PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάνω κρακ στις κλειδώσεις μου



mrks1201
24-09-12, 19:10
Κάνω κρακ στις κλειδώσεις μου (αγκώνες, καρπούς, αστραγάλους, γόνατα, ώμους, αυχένα και δάχτυλα).
Υπάρχει περίπτωση να πάθω τίποτα με το να πιέζομαι πολύ;
Μπορώ να κάνω κάποιες άσκησις ώστε να δέσουν οι κλειδώσεις;

Mcstefan7
24-09-12, 19:24
Και εγω κανω στους αγκωνες και στο αριστερο γόνατο και αριστερό καρπό. Το γόνατο με ποναει και δεν κανω καθόλου πόδια και ο καρπός οταν σηκώνω πολλα κιλά με πονα και τον γυρνα για να κανει κρακ γτ ετσι πονάει λιγότερο

BlooDdeaD_MefiSt
24-09-12, 19:28
Κάνω κρακ στις κλειδώσεις μου (αγκώνες, καρπούς, αστραγάλους, γόνατα, ώμους, αυχένα και δάχτυλα).
Υπάρχει περίπτωση να πάθω τίποτα με το να πιέζομαι πολύ;
Μπορώ να κάνω κάποιες άσκησις ώστε να δέσουν οι κλειδώσεις;

αλατα πρεπει να ειναι. σε πονανε?:unsure:

Dakonblackblade
24-09-12, 20:13
Λοιπόν εδώ κάνεις το πρόγραμμα κάθε μέρα . Παίρνει δεν παίρνει 10 λεπτά. Θα δεις διαφορά σίγουρα.http://phraktured.net/molding-mobility.html Εκεί που γράφει joint mobility. Δωστου 1 εβδομάδα.

mrks1201
24-09-12, 21:37
αλατα πρεπει να ειναι. σε πονανε?:unsure:
Όχι δεν πονάω


Λοιπόν εδώ κάνεις το πρόγραμμα κάθε μέρα . Παίρνει δεν παίρνει 10 λεπτά. Θα δεις διαφορά σίγουρα.http://phraktured.net/molding-mobility.html Εκεί που γράφει joint mobility. Δωστου 1 εβδομάδα.
Ευχάριστο για το link

kokolakis
24-09-12, 21:46
53959

δυο καπακια το πρωι και εισαι κομπλε...! :P :toast:

περα απο την πλακα και εμενα κανει ο δεξιος μου ωμος οταν κανω μια συγκεκριμενη κινηση αλλα στην προπονηση δεν με ενοχλει....
ξερει κανεις τι ευθυνεται για τα αλατα στις κλειδωσεις και απο θεμα διατροφης αν μπορουμε να κανουμε κατι....?

στα δακτυλα κανουν ολοι πιστευω ε....?

s0k0s
24-09-12, 22:40
Αναφερατε καπου για αλατα.
Πολλες φορες ακουω αλατα στην ραχιαια περιοχη. Οτι προκαλει πονους. Θα ηθελα να μαθω μιπως γνωριζει κανενας τροπους ετσι ωστε να μειωσουμε ή να αφαιρεσουμε τους πονους ή τα αλατα;

ArgoSixna
25-09-12, 01:06
Αν δεν ειναι πονοι που προκληθηκαν απο την προπονηση τοτε πρεπει να προσεξουμε α) διατροφη β) υπνο γ)καιρικες συνθηκες και αλλα..

Billy
25-09-12, 08:59
τα κρακ-κρακ προέρχονται από την χαλάρωση της άρθρωσης και έχει σαν αποτέλεσμα να τρίβονται οι τένοντες μεταξύ τους και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να πονάνε που σημαίνει ότι υπάρχει τενοντίτιδα.
Υπάρχουν ασκήσεις για να σφίξει πάλι η άρθρωση αλλά για μεγάλο χρονικό διάστημα πρέπει κάποιος να σταματήσει το bodybuilding
το πολύ βάρος κάνει κακό.

Lao
25-09-12, 12:34
Κάνω κρακ στις κλειδώσεις μου (αγκώνες, καρπούς, αστραγάλους, γόνατα, ώμους, αυχένα και δάχτυλα).
Υπάρχει περίπτωση να πάθω τίποτα με το να πιέζομαι πολύ;
Μπορώ να κάνω κάποιες άσκησις ώστε να δέσουν οι κλειδώσεις;

Η διατροφή σου πως είναι σχετικά με ασβέστιο και λάδια (Ω3 π.χ.);

Πως πας από βιταμίνη D;

eli_din3
25-09-12, 12:40
Λοιπόν εδώ κάνεις το πρόγραμμα κάθε μέρα . Παίρνει δεν παίρνει 10 λεπτά. Θα δεις διαφορά σίγουρα.http://phraktured.net/molding-mobility.html Εκεί που γράφει joint mobility. Δωστου 1 εβδομάδα.

Ωραιο προγραμματακι θα το αρχισω και εγω απο αυριπ!!

Nive
26-09-12, 16:47
Οι κρυγμοί που ακούμε από τις αρθρώσεις ως επί το πλείστον είναι φυσαλίδες αζώτου οι οποίες εγκλωβίζονται και με την ενδαρθρική κινητοποίηση-πίεση σπάνε.Φυσικά μιλάμε για μεγέθη ελάχιστων mm μπορεί και λιγότερο.Αυτός είναι και ο κλασικός θόρυβος που ακούμε όταν κάνουμε τα δάχτυλα άλλοι τον καρπό και φυσικά οι χειροπράκτες και οι manual therapist όταν πραγματοποιούν κινητοποίηση το λεγόμενο thrust.To κρακ που ακούμε στην Σ.Σ. ;)
Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν απουσία πόνου...σε κάποιες παθολογικές καταστάσεις όπως παλιά χτυπήματα-μη σωστά αποθεραπευμένες ενδοαρθρικές κακώσεις κλπ υπάρχει η περίπτωση της λάθος μηχανικής της άρθρωσης και του λάθους συντονισμού πρωταγωνιστών-ανταγωνιστών μυών με αποτέλεσμα να ακούγεται το κλακ.
Αυτό μπορεί να προέρχεται από τον χόνδρο-τον αρθρικό υμένα ή την κάψα. Σπάνια αναφέρεται πόνος ή κρυγμός (θόρυβος) από άλλα ανατομικά μέρη συνήθως μαλακά μόρια (τένοντες).
Με άλλα λόγια όταν επηρεάζεται η εμβιομηχανική μίας περιοχής είναι πολύ εύκολα να προκαλέσει κάποιους τέτοιους θορύβους. :thumbup:

Εδώ είμαι εγώ με μία λάθος τροχιοδρόμηση της επιγονατίδας μου...μετά από low σε μισή άμυνα.Απουσία πόνου-οιδήματος μία ημέρα μετά την κάκωση.Σταμάτησε μετά από 3 ημέρες ισομετρικών τετρακεφάλου και ασκήσεων ιδιοδεκτηκότητας και νευνομυικής συναρμογής.
http://www.youtube.com/watch?v=YkFAb-8r3Kw&feature=plcp


υ.γ. τ`άλατα σύμφωνα με ορθοπαιδικές απόψεις αποτελούν μύθο.

...φιλικά Νίκος.:green:

ippokratis
26-09-12, 19:47
εμένα κάνει κρυγμούς ο αριστερός καρπός μετά από κάταγμα στο σκαφοειδές και προφανώς εμπίπτω στην κατηγορία "παλιά χτυπήματα-μη σωστά αποθεραπευμένες ενδοαρθρικές κακώσεις ",αφού έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε που έβγαλα το γύψο.(εννοείται πως πριν το κάταγμα δεν έκανε,όπως δεν κάνει και ο άλλος καρπός,γι αυτό το αποδίδω εκεί)
υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι και να σταματήσει ή από δω και πέρα θα κάνει έτσι για πάντα;

Give me a Dip
07-08-14, 15:10
Nive είδα το βιντεάκι σου με την λάθος τροχιοδρόμηση της επιγονατίδας και θα ήθελα να σε ρωτήσω πως διορθώνεται μία τέτοια ανωμαλία..; Πρόσφατα μου είπε ο φυσιοθεραπευτής μου ότι έχω υπεργυμνάσει τον έσω πλατύ, με αποτέλεσμα να μετακινηθεί η επιγονατίδα μου. Δεν μπορώ να πω ότι κάτι τέτοιο είναι τόσο εμφανές, αλλά σε συνδυασμό με τα κρακ που ακούω και τον πόνο που νιώθω στο ποδήλατο φοβάμαι μήπως έχει δίκιο.

Nive
11-08-14, 14:54
Φίλε μου καλησπέρα.
Ο συνάδελφος προφανώς έχει δίκιο. Όταν υπάρχει μυική ανισορροπία σε περιοχή όπου ο ένας μυς είναι συναγωνιστής του άλλου (έσω+έξω πλατύς= έκταση γόνατος) τότε παρατηρείται κρυγμός. Συνήθως βέβαια υπάρχει το ανάποδο. Δηλαδή αδυναμία έσω πλατύ.
Μπακαλίστικα σκέψου πως ιππεύεις ένα άλογα και κρατάς τα γκέμια. Τα γκέμια είναι οι δύο κεφαλές που αναφερόμαστε...αν τραβήξεις πιο πολύ το ένα από τα δύο και όχι και τα δύο μαζί τότε το άλογο δεν θα πάει ευθεία...έτσι και η επιγονατίδα σου.
Ρώτα τον φυσ/τή σου αν προτείνει ασκήσεις κλειστή κινητικής αλυσίδας πλειομετρικές. Εγώ με αυτό θα ξεκινούσα αλλά δεν ξέρω το γόνατό σου ενώ ο συνάδελφος έχει καλύτερη γνώση πάνω του. ;)

υ.γ. θεωρώ δεδομένο πως δεν υπάρχει κάποια άλλη παθογένια στο γόνατό σου. Αν έχει μία βαρυά χονδροπάθια πχ αλλάζει το πράγμα.

av_dimitris
19-08-14, 23:51
Εχω παρατηρησει οτι οταν ανοιγω το αριστερό ποδι μου 45μοιρες και το ανεβοκατεβαζω ακούγεται ενα κλακ στο γοφο.
Δεν ποναει απλα κανει κλακ. Εχει κανεις κατι παρομοιο ή ξερει κανεις κατι για το θεμα.

peri_ole13
26-08-14, 16:58
Κάνω κρακ στις κλειδώσεις μου (αγκώνες, καρπούς, αστραγάλους, γόνατα, ώμους, αυχένα και δάχτυλα).
Υπάρχει περίπτωση να πάθω τίποτα με το να πιέζομαι πολύ;
Μπορώ να κάνω κάποιες άσκησις ώστε να δέσουν οι κλειδώσεις;

φίλε σε νικάω! :D

κάνουν κρακ: αγκώνες, καρποί, αστράγαλοι, γόνατα, ώμος, αυχένας, δάχτυλα, σαγόνι και... τα μάτια... έχω πολλούς τρόπους για να κάνω τον κόσμο να ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΛΕΜΕ χαχα
ακόμα δεν έχω πάθει τίποτα! :D

Give me a Dip
26-09-14, 20:37
Φίλε μου καλησπέρα.
Ο συνάδελφος προφανώς έχει δίκιο. Όταν υπάρχει μυική ανισορροπία σε περιοχή όπου ο ένας μυς είναι συναγωνιστής του άλλου (έσω+έξω πλατύς= έκταση γόνατος) τότε παρατηρείται κριγμός. Συνήθως βέβαια υπάρχει το ανάποδο. Δηλαδή αδυναμία έσω πλατύ.
Μπακαλίστικα σκέψου πως ιππεύεις ένα άλογα και κρατάς τα γκέμια. Τα γκέμια είναι οι δύο κεφαλές που αναφερόμαστε...αν τραβήξεις πιο πολύ το ένα από τα δύο και όχι και τα δύο μαζί τότε το άλογο δεν θα πάει ευθεία...έτσι και η επιγονατίδα σου.
Ρώτα τον φυσ/τή σου αν προτείνει ασκήσεις κλειστή κινητικής αλυσίδας πλειομετρικές. Εγώ με αυτό θα ξεκινούσα αλλά δεν ξέρω το γόνατό σου ενώ ο συνάδελφος έχει καλύτερη γνώση πάνω του. ;)

υ.γ. θεωρώ δεδομένο πως δεν υπάρχει κάποια άλλη παθογένια στο γόνατό σου. Αν έχει μία βαρυά χονδροπάθια πχ αλλάζει το πράγμα.

Γεια σου και πάλι Nive! Μόλις σήμερα εξετάστηκα από έναν αθλητίατρο και τα συμπεράσματα είναι αυτό που θα σου παραθέσω παρακάτω..
Αρχικά, μου είπε ότι η απουσία πόνου είναι ένα καλό και παράλληλα ένα προειδοποιητικό σημάδι για χονδροπάθεια (πρώτα εμφανίζεται κριγμός, έπειτα πόνος και μετά πρήξιμο). Στη συνέχεια με πάτησε σε ορισμένες περιοχές γύρω από την επιγονατίδα, με παρουσία ελάχιστου πόνου κοντά στον έξω μηριαίο κόνδυλο. Μέτρησε και μου είπε ότι έχω μεγάλη γωνία Q, με τσέκαρε για πλατυποδία και με έβαλε να κάνω εκτάσεις τετρακεφάλου καθιστός στον αέρα (δεν εντόπισε λάθος τροχιοδρόμιση της επιγονατίδας). Έπειτα, τον ρώτησα για συμπληρώματα διατροφής (γλουκοζαμίνη, χονδροϊτίνη, κολλαγόνο, υαλουρονικό οξύ) και μου είπε ότι ενδείκνυται στην περίπτωσή μου. Ενδείκνυται και η κολύμβηση!

Έτσι, με βάση τα παραπάνω μου χορήγησε φυσιοθεραπείες 3 συνεδρίες για 3 εβδομάδες! Η κλινική εκτίμηση είναι: επιγονατιδομηριαίο σύνδρομο με ανώδυνο επιγονατιδομηριαίο κριγμό και με περιστασιακό ελαφρύ πρόσθιο πόνο. Στο φυσιοθεραπευτικό πρόγραμμα συνέστησε: laser, υπέρηχο, διοθερμίες-κρυοθεραπεία και παθητικούς χειρισμούς, καθώς και διάταση της λαγοκνημιαίας ταινίας.

Πως βλέπεις την κατάστασή μου; είναι μία εύκολα θεραπεύσιμη μορφή τραυματισμού; η μεγάλη γωνία Q που έχω με κάνει πουθενά ευάλωτο; Το μόνο κακό είναι ότι δεν παίζει να πάρω άδεια από τον ελεγκτή ιατρό (ΕΟΠΥΥ), καθώς πριν 2 μήνες έκανα φυσιοθεραπείες στον ώμο. :cry::cry:

Nive
08-10-14, 10:30
Καλησπέρα.
Δεν μου ακούγεται ιδιαίτερα δύσκολο σαν περιστατικό το πόδι σου.
Αρχικά θεωρώ πως πρέπει να σου δώσει και πρόγραμμα ασκήσεων 4φάλου.
Ηλικία-ύψος-βάρος? Θεωρώ περιτό να ξεκινήσεις από τώρα φάρμακα για τον χόνδρο. Αν έχεις χονδροπάθια 2ου + βαθμού χρειάζεσαι. :thumbup:

Η γωνία Q είναι γωνία ισχίου. Το να έχεις μία απόκλειση δεν είναι θέμα...αν αυτή είναι ικανή να σου προκαλεί πρόβλημα σε άλλες δομές αυτό είναι κάτι διαφορετικό.
πχ δεν μου είπες πως έχεις βλεσσά ή ραιβά γόνατα.

Άδεια δεν χρειάζεσαι με αυτή την κλινική εικόνα.

Give me a Dip
08-10-14, 18:12
Καλησπέρα.
Δεν μου ακούγεται ιδιαίτερα δύσκολο σαν περιστατικό το πόδι σου.
Αρχικά θεωρώ πως πρέπει να σου δώσει και πρόγραμμα ασκήσεων 4φάλου.
Ηλικία-ύψος-βάρος? Θεωρώ περιτό να ξεκινήσεις από τώρα φάρμακα για τον χόνδρο. Αν έχεις χονδροπάθια 2ου + βαθμού χρειάζεσαι. :thumbup:

Η γωνία Q είναι γωνία ισχίου. Το να έχεις μία απόκλειση δεν είναι θέμα...αν αυτή είναι ικανή να σου προκαλεί πρόβλημα σε άλλες δομές αυτό είναι κάτι διαφορετικό.
πχ δεν μου είπες πως έχεις βλεσσά ή ραιβά γόνατα.

Άδεια δεν χρειάζεσαι με αυτή την κλινική εικόνα.

Είμαι 19 ετών, 186 εκατοστά και 76 κιλά! Παίρνω το Osteoflex (γλουκοζαμίνη, χονδροϊτίνη, MSM) της Health Aid. Δε νομίζω να θεωρείται φάρμακο, παρά ένα συμπλήρωμα διατροφής. Όσον αφορά τη μεγάλη γωνία Q, μου είπε ότι με κάνει πιο ευαίσθητο σε τέτοιου είδους τραυματισμό (χονδροπάθεια). Όσο για τα ραιβά ή βλαισά γόνατα που λες, δεν παρατήρησε κάτι ο αθλητίατρος.. έκανα και ένα τεστ για να δω τι γόνατα έχω και βγήκα φυσιολογικός! Σου παραθέτω το τεστ: Σταθείτε όρθιοι. Ενώστε τα πόδια και δείτε τον καθρέφτη (ή ρωτήστε τον φίλο σας). Αν τα πόδια σας ενώνονται σε 4 σημεία - α) στον αστράγαλο, β) στη μέση των κνημών, γ) στα γόνατα και δ) στη μέση των μηρών - μπορείτε να πείτε το οριστικό «ΝΑΙ» για την συμμετοχή σας στο επόμενο Victoria Secret Show. Τώρα για την άδεια, κάθε ασφαλισμένος στον ΕΟΠΥΥ έχει δικαίωμα για 20 συνεδρίες το χρόνο σε φυσικοθεραπευτήρια :thumbsup: Με κάνεις χαρούμενο πάντως που λες ότι πρόκειται για ένα ελαφρό περιστατικό η κατάστασή μου!!!

Nive
09-10-14, 14:25
ααχαχαχαχαχαχαχα θεούλης....θα προτείνω το τεστ έτσι ακριβώς από εδώ και πέρα στους ασθενείς μου.

Κοίτα είναι πολύ απλό,σκέψου πως το σώμα μας είναι αλυσίδα. Αν ένας κρίκος της αλλάξει δομή ή γωνία τότε επηρεάζει και τους υπόλοιπους υποκείμενους :thumbup:
Έτσι είναι λογικό να έχεις φθορά στον χόνδρο μιας και έχεις άλλες γραμμές έλξης από τις μυικές δομές,άρα κάκωση υπέρχρησης---->βλάβη χόνδρου.

υ.γ. Θες κιλά....πάρε όγκο! :P

Give me a Dip
09-10-14, 22:53
Εντάξει Nive, τα κατάλαβα όλα και σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Όσο για τον όγκο που λες.. εννοείται πως τον χρειάζομαι, αλλά με 3 προπονήσεις αερόβιας τη βδομάδα (κολύμβηση), 2-3 βάρη + τις αγγαρείες που κάνουμε στα τεφαα και σε συνδυασμό με το ότι μένω μόνος.. ε δεν είναι και τόσο εύκολο :P


Thanks bro :thumbup: