PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκησεις και ηλικια



MinusX
05-09-12, 12:17
Αλό!
Απλή η ερώτηση.
Είμαι 40+. Ασχολούμαι κάποια χρόνια με τα βάρη (4+) και έχω γενικά μία προιστορία στον αθλητισμό με ένα καπως μεγάλο χρονικά διάλλειμα από 25 έως και 35 να πούμε :) . Θεωρώ ότι το σώμα μου είναι σε καλή κατάσταση γενικά ( Λίπος στο 11% ) και ιδιαίτερα προβήματα καρδιά, συκώτια, αρθρώσεις κτλ δεν παίζουν.
Η διατροφή μου και αυτή προσεγμένη. Αυτό είναι το σύντομο βιογραφικό μου.
Κάνω κλασσικές ασκήσεις με βάρη όμως πλέον και λόγω ηλικίας θέλω να ρωτήσω αν θα έπρεπε πια να αποφεύγω ασκήσεις όπως ελεύθερα σκουώτ, ντέτλιφτς, κάποιες αρσιβαρίστικες κινήσεις, μιλίταρη πρες κτλ . Μήπως είναι περισσότερο επιβαρυντικές από ωφέλιμες για εμένα πλέον? Θέλω να πω ότι σαν τεχνική τις εκτελώ σωστά όμως μήπως επιβαρύνομαι χωρίς λόγο? Μπορώ να συνεχίσω στην ηλικία που βρίσκομαι με τις κλασσικές μπόντιμπίλντινγκ ασκήσεις ή μήπως να κατεβάσω ταχύτητα?
Η ερώτηση απευθύνεται σε γυμναστές κατα κύριο λόγο και στα μέλη που ασχολούνται-ούνταν επαγγελματικά και έχουν εμπειρία .
Ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ. Σόρρυ αν θεωρείται χαζή η ερώτηση όμως δεν είμαι γυμναστής και θέλω να γνωρίζω. Σε καμμία περίπτωση δεν θα ήθελα το άθλημα που αγαπώ να μου προκαλέσει πρόβλημα υγείας γιατί ήμουν αδαής και αγνώμων.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-09-12, 14:43
οι βασικες ασκησεις θα σε βοηθησουν να παραγεις τεστο και α.ο,τωρα που περνας τη λεγομενη ''ανδρικη εμμηνοπαυση''.απο την αλλη,ειναι πολυαθρικες και κατα συνεπεια ταλαιπωρουν τους τενοντες,συνδεσμους,αρθρικες επιφανειες.θα μπορουσες να τις εκτελεις με ασφαλεια σε μηχανημα smith και οχι με βαρια κιλα(για σενα παντα),αλλα με αριστη τεχνικη.επισης συμπληρωμα υδρολυμενου κολλαγονου,γλουκοζαμινης και χονδροητινης βοηθα στην προληψη και την υγεια των αρθρωσεων.

MinusX
06-09-12, 07:13
Ευχαριστω Ντοκ.
Που θα βρω τέτοιο συμπλήρωμα και πως θα το ζητήσω?