PDA

Επιστροφή στο Forum : τραυματισμος στο ποδι..



danah
30-09-12, 18:20
Τον Μαιο ειχα γραφτει σε ενα νεο γυμναστηριο και ηθελα να δοκιμασω τα διαφορα ομαδικα που ειχε.Ενα απο αυτα ηταν το cardio bosu που κανεις διαφορες αναπηδησεις.Η ασκηση που με δυσκολεψε ηταν σαν αυτη http://www.youtube.com/watch?v=SUYCS_ftUzo αλλα με πιο κλειστα τα ποδια και πιο γρηγορα.Φυσικα δεν εκανα ολες τις επαναληψεις τις συνεχομενες ουτε ενιωσα καποια ενοχληση εκεινη την ωρα.Οταν ομως τελειωσε το μαθημα δεν μπορουσα να τεντωσω το ποδι μου.Ενιωθα πονο στο γονατο και περπατουσα κουτσαινοντας.

Επειδη και αλλες φορες ειχε τυχει οταν εκανα για πρωτη φορα μια ασκηση να πιαστω για μερικες μερες δεν εδωσα σημασια νομιζοντας οτι θα περασει.Αυτο κρατησε ομως μια βδομαδα και μετα ενω μπορουσα να τεντωσω το ποδι ενιωθα πονο στο περπατημα,οταν το λυγιζα,οταν δοκιμαζα να κανω πηδηματακια με τα δυο ποδια.Ο πονος δεν ηταν εντοπισμενος σε ενα σημειο.Με ποναγε και πανω στο γονατο και στο πλαι και πισω.Πηγα σε τρεις γιατρους σε νοσοκομειο αλλα κανα μηνα πιο μετα.Κανεις δεν μου ειπε οτι ειναι κατι το ανησυχητικο,εβγαλα και ακτινογραφια και δεν εδεξε κατι.Ο ενας απλα μου ειπε τενοντιτιδα ειναι και να κανω φυσικοθεραπειες.Ο αλλος μου ειπε δεν ηταν δυνατες οι αρθρωσεις και γι αυτο με επιασε πονος.Για να καταλαβω τι εννοει με πιεσε και στα δυο γονατα και οντως πονεσα εκεινη την ωρα και στα δυο,στο τραυματισμενο πιο εντονος πονος φυσικα.

Γι'αυτο μου ειπε να παρω αυτες τις βιταμινες http://www.lambertshealthcare.co.uk/glucosamine-complete-p8512/ δυο την ημερα.Τις παιρνω εδω και δυο μηνες.Ακομα ομως νιωθω ενοχληση οταν περπαταω με την πιεση,οταν το λυγιζω,μερικες φορες στο ασχετο νιωθω κατι σαν σουβλιες για αρκετη ωρα,φυσικα οταν περπατησω για πολλη ωρα μετα με ποναει πιο εντονα και το πιο ενοχλητικο ειναι οταν το εχω για πολυ ωρα λυγισμενο μετα δυσκολευομαι να το ανοιξω και νιωθω πονο κυριως στην πισω μερια του γονατου και γυρω μεχρι να το τεντωσω.

Σορυ για το κατεβατο αλλα ηθελα να δωσω ολες τις λεπτομερειες μηπως ξερει καποιος να με συμβουλεψει μιας και ασχολειστε καποιοι απ'οτι καταλαβα πιο πολυ με τον αθλητισμο.

Αν εχει παθει κατι αναλογο καποιος μπορει να μου πει τι μπορει να εχω παθει και τι να κανω?Να συνεχισω τις βιταμινες?Να αυξησω την δοση?Πανω λεει τρεις φορες την ημερα.Μου ειπαν να κανω και ασκησεις με λαστιχο με τεντωμενο το ποδι προς τα μπρος.Βεβαια τωρα το καλοκαιρι βαριομουν και δεν εκανα.Θα με βοηθησουν αν κανω τωρα?Θα φυγει ο πονος τελειως και μετα απο ποσο καιρο?Ή θα μου μεινει μονιμος?Γιατι καποιος μου ειπε οτι φευγει για ενα διαστημα και μετα επανερχεται. :(

Βεβαια αν μου ειχαν πει στο γυμναστηριο απο πριν να μην δοκιμασω κατι τετοιο γιατι δεν ημουν ακομα καλα γυμνασμενη δεν θα το ειχα παθει αλλα αδιαφορησαν.:angry:

danah
03-10-12, 22:44
κανεις δεν ξερει τιποτα να μου πει? :( τι θα κανατε στη θεση μου?

beefmeup
04-10-12, 00:58
αρχικα καλο ειναι να ξαναπας σε ενα γιατρο που να ξερει τι του γινεται,κ να μπορει να σου δωσει μια καλη διαγνωση για το τι μπορει να εχεις.
μετα καλο ειναι να σου γραψει μια μαγνητικη,γιατι μονο εκει θα δειξει τι ειναι ακριβως αυτο που εχεις..
μπορει να ειναι απο τενοντιτιδα,μεχρι κ προβλημα αρθωσεων..
αν ειναι το πρωτο να ξερεις πως οι βιταμινες αυτες δεν κανουν τπτ..
αν ειναι το δευτερο,κατι κανουν αλλα δεν ειναι κ οι καλυτερες στην αγορα,κ να ξερεις πληροφοριακα πως αυτα που περιεχουν μεσα πρεπει να τα περνεις σε μεγαλες δοσεις για να δεις διαφορα γιατι ειναι ουσιες που δεν τις παραγει ο οργανισμος..
περισοτερα διαβασε εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8049-O-σύμμαχος-των-αρθρώσεων(γλυκοζαμινη)) για να παρεις μια ιδεα..

απο εκει κ περα...γιατρος δεν ειμαι,οποτε σου απανταω εμπειρικα..
αν εχεις προβλημα με τους τενοντες πρεπει να κανεις ασκησεις ενδυναμωσης των μυων..οποτε θα πρεπει να ανατρεξεις σε συγκεκριμενο ασκησιολογιο.
με λιγα λογια απλα ειχες ενα θεμα,κ σου βγηκε με την μ@λ@κι@ προπονηση που σου προτειναν να κανεις..οι περισοτεροι ανθρωποι εχουν διαφορα θεματα τετοια κ δεν το ξερουν παρα μονο οταν τους βγαινουν απο το πουθενα.
σε αυτη την περιπτωση μπορεις να δοκιμασεις να περνεις κ ιχθυελαια με μια καλη περιεκτικοτητα σε οξεα epa/dha τα οποια εχουν αντιφλεγμονωδεις ιδιοτητες κ μπορει να σε βοηθησουν.

αν τωρα εχεις θεμα με τις αρθωσεις εκει καλο ειναι να περνεις ενα συμπληρωμα σαν αυτο που περνεις,με μεγαλες δοσεις(υπαρχουν καλυτερα απο εξωτερικο να ξερεις κ φτηνοτερα),κ παλι θα χρειαστεις συγκεκριμενες ασκησεις για μυικη ενδυναμωση..
οι μυς "κρατουν" τον σκελετο να ξερεις..

το ιδανικο θα ηταν να κανεις κ μια εξεταση για τυχων οστεοπενια (http://www.news-medical.net/health/Osteopenia-What-is-Osteopenia-(Greek).aspx),για να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα για αρθωσεις/σκελετο κλπ..

ειναι πολλα το ξερω,αλλα προσπαθησα να καλυψω διαφορες εκδοχες..ελπιζω να βοηθησα καπως.

danah
14-10-12, 15:59
Ευχαριστω που απαντησες.Την μαγνητικη την ειχα σκεφτει απο την αρχη αλλα αφου συμφωνα με αυτα που μου ελεγαν δεν φανηκε να ειναι κατι σοβαρο ειπα και εγω μπορει μετα το καλοκαιρι να εχει περασει ο πονος.Η αληθεια ειναι πως καπως εχει καλμαρει τις τελευταιες μερες αλλα η ενοχληση υπαρχει και αν αρχισω ξανα να γυμναζομαι φοβαμαι οτι θα γινει παλι πιο εντονος.Και λογω αυτου του φοβου δεν κανω τιποτα και νιωθω να εχω σκουριασει.:evil:

Και κατι αλλο για να καταλαβω απο τις βιταμινες που εγραψα παραπανω ποσες θα επρεπε να παιρνω κανονικα?Τρεις?65 κιλα ειμαι.Γιατι αυτο που μου ειπες να διαβασω λεει ''Η προτεινόμενη δοσολογία για τη γλυκοζαμίνη, που κυκλοφορεί στο εμπόριο, είναι 1500 mg ημερησίως (για άτομο βάρους 70 κιλών, περίπου 20-25 mg/κιλό) τα οποία μπορούν να ληφθούν είτε σε μία, είτε σε δύο (750 mg), είτε ακόμα και σε τρεις δόσεις (500 mg).''
Αυτο λεει
Providing: Glucosamine Sulphate 1500mg
αρα ενταξει δεν ειναι τρεις?(το Glucosamine Sulphate 2KCl 2000mg τι ειναι?)
Τα συμπληρωματα απο εξωτερικο ποσο φτηνοτερα ειναι?Αυτο 28 ευρω το πηρα.