PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσληψη πρωτεινων και εξετασεις..



eli_din3
08-09-12, 11:22
Λογικα σιγουρα θα υπαρχει σε θεμα κτλ...ή θα το μεταφερετε αλλου αλλα δεν ξερω που να ψαξω ή να γραψω...

Τωρα τελευταια με εχει πιασει ενα αγχος για την μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης που καταναλωνουμε σε σχεση με την υγεια, νεφρα, συκωτια κτλ.. θα ηθελα να κανω εξετασεις για να δω που βρισκομαι γενικα κτλ (δεν εχω κανει ποτε γενικες κτλ μονο ορμονικες) αλλα δεν ξερω τι ειδους χρειαζονται σαυτην την περιπτωση..αρκουν οι γενικες?? χρειαζεται κατι αλλο??

Ευχαριστω εκ των προτερων

kokolakis
08-09-12, 11:25
χολερυθρινη και crp

chili
08-09-12, 11:25
και ουρων....απλα πινε πολυ πολυ νερο αν σε προβληματιζει

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 13:49
εχω κανει εκτενη αναφορα επι του θεματος,...ανατρεξτε

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 13:59
λοιπον παιδια,επειδη εχει γινει αρκετη παραφιλολογια επι του θεματος,απο αδαης συναδελφους μου ιατρους,θα σας μιλησω με την ιδιοτητα του βιοπαθολογου,αλλα και ως πρωταθλητης της σωματικης διαπλασης(2000-2009).1)η πρωτεινη δεν αυξανει τις τρανσαμινασες,αλλα ενδεχεται να αυξησει την τιμη της ουριας,η οποια αυξανει και οταν ο οργανισμος ειναι αφυδατωμενος-πχ τους καλοκαιρινους μηνες.2)η πρωτεινη ενδεχεται να αυξησει την κρεατινινη,ο οπoιος ειναι πιο αξιοπιστος δεικτης νεφρικης λειτουργιας,μονο εαν συνοδευεται απο μονουδρικη κρεατινη-η αφθονο κοκκινο κρεας(το οποιο την περιεχει).3)οι τρανσαμνασες(sgot-sgpt/ALT-AST),αυξανονται και στην υπερπροπονηση.ο λογος ειναι οτι οι σκελετικοι μυες,εχουν υποδοχες τρανσαμινασων.οποτε,οταν η CPK αυξανει πανω απο 500,εχουμε μυικο καταβολισμο-ραβδομυολυση και αυξηση των ηπατικων ενζυμων.πιο αξιοπιστη ηπατικη λειτουργεια,παρεχεται απο τα χολοστατικα ενζυμα,αλκαλικη φωσφαταση(ALP)και γ-GT,καθως επισης και την τιμη της χολεριθρινης.τα συμπληρωματα οπως βιταμινες,αμινοξεα,δεν προκαλουν καμια τοξικοτητα,καθοτι ειναι ουσιες φυσικες,και οχι χημικες.η γενικη ουρων,θα δειξει σε περιπτωση εντονης προπονησης,κυλινδρους και καποια ερυθρα,αποτελεσμα της παραγωμενης μυοσφαιρινης,απο την ραβδομυολυση.οι συναδελφοι μου ιατροι,οι περισσοτεροι των οποιων ειναι πολεμιοι των συμπληρωματων,δεν ειναι σε θεση να ξεχωρισουν τη διαφορα φαγητου και συμπληρωματος,αλλα και ειναι παραπληροφορημενοι δυστυχως.βρισκονται σε εναν ημιμαθη σκοταδισμο και θεωρουν οτι τα συμπληρωματα πρεπει να εχουν εγκριση του Ε.Ο.Φ-o μονος λογος που το κανουν,ειναι για να περνει ο οργανισμος τη μιζα του.βεβαια,οταν ο γιατρος εχει λαδωθει απο την φαρμακευτικη εταιρια να γραψει τα αμονοξεα tonotil,στην κατακοιτη γριουλα,εκει κανει τον κινεζο,διοτι τα περνει.δεν ειναι τυχαιο οτι οι καταρτισμενοι αθλητιατροι στις Η.Π.Α,οι οποιοι ασχολουνται με υπεραθλητες εκατομυριων,σαφως και επιβαλουν το supplementation.


Ο Γιωργος Τουλιατος ειναι γιατρος και πρωταθλητης.Η συμβολη του εδω στο φορουμ ειναι πολυ χρησιμη .Για ολες αυτες τις αντιεπιστημονικες δυσφημισεις που εχουν ακουστει για το σπορ μας,απο εδω και περα θα υπαρχει η καταλληλη απαντηση,απο αρμοδιο και ειδικευμενο επιστημονα.

ελμερ
08-09-12, 14:10
Ετσι μπραβο...πες τα γιατρε....:thumbup::welcome:

lila_1
08-09-12, 15:19
Ο Γιωργος Τουλιατος ειναι γιατρος και πρωταθλητης.Η συμβολη του εδω στο φορουμ ειναι πολυ χρησιμη .Για ολες αυτες τις αντιεπιστημονικες δυσφημισεις που εχουν ακουστει για το σπορ μας,απο εδω και περα θα υπαρχει η καταλληλη απαντηση,απο αρμοδιο και ειδικευμενο επιστημονα.

Καίσαρα...εσύ?:-?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 16:28
την προσεχη εβδομαδα,θα μιλησω στον BHMA FM 99.5 σχετικα με το βιβλιο μου.εκει θελω να διαψευσω τις κασανδρες των συναδελφων μου και των ημιμαθων δημοσιογραφων οι οποιοι βαλονται προς το αθλημα μας.

tasos2
09-09-12, 00:47
Παντως 2 γιατροι που ετυχε και με ρωτησαν και τους εδειξα την πρωτεινη μου μου ειπαν οτι ειναι ακινδυνη. Ο ενας δερματολογος ο αλλος καρδιολογος. Δεν ειναι ολοι τους ανενημερωτοι.

Υπαρχουν βεβαια και καποιοι τελειως ουφο. Ενας γνωστος που ειχε τελειωσει γενικη ιατρικη και πηγαινε για ειδηκοτητα μου ειχε πει "Μην παιρνεις μαλτοδεξτρινη γιατι κατι τυποι που ειδα και επαιρναν ειχαν χερι 60 εκ. και εκαναν δικεφαλα με 30κιλους αλτηρες":shock:


Ή ενας αλλος επειδη ειδε σε ενα κουτι με αμινοξεα τη λεξη anabolic θεωρησε σιγουρο οτι περιεχει αναβολικα στεροειδη

eli_din3
09-09-12, 01:18
Παντως 2 γιατροι που ετυχε και με ρωτησαν και τους εδειξα την πρωτεινη μου μου ειπαν οτι ειναι ακινδυνη. Ο ενας δερματολογος ο αλλος καρδιολογος. Δεν ειναι ολοι τους ανενημερωτοι.

Υπαρχουν βεβαια και καποιοι τελειως ουφο. Ενας γνωστος που ειχε τελειωσει γενικη ιατρικη και πηγαινε για ειδηκοτητα μου ειχε πει "Μην παιρνεις μαλτοδεξτρινη γιατι κατι τυποι που ειδα και επαιρναν ειχαν χερι 60 εκ. και εκαναν δικεφαλα με 30κιλους αλτηρες":shock:


Ή ενας αλλος επειδη ειδε σε ενα κουτι με αμινοξεα τη λεξη anabolic θεωρησε σιγουρο οτι περιεχει αναβολικα στεροειδη

ρε παιδια αυτο τι σχεση εχει?? μιλαω για την πρωτεινη ως ποσοτητα οχι ως συμπληρωμα..αυτην που παιρνουμε απο το απλο φαγακι μας..

tasos2
09-09-12, 11:52
ρε παιδια αυτο τι σχεση εχει?? μιλαω για την πρωτεινη ως ποσοτητα οχι ως συμπληρωμα..αυτην που παιρνουμε απο το απλο φαγακι μας..

Aπλα το ανεφερε ο george toul για εγγριση εοφ και τετοια γι αυτο το ειπα.


Το οτι παιρνουμε παραπανω πρωτεινη απο τους αλλους δε σημαινει οτι κανουμε καταχρηση γιατι εμεις εχουμε πιο πολλες αναγκες. Αν ξεπερνας τις αναγκες σου τοτε θα πρεπει να την ελαττωσεις. Ετσι κι αλλιως το παραπανω δε προσφερει τιποτα στους μυς

koukoutsaki
15-09-12, 17:09
εγω παντως Ελινα επειδη θα παω αμεσα για εξετασεις (ρουτινας ετησιες ) δε θα πω οτι παιρνω πρωτεινη συμπληρωμα...δυστυχως δεν εχω συναντησει κανενα γιατρο που να μη λεει τερατα για την πρωτεινη....ας παρω τις εξετασεις στα χερια μου και βλεπουμε ;)

s0k0s
15-09-12, 17:13
@κουκου εγω οταν εκανα παντου ολα μια χαρα βγηκαν, επερνα κρεατινη πρωτεινη αλανινη κ eaa νομιζω τοτε.
ολα καλα θα πανε ;)

Nive
19-09-12, 02:34
Ο Γιωργος Τουλιατος ειναι γιατρος και πρωταθλητης.Η συμβολη του εδω στο φορουμ ειναι πολυ χρησιμη .Για ολες αυτες τις αντιεπιστημονικες δυσφημισεις που εχουν ακουστει για το σπορ μας,απο εδω και περα θα υπαρχει η καταλληλη απαντηση,απο αρμοδιο και ειδικευμενο επιστημονα.

Άλλος ένας λόγος για να παρακολουθώ πιο συχνά το forum.;)
Συγχαρητήρια...άψογος και φυσικά γνώστης. :clap:

beefmeup
20-09-12, 15:25
εγω παντως σημερα εκανα γενικες/βιοχημικες κλπ,κ το μονο που ειχα ανεβασμενο ηταν το SGPT,το οποιο ηταν 43:green:
ολα ηταν υπεβολικα εντος οριων κ πολυ καλα..ουτε χοληστερινες/τριγλυκεριδια ουτε τπτ..
κ περνω εκτος απο πρωτεινη/αμινοξεα καθε μερα,αυτη την περιοδο 6γρ.κρεατινη,κατι βιταμινες C,q10,uniliver,eleuthero,ψαρολαδακ το craze πριν τις προπονησεις στα 2 σκουπ..
του σατανα ολα δλδ:turtle::turtle:
(καλα μονο το craze πηρα απο αυτον:green:)

εκεινο που παντα μου κανει εντυπωση ειναι τα σχολια του εκαστοτε γιατρου μολις δει οτι παω γυμναστηριο..

-δεν πιστευω να περνεις τπτ σκονες ε?
γιατι φαινεσαι κ νταβραντισμενος,κ βλεπω πας κ γυμναστηριο...ολα αυτα ειναι χημικα κ θα σου καταστρεψουν το συκωτι..
ειναι σαν να εχεις ενα αυτοκινητο 1000αρακι κ να το τρεχεις μονιμως με 200χλμ την ωρα..θα το διαλυσεις..

μιλαμε τετοια προκαταληψη...ουτε οπλες να ειχα αντι για πελματα..:evil2:

spartan77
20-09-12, 15:35
εκεινο που παντα μου κανει εντυπωση ειναι τα σχολια του εκαστοτε γιατρου μολις δει οτι παω γυμναστηριο..

-δεν πιστευω να περνεις τπτ σκονες ε?
γιατι φαινεσαι κ νταβραντισμενος,κ βλεπω πας κ γυμναστηριο...ολα αυτα ειναι χημικα κ θα σου καταστρεψουν το συκωτι..
ειναι σαν να εχεις ενα αυτοκινητο 1000αρακι κ να το τρεχεις μονιμως με 200χλμ την ωρα..θα το διαλυσεις..

μιλαμε τετοια προκαταληψη...ουτε οπλες να ειχα αντι για πελματα..:evil2:

καταρχην σιδερενιος και παντα καλα αποτελεσματα:thumbup:

αυτα τα εχω ακουσει κ γω οταν παω για εξετασεις η για αιμοδοσια:green: ελεος ομως μ αυτην την καραμελα!

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 14:45
Η κατανάλωση ζωικού λευκώματος επηρεάζει την τιμή κρεατινίνης ορού,κυρίως του κόκκινου κρέατος,λόγω περιεκτικότητας σε κρεατίνη.
Η τιμή της ουρίας ορού επίσης αυξάνει,αλλά είναι και συνάρτηση της κατάστασης ενυδάτωσης του οργανισμού (αυξάνει σε αφυδάτωση).
Επίσης ειδικά είδη που περιέχουν πουρίνες,ανεβάζουν την τιμή του ουρικού οξέως (πχ κυνήγι).
Τα κορεσμένα λιπαρά οξέα (SFA's) στα ζωικά λευκώματα,αυξάνουν την ολική χοληστερίνη.

http://gtoul.com/?p=3951