PDA

Επιστροφή στο Forum : αρθροσκοπηση ωμου



aerikota
13-10-12, 13:57
Παιδια προσφατα ( πριν μια εβδομαδα ) εκανα μια αρθροσκοπηση ωμου ( ακρωμιοπλαστικη κ αφαιρεση οστεοφυτων ) και ειμαι σε φαση επαναφορας τ χεριου ( φυσικοθεραπια ). Γνωριζετε καποια αλλη μεθοδο, εκτος φυσικα απ την κλασσικη συμβουλη της υπομονης για να επανελθει το χερι μ πιο γρηγορα και να επανελθω στα βαρη?? Συμπληρωμα, καποια θεραπεια με φαρμακο, οτιδηποτε...

Billy
13-10-12, 17:43
αυτό θα φανεί από μόνο του,
υπομονή σίγουρα δεν είναι η λύση σε αυτή την περίπτωση, μετά από κάποιες βδομάδες θα πρέπει να κάνεις φυσιοθεραπεία και σιγά-σιγά θα αυξάνεις το βάρος. Θα αρχίσεις 1-2 κιλά και θα ανεβαίνεις ανάλογα την πρόοδο, αν πονάς θα σταματάς και θα βάζεις πάγο.

Χρονοδιάγραμμα ακριβές δεν υπάρχει, αλλά αν η βλάβη που είχες δεν ήταν μεγάλη τότε θα επανέλθεις γρήγορα,
αν έγινε παρέμβαση πάνω στους τένοντες θα καθυστερήσει λίγο περισσότερο.
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε φυσιοθεραπευτή για κάποιες βδομάδες και μετά να κάνεις ασκήσεις μόνος σου στο σπίτι. Γυμναστήριο και βάρη θα το καταλάβεις μόνο σου πότε θα αρχίσεις, σημασία έχει ότι κάνεις να μην πονάς.

Ειδικά ματζούνια δεν υπάρχουν αλλά πρωτεΐνη και γλυκοζαμίνη καλό είναι να παίρνεις, επίσης χρειάζεται καλό ζέσταμα πριν αρχίσεις οτιδήποτε.

Πως το έπαθες;;
Τώρα έχεις δυσκαμψία;

aerikota
13-10-12, 18:23
αυτό θα φανεί από μόνο του,
υπομονή σίγουρα δεν είναι η λύση σε αυτή την περίπτωση, μετά από κάποιες βδομάδες θα πρέπει να κάνεις φυσιοθεραπεία και σιγά-σιγά θα αυξάνεις το βάρος. Θα αρχίσεις 1-2 κιλά και θα ανεβαίνεις ανάλογα την πρόοδο, αν πονάς θα σταματάς και θα βάζεις πάγο.

Χρονοδιάγραμμα ακριβές δεν υπάρχει, αλλά αν η βλάβη που είχες δεν ήταν μεγάλη τότε θα επανέλθεις γρήγορα,
αν έγινε παρέμβαση πάνω στους τένοντες θα καθυστερήσει λίγο περισσότερο.
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε φυσιοθεραπευτή για κάποιες βδομάδες και μετά να κάνεις ασκήσεις μόνος σου στο σπίτι. Γυμναστήριο και βάρη θα το καταλάβεις μόνο σου πότε θα αρχίσεις, σημασία έχει ότι κάνεις να μην πονάς.

Ειδικά ματζούνια δεν υπάρχουν αλλά πρωτεΐνη και γλυκοζαμίνη καλό είναι να παίρνεις, επίσης χρειάζεται καλό ζέσταμα πριν αρχίσεις οτιδήποτε.

Πως το έπαθες;;
Τώρα έχεις δυσκαμψία;


ειχα μια πτωση με μηχανη και πηγα σε μ@λ@κ@ ορθοπαιδικο κ μ ειπε τραυματισμο μαλακων μοριων, ενω ειχα μια μεγαλη φλεγμονη και στη συνεχεια συνεχιζοντας τα βαρη δημιουργη8ηκε μια υπερτροφια στην ακρωμιοκλειδικη αρθρωση. Τωρα ειμαι στην πρωτη εβδομαδα μετα την αρθροσκοπηση και εχω δυσκαμψια. Απο βδομαδα θα αρχισω φυσιοθεραπειες. Το θεμα ειναι τι παραπανω απ τη γνωστη διοδο μπορω να κανω για να επιταχυνς τη διαδικασια. Γλουκοσαμινη δν παιρνω αλλα εχω την πρωτεινη στα 180γρ ημερησιως γ συντηρηση μυικης μαζας.

Billy
13-10-12, 18:43
δηλαδή για να καταλάβω καλά,
εσύ έπεσες με την μηχανή σου και έπαθες κάποια κάκωση στον ώμο, δεν μιλάμε για εξάρθρωση ή κάτι παρόμοιο,
τι βλάβη τελικά είχες;
απλά φλεγμονή;
ακόμα και τραυματισμό μαλακών μορίων να είχες, γιατί έκανες αρθροσκόπηση; για την υπερτροφία; να το αντιμετωπίσεις συντηρητικά πριν την αρθροσκόπηση δεν το προσπάθησες;

aerikota
13-10-12, 21:21
δηλαδή για να καταλάβω καλά,
εσύ έπεσες με την μηχανή σου και έπαθες κάποια κάκωση στον ώμο, δεν μιλάμε για εξάρθρωση ή κάτι παρόμοιο,
τι βλάβη τελικά είχες;
απλά φλεγμονή;
ακόμα και τραυματισμό μαλακών μορίων να είχες, γιατί έκανες αρθροσκόπηση; για την υπερτροφία; να το αντιμετωπίσεις συντηρητικά πριν την αρθροσκόπηση δεν το προσπάθησες;


η βλαβη η αρχικη δν ξερω ποια ηταν γτ δεν ειχα ιατρικη γνωματευση.

Η τελικη βλαβη ηταν φλεγμονη αρκετα εντονη σε επιπεδο που πεπτιδια ενζυμα κ κορτιζονη να μην την αγγιζει και υπερτρογια στην ακρωμιοκλειδικη αρθρωση.

aerikota
15-10-12, 14:46
η βλαβη η αρχικη δν ξερω ποια ηταν γτ δεν ειχα ιατρικη γνωματευση.

Η τελικη βλαβη ηταν φλεγμονη αρκετα εντονη σε επιπεδο που πεπτιδια ενζυμα κ κορτιζονη να μην την αγγιζει και υπερτρογια στην ακρωμιοκλειδικη αρθρωση.


Δεν υπαρχει καμια αποψη??

SHRED
15-10-12, 19:33
Τι άποψη να υπάρχει γιατροί είμαστε? Ότι σου είπε ο γιατρός που σου έκανε την αρθροσκόπηση θα κάνεις. Φυσικοθεραπείες δε σου είπε να κάνεις?

iron maiden
15-10-12, 21:51
με υπομονη και ενα καλο φυσικοθεραπευτη σε 3 μηνεσ θα πιασεισ βαροι και στουσ 5 θα εισαι οκ.αν δεν εχεισ σιραφη τενωντα θα εισαι γρηγορωτερα καλα.το δυσκολο ειναι οι 2 πρωτοι μηνεσ .