PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις σχετικα με υποθειροειδισμο και Τ4



Omegalos
11-10-12, 18:10
Πάσχω απο ελαφρυ υποθειροειδισμο και μετα απο 1 χρονο αγωγης τ4 εχει βελτιωθει αρκετα, απλα διαβασα οτι το τ4 προκαλει παρενεργεις οπως το σταματημα της αναπτηξης(ειμαι 16 με θψος 1.90 οπωτε ελπιζω να φτασω το 1.95-96) και την απωλεια μαλλιων, ισχυουν ή είναι ιντερνετικες μπαρούφες? Προς πληροφορηση πέρνω την 75αρα δωση καθε μέρα

Stella
11-10-12, 18:17
Καλά φίλε μου με υψος ήδη 1.90 και να σταματησεις εδώ να ψηλώνεις νομίζω μια χαρά είσαι!:green:
Για τα μαλλια δεν ξέρω αλλά εφοσον το έχεις ρυθμίσει δε νομίζω να υπάρχει θέμα!
Ουσιαστικά το Τ4 που παιρνεις είναι αυτό που θα παρηγαγε ετσι κια αλλιως ο οργανισμος σου αν δεν είχες τον υποθυροειδισμό. Δηλ δεν παιρνεις επιπλέον απο αυτό που χρειαζεσαι οπότε δεν βρισκω λόγο να συμβει τιποτε από τα δύο.

Omegalos
11-10-12, 18:20
στελλα το ξέρω, ολοι αυτο μου λένε, απλα επειδη ασχολουμαι και αρκετα με το μπασκετ, εκει οσο πιο ψηλος εισαι τοσο πιο καλα σου φερονται, κυριως τα μαλλια φοβαμαι εγω

Stella
11-10-12, 18:26
Καλά φίλε μου με υψος ήδη 1.90 και να σταματησεις εδώ να ψηλώνεις νομίζω μια χαρά είσαι!:green:
Για τα μαλλια δεν ξέρω αλλά εφοσον το έχεις ρυθμίσει δε νομίζω να υπάρχει θέμα!
Ουσιαστικά το Τ4 που παιρνεις είναι αυτό που θα παρηγαγε ετσι κια αλλιως ο οργανισμος σου αν δεν είχες τον υποθυροειδισμό. Δηλ δεν παιρνεις επιπλέον απο αυτό που χρειαζεσαι οπότε δεν βρισκω λόγο να συμβει τιποτε από τα δύο.
Αυτό που σου εγραψα πιο πάνω!;)

Omegalos
11-10-12, 18:30
και εγω αυτο σκεφτομουν, οι παρενεργεις φενεται αφορουν αυτους που το παιρνουν για να καψουν λίπος χωρις να έχουν υποθειροειδισμο

grace
11-10-12, 21:42
και εγω αυτο σκεφτομουν, οι παρενεργεις φενεται αφορουν αυτους που το παιρνουν για να καψουν λίπος χωρις να έχουν υποθειροειδισμο

Καλησπερα! :welcome:
Παιρνω και εγω Τ4 των 50 εδω και 7 χρονια! Παλιοτερα επαιρνα και των 100! Δεν εχω κανενα προβλημα πουθενα, ισα ισαι που λειτουργει καλυτερα κ ο μεταβολισμος!
Και απο μαλλια υγιεστατα! μακρυα και πυκνα μεχρι τον κωλ.... :green:
Αλλα οτι σου ειπε η στελλα ισχυει! Να παιρνεις για να καλυψεις το γεγονος οτι ο δικος σου δεν λειτουργει καλα! οποτε κανενα προβλημα@
Ηθελα να ηξερα ποιος ανιδεος λεει οτι σταματας να ψηλωνεις κ χανεις μαλλια! !

Omegalos
11-10-12, 23:46
γενικα διαβασα οτι οι ορμονες οποιασδηποτε μορφης το σταματουν, ισως απλα μειωσω την δωση γιατι εχω ελαφρυ υποθειροειδισμο, την βοηθεια στον μεταβολισμο οντως την παρατηρησα!

Omegalos
11-10-12, 23:48
παντως εκανα εξετασεις σε ενδοκρινολογο και τα βρηκε όλα φυσικα

grace
12-10-12, 00:22
παντως εκανα εξετασεις σε ενδοκρινολογο και τα βρηκε όλα φυσικα

Μην παρεις μονο σου πρωτοβουλια για να αλλαξεις τη δοση! Μονο ο γιατρος θα σου πει! Για να σου δινει των 75 κατι θα ξερει, οσο για τα μαλλια στο λεω μην αγχωνεσαι! Αποκλειεται να εχεις θεμα! Ρωτα κ το γιατρο ομως! :thumbup: