PDA

Επιστροφή στο Forum : Bodybuilding + πρόβλημα στην όραση.



Spy12
06-11-12, 22:24
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.
Είμαι 22 χρονών και ασχολούμαι γύρω στα 4 χρόνια με τα γυμναστήριο..φυσικά ανάμεσα σε αυτά τα χρόνια έκανα κάποια διαλείμματα.
Για περίπου 6 μήνες τον τελευταίο χρόνο σταμάτησα τελείως το γυμναστήριο και εδώ και 5 μήνες άρχισα να ασχολούμαι πιό σοβαρά από κάθε άλλη φορά.

Παρουσίαστηκε ένα ενοχλητικό πρόβλημα στην όραση, το τελευταίο μήνα, έβλεπα δηλαδή κατά τη διάρκεια της προπόνησης αλλά κυριως μετά, κάτι πράγματα σαν σκιές/μυγάκια. --> σαν αυτά
http://youtu.be/UGj5tRzQIU0. Κάθε φορά που κοιτάω σε άσπρη επιφάνεια η στην οθόνη του υπολογιστή τα βλέπω.

Επειδή η κατάσταση δεν βελτιώθηκε αναγκάστηκα να δω έναν οφθαλμίατρο που μετά από εξέταση μου εξήγησε ότι είναι φυσικό, αλλά όχι στη συχνότητα που τα βλέπω εγώ και συμβαίνει κυρίως επειδή είμαι μύωπας με αρκετούς βαθμούς. Μου συνέστησε λοιπόν να μην σηκώνω πολλά βάρη στο γυμναστήριο και να μειώσω στο μισό τα κιλά, και ότι με τα μισά κιλά θα έβλεπα τα ίδια αποτελέσματα στο σώμα μου και μπλα..μπλα..μπλα...Αλλίως μπορεί να μεγάλωναν τα συμπτώματα και να προχωρήσω σε αποκόλληση αμφιβληστροειδούς.

Δηλαδή ουσιαστικά να μην μπορώ να χαρώ καμία προπόνηση, γιατί χωρίς να ανεβάζω κιλά θα μένω πάντα στα ίδια αποτελέσματα και πάντα θα είμαι με ένα φόβο.

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι τι έκανε??

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα:unsure:....

cos
07-11-12, 10:10
Φίλε μου έχω το ίδο πρόβλημα εδώ και 6 χόνια. Έχω 6 βαθμούς μυωπία και μετά από ένα δυνατό φτάρνισμα μου εμφανίστηκαν αυτά τα "μυγάκια". Πήγα στο γιατρό τότε και μου είπε ότι αυτό λέγεται "αποκόλληση υαλώδους" και θα είναι μόνιμο αλλά πρέπει να προσέχω για να μην πάθω αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. Μου είπε να μην φταρνίζομαι με μεγάλη ένταση και να μην ζορίζομαι πάρα πολύ. Του είπα οτι πάω γυμναστήριο και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός αν ζορίζομαι πάρα πολύ (μου είπε σαν παράδειγμα "όσο ζορίζονται οι γυναίκες στη γέννα :unsure:"). Πάντως εγώ συνέχισα κανονικά το γυμναστήριο και δεν έχω δει καμιά μεταβολή προς το χειρότερο. Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα αλλά είναι σπαστικό να βλέπεις "τα μυγάκια" να πηγαίνουν πέρα - δώθε :turtle:, ειδικά στο διάβασμα...
Ελπίζω να βοήθησα. :welcome:

Spy12
07-11-12, 10:53
Ναι φυσικά και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έτσι ακριβώς είναι πολύ κουραστικό.
Το θέμα είναι ότι το γυμναστήριο είναι τρόπος ζωής και δεν μπορώ να το ευχαριστιέμαι με ημίμετρα.. Η θα τα δίνω όλα σε κάθε προπόνηση και θα γυρνάω σπίτι ευχαριστημένος.. αλλιώς δεν το ευχαριστιέμαι..
Ίσως πρέπει να ρωτήσω και έναν γιατρό ειδικό πάνω στην άθληση.. Ξέρετε ίσως κάποιον καλό στη Θεσσαλονίκη??

magavaTOUT
07-11-12, 13:20
και νομιζα οτι ημουν ο μονος! χα! Φιλε εγω τα συγκεκριμενα αρχισα να τα βλεπω πριν απο 5 χρονια περιπου. Τοτε δεν ειχα καθολου ενασχοληση με βαρη. Οταν πηγα να κοιταξω τα ματια μου για μυωπια(εχω 1.75-1.25) ο οφθαλμιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο και αν μην του δινω καν σημασια. Εμενα μου εμφανιζοντα παντως περισσοτερο οταν ειμαι σε εξωτερικους χωρους,κοιτωντας τον ουρανο πχ.

cos
07-11-12, 14:04
Βασικά δεν νομίζω να χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Σε λίγο καιρό δεν θα τους δίνεις καθόλου σημασία. Θα σε κουράζουν μόνο σε άσπρο φόντο (π.χ. οθόνη, βιβλία κλπ). Αυτό που θυμάμαι να μου είχε πει ο γιατρός είναι οτι το ανησυχητικό είναι αν αρχίσεις και βλέπεις πολύ μικρές λαμψεις σε ένα σημείο του ματιού :shock:

Spy12
07-11-12, 14:49
τι να πω ρε παιδιά.. εμένα με αποθάρρυνε πολύ ο οφθαλμίατρος και μου είπε να το προσέχω το θέμα κυρίως επειδή είμαι μύωπας με αρκετούς βαθμούς, αλλιώς ούτε εγώ θα είχα θέμα..
η πρόταση του να κάνω με λιγότερα κιλά βάρη μου φάνηκα αστεία γιατί μάλλον δεν ασχολείται ιδιαίτερα πολύ με βάρη. Είναι δυνατόν όλη σου τη ζωή να δουλεύεις με λίγα βάρη? στην ουσία δεν κάνεις τίποτα και μένεις πάντα στα ίδια..

Πραγματικά δεν ξέρω ενώ είχα τόσο όρεξη και άρχιζα να βλέπω αποτελέσματα στο σώμα μου έρχεται κάτι τέτοιο και στη σπάει τελείως..

P.s και επιμένω μήπως γνωρίζετε κάποιον καλό αθλίατρο στη θεσσαλονίκη?? ίσως μου έδινε μία άλλη συμβουλή! :thumbup:

thanκs σε όλους για τις απαντήσεις ¨)

ippokratis
07-11-12, 15:40
Εμένα ο οφθαλμίατρος μου είχε πει ότι με την πίεση από τα βάρη μπορεί να ανέβει και η μυωπία.
τώρα για αποκόλληση αμφιβληστροειδούς δεν ξέρω...
θέλει πάντως προσοχή το θέμα κι εγώ το έχω συχνά στο νου μου όταν πιέζομαι πολύ.

COBRA_STYLE
07-11-12, 16:15
για ρωτα τον αν με το laser φευγει το προβλημα.Γιατι απο οσο ξερω,με το λειζερ βαζεις τον αμφιβληστροειδη στη θεση του...γιατι η μυωπια ειναι αυτο το πραμα,η μετακινηση του απο την αρχικη του θεση.

TRIANTAFYLLOU
07-11-12, 19:44
εφόσον υπάρχει ιατρική διάγνωση και λέει για κάποιες προφυλλάξεις εδω ότι και να λέμε άκυρο θα είναι , μιας και μιλάμε για μάτια και όχι τρόπο χορήγησης κάποιου συμπληρώματος .

δεν είναι απόλυτο ότι όποιος ζορίζετε θα πάθει αποκόλληση αμφιβληστροειδούς ,ενω έχει ιστορικό με τα μάτια του , αλλα ούτε και απίθανο έστω και ενα μικρό ποσοστο να υπάρχουν πιθανότητες χρειάζετε προσοχή , εγω έχω εδω και χρόνια περιπτώσεις με πρόβλημα στα μάτια και ζοριζόταν αλλα δεν έπαθαν κατι αλλα αυτο δεν αποκλείει κιόλας να συμβεί , οπότε καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου που λένε , αν και δεν μιλάμε για ζόρισμα νορμάλ αλλα σε υπερβολικό βαθμό κάτω απο τρομερή πίεση σε βασικές ασκήσεις που ανεβάζουν τρομερα την πίεση και σαν συνέπεια και την πίεση των ματιών , γιατι και τα μάτια ανεβάζουν πίεση και αυτη έχει αρνητικές συνέπειες στο φίλμ του ματιού που είναι ο αμφιβληστροειδής καταγράφει την εικόνα και μετα μέσω ενός καλωδίου usb το οπτικό νεύρο δηλαδή στέλνει το σήμα στον εγκέφαλο

απλα αυτη η πάθηση και αποκόλληση περισσότερο συναντάτε σε άτομα μεσης και μεγάλης ηλικίας , αλλα πάντα μετα την ιατρική εκτίμηση συνηστάτε προσοχή και ούτε πρόκειτε να μειωθεί η μυική ανάπτυξη κάποιου αν γυμνάζετε σκληρά μεν αλλα μεσα στα όρια

Spy12
07-11-12, 22:12
ναι σίγουρα και εμένα η ιατρική διάγνωση με κάνει πίσω από το να ξαναμπώ στο γυμναστήριο.. δεν ξέρω εγώ τουλάχιστον πριν να αρχίσω να ανεβάζω κιλά πολλά, δεν είχα παρατηρήσει καθόλου αυτές τις σκιές..
τι να πώ δεν ξέρω ίσως να περιοριστώ σε βασικές ασκήσεις με πολύ λίγα κιλά και να κάνω παράλληλα και κάποιο άλλο άθλημα (πχ. μπάσκετ, τέννις, κολύμβηση).. αλλά η αλήθεια είναι ότι και έτσι δεν θα έχω την μυική ανάπτυξη που πάντα επιθυμούσα...

Spy12
07-11-12, 22:14
όσο για lazer ναι τον ρώτησα, και μου είπε ότι και πάλι δεν διορθώνεται το πρόβλημα και εγκυμονεί ο ίδιος κίνδυνος...

koukoutsaki
07-11-12, 22:30
ενα λεπτο ,δηλαδη κι αν κανει καποιος λειζερ για τη μυωπια εξακολουθει ο ιδιος κινδυνος εννοεις ??:unsure:

λιγο οφφ, αλλα μια και αναφερθηκε κατι παραπανω, αυτο ισχυει κ για τοκετο που λενε κατι παρομοιο?

Χρήστος Τριανταφύλλου
07-11-12, 23:30
Σαν μυωπας απο μικρος κ επειδη πριν 4 χρονια εκανα μυωπικο καταρακτη στο ενα ματι (δυστηχως νωρις) ,εχω αρκετη εμπειρια στο θεμα σαν παθων. Αυτη την στιγμη εχει μπερδευτει η μυωπια η πρεσβυωπια κ ο πολυεστιακος φακος του καταρακτη κ η υποθεση εχει γινει λιγο πολυπλοκη:P.
Γι αυτο στη επιλογη γιαλιων κανω μονος μου τον γιατρο αναλογα με την αποσταση που θελω να βλεπω. Φυσικα ξεκιναω σαν βαση με την διαγνωση του γιατρου μου που εμπιστευομαι.
Μετα τον καταρακτη βλεπω κ εγω αυτα τα μυγακια κ ειναι οπως σου ειπε ο γιατρος σου απο τον υαλωδη.

Στο θεμα τωρα που σε απασχολει εχω να σε συμβουλευσω ,οταν κανεις μια ασκηση κ ζοριζεσαι ,να προσπαθεις να μην μεταφερεις οσο ειναι δυνατον την ενταση κ την πιεση στο κεφαλι αλλα να την περιοριζεις μονο στον μυ που εξασκεις.
Δεν ξερω αν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω ,αλλα προσπαθησε το. Σε αλλες ασκησεις αυτο ειναι πιο ευκολο κ σε αλλες πιο δυσκολο. Πχ το σκουωτ κ οι κοπηλατικες μπαρας που εισαι σκυφτος ειναι πιο δυσκολο.
Παντως προσπαθησε αυτη την εφαρμογη κ θα μπορεις να κανεις αξιοπρεπη κιλα ,χωρις απαραιτητα να ζοριζεις πολυ τα ματια;)

TRIANTAFYLLOU
08-11-12, 00:43
ο Χρήστος σαν παθών τα λέει πολυ καλα δεν έχει να κάνει μόνο με τα βάρη αυτο απλα και σε άλλη μορφη άσκησης που θα ζοριστούμε σε υπερπροσπάθεια απλα ίσως στα βαρη με την πίεση να είναι πιο έντονο αλλα μην τραγικοποιούμε τα πράματα

και αυτο που είπε ο χρήστος σχετικα με την ένταση είναι σωστο και μπορεί κάποιος να ελέγχει και να απομονώνει την ένταση στο μυ και όχι στο κεφάλι που πολλες φορες τζάμπα ζοριζόμαστε και μελανιάζουμε χωρίς λόγο , δεν σημαίνει με το που θα τουμπανιάσουμε και θα βγούν φλέβες και στο κεφάλι κάνουμε καλύτερη και πιο επικοδομητική προπόνηση , γι αυτο και λέμε όλα υπο προυποθέσεις

τωρα τελευταία δεν ξέρω απο το κομπιούτερ είναι? και μενα αρχίζουν και κάνουν πουλάκια τα μάτια μου και ενω μακρυα βλέπω σαν να έχω διόπτρες κοντα αρχίζω και αυξομοιώνω την απόσταση αν θέλω να διαβάσω κατι με ψιλά γράμματα , είχα δοκιμάσει κατι γυαλια με μικρό νούμερο πρεσβυοπίας νομίζω και έβλεπα καλύτερα και λέω έχει γούστο να χρειάζομαι κανα τέτοιο αξεσουάρ και θα το παίζω μετα διανοούμενος θα αφήσω και μουσάκι προφέσορας :P

Metalhead|T|
08-11-12, 01:33
τωρα τελευταία δεν ξέρω απο το κομπιούτερ είναι? και μενα αρχίζουν και κάνουν πουλάκια τα μάτια μου και ενω μακρυα βλέπω σαν να έχω διόπτρες κοντα αρχίζω και αυξομοιώνω την απόσταση αν θέλω να διαβάσω κατι με ψιλά γράμματα , είχα δοκιμάσει κατι γυαλια με μικρό νούμερο πρεσβυοπίας νομίζω και έβλεπα καλύτερα και λέω έχει γούστο να χρειάζομαι κανα τέτοιο αξεσουάρ και θα το παίζω μετα διανοούμενος θα αφήσω και μουσάκι προφέσορας :P

δεν ξέρω την ηλικία σου αλλα πιθανότατα ειναι αρχη πρεσβυωπίας....


το είχα και εγω απορία (καθότι εχω μεν αλλα πολύ χαμηλες τιμες μυωπιας) γιατι δεν εχει τύχει παρα μόνο μια φορα να δω σε αγωνες ΒΒ ατομο με γυαλιά...φοράνε φακούς? ή απλα τα ποσοστά μυωπίας εινια πολύ χαμηλα στους αθλητες ΒΒ?

TRIANTAFYLLOU
08-11-12, 02:30
δεν ξέρω την ηλικία σου αλλα πιθανότατα ειναι αρχη πρεσβυωπίας....


το είχα και εγω απορία (καθότι εχω μεν αλλα πολύ χαμηλες τιμες μυωπιας) γιατι δεν εχει τύχει παρα μόνο μια φορα να δω σε αγωνες ΒΒ ατομο με γυαλιά...φοράνε φακούς? ή απλα τα ποσοστά μυωπίας εινια πολύ χαμηλα στους αθλητες ΒΒ?

και οι ββερ έχουν θέμα με τα μάτια όπως όλος ο κόσμος απλα πάνω στην σκηνή έτσι κι αλλιώς δεν θα έχουν και το κέντημα μαζί να κεντήσουν οπότε τα γυαλια δεν χρειάζονται λίγο πολυ θα βρεί το δρόμο ό άλλος να πατήσει στην σκηνή , εκτός κάποιων με υψηλό βαθμό μυωπίας που εκεί μπορεί να φοράν και γυαλιά η φακούς επαφής , αλλα εγω έχω φίλους συναθλητές που φοράνε χρόνια γυαλια αλλα δεν τα φοράνε στην σκηνή και άλλους μετα τα 45 αρχισαν να φοράν .

και γω εδω που τα λέμε δεν είμαι και μικρός , γαιδούρι αν ήμουνα θα είχα ψωφήσει 2 φορές , με δεδομένο τα χρόνια που ζούν τα γαιδούρια , 47 είμαι στα 48 , και λίγο να καεί η μικρή σκάλα φυσιολογικό είναι , δεν φοράω γυαλια ακόμα απλα στο διάβασμα καμια φορα στα ψιλά γράμματα υπάρχει μια διαφορα , αλλα μικρό το κακό το θέμα είναι να μην δεν βλέπουμε να βάλουμε το κλειδί στην κλειδαρια :P
προσοχή ακόμα και σε μικρές ηλικίες τα μάτια απο τις οθόνες του υπολογιστη όταν είναι πολλες ώρες και όταν έχουμε δείγματα προβλήματος στηνόραση μετράει να πάμε έγκαιρα σε οφθαλμίατρο , γιατι έτσι περιορίζουμε την ζημια και προλαμβάνουμε τα χειρότερα, γιατι τα μάτια είναι απο τα βασικότερα και ευαίσθητα όργανα του σώματος και θέλουν προσοχή

SHRED
08-11-12, 04:34
είμαι μύωπας με αρκετούς βαθμούς. Μου συνέστησε λοιπόν να μην σηκώνω πολλά βάρη στο γυμναστήριο και να μειώσω στο μισό τα κιλά, και ότι με τα μισά κιλά θα έβλεπα τα ίδια αποτελέσματα στο σώμα μου και μπλα..μπλα..μπλα...Αλλίως μπορεί να μεγάλωναν τα συμπτώματα και να προχωρήσω σε αποκόλληση αμφιβληστροειδούς.


Ναι είναι πιο σπάνιο αλλά μπορεί όντως να συμβεί, έχει συμβεί σε παιδί στο gym που πήγαινα παλιά...Η συμβουλή μου είναι ένας συνδυασμός απο την συμβουλή που σου δωσε ο γιατρός και την συμβουλή του ΧΡΗΣΤΟΣ1961 η οποία είναι πολύ χρήσιμη γενικά και σε όσους δεν έχουν πρόβλημα. Ξέρω καλό οφθαλμίατρο στην θεσσ. αν θέλεις μπορώ να σου στείλω σε πμ. Μην ψάχνεις αθλήατρους και τέτοια, σε οφθαλμίατρο θα πας. Τα μάτια είναι ίδια για όλους.

Πάντως συμβαίνει σε πολλούς απ'ότι φαίνεται μαζί και σε μένα συνέχεια όμως, να τώρα που γράφω βλέπω μύγες...


56575

TRIANTAFYLLOU
08-11-12, 18:19
αυτα τα φιδάκια σαν μικροοργανισμοι στο μικροσκόπιο τα έβλεπα απο πιτσιρικάς αν συγκεντρωνόμουν να κοιταζω κάπου στο κενό και μάλιστα τοτε το μάτι ήταν αετίσιο , δεν έχουν αυτα να κάνουν με μυωπία η πρεσβυωπία .
το πρόβλημα εστιάζετε όταν αρχίζουμε και στο διάβασμα αυξομοιώνουμε την απόσταση να δούμε καθαρα το κείμενο η μακρυα η την νύχτα δεν βλέπουμε καλα όπως πρίν , η βλέπουμε σκιές και θολή εικόνα χωρίς ξεκάθαρο διαχωρισμό , μπορεί πχ να βλέπει κάποιος πρόσωπο και να μην βλέπει λεπτομέρεια να ξεχωρίσει

Spy12
08-11-12, 19:27
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Σήμερα αποφάσισα και είδα και έναν ακόμα οφθαλμίατρο, ο οποίος με καθησύχασε, λέγοντας μου ότι δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι στο τρόπο ζωής μου και ότι τα "μυγάκια" αυτά τα παρατηρούν οι περισσότεροι άνθρωποι.
Τώρα κατά πόσο ο καθένας πέρνει ρίσκα και συνεχίζει να πιέζεται είναι θέμα ανθρώπου. Εγώ θα συνεχίσω το γυμναστήριο αφενός θα πέσω λίγο στα κιλά και ασ χάσω σε απόδοση, τουλάχιστον δεν θα το σταματήσω.. Αφετέρου θα χρησιμοποιήσω και τη πρόταση του ΧΡΗΣΤΟΣ1961 και θα επικεντρώνομαι περισσότερο σε κάθε μυ.

Θα δείξει να ειστε καλά και keep on :weights:

Χριστοφορος123
08-11-12, 22:11
Αυτα τα μυγακια που λες τα βλεπει και η μανα μου.....
Κυριως οταν ξυπναει αλλα και καθ'ολη τη διαρκεια της μερας