και μετα απο 20-25 λεπτα το ροφημα πρωτεινης...

jackalos
24-08-12, 17:03
Από άλλα συμπληρώματα τι μπορώ να συνδυάσω με τα παραπάνω(πρωτείνη,κρεατίνη-υδατ)??HMB λειτουργεί με την κρεατίνη ή είναι πεταμένα λεφτά??

heck21
24-08-12, 17:08
Φιλαράκο τίποτα δεν παει χαμένο εχτος αν κάνεις υπερκατανάλωσει

jackalos
24-08-12, 17:22
Ρωτάω για να ξέρω ποιο συμπλήρωμα θα είναι αποδοτικότερο με τα παραπάνω συμπληρώματα.. ΗΜΒ , Αμινοξέα(κ αν ναι ποια??ΒCAA??) ή κάποια πολυβιταμίνη ή γλουταμίνη??

Giannistzn
27-08-12, 00:39
καλημερα φιλος!το φορτωμα γινεται με 20 γρ κρεατινης την ημερα για 4-5 μερες..
δεν ειναι απαραιτητο να γινει φορτωμα!
ναι η κρεατινη λειτουργει καλυτερα με υδατανθρακια...
οποτε μπορεις να παιρνεις μολις τελειωσεις την προπονηση 5 γρ κταετινης με 30-40 γρ δεξτροζη και μετα απο 20-25 λεπτα το ροφημα πρωτεινης...

Νομιζω το εχεις ξαναποσταρει αυτο, αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο. Ειτε με νερο, ειτε με χυμο, ειτε με υδ/κα την ιδια λειτουργια εχει ;)


Ρωτάω για να ξέρω ποιο συμπλήρωμα θα είναι αποδοτικότερο με τα παραπάνω συμπληρώματα.. ΗΜΒ , Αμινοξέα(κ αν ναι ποια??ΒCAA??) ή κάποια πολυβιταμίνη ή γλουταμίνη??

Οταν λες αποδοτικοτερο? Τι να σου πω, δοκιμασε κανενα pre-workout αν εχεις φτασει στο σημειο πριν ξεκινησεις την κρεατινη να βρεις και κατι ακομα πιο αποδοτικο.
Αποψη μου, ξεκινα την κρεατινη να δεις εαν θα σε ανεβασει καθολου σε δυναμη (εστω και placebo να ειναι) και μετα εαν χρειαστεις το βλεπεις για κατι αλλο.

Υ.Γ. αν εχεις λεφτα παρε μια ισσοροπημενη πολυβιταμινη και ω3. Διαφορα δεν θα δεις, αλλα καλο κανουν τα συγκεκριμενα (απο αποψη υγειας)