PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρός πόνος στο στήθος



wizAgahnim
03-10-12, 13:42
Γεια σας, τις τελευταίες ημέρες ήμουν άρρωστος με αντιβιώσεις (αμυγδαλίτιδα - Augmentin 875/125) και ένα πρωί ξύπνησα στο κρεβάτι μου με έντονους πόνους στο αριστερό στήθος, ακριβώς στο κέντρο του στήθους και μέσα σαν να μιλάμε για την καρδιά. Οι πόνοι αυτοί με κράτησαν για 2-3 ώρες το πρωί και επιδινώνονταν όταν έπαιρνα βαθιά ανάσα. Γενικά μετά από 1-2 ημέρες και όντας καλύτερα (συνεχίζω προληπτικά την αντιβίωση) πήγαμε για περπάτημα με την κοπέλα μου. Στο μισάωρο και όσο περπατούσα ο πόνος στο στήθος ήταν αφόρητος. Μιλάμε για περπάτημα και όχι ένταση. Αλλά πραγματικά αφόρητος, όχι τσίμπημα πόνος βαθύς που με ανάγκαζε να πιάνω το στήθος μου και να το σφίγγω, ο πόνς ήταν σαν μέγγενη. Όταν το έκανα αυτό ψιλοχανόταν. Επίσης όταν σταματούσα απότομα το περπάτημα και έμενα όρθιος δεν πονούσα. Με το που περπατούσα ερχόταν ξανά αλλά μιλάμε για αφόρητος πόνος. Με την μία σκέφτηκα εδώ είμαστε πάω για έμφραγμα, αλλά του πήγα κόντρα μέχρι να φτάσω στο σπίτι. Μετά όταν ξεκουράστηκα εξαφανίστηκε. Γενικά έχω κάνει εξετάσεις για καρδιά 6 μήνες πριν, όλα τέλεια, είμαι 29 δεν πίνω δεν καπνίζω και πριν την αρρώστια, έτρεχα 12 χιλιόμετρα χωρίς την παραμικρή ενόχληση. Να σας εξομολογηθώ πως ο πόνος ήταν τέτοιος που με φόβησε τόσο πολύ που δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο να πάω για τρέξιμο μετά την ανάρρωση. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την καρδιά; Να ξαναπάω στον γιατρό; Σήμερα έκανα και εξετάσεις αίματος, όχι για αυτό, απλά έχω φοβηθεί. Το τρίπλεξ και καρδιογράφημα ήταν τέλειο, μήπως έχει βουλώσει τίποτα και μου δίνει σημάδια;

flexakis
03-10-12, 13:53
Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να μιλησεις μα καποιον ειδικο.
Μου φαινετε απιθανο να εχει σχεση με την καρδια,γιατι και εξετασεις εκανες και αθλησε.
Απο παρομοια εμπειρια ειχα δυνατους πονους λογο εντονους στρες.

Fataoulas
03-10-12, 14:00
Μπορει απλα να ειναι ενας μυικος πονος. Οπως και να'χει ομως, να μη το αφησεις σε καμια περιπτωση
Και το καλυτερο γιατρο να εχεις απεναντι απο ενα πληκτρολογιο, λιγα θα μπορεσει να κανει αν δε σε εξετασει

Με την υγεια μας ΔΕ παιζουμε ;)

wizAgahnim
03-10-12, 14:05
Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να μιλησεις μα καποιον ειδικο.
Μου φαινετε απιθανο να εχει σχεση με την καρδια,γιατι και εξετασεις εκανες και αθλησε.
Απο παρομοια εμπειρια ειχα δυνατους πονους λογο εντονους στρες.

Πραγματικά δεν ξέρω, αν είναι όπως λες από άγχος γιατί δεν με πιάνει την ώρα που κάθομαι και με πιάνει πάνω στην άσκηση; Δεν ξέρω σε τι ειδικό να πάω...

wizAgahnim
03-10-12, 14:07
Πραγματικά δεν ξέρω, αν είναι όπως λες από άγχος γιατί δεν με πιάνει την ώρα που κάθομαι και με πιάνει πάνω στην άσκηση; Δεν ξέρω σε τι ειδικό να πάω...

Συμφωνώ, απλά πήγα στον γιατρό για την εξέταση αίματος και του το είπα, παθολόγος βέβαια, αλλά μου είπε δεν ανησυχεί και ότι μάλλον κάποιος μυικός πόνος αλλά δεν με εξέτασε διεξοδικά ή ανησύχησε. Εγώ όμως από την άλλη πονούσα πολύ, να πάω λέτε πάλι στον καρδιολόγο;

flexakis
03-10-12, 14:17
Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε καρδιολογο για να ειμαι σιγουρος,αν και πιστευω οτι ηταν απλα ενας μυικος πονος.

TRIANTAFYLLOU
03-10-12, 16:11
επειδη αυτοι οι πόνοι είναι τυφλοί και δεν μπορείς να προσδιορίσεις , αν είναι μυικός η κάποιο όργανο όπως η καρδιά , μπορεί να μην είναι και τίποτε η να είναι και κατι που αν το προλάβεις εν τη γεννέση του να έχεις μια καλή πορεία αποκατάστασης .

αυτο κατα την γνώμη μου μπορεί να συνδέετε και με την ασθενεια που περασες και αντιβιώσεις και σχετικα , γιατι σε τέτοιες περιπτώσεις το σώμα αφυδατωνετε χάνει μεταλα και ηλεκτρολύτες και δημιουργούνται τέτοιες καταστασεις , γιατι και η καρδιά είναι μυς που επηρεάζετε παθαίνει αρυθμίες και γενικα μπορεί να μην είναι καρδιακός πόνος αλλα να έχει σχέση και με το αναπνευστικό συστημα και δείχνει σημάδι μόλις κάνεις κάποια δραστηριότητα έστω και μικρής έντασης

και για να μην λέμε αερολογίες εδω μεσα , πιστεύω πως δεν είναι κατι σοβαρο αλλα θέλει εκτίμηση όχι απο παθολόγο αλλα καρδιοπνευμονολόγο που είναι το αντικείμενό του , γιατι δεν το παθαίνεις σε ηρεμία αλλα το παθαίνεις μόλις έχεις αυξημένη πρόσληψη οξυγόνου , αύξηση καρδιακών παλμών , όπως με το τρέξιμο η περπάτημα