PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουραση και πονοι.



stevevais
28-10-12, 11:49
Καλημερα σας παιδια!

Ηθελα λιγο να θιξω το θεμα της υπερπροπονησης, της σωρρευμενης κουρασης και των συνακολουθως σε μενα των πονων.

Πριν 4 χρονια διαγνωστηκα με 2 ελαφριας μορφης κοιλες στον αυχενα αλλα ειχα το ελευθερο απο την γιατρο να γυμναστω μετα απο καλο ζεσταμα ομως.

Δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα αν εξαιρεσεις οταν κανω ομους που το νιωθω οτι πιεζω γιαυτο δεν βαζω ποτε πολλα κιλα. Κανω πολλες επαναληψεις με μετρια κιλα αλλα και παλι οι ωμοι γυμναζονται ετσι κι αλλιως και απο αλλα πραγματα που κανω.

Εδω και ενα 5 μηνες τουλαχιστον γυμναζομαι καθημερινα (δεν ειναι η πρωτη μου φορα. απλα πριν αυτους τους 5 μηνες ειχα κανα 2-3 μηνες διαλλειμα απο συστηματικη προπονηση) ως εξης. Ξεκινησα την ανοιξη του 12 με βαρη και τρεξιμο ενω απο τον χειμωνα του 2012 εκανα συστηματικα κολυμβηση. Η κολυμβηση την ανοιξη περιοριστηκε και εδωσα βαση στα βαρη αλλα μπαινοντας το καλοκαιρι αρχισα παλι εντατικα κολυμβηση. Ιδιαιτερα ολο τον αυγουστο στις διακοπες κατεβαινα αποσταση 3 χιλιομετρα ως την παραλια εκανα τουλαχιστον μια ωρα κολυμπι και πισω με τα ποδια γρηγορο περπατημα καμια φορα και τρεξιμο. Σχεδον καθημερινα. Με λιγα λογια απο μεσα καλοκαιριου και μετα εκοψα τελειως τα βαρη. Οταν γυρισα σπιτι, αρχισα να κανω το εξης προγραμμα (εκλεισα σημερα 2 μηνες) βαρη, σπριντς, κολυμπι και σπριντς κολυμπωντας και απλο τρεξιμο διασπαρτα μεσα στην εβδομαδα αναλογα το προγραμμα μου. Συστηματικα ομως.

Εδω και δυο εβδομαδες ομως αρχιζω και νιωθω κουραση. Και ελλειψη ορεξης. Ενω νιωθω ακμαιος και στο τοπ (ιδιαιτερα η αντοχη μου εχει εκτοξευτει) νιωθω πως θελω διαλλειμα. Ομως δεν ξερω πως και τι. Οι συνδεσμοι πονανε (ωμοι, γονατα, αυχενας) ενω μου δινει και καμια σουβλια η μεση. Οχι ομως ακραια πραγματα ή υπερβολικα. Επισης η ψυχολογια επηρεαζει πολυ. Πχ οταν εχω "κεφια" τπτ απο ολα αυτα δεν με επηρεαζει και πεταω. Μετα ομως ιδιαιτερα τωρα που μπηκανε κρυα και υγρασιες (δεν ειμαι πια εφηβος - 28 ετων) νιωθω απο παντου ενοχλησεις. Συν οτι καμια φορα μουδιαζουν χερια και στομα.

Να τονισω οτι η διατροφη μου ενω δεν περιεχει κατι απο συμπληρωμα (λογω οικονομικης στενοτητας) ειναι υπερπληρης και με εχει βοηθησει να αναπτυχθω μυικα εδω και 5 μηνες εχει πεσει κατακορυφα το λιπος και μυικως φαινεται εντονα οτι εχω "παρει".

Σκεφτομαι να κοψω οτιδηποτε εντονο για μια εβδομαδα (βαρη, σπριντς κτλ) και να κανω μονο χαλαρο κολυμπι και γρηγορο περπατημα. Ετσι ωστε να μην χασω τη φορμα αλλα να δωσω και στο κορμι μου τον χρονο να αναρρωσει. Πιστευω θα μαι οκ. Εσεις τι λετε?

stevevais
28-10-12, 22:01
Συγνωμη για το ποσταρισμα σε λαθος κατηγορια!

Ελπιζω να μου απαντησει καποιος γιατι με εχει ανησυχησει αυτο που νιωθω

ΠανοςΒ
28-10-12, 22:15
Σιγουρα ξεκινα από 1-2 βδομαδες οφφ.

Απο εκει και περα δες μηπως εισαι αγχωμενος απο κάτι και σου βγαινει σε ψυχοσωματικό.

Nikolas_mk2
28-10-12, 22:19
Εχεις δουλέψει σε ψηλές στροφές το μοτέρ σου για καιρό και μάλλον το κουρασες! :green:
Το μουδιασμα στο στόμα δεν καταλαβαίνω βεβαια,εγω το παθαίνω αυτο κυρίως σε περιόδους αγχους...Ίσως το παράκανες με την διαρκεια και την ενταση των προπονησεων σου οπότε σε πρώτη φαση μια πλήρης αποχή τουλάχιστον 7-10 ημερων θα σε βοηθουσε πολύ,δεν χανεις την φορμα κα ιτην αντοχή σου σε μια βδομάδα,μην αγχωνεσαι...Γενικά εχεις αλλα θεματα,πχ.κοιμάσαι καλά το βραδυ,ξυπνάς με ταχυπαλμίες,''κοβονται'' ξαφνικά τα πόδια σου ενω περπατάς κτλ..?

stevevais
28-10-12, 22:22
Σιγουρα ξεκινα από 1-2 βδομαδες οφφ.

Απο εκει και περα δες μηπως εισαι αγχωμενος απο κάτι και σου βγαινει σε ψυχοσωματικό.

Ειμαι παρα πολυ αγχωμενος γιατι ειμαι ανεργος. Ενω λογω καταπονησης το θεωρω τουλαχιστον αναμενομενο να ειναι σωματικης φυσης σιγουρα ο ψυχολογικος παραγοντας ειναι εξισου εντονος.

stevevais
28-10-12, 22:26
Εχεις δουλέψει σε ψηλές στροφές το μοτέρ σου για καιρό και μάλλον το κουρασες! :green:
Ίσως το παράκανες με την διαρκεια και την ενταση των προπονησεων σου οπότε σε πρώτη φαση μια πλήρης αποχή τουλάχιστον 7 ημερων θα σε βοηθουσε πολύ,δεν χανεις την φορμα κα ιτην αντοχή σου σε μια βδομάδα,μην αγχωνεσαι...Γενικά εχεις αλλα θεματα,πχ.κοιμάσαι καλά το βραδυ,ξυπνάς με ταχυπαλμίες,''κοβονται'' ξαφνικά τα πόδια σου ενω περπατάς κτλ..?

Βασικα γυμναστικη κανω και για να ξεσπασω το αγχος μου οποτε μια εβδομαδα εκτος χωρις να κανω απολυτως τπτ μου φαινεται τραγικο. Γιαυτο σκεφτηκα το χαλαρο κολυμπι και το περπατημα. Αλλα αν πρεπει να χαλαρωσω τελειως τι να κανω... αν ειναι να παθω τπτ χειροτερο....

Ξυπναω μερικες φορες με ταχυπαλμιες αλλα επειδη εκοψα το τσιγαρο και κανω εντατικα γυμναστικη που με ξεαγχωνει ξυπναω καλυτερα πλεον. Ο υπνος ναι ειναι κανονικος. Εκτος απ το οτι καμια φορα ξυπναω νωρις με ταχυπαλμιες και εντονη αναγκη να παω τουαλετα και να φαω. Να μου κοβονται τα ποδια θυμαμαι οταν απολυθηκα απ τον στρατο πριν 3 χρονια που διαγνωστηκα με ελαφρια καταθλιψη ναι το παθαινα. Πλεον οχι εδω και πολυ καιρο. Να ναι καλα η γυμναστικη που με μετετρεψε απο λαπα σε σφιχτο και δυνατο και με αντοχη,

Nikolas_mk2
28-10-12, 22:44
Καταλαβαίνω απολυτα αλλά όλοι χρειαζονται ξεκούραση,ο ψυχολογικός παραγοντας ειναι πολύ σημαντικός οποτε αν θεωρείς οτι θα γινεις χειρότερα κανε κατι αρκετα πιο ελαφρυ την περιοδο αναπαυσης.....Αν σε ευχαριστεί το ηρεμο κολύμπι,ο περίπατος-σκεψου και κάτι αλλο που θα μπορούσες πχ.κανα ποδήλατο αλλα σε μορφή βολτας όμως για να ξεσκάσεις...Οτιδήποτε θα μπορούσε δλδ να κρατήσει το μυαλό σου απασχολημένο και να σε ανεβάσει γιατί πάντα το μυαλό παρασέρνει το σώμα... :thumbup:

stevevais
28-10-12, 23:15
Καταλαβαίνω απολυτα αλλά όλοι χρειαζονται ξεκούραση,ο ψυχολογικός παραγοντας ειναι πολύ σημαντικός οποτε αν θεωρείς οτι θα γινεις χειρότερα κανε κατι αρκετα πιο ελαφρυ την περιοδο αναπαυσης.....Αν σε ευχαριστεί το ηρεμο κολύμπι,ο περίπατος-σκεψου και κάτι αλλο που θα μπορούσες πχ.κανα ποδήλατο αλλα σε μορφή βολτας όμως για να ξεσκάσεις...Οτιδήποτε θα μπορούσε δλδ να κρατήσει το μυαλό σου απασχολημένο και να σε ανεβάσει γιατί πάντα το μυαλό παρασέρνει το σώμα... :thumbup:

To ηρεμο κολυμπι οχι μονο με ηρεμει σαν ψυχολογια αλλα φαινεται να βοηθαει το σωμα να αναρρωσει απο σωματικη καταπονηση.

Lao
29-10-12, 12:31
@stevevais, κάθε οργανισμός έχει τα όριά του, και όπως φαίνεται εσύ μόλις γνώρισες τα δικά σου.

Πρέπει να ακούς περισσότερο το σώμα σου. Όταν σου βαράει «καμπανάκια» οφείλεις να προσαρμόζεις τις δραστηριότητές σου, εκτός και αν θέλεις να προστεθούν και άλλα σωματικά προβλήματα πέραν αυτών που ήδη έχεις.

Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά ότι βρίσκεσαι σε μια δύσκολη φάση και έχω περάσει και εγώ από κάτι παρόμοιο.

Αυτό λοιπόν που έχω να σου προτείνω, είναι όσο μπορείς να βρίσκεις και άλλους τρόπους να φτιάχνεις την ψυχολογία σου, γιατί όταν περιορίζεσαι μόνο σε έναν, θα έρθει η στιγμή που - εκτός των άλλων - θα τον βαρεθείς και θα βρεθείς σε αδιέξοδο. Για να στο πω και αλλιώς, είναι εύκολο να προσκολληθείς, και οι προσκολλήσεις δεν έχουν καλά αποτελέσματα.

stevevais
02-11-12, 20:30
Σχεδον μια εβδομαδα μετα νιωθω πολυ καλυτερα. Απλα χαλαρωσα την ενταση και τη διαρκεια....αλλα δεν εκανα off.. δεν βρισκω τον λογο. Απο βδομαδα συνεχιζω στο ιδιο με μικρη αυξηση.

Ε κατι τετοια σε μαθαινουν να ακους το σωμα σου. Γιατι πχ παρολο που μειωσα ενταση (δλδ κιλα κτλ) ενιωσα οτι εκανα τις ασκησεις πολυ πιο σωστα απο πριν με τα πολλα κιλα. Mε λιγα λογια ειμαι βλακας και μεχρι τωρα απλα πιεζομουν χωρις αποτελεσμα.

Δευτερον εκανα "κουρα" με ασπιρινες και επιθεματα παγου. Στους ωμους. Ο παγος βοηθαει παρα πολυ την φλεγμονη.

TToni Shark
02-11-12, 21:27
Mην στεναχωριέσαι όλοι έχουμε περάσει στην ζωή μας από αυτήν την φάση;)

margarita02
03-11-12, 00:18
Σχεδον μια εβδομαδα μετα νιωθω πολυ καλυτερα. Απλα χαλαρωσα την ενταση και τη διαρκεια....αλλα δεν εκανα off.. δεν βρισκω τον λογο. Απο βδομαδα συνεχιζω στο ιδιο με μικρη αυξηση.

Ε κατι τετοια σε μαθαινουν να ακους το σωμα σου. Γιατι πχ παρολο που μειωσα ενταση (δλδ κιλα κτλ) ενιωσα οτι εκανα τις ασκησεις πολυ πιο σωστα απο πριν με τα πολλα κιλα. Mε λιγα λογια ειμαι βλακας και μεχρι τωρα απλα πιεζομουν χωρις αποτελεσμα.

Δευτερον εκανα "κουρα" με ασπιρινες και επιθεματα παγου. Στους ωμους. Ο παγος βοηθαει παρα πολυ την φλεγμονη.

Μια συμβουλή. Μην το παρακάνεις με τις ασπιρίνες. Θα έχεις πρόβλημα σε περίπτωση που χτυπήσεις έστω και ελαφρά. Εάν δεις αιμάτωμα πουθενά στο σώμα σου, μόλωπες δηλ., σταμάτα τες τελειώς. Δεν χρειάζονται κάθε μέρα. Κάτι που δεν ξέρει ο περισσότερος κόσμος είναι ότι η ασπιρίνη μένει στον οργανισμό για 12 μέρες.

Τα άλλα που μπορεί να προκαλέσει σε μακροχρόνια χρήση είναι γνωστά. Βοηθούν πολύ, το ξέρω, και ιδιαίτερα τώρα που πιάνουν και τα κρύα. Μην τις παίρνεις συνέχεια όμως. Εμένα κάποτε μου δημιούργησαν πρόβλημα. Νοσοκομείο έφτασα όπου και μου τα έψαλαν για τα καλά. Ευτυχώς δεν μου είχαν δημιουργήσει κάτι σοβαρό και όλα πέρασαν με τη διακοπή της. Η όλη περιπέτεια μετά από πέσιμο με το ποδήλατο και τεράστιους μόλωπες οι οποίοι δεν έλεγαν να περάσουν με τίποτα εξ αιτίας τους.