PDA

Επιστροφή στο Forum : καουρα στο στομαχι



ramsis84
20-10-12, 15:01
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν εχετε παρατηρησει οταν λαμβανετε καποιο συμπληρωμα σε καψουλα(gelatin capsules) να εχετε μετα εντονη καουρα,εμενα προσωπικα μου συμβαινει το τελευταιο καιρο οταν παιρνω ALA σε καψουλα,αμεσως μετα μετα εχω πολυ εντονη καουρα που περναει μονο με maalox.

lila_1
21-10-12, 09:52
DEn έχει να κάνει με την κάψουλα αλλά με το περιεχόμενο.
Καούρες προκαλούν συνήθως τα λιπαρά οξέα σε συμπλήρωμα εάν φυσικά έχεις την τάση να κάνεις καούρες.
Αν τα παίρνεις με άδειο στομάχι, πάρτα μαζί με φαγητό και το αντίστροφο

ramsis84
21-10-12, 11:31
Σε ευχαριστω για τη απαντηση σου.μαζι με γευμα το παιρνω παντα,αλλα λεω μηπως ευθυνεται η καψουλα διοτι με το που το παρω δν περνανε 2 λεπτα και με πιανει αμεσως καουρα οποτε υποθετω οτι δν προλαβαινει να διασπαστει η καψουλα για να ειναι λογω των συστατικων.γενικοτερα εχω τη ταση με το στομαχι μου να με πιανουν καουρες,παντως γενικοτερα εχω παρατηρησει οτι οι καψουλες με ενοχλουν ενω οι ταμπλετες ποτε.

Giannistzn
21-10-12, 11:34
Αν και δεν νομιζω, μπορει να ευθυνεται το coating ("επικαλυψη") της καψουλας αν εχει

lila_1
21-10-12, 11:45
Σε ευχαριστω για τη απαντηση σου.μαζι με γευμα το παιρνω παντα,αλλα λεω μηπως ευθυνεται η καψουλα διοτι με το που το παρω δν περνανε 2 λεπτα και με πιανει αμεσως καουρα οποτε υποθετω οτι δν προλαβαινει να διασπαστει η καψουλα για να ειναι λογω των συστατικων.γενικοτερα εχω τη ταση με το στομαχι μου να με πιανουν καουρες,παντως γενικοτερα εχω παρατηρησει οτι οι καψουλες με ενοχλουν ενω οι ταμπλετες ποτε.

Nai γιατί λιπαρά οξέα δεν υπάρχουν σε μορφή ταμπλέτας, μόνο σε κάψουλα
Τότε σε πιάνει η καούρα γιατί τοτε διαλύεται η κάψουλα.