PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστική και πρόβλημα με θυροειδή



wizAgahnim
10-09-12, 13:46
Βρήκα μετά από εξετάσεις πρόβλημα στον θυροειδή μου και αυτοάνωση θυροειδίτιδα hashimoto. Γενικά ένιωθα πολύ κουρασμένος και γενικά χάλια, τώρα παίρνω αγωγή αλλά τα συμπτώματα δεν έχουν φύγει, υπάρχουν μέρες που είμαι καλά και ημέρες που δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι. Είναι κανείς άλλος που αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα;

marvin
10-09-12, 14:12
:welcome:Να ρωτησω ποσο καιρο κανεις θεραπεια;

wizAgahnim
10-09-12, 14:17
:welcome:Να ρωτησω ποσο καιρο κανεις θεραπεια;

Γενικά πάει αρκετός καιρός, τουλάχιστον ένας χρόνος και.

marvin
10-09-12, 14:18
Ξανα εκανες εξετασεις να δεις αν σε καλυπτει το χαπι που παιρνεις;Μεχρι να βρεις τη σωστη δοση,μαζι με τον γιατρο εννοειτε,χρειαζεσαι συχνη επανεξαταση!!

wizAgahnim
10-09-12, 14:21
Γνωρίζεις από το θέμα, πάσχεις και εσύ; Ή γενικά μιλάς με αυτά που γνωρίζεις;

marvin
10-09-12, 14:30
Το οτι εχω θυροειδη δεν με κανει γνωστη του θεματος ωστε να σου βρω λυση!!Αν δεν εχεις σπουδασει κατι καλο ειναι να κρατας επιφυλαξεις.Μιλαω απο εμπειρια πανω σε εμενα.:welcome:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-09-12, 14:44
κανε εργαστηριακες εξετασεις για να δεις τα επιπεδα της θυροξινης και εαν η φλεγμονη εχει υποχωρησει.επισης ενα υπερηχογραφημα θυροειδους,καθως επισης και ψηλαφιση του αδενα απο ειδικο.(T3,T4,FT3,FT4,TSH,ΑΝΤΙ Τ)

wizAgahnim
11-09-12, 13:56
κανε εργαστηριακες εξετασεις για να δεις τα επιπεδα της θυροξινης και εαν η φλεγμονη εχει υποχωρησει.επισης ενα υπερηχογραφημα θυροειδους,καθως επισης και ψηλαφιση του αδενα απο ειδικο.(T3,T4,FT3,FT4,TSH,ΑΝΤΙ Τ)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, όλους σας, γενικά σας έχει τύχει ενώ είστε ρυθμισμένοι από πλευράς θυροειδούς να έχετε συμπτώματα όπως πχ κούραση και ένα αίσθημα ατονίας παρά το γεγονός ότι κοιμάστε καλά ή τρώτε καλά κτλ; Γενικά ημέρες που δεν μπορείτε ούτε να περπατήσετε και άλλες ημέρες που έχετε διάθεση να δώσετε πολύ πίεση; Επίσης το ότι δεν τρώω λίπη αλλά έχω λίγο χοληστερίνη παραπάνω μήπως φταίει η πάθηση; Γιατί ενώ στο δίκτυο μιλούν για σχέση θυροειδή (hashimoto) και χοληστερίνης ο γιατρός μου λέει ότι δεν έχει να κάνει. Εν το μεταξύ έχω κάνει και διατροφή και η χοληστερίνη μένει σταθερά ολική στα 245, με την κακή ακριβώς στο ανώτατο όριο 170. Δεν θέλω να πάρω χαπάκι και για αυτό. Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω το eythyrox 50 που παίρνω με κάποιο άλλο πχ Τ4 μήπως με αυτό πέσει και η χοληστερίνη αλλά και πάλι δεν ξέρω. Πρέπει να πάω στον γιατρό να τον ρωτήσω.