PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιληψία



s0k0s
01-09-12, 17:07
Ανοιγω το θεμα αυτο, με ενα χθεσινο περιστατικο που ειχα χθες.
Ενα συγγενικο μου προσωπο ειχε παθει κριση επιληψιας. Εχει ιστορικο πανω σε αυτο.
Οταν εκαναν εξετασεις, ειδανε οτι ειχε μειωμενο το νατριο.
Ενας αλλος γνωστος μου που ειναι κ αυτος επιληπτικος, εχει και αυτος μειωμενο νατριο.
Το κοινο που εχουν εκτος του νατριου, ειναι πως οτι και στους δεν αρεσει το αλατι και ετσι δεν βαζουν και στο φαγητο. Ισως ακουστει χαζο αλλα δεν ξερω μου περασε απο το μυαλο και το ερωτω, θα βοηθουσε καθολου το αλατι; Οχι για την επιληψια αλλα τουλαχιστον για το μειωμενο νατριο.
Ευχαριστω.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-09-12, 18:45
κατα την επιληπτικη κριση,οι ασθενεις παρουσιαζουν εφιδρωση με τονικοκλονικους σπασμους και διουρηση,σιελοροια,απωλεια συνειδησης.η μειωμενη συγκεντρωση σοδιου στον ορο του αιματος,μπορει και να ωφειλετε στην αφυδατωση που εχουμε στο επεισοδιο.το γεγονος οτι απεχουν απο την προσληψη NACL,ειναι αλλος ενας παραγοντας που συμβαλλει σε αυτο.

s0k0s
01-09-12, 18:48
Ευχαριστω πολυ Γιωργο.

Nive
05-09-12, 00:35
κατα την επιληπτικη κριση,οι ασθενεις παρουσιαζουν εφιδρωση με τονικοκλονικους σπασμους και διουρηση,σιελοροια,απωλεια συνειδησης.η μειωμενη συγκεντρωση σοδιου στον ορο του αιματος,μπορει και να ωφειλετε στην αφυδατωση που εχουμε στο επεισοδιο.το γεγονος οτι απεχουν απο την προσληψη NACL,ειναι αλλος ενας παραγοντας που συμβαλλει σε αυτο.

Πάρα πολύ σωστός.
Εξάλλου τα αντιεπιληπτικά φάρμακα συνήθως έχουν αυξυμένα στοιχεία υλεκτρολυτών όπως πχ το lyrica.

s0k0s
05-09-12, 00:39
Πάρα πολύ σωστός.
Εξάλλου τα αντιεπιληπτικά φάρμακα συνήθως έχουν αυξυμένα στοιχεία υλεκτρολυτών όπως πχ το lyrica.

Εγω παιρνω Depakine Chrono, και ειναι πεσμενο αρκετα :unsure: Δεν ξερω αμα υπαρχει αυτο που ανεφερες...

tolis93
05-09-12, 00:48
Εγω παιρνω Depakine Chrono, και ειναι πεσμενο αρκετα :unsure: Δεν ξερω αμα υπαρχει αυτο που ανεφερες...

σωκρατη ηλεκτρολυτες παιρνεις? εχει και στα σουπερμαρκετ αν ψαξεις ενα κουτακι σκονη με 10 ευρω νομιζω.εγω το χα παρει για τις κραμπες το καλοκαιρι και εκανε δουλεια.αν εχεις θεματα με αλατι και τα σχετικα επειδη οι ηλεκτρολυτες γενικα χρειαζονται δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι. το αλατι μπορεις να το βαζεις και στα φαγητα κατα το βρασιμο. το ρυζι τα μακαρονια κτλπ π τραβανε νερο τραβανε και αλατι μεσα.δε καταλαβαινεις διαφορα

s0k0s
05-09-12, 00:51
Ναι εχω ενα θεμα με το αλατι το συχαινομαι αλλα τελευταιες μερες προσπαθω να προσαρμοστω ξεκινοντας απο μικρες ποσοτητες. Καπως ειχα διαβασει μπορουμε να φτιαξουμε κ δικο μας ηλεκτρολυτη νερο+αλατι κ κατι ακομα νομιζω; Γενικα οχι δεν εχω δοκιμασει θα το ψαξω αν ειναι..