PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτριο είδος σκαφοειδή θώρακα (pectus carinatum)



bizdan
18-10-12, 20:19
Γείας σας, είμαι 17 προς 18 και έχω ένα μέτριο είδος σκαφοειδή θώρακα να πω πως δεν μου έμεινε από κληρονομικότητα αλλα από μια εvιχείρηση καρδιας που είχα κάνει μικρός.Έφτιαξα έναν νάρθηκα μονος μου και το φοράω όταν κοιμάμαι και θα αρχίσω σε λίγο καιρό και το γυμναστήριο, επίσης ήθελα να μου πείτε καμια άσκηση να κάνω μπας και "στρώσει".Και ήθελα να ρωτήσω επίσης για εvιχείρηση τι γίνετε; υπάρχει κίνδυνος η είναι κάτι απλό και εάν ξέρατε ποσο περίπου κοστίζει...ευχαριστώ παιδιά που με ακούσατε και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Ηλαπ
18-10-12, 20:48
νμζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν γιατροο! εκτως του οτι οι περσσοτεροι δν εχουν τις καταλαηλες γνωσεις ειναι λιγο "επικυνδηνο" να σου δωσουν ετσι συμβουλες χωρις να σε εχουν δει απο κονταα!

Εισαι σιγουρος οτι αυτοσχεδιος ναρθηκας που εκανεες δν θα οσυ κανει καποιο "κακο'???

TRIANTAFYLLOU
18-10-12, 20:52
επειδή είναι θεμα που αφορα την υγεία δεν κάνει να λέμε αόριστα πράγματα , αλλα έτσι κι αλλιως σε ενα φόρουμ συζήτηση κ'ανουμε και ανταλλαγή απόψεων , αλλα αυτο το θέμα ακόμα και για την δυνατότητα άσκησης θα πρέπει να το καθορίσει ο γιατρός και ακόμη καλύτερα ο γιατρός που έχει κάνεις την επέμβαση και γνωρίζει το ιστορικό.

εμένα όχι μια αλλα δεκάδες περιπτώσεις μου έτυχαν ακόμα και εγχείρηση καρδιάς με αλλαγή βαλβίδας , που χρειάστηκε εγω ο ίδιος να μιλήσω με τον θεράπωντα γιατρό ώστε να μου εξηγήσει ακριβώς την περίπτωση και σε τι ένταση θα μπορεί αν επιτρέπετε να γυμνάζετε και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και όλα εξελήχτηκαν ομαλά
και όταν ο γιατρός με επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ισχύει ότι ισχύει με κάποιον που δεν έχει κάνει αυτη την επέμβαση , αρκεί η λειτουργία της καρδιάς να βρίσκετε σε καλό επίπεδο , τότε προχωρήσαμε στον σχεδιασμό του προγράμματος

για το αισθητικό θέμα για να φτιάξει ο θώρακας θέλει σίγουρα χειρουργική επέμβαση , αλλα δεν αξίζει να μπείς για μαχαίρι για τέτοιο λόγο , εκτός αν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα

και αν βάλεις μυικά κιλα και μπεί κρέας που λέμε δεν θα δείχνει τόσο έντονα το πρόβλημα, άλλωστε αν κάποιος είναι αδύνατος πολύ και πρόβλημα να μην έχει σαν τον άγιο φανούρη θα είναι θα φαίνονται τα κόκκαλα και σίγουρα αισθητικά δεν θα δείχνει όμορφα , οπότε το θέμα είναι να μπούν κιλά μυικά ώστε να καλυφθούν ατέλειες

beefmeup
18-10-12, 20:55
δες εδω φιλε..

Μικρό είδος σκαφοειδή θώρακα (pectus carinatum) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13935-Μικρό-είδος-σκαφοειδή-θώρακα-(pectus-carinatum))

bizdan
19-10-12, 21:10
Πρώτα απόλα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Έχω πάει σε ορθοπεδικούς και καρδιολόγους,ο ένας ορθοπεδικός μου έλεγε πως δεν αξίζει να μπω χειρουργείο διότι δεν είναι και βαρβάτη περίπτωση και μου πρότεινε γυμναστική και κολύμπι,σε έναν που τώρα πρόσφατα πήγα τον ρωτήσω τι μπορεί να γίνει με κάποιον νάρθηκα και μου είπε πως ο νάρθηκας είναι για μικρότερες ηλικίες και πως ο σκελετός σου έχει σχεδόν ολοκληρωθεί.Οι καρδιολόγοι μου έλεγαν πάντα αθλήσου όσο θες και μη φοβάσαι η καρδια σου δεν έχει καμια διαφορα με ενός υγιή.Οποτε θα πάω να λιώσω στο γυμναστήριο να γεμίσω μυϊκά κιλά μπας και δω τι διαφορα αν και πιστεύω θα δω διαφορα, αλλα θα φαίνεται εντελώς κανονικό το στήθος μου αυτό μονο δεν ξέρω.

Hi Im A Fsh
11-08-15, 08:10
Για σας ειμαι 15 και εχω μια μικρη λακουβιτσα στο στερνο/ετσι φενεται δλδ αλλα ο γιατρος και μου ειπε να μην ανυσηχω και πως αυτο φενεται ετσι διοτι εχω ενα μικρο βαθμο σκολιωσης και το στηθος μου (εχω λιγο γυναικομαστια, πολυ λιγο) το κανει να φενεται ετσι...δεν ξερω, εσεις τι λετε...υπαρχουν καποιες ασκησεις που να μπορω να κανω για να φενεται καλυτερα? πχ ωμοι, πλευρα? ειμαι αρκετα φοβισμενος αλλα δεν βλεπω καποια επιπλοκη οπως διαβασα στο net πχ εντονη κουραση, δυσποια, πονος στο στηθος, ταχυπαλμια....kawaii