PDA

Επιστροφή στο Forum : μαλλον τραυματισμος



FightMe
27-09-12, 23:00
παιδια μετα απο το τρεξιμο μου εχει βγει ενα προβληματακι στο αριστερο ποδι λιγο πανω απο την φτερνα. το ειχα εδω και μερικες μερες αλλα ηταν τοσο μικρο το τραβηγματακι που δεν του εδωσα σημασια αλλα η κατασταση επιδινωνεται και αν και δεν ποναει οταν περπαταω οταν το πιεζω η του ασκω δυναμη με τραβαει περισσοτερο τις τελευταιες μερες . Μπορει κανεις να βοηθισει με οποιονδηποτε τροπο?(συμβουλες,εμπεριες κτλ)
ευχαριστω εκ των προτερων

Mpozos
27-09-12, 23:02
Γνωρίζεις εάν έχεις πλατυποδία;

Nive
28-09-12, 00:35
Ο ορθοπαιδικός είναι πάντα καλύτερος από τις συμβουλές!
Μπορεί να`ναι από απλή τενοντίτιδα του αχιλλείου ή του παρατένοντά του μέχρι χίλια δυο ακόμη πράγματα... ;)

FightMe
28-09-12, 13:04
οχι δεν εχω πλατυποδια απλα με παραξενευει που καποιες φορες αισθανομαι πονο και αλλες εντελως τιποτα.. μηπως εχει κανεις κατι παρομοιο? να ειναι κατι σοβαρο το αποκλειω γιατι θα με ενοχλουσε περισσοτερο απλα επειδη μου αρεσει πολυ το τρεξιμο και μερα παρα μερα τρεχω 8+ χιλιομετρα φοβαμαι μηπως δημιουργισω εγω κανενα προβλημα απο το τρεξιμο
εδιτ: τον πονο το καταλαβα μετα απο τρεξιμο σε ασφαλτο με σκληρο εδαφος ενω τοσο καιρο ετρεχα σε γηπεδα/χωματοδρομους. μπορει αυτο να παιζει καποιον ρολο?

Lao
28-09-12, 13:59
οχι δεν εχω πλατυποδια απλα με παραξενευει που καποιες φορες αισθανομαι πονο και αλλες εντελως τιποτα.. μηπως εχει κανεις κατι παρομοιο? να ειναι κατι σοβαρο το αποκλειω γιατι θα με ενοχλουσε περισσοτερο απλα επειδη μου αρεσει πολυ το τρεξιμο και μερα παρα μερα τρεχω 8+ χιλιομετρα φοβαμαι μηπως δημιουργισω εγω κανενα προβλημα απο το τρεξιμο
εδιτ: τον πονο το καταλαβα μετα απο τρεξιμο σε ασφαλτο με σκληρο εδαφος ενω τοσο καιρο ετρεχα σε γηπεδα/χωματοδρομους. μπορει αυτο να παιζει καποιον ρολο?

Πήγαινε σε γιατρό να το κοιτάξει. Οι τραυματισμοί στους δρομείς είναι πολύ συχνό φαινόμενο και το να προσπαθείς να κάνεις διάγνωση μόνος σου ή να ρωτάς στο net υπάρχει πιθανότητα να μην σε οδηγήσει κάπου.

FightMe
28-09-12, 15:07
οκ σωστα αυτα που λες απλα δεν ειναι και το ευκολοτερο να τρεχεις στους γιατρους και μιας και υπαρχει αυτο το σιτε σκεφτηκα οτι καποιος μπορει να εχει παθει κατι παρομοιο. Απλα θα περιμενω λιγο να δω πως παει και εαν δω οτι καλυτερευει δεν θα παω σε γιατρους αλλιως θα αναγκαστω.
Σας ευχαριστω ολους