PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια ομαδικά προγράμματα έχετε δοκιμάσει και σας έχουν βοηθήσει;



gym
29-09-12, 13:14
Σιγουρα ολοι/ολες μας εχουμε περασει απο τις αιθουσες των γυμναστηριων.
Πολλες φορες μας εχουν ενθουσιασει καποια ομαδικα προγραματα ενω αλλες απλα μας εχουν ξενερωσει.

Ποια ειναι αυτα τα προγραμματα που σας αρεσαν,σας κερδισαν πιο πολυ και γιατι?

Τα προτιματε ακομη και σημερα η οχι και γιατι?

Ας ανοιξουμε μια συζητηση πανω σε αυτο το θεμα που εχω δει οτι απασχολει πολυ κοσμο και ιδιαιτερα τις κοπελες που απομακρυνονται απο τον χωρο με τα ελευθερα βαρη ψαχνοντας αλλους τροπους εκγυμνασης.

:toast:

anastacia
30-09-12, 01:47
χμμμμμ μεγαλη κουβεντα ανοιξες τωρα. βασικα το κλειδι της επιτυχιας σε οτιδηποτε "ομαδικο" ειναι να εχει ανταποκριση σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο κοινο.

πολυ σπουδαιο ρολο τοσο σε ψυχολογικο, οσο και σε πραγματικο επιπεδο παιζει ο λεγομενος ¨διαχωρισμος τμηματων¨, δηλαδη για αρχαριους και προχωρημενους.

επιπλεον πρεπει ο γυμναστης να ειναι "γατα" να κοβει το ματι του, να αξιολογει τις δυνατοτητες και προσδοκιες του κοινου και να του δινει αυτο που θελει δυσκολο πραγμα οταν το κοινο ειναι ανομοιογενες, που συνηθως ειναι.
στα ομαδικα μετα απο λιγο καιρο δημιουργειται ενας σκληρος πυρηνας απο τακτικους θαμωνες που συνηθως περνουν τα ηνια απο τον γυμναστη και αλοιμονο σε αυτον αν τους απογοητευσε. επισης αυτοι συνηθως τρομοκρατουν και τους αρχαριους.

τεσπα, αν εγω ημουνα ποτε γυμναστρια σε ομαδικο (εδω γελαμε :P) θα προσεχα τον λεγομενο σκληρο πυρηνα(κινητρα για να βελτιωνοντα συνεχως) και θα ενθαρρυνα οσο το δυνατον τα ψαρια (τους νεουσ) να μην τα παρατησουν.
παντως ο διαχωρισμος σε αρχαριους και προχωρημενους βοηθαει.

Hardy
30-09-12, 01:51
spinning :thumbup:

gym
30-09-12, 09:06
χμμμμμ μεγαλη κουβεντα ανοιξες τωρα. βασικα το κλειδι της επιτυχιας σε οτιδηποτε "ομαδικο" ειναι να εχει ανταποκριση σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο κοινο.

πολυ σπουδαιο ρολο τοσο σε ψυχολογικο, οσο και σε πραγματικο επιπεδο παιζει ο λεγομενος ¨διαχωρισμος τμηματων¨, δηλαδη για αρχαριους και προχωρημενους.

επιπλεον πρεπει ο γυμναστης να ειναι "γατα" να κοβει το ματι του, να αξιολογει τις δυνατοτητες και προσδοκιες του κοινου και να του δινει αυτο που θελει δυσκολο πραγμα οταν το κοινο ειναι ανομοιογενες, που συνηθως ειναι.
στα ομαδικα μετα απο λιγο καιρο δημιουργειται ενας σκληρος πυρηνας απο τακτικους θαμωνες που συνηθως περνουν τα ηνια απο τον γυμναστη και αλοιμονο σε αυτον αν τους απογοητευσε. επισης αυτοι συνηθως τρομοκρατουν και τους αρχαριους.

τεσπα, αν εγω ημουνα ποτε γυμναστρια σε ομαδικο (εδω γελαμε :P) θα προσεχα τον λεγομενο σκληρο πυρηνα(κινητρα για να βελτιωνοντα συνεχως) και θα ενθαρρυνα οσο το δυνατον τα ψαρια (τους νεουσ) να μην τα παρατησουν.
παντως ο διαχωρισμος σε αρχαριους και προχωρημενους βοηθαει.

αναστασια μου αυτο που αναφερεις σχετικα με τον διαχωρισμο ειναι βασικο αλλα μην ξεχνας οτι ενας διαχωρισμος ισουται με παραπανω αιθουσες αρα και παραπανω ωρες πληρωμης για τον γυμνασηριουχο.

Γι αυτο το λογο μπαινουν ολοι σε ενα ''τσουβαλι'' αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να γινει ενας διαχωρισμος μεσα στην αιθουσα.Αυτο που εννοω ειναι οτι ΑΝ ο γυμναστης ειναι εκπαιδευμενος σωστα και εχει μια χ εμπειρια θα μπορεσει να δωσει τις αναλογες παραλλαγες ασκησεων για ολα τα επιπεδα ασκουμενων στο μαθημα του ετσι ωστε ολοι να γυμναζονται σωστα στο level τους.

Εσυ εχεις μπει σε μαθηματα ομαδικα?Τι σου αρεσε πιο πολυ?Συνεχιζεις ακομη και τωρα η οχι?

gym
30-09-12, 09:07
spinning :thumbup:

το spinning εχει μεγαλη απηχηση στο κοινο και αυτο γιατι βγαζει πολλη ενταση και ιδρωτα και γενικως φευγεις ενα πτωμα.Αν δε εισαι και λατρης του ποδηλατου απλα κολλας!


Εκτος απο αυτο κανεις τιποτε αλλο ομαδικο?

anastacia
30-09-12, 10:59
dance stretching η barre a terre -ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΜΩΣ_ (για να ξεπιανομαι μετα τη προπονηση) και iron κατι δε θυμαμαι ενα ομαδικο με μπαρες και βαρη οπου ο καθενας εκανε με οσο βαρος ηθελε.
καμια φορα και κατι πολεμικα τυπου kick αντι για αεροβιο ετσι για να μην βαριεμαι. γιογκα και πιλατες ΜΟΝΟ αν ο γυμναστης ξερει τι του γινεται αλλιως σπαζομαι τρελα.
αυτα ειναι τα αγαπημενα μου. φετος το γυμναστριο που παω εχει και ομαδικο με τραμπολινο και ειπανε οτι θα κανουν και Pole αν βρω χρονο (γιατι τωρα με το μπεμπε ειναι περιορισμενος) θα παω να σας πω εντυπωσεις.

παντως αυτο με το διαχωρισμο επιμενω πως ειναι ουσιωδες ιδιως σε ομαδικα με απαιτησεις και οχι στις κλασικες αιθουσες αερομπικ

Stella
30-09-12, 12:06
To καλύτερο ομαδικό που έκανα ποτέ ήταν ένα τμημα TAE BO που μας έκανε στη Λαρισα ένας γυμναστης φοβερός (ήταν και γκόμενος της Στικούδη τότε...χαχαχα!:green:).
Απίστευτη ένταση στην προπόνηση και αποτελέσματα. Η μοναδική φορά που κατέβασα πολύ το ποσοστο λίπους και είχα κοιλιακους φετες κανονικό σιξ πακ και μάλιστα χωρις τρελή προσπάθεια.

Αλλά πάντα στα ομαδικά τον κυριότερο ρόλο τον παίζει ο γυμναστης-τρια, γιατί ετυχε να δοκιμάσω και ΤΑΕ BO σε αλλο γυμναστηριο και ήταν ότι πιο βλακεια έχω κάνει ποτέ...
Επίσης θα μου άρεσε πολύ και η γιογκα αν εβρισκα γυμναστρια της προκοπής και σίγουρα όταν πάω σε πιο μεγάλη πολη και υπάρχουν γυμναστηρια με crossfit σιγουρα θα ασχοληθω γιατί θεωρώ ότι δίνει αποτελέσματα στο λιγότερο δυνατό χρόνο, ότι πρέπει για εργαζόμενη!

εντιτ: Α, και τα τμήματα που κάνουν καθαρά στρετσιν είναι πολύ καλά, αλλά ουτε απο αυτά εχουμε εδώ. Μια ωρίτσα τη βδομαδα καθαρά ασκησεις stretching ότι πρέπει θα ήταν!

Nastya
30-09-12, 12:51
spinning

Εχω μπει και σε προγραμμα (και καλα yoga) σκετη απογοητευση ηταν. 30 λεπτα αεροβιο, πηδα εδω- πηδα εκει και στο τελος 3-4 στασεις γιογκας. Ειχα φαει απιστευτη ηττα.
Γενικα πιστευω οτι για να μπορεις να κρινεις αν ενα ομαδικο ειναι καλο πρεπει να εχεις κανει με καποιον που το κατεχει πρωτα, διαφορετικα δεν εχεις μετρο συγκρισης και πιστευεις οτι το ομαδικο σου ειναι τελειο

primordial
30-09-12, 13:00
spinning :thumbup:

Καλημέρα...:welcome:

Να ζητήσω συγνώμη για την "εισβολή" μου στο συγκεκριμένο topic, αλλά με αφορμή το post που παραθέτω, θέλω να αναφερθώ κ εγώ στο συγκεκριμένο.
Την Παρασκευή δοκίμασα για πρώτη φορά να συμμετέχω σε ένα ομαδικό μάθημα, το spinning cycling.
Το συγκεκριμένο είχε την μορφή Interval (δεν το παίζω ειδήμονας, απλά μου άρεσε, ρώτησα κ έμαθα...:green:). Στο συγκεκριμένο μάθημα δίδεται έμφαση στην ταχύτητα κ στην γρήγορη αποκατάσταση των καρδιακών παλμών κατά την διάρκεια του μαθήματος, καθώς το εύρος τους είναι μεγάλο λόγω των αυξομειώσεων της έντασης.

Μου διευκρίνισαν ότι υπάρχουν άλλα δύο μαθήματα. Το streangth, όπου στοχεύει στην ανάπτυξη της μυικής δύναμης και την ανάπτυξη του καρδιαγγειακού συστήματος. Οι παλμοί κατά την διάρκεια του μαθήματος θα πρέπει να είναι στο +-5% από το 80% των μέγιστων καρδιακών παλμών.

Το τελευταίο είναι το endurance όπου το συγκεκριμένο έχει ως στόχο στην λιποδιάλυση καθώς επίσης κ στην εκπαίδευση έτσι ώστε να διατηρούνται οι υψηλοί καρδιακοί παλμοί σε εκτεταμένες περιόδους προπόνησης.

Στα άμεσα σχέδιά μου είναι να πάρω μια γεύση κ από τα άλλα δύο μαθήματα, έτσι ώστε ή να κατασταλάξω σε κάποιο συγκεκριμένο ή εναλλακτικά να κάνω κάποιον συνδυασμό ανάλογα με τις ανάγκες μου κ το σημαντικότερο, την διάθεσή μου.

Αυτά κ συγνώμη αν σας κούρασα μακρηγορώντας....:green::welcome:

gym
30-09-12, 14:11
dance stretching η barre a terre -ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΜΩΣ_ (για να ξεπιανομαι μετα τη προπονηση) και iron κατι δε θυμαμαι ενα ομαδικο με μπαρες και βαρη οπου ο καθενας εκανε με οσο βαρος ηθελε.
καμια φορα και κατι πολεμικα τυπου kick αντι για αεροβιο ετσι για να μην βαριεμαι. γιογκα και πιλατες ΜΟΝΟ αν ο γυμναστης ξερει τι του γινεται αλλιως σπαζομαι τρελα.
αυτα ειναι τα αγαπημενα μου. φετος το γυμναστριο που παω εχει και ομαδικο με τραμπολινο και ειπανε οτι θα κανουν και Pole αν βρω χρονο (γιατι τωρα με το μπεμπε ειναι περιορισμενος) θα παω να σας πω εντυπωσεις.

παντως αυτο με το διαχωρισμο επιμενω πως ειναι ουσιωδες ιδιως σε ομαδικα με απαιτησεις και οχι στις κλασικες αιθουσες αερομπικ

Κοιτα...η αληθεια ειναι οτι σε πιλατες,γιογκα κανει μπαμ αν ο δασκαλος/δασκαλα ειναι καταρτισμενοι στο ειδος τους.
Πολυς κοσμος επειδη δεν εχει παρακολουθησει πολλα μαθηματα,πιστευει οτι εχει ''δεσει'' με καποιον δασκαλο και οταν συναντησει καποιον ειδικο απλα θα καταλαβει οτι τοσο καιρο εκανε πατατουλες με τον πρωην!:green:

Περα απο αυτο σε ΟΛΑ τα μαθηματα να κοιτατε ,να τσεκαρετε αν ειναι εκπαιδευμενοι γιατι οι τραυματισμοι ερχονται πολυ ευκολα ειτε ειναι δυναμικο μαθημα στυλ αερομπικ,μπαρες ειτε ειναι κατι πιο ''χαλαρο'' οπως γιογκα.Παντου οι τραυματισμοι ειναι πιθανοι.

Το μαθημα με τα τραμπολινα ειναι απο μια εταιρεια απο το εξωτερικο που το εχουν φερει και ελλαδα και συνεργαζονται τα γυμναστηρια.Εκει αν σου εξηγησει ο δασκαλος που ΠΡΕΠΕΙ να το κανει,το πως να πατας ,θα δεις τον πωπο στα ουρανια!:green::green:

Πιαδια δεν υπαρχει το τραμπολινο σας λεω...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!

gym
30-09-12, 14:15
To καλύτερο ομαδικό που έκανα ποτέ ήταν ένα τμημα TAE BO που μας έκανε στη Λαρισα ένας γυμναστης φοβερός (ήταν και γκόμενος της Στικούδη τότε...χαχαχα!:green:).
Απίστευτη ένταση στην προπόνηση και αποτελέσματα. Η μοναδική φορά που κατέβασα πολύ το ποσοστο λίπους και είχα κοιλιακους φετες κανονικό σιξ πακ και μάλιστα χωρις τρελή προσπάθεια.

Αλλά πάντα στα ομαδικά τον κυριότερο ρόλο τον παίζει ο γυμναστης-τρια, γιατί ετυχε να δοκιμάσω και ΤΑΕ BO σε αλλο γυμναστηριο και ήταν ότι πιο βλακεια έχω κάνει ποτέ...
Επίσης θα μου άρεσε πολύ και η γιογκα αν εβρισκα γυμναστρια της προκοπής και σίγουρα όταν πάω σε πιο μεγάλη πολη και υπάρχουν γυμναστηρια με crossfit σιγουρα θα ασχοληθω γιατί θεωρώ ότι δίνει αποτελέσματα στο λιγότερο δυνατό χρόνο, ότι πρέπει για εργαζόμενη!

εντιτ: Α, και τα τμήματα που κάνουν καθαρά στρετσιν είναι πολύ καλά, αλλά ουτε απο αυτά εχουμε εδώ. Μια ωρίτσα τη βδομαδα καθαρά ασκησεις stretching ότι πρέπει θα ήταν!

Στελλα και μονο που ειδα αυτο ,λεω νταξει πρεπει να ηταν πολυ ειδικος !χοχοχο

Tae bo θυμαμαι εκανα παλια πριν μπρω επαγγελματικα στον χωρο και ηταν καλουτσικο!Προτιμω κατι σε Fight που δεν εχει τοσα εφε οσο το ταε.

Αποτελεσματα στελλακι ειδες γιατι ειχε πολλη ενταση....και μονη σου το λες κ να το ξαναπουμε....αμα κανεις ρε παιδι μου σκληρη προπονηση,τρως και σαν ανθρωπος δεν εισαι με αυτο το γραμμαριο στο χερι κ την μιζερια που κατανταει μετα απο χρονια!;)

Crossfit αν κανεις θα πας σε crossfit box και οχι σε γυμναστηριο γιατι δεν ειναι πιστοποιημενα και εγκυρα.ΜΟΝΟ αν ειναι εκπαιδευμενος ο trainer να πας...αλλιως μαλακιες θα κανουν...εγινε μοδα κ αρχιζουν ολοι να λενε οτι κανουν κροσφιτ κ θα κατασρεψουν κοσμο στο μελλον!

Δεν ειναι απλα κυκλικη προπονηση...εχει πολλα απο πισω ...που θα δουμε σε αλλο τοπικ!;);)

Α ρε στελλα δεν εισαι κοντα μου,να εισαι στον χωρο που ειμαι εγω...ολα αυτα που θες τα εχουμε!:green::green:

gym
30-09-12, 14:17
spinning

Εχω μπει και σε προγραμμα (και καλα yoga) σκετη απογοητευση ηταν. 30 λεπτα αεροβιο, πηδα εδω- πηδα εκει και στο τελος 3-4 στασεις γιογκας. Ειχα φαει απιστευτη ηττα.
Γενικα πιστευω οτι για να μπορεις να κρινεις αν ενα ομαδικο ειναι καλο πρεπει να εχεις κανει με καποιον που το κατεχει πρωτα, διαφορετικα δεν εχεις μετρο συγκρισης και πιστευεις οτι το ομαδικο σου ειναι τελειο


Καλα....κ εγω μια απο τα ιδια...πρωτη φορα που ειχα κανει γιογκα ηταν με μια ξενερωτη μιλαμε εχασα μια ωρα απο την ζωη μου...ΑΛΛΑ οταν εκανα με την δασκαλα μου και με εκπαιδευσε αυτη τοτε καταλαβα τι ειναι yoga.
Θελει εμπειρια ρε συ που ανεφερα και πιο πανω.

Πολλες φορες συμβαινει κ το εξης...να εχει γνωσεις ο δασκαλος αλλα να μην εχει μεταδοτικοτητα!Μεγαλη καταρα αυτο,να εχει να δωσει και να μην μπορει...θελει να το χεις ρε παιδι μου!:):)

gym
30-09-12, 14:19
Καλημέρα...:welcome:

Να ζητήσω συγνώμη για την "εισβολή" μου στο συγκεκριμένο topic, αλλά με αφορμή το post που παραθέτω, θέλω να αναφερθώ κ εγώ στο συγκεκριμένο.
Την Παρασκευή δοκίμασα για πρώτη φορά να συμμετέχω σε ένα ομαδικό μάθημα, το spinning cycling.
Το συγκεκριμένο είχε την μορφή Interval (δεν το παίζω ειδήμονας, απλά μου άρεσε, ρώτησα κ έμαθα...:green:). Στο συγκεκριμένο μάθημα δίδεται έμφαση στην ταχύτητα κ στην γρήγορη αποκατάσταση των καρδιακών παλμών κατά την διάρκεια του μαθήματος, καθώς το εύρος τους είναι μεγάλο λόγω των αυξομειώσεων της έντασης.

Μου διευκρίνισαν ότι υπάρχουν άλλα δύο μαθήματα. Το streangth, όπου στοχεύει στην ανάπτυξη της μυικής δύναμης και την ανάπτυξη του καρδιαγγειακού συστήματος. Οι παλμοί κατά την διάρκεια του μαθήματος θα πρέπει να είναι στο +-5% από το 80% των μέγιστων καρδιακών παλμών.

Το τελευταίο είναι το endurance όπου το συγκεκριμένο έχει ως στόχο στην λιποδιάλυση καθώς επίσης κ στην εκπαίδευση έτσι ώστε να διατηρούνται οι υψηλοί καρδιακοί παλμοί σε εκτεταμένες περιόδους προπόνησης.

Στα άμεσα σχέδιά μου είναι να πάρω μια γεύση κ από τα άλλα δύο μαθήματα, έτσι ώστε ή να κατασταλάξω σε κάποιο συγκεκριμένο ή εναλλακτικά να κάνω κάποιον συνδυασμό ανάλογα με τις ανάγκες μου κ το σημαντικότερο, την διάθεσή μου.

Αυτά κ συγνώμη αν σας κούρασα μακρηγορώντας....:green::welcome:


Κατ αρχας δεν ειναι καμια εισβολη,χαρα μας να διαβαζουμε κ τις δικες σας αποψεις!;)

Να τα δοκιμασεις και να μας πεις εντυπωσεις...γενικα βλεπω το σπιννινγ αρεσει σε πολλους λογω της εντασης του και της αισθησης οτι ξεδινεις...χαιρομαι που βλεπω τον κοσμο να ξεφευγει απο τα κλασσικα πλεον!

Το συγκεκριμενο ειδος εκγυμνασης ειναι δημοφιλεστατο στο εξωτερικο απλα αργησε να ερθει εδω...;)

Nastya
30-09-12, 14:43
Το "κακο" με τετοια προγραμματα πχ spinning,trx κλπ κλπ ειναι οτι τουλαχιστον στην επαρχεια τα πληρωνεις εξτρα:unsure:. Εν μερει λογικο, γιατι δεν γινεται ο ιδιοκτητης να αγορασει εξοπλισμο για να καλυψει πολλα ατομα, αλλα απο την αλλη το να πληρωνεις εξτρα δεν ειναι και οτι καλυτερο, οποτε γυρνας στα κλασικα που εμπεριεχονται στην συνδρομη.

gym
30-09-12, 14:48
Το "κακο" με τετοια προγραμματα πχ spinning,trx κλπ κλπ ειναι οτι τουλαχιστον στην επαρχεια τα πληρωνεις εξτρα:unsure:. Εν μερει λογικο, γιατι δεν γινεται ο ιδιοκτητης να αγορασει εξοπλισμο για να καλυψει πολλα ατομα, αλλα απο την αλλη το να πληρωνεις εξτρα δεν ειναι και οτι καλυτερο, οποτε γυρνας στα κλασικα που εμπεριεχονται στην συνδρομη.

αυτο ειναι αληθεια...και ενα παραπανω αυτην την περιοδο ετσι?:(

πιστευω σε λιγο καιρο θα αλλαξει τελειως το φιτνες στην ελλαδα...πλεον ο κοσμος εχει λιγο χρονο,λιγα χρηματα και θελει να ξεδινει....

απλα θα αργησει αυτη η αλλαγη δυστυχως οπως σε ολα...

dorita
03-10-12, 15:25
αυτο που μου αρεσει παρα πολυ ειναι η γιογκα....power k xatha....θα μπορουσα να κανω καθε μερα!!

πιλατες θα ηθελα να κανω αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο..αυτο που εκανα το καλοκαιρι ηταν μαθημα γιογκα-λατες...
πονος κ ιδρωτας πολυ αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης σε αυτο για να πω αν ηταν αξιολογο!!

επισης σε γυμναστηριο ομαδικα προγραμματα με σωματικο βαρος κ αλτηρες...(body power..)
θεωρω ιδανικο για οποια δεν εχει πολυ χρονο για γυμναστηριο μεσα σε 1ωρα γυμναζει ολο το σωμα κ ανεβαινουν πολυ οι σφυγμοι ...

αυτα που δεν μου αρεσουν καθολου ειναι το στεπ...κ τα χοροπηδητα πανω σε αυτο....ειδικα οποια δεν ξερει να το κανει ειναι αστειο!!:)

gym
04-10-12, 17:03
αυτο που μου αρεσει παρα πολυ ειναι η γιογκα....power k xatha....θα μπορουσα να κανω καθε μερα!!

πιλατες θα ηθελα να κανω αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο..αυτο που εκανα το καλοκαιρι ηταν μαθημα γιογκα-λατες...
πονος κ ιδρωτας πολυ αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης σε αυτο για να πω αν ηταν αξιολογο!!

επισης σε γυμναστηριο ομαδικα προγραμματα με σωματικο βαρος κ αλτηρες...(body power..)
θεωρω ιδανικο για οποια δεν εχει πολυ χρονο για γυμναστηριο μεσα σε 1ωρα γυμναζει ολο το σωμα κ ανεβαινουν πολυ οι σφυγμοι ...

αυτα που δεν μου αρεσουν καθολου ειναι το στεπ...κ τα χοροπηδητα πανω σε αυτο....ειδικα οποια δεν ξερει να το κανει ειναι αστειο!!:)

ναι μωρε ειναι σημαντικο να βρεις καλο δασκαλο και προτιμω να μην κανεις καθολου παρα να κανεις παπαριες με καποιον...δυστχυως εξειδικευση σε γυμναστες υπαρχει ελαχιστη οταν εχουμε να κανουμε με πιλατες,γιογκα αλλα κ γενικα...

τα μαθηματα τυπου αερομπικ θελουν κ ρυθμο...εαν δεν το εχεις καποιος μεσα του δυσκολα θα το βγαλει και πρεπει να βοηθησει και εδω ο δασκαλος...

koukoutsaki
04-10-12, 19:55
ΑΑΑΑ μολις ανακαλυψα το τοπικ !!! :turtle:
Λοιπον προσωπικα εχω δοκιμασει (απο καποιους μηνες το καθενα) pilates ματ, με εξοπλισμο και χωρις, yoga διαφορα ειδη (hatha,vinyasa,power klp)
ομαδικα αερομπικ ποικιλης υλης :green:
TRX
τραμπολινο και μαλιστα ιδιαιτερο μαθημα που το πληρωνες εξτρα μονο εγω ημουν στο μαθημα εφευγα πεθαμενη αλλα το διασκεδαζα τρελλα (για κανα τριμηνο κριμα που εφυγε ο δασκαλος )
καποια αλλα ,στυλ κυκλικο
spinning επισης για ενα εξαμηνο
ισως ξεχναω κατι δε πειραζει ...πιο πολυ μου αρεσε το τραμπολινο κ το σπινινγκ μετα. εφευγα κομματια, εκτονωμενη, κ ημουν κ πιασμενη την επομενη μερα φουλ .
Πολλοι οι γυμναστες που αλλαξα μεσα σε ολα αυτα ,αλλοι το κανουν τυπικα αλλοι φαινονται οτι ειναι πολυ πορωμενοι με αυτο που κανουν κ στο μεταδιδουν ..:thumbup:
Πλεον δεν κανω κατι σε τετοιο στυλ, και εκει που παω δεν εχω ψαξει και τι ακριβως κανουν. ισως θα με εξιταρε κατι εντελως νεο ή κατι σε στυλ πολεμικης τεχνης απο αυτα που οπως λενε καις και απιστευτες θερμιδες ....:green::)

FITNESS GIRL
04-10-12, 21:25
εγω προσωπικα προτιμω τα ελευθερα βαρη στα ομαδικα μαζευονται πολλοι ενα μονο εχω ξεχωρισει ενα προγραμμα με μπαρεσ οπως αναφερατε και πιο πανω ειναι πολυ δυνατο και γυμναζεισ ολο το σωμα,τα αλλα δεν τα μπορω καθολου τιποτα δεν ειναι σαν τα ελευθερα βαρη βλεπω μετρημενεσ γυναικεσ στο κατω οροφο δυστηχωσ ολεσ πανε πανω κανουν μια ωρα γιογκα και λενε γυμναστηκα :(:(:(:(

gym
05-10-12, 08:17
ΑΑΑΑ μολις ανακαλυψα το τοπικ !!! :turtle:
Λοιπον προσωπικα εχω δοκιμασει (απο καποιους μηνες το καθενα) pilates ματ, με εξοπλισμο και χωρις, yoga διαφορα ειδη (hatha,vinyasa,power klp)
ομαδικα αερομπικ ποικιλης υλης :green:
TRX
τραμπολινο και μαλιστα ιδιαιτερο μαθημα που το πληρωνες εξτρα μονο εγω ημουν στο μαθημα εφευγα πεθαμενη αλλα το διασκεδαζα τρελλα (για κανα τριμηνο κριμα που εφυγε ο δασκαλος )
καποια αλλα ,στυλ κυκλικο
spinning επισης για ενα εξαμηνο
ισως ξεχναω κατι δε πειραζει ...πιο πολυ μου αρεσε το τραμπολινο κ το σπινινγκ μετα. εφευγα κομματια, εκτονωμενη, κ ημουν κ πιασμενη την επομενη μερα φουλ .
Πολλοι οι γυμναστες που αλλαξα μεσα σε ολα αυτα ,αλλοι το κανουν τυπικα αλλοι φαινονται οτι ειναι πολυ πορωμενοι με αυτο που κανουν κ στο μεταδιδουν ..:thumbup:
Πλεον δεν κανω κατι σε τετοιο στυλ, και εκει που παω δεν εχω ψαξει και τι ακριβως κανουν. ισως θα με εξιταρε κατι εντελως νεο ή κατι σε στυλ πολεμικης τεχνης απο αυτα που οπως λενε καις και απιστευτες θερμιδες ....:green::)

αρα κατι σε fight θα σου αρεσε εσενα η tae bo αν εχει καλο δασκαλο....καινε μωρε θερμιδες οσο θα εκαιγε και κατι αλλο αν το εκανες με την ιδια ενταση...απλα ειναι λιγο εμπορικοι και τα φουσκωνουν!
το θεμα ειναι να κανεις κατι που σου αρεσει για να τα δωσεις ολα και να το κανεις με διαρκεια

gym
05-10-12, 08:23
εγω προσωπικα προτιμω τα ελευθερα βαρη στα ομαδικα μαζευονται πολλοι ενα μονο εχω ξεχωρισει ενα προγραμμα με μπαρεσ οπως αναφερατε και πιο πανω ειναι πολυ δυνατο και γυμναζεισ ολο το σωμα,τα αλλα δεν τα μπορω καθολου τιποτα δεν ειναι σαν τα ελευθερα βαρη βλεπω μετρημενεσ γυναικεσ στο κατω οροφο δυστηχωσ ολεσ πανε πανω κανουν μια ωρα γιογκα και λενε γυμναστηκα :(:(:(:(

αλλο η γιογκα αλλο τα βαρη...μην τα συγρκινετε αυτα τα δυο γιατι ειναι κατι διαφορετικο...αλλο ερεθισμα θα δωσεις στους μυς σου με την γιογκα και αλλο με τα βαρη...

και η γιογκα οταν γινεται σωστα ειναι μια χαρα γυμναστικη και πεθαινεις μαλιστα...
αλλα εξαρταται απο τον στοχο σου και τι σωμα εχεις βαλει στο μυαλο σου ως προτυπο...

μην απορριπτετε κατι πριν το δοκιμασετε για ενα ευλογο χρονικο διαστημα...ειμαι σιγουρη οτι σχεδον κανεις απο εδω μεσα δεν εχει κανει μονο γιοογκα η μονο πιλατες η μονο το χ η το ψ για να δειτε τα αποτελεσματα...

παντα ,πραττουμε,βλεπουμε επανω μας και επειτα καταληγουμε στο συμπερασμα...και ολα αυτα με προυποθεση οτι ξερουμε τι κανουμε με τη συμβολη ενος εξειδικευμενου γυμναστη

FITNESS GIRL
20-10-12, 01:42
συμφωνω απολυτα ολα τα προγραμματα ειναι τελεια αμα γινονται σωστα αλλα στα ομαδικα συνηθως γινετε ενας χαμος ποσο σωστα να γινει οταν ο ενας ειναι πανω στον αλλον ειδικα τις βραδυνες ωρες:(:( μεγαλο ρολο παιζει ο γυμναστης που εχει τυχει να απολαμβανω το προγραμμα και αλλες φορες να θελω να φυγω :unsure: παντως τα αγαπημενα μου ειναι το προγραμμα μονο με μπαρες μια ωρα λιωσιμο :squat::lift2hand: προσφατα δοκιμασα και ζουμπα τελειο :thumbup: τωρα το βαλανε και γινετε χαμος επεισης και το μποντι κροσ κυκλικο μονο με βαρη και λαστιχα πολυ δυνατο :thumbup:

gym
28-10-12, 13:49
συμφωνω απολυτα ολα τα προγραμματα ειναι τελεια αμα γινονται σωστα αλλα στα ομαδικα συνηθως γινετε ενας χαμος ποσο σωστα να γινει οταν ο ενας ειναι πανω στον αλλον ειδικα τις βραδυνες ωρες:(:( μεγαλο ρολο παιζει ο γυμναστης που εχει τυχει να απολαμβανω το προγραμμα και αλλες φορες να θελω να φυγω :unsure: παντως τα αγαπημενα μου ειναι το προγραμμα μονο με μπαρες μια ωρα λιωσιμο :squat::lift2hand: προσφατα δοκιμασα και ζουμπα τελειο :thumbup: τωρα το βαλανε και γινετε χαμος επεισης και το μποντι κροσ κυκλικο μονο με βαρη και λαστιχα πολυ δυνατο :thumbup:

η αληθεια ειναι οτι πλεον αρχιζουν ολοι να βαζουν στα γυμναστηρια τους τα κυκλικα προγραμματα ως μια αποτυχημενη προσπαθεια απομιμησης του crossfit.Το σημαντικο ειναι να ειναι και εδω εκπαιδευμενοι οι γυμναστες σε αυτο το κομματι αλλιως ο κοσμος θα τραβηξει πολλα...

Θα το λεω συνεχεια κ ας γινομαι κουραστικη αλλα ειναι σημαντικο να εχετε κριση οταν μπαινετε σε ενα μαθημα...
αν νιωσετε πονο η δυσφορια σε οποιαδηποτε θεση/ασκηση να σταματησετε και να ζητησετε βοηθεια απο τον γυμναστη σας...

Το μαθημα με τις μπαρες ειναι πολυ ωραιο και αν ειναι μιας συγκεκριμενης εταιρειας προγραμματαων φοβερο γιατι παιζει με τις επαναληψεις συνεχεια και δεν βαριεσαι.

Η ζουμπα απο την αλλη αν εννοεις μονο το πιο χορευτικο κομματι ειναι διασκεδαστικο και δουλευεις πιο πολυ αεροβια.Εχουν βγει πολλα ειδη ομως που το πανε σε πιο δυναμικο στυλ.

Μαρία
28-10-12, 15:03
Πιο μικρη οταν σπουδαζα ΤΕΦΑΑ (20-21 χρονων)το καλοκαιρι πηγαινα γυμναστηριο στην περιοχη μου και εκανα λιγα βαρη (μηχανες) και αποφασισα να μπω στην αιθουσα να κανω προγραμμα μυικης ενδυναμωσης με βαρακια body....κατι.Τοτε το εκανε μια γυμναστρια που στην πορεια γιναμε και φιλες(Νορα Κολλια λεγοταν) και απο περιεγεια αποφασισα να μπω να δω τι γινεται.Εννοειται ξετρελαθηκα διοτι λογω στιβου ημουν στα ποδια ανεπτυγμενη αλλα χερια και ανω κορμο οχι τοσο.Μετα δεν εχανα μαθημα!!!!!!:green:

gym
28-10-12, 15:06
Πιο μικρη οταν σπουδαζα ΤΕΦΑΑ (20-21 χρονων)το καλοκαιρι πηγαινα γυμναστηριο στην περιοχη μου και εκανα λιγα βαρη (μηχανες) και αποφασισα να μπω στην αιθουσα να κανω προγραμμα μυικης ενδυναμωσης με βαρακια body....κατι.Τοτε το εκανε μια γυμναστρια που στην πορεια γιναμε και φιλες(Νορα Κολλια λεγοταν) και απο περιεγεια αποφασισα να μπω να δω τι γινεται.Εννοειται ξετρελαθηκα διοτι λογω στιβου ημουν στα ποδια ανεπτυγμενη αλλα χερια και ανω κορμο οχι τοσο.Μετα δεν εχανα μαθημα!!!!!!:green:

αχ αυτος ο στιβος!:P:P

Stella
28-10-12, 15:09
Εγω τωρα εχω πάθει πλάκα μ΄αυτο που κανουν στο γυμναστηριο που δουλευει η Ελενη με τα πανια που κρεμονται απο το ταβανι (δεν ξερω πώς το λένε). Μακαρι να ημουν κοντα να εκανα και΄γω!
Φοβερο "τεντωμα" πρεπει να γινεται!:thumbup:

Μαρία
28-10-12, 15:10
αχ αυτος ο στιβος!:P:P

Στιβος και ξερο ψωμι!!!!!!Αν υπηρχε περιπτωση να διαλεξω αναμεσα σε στιβο και βαρη εννοειται στιβο!!!!!!!!!!!

gym
28-10-12, 15:12
Εγω τωρα εχω πάθει πλάκα μ΄αυτο που κανουν στο γυμναστηριο που δουλευει η Ελενη με τα πανια που κρεμονται απο το ταβανι (δεν ξερω πώς το λένε). Μακαρι να ημουν κοντα να εκανα και΄γω!
Φοβερο "τεντωμα" πρεπει να γινεται!:thumbup:


αχ στελλα εννοεις τα Swings που γινονται στο Playfit Room....δεν υπαρχει πραγματικα αυτη η αισθηση που νιωθεις οτι τεντωσες ολο σου το σωμα στο τελος του μαθηματος...

τι να σε κανω εισαι μακρυα ειπαμε αχαχ


Στιβος και ξερο ψωμι!!!!!!Αν υπηρχε περιπτωση να διαλεξω αναμεσα σε στιβο και βαρη εννοειται στιβο!!!!!!!!!!!

:turtle::turtle::turtle::turtle: ναι αμε μαζι σου κ εγω!:green::green:

gym
07-11-12, 11:02
Το dance aerobic το εχετε δοκιμασει και αν ναι πως σας φανηκε?Δεν εννοω απλο αερομπικ...αλλα dance!;)

Stella
07-11-12, 11:07
Παλια πριν ξεκινησω να ασχολουμαι με τα βαρη και εκανα μονο τμηματα μου αρεσε πολυ.
Τωρα δε μ΄αρεσει και γενικα τα προγραμματα που πρεπει να απομνημονευω χορογραφια δεν τα προτιμω!
Μπελας!:green:

Aggelikh
07-11-12, 14:20
Στιβος και ξερο ψωμι!!!!!!Αν υπηρχε περιπτωση να διαλεξω αναμεσα σε στιβο και βαρη εννοειται στιβο!!!!!!!!!!!

ειναι συνδιασμος ετσι κιαλλιωσ! χωρις βαρη δεν υπαρχει αγωνιστικος στιβος!

gym
07-11-12, 16:11
Παλια πριν ξεκινησω να ασχολουμαι με τα βαρη και εκανα μονο τμηματα μου αρεσε πολυ.
Τωρα δε μ΄αρεσει και γενικα τα προγραμματα που πρεπει να απομνημονευω χορογραφια δεν τα προτιμω!
Μπελας!:green:

ε πες ρε στελλα εχουμε τοσα στο μυαλο μα ςνα σκεφτομαστε και χορογραφιες τωρα?αχχαχα

gym
07-11-12, 16:12
ειναι συνδιασμος ετσι κιαλλιωσ! χωρις βαρη δεν υπαρχει αγωνιστικος στιβος!

δεν μιλησε κανεις για αγωνιστικο στιβο...αλλα και παλι το σχολιο ειναι λιγο οφφ

πες μας αν θες αγγελικη μας την αποψη σου περι ομαδικων προγραμματων κ αν τα εχεις δοκιμασει...;)

margarita02
07-11-12, 16:34
Το dance aerobic το εχετε δοκιμασει και αν ναι πως σας φανηκε?Δεν εννοω απλο αερομπικ...αλλα dance!;)

Δύσκολο πολύ. Από ένα σημείο και μετά ζαλίζεσαι. Θαυμάζω αυτούς που τα καταφέρνουν και μένουν μέχρι τέλος συγκεντρωμένοι.

FITNESS GIRL
07-11-12, 17:20
ε πες ρε στελλα εχουμε τοσα στο μυαλο μα ςνα σκεφτομαστε και χορογραφιες τωρα?αχχαχα

σωστη:thumbup: :)
δοκιμασα προχθες εβαλαν oriental,δεν ακολουθεις καποια χορογραφια,σου δειχνουν καποιες κινησεις,ειναι καλο γυμναζονται πολυ οι κοιλιακοι :),δεν λιωνεις, απλα ειναι κατι καινουργιο

margarita02
09-11-12, 00:56
Δοκίμασα και barre-a-terre σε σχολή χορού. Πολύ καλό είναι, τεντώνονται τα πάντα και ενδύκνειται μια χαρά για τις μέρες ξεκούρασης, μετά τα βάρη ή για όσους έχουν μικροτραυματισμούς και δεν μπορούν να γυμναστούν διαφορετικά. Βοηθά το σώμα να βρει τη σωστή του θέση, εξομαλύνει δυσκαμψίες και το βρήκα πιο εύκολο και πιο ενδιαφέρον από πιλάτες.

gym
27-12-12, 13:41
Eνα δειγμα απο ενα ομαδικο προγραμμα που ειναι απο τα τελευταια που εχουν βγει μεσω μιας εταιρειας fitness.

Θελει δυνατη καρδια για να το κανεις και οχι τοσο ποδια αν και ετσι φαινεται.

Αν εχετε κοντα σας γυμανστηριο που το κανουν,δοκιμαστε το και προτιμηστε το απο μια ωρα τρεξιμο....και θα με θυμηθειτε!:green::green:

Στην αρχη φαινεται δυσκολο αλλα μετα τα τρια με τεσσερα μαθηματα συνηθιζετε και την ενταση και τα βηματα και γενικα το γουσταρετε ολο κ πιο πολυ...ειναι κολλημα να πω την αληθεια!:green:



http://www.youtube.com/watch?v=TZa6s7Xrh0Q

FITNESS GIRL
27-12-12, 23:31
Eνα δειγμα απο ενα ομαδικο προγραμμα που ειναι απο τα τελευταια που εχουν βγει μεσω μιας εταιρειας fitness.

Θελει δυνατη καρδια για να το κανεις και οχι τοσο ποδια αν και ετσι φαινεται.

Αν εχετε κοντα σας γυμανστηριο που το κανουν,δοκιμαστε το και προτιμηστε το απο μια ωρα τρεξιμο....και θα με θυμηθειτε!:green::green:

Στην αρχη φαινεται δυσκολο αλλα μετα τα τρια με τεσσερα μαθηματα συνηθιζετε και την ενταση και τα βηματα και γενικα το γουσταρετε ολο κ πιο πολυ...ειναι κολλημα να πω την αληθεια!:green:



http://www.youtube.com/watch?v=TZa6s7Xrh0Q

τελειο πολυ κεφατο :)

vickypek
27-12-12, 23:43
Eνα δειγμα απο ενα ομαδικο προγραμμα που ειναι απο τα τελευταια που εχουν βγει μεσω μιας εταιρειας fitness.

Θελει δυνατη καρδια για να το κανεις και οχι τοσο ποδια αν και ετσι φαινεται.

Αν εχετε κοντα σας γυμανστηριο που το κανουν,δοκιμαστε το και προτιμηστε το απο μια ωρα τρεξιμο....και θα με θυμηθειτε!:green::green:

Στην αρχη φαινεται δυσκολο αλλα μετα τα τρια με τεσσερα μαθηματα συνηθιζετε και την ενταση και τα βηματα και γενικα το γουσταρετε ολο κ πιο πολυ...ειναι κολλημα να πω την αληθεια!:green:



http://www.youtube.com/watch?v=TZa6s7Xrh0Q

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Miss Fit
28-12-12, 00:32
Ελα ρε! Εχουμε τετοια ατομικα τραμπολινο στο γυμναστηριο! Μαθημα δεν δινεται ομως! Ισως δοκιμάσω μονη μου καμια φορά!

gym
28-12-12, 00:39
Ελα ρε! Εχουμε τετοια ατομικα τραμπολινο στο γυμναστηριο! Μαθημα δεν δινεται ομως! Ισως δοκιμάσω μονη μου καμια φορά!

Βασικα καλο θα ηταν να σου δειξει καποιος trainer γιατι εχει μεγαλη σημασια το πατημα και το στησιμο πανω στο τραμπολινο,δεν ανεβαινεις απλα και χοροπηδας ...αν κανεις μαθημα ειναι αλλιως παντως εκτος κ αν θες να το χρησιμοποιησεις ως ζεσταμα οπου και εκει εννοειται πρεπει να εχεις τις βασεις....και να ξερεις και βηματα κτλ κτλ...γενικα οτιδηποτε κανεις με αυτο θα ηταν καλο να ειναι σε τμημα εκτος κ αν εισαι προπονητρια πιστοποιημενη οποτε εκει κανεις και μονη σου :green::green:

Miss Fit
28-12-12, 01:00
Η γυμναστρια που κανει τωρα κατι ομαδικά ισως εκανε παλιοτερα καποιο μάθημα με τα τραμπολινο, γιατί εχουν 5-6 εκει σε μια γωνια και σκουριάζουν....θα την ρωτησω. ΕΕεεε για ζέσταμα ελεγα κανα 10', μην φανταστεις...πάντως Λενάκι ψηνομαι κάποια στιγμή να πάω σε κανενα σεμινάριο σαβ-κο που γινονται κατα καιρους, να ανοιξει λιγο το ματάκι μου, αξιζει λές τον κόπο για μενα που δεν ειναι το επαγγελμα μου; (ξέρω στοιχιζουν, εχω μια φίλη γυμναστρια που πηγαινει )

gym
28-12-12, 01:09
Η γυμναστρια που κανει τωρα κατι ομαδικά ισως εκανε παλιοτερα καποιο μάθημα με τα τραμπολινο, γιατί εχουν 5-6 εκει σε μια γωνια και σκουριάζουν....θα την ρωτησω. ΕΕεεε για ζέσταμα ελεγα κανα 10', μην φανταστεις...πάντως Λενάκι ψηνομαι κάποια στιγμή να πάω σε κανενα σεμινάριο σαβ-κο που γινονται κατα καιρους, να ανοιξει λιγο το ματάκι μου, αξιζει λές τον κόπο για μενα που δεν ειναι το επαγγελμα μου; (ξέρω στοιχιζουν, εχω μια φίλη γυμναστρια που πηγαινει )

Eαν δεν εχεις σκοπο να το ακολουθησεις ως επαγγελμα δεν βρισκω τον λογο περα απο το να ξοδεψεις χρηματα και απλα να κανεις την τρελα σου αλλα πραγματικα αν δεν δουλεψεις,δεν βρισκω τον λογ.Εγω κανω γενικα ο,τι βγαινει γιατι ειναι και αυτο το επαγγελμα μου και πρεπει να ψαχνομαι οποτε και τα κανω και τα δουλευω και πιανουν τοπο.Περα απο αυτο βεβαια πρεπει να εχεις και τις βασεις σε αλλους τομεις για να πεις οτι πας κ κανεις ενα σεμιναριο για ενα καινουριο στυλ προπονησης οπως πχ τα τραμπολινα,εννοουνται δηλαδη καποιες ηδη υπαρχουσες γνωσεις πανω στην προπονητικη κτλ που δεν θα εξηγηθουν με λεπτομερεια γιατι υποτιθεται τα ξερεις αυτα και ειναι οι βασεις.Δεν ειναι απλα παω ,κανω και τελος.

Το θεμα ειναι να βρεις κοντα σου εκει εναν/μια γυμναστρια ψαγμενη οποτε θα εισαι καλυμμενη.Οσο για το ζεσταμα ναι θα στο συνιστουσα.Πες την φιλη σου να σου δειξει ενα 10λεπτο με απλα βηματα.Καμια σχεση βεβαια αν μπεις σε μαθημα με μουσικη κτλ...αλλη φαση!

gym
28-12-12, 01:19
αυτα τα σεμιναρια με ενδιαφερουν και μενα αυτο που δεν ξερω ειναι αν καποιος που δεν ειναι γυμναστης μπορει να παρακολουθησει??
καποια στιγμη θα παω σε σχολη αλλα τωρα no money..no party..εχω και εγω φιλη που πηγαινει αλλα ειναι απο τεφαα και πηγαινει να περνει επιπλεον γνωσεις,θα ηθελα να παω αν γινοταν βεβαια :unsure:

Οπως ηδη εγραψα γινεται,επιτρεπεται εννοειται.Διαβασε αν θες το παραπανω ποστ μου και μεινε στο κομματι ''γνωσεις''.Το να πας και να πληρωσεις για κατι ειναι το μονο απλο,αλλα οταν εχεις να κανεις με κοσμο στα χερια σου πρεπει να εισαι πιο υπευθυνος απο αυτο.

Το να πας σε σχολη ειναι αλλο θεμα .Ψαξε με την αναζητηση και θα βρεις το σχετικο τοπικ ,εχει γινει συζητηση.;)

sAVAZz
28-12-12, 01:19
to gym tonic εδω γλυφαδα εχει ενα καταπληκτικο ομαδικο με ποδηλατα...κλειστα φωτα και να βαρανε φωτορυ8μικα σε φαση κλαμπ....αρκετα κουραστικο αλλα παιζει δυνατη μουσικη π σε πορωνει να συνεχιζεις...

gym
28-12-12, 01:21
to gym tonic εδω γλυφαδα εχει ενα καταπληκτικο ομαδικο με ποδηλατα...κλειστα φωτα και να βαρανε φωτορυ8μικα σε φαση κλαμπ....αρκετα κουραστικο αλλα παιζει δυνατη μουσικη π σε πορωνει να συνεχιζεις...

spinning class =super....:turtle::turtle::turtle:

sAVAZz
28-12-12, 01:23
τρομερο ομαδικο αλη8εια...μακαρι να ειχα τα λεφτα για εκεινο το γυμ μονο και μονο ειδικα για αυτο το ομαδικο....και τωρα π ερχεται καλοκαιρι ειναι οτι πρεπει...

FITNESS GIRL
28-12-12, 01:26
Οπως ηδη εγραψα γινεται,επιτρεπεται εννοειται.Διαβασε αν θες το παραπανω ποστ μου και μεινε στο κομματι ''γνωσεις''.Το να πας και να πληρωσεις για κατι ειναι το μονο απλο,αλλα οταν εχεις να κανεις με κοσμο στα χερια σου πρεπει να εισαι πιο υπευθυνος απο αυτο.

Το να πας σε σχολη ειναι αλλο θεμα .Ψαξε με την αναζητηση και θα βρεις το σχετικο τοπικ ,εχει γινει συζητηση.;)

ναι ειδα το ποστ γι αυτο διεγραψα το μυνηματακι,εχω μελετησει το τοπικ του φορουμ για τις σχολες του χρονου πρωτα ο θεος θα παω ;)

FITNESS GIRL
28-12-12, 01:51
ναι το εχω κανει και εγω εκει στον αγιο δημητριο...καμια σχεση βεβαια με το γυμ τονικ!!!ο φωτισμος ειναι π το κανει τοσο καλο πιστευω στο αλλο...

για μενα το καλο ομοδαδικο ειναι αυτο που εχει εμπειρο γυμναστη,και να ειναι και ολιγομελες γιατι στο gym μου εχει πολυ κοσμο και δεν ευχαριστιεμαι ομαδικα προγραμματα αν και εχουμε πολλα ωραια και χωρις οικονομικη επιβαρυνση,μονο το cross fit ειναι extra

Miss Fit
28-12-12, 01:52
Eαν δεν εχεις σκοπο να το ακολουθησεις ως επαγγελμα δεν βρισκω τον λογο περα απο το να ξοδεψεις χρηματα και απλα να κανεις την τρελα σου αλλα πραγματικα αν δεν δουλεψεις,δεν βρισκω τον λογ.Εγω κανω γενικα ο,τι βγαινει γιατι ειναι και αυτο το επαγγελμα μου και πρεπει να ψαχνομαι οποτε και τα κανω και τα δουλευω και πιανουν τοπο.Περα απο αυτο βεβαια πρεπει να εχεις και τις βασεις σε αλλους τομεις για να πεις οτι πας κ κανεις ενα σεμιναριο για ενα καινουριο στυλ προπονησης οπως πχ τα τραμπολινα,εννοουνται δηλαδη καποιες ηδη υπαρχουσες γνωσεις πανω στην προπονητικη κτλ που δεν θα εξηγηθουν με λεπτομερεια γιατι υποτιθεται τα ξερεις αυτα και ειναι οι βασεις.Δεν ειναι απλα παω ,κανω και τελος.

Το θεμα ειναι να βρεις κοντα σου εκει εναν/μια γυμναστρια ψαγμενη οποτε θα εισαι καλυμμενη.Οσο για το ζεσταμα ναι θα στο συνιστουσα.Πες την φιλη σου να σου δειξει ενα 10λεπτο με απλα βηματα.Καμια σχεση βεβαια αν μπεις σε μαθημα με μουσικη κτλ...αλλη φαση!

Συμφωνώ απόλυτα... εδω που μένω τα πράγματα οσο αφορά τα ομαδικά ειναι ακόμα πολυυυυ πισω, και οι γυμναστές κάνουν τα απολυτως απαραιτητα, καθως με 3 Ευρώ την ωρα που παιρνουν σου λεει σιγα μην σκασω και επιπλέων απ την τσέπη μου να πάω στα σεμηναρια....

Για την τρέλα μου θα το εκανα απλά για να δω τι γινετε εκει εξω, αλλα οπως πολυ σωστα λές ειναι λιγουλάκι δυσκολο αφου δεν έχω το αναγκαιο backround... Κανε μια μαζωξη ρε πουλάκι μου να μας δειξεις πέντε πραγματακια, μια το φιτ γκιρλ και μενα μας έχεις... :green:

FITNESS GIRL
28-12-12, 02:02
Συμφωνώ απόλυτα... εδω που μένω τα πράγματα οσο αφορά τα ομαδικά ειναι ακόμα πολυυυυ πισω, και οι γυμναστές κάνουν τα απολυτως απαραιτητα, καθως με 3 Ευρώ την ωρα που παιρνουν σου λεει σιγα μην σκασω και επιπλέων απ την τσέπη μου να πάω στα σεμηναρια....

Για την τρέλα μου θα το εκανα απλά για να δω τι γινετε εκει εξω, αλλα οπως πολυ σωστα λές ειναι λιγουλάκι δυσκολο αφου δεν έχω το αναγκαιο backround... Κανε μια μαζωξη ρε πουλάκι μου να μας δειξεις πέντε πραγματακια, μια το φιτ γκιρλ και μενα μας έχεις... :green:

ναι ναι παρουσα ;):welcome:

gym
30-12-12, 11:34
για μενα το καλο ομοδαδικο ειναι αυτο που εχει εμπειρο γυμναστη,και να ειναι και ολιγομελες γιατι στο gym μου εχει πολυ κοσμο και δεν ευχαριστιεμαι ομαδικα προγραμματα αν και εχουμε πολλα ωραια και χωρις οικονομικη επιβαρυνση,μονο το cross fit ειναι extra

για να ξερεις και να μην σου παιρνουν ετσι τα λεφτα....crossfit που γινεται σε γυμναστηρια ειναι απλα κυκλικη προπονηση και απλα το πουλανε...παρανομα βεβαια αλλα γινεται...οποτε να ξερεις οτι αν το κανεις,τι κανεις...και προσοχη γιατι προφανως δεν θα ειναι εκπαιδευμενοι και πολλοι εχουν καταστρεψει κοσμο λογω της αμαθειας τους...



Συμφωνώ απόλυτα... εδω που μένω τα πράγματα οσο αφορά τα ομαδικά ειναι ακόμα πολυυυυ πισω, και οι γυμναστές κάνουν τα απολυτως απαραιτητα, καθως με 3 Ευρώ την ωρα που παιρνουν σου λεει σιγα μην σκασω και επιπλέων απ την τσέπη μου να πάω στα σεμηναρια....

Για την τρέλα μου θα το εκανα απλά για να δω τι γινετε εκει εξω, αλλα οπως πολυ σωστα λές ειναι λιγουλάκι δυσκολο αφου δεν έχω το αναγκαιο backround... Κανε μια μαζωξη ρε πουλάκι μου να μας δειξεις πέντε πραγματακια, μια το φιτ γκιρλ και μενα μας έχεις... :green:

δεν παει ετσι φετονι μου...απο τη στιγμη που δεχεσαι την δουλειακαι ενα ευρω να παρεις,θα την κανεις σωστα..αλλιως αμα ειναι να τεμπελιαζεις να εχεις τα κοτσια να κατσεις σπιτι σου και να αφησεις αλλον με ορεξη να δουλεψει...

οσο για αυτο ελατε θεσσαλονικη που θα γινει κατι στο κοντινο μελλον....γιατι για αθηνα δυσκολακι αν κ οχι απιθανο!:green::green:

ναι ναι παρουσα ;):welcome:

χαχαχα να το το κοριτσι μας που δεν εχει αφησει αλτηρα για αλτηρα στο γυμ της !:turtle::turtle::turtle:

FITNESS GIRL
31-12-12, 15:10
[QUOTE=gym;667486]για να ξερεις και να μην σου παιρνουν ετσι τα λεφτα....crossfit που γινεται σε γυμναστηρια ειναι απλα κυκλικη προπονηση και απλα το πουλανε...παρανομα βεβαια αλλα γινεται...οποτε να ξερεις οτι αν το κανεις,τι κανεις...και προσοχη γιατι προφανως δεν θα ειναι εκπαιδευμενοι και πολλοι εχουν καταστρεψει κοσμο λογω της αμαθειας τους...




σε ευχαριστω που με ενημερωσες,δεν εχω κανει ποτε,θελω καποια στιγμη να κανω κανονικο κροσ και με εμπειρο γυμναστη εχω διαβασει και το τοπικ του φορουμ για το θεμα και εγω δει πολλα βιντεακια και μαρεσει πολυ

Dakonblackblade
08-01-13, 19:14
τελειο πολυ κεφατο :)

Δώσε στις γυναίκες χορό και πάρτους την ψυχή.

gym
08-01-13, 23:11
Δώσε στις γυναίκες χορό και πάρτους την ψυχή.

χμ...βασικα ειναι πολλοι οι αντρες που με το που το δοκιμαζουν τους αρεσει γιατι βλεπουν τι σκοτωμα πεφτει και δεν ειναι χορος αυτο...;)
ενδεικτικα σου λεω οτι στο μαθημα μου σημερα τα 2/3 των ασκουμενων ηταν αντρες :green::green:

dorita
09-01-13, 00:00
χμ...βασικα ειναι πολλοι οι αντρες που με το που το δοκιμαζουν τους αρεσει γιατι βλεπουν τι σκοτωμα πεφτει και δεν ειναι χορος αυτο...;)
ενδεικτικα σου λεω οτι στο μαθημα μου σημερα τα 2/3 των ασκουμενων ηταν αντρες :green::green:

ηλικιας ;;;

FITNESS GIRL
09-01-13, 01:03
Δώσε στις γυναίκες χορό και πάρτους την ψυχή.

αυτο ξαναπες το,αν και εγω βλεπω πολλους αντρες σε τετοια προγραμματα:)

gym
03-02-13, 11:13
ηλικιας ;;;

20 εως 45 ....

gym
03-02-13, 11:14
αυτο ξαναπες το,αν και εγω βλεπω πολλους αντρες σε τετοια προγραμματα:)

ακριβως...και γιατι οχι?αυτα τα κομπλεξ που μονο οι ελληνες τα εχουν δεν τα καταλαβα ποτε...

kristin
13-08-13, 13:19
Εγώ κάνω καμιά φορά gymstick. Είναι πολύ καλός ο γυμναστής και πολύ δυνατό το πρόγραμμα. Αντί λάστιχα και βάρη έχεις το στικ για τις αντιστάσεις και κάνεις τις ίδιες ασκήσεις. Το στικ υπάρχει δύο χρώματα ανάλογα την δυσκολία στην αντίσταση.

Ενδιάμεσα από τις μέρες της πυγμαχίας, κάνω πιλάτες και yoga, με βοηθούν να τεντωθώ από την κλειστή στάση της πυγμαχίας. Συμφωνώ πως παίζει ρόλο ο γυμναστής, έχω αλλάξει τρία γυμναστήρια κι έχω συναντήσει πολλές διαφορετικές γυμνάστριες σε αυτό το είδος, μπορώ πια να συγκρίνω και βγαίνοντας από την αίθουσα να ξέρω αν γυμνάστηκα ή έχασα άδικα μια ώρα.

Μου αρέσουν τα ομαδικά τμήματα, από την άποψη πως αν μπεις, δεν έχεις την επιλογή χασομερώ, αποσπάται η προσοχή μου από εδώ και από κει, και δεν αγχώνεσαι μήπως ξέχασες κάτι, και με ποια σειρά θα κάνεις τις ασκήσεις