PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για την επιλογη συμπληρωματος



bill.lask
27-08-12, 14:23
γεια σας θα ηθελα την βοηθεια σας....
ενδιαφερομαι κυριοσ για αρκετο αγκο
εχω δοκιμασει μεχρι τορα:
Mega Gainer (Dymatize)
Serious Mass (ON)
after (warriolab)

τωρα θελω να αγορασω κατι δυνατο για αρκετο ογκο... μου εχουν προτεινει καποιο απο αυτα:
Jumbo (Scitec Nutrition )
Pharmafreak - Mass Freak
Reflex - Instant Mass
θελω να μου πειτε την γνωμη σας για αυτα η και κατι αλλο ποιο δυνατο αν εχετε να μου προτεινετε..
ειμαι 19 χρονων 78 κιλα και υψος γυροσ στο 1,80
θα ηθελα να μου προτεινετε μαζι με αυτο που θα αγορασω και τι να τρωω...
ευχαριστω εκ τον προτερων

Andreas C.
27-08-12, 15:14
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Φίλε μου τα συμπληρώματα δεν θα σου βάλουν τον άγκο αλλά η διατροφή σου Εγώ θα σου προτείνω να διαβάσεις το θέμα διατροφής, να φτιάξεις μια διατροφή, να την ποστάρεις και τα παιδιά θα σε βοηθήσουν σε ότι έχεις απορία :toast:

bill.lask
27-08-12, 15:17
απλα δεν ξερω πολλα απο αυτα και ουτε μπορω να φτοιαξω καποιο διατροφη απλα ειδα αυτην εδω:
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

αλλα δεν θα ηταν καλο να την συνδιασω με καποιο συμπληρωμα?

Andreas C.
27-08-12, 15:42
Φίλε διάβασε και αυτό Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-Διατροφη-για-αρχαριους-και-οχι-μονο...&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7+%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82)

Δεν θα μάθεις σε μια μέρα τα περί διατροφής θέλει συνεχές διάβασμα :thumbup:

Δες διατροφές τον υπολοιπων μελών να πάρεις ιδέες ;)

Το συμπλήρωμα όπως το λέει και η λέξη συμπληρώνει την διατροφή και από την στιγμή που δεν έχεις διατροφή τι να συμπλήρωση? :unsure:

Δεν είναι το θέμα βαριέμαι να σου κάνω μια διατροφή ένα copy paste είναι αλλά θέλω να τα μάθεις από μόνος σου ώστε να βάλεις σωστές βάσεις :toast:

bill.lask
27-08-12, 16:27
οκ ομως οταν ξεκινισω την διατροφη δεν θα πρεπει να παρω και καποιο συμπληρωμα?

kokolakis
27-08-12, 16:29
μην πας ακομα σε αυτα, ειαι πολυ δυνατα για την ηλικια σου.....

bill.lask
27-08-12, 16:49
να κανω απλη διατροφη για αρχη δηλαδη?

kokolakis
27-08-12, 16:57
αρχισε το διαβασμα καταρχην.... διαβασε οσα τοπικ υπαρχουν περι διατροφης και φτιαξε την δικια σου....
οι πρωτεινες ογκου ειναι πεταμενα λεφτα, παρε μια whey 70αρα και κρεατινη αν θες....
με τα στατσ που εδωσες η διατροφη σου για ογκο πρεπει να κυμαινεται γυρω στις 3000, για μην αρχισεις μα δε ξερω, δε μπορω, τι,που,πως στο λεω απο τωρα οτι κανεις δεν προκυται να σου πει φαε αυτο και αυτο.... δες διατροφες αλλων μελων και παρε ιδεες... στο λογκ μου πριν λιγο ποσταρα αυτη που θα ακολουθησω τωρα και ειναι 2700 αυξησε την αν σ'αρεσει και κανε την....

bill.lask
27-08-12, 17:03
ωραια :DD
οποτε ξεκιναω με αυτο και το αυξανω.... σωστα? απο κρεατινη εχω μια που δεν την εχω παρει ποτε (kre-alkaliki) και εχω και alalini (καπωσ ετσι λεγετε :P) απιραχτα και τα 2 να τα περνω αυτα?


ασχετο διπλα απο καθε τροφημο εχεις παρενθεση τι ειναι αυτο???
ευχαριστωω

kokolakis
27-08-12, 17:07
ειναι αντιστοιχα γραμμαρια (πρωτεινη-υδατανθρακας-λιπαρα) 1γρ υδατανθρακα=1γρ πρωτεινης=4θερμιδες και 1γρλιπαρα=9θερμιδες

διαβασε πως πρεπει να τα περνεις αυτα και καταπιε τα...

bill.lask
27-08-12, 17:13
μ ειχαν πει τοτε να περνω 2 χαπακια κρεατινησ και μια κουταλια αλαλινι πρην την προπ οποτε θα τα περνω ετσι αν ειναι
ευχαριστω παντοσ αν εχω αλλη απορια θα σας ξανα ενοχλισω :P

jackaction
27-08-12, 21:16
καταρχην δεν βρισκω το λογο να θελεις αρκετο ογκο στα 78 κιλα με 1.80 υψος.εχουμε περιπου ιδιο υψος και προσπαθω να πεσω στα 82-83 για να φανει λιγο πολυ οτι εχω.

οποτε κατα τη γνωμη μου μην κυνηγας να παρεις πολλα κιλα.τωρα βεβαια εχεις προσωπικους στοχους δεν θα σου πω τι να κανεις.
απο τα συμπληρωματα π αναφερεις τη serious mass την επαιρνε ενας φιλος γιατι δεν το ειχε το αθλημα να τρωει πολυ και αποτι θυμαμαι βγαζει καμια 1200 θερμιδες η δοση οποτε οταν λες κατι πιο δυνατο:unsure:

η αλανινη και η κρεατινη θα σε βοηθησουν να ανεβεις στο τι σηκωνεις κ λογικα θαχεις και καποια πριξιματα το πως λειτουργουν πανω σου εσυ θα το δεις.
προσωπικα παντος σου προτεινω να ψαξεις πολυ εδω μεσα και λογικα θα αλαξεις γνωμη για διαφορα πραγματα

200sx
27-08-12, 22:16
Δεν χρειάζεσαι φόρμουλα πρωτείνης που είναι φουλ στον υδατανθρακα. Υδατάνθρακα πρέπει να πάρεις μόνος και καλής ποιότητας... όχι ζάχαρη που έχουν οι mass πρωτείνες!!