PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος κοντά στην άρθρωση του ώμου



Muaithai
31-08-12, 13:01
Καλησπέρα παιδιά!
Τον τελευταιο 1-1,5 μήνα με έχει πιάσει ενας περίεργος πόνος στον αριστερό μου ωμό..
Δεν ειναι κάτι σπουδαίο που με εμποδίζει να γυμναστω αλλά για καλο και για κακό ας μάθω τι είναι..:P
Μερικοι μου λένε πως μπορει να είναι απο τα βαρη και γενικα επιδη κανω γυμναστική σε αυτην την ηλικία..(14 χρονων)
Αυτην την εβδομάδα δεν εκανα καθόλου γυμναστική για να δω μηπως περάσει και σαν να εχει φύγει λίγο ο πόνος..
Σας ανεβάζω και μια φωτογραφια για να δείτε που ακριβος πονάω και να μου πεί οποιος γνωρίζει την μπορει να το προκάλεσε αυτο και τι πρέπει να κάνω..:green:
Ευχαριστω πολυ :)

52839

kokolakis
31-08-12, 13:07
στο σημειο που δειχνεις, στον δεξι μου ωμο οταν τον ανασηκώνω ακουγεται συνεχεια κρατσ κρατσ (σαν να σπανε αλατα) χρονια τωρα.... δεν με εχει ενοχλησει σε θεμα πονου, ειναι κατι παρομοιο εσενα ή πονας και δεν μπορεις να ολοκληρωσεις καποια κινηση,ασκηση...? εγω δεν το εχω ψαξει να σου πω την αληθεια...

Muaithai
31-08-12, 13:11
στο σημειο που δειχνεις, στον δεξι μου ωμο οταν τον ανασηκώνω ακουγεται συνεχεια κρατσ κρατσ (σαν να σπανε αλατα) χρονια τωρα.... δεν με εχει ενοχλησει σε θεμα πονου, ειναι κατι παρομοιο εσενα ή πονας και δεν μπορεις να ολοκληρωσεις καποια κινηση,ασκηση...? εγω δεν το εχω ψαξει να σου πω την αληθεια...

Εγώ οταν το είχα πάθει αρχικα με πόναγε αρκετα και δεν μπορουσα να κανω καποιες ασκήσεις αλλα τωρα δεν έχω κανένα προβλημα με τις ασκησεις απλα λιγο πόνος..
Το ψαχνω γιατι μερικοι λενε πως τα βαρη σε μικρη ηλικια καταστρεφουν τις αρθρωσεις..τωρα δεν ξερω αν ισχυει η οχι..
:)

kokolakis
31-08-12, 13:14
πολλοί ''λενε'' φιλε μου.... την καλυτερη απαντηση ομως θα την παρεις μετα την εξεταση καποιου γιατρου...

ελμερ
31-08-12, 13:59
Μονο ενας γιατρος θα σου πει κατι συγκεκριμενο,οτι και να πουμε εμεις θα ειναι παρακινδυνευμενο.....εγω θα σου προτεινα μεχρι να το δει καποιος γιατρος μην το ζορισεις και χειροτερεψει το προβλημα (ισως ειναι κατι απλο και περασει με ξεκουραση,ισως κατι πιο περιπλοκο) :welcome:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-08-12, 15:17
η πρωτη διαγνωστικη εξεταση ειναι η κλασικη α/α ωμου.με αυτην ο ορθοπαιδικος θα σου κανει μια σωστη κλινικη εξεταση.εαν δε βρεθει ευρημα στα οστα,η παχυνση των αρθρικων επιφανειων λογω καποιας φλεγμονης,η ακομα την παρουσια υγρου στον ενδαρθρικο χωρο,θα μπορουσες να κανεις υπερηχο,η ακομη καλυτερα μαγνητικη τομογραφια-MRI(κανενα απο τα δυο δεν εχει ακτινοβολια).το ''κρακ'' που κανουνε οι αρθρωσεις(διαρθρωση της ωμικης ζωνης,γονατο)δεν σημαινει παθολογικο ευρημα.μπορει να ειναι αλατα και τριβη των τενοντων πανω στα οστα.η περιοχη που δειχνεις ειναι μεταξυ ωμοπλατης-κλειδας και βραχιονιου.οι πιεσεις στηθους και ωμων ταλαιπωρουν την συγκεκριμενη περιοχη.προληπτικα θα σε συμβουλευα να παρεις υδρολυμενη πρωτεινη κολλαγονου(μαζι με υαλουρονικο οξυ και ασκορβικο οξυ)καθως επισης και γλουκοζαμινη-χονδροιτινη.επισης τα λιπαρα οξεα 3,6,9 συμβαλλουν στη λιπανση ολων των αρθρικων επιφανειων.το καλο ζεσταμα με ελλειπτικο και περιαγωγες,ειναι αναγκαιο πριν απο καθε προπονηση.

HIAB XS
31-08-12, 22:07
η πρωτη διαγνωστικη εξεταση ειναι η κλασικη α/α ωμου.με αυτην ο ορθοπαιδικος θα σου κανει μια σωστη κλινικη εξεταση.εαν δε βρεθει ευρημα στα οστα,η παχυνση των αρθρικων επιφανειων λογω καποιας φλεγμονης,η ακομα την παρουσια υγρου στον ενδαρθρικο χωρο,θα μπορουσες να κανεις υπερηχο,η ακομη καλυτερα μαγνητικη τομογραφια-MRI(κανενα απο τα δυο δεν εχει ακτινοβολια).το ''κρακ'' που κανουνε οι αρθρωσεις(διαρθρωση της ωμικης ζωνης,γονατο)δεν σημαινει παθολογικο ευρημα.μπορει να ειναι αλατα και τριβη των τενοντων πανω στα οστα.η περιοχη που δειχνεις ειναι μεταξυ ωμοπλατης-κλειδας και βραχιονιου.οι πιεσεις στηθους και ωμων ταλαιπωρουν την συγκεκριμενη περιοχη.προληπτικα θα σε συμβουλευα να παρεις υδρολυμενη πρωτεινη κολλαγονου(μαζι με υαλουρονικο οξυ και ασκορβικο οξυ)καθως επισης και γλουκοζαμινη-χονδροιτινη.επισης τα λιπαρα οξεα 3,6,9 συμβαλλουν στη λιπανση ολων των αρθρικων επιφανειων.το καλο ζεσταμα με ελλειπτικο και περιαγωγες,ειναι αναγκαιο πριν απο καθε προπονηση.

Μηπως γνωριζεται σε τι δοσεις θα παιρνουμε γλουκοζαμινη λιπαρα οξεα κτλ...??ειμαι κ εγω παθον στην κλειδα!!εκανα αποχη 4 μηνες κ μπηκα εδω κ ενα μηνα σιγα σιγα με το 20-50 τις εκατο της δυναμης κ με ψιλοεπιασε παλι!ευχαριστω!

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-08-12, 23:31
τα συμπληρωματα που προανεφερα,δεν αποτελουν θεραπευτικη μεθοδο,αλλα συμβαλλουν μοναχα στην προληψη.τη φορμουλα αρθρωσεων πρεπει να την περνεις με καθε γευμα,μαζι με τα λιπαρα οξεα.το υγρο κολλαγονο και το υαλουρονικο οξυ,με αδειο στομαχι το πρωι.μια κουταλια της σουπας μαζι με 100mg hyaluronic acid+1000mg vitamin C.

Muaithai
01-09-12, 02:55
Μηπως γνωριζεται σε τι δοσεις θα παιρνουμε γλουκοζαμινη λιπαρα οξεα κτλ...??ειμαι κ εγω παθον στην κλειδα!!εκανα αποχη 4 μηνες κ μπηκα εδω κ ενα μηνα σιγα σιγα με το 20-50 τις εκατο της δυναμης κ με ψιλοεπιασε παλι!ευχαριστω!

φιλε εσυ ειχες πολυ εντονο πονο και χριαστηκε να σταματησεις για 4 μηνες??

HIAB XS
01-09-12, 07:40
φιλε εσυ ειχες πολυ εντονο πονο και χριαστηκε να σταματησεις για 4 μηνες??

Με πονουσε αλλα μπορουσα να δουλεψω με προσοχη ομως κ οχι ατσαλες κινησεις!!να σημειωσω οτι ειμαι χειριστης μηχανηματων κτλ...ευτηχως δεν πεταχτηκε η κλειδα.σταματησα τα βαρη γιατι εαν συνεχιζα θα μεγαλωνε το προβλημα..παντα ειχα τραυματισμους στους ωμους αλλα αυτο που επαθα ειναι το χειροτερο!!παρατηρησα επισης οτι οι ασκησεις (πιεσεις)με την λαβη προς τα μεσα δεν με πονουσε τις επομενες μερες....κ εσυ τα ιδια επαθες??

Muaithai
01-09-12, 12:15
ΟΚ φιλε :)

Παιδια σημερα σαν να εχει φυγει λιγο ο πόνος η απλα ειναι πρωι και θα με ξαναπιασει το απογευμα..
Πιστευω οτι αν κατσω 4-5 μερουλες ακομα θα ειμαι μια χαρα..

Α και βρηκα και εναν πιθανο λογο που μπορει να το προκαλεσε αυτο εκτος απο τα βαρη..τωρα αν ειναι χαζομαρα αυτο που θα πω δεν ξερω..:P
Τα βραδια εχω συνηθησει και κοιμαμε μονο απο αριστερα δηλαδη πιεζετε ο αριστερος ομως ο οποιος εχω τον πονο..

marvin
01-09-12, 12:49
Καλημερα,αν δεν εχω καταλαβει λαθος ,εχουμε τον πονο στο ιδιο σημειο.Κανω παρεα με αυτον αρκετα χρονια...:green:,δυστυχως φετος αποφασισε μετα απο πιεσεις παγκου να με ενοχλησει αρκετα περισσοτερο.Πηγα στο γιατρο.εκανα ενεσεις..πηρα φαρμακα αλλα ..τιποτα!!Ξεκινησα ενα μηνα εκτος...τιποτα.Τελικα ξεκινησα ασκησεις για εσω και εξω στροφης με λαστιχα η τροχαλια ,πριν απο καθε προπονηση.Το ξεκουραζω οσο μπορω και αποφευγω ασκησεις που με ενοχλουν.Αρχισα να νιωθω καλυτερα.Ξεκινησα γλουκοζαμινες και υαλουρονικο,πινω ετσιι και αλλιως ω3.Λενε οτι συνηθως τον πονο τον οφελει η κινηση.Φανταζομαι το να αιματωνεται η περιοχη ειναι κατι που βοηθαει.Δεν πιστευω οτι ειναι ασχετο αυτο με τον υπνο που αναφερεις μιας και εγω κοιμαμαι επιμονα απο την πλευρα που ποναω.Υπομονη θελει και μια σχετικη συντηρηση,ουτε τελειως παυση αλλα ουτε να το ''σκισεις '' στα βαρη τωρα που πονας.
Δεν ξερω αν βοηθησα !!!:welcome:

Muaithai
01-09-12, 13:46
Καλημερα,αν δεν εχω καταλαβει λαθος ,εχουμε τον πονο στο ιδιο σημειο.Κανω παρεα με αυτον αρκετα χρονια...:green:,δυστυχως φετος αποφασισε μετα απο πιεσεις παγκου να με ενοχλησει αρκετα περισσοτερο.Πηγα στο γιατρο.εκανα ενεσεις..πηρα φαρμακα αλλα ..τιποτα!!Ξεκινησα ενα μηνα εκτος...τιποτα.Τελικα ξεκινησα ασκησεις για εσω και εξω στροφης με λαστιχα η τροχαλια ,πριν απο καθε προπονηση.Το ξεκουραζω οσο μπορω και αποφευγω ασκησεις που με ενοχλουν.Αρχισα να νιωθω καλυτερα.Ξεκινησα γλουκοζαμινες και υαλουρονικο,πινω ετσιι και αλλιως ω3.Λενε οτι συνηθως τον πονο τον οφελει η κινηση.Φανταζομαι το να αιματωνεται η περιοχη ειναι κατι που βοηθαει.Δεν πιστευω οτι ειναι ασχετο αυτο με τον υπνο που αναφερεις μιας και εγω κοιμαμαι επιμονα απο την πλευρα που ποναω.Υπομονη θελει και μια σχετικη συντηρηση,ουτε τελειως παυση αλλα ουτε να το ''σκισεις '' στα βαρη τωρα που πονας.
Δεν ξερω αν βοηθησα !!!:welcome:

σε ευχαριστω πολυ :) :)
εσυ στις αρχες ειχες τοσο πονο που δεν μπορουσες να κανεις καποιες ασκησεις η απλα σε ενοχλουσε λιγακι;;
;);)

TToni Shark
01-09-12, 14:18
Και εγώ μια από τα ίδια,με το που σταμάτησα τα βάρη για καλοκαίρι,με πονάει ο όμως συνεχώς...:(

sak
11-09-12, 03:58
Σημερα οταν εκανα εκτασεις με αλτηρες στιν επικληνη , και αφου ημουν στις τελευταιες επαναληψεις, στο πανω μερος της κινησης εκει δηλαδη που κλεινουμε τα χερια, ενιωσα ενα εντονο "κλακ" στον δεξι ομο και ενα στιγμιαιο "καψιμο" μετα το κλακ. Το κλακ ηταν λες και κατι εβρισκε κοντρα και με το που το ζορισα εφυγε ή εσπασε. Ημουν ηδη σε κοπωση, τα κιλα δηλαδη δεν ηταν βαρια, και ημουν σε σημειο που προσπαθουσα να βγαλω την επαναληψη χωρις να μπορουνε να τα χερια να ακολουθησουν , αλλα εγω πιεζα να τα ανεβασω. Εκει την επαθα. Σταματησα αμεσως. Φοβηθηκα γιατι ηδη ειχα τενοντιτιδα στον δεξι ωμο, η οποια ευτυχως ειχε περασει , και εχω τενοντιτιδα στον αριστερο ωμο, και προσφατα απεκτησα και στον αγωνα απο την εξω πλευρα (μαλλον επικονδυλιτιδα την κοβω αφου με ποναει οταν ανεβαζω το χερι σαν να κανω db curls , και οταν σφιγγω την γροθια).
Τελος παντων , φοβηθηκα μην την ξαναεπαθα στον ωμο που ειχε στρωσει. Πρωτη φορα μου ετυχε αυτο. Πονο τωρα δεν εχω οπως ειναι του τενοντα, το ξερω γιατι οπως σας ειπα την επαθα πολλες φορες και τον γνωριζω, αλλα εχω μια ενοχληση στην κινηση , ακουγονται και τα γνωστα κλακ-κλακ που κανουν οι αρθρωσεις οταν κουναμε τα χερια, εντονα μπορω να πω, αλλα εντονος πονος δεν υπαρχει. Δεν ξερω αυριο στην προπονηση πως θα ειναι. Το μονο που με ποναει αν το ψιλαφησω με τα δαχτυλα ειναι στο τελειωμα του τραπεζοειδη λιγο προς τα πισω προς την πλατη.

Nive
15-09-12, 04:06
Rotator cuff...σύνδρομο του πετάλου των στροφέων...αχ!!! @ μήνες ο αριστερός όμως και τώρα 1,5 ήδη στον δεξί...πολύ τράβηγμα γιατί είναι πολυκινητική άρθρωση.:(
Λογικά υπερακάνθιο έχεις φίλε.