PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολύτες



-beba-
04-11-12, 21:03
Τον τελευταίο καιρό παθαίνω κράμπες συνέχεια και κάνοντας κάποιες εξετάσεις διαπίστωσα ότι μου έλειπαν ηλεκτρολύτες. Ξεκίνησα να πίνω ηλεκτρολύτες και διαπίστωσα το εξής. Όταν περάσει λίγη ώρα που έχω πιεί ηλεκτρολύτες νιώθω τσιμπήματα στο σώμα μου σαν να με χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα. Μου δημιουργεί μια πολύ δυσάρεστη κατάσταση. Ωστόσο ούτε αλάτι μπορώ να τρώω. Βάζω ελάχιστο αλάτι στο φαγητό μου. Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά....

Mikekan
04-11-12, 21:09
Ποιον ηλεκτρολυτη πήρες? Εγω με το Nutrend Isodrink έχω μείνει πολυ ευχαριστημένος!

beefmeup
04-11-12, 21:23
μπεμπα,ριξε μια ματια εδω μπας κ βρεις τπτ που να βοηθαει..

Hλεκτρολύτες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1027-Hλεκτρολύτες)

margarita02
05-11-12, 00:54
Τον τελευταίο καιρό παθαίνω κράμπες συνέχεια και κάνοντας κάποιες εξετάσεις διαπίστωσα ότι μου έλειπαν ηλεκτρολύτες. Ξεκίνησα να πίνω ηλεκτρολύτες και διαπίστωσα το εξής. Όταν περάσει λίγη ώρα που έχω πιεί ηλεκτρολύτες νιώθω τσιμπήματα στο σώμα μου σαν να με χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα. Μου δημιουργεί μια πολύ δυσάρεστη κατάσταση. Ωστόσο ούτε αλάτι μπορώ να τρώω. Βάζω ελάχιστο αλάτι στο φαγητό μου. Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά....

Είχες δηλ. χαμηλό νάτριο και κάλιο; Εάν ιδρώνεις πολύ νάτριο θα πρέπει να αναπληρώνεις αναγκαστικά. Και εάν ήταν αρκετά χαμηλά μάλλον θα χρειαστεί να αλατίζεις τα φαγητά σου περισσότερο. Επίσης, μην ξεχνάς τα φρούτα.

Το almora που έπαιρνα εγώ καμιά φορά τα καλοκαίρια με τις ζέστες δεν κάνει τσιμπήματα. Το δίνουν και στα μωρά. Δεν είναι όμως λύση. Φτιάξε διατροφή.

-beba-
05-11-12, 21:43
Είχες δηλ. χαμηλό νάτριο και κάλιο; Εάν ιδρώνεις πολύ νάτριο θα πρέπει να αναπληρώνεις αναγκαστικά. Και εάν ήταν αρκετά χαμηλά μάλλον θα χρειαστεί να αλατίζεις τα φαγητά σου περισσότερο. Επίσης, μην ξεχνάς τα φρούτα.

Το almora που έπαιρνα εγώ καμιά φορά τα καλοκαίρια με τις ζέστες δεν κάνει τσιμπήματα. Το δίνουν και στα μωρά. Δεν είναι όμως λύση. Φτιάξε διατροφή.

Προσπαθώ να το βελτιώσω με την διατροφή αλλά μου είναι αδύνατο να τρώω πολύ αλάτι. Τι πολύ δηλαδή..... βάζω ελάχιστο στο φαγητό. Οποιος τρώωει από τα φαγητα που φτάχνω μου λέει πως είναι τελέιως ανάλατα. Για αυτό καταφευγω στους ηλεκτρολύτες.

margarita02
05-11-12, 23:02
Προσπαθώ να το βελτιώσω με την διατροφή αλλά μου είναι αδύνατο να τρώω πολύ αλάτι. Τι πολύ δηλαδή..... βάζω ελάχιστο στο φαγητό. Οποιος τρώωει από τα φαγητα που φτάχνω μου λέει πως είναι τελέιως ανάλατα. Για αυτό καταφευγω στους ηλεκτρολύτες.

Το νάτριο είναι θέμα και περισσότερο το καλοκαίρι και τις συνεχόμενες ζέστες. Ειδικά για όσους από εμάς δεν καταναλώνουμε συσκευασμένα, αλμυρά τυριά και αλλαντικά, ψωμί, γαριδάκια, πατατάκια και δεν ξέρω εγώ τι, λίγο να τρέξεις, λίγο να ιδρώσεις, όσο και να ρίξεις μετά στο φαγητό, δεν αναπληρώνεται εύκολα. Πόσο πια να ρίξεις, δεν τρώγεται μετά.

Τί να σου πω. Εάν προτιμάς να πίνεις ηλεκτρολύτες που έχουν και χίλια δυο άλλα μέσα, από το να προσθέτεις λίγο παραπάνω αλάτι οκ. Καλύτερα χρησιμοποίησέ τους τώρα μέχρι να έρθουν στα νορμάλ τους γιατί μόνο με το αλάτι στο φαγητό θα δυσκολευτείς. Δεν θα ξέρεις δηλ. και πόσο να ρίξεις. Δοκίμασε και το Ιμαλαϊων για καμιά αλλαγή. Ίσως σου φανεί πιο συμπαθητικό, ρίξε και μια ματιά στο νετ για πληροφορίες. Έχει κι άλλες ιδιότητες λένε που ίσως σε ενδιαφέρουν.
Μετά βλέπεις.

Πόσο ήταν το νάτριό σου θυμάσαι; Τα είδε γιατρός; Α, ναι. Και φρούτα. Μόνο του το νάτριο όσο χαμηλά κι αν είναι θέλει κι άλλους ηλεκτρολύτες για να υπάρχει ισορροπία που θα βρεις κυρίως στα φρέσκα φρούτα. Τους ηλεκτρολύτες συμπληρωματικά τους πίνουμε επειδή υποτίθεται της διατροφής δεν μας αρκούν λόγω του πιο δραστήριου τρόπου ζωής. Δες αυτούς μεθαύριο στο μαραθώνιο που είναι εφοδιασμένοι με salt stiks. Είναι μεγάλο θέμα.

Καλύτερα πάρτους μέχρι να έρθουν οι τιμές στα φυσιολογικά και πάρτο απόφαση να προσθέτεις αλάτι κανονικά στο φαγητό. Δύσκολο αλλά εσένα που είναι χαμηλά καλό θα σου κάνει. Κάντο μια φορά αλμυρό και θα δεις αμέσως διαφορά.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 09:03
Νa,K,Mg,Ca,Cl
Mε το Κάλιο το κύριο ενδοκυττάριο στοιχείο,το Νάτριο του κύριο εξωκυττάριο,το μαγνήσιο απαραίτητο για την μυική συστολή,όπως και το κάλσιο.Το χλώριο συστατικό του ιδρώτα που δρα ως ψυκτικός μηχανισμός με την εξάτμιση του.
Τα ισοτονικά ροφήματα αποκαθιστούν την υπογγαιμία και βοηθούν σε μια καλύτερη ενυδάτωση αφού με την περιεκτικότητα τους σε νάτριο ωθούν σε περαιτέρω κατανάλωση νερού.

http://gtoul.com/?p=3232