PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπασμένο Πλευρό - τι κάνουμε;



Billy
05-09-12, 22:45
ένας φίλος είχε μία άσχημη πτώση με την πλάτη και έσπασε το πλευρό του χαμηλά στην πλάτη πλάγια.
πονάει σε όποια θέση και να κάθεται, όρθιος, ξαπλωτός κλπ, μόνο όταν είναι όρθιος κάπως την βολεύει.
Ο γιατρός είπε ότι θέλει 6 βδομάδες για να κολλήσει.

Μήπως υπάρχει κάποιος εδώ στο φόρουμ με την παρόμοια ατυχία στο παρελθόν να μου δώσει λίγες πληροφορίες για το θέμα;

tolis93
06-09-12, 00:02
ένας φίλος είχε μία άσχημη πτώση με την πλάτη και έσπασε το πλευρό του χαμηλά στην πλάτη πλάγια.
πονάει σε όποια θέση και να κάθεται, όρθιος, ξαπλωτός κλπ, μόνο όταν είναι όρθιος κάπως την βολεύει.
Ο γιατρός είπε ότι θέλει 6 βδομάδες για να κολλήσει.

Μήπως υπάρχει κάποιος εδώ στο φόρουμ με την παρόμοια ατυχία στο παρελθόν να μου δώσει λίγες πληροφορίες για το θέμα;

να μη το ζοριζει καθολου φιλε.ουτε διαδρομο τιποτα.κολλαει μονο του δε κανουν κατι για το πλευρο αλλα ειναι επικυνδινη η οποιαδηποτε ασκηση.να παρει αδεια απο τη δουλεια του ειναι το θεμα αρχικα.μετα δε θα χει κανενα προβλημα ξεκιναει καρφωτα απο εκει π ηταν (καταλαβα οτι κανει γυμναστηριο) γενικα θελει παυσιπονα το θεμα ποναει πολυ....

Billy
06-09-12, 08:09
tolis93,

γυμναστήριο και όλα τα αθλήματα τα έχει κόψει, και λουφάζει σπίτι του,
το θέμα είναι πως την βγάζει την κατάσταση μέχρι να κολλήσει.
Αραχτός είναι όλη μέρα, αλλά πονάει και παίρνει Depon για τον πόνο.

Εσύ έχεις σπάσει πλευρό;

alexader
06-09-12, 17:20
Γενικά ειναι επώδυνο . Εγώ δυστυχώσ ειχα 2 φορεσ την εμπειρια ! Αυτο που χρειάζεται ειναι γενικά ξεκούραση . Δεν μπορεί να κάνει πολλά πραγματα ! Αυτο που με βοήθησε εμένα αρκετά και τισ 2 φορέσ , παρόλο που ηταν σε διαφορετικά σημεια τα κατάγματα , ήταν μια ελαστική ζώνη εφίδρωσησ που παρόλο που δεν ειναι αυτοσ ο προορισμοσ τησ , λόγω του μεγάλου πλάτουσ τησ και τησ ελαστικότητασ τησ , με βάσταγε αρκετά ! Υπάρχει και τρόποσ υποβοηθιτικόσ που περιορίζει τον πόνο κατα την αναπνοή , ειναι να κολλήσεισ στο σημείο , με κατάλληλη γωνία , ανελαστικεσ ταινιεσ (εγω δοκίμασα με χαρτοταινια) . τισ κολλασ αφού πρωτα εκπνευσεισ ωστε να συρρικνωθούν οι πνευμονεσ , ουτωσώστε κατα την ειπνοή να μην εκτείνεται στο σημειο και να μην πονασ .
Αυτά !

Nive
15-09-12, 04:08
Γενικά σε κάκωση πλευρών συνηστάται απλά αποχή από άθληση και όσο το δυνατόν καλύτερη ακινητοποίηση.Σπάνια δίνουν θωρακοσφυικό κηδεμόνα τύπου Boston (για σκολίωση).
Εγώ είχα πάθει θλάση πλευρών από κροσέ στα πλευρά και πονούσα 2 εβδομάδες...πόνος στον βήχα,στο γέλιο,στο φτέρνισμα,ακόμη και στην τουαλέτα :P...

Billy
18-09-12, 08:14
Αλλο πράγμα η κάκωση, άλλο πράγμα το ράγισμα και εντελώς άλλο πράγμα το κάταγμα.
Εδώ μιλάμε το πλευρό έσπασε, υπάρχει ασυνέχεια εκεί που πρώτα ήταν ενιαίο.
Η ουσία είναι μία, ολες αυτές οι καταστάσεις έχουν πολύ πόνο, θέλουν ησυχία, ακινησία και χρειάζονται 6-8 βδομάδες.