PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στο γόνατο κατα την διάρκεια εφηβείας



Salamineos
06-11-12, 22:24
Γεια σας,
τους τελευταιους 4 μήνες εχω πόνο στο εσσωτερικό μέρος της επιγονατίδας. Ο πόνος αυξάνεται οταν κανω ποδήλατο ή ασκήσεις στο γυμναστηριο για πόδια. Μήπως είναι ο χόνδρος ή το αρθρικό υγρό?

SPARTA
16-02-13, 00:50
Γεια σας,
τους τελευταιους 4 μήνες εχω πόνο στο εσσωτερικό μέρος της επιγονατίδας. Ο πόνος αυξάνεται οταν κανω ποδήλατο ή ασκήσεις στο γυμναστηριο για πόδια. Μήπως είναι ο χόνδρος ή το αρθρικό υγρό?
το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.πηγα μια μερα στον γιατρο και με λεει χονδροπαθεια.
δεν ειναι τιποτα μην ανησιχεις με ειπε με τον καιρο θα φυγει ο πονος.
μετα απο ενα μια εφυγε ο πονος.

Χριστοφορος123
16-02-13, 12:07
Το εχει ενας φιλος μου και του ειπε ο γιατρος πως ειναι επειδη παιρνει υψος αποτομα και του ειπε να μην κανει τιποτα το οποιο ζορισει το γονατο!
Μονο κολυμβι

Polyneikos
16-02-13, 13:28
Γεια σας,
τους τελευταιους 4 μήνες εχω πόνο στο εσσωτερικό μέρος της επιγονατίδας. Ο πόνος αυξάνεται οταν κανω ποδήλατο ή ασκήσεις στο γυμναστηριο για πόδια. Μήπως είναι ο χόνδρος ή το αρθρικό υγρό?

Ειναιο πολλές οι περιπτωσεις που μπορεί να υπάρχουν σε αυτό το σημείο,μονο κλινική εξέταση από ορθοπεδικό ή μια μαγνητική τομογραφία μπορουν να σου δείξουν σίγουρα το πρόβλημα.

giorgos th.
16-02-13, 14:42
Συνηθως στος εφηβους εμφανιζεται χονδρομαλακινση επιγονατιδος...Κανε λιγο ποδηλατακι σε χαλαρους ρυθμους και ξεκινα με τον γυμναστη σου να δουλευεις κυριως ισομετρικες ασκησεις τετρακεφαλου και ιδιαιτερα εσω πλατυ.
Παγο παντα μετα την προπονηση ενα δεκαλεπτακι..

Lao
16-02-13, 16:14
Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα στην εφηβεία, λόγω ύψους είχα πετάξει κάτι σαν όγκο/κοκκαλάκι εκεί το οποίο με τον καιρό απορροφήθηκε.

Θυμάμαι αρχικά είχα πάει σε έναν κομπογιαννίτη γιατρό ο οποίος ήθελε να με βάλει στο χειρουργείο. Ευτυχώς βρήκα έναν σοβαρό ΓΙΑΤΡΟ που να μην κοιτάει τόσο τα λεφτά, μου είπε να μην ασχοληθώ, να κάνω υπομονή και θα περνούσε.

Ευτυχώς τον άκουσα και όλα καλά...

ΠΡΟΣΟΧΗ στους γιατρούς, υπάρχουν πολλοί σωστοί που κοιτάνε πραγματικά να σε θεραπεύσουν, υπάρχουν όμως και πολλά κοράκια που ανοίγουν ιστορίες.