PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυγά



Σελίδες : 1 [2] 3

eri_87
29-03-11, 17:07
ε αμα ειναι και σπιτικα πολυ μεγαλυτερο το κριμα...

Ναι ρε, τί λες, κρίμα είναι! Κι εμας τώρα που άρχισαν κ γεννάνε οι κότες (όλο το χειμώνα αγοράζαμε :sneaky:) τρώω ολόκληρα κατά βάση! Και είναι κ κάτι μεγάλα... :banana:

PEGY
29-03-11, 18:37
Εγώ πάντως εγώ τους κρόκους δεν τους πετάω τους δίνω στο πουλάκι μου!:P

......... έχω μια καρδερίνα μην παρεξηγηθώ! :green::green:

:green::green::green:

κ εγώ αυτό έκανα.....

SeXperT
30-03-11, 21:58
με 4 ασπραδια και 2 κροκους τη μερα δεν εχεις προβλημα...

εγω τωρα αρχησα τρωω 3... σε λιγο καιρο θα παω για εξετασεις και θα σας ενημερωσω...

willy
31-03-11, 09:13
Αυγα= δυσκοιλιότητα

Ισχυει ?

Δεν γνωρίζω αν φέρνουν δυσκοιλιότητα τα αυγά, πάντως είχα κάποτε πρόβλημα και μου πρότεινε ο γιατρός να τρώω καθημερινά ακτινίδια.

Τρώγε 1-2 την ημέρα!!!


Μαρμελάδα θα βγαίνουν!! :green:


Σου μιλάει ένας πρώην παθόν! ;)

PMalamas
31-03-11, 10:52
Μαρμελάδα θα βγαίνουν!! :green:
;)

:rolf::rolf::rolf::rolf:

Μπα δεν νομιζω να ισχυει αυτο για τα αβγα ισα ισα το αντιθετο ειχα ακουσει..

giannis64
31-03-11, 16:48
παιδια περασε η μεταφορικη..;)

willy
31-03-11, 17:40
:rolf::rolf::rolf::rolf:

Μπα δεν νομιζω να ισχυει αυτο για τα αβγα ισα ισα το αντιθετο ειχα ακουσει..


Τι εννοείς; :unsure: Ότι δεν θα βγαίνουν "μαρμελάδα" ? :green:


Υ.Γ. Συγνώμη αλλά με έχουν πιάσει τα γέλια, με όλο το σεβασμό έτσι; :green:

PMalamas
31-03-11, 17:50
Τι εννοείς; :unsure: Ότι δεν θα βγαίνουν "μαρμελάδα" ? :green:


Υ.Γ. Συγνώμη αλλά με έχουν πιάσει τα γέλια, με όλο το σεβασμό έτσι; :green:

Μα εσυ το λες πιο πανω και ρωτας εμενα τι εννοω?

willy
31-03-11, 17:52
Μα εσυ το λες πιο πανω και ρωτας εμενα τι εννοω?


Συγνώμη, αντελήφθην λάθος! ;)

Marine
31-03-11, 18:25
Ο κροκος εχει λεκιθινη..καντε μια ερευνα στο google τι κανει η λεκιθινη

giannis64
01-04-11, 16:10
καποια ποστ μεταφερθηκαν εδω Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής ΙΙ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9221-Γενικές-Ερωτήσεις-Διατροφής-ΙΙ)

τα επομενα οφ τα βλεπω να τα διαγραφω τελειως.
νομιζω πως ξερετε ολοι να κανετε κουοτ και να μεταφερεται τις συζητησεις σας στα αναλογα θεματα.

NASSER
04-04-11, 10:27
Ο κροκος εχει λεκιθινη..καντε μια ερευνα στο google τι κανει η λεκιθινη




ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Η λεκιθίνη είναι μια λιπαρή ουσία που παράγεται από το συκώτι και συντίθεται από χολίνη. Είναι επίσης παρούσα σε μερικά τρόφιμα. Η λεκιθίνη πήρε την ονομασία της από την ελληνική λέξη για τον κρόκο του αυγού (λέκι-θος). Αποτελείται από φωσφατιδυλοχολίνες, οι οποίες είναι μια ομάδα φωσφολιπιδίων που το καθένα παράγεται από γλυκερόλη, φώσφορο, χολίνη και δύο λιπαρά οξέα που ποικίλουν κάθε φορά. Παρόλα αυτά, ο όρος λεκιθίνη συχνά περιγράφει μια ευρύτερη ομάδα ουσιών δηλαδή, φωσφατιδυλοχολίνη μαζί με φωσφατιδυλοϊνοσιτόλη, φωσφατιδυλοαιθανολαμίνη, φωσφατιδυλοσερίνη και ελεύθερα λιπαρά οξέα, χολίνη και ινοσιτόλη.

ΔΡΑΣΗ
Η λεκιθίνη είναι μια πολύ πλούσια πρωταρχική πηγή χολίνης, η οποία είναι απαραίτητη για τη δημιουργία της ακετυλοχολίνης, ενός νευροδιαβιβαστή που είναι ιδιαίτερα σημαντικός για τη φυσιολογική εγκεφαλική λειτουργία.
Η φωσφατιδυλοχολίνη της λεκιθίνης δρα ως δομικό συστατικό των κυτταρικών μεμβρανών και είναι επίσης γαλακτωματοποιητικό συστατικό της χολής.
Η λεκιθίνη αυξάνει την απέκκριση των αποβλήτων από ουδέτερα στεροειδή μόρια. Αυτό μπορεί να μειώσει την απορρόφηση της διατροφικής χοληστερόλης από τα περιεχόμενα του εντέρου, ενώ μπορεί επίσης να περιορίσει την επαναπορρόφηση της ενδογενούς χοληστερόλης από τη ροή του αίματος.

ΩΦΕΛΕΙΑ ΛΗΨΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΛΕΚΙΘΙΝΗΣ
Υψηλή Χοληστερόλη
Η λεκιθίνη μπορεί να είναι αποτελεσματική στη μείωση των υψηλών επιπέδων λιπιδίων στο αίμα, αλλά για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει να λαμβάνεται σε υψηλές ποσότητες (1).
Χολολιθίαση
Η λεκιθίνη μπορεί να αυξήσει την ικανότητα που έχει η χολή να διαλύει τη χοληστερόλη και μπορεί να φανεί χρήσιμη στην πρόληψη της χολολιθίασης (2). Στην ελάχιστη δόση των 2g ημερησίως, η λεκιθίνη μπορεί να εξομαλύνει τη χαμηλή αναλογία φωσφολιπίδιων/χοληστερόλης.
Γεροντική Άνοια
Υπάρχουν πολλές αντικρουόμενες μελέτες σχετικά με τη χρήση της λεκιθίνης στη γεροντική άνοια. Μια δοκιμή που πραγματοποιήθηκε το 1996 έδειξε ότι η φωσφατιδυλοσερίνη που προέρχεται από λεκιθίνη σόγιας βελτιώνει τις διανοητικές διαταραχές (3).
Όψιμη Δυσκινησία
Η όψιμη δυσκινησία χαρακτηρίζεται από επαναλαμβανόμενες και ανεξέλεγκτες κινήσεις που προκαλούνται από μακροχρόνια χρήση «νευροληπτικών» ή αντιψυχωτικών φαρμάκων.
Προκαταρτικές μελέτες έδειξαν ότι μερικοί ασθενείς μπορεί να επωφεληθούν από τα υψηλά επίπεδα είτε λεκιθίνης είτε χολίνης. Είναι βέβαιο ότι θα πραγματοποιηθούν περαιτέρω μελέτες στον τομέα αυτό (4, 5, 6).
Πολλαπλή Σκλήρυνση
Υπάρχουν μερικές μελέτες που αποδεικνύουν ότι το περιεχόμενο της μυελίνης σε φωσφολιπίδια μειώνεται στους πάσχοντες από πολλαπλή σκλήρυνση (7). Τα συμπληρώματα λεκιθίνης ή χολίνης μπορεί να συμβάλλουν στην επιβράδυνση της επιδείνωσης της κατάστασης των περιβλημάτων μυελίνης των νεύρων.

ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Δεν έχει αναφερθεί καμία παρενέργεια της λεκιθίνης στο επίπεδο των 100g ημερησίως για περίοδο λήψης τεσσάρων μηνών. Υψηλότερες δοσολογίες μπορεί να προκαλέσουν ελαφρές ενοχλήσεις στην κοιλιά, διάρροια και ναυτία. Δεν έχουν καθοριστεί τα επίπεδα ασφαλείας στα νεαρά παιδιά, τις έγκυες, τις γυναίκες σε θηλασμό και τους ασθενείς με σοβαρές ηπατικές ή νεφρικές παθήσεις.
ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ
Δεν υπάρχουν γνωστές αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα ή αντενδείξεις της λεκιθίνης.

ΠΗΓΕΣ ΣΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ

Τρόφιμα
(mg/100g)
Σιτάρι
2820
Σόγια
1480
Φιστίκια
1113
Καλαμπόκι
953
Συκώτι
850
Βρώμη
650
Ρύζι
580
Πέστροφα
580
Κρέας
450-750
Αυγά (1 αυγό)
350
Βούτυρο
150
Τα συμπληρώματα λεκιθίνης παρασκευάζονται συνήθως από αυγά ή σόγια, αλλά η λεκιθίνη σόγιας προτιμάται από διατροφικής πλευράς διότι έχει υψηλότερη αναλογία πολυακόρεστων/κορεσμένων λιπαρών οξέων.
Σπουδαιότητα των Προϊόντων Αλεύκαντης Λεκιθίνης
Η παραγωγή αλεύκαντης λεκιθίνης είναι πιο αργή και απαιτεί εντατική εργασία συγκριτικά με αυτήν της συμβατικής λεκιθίνης. Η διαδικασία δεν περιλαμβάνει διαλύτες και δίνει ένα πιο σταθερό προϊόν.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
1. Polichetti E, et al. Cholesterol-lowering effect of soyabean lecithin in normolipidaemic rats by stimulation of biliary lipid secretion. British J Nutrition, 75;3:471-478 1996.
2. Ochi H, Tazuma S, Kajiyama G. Lecithin hydrophobicity modulates the process of cholesterol crystal nucleation and growth in supersaturated model bile systems. Biochem J, 318 Pt 1:139-144 1996.
3. Sakai M, Yamatoya H, Kudo S. Pharmacological effects of phosphatidylserine enzymatically synthesized from soybean lecithin on brain functions in rodents. J Nutr SCi Vitaminol, 42;1:47-54 1996.
4. Davis KL, Hollister LE, Barchas JD, Berger PA. Choline in tardive dyskinesia and Huntington’s disease: preliminary results from a pilot study. Am J Psychiatry 1979;136:772-76.
5. Gelenberg AJ, Doller-Wojcik JC, Growdon JH. Choline and lecithin in the treatment of tardive dyskinesia: preliminary results from a pilot study. Am J Psychiatry 1979;136:772-76.
6. Anderson BG, Reker D, Ristich M, et al. Lecithin treatment of tardive dyskinesia - a progress report. Psychopharmacol Bull 1982;18:87-88.
7. Tong XW, Xue QM. Alterations of serum phospholipids in patients with multiple sclerosis. Clin Med J, 106;9:650-654 1993.

Kaloutsikos
05-04-11, 00:25
Παίδες να σας ρωτήσω, τα ασπράδια είναι γρήγορης απορρόφησης, ενώ άμα τα φας μαζί με κρόκο λόγο την λιπαρών γίνετε πιο αργείς, έτσι?:unsure:

Nio
05-04-11, 14:35
Παίδες να σας ρωτήσω, τα ασπράδια είναι γρήγορης απορρόφησης, ενώ άμα τα φας μαζί με κρόκο λόγο την λιπαρών γίνετε πιο αργείς, έτσι?:unsure:

Όπως τα λες. Μπορείς να φας ασπράδια και μεταπροπονητικά, αφού δεν έχει και μεγάλες διαφορές στον χρόνο απορρόφησης από μια whey. (But δεν μιλάμε για ολόκληρα αυγά, μόνο για τα ασπράδια)

Kaloutsikos
05-04-11, 14:43
Όπως τα λες. Μπορείς να φας ασπράδια και μεταπροπονητικά, αφού δεν έχει και μεγάλες διαφορές στον χρόνο απορρόφησης από μια whey. (But δεν μιλάμε για ολόκληρα αυγά, μόνο για τα ασπράδια)

thanks!:welcome::thumbup:

PMalamas
06-04-11, 23:01
Νασερ ευχαριστουμε για τη λεκιθινη..

NASSER
07-04-11, 10:50
Νασερ ευχαριστουμε για τη λεκιθινη..


Να σαι καλά :toast:

Marine
07-04-11, 22:21
Να σαι καλά :toast:

Ωραιος Νασσερ θα το εβαζα και εγω αλλα βιαζομουν εκεινη την ωρα και μετα ξεχασα..:thumbup:

Μαγκες τα αυγα ειναι κορυφη τα εχω προ υπνου (ευχαριστω τον Νικοsavage :green: ) και εκτος οτι εχω δει τρελη διαφορα στην δυναμη κοιμαμαι και πιο βαθεια..δεν ξερω αν παιζει κανενα ρολο αυτο..απλα το λεω..

savage
07-04-11, 22:55
Μαγκες τα αυγα ειναι κορυφη τα εχω προ υπνου (ευχαριστω τον Νικοsavage :green: ) και εκτος οτι εχω δει τρελη διαφορα στην δυναμη

:clap::thumbup:

marvin
07-04-11, 23:32
Ωραιος Νασσερ θα το εβαζα και εγω αλλα βιαζομουν εκεινη την ωρα και μετα ξεχασα..:thumbup:

Μαγκες τα αυγα ειναι κορυφη τα εχω προ υπνου (ευχαριστω τον Νικοsavage :green: ) και εκτος οτι εχω δει τρελη διαφορα στην δυναμη κοιμαμαι και πιο βαθεια..δεν ξερω αν παιζει κανενα ρολο αυτο..απλα το λεω..

Δεν ξερω αν εχεις δικιο Marine αλλα τα αυγα και συγκεκριμενα τα ασπραδια ειναι πολυ βασικο συστατικο της διατροφης μου.Με εχουν σωσει απειρες φορες,σε δυσκολες ωρες που δεν ειχα αμινοξεα η που επρεπε να εχω κενο αναμεσα απο τα βαρη και την αεροβια πανω απο 3\4.Ας ειναι καλα ο Γιαννης!!!!

PMalamas
08-04-11, 00:02
:clap::thumbup:


Καλησπερα..
κι εγω αβγα εφαγα τωρα..
Τι παιζει με τα εβγα πριν τον υπνο?

Τεσπα, να δωσω και μια πληροφορια σε ολους!

Ειδα στο φυλλαδιο στο carrefour οτι εχει προσφορα τωρα 30αδα αβγα με 3,70!!
Εμενα μου φαινεται πολυ καλη τιμη, θα παω αυριο να δω..

ΥΓ.. Νικο καιρο ειχα να δω πσοτ σου.. χαθηκες λιγο ε?:toast:

savage
08-04-11, 00:06
στη βαρβακειο τα εχει στην ιδια και ακομα καλυτερη τιμη,ειναι φρεσκα και ειναι και γιγας(70+ γραμ).

τι παιζει με τα αυγα??ειναι η νο1 πρωτεινικη τροφη στο bbing κατ'εμε.θελει και ρωτημα?

οποιαδηποτε ωρα κι αν τα φας αξιζουν.

εγω παντως λογω διαιτας τρωω μονο 1 κροκο πλεον(αντι για5) και εχω κοψει και το μοσχαρι και εχω αρχισει να πεφτω αισθητα σε δυναμη

PMalamas
08-04-11, 00:32
^ Ελεγα μηπος ειχες πει κατι ειδικα για πριν τον υπνο.. τεσπα
Διστυχως δεν εχει ολη η Ελλαδα βαρβακειο...:(

Kaloutsikos
08-04-11, 01:03
εγω παντως λογω διαιτας τρωω μονο 1 κροκο πλεον(αντι για5) και εχω κοψει και το μοσχαρι και εχω αρχισει να πεφτω αισθητα σε δυναμη

Για να έβγαλες και το μοσχάρι φαντάζομαι τι τρως! :)

Ενα μεγάλο μπράβο Νίκο σε ότι έχεις κάνει μέχρι στιγμής με το σώμα σου!:clap:

sorry για το off.

leonidas13
17-04-11, 16:10
Παίδες ερώτηση. Επειδή βαρέθηκα τα βραστά αυγά, είπα να αρχίζω να τα τηγανίζω. 2 αυγά με μία κουταλιά λάδι στο τηγάνι. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με τα λιπαρά του τηγανισμένου λαδιού τι γίνεται. Στα βραστά αυγά έβαζα και μια κουταλιά λάδι για τα λιπαρά του. Τώρα τί πρέπει να αλλάξω για να έρθει στα ίσα του?

sTeLaKoS
17-04-11, 16:44
Πάρε αντικολλητικό τηγάνι και δε θα χρειάζεσαι σταγόνα λάδι :toast:

Δε χρειάζεσαι εξτρά λιπαρά ούτε στα βραστά, ο κρόκος από μόνος του έχει αρκετά.

PEGY
18-04-11, 13:08
Επίσης εμένα μ αρέσει να τα κάνω στον φούρνο. Τα ασπράδια φουσκώνουν κιόλας κ γίνονται τέλεια.

Αμα θες να ξεφύγεις απ τα βραστά έτσι είναι άααααααλλη γεύση :P

Panosss
18-04-11, 13:52
Πάρε αντικολλητικό τηγάνι και δε θα χρειάζεσαι σταγόνα λάδι :toast:


Συμφωνώ απόλυτα.
Με αντικολλητικό τηγάνι είσαι super και μπορείς και να κάνεις και διάφορες παραλλαγές (με βρώμη, ντομάτα, πιπεριές και ότι άλλο βάζει ο νους σου)

PMalamas
18-04-11, 19:23
Επίσης εμένα μ αρέσει να τα κάνω στον φούρνο. Τα ασπράδια φουσκώνουν κιόλας κ γίνονται τέλεια.

Αμα θες να ξεφύγεις απ τα βραστά έτσι είναι άααααααλλη γεύση :P


για πες δλδ πως τα κανεις στο φουρνο....?

billy89
18-04-11, 22:09
Μέχρι τώρα έτρωγα μεταπροπονητικό 7-8 ασπράδια. Τελευταία μου έβγαλε ένας φίλος μου από σχολή διατροφολογίας διατροφή και μου τα έκανε 4 + ένα κρόκο. Εγώ ήξερα ότι μετά την προπόνηση δεν θέλουμε καθόλου λίπος, αυτός μου είπε όμως ότι με τον κρόκο απορροφάται καλύτερα η πρωτείνη. Τι ισχύει τελικά? Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Giannistzn
18-04-11, 22:15
Αν και πιστευω οτι θα το μεταφερει καποιος μοντερειτορ, ψαξε πριν ανοιξεις καινουργιο θεμα.

Υπαρχει ηδη θεμα στην ενοτητα διατροφη με τον τιτλο Αυγα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2393-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC) ;)

tasos2
18-04-11, 22:17
Βλακειες λεει ! Αν θες να φας κατι εξτρα φαε υδατανθρακα

Giannistzn
18-04-11, 22:20
Βλακειες λεει !

Στεγνα ο τασος :P

Πεγκυ! Δωσε πληροφοριες για τα "αυγα στη γαστρα" :green:

ionos1
18-04-11, 23:28
Στεγνα ο τασος :P

Πεγκυ! Δωσε πληροφοριες για τα "αυγα στη γαστρα" :green:

φημες λενε ..οτι και στη σουβλα ειναι πολυ ωραια αχχαχα:green::green::green::P

Kaloutsikos
18-04-11, 23:30
φημες λενε ..οτι και στη σουβλα ειναι πολυ ωραια αχχαχα:green::green::green::P

:green::green::bowdown:

giannis64
18-04-11, 23:30
:moderator:

thegravijia
19-04-11, 06:04
Μέχρι τώρα έτρωγα μεταπροπονητικό 7-8 ασπράδια. Τελευταία μου έβγαλε ένας φίλος μου από σχολή διατροφολογίας διατροφή και μου τα έκανε 4 + ένα κρόκο. Εγώ ήξερα ότι μετά την προπόνηση δεν θέλουμε καθόλου λίπος, αυτός μου είπε όμως ότι με τον κρόκο απορροφάται καλύτερα η πρωτείνη. Τι ισχύει τελικά? Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων!
εγω πλεον τρωω μονο ολοκληρα 4-5 την ημερα (τελοςπαντων οταν εκανα προπονηση)
ναι αληθευει απορροφαται καλυτερ με τον κροκο + τις βιταμινες+ τα καλα λιπαρα του κροκου+πιο πολυ πρωτεινη
στο προβλημα σου τωρα απλα φαε αυγα η πριν τον υπνο η το πρωι (ολοκληρα) οχι μετα την προπονηση

και για να σε προβαλω ναι μπορεις να τρως κανονικο φαι μετα την προπονηση αμα δεν πινεις whey μικρη διαφορα εχει

savage
19-04-11, 16:40
Μέχρι τώρα έτρωγα μεταπροπονητικό 7-8 ασπράδια. Τελευταία μου έβγαλε ένας φίλος μου από σχολή διατροφολογίας διατροφή και μου τα έκανε 4 + ένα κρόκο. Εγώ ήξερα ότι μετά την προπόνηση δεν θέλουμε καθόλου λίπος, αυτός μου είπε όμως ότι με τον κρόκο απορροφάται καλύτερα η πρωτείνη. Τι ισχύει τελικά? Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

τα αυγα να τα τρως ολοκληρα ακομα και μετα την προπονηση. ακουσε με και δε θα χασεις

PEGY
19-04-11, 23:17
για πες δλδ πως τα κανεις στο φουρνο....?

Η φιλοσοφία είναι η ίδια με τα νορμάλ αυγά, χτυπάμε τα ασπράδια σε ένα μπόλ
να αφρατέψει το μείγμα, αλάτι-πιπέρι,
ό,τι άλλο θέλουμε(πιπεριά, μανητάρια, ντομάτα κ.α.) κ αδειάζουμε το μείγμα σε πιρέξ ή σ'αυτές τις φόρμες συλικόνης που δεν χρειάζονται λάδι.
Αν το βάλετε σε πιρέξ θα χρειαστεί προηγουμένως λίγο λαδάκι. . .

Κ το ψήνουμε στους 200 για 10΄περίπου αλλά θα το δείτε όταν είναι έτοιμο.

Ετσι τα αυγά είναι τελείως διαφορετικά γιατί αφρατεύει το μείγμα τόσο πολύ στο φούρνο κ η γεύση είναι τέλεια.

Καλα, στο στρατό τί τρώγατε; από κει είναι παρμένη η συνταγή!

Οποιος έχει κ συνταγή για αυγό στη σούβλα, παρακαλώ!

gspyropo
20-04-11, 01:40
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΡΩΩ 10 ασπραδια και ενα κροκ για πρωινο τι λετε μηπως το παρακανω????

SeXperT
20-04-11, 09:56
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΡΩΩ 10 ασπραδια και ενα κροκ για πρωινο τι λετε μηπως το παρακανω????

αν χρειαζεσαι 46 γρ πρωτεινης... :shock:

PMalamas
20-04-11, 11:10
δν ειναι τοσο πολυ λογικα..

NASSER
20-04-11, 11:19
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΡΩΩ 10 ασπραδια και ενα κροκ για πρωινο τι λετε μηπως το παρακανω????


Τι σωματικό βάρος έχεις και τι ποσοστό λίπους?

greg
20-04-11, 13:56
καπου ειχα διαβασει πως ο οργανισμος μας αν δεν παιρνει τη χολιστερινη που χρειαζεται απο τις τροφες τοτε την παραγει ενα οργανο μας οποτε δουλευει περισοτερο με αποτελεσμα την καταστροφη του.3 αβγα ολοκληρα τη βδομαδα ειναι οτι πρεπει

SeXperT
20-04-11, 15:23
καπου ειχα διαβασει πως ο οργανισμος μας αν δεν παιρνει τη χολιστερινη που χρειαζεται απο τις τροφες τοτε την παραγει ενα οργανο μας οποτε δουλευει περισοτερο με αποτελεσμα την καταστροφη του.3 αβγα ολοκληρα τη βδομαδα ειναι οτι πρεπει

την ημερα μηπως???

gspyropo
20-04-11, 19:39
Τι σωματικό βάρος έχεις και τι ποσοστό λίπους?


67 κιλα με 5% λιπος περιπου

PMalamas
20-04-11, 23:15
Η φιλοσοφία είναι η ίδια με τα νορμάλ αυγά, χτυπάμε τα ασπράδια σε ένα μπόλ
να αφρατέψει το μείγμα, αλάτι-πιπέρι,
ό,τι άλλο θέλουμε(πιπεριά, μανητάρια, ντομάτα κ.α.) κ αδειάζουμε το μείγμα σε πιρέξ ή σ'αυτές τις φόρμες συλικόνης που δεν χρειάζονται λάδι.
Αν το βάλετε σε πιρέξ θα χρειαστεί προηγουμένως λίγο λαδάκι. . .

Κ το ψήνουμε στους 200 για 10΄περίπου αλλά θα το δείτε όταν είναι έτοιμο.

Ετσι τα αυγά είναι τελείως διαφορετικά γιατί αφρατεύει το μείγμα τόσο πολύ στο φούρνο κ η γεύση είναι τέλεια.

Καλα, στο στρατό τί τρώγατε; από κει είναι παρμένη η συνταγή!

Οποιος έχει κ συνταγή για αυγό στη σούβλα, παρακαλώ!

σε ευχαριστούμε πολύ πέγκυ..


67 κιλα με 5% λιπος περιπου

τότε ίσως και να είναι πολλά για το βάρος σου.. μονο αυτό trws για πρωινό?

beefmeup
20-04-11, 23:18
τότε ίσως και να είναι πολλά για το βάρος σου.. μονο αυτό trws για πρωινό?

μπα,αστον τοτε..
με τοσο χαμηλο λιπος παιζει να καταβολιζει για πλακα,αν δεν προσεξει..
ειδικα αν ειναι ετσι year round.
οποτε περισσσια πρωτεινης καλα ειναι..

για ποσο ομως,ειναι το θεμα??

PEGY
21-04-11, 00:47
Περιμένω εντυπώσεις
:cool:

NASSER
21-04-11, 09:35
67 κιλα με 5% λιπος περιπου


Είσαι οκ αν κάνεις περίπου 5-6 γευματα την ημέρα και το πρωινό σου είναι απο ασπράδια και έναν κρόκο.

TheWorst
23-04-11, 20:33
Ρε παιδια ενας γιατρος με ειπε να μη τρωω πανω απο 1 αυγο/ημερα ! Γιατι? Αφου μονο καλο δε κανουν , εννοω και η χολιστερινη που εχει μεσα :)

Kaloutsikos
23-04-11, 23:27
Ρε παιδια ενας γιατρος με ειπε να μη τρωω πανω απο 1 αυγο/ημερα ! Γιατι? Αφου μονο καλο δε κανουν , εννοω και η χολιστερινη που εχει μεσα :)

Αυτά είναι μ*λ*κίες.

Για τον λόγο της χοληστερίνης λές ότι δεν κάνουνε καλό?

TheWorst
24-04-11, 00:40
Αυτά είναι μ*λ*κίες.

Για τον λόγο της χοληστερίνης λές ότι δεν κάνουνε καλό?

Οχι , τπτ . Εφτασε η συζητηση για τη διατροφη και οταν του ειπα οτι τρωω τοσα αυγα .. Απλα με ειπε , πανω απο 1 αυγο την ημερα μη τρως κανουν κακο , τον ρωτησα 2-3 φορες τι ακριβως κακο κανουν , επιχειρημα , αυτος μου επανελαβε τα λογια του "τα αυγα κανουν κακο" ...

Marine
24-04-11, 01:26
Η χολιστερηνη ειναι στα γονιδια,αν καποιος συγγενεις σου εχει,Ε θα εχεις και εσυ οσο καθαρα και να τρως,αιντε το αυγο ειναι η καλυτερη τροφη και καθε μερα ακουω πολλες μουφες..

TToni Shark
25-04-11, 18:34
Tελικά τα ασπράδια έχουν χοληστερίνη ή όχι;:unsure:

DrNio
25-04-11, 18:37
Tελικά τα ασπράδια έχουν χοληστερίνη ή όχι;:unsure:

Απο οσα εχω διαβασει σε σελιδες στο internet,αλλα και απο οσα εχω ακουσει απο εκπομπες μαγειρικης το ασπραδι δεν εχει λιπος.Οποτε δεν γινεται να σου ανεβασει την χοληστερινη.

Ενα πολυ ωραιο αρθρο που ειχα βρει ελεγε οτι το ασπραδι του αυγου αποτελειται κατα 75% απο νερο.Λογικα ολο το υπολοιπο πρωτεινη.

------

Edit : Μονο τα κορεσμενα λιπαρα σου ανεβαζουν την χοληστερινη.Ακορεστα και πολυακορεστα μην σου πω οτι την κατεβαζουν κιολας.

konna
25-04-11, 18:41
Οχι , τπτ . Εφτασε η συζητηση για τη διατροφη και οταν του ειπα οτι τρωω τοσα αυγα .. Απλα με ειπε , πανω απο 1 αυγο την ημερα μη τρως κανουν κακο , τον ρωτησα 2-3 φορες τι ακριβως κακο κανουν , επιχειρημα , αυτος μου επανελαβε τα λογια του "τα αυγα κανουν κακο" ...

Δεν θα ήθελα να θίξω τον επιστήμονα, αλλα εχμ... θα το κάνω!
Αυτή δεν είναι απάντηση σοβαρού γιατρού.

beefmeup
25-04-11, 18:46
Tελικά τα ασπράδια έχουν χοληστερίνη ή όχι;:unsure:

ουτε με σφαιρες.

TToni Shark
25-04-11, 18:47
Απο οσα εχω διαβασει σε σελιδες στο internet,αλλα και απο οσα εχω ακουσει απο εκπομπες μαγειρικης το ασπραδι δεν εχει λιπος.Οποτε δεν γινεται να σου ανεβασει την χοληστερινη.

Ενα πολυ ωραιο αρθρο που ειχα βρει ελεγε οτι το ασπραδι του αυγου αποτελειται κατα 75% απο νερο.Λογικα ολο το υπολοιπο πρωτεινη.

------

Edit : Μονο τα κορεσμενα λιπαρα σου ανεβαζουν την χοληστερινη.Ακορεστα και πολυακορεστα μην σου πω οτι την κατεβαζουν κιολας.

Σε ευχαριστώ πολύ;)

Giannistzn
26-04-11, 16:12
Οχι , τπτ . Εφτασε η συζητηση για τη διατροφη και οταν του ειπα οτι τρωω τοσα αυγα .. Απλα με ειπε , πανω απο 1 αυγο την ημερα μη τρως κανουν κακο , τον ρωτησα 2-3 φορες τι ακριβως κακο κανουν , επιχειρημα , αυτος μου επανελαβε τα λογια του "τα αυγα κανουν κακο" ...

Ισως σε καποια περιπτωση να προκαλεσουν υπερβιταμινωση Β αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο ευκολο. Δεν ξερω κατω απο ποιες συνθηκες μπορει να γινει. Αν γνωριζει καποιος ας μας πει.

PMalamas
27-04-11, 09:54
Μπα οχι.. κατω απο υπερβολικη καταναλωση θα μπορουσε.. αλλα θα πας πρωτα απο κοψιμο:P

stoup
17-07-11, 21:14
αυτη τη περιοδο που ακολουθω διατροφη γραμμωσης τροω περιπου 10-12 ασπραδια τη μερα για να φτασω τα γραμμαρια πρωτεινησ που χρειαζομε...δεν ειναι πολλα??εννοω δεν θα εχω καποιο προβλημα στον οργανισμο μου???

chris corfu
17-07-11, 21:18
προβλημα με τα αυγα θα εχεις μονο αν τα φας μαζι με το τσοφλι.. :green:
περαν της πλακας μην ανησυχεις, οσα και να φας δεν εχεις προβλημα..

MusclesOfShadow
17-07-11, 21:20
Οι γιατροι κατι λενε για χοληστερινη...ξξερει κανεις τιποτα?:unsure:

SOSTARAS
17-07-11, 21:22
Οι γιατροι κατι λενε για χοληστερινη...ξξερει κανεις τιποτα?:unsure:

για τον κροκο τα λενε ασπραδια απειρα μπορεισ να φασ!!!

MusclesOfShadow
17-07-11, 21:26
για τον κροκο τα λενε ασπραδια απειρα μπορεισ να φασ!!!

thnx sosteee!!!:thumbup::green:

Kostas95
17-07-11, 21:26
με ασπραδια δεν παθαινεις χοληστερινη..αλλα 10-12 την μερα λιγο υπερβολη δεν νομιζεις?

chris corfu
17-07-11, 21:28
Οι γιατροι κατι λενε για χοληστερινη...ξξερει κανεις τιποτα?:unsure:

χοληστερινη ανεβαζουν τα αυγα(ο κροκος) μονο εαν εχεις ηδη, η εχεις κληρωνομικο κτλ διαφορετικα και 5-7 αυγα την μερα ολοκληρα δεν διμιουργουν χοληστερινη... τονιζω ομως πως δεν δημιουργουν.. εαν εχεις απλα αποφευγεις τους κροκους..

το 5-7 το αναφερω γτ δεν εχει νοημα να φας παραπανω απο τοσα ολοκληρα γτ ξεφευγεις πολυ σε πρωτεινη χωρις λογο..

SOSTARAS
17-07-11, 21:28
με ασπραδια δεν παθαινεις χοληστερινη..αλλα 10-12 την μερα λιγο υπερβολη δεν νομιζεις?

εχω φαι 30 σε μια μερα:shock::shock::shock::shock::shock::shock:αλλα ειαι εδω και σου μιλαω οποτε ολα καλαχαχαχα

chris corfu
17-07-11, 21:29
με ασπραδια δεν παθαινεις χοληστερινη..αλλα 10-12 την μερα λιγο υπερβολη δεν νομιζεις?

δεν ειναι καθολου μα καθολου υπερβολη, ειναι μια νορμαλ ποσοτητα ειδικα για γραμμωση που αναφερει ο φιλος παραπανω.

Kostas95
17-07-11, 21:33
εχω φαι 30 σε μια μερα:shock::shock::shock::shock::shock::shock:αλλα ειαι εδω και σου μιλαω οποτε ολα καλαχαχαχα

δεν ειπα οτι παθαινεις κατι..ειναι και θεμα οικονομικο λιγο..αν μπορεις να τρως 30αυγα ασπραδια την μερα μαγκια..τωρα αν εχεις κοτετσι τι να σου πω τυχερος εισαι:P

SOSTARAS
17-07-11, 21:37
δεν ειπα οτι παθαινεις κατι..ειναι και θεμα οικονομικο λιγο..αν μπορεις να τρως 30αυγα ασπραδια την μερα μαγκια..τωρα αν εχεις κοτετσι τι να σου πω τυχερος εισαι:P

οχι απλα εχω κρεπερι και τα περνω τισ καρτελεσ 10 10 !!!!!!

stoup
17-07-11, 22:32
thanks παιδεσ.:)..για τη χολιστερηνη που αναφερθικατε παραπανω δεν χρειαζονται πανω απο 2 κροκοι (νομιζω) στη περιοδο που βρισκομε τη μερα οποτε δεν τρεχει τιποτα...ασε που δν εχω προβλημα με τη χολιστερινι τουλαχιστον ακομα:P:P:P

Kaloutsikos
17-07-11, 23:03
οχι απλα εχω κρεπερι και τα περνω τισ καρτελεσ 10 10 !!!!!!

Και δεν κολάζεσαι ρε συ με τις κρέπες?

Πυγμάχος
17-07-11, 23:19
Και δεν κολάζεσαι ρε συ με τις κρέπες?

:thumbup:

tolis93
17-07-11, 23:38
δεν ειπα οτι παθαινεις κατι..ειναι και θεμα οικονομικο λιγο..αν μπορεις να τρως 30αυγα ασπραδια την μερα μαγκια..τωρα αν εχεις κοτετσι τι να σου πω τυχερος εισαι:P

οικονομικα?3,70 τα 30 αυγα παιρνω εγω.φρεσκοτατα κιολας.τζαμπα ειναι αν βαλουμε τα γιαουρτια κ τα γαλατα ποσο πανε...

Kostas95
17-07-11, 23:46
οικονομικα?3,70 τα 30 αυγα παιρνω εγω.φρεσκοτατα κιολας.τζαμπα ειναι αν βαλουμε τα γιαουρτια κ τα γαλατα ποσο πανε...

σωστο και αυτο:P

SOSTARAS
17-07-11, 23:56
Και δεν κολάζεσαι ρε συ με τις κρέπες?

μπα τα εχω βαρεθει 4 χρονια τωρα κανω κρεπεσ τοστ βαφλεσ ψηνω μπουγατσεσ τα σιχαθηκα ολα δεν με κανουν κλικ πλεον !!

tolis93
18-07-11, 00:02
μπα τα εχω βαρεθει 4 χρονια τωρα κανω κρεπεσ τοστ βαφλεσ ψηνω μπουγατσεσ τα σιχαθηκα ολα δεν με κανουν κλικ πλεον !!

αυτη ειναι η μαγκια!!!αλλα επειδη εμενα ακομα μ κανουν κλικ π δουλευεις αν επιτρεπεται?

SOSTARAS
18-07-11, 00:05
αυτη ειναι η μαγκια!!!αλλα επειδη εμενα ακομα μ κανουν κλικ π δουλευεις αν επιτρεπεται?

δικο μου ειναι στην χαλκιδικη στην κασσανδρεια!!!4 χιλιομετρα απο καλιθεα γιατι οι περισοτεροι αυτο ξερεται!!

Kaloutsikos
18-07-11, 00:13
μπα τα εχω βαρεθει 4 χρονια τωρα κανω κρεπεσ τοστ βαφλεσ ψηνω μπουγατσεσ τα σιχαθηκα ολα δεν με κανουν κλικ πλεον !!
:thumbup:

deluxe
18-07-11, 02:28
Αυτο το καιρο τρωω αρκετα αυγα. 2 κροκους την ημερα και 3-5 ασπραδια. Δεν ετρωγα σχεδον ποτε μου αυγα. Μου ερχεται μια αναγουλα με το ασπραδι, ειδικα οταν ειναι κρυο απο το ψυγειο! Τα τρωω ετσι σκετα. Τι προτεινετε; Ισως λιγο αλατι να κανει δουλεια; Καμμια μαγιονεζα;

stoup
18-07-11, 03:07
εγω τα χτυπαω συνιθωσ σε ομελετα 1-2 κροκοι και καμια 10 ασπραδια...τα ασπραδια σκετα και μενα μετα απο καποια ωρα μου φερνουν αναγουλα
και οταν αναγκαζομαι να τα φαω σαν ασπραδια ρυχνω λιγο πιπερακι απο πανω;)

jimmy007
18-07-11, 03:47
Eγώ αυτά μόνο ολόκληρα τρώω είτε σε όγκο είτε σε γράμμωση. Ο κρόκος δεν ανεβάζει την χοληστερόλη αποδεδειγμένα.

loukiss
18-07-11, 04:04
συμφωνω με chris και jimmy απολυτα :thumbup::thumbup:

gym
18-07-11, 04:06
Αυτο το καιρο τρωω αρκετα αυγα. 2 κροκους την ημερα και 3-5 ασπραδια. Δεν ετρωγα σχεδον ποτε μου αυγα. Μου ερχεται μια αναγουλα με το ασπραδι, ειδικα οταν ειναι κρυο απο το ψυγειο! Τα τρωω ετσι σκετα. Τι προτεινετε; Ισως λιγο αλατι να κανει δουλεια; Καμμια μαγιονεζα;


αχ αχ αυτες οι λυσεις σου με τρελαινουν...αν δεν σε επηρεαζουν στη συνολικη σου διατροφη ειδικα η μαγινεζα...βαλε ....

αλλιως εγω θα σου προτεινα λιγη κανελα απο πανω η λιγη γλυκια παπρικα η πιπερι...μπαχαρικα με αλλα λογια!

jimmy007
18-07-11, 04:45
[/B]


αχ αχ αυτες οι λυσεις σου με τρελαινουν...αν δεν σε επηρεαζουν στη συνολικη σου διατροφη ειδικα η μαγινεζα...βαλε ....

αλλιως εγω θα σου προτεινα λιγη κανελα απο πανω η λιγη γλυκια παπρικα η πιπερι...μπαχαρικα με αλλα λογια!

E όχι και κανέλα στα αυγά. Μου έρχεται να ξεράσω.:shock::shock:

gym
18-07-11, 04:49
E όχι και κανέλα στα αυγά. Μου έρχεται να ξεράσω.:shock::shock:

εσυ...εγω οχι....εδω εγω εχω δει αλλα κ αλλα μωρε σε διατροφικους συνδυασμοςυ...σε αυτο κολλας?
δοκιμασε το κ μετα πες...

jimmy007
18-07-11, 04:56
εσυ...εγω οχι....εδω εγω εχω δει αλλα κ αλλα μωρε σε διατροφικους συνδυασμοςυ...σε αυτο κολλας?
δοκιμασε το κ μετα πες...

I will..:toast:

Kaloutsikos
18-07-11, 12:40
Αυτο το καιρο τρωω αρκετα αυγα. 2 κροκους την ημερα και 3-5 ασπραδια. Δεν ετρωγα σχεδον ποτε μου αυγα. Μου ερχεται μια αναγουλα με το ασπραδι, ειδικα οταν ειναι κρυο απο το ψυγειο! Τα τρωω ετσι σκετα. Τι προτεινετε; Ισως λιγο αλατι να κανει δουλεια; Καμμια μαγιονεζα;

Ρε συ Λάζαρε, καλοκαιριάτικα τι κουβέντες είναι αυτές?:green:

[/B]
αλλιως εγω θα σου προτεινα λιγη κανελα απο πανω η λιγη γλυκια παπρικα η πιπερι...μπαχαρικα με αλλα λογια!

Μήπως έχεις καθυστέρηση?
Ξέρεις όταν περιμένουμε εγκυμοσύνη που τρώτε ψάρια με φράουλες?:green::green::green::green:

gym
18-07-11, 12:42
Ρε συ Λάζαρε, καλοκαιριάτικα τι κουβέντες είναι αυτές?:green:


Μήπως έχεις καθυστέρηση?
Ξέρεις όταν περιμένουμε εγκυμοσύνη που τρώτε ψάρια με φράουλες?:green::green::green::green:

ρε συ...στο πιτακι σας δεν βαζετε?ε τι σας χαλαει μωρε στο βραστο?
δοκιμασε κ αμα δεν σου αρεσει πες μου να σου στειλω το ασπραδι που δοκιμασες μην το χαραμισεις κιολας...:green:


που θα με πεις εμενα κ εγκυο...ξου ρε

Kaloutsikos
18-07-11, 13:09
ρε συ...στο πιτακι σας δεν βαζετε?ε τι σας χαλαει μωρε στο βραστο?
δοκιμασε κ αμα δεν σου αρεσει πες μου να σου στειλω το ασπραδι που δοκιμασες μην το χαραμισεις κιολας...:green:


που θα με πεις εμενα κ εγκυο...ξου ρε

:P:P:P:P:P
:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

tolis93
18-07-11, 13:50
:P:P:P:P:P
:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
το καλυτερο το κανα σημερα.σε πιτακι βρωμης.μια κουταλια κακαο.μια κουταλια καφε.ελαχιστο γαλα σογιας.3 αυγα.2 κουταλιεςσ σουπας βρωμη.ολα στο μπλεντερ.πιτακι μοκα εφτιαξα

Kaloutsikos
18-07-11, 14:02
το καλυτερο το κανα σημερα.σε πιτακι βρωμης.μια κουταλια κακαο.μια κουταλια καφε.ελαχιστο γαλα σογιας.3 αυγα.2 κουταλιεςσ σουπας βρωμη.ολα στο μπλεντερ.πιτακι μοκα εφτιαξα

Γιατί γάλα σόγιας?

tolis93
18-07-11, 15:52
Γιατί γάλα σόγιας?

μ αρεσει τρελα κ στο καφε μ βαζω

tasos2
18-07-11, 15:55
Φατε οσους κροκους θελετε, δε παθαινετε τιποτα. Ακομα και θεμα με χολιστερινη να εχετε καλο θα σας κανουν γιατι εχουν λεκιθινη που τη ριχνει. Και η χοληστερολη των τροφων δεν ανεβαζει χοληστερινη. Αν θελετε να κοψτε κατι κοψτε το κορεσμενο λιπος του κρεατος και των γαλακτοκομικων. Αυτο κανει τη ζημια

pepeismenos karga
18-07-11, 16:21
μα και ο κροκος εχει κορεσμενα γιαυτο σε μερικους ανεβαζει τη χοληστερινη...βεβαι αοντως η λεκιθινη την ριχνει.....εγω αμα καπιος εχει προβλημα θα προτεινα αυγα με ω3 λιπαρα[αυτα τρωω καθε μερα ολοκληρα παντα]...μπορει αν φαει οσα θελει οποτε θελει και 30 ολοκληρα και η χοληστερινη να πεφτει....αλλιως και τα κανονικα δεν πολυ πιστευω οτι την ανεβαζουν,,,,μονο σε συγκεκριμενες περειπτωσεις ανθρωπων...

jimmy007
18-07-11, 18:33
Φατε οσους κροκους θελετε, δε παθαινετε τιποτα. Ακομα και θεμα με χολιστερινη να εχετε καλο θα σας κανουν γιατι εχουν λεκιθινη που τη ριχνει. Και η χοληστερολη των τροφων δεν ανεβαζει χοληστερινη. Αν θελετε να κοψτε κατι κοψτε το κορεσμενο λιπος του κρεατος και των γαλακτοκομικων. Αυτο κανει τη ζημια

Βασικά τα αυγά δεν ρίχνουν την χοληστερόλη αλλά ούτε τη ανεβάζουν. Οι τιμές της LDL εξαρτώνται κυρίως από την ποσότητα της τροφής που καταναλώνεις, δηλαδή τις θερμίδες.


μα και ο κροκος εχει κορεσμενα γιαυτο σε μερικους ανεβαζει τη χοληστερινη...βεβαι αοντως η λεκιθινη την ριχνει.....εγω αμα καπιος εχει προβλημα θα προτεινα αυγα με ω3 λιπαρα[αυτα τρωω καθε μερα ολοκληρα παντα]...μπορει αν φαει οσα θελει οποτε θελει και 30 ολοκληρα και η χοληστερινη να πεφτει....αλλιως και τα κανονικα δεν πολυ πιστευω οτι την ανεβαζουν,,,,μονο σε συγκεκριμενες περειπτωσεις ανθρωπων...

Τα λιπαρά του κρόκου είναι κατά 1/3 κορεσμένα,1/3 μονοακόρεστα και 1/3 πολυακόρεστα.

tasos2
18-07-11, 21:16
Βασικά τα αυγά δεν ρίχνουν την χοληστερόλη αλλά ούτε τη ανεβάζουν. Οι τιμές της LDL εξαρτώνται κυρίως από την ποσότητα της τροφής που καταναλώνεις, δηλαδή τις θερμίδες.


Eιχα διαβασει σε ενα αρθρο απο το περιοδικο musclemug για μια ερευνα σε ενα νοσοκομειο που εδιναν 15 κροκους τη μερα επι 3 εβδομαδες σε ασθενεις και στο τελος των 3 εβδομαδων ειχε πεσει η LDL τους. Τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο δε ξερω, δηλαδη αν οντως εγινε αυτο το πειραμα

deluxe
19-07-11, 03:23
Μαγιονεζα light με ω3 εχω και απο διατροφικα στοιχεια τα σπαει. Φουλ στα πολυακορεστα λιπαρα ειναι. ;)

Εξαλλου με την διατροφη που κανω χρειαζομαι και αρκετα λιπαρα, οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Και για αλατι, εχω ενα υποκαταστατο της fytro. Μην φοβαστε, προσεχω αρκετα. :weights:

jimmy007
19-07-11, 03:50
Eιχα διαβασει σε ενα αρθρο απο το περιοδικο musclemug για μια ερευνα σε ενα νοσοκομειο που εδιναν 15 κροκους τη μερα επι 3 εβδομαδες σε ασθενεις και στο τελος των 3 εβδομαδων ειχε πεσει η LDL τους. Τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο δε ξερω, δηλαδη αν οντως εγινε αυτο το πειραμα

Ναι αλλά έκαναν υποθερμιδική.:thumbup::toast:

tolis93
19-07-11, 13:53
Μαγιονεζα light με ω3 εχω και απο διατροφικα στοιχεια τα σπαει. Φουλ στα πολυακορεστα λιπαρα ειναι. ;)

Εξαλλου με την διατροφη που κανω χρειαζομαι και αρκετα λιπαρα, οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Και για αλατι, εχω ενα υποκαταστατο της fytro. Μην φοβαστε, προσεχω αρκετα. :weights:
ποια μαγιονεζα χρησιμοποιεις?γιατι οσες light eχω βρει ειναι για τα μπαζα.κ ειχα βρει μια ωραια με 9 θερμιδες στα 15 γρ γμτ....αλλα....επαιζαν πολλα μεσα(ισογλυκοζη κ τετοια)

deluxe
20-07-11, 03:44
Της kraft εχω με ω3 και ειναι light. Υδατανθρακες κατω απο 2γρ στα 100 και αρκετα ω3 λιπαρα!

tolis93
20-07-11, 14:22
Της kraft εχω με ω3 και ειναι light. Υδατανθρακες κατω απο 2γρ στα 100 και αρκετα ω3 λιπαρα!

θα παω να παρω κ κετσαπ κ μουσταρδες κ μαγιονεζες γιατι ξεμεινα απο δαυτα:P:P:P

Chr1s
23-07-11, 02:54
κετσαπ, μουσταρδες, μαγιονεζες???
τι ειναι αυτα????

deluxe
23-07-11, 03:41
Η μαγιονεζα τα σπαει λεμε! Κανω ομελετα πλεον με 3,4 ασπραδια και 2 κροκους και απο πανω βαζω και μαγιονεζα και ειναι τελειο! 1,1 σακχαρα στα 100γρ και φουλ στα ω3!

tolis93
23-07-11, 08:05
κετσαπ, μουσταρδες, μαγιονεζες???
τι ειναι αυτα????

Σαλτσες για φαφητα είναι με 5 9 κ 9 θερμιδες η κουταλια αντιστοιχα:-)

jGod
28-07-11, 23:50
καμια νεωτερη μελετη εχουμε? :P ειμαι αυγουλοφαγος ..τρωω 4 ολοκληρα τη μερα..αλλα μερικες φορες οπως πριν λιγο ...χτυπαω αλλα 4-5 σε ομελετα(σαν πιτσα γινονται τα ατιμα) ...θα θελα αν ημουν σιγουρος οτι δεν θα ψοφησω..να τρωω 10-12 την μερα!


stelako για το πειραματακι που ελεγες?εκανες εξετασεις?τι εδειξαν?

Jumaru
29-07-11, 07:50
Με 2 αυγά την μέρα ολόκληρα (όχι του εμπορίου, αλανιάρικα, το λεω γιατι ίσως παίζει ρόλο) δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια. Έχω κάνει εξετάσεις, όλα καθαρά. Μια φορά είχα φαει 13 και με έπιασε μια φαγούρα στον καρπό για κανενα μισαωρο με μικρά εξανθήματα που φύγαν μετα απο 1 ώρα. :P

just chris
29-07-11, 09:00
''μη φας τον κροκο εχει πολυ χοληστερινη''....μετα απο 10 λεπτα....''τι θα γινει;;;θα παραγγειλουμε κανα σουβλακι;;''. ασε ρε φιλε με το κροκακο τα εχουν βαλει ολοι;;;το πιο υγιεινο λιπαρο που παιζει!!!τα παντα ειπαμε θελουν μετρο κ 3 τη μερα να φας...αφου γυμναζεσαι,δεν τρεχει τπτ.

DimitrisT
29-07-11, 09:42
καμια νεωτερη μελετη εχουμε? :P ειμαι αυγουλοφαγος ..τρωω 4 ολοκληρα τη μερα..αλλα μερικες φορες οπως πριν λιγο ...χτυπαω αλλα 4-5 σε ομελετα(σαν πιτσα γινονται τα ατιμα) ...θα θελα αν ημουν σιγουρος οτι δεν θα ψοφησω..να τρωω 10-12 την μερα!


stelako για το πειραματακι που ελεγες?εκανες εξετασεις?τι εδειξαν?

Εγω τωρα τελευταια με την κετο που λεγαμε τρωω και 8 ολοκληρα σε μια μερα, προς το παρον δεν εχω παθει κατι, αμα γινω ενα τεραστιο τριγλυκεριδιο θα ειδοποιησω! :P

jannous44
29-07-11, 10:35
κ εγω εδω κ 2 βδομαδες τρωω καθε μερα 6 αυγα ολοκληρα και ειμαι κομπλε!:thumbup:

tolis93
29-07-11, 13:27
4 αυγα τη μερα 3 ασπραδια κ 1 κροκο εδω κ 1 χρονο σε συνδιασμο με πολυ πουλερικο(ανεβαζει κρεατινινη)και μονο κρεατινινη ειχα ανεβασμενη.τριγλυκεριδια χολιστερινες κτλπ.τιποτα.μια φιλη μ.ουτε να το δει το αυγο.κ τρωει σκατοφαγητα πατατακια κρακερακια κριτσινια κ τετοια.χολιστερινη στα κοκκινα κ βαλε.το αυγο τους φταιει μετα...

jGod
29-07-11, 13:56
Εγω τωρα τελευταια με την κετο που λεγαμε τρωω και 8 ολοκληρα σε μια μερα, προς το παρον δεν εχω παθει κατι, αμα γινω ενα τεραστιο τριγλυκεριδιο θα ειδοποιησω! :P

και γω γυρω στα 8 τη μερα τρωω...κοκοκο

Kaloutsikos
29-07-11, 14:55
και γω γυρω στα 8 τη μερα τρωω...κοκοκο

Ετσι να τρωτε αυγουλάκια να εχουμε δουλειά εμεις οι αυγουλάδες! :)

jGod
29-07-11, 14:59
κανε καμια προσφορα ρε αυγουλα..εισαι κ απο θεσ.νικη!

Kaloutsikos
29-07-11, 15:00
κανε καμια προσφορα ρε αυγουλα..εισαι κ απο θεσ.νικη!

Δεν βγαίνω μανα μου δεν βγαίνω. :)

thanasis76
29-07-11, 15:08
Δεν βγαίνω μανα μου δεν βγαίνω. :)


αν κανονισουμε μαζικη παραγγελεια απο το φορουμ, θα κανεις κατι πιο καλο??
να κοιταξουμε να σε βαλουμε στο Ε-shop αν ειναι...:turtle::turtle:

Kaloutsikos
29-07-11, 15:20
αν κανονισουμε μαζικη παραγγελεια απο το φορουμ, θα κανεις κατι πιο καλο??
να κοιταξουμε να σε βαλουμε στο Ε-shop αν ειναι...:turtle::turtle:

:)
Αντε ωραια κανονστε το.

thanasis76
29-07-11, 15:32
:)
Αντε ωραια κανονστε το.

εγινε....

τα ποσοστα μου δεν ειδα να γραφεις καπου...

Kaloutsikos
29-07-11, 16:47
εγινε....

τα ποσοστα μου δεν ειδα να γραφεις καπου...

Απο πμ αυτα ρε!

teenage bodybuilder
29-07-11, 18:44
παιδια συντηρουμε μονιμασ εργοστασιο αβγων . εγω 2 κροκουσ και 5 ασπραδια την ημερα.

Kaloutsikos
29-07-11, 19:04
παιδια συντηρουμε μονιμασ εργοστασιο αβγων . εγω 2 κροκουσ και 5 ασπραδια την ημερα.

Εγω μια δεκαδα αυγα χτυπαω την ημέρα,
Και τωρα που ειμαι διακοπες δεν μπορειται να φανταστητε ποσο μου λιπουν :)

teenage bodybuilder
29-07-11, 23:03
Εγω μια δεκαδα αυγα χτυπαω την ημέρα,
Και τωρα που ειμαι διακοπες δεν μπορειται να φανταστητε ποσο μου λιπουν :)

ωρε δικε μου . kokokokokokoko :p

tvg5
30-07-11, 00:57
Εγω μια δεκαδα αυγα χτυπαω την ημέρα,
Και τωρα που ειμαι διακοπες δεν μπορειται να φανταστητε ποσο μου λιπουν :)

Δικό μας παιδί κι ο Kaloutsikos........:thumbsup:

gym
30-07-11, 10:03
Εγω μια δεκαδα αυγα χτυπαω την ημέρα,
Και τωρα που ειμαι διακοπες δεν μπορειται να φανταστητε ποσο μου λιπουν :)

σιγα τα οβα....τρωρα που θα πω σπιτι να δεις τι εχει να γινει...ολη η οικογενεια συνολικα θα τρωει μια 30αδα τη μερα...χιχιχι...θα τις ξετιναξω τις κοτες της γιαγιας μου(κ των δυο βασικα) αλλα κ του χωριου...χχοχοχο

gym
30-07-11, 10:07
''μη φας τον κροκο εχει πολυ χοληστερινη''....μετα απο 10 λεπτα....''τι θα γινει;;;θα παραγγειλουμε κανα σουβλακι;;''. ασε ρε φιλε με το κροκακο τα εχουν βαλει ολοι;;;το πιο υγιεινο λιπαρο που παιζει!!!τα παντα ειπαμε θελουν μετρο κ 3 τη μερα να φας...αφου γυμναζεσαι,δεν τρεχει τπτ.

το θεμα ειναι το εξης...σε ατομο που δεν γυμναζεται αλλα γενικα εχει δραστηριο τροπο ζωης(χειρωνακτικη εργασια)θα διναμε να φαει καθε μερα αυγα κ με κροκο?εγω εκει κολλαω λιγο ....πχ .εχω τον πατερα μου που θελω να τον μαθω να τρωει κ αυγα....αλλα δεν ξερω μεχρι ποσα κροκαδια ειναι καλο τη μερα κ αν οχι καθε μερα καθε ποσο?(ασχετα αν μου κανει ζαβολιες με αλλες βλακειες...γρρρρρρρ....)...

αρα η ερωτηση ειναι....παιζει ρολο το θεμα γυμναζομαι στην ιστορια με τα αυγα και αν ναι,τι κανουμε σε αντιθετη περιπτωση οεο?

DimitrisT
30-07-11, 10:09
το θεμα ειναι το εξης...σε ατομο που δεν γυμναζεται αλλα γενικα εχει δραστηριο τροπο ζωης(χειρωνακτικη εργασια)θα διναμε να φαει καθε μερα αυγα κ με κροκο?εγω εκει κολλαω λιγο ....πχ .εχω τον πατερα μου που θελω να τον μαθω να τρωει κ αυγα....αλλα δεν ξερω μεχρι ποσα κροκαδια ειναι καλο τη μερα κ αν οχι καθε μερα καθε ποσο?(ασχετα αν μου κανει ζαβολιες με αλλες βλακειες...γρρρρρρρ....)...

αρα η ερωτηση ειναι....παιζει ρολο το θεμα γυμναζομαι στην ιστορια με τα αυγα και αν ναι,τι κανουμε σε αντιθετη περιπτωση οεο?

Ε τωρα για εναν που δε γυμναζεται ενα αυγο την ημερα δε νομιζω οτι ειναι πολυ.. :unsure:

Vasilis32
30-07-11, 11:52
Αν καποιος δεν γυμναζεται και ανησυχει για τα αυγα καλυτερα να κοψει τα πιτογυρα κ τις μπυρες πρωτα. Αφου τα κοψει να αρχισει να ανησυχει για τα αυγα.

savage
30-07-11, 12:05
Αν καποιος δεν γυμναζεται και ανησυχει για τα αυγα καλυτερα να κοψει τα πιτογυρα κ τις μπυρες πρωτα. Αφου τα κοψει να αρχισει να ανησυχει για τα αυγα.

Εξαιρετικο ποστ το οποιο με βρισκει απολυτα συμφωνο

sTeLaKoS
30-07-11, 13:25
stelako για το πειραματακι που ελεγες?εκανες εξετασεις?τι εδειξαν?

Μέχρι 4 όλα καλά, τα πάντα εντός ορίων. Όμως χωρίς άλλα λιπαρά στη διατροφή πέρα από λίγο ελαιόλαδο και 3-4γρ ψαρόλαδο.

gym
30-07-11, 14:53
Αν καποιος δεν γυμναζεται και ανησυχει για τα αυγα καλυτερα να κοψει τα πιτογυρα κ τις μπυρες πρωτα. Αφου τα κοψει να αρχισει να ανησυχει για τα αυγα.



χμ...κ αν δεν τρωει πιτογυρα μπυρες κ τα σχετικα?


καλα ας το ψαξω ελοουν να μαι κ σουρ!!!!:green::green:

aepiskeptis
01-08-11, 15:58
για πες ρε δασκαλε πως μπορω να βοηθησω, αν ξερω βεβαια.

jGod
01-08-11, 16:18
πες ρε α-επισκεπτη...τι παιζει με την οξειδωση που ελεγες?τελικα τι παιζει με την απορροφορηση της χολεστερολης?..τρωω καμια 10αρια την ημερα..κυριως λογο οικονομικων και κετωσης..θα ζησω? :)

aepiskeptis
01-08-11, 16:36
θες να σου πω τι παιζει με την οξειδωση της χοληστερινης εεε...

πολυ ενδιαφερον

μπα δε ξερω τιποτα, πουλαγα μουρη με επιασες.

αν θα ζησεις μπα δε σε βλεπω για πολυ καιρο

απο σπερματογεννηση πως πας? με τοση λεκιθινη θα ζωγραφιζεις εεε? εχεις συνδυασει και κανα τριβυλυς ?

δοκιμασε το στα 4γρ/μερα για 15 ημερες. κανει θαυματα.

jGod
01-08-11, 16:38
χαχα !τα χεις παρει με τον αλλον ετσι? !
τα τριβολια δεν τα πολυπιστευω οχι δεν εχω δοκιμασει.απο κ@υλες ..τελευταια δεν παω καλα!στην κετωση θα οφειλετε νομιζω! αν και με τις αλλες γυναικες μια χαρα κ@υλες εχω!:1laugh:

Giannistzn
04-08-11, 08:04
θες να σου πω τι παιζει με την οξειδωση της χοληστερινης εεε...

πολυ ενδιαφερον

μπα δε ξερω τιποτα, πουλαγα μουρη με επιασες.

αν θα ζησεις μπα δε σε βλεπω για πολυ καιρο

απο σπερματογεννηση πως πας? με τοση λεκιθινη θα ζωγραφιζεις εεε? εχεις συνδυασει και κανα τριβυλυς ?

δοκιμασε το στα 4γρ/μερα για 15 ημερες. κανει θαυματα.


χαχα !τα χεις παρει με τον αλλον ετσι? !
τα τριβολια δεν τα πολυπιστευω οχι δεν εχω δοκιμασει.απο κ@υλες ..τελευταια δεν παω καλα!στην κετωση θα οφειλετε νομιζω! αν και με τις αλλες γυναικες μια χαρα κ@υλες εχω!:1laugh:

Βασικα, αυτο που απαντας δεν εχει καποια σχεση. Δεν σχετιζεται η στυση με τη σπερματογεννεση.

Οποτε για τους κροκους ρε παιδια, που καταληγουμε? Πειραματιζομαστε και κανουμε συχνα εξετασεις?

savage
04-08-11, 12:36
θες να σου πω τι παιζει με την οξειδωση της χοληστερινης εεε...

πολυ ενδιαφερον

μπα δε ξερω τιποτα, πουλαγα μουρη με επιασες.

αν θα ζησεις μπα δε σε βλεπω για πολυ καιρο

απο σπερματογεννηση πως πας? με τοση λεκιθινη θα ζωγραφιζεις εεε? εχεις συνδυασει και κανα τριβυλυς ?

δοκιμασε το στα 4γρ/μερα για 15 ημερες. κανει θαυματα.

ρε συ πες στα σοβαρα την αποψη σου. με ενδιαφερει και μενα να την ακουσω.
και μη χαλιεσαι με τον καθε #^^#@#. φορουμ ειναι. ειναι επομενο οτι θα βρεις καθε καρυδιας καρυδι εδω μεσα. δε μπορεις να περιμενεις να συμφωνουν ολοι μαζι σου η να σε αποδεχονται ειναι να ειναι γαμω τα παιδια. λεγε για την οξειδωση τωρα ρε μπαγασα...:green::P:)

aepiskeptis
06-08-11, 02:14
θα το παμε διαφορετικα απο εδω και περα, Σωκρατικα.

συγνωμη Νικο εχεις αλλα δε το διασκεδαζω και πολυ, το προβλημα δεν ειναι οτι εχουμε να κανουμε με #^^#@#, το προβλημα ειναι οτι δεν γινομαι κατανοητος οποτε ή εχουμε οντως να κανουμε με #^^#@# ή ο #^^#@# ειμαι εγω.

οποτε οποιος μπορει να ακολουθησει ας ακολουθησει


Α. οσοι εχουν καποιες αρχικες αποριες και διαβαζουν αγγλικα, καποια εισαγωγικα αρθρα
http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/a-primer-on-dietary-fats-part-1.html
http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/a-primer-on-nutrition-part-2.html

Β. οξειδωση μοριου χοληστερινης

τι ειναι οξειδωση? Οξειδωστε το παραπανω μοριο και σκεφτειτε ποτε θα γινεται το παραπανω.

Γ. νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα, να ριχνεται λιγο ωμο ελαιολαδο στα αυγα αφου μαγειρευτουν και να προσεχετε τον τροπο που τα μαγειρευετε

kuriakos123
20-08-11, 13:24
παιδια τι αυγα προτειματε κτηνοτροφειου η χωριατικα? καθωσ θπαρχει μια μεγαλη διαφορα στην τιμη

tolis93
20-08-11, 13:44
παιδια τι αυγα προτειματε κτηνοτροφειου η χωριατικα? καθωσ θπαρχει μια μεγαλη διαφορα στην τιμη

τωρα γιατι εγινε αυτο το thread?:P οκ κτηνοτροφειου αλλα παιζουν και χωριατικα αρκετες φορες το μηνα οποτε τα ισοσταθμιζω

Devil
20-08-11, 15:20
υπαρχει και το search....

Αυγά (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2393-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC&highlight=%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%B1)

Αυγά & χοληστερίνη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1380-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC-amp-%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7&highlight=%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%B1)

kostasd91
08-10-11, 01:35
Θα ηθελα να μαθω τη διαφορα που εχει το ασπραδι απο τον κροκκο , συνεχεια ακουω ολους 5-6 ασπραδια αυγων , αλλα γιατι ασπραδια μονο , ο κροκος τι το κακο εχει για τη διατροφη; σημερα επειδη για 1η φορα πηγα να κανω ομελετα χωρις κροκο απετιχα λιγο στο διαχωρισμο και ετσι τα εβαλλα παλι ολοκληρα , οποιος ξερει παρακαλω ας δοσει τα φωτα του !

stelios17
08-10-11, 01:38
Θα ηθελα να μαθω τη διαφορα που εχει το ασπραδι απο τον κροκκο , συνεχεια ακουω ολους 5-6 ασπραδια αυγων , αλλα γιατι ασπραδια μονο , ο κροκος τι το κακο εχει για τη διατροφη; σημερα επειδη για 1η φορα πηγα να κανω ομελετα χωρις κροκο απετιχα λιγο στο διαχωρισμο και ετσι τα εβαλλα παλι ολοκληρα , οποιος ξερει παρακαλω ας δοσει τα φωτα του !

Τσέκαρε λιγο το αρθρο ...
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7624-%CE%9F-%CE%BA%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85

:thumbup:

Tasos Green
08-10-11, 01:40
το εχουμε σηζητησει πολλάκις αυτο..

edit με προλάβανε..:thumbup:

Galthazar
08-10-11, 01:41
το ασπραδι του αυγου περιεχει υψηλα ποσοστα σε πρωτεϊνες γρηγορης απορροφησης.

Τωρα για τον κροκο διαβασε εδω ενα ωραιο αρθρο του Muscleboss
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7624-%CE%9F-%CE%BA%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85

Tasos Green
08-10-11, 01:42
ουτε συνεννοημένοι να μασταν...:green:

stelios17
08-10-11, 01:49
χαχαχααχααχ...

kostasd91
08-10-11, 02:14
Σας ευχαριστω πολυ παιδια ... αν και εκανα το σερτς δε μου βγηκε το συγκεκριμενο αρθρο , να ειστε καλα.!

Sourlas
10-10-11, 16:26
ολόκληρα!!!

magavaTOUT
16-10-11, 04:11
Επειδη ειναι τεραστιο το thread, μπορει καποιος να μου πει μεχρι ποσους κροκους ειναι ασφαλες να καταναλωνουμε ανα βδομαδα?

tolis93
16-10-11, 09:41
Επειδη ειναι τεραστιο το thread, μπορει καποιος να μου πει μεχρι ποσους κροκους ειναι ασφαλες να καταναλωνουμε ανα βδομαδα?

Άλλοι λένε 2-3 τη βδομάδα άλλοι τρώνε κ 2-3 τη μέρα εγώ θα σου λεγα ανάλογα τα αυγά π παίρνεις ποιότητα δλδ

Slourp
02-11-11, 15:27
Βασικά τα αυγά με τρελαίνουν αλλά ποτέ δε θα τα έτρωγα ωμά. Έκατσα και διάβασα και στο foroum και στο net γενικότερα για τα αυγά και μιας και η χοληστερίνη μου, μου το επιτρέπει (κάνω συχνά εξετάσεις για να βλέπω τιμές) θέλω να αυξήσω την ποσότητα των αυγών που καταναλώνω.
Το θέμα μου είναι το εξής.

1)Ξέρει κανείς εδώ Θεσσαλονίκη μεριά κάποιον να πουλάει φτηνά αυγά για να παίρνω μεγάλη ποσότητα;
2)Αν τρώω 8 με 10 αυγά τη μέρα μας κάνει 56-70 τη βδομάδα όποτε θα αγοράζω κάθε δυο βδομάδες 140 αυγά. Εννοείτε πως θα τα βάζω στο ψυγείο.
Να βράζω κάθε μέρα αυτά που θα τρώω η να βράζω πχ τα μισά από κάθε παρτίδα κάθε φορά, για να γλυτώνω και τον κόπο κάθε μέρα;
3)Αντέχει μέσα στο ψυγείο ένα αυγό ωμό για δυο βδομάδες έως ότου εγώ το βράσω;
4) Παλιότερα όταν δούλευα στα εργαστήρια του Αγαπητού ( μεγάλη αλυσίδα ζαχαροπλαστείων...τότε... στη Θεσσαλονίκη για όσους δε την ξέρουν) μας φέρνανε μπιτόνια με ασπράδι και κρόκο ξέχωρα έτοιμα για λόγους οικονομίας και ευκολίας...λες να ψάξω κάτι τέτοιο;;; Καλό μου ακούγετε...

Τα ρωτάω αυτά γιατί είναι και οι καιροί δύσκολοι και με λίγη οργάνωση στο θέμα πιστεύω θα έκανα λίγο οικονομία παραπάνω.

gspyropo
02-11-11, 15:31
φιλε μου περνω καθε πεμπτη 2 καρτελες αυγα xL ΚΑΙ διατηρουντε μια χαρα εχω να σου πω

gym
03-11-11, 00:33
Βασικά τα αυγά με τρελαίνουν αλλά ποτέ δε θα τα έτρωγα ωμά. Έκατσα και διάβασα και στο foroum και στο net γενικότερα για τα αυγά και μιας και η χοληστερίνη μου, μου το επιτρέπει (κάνω συχνά εξετάσεις για να βλέπω τιμές) θέλω να αυξήσω την ποσότητα των αυγών που καταναλώνω.
Το θέμα μου είναι το εξής.

1)Ξέρει κανείς εδώ Θεσσαλονίκη μεριά κάποιον να πουλάει φτηνά αυγά για να παίρνω μεγάλη ποσότητα; στην αγορα στην αριστοτελους θα βρεις και καλα κ φθηνα...της νεοχωρουδας παρε,ειναι ενα σχεδον γωνιακο μαγαζι με κοτοπυλα κ αυγα...το εχω τεσταρει,ειναι καλα κ σε διαφορα μεγεθη αν θες...ξεκινανε απο 11 κ φτανουν τα 13 με 15 λεπτα νομιζω...

2)Αν τρώω 8 με 10 αυγά τη μέρα μας κάνει 56-70 τη βδομάδα όποτε θα αγοράζω κάθε δυο βδομάδες 140 αυγά. Εννοείτε πως θα τα βάζω στο ψυγείο.
Να βράζω κάθε μέρα αυτά που θα τρώω η να βράζω πχ τα μισά από κάθε παρτίδα κάθε φορά, για να γλυτώνω και τον κόπο κάθε μέρα; να βραζεις τα αυγα που θες για 4 μερες κ εισαι οκ...χαλαρα οκ δηλαδη,και πιο πολλες κρατανε απλα σου λεω...καθε 4 να βραζεις δεν ειναι τιποτα...
3)Αντέχει μέσα στο ψυγείο ένα αυγό ωμό για δυο βδομάδες έως ότου εγώ το βράσω;ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΛΕΕΕ
4) Παλιότερα όταν δούλευα στα εργαστήρια του Αγαπητού ( μεγάλη αλυσίδα ζαχαροπλαστείων...τότε... στη Θεσσαλονίκη για όσους δε την ξέρουν) μας φέρνανε μπιτόνια με ασπράδι και κρόκο ξέχωρα έτοιμα για λόγους οικονομίας και ευκολίας...λες να ψάξω κάτι τέτοιο;;; Καλό μου ακούγετε...ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...τι καλυτερο απο το φρεσκο?καλο κουμασι κ ο αγαπητος με τα κολπα τους...

Τα ρωτάω αυτά γιατί είναι και οι καιροί δύσκολοι και με λίγη οργάνωση στο θέμα πιστεύω θα έκανα λίγο οικονομία παραπάνω.
πανε εκει που σου λεω κ γενικα απο την αγορα αν ψωνιζεις απο εκει,θα εισαι καλυτερα οικονομικα...:thumbup:

kostantinoss
26-11-11, 23:37
ποσα αυγα μπορουμε να φαμε την ημερα χωρισ τον κροκο?

gym
26-11-11, 23:46
ασπραδι το λενε χωρις τον κροκο....ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ......εγω εδω που ειμαι κοπελα και εχω φτασει και ισα με 20 τη μερα σε μια φαση...ανετα φαε..

kostantinoss
26-11-11, 23:54
ασπραδι το λενε χωρις τον κροκο....ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ......εγω εδω που ειμαι κοπελα και εχω φτασει και ισα με 20 τη μερα σε μια φαση...ανετα φαε..

οκ σε ευχαριστω....γιατι ειχα φαει ειδη σημερα 5 και τα μισα ηταν σε πιτακι με βρωμη και λεω να φαω και αλλα.....παω μα φαωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
χαχααααχαχχχαχαχ

Καραφλό Ακτινίδιο
27-11-11, 00:03
Ρε παιδιά Εγώ τρώω 30 αυγα ολόκληρα την εβδομάδα και είμαι 30 χρονών και όλα είναι φυσιολογικά όταν κάνω εξετάσεις..

Ο κρόκος έχει πολλά θρεπτικά συστατικά και είναι αμαρτία να τον πετάνε :P:P:P

Τι κακό μπορεί να σου κάνει ? Πιο πάνω διάβασα για υπερβιταμίνωση Β .. τι επιπτώσεις μπορει να έχει κάποιος από αυτό? και η απορία μου πάλι σε αυτό είναι όταν κάποιες πολυβιταμίνες έχουν όλα τα στοιχεια 10 και 20 φορές επάνω , πόσο παραπάνω βιταμινη Β μπορει να σου δώσουν 5 κρόκοι ας πουμε?

sofos
27-11-11, 00:44
Ρε παιδιά Εγώ τρώω 30 αυγα ολόκληρα την εβδομάδα και είμαι 30 χρονών και όλα είναι φυσιολογικά όταν κάνω εξετάσεις..

Ο κρόκος έχει πολλά θρεπτικά συστατικά και είναι αμαρτία να τον πετάνε :P:P:P

Τι κακό μπορεί να σου κάνει ? Πιο πάνω διάβασα για υπερβιταμίνωση Β .. τι επιπτώσεις μπορει να έχει κάποιος από αυτό? και η απορία μου πάλι σε αυτό είναι όταν κάποιες πολυβιταμίνες έχουν όλα τα στοιχεια 10 και 20 φορές επάνω , πόσο παραπάνω βιταμινη Β μπορει να σου δώσουν 5 κρόκοι ας πουμε?

απ τον κροκο δε παθαινεις υπερβιταμινωση,γιατι απ οσο εχω δει εχει ολες τις βιταμινες στο 100% rda το ιδιο και καποια ιχνοστοιχεια-μεταλλα...

tasos2
27-11-11, 00:48
Κι εγω καμια 15ρια κροκους τη βδομαδα τρωω. Δε παθαινεις τιποτα

Καραφλό Ακτινίδιο
27-11-11, 00:54
Ωραίοι , όχι ότι είχα αρχίσει να ανησυχω, απλά αναρωτιόμουν γιατί κανένας δεν τρώει τους κρόκους , σιγά το λίπος που έχουνε

Και πάντα λυπάμε να τις πετάξω αυτές τις κιτρινες γευστικές μπαλίτσες :P:P:P

sofos
27-11-11, 00:57
Ωραίοι , όχι ότι είχα αρχίσει να ανησυχω, απλά αναρωτιόμουν γιατί κανένας δεν τρώει τους κρόκους , σιγά το λίπος που έχουνε

Και πάντα λυπάμε να τις πετάξω αυτές τις κιτρινες γευστικές μπαλίτσες :P:P:P

γιατι μερικοι φοβουνται την τρελη χοληστερινη που χουν καθως αλλοι λενε οτι επηρεαζει η χοληστερολη που περιεχει ο κροκος και αλλοι λενε οχι...anyway..

bb-fitness
27-11-11, 01:06
στον κρόκο υπάρχουν κάποια ενζυμα τα οποία συμβάλλουν στην διασπαση κ απορρόφηση της πρωτείνης του ασπραδιου. Σε ενα μεσαιο αυγό περιεχονται 6 γρ πρωτείνης, 6 γρ λίπος, 1,5 γρ κορεσμενο λίπος. Από τα 6 γρ πρωτείνης, τα 3-4 περιεχονται στο ασπράδι κ τα 3-2 στον κρόκο .Επιπλέον, τα λιπαρα αυξανουν την απορρόφηση της πρωτείνης (γενικα) και αυξανουν την εκκριση ορμονών

Ωστόσο, αν σε μια διατροφή υπάρχουν αρκετα λιπαρά και αρκετός υδατανθρακα και η διατροφή δεν είναι καθαρή, εχει κ τα γλυκακια της (στα οποία τα τεχνητα τρανς υπαρχουν σε απειρο βαθμο) και εχει και αρκετα αλευρια (δλδ πιττες συχνα ) και αρκετό αμυλο, τότε ο θυρωειδής δε μπορεί να εκκρίνει τις απαραίτητες ορμόνες κ το συκώτι να επεξεργαστεί τα λιπαρά κ τότε εχουμε αυξηση χοληστερίνης, τριγλυκεριδιών (συνεπώς αυξηση της LDL παραλληλα με την HDL.Αντιθετα, υψηλή χοληστερίνη με χαμηλα τριγλυκερίδια κ πίεση δεν είναι ενδειξη κινδύνου, αλλα ενδειξη υψηλής τεστοστερόνης,αν θυμαμαι καλα)

Καραφλό Ακτινίδιο
27-11-11, 01:12
στον κρόκο υπάρχουν κάποια ενζυμα τα οποία συμβάλλουν στην διασπαση κ απορρόφηση της πρωτείνης του ασπραδιου. Σε ενα μεσαιο αυγό περιεχονται 6 γρ πρωτείνης, 6 γρ λίπος, 1,5 γρ κορεσμενο λίπος. Από τα 6 γρ πρωτείνης, τα 3-4 περιεχονται στο ασπράδι κ τα 3-2 στον κρόκο .Επιπλέον, τα λιπαρα αυξανουν την απορρόφηση της πρωτείνης (γενικα) και αυξανουν την εκκριση ορμονών

Ωστόσο, αν σε μια διατροφή υπάρχουν αρκετα λιπαρά και αρκετός υδατανθρακα και η διατροφή δεν είναι καθαρή, εχει κ τα γλυκακια της (στα οποία τα τεχνητα τρανς υπαρχουν σε απειρο βαθμο) και εχει και αρκετα αλευρια (δλδ πιττες συχνα ) και αρκετό αμυλο, τότε ο θυρωειδής δε μπορεί να εκκρίνει τις απαραίτητες ορμόνες κ το συκώτι να επεξεργαστεί τα λιπαρά κ τότε εχουμε αυξηση χοληστερίνης, τριγλυκεριδιών (συνεπώς αυξηση της LDL παραλληλα με την HDL.Αντιθετα, υψηλή χοληστερίνη με χαμηλα τριγλυκερίδια κ πίεση δεν είναι ενδειξη κινδύνου, αλλα ενδειξη υψηλής τεστοστερόνης,αν θυμαμαι καλα)

Δηλαδή αν δεν τρώμε γλυκάκια , δεν τρώμε αλευρια , δεν πίνουμε αναψυκτικά , Τότε λες ότι το αυγό δεν δημιουργει θέμα στην χοληστερίνη?

kostantinoss
27-11-11, 01:36
Δηλαδή αν δεν τρώμε γλυκάκια , δεν τρώμε αλευρια , δεν πίνουμε αναψυκτικά , Τότε λες ότι το αυγό δεν δημιουργει θέμα στην χοληστερίνη?

οκ αλανια σας ευχαριστω για της πληροφοριες σας.........:clap:

gym
27-11-11, 01:42
το πιο σωστο για μενα ειναι....φατε οσα θελετε,καταγραφετε το τι τρωτε και μετα κανετε εξετασεις...μιλαμε για ενα σεβαστο χρονικο διαστημα ετσι...δειτε τι λενε οι εξετασεις σας κ το αν εχετε κατι ανεβασμενο....αλλα να ξερετε εκεινη την περιοδο το τι τρωγατε και τα παντα...

μετα αλλαξτε τη διατροφη σας και κρατησετε τα παντα ιδια εκτος απο τα αυγα...και μετα απο το ιδιο χρονικο διαστημα ξανακανετε εξετασεις κ δειτε τις διαφορες αλλιως ολα τα αλλα στον αερα ειναι...δεν μπορουμε να ειμασετ σιγουροι

COBRA_STYLE
27-11-11, 01:47
στον κρόκο υπάρχουν κάποια ενζυμα τα οποία συμβάλλουν στην διασπαση κ απορρόφηση της πρωτείνης του ασπραδιου. Σε ενα μεσαιο αυγό περιεχονται 6 γρ πρωτείνης, 6 γρ λίπος, 1,5 γρ κορεσμενο λίπος. Από τα 6 γρ πρωτείνης, τα 3-4 περιεχονται στο ασπράδι κ τα 3-2 στον κρόκο .Επιπλέον, τα λιπαρα αυξανουν την απορρόφηση της πρωτείνης (γενικα) και αυξανουν την εκκριση ορμονών

Ωστόσο, αν σε μια διατροφή υπάρχουν αρκετα λιπαρά και αρκετός υδατανθρακα και η διατροφή δεν είναι καθαρή, εχει κ τα γλυκακια της (στα οποία τα τεχνητα τρανς υπαρχουν σε απειρο βαθμο) και εχει και αρκετα αλευρια (δλδ πιττες συχνα ) και αρκετό αμυλο, τότε ο θυρωειδής δε μπορεί να εκκρίνει τις απαραίτητες ορμόνες κ το συκώτι να επεξεργαστεί τα λιπαρά κ τότε εχουμε αυξηση χοληστερίνης, τριγλυκεριδιών (συνεπώς αυξηση της LDL παραλληλα με την HDL.Αντιθετα, υψηλή χοληστερίνη με χαμηλα τριγλυκερίδια κ πίεση δεν είναι ενδειξη κινδύνου, αλλα ενδειξη υψηλής τεστοστερόνης,αν θυμαμαι καλα)

μιλας για την Ολικη Χολιστερινη ή μια απο τις LDL και HDL?

Tasos Green
27-11-11, 01:59
εχθες ξέμεινα και πηρα αυγα εμπορίου.... σπαω τα 2 πρωτα ολα καλα... κανονικο χρωμα ο κροκος..

παω να σπασω το τελευταιο ολόκληρο και σκαει μυτη ενας κροκος κίτρινο πολυ ανοιχτό, πρώτη φορα τετοιο πραγμα...

φυσικά και τα πέταξα δεν το διακινδυνεύω για μια ομελέτα να τρέχω και να μην φτάνω.

σημερα παλι λεω ε νταξι μπορει να έπεσα στην περίπτωση παω να ξανα σπασω και τα δυο πρωτα παλι ετσι πολυ ανοικτο κιτρινο... 3 - 10αδες κατέληξαν στα σκουπιδια.

ειναι φυσιολογικό να ειναι πολυ ανοικτό κιτρινο ο κρόκος? η τζαμπα τα πέταξα? παντως τρωω πολλα χρονια αυγα τετοιο πραγμα πρωτη φορα ειδα.. έπρεπε να το βγαλω φωτο.

gym
27-11-11, 02:02
τσαμπα τα πεταξες...δεν ειναι ολες οι κοτες το ιδιο καλε....το θεμα δεν ειναι ο κροκος αλλα το ασπραδι να ειναι πηχτο σαν μυξα...αν ειναι νερουλο,πετα το με τη μια...αν ειναι μυξα φατο...:green:
οι κροκοι μπορει να ειναι απο τερμα κιτρινοκατακοκκινο μεχρι ξεθωριασμενο κιτρινο κ μιλαω οχι μονο εμποριου αλλα κ αυγα της γιαγιας μου(του χωριου δηλαδη ε...:P)

bb-fitness
27-11-11, 02:07
Δηλαδή αν δεν τρώμε γλυκάκια , δεν τρώμε αλευρια , δεν πίνουμε αναψυκτικά , Τότε λες ότι το αυγό δεν δημιουργει θέμα στην χοληστερίνη?


η χοληστερινη των τροφων δε γινεται χοληστερινη στο αιμα, αν στην ιδια διατροφη δεν υπαρχουν ζαχαρες, επεξεργασμενα τροφιμα και αλευρια.δεν πιστευω οτι θα εχεις καποιο προβλημα εαν ακολουθεις μια προσεγμενη διατροφη.

Όταν τρώτε ένα τρόφιμο που περιέχει υψηλή χοληστερινη όπως τα αυγά, το σώμα σας προς τα κάτω-ρυθμίζει είναι εσωτερική παραγωγή της να ισορροπήσει τα πράγματα.

Υπάρχουν ενδείξεις ότι η κατανάλωση ολοκληρων αυγων αυξάνει την καλή χοληστερινη HDL σας σε μεγαλύτερο βαθμό από ό, τι της LDL χοληστερόλης, βελτιώνοντας έτσι την συνολική αναλογία χοληστερόλης σας καθως τη χημεία του αίματος.
συμφωνα με μια ερευνα που ειχα διαβασει σε ατομα που συνηθιζαν να καταναλωνουν 3 ολοκληρα αυγα για 12 εβδομαδες η καλη χοληστερονη HDL(σημειωτεο οτι τα αυξημενα επιπεδα της σχετιζοβται με το χαμηλοτερο κινδυνο καρδιακης προσβολης) αυξηθηκε κατα 20% ενω τα επιπεδα της LDL δεν αλλαξαν.οσοι καταναλωναν μονο ασπραδια δεν ειδαν καμια διαφορα ουτε στη μια ουτε στην αλλη.

Tasos Green
27-11-11, 02:08
@ gym αμα πεταξα 240 γρ πρωτεινη χωρις λογο θα αυτομαστιγωθώ!:(

καλα ας το εβλεπες και μετα μου λες... μονο που δεν φωσφόριζε...

Goofonly
27-11-11, 02:26
@ gym αμα πεταξα 240 γρ πρωτεινη χωρις λογο θα αυτομαστιγωθώ!:(

καλα ας το εβλεπες και μετα μου λες... μονο που δεν φωσφόριζε...

άρχισε να μαστιγώνεσαι γιατί η gym έχει δίκιο, ο κρόκος μπορεί να είναι κίτρινος μπορεί και πορτοκαλί προς κόκκινος :green:

Καραφλό Ακτινίδιο
27-11-11, 02:29
η χοληστερινη των τροφων δε γινεται χοληστερινη στο αιμα, αν στην ιδια διατροφη δεν υπαρχουν ζαχαρες, επεξεργασμενα τροφιμα και αλευρια.δεν πιστευω οτι θα εχεις καποιο προβλημα εαν ακολουθεις μια προσεγμενη διατροφη.

Όταν τρώτε ένα τρόφιμο που περιέχει υψηλή χοληστερινη όπως τα αυγά, το σώμα σας προς τα κάτω-ρυθμίζει είναι εσωτερική παραγωγή της να ισορροπήσει τα πράγματα.

Υπάρχουν ενδείξεις ότι η κατανάλωση ολοκληρων αυγων αυξάνει την καλή χοληστερινη HDL σας σε μεγαλύτερο βαθμό από ό, τι της LDL χοληστερόλης, βελτιώνοντας έτσι την συνολική αναλογία χοληστερόλης σας καθως τη χημεία του αίματος.
συμφωνα με μια ερευνα που ειχα διαβασει σε ατομα που συνηθιζαν να καταναλωνουν 3 ολοκληρα αυγα για 12 εβδομαδες η καλη χοληστερονη HDL(σημειωτεο οτι τα αυξημενα επιπεδα της σχετιζοβται με το χαμηλοτερο κινδυνο καρδιακης προσβολης) αυξηθηκε κατα 20% ενω τα επιπεδα της LDL δεν αλλαξαν.οσοι καταναλωναν μονο ασπραδια δεν ειδαν καμια διαφορα ουτε στη μια ουτε στην αλλη.

Κατατοπιστικότατος , ωραία ανάλυση , το έχεις σπουδάσει το αντικείμενο?




@Πρασινος Τάσος , πάνε 240γρ πρωτεινη , αν ο κρόκος είναι σε σχήμα οκ και δεν έχει διαλυσει το το αυγό λογικά είναι οκ..
Και αν φοσφωρίζαν ας τα κράταγες σε μεμβανη να τα είχες για λαμπάκι για το βράδυ

bb-fitness
27-11-11, 20:15
μιλας για την Ολικη Χολιστερινη ή μια απο τις LDL και HDL?

στην ουσια για την ολικη.αρχικα η LDL διαχωριζεται σε τυπο Α(δεν αποτελει προβλημα) και Β(κακη χοληστερινη)
Μελέτες έχουν δείξει ότι υπάρχει ισχυρή συσχέτιση μεταξύ χαμηλου επιπεδου τριγλυκεριδίων / υψηλό επίπεδο HDL με την LDL τυπος Α (το μη επικίνδυνο είδος), και αντιστρόφως, ένα υψηλό επιπεδο τριγλυκεριδίων / χαμηλά επίπεδα HDL συνδέεται στενά με την LDL τυπος Β (το επικινδυνο είδος) .


τα χαμηλα επιπεδα τριγλυκεριδιων και η υψηλη HDL υποδεικνυει οτι η εχεις αυξημενο το τυπο Α της LDL.Για να κρατησουμε χαμηλα τα τριγλυκεριδια παιζουν ρολο παραγοντες οπως ο διαβητης,διατροφη,δραστηριοτητα κτλ.

bb-fitness
27-11-11, 20:16
Κατατοπιστικότατος , ωραία ανάλυση , το έχεις σπουδάσει το αντικείμενο?
οχι ρε συ αλλα το εχω ψαξει αρκετα το θεμα με τα αυγα.;)

exkaliber
12-01-12, 01:37
καμενη απορια
απο καθε αυγο βγαινει κοτοπουλακι?

sTeLaKoS
12-01-12, 01:59
Τέτοια σχόλια στα off topic, οι κυρίως ενότητες πρέπει να είναι καθαρές.
Καταλαβαινόμαστε νομίζω. :welcome:

Wrath
27-01-12, 22:30
Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειναι κατι που με απασχολει πολυ καιρο.Καθημερινα καταναλωνω 12 αυγα τη μερα.4 ολοκληρα και 8 ασπραδια.Εχω διαβασει αρκετες ερευνες στο διαδικτυο αλλα δεν εχω καταληξει καπου.Αυτο που ειναι απο τα πιο ανησυχητικα ειναι η εμφανηση χοληστερινης.

Giannistzn
27-01-12, 22:34
Βασικα υπαρχει θεμα εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2393-Αυγά/page15&highlight=χοληστερίνη)

Για τον αριθμο που λες, ενας τροπος υπαρχει να ξερεις, εαν το κανεις συστηματικα κανε εξετασεις αιματος να δεις πως πας. Αλλιως οτι και να σου πει ο οποιοσδηποτε θα ειναι μια τυχαια μαντεψια. Για τα ασπραδια σιγουρα δεν εχεις προβλημα.

sTeLaKoS
27-01-12, 22:45
Βασικα υπαρχει θεμα εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2393-Αυγά/page15&highlight=χοληστερίνη)

:thumbup:
Συγχωνεύτηκαν.

Γιάννηςς
27-01-12, 23:39
Eαφαγα για μεταπροπονητικο 3 ολοκληρα αυγα και 1 ασπραδι...δεν νομιζω να πειραζει εε; :P

Spyros95
10-05-12, 19:28
Ριξτε μια ματια εδω... http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&articleID=13155&ct=6 :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Αλήθεια??

johny_8
10-05-12, 19:34
αμάν. ενδιαφερον αν ισχύει. παντώς μου φαινεται λιγο περίεργο έρευνα συνεχόμενη για14 ετη?

Achilleas95
14-06-12, 14:35
Είμαι σίγουρος πως έχουν δημιουργηθεί κι άλλα θέματα σχετικά με το αυγό, αλλά εγώ θα επικεντρωθώ σε ένα πιο συγκεκριμένο ζήτημα. Λοιπόν, το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω να μαγειρεύω (και να ήξερα θα βαριόμουν να το κάνω) κι έτσι η πιο εύκολη λύση είναι το να καταναλώνω αυγά που η προετοιμασία τους είναι ιδιαίτερα εύκολη. Σε όλα τα προγράμματα διατροφής διαβάζω πως μεγάλες ποσότητες αυγών πρέπει να καταναλώνονται χωρίς τον κρόκο. Αν δεν ακολουθήσω τον εν λόγω κανόνα και τα τρώω ολόκληρα (10 αυγά την ημέρα), θα υπάρξουν αρνητικές συνέπειες στην υγεία μου? (προβλήματα χοληστερίνης δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω, άλλωστε είμαι μόλις 17 ακόμα...)

MUSKLGEORGE
14-06-12, 14:41
Ξεχασε το,2-3 κροκοι καθημερινα εφοσον εισαι υγιης και γυμναζεσαι ειναι μεσα στα ορια.

Χριστοφορος123
14-06-12, 14:42
Είμαι σίγουρος πως έχουν δημιουργηθεί κι άλλα θέματα σχετικά με το αυγό, αλλά εγώ θα επικεντρωθώ σε ένα πιο συγκεκριμένο ζήτημα. Λοιπόν, το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω να μαγειρεύω (και να ήξερα θα βαριόμουν να το κάνω) κι έτσι η πιο εύκολη λύση είναι το να καταναλώνω αυγά που η προετοιμασία τους είναι ιδιαίτερα εύκολη. Σε όλα τα προγράμματα διατροφής διαβάζω πως μεγάλες ποσότητες αυγών πρέπει να καταναλώνονται χωρίς τον κρόκο. Αν δεν ακολουθήσω τον εν λόγω κανόνα και τα τρώω ολόκληρα (10 αυγά την ημέρα), θα υπάρξουν αρνητικές συνέπειες στην υγεία μου? (προβλήματα χοληστερίνης δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω, άλλωστε είμαι μόλις 17 ακόμα...)

Θα γεμισεις χοληστερινη φιλε!!!
2-3 την ημερα και πολυ ειναι.

billy89
14-06-12, 14:49
Υποτίθεται ότι είναι μύθος το συγκεκριμένο αλλά εγώ στη θέση σου δε θα το έκανα. Άλλωστε ο κρόκος έχει λιπαρά=θερμίδες πολλές και νομίζω ότι ο αριθμός που αναφέρεις ξεπερνάει τα όρια!

sTeLaKoS
14-06-12, 16:22
Διαβάστε το τόπικ από την αρχή, συγχωνεύτηκε.

tasos2
14-06-12, 16:38
Δεν υπαρχουν επισημα ορια που ειπαν καποιοι. Με βαση τις ερευνες που εχω διαβασει εγω ειτε εισαι υγιης ειτε οχι μπορεις να φας 10 κροκους χωρις προβλημα. Καταρχην η χοληστερολη που περιεχουν δε συμβαλλει στην αυξηση της χοληστερινης στο αιμα. Τα κορεσμενα λιπαρα που εχει συμβαλλουν αλλα ειναι πολυ λιγοτερα απο αλλα φαγητα που τρωμε καθε μερα σε μεγαλες ποσοτητες οπως το κοκκινο κρεας και το γαλα. Επιπλεον περιεχει και λεκιθινη που φερνει την ισορροπια ριχνοντας τη χοληστερινη. Ειναι απο τις πιο υγιεινες τροφες ο κροκος και πολυ πιο ωφελιμος απο το ασπραδι

goldenera
14-06-12, 16:51
Εγώ αυτό που είχα αναρωτηθεί παλαιότερα είναι ότι αφού επιτρέπουν στα μωρά όταν έρθει η ώρα τους να φάνε αυγό σχεδόν κάθε μέρα πώς μπορεί να είναι τόσο βλαβερό? Ο Vince Gironda θεωρούσε το αυγό τη τέλεια τροφή, και υπόψη ότι θεωρείτε από τους γκουρού του χώρου. Θαυματουργή τροφή το αυγό έχω διαβάσει άρθρο όπου σε ασθενή με εκτεταμένα εγκάυματα εκτός τον άλλον του έδιναν να τρώει μεγάλες ποσότητες αυγού γαι να επιταχύνουν την αποκατάσταση των εγκαυμάτων.

goldenera
14-06-12, 16:52
Παν μέτρο άριστο φυσικά;)

Γιάννηςς
14-06-12, 18:00
Τους τελευταίους μήνες τρώω σχεδόν κάθε μέρα κρόκους...4 και πάνω συνήθως.Σε λίγες μέρες θα κάνω εξετάσεις αίματος και θα δείξει,αν έχει ανέβει η χοληστερίνη πάει να πει ότι όντος συμβαίνει...αν και ισως συμβαίνει μακροχρονια...

magavaTOUT
15-06-12, 03:36
Ειχα κανει εξετασεις αιματος τον Ιανουαριο και ειχα χοληστερινη 155. Τους τελευταιους 3 μηνες τρωω 3 κροκους καθημερινα και πριν απο καμια βδομαδα που ξανακανα εξετασεις ειχα 167 με οριο το 200. Δεν ξερω αν σημαινει κατι αυτο αλλα εγω το αβγουλακι μου δεν το κοβω :P

sTeLaKoS
24-06-12, 18:31
Αβγά κλωβοστοιχίας: τελευταία προειδοποίηση στην Ελλάδα


Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή απεύθυνε αιτιολογημένη γνώμη σε δέκα κράτη μέλη τα οποία δεν εφήρμοσαν ορθά την οδηγία 1999/74/EK που θεσπίζει απαγόρευση της...
χρήσης μη διευθετημένων κλωβών για τις ωοπαραγωγούς όρνιθες.

Το Βέλγιο, η Ελλάδα, η Ισπανία, η Γαλλία, Ιταλία, η Κύπρος, η Ουγγαρία, οι Κάτω Χώρες, η Πολωνία και η Πορτογαλία επιτρέπουν ακόμη τη χρήση μη διευθετημένων κλωβών για τις ωοπαραγωγούς όρνιθες παρά το ότι η απαγόρευση, για την οποία τους είχαν δοθεί 12 έτη για να προετοιμαστούν, τέθηκε σε ισχύ τον Ιανουάριο 2012. Η αποστολή αιτιολογημένης γνώμης αποτελεί το επόμενο βήμα στη διαδικασία πριν την παραπομπή στο Δικαστήριο της ΕΕ.

Από την 1η Ιανουαρίου 2012, η οδηγία 1999/74/ΕΚ προβλέπει ότι όλες οι ωοπαραγωγοί όρνιθες θα πρέπει να διατηρούνται σε «διευθετημένους κλωβούς» με συμπληρωματικό χώρο για να φωλιάζουν, να σκαλίζουν και να κουρνιάζουν ή σε εναλλακτικά συστήματα. Σύμφωνα με την οδηγία, μπορούν να χρησιμοποιούνται κλωβοί μόνο εάν προσφέρουν σε κάθε όρνιθα τουλάχιστον 750 cm² επιφανείας δαπέδου, φωλιά, στρωμνή, κούρνιες και διατάξεις ξυσίματος των νυχιών, που να επιτρέπουν στις όρνιθες να ικανοποιούν τις βιολογικές ανάγκες τους, καθώς και τις ανάγκες συμπεριφοράς τους.

Η Επιτροπή εκφράζει την ικανοποίησή της για τις προσπάθειες που καταβλήθηκαν από τα κράτη μέλη τα οποία συμμορφώθηκαν με τους κανόνες. Εντούτοις, η πλήρης συμμόρφωση από όλα τα κράτη μέλη έχει ουσιώδη σημασία για την αποφυγή στρεβλώσεων αγοράς και αθέμιτου ανταγωνισμού. Τα κράτη μέλη που συνεχίζουν να επιτρέπουν τη χρήση «μη διευθετημένων κλωβών» θέτουν σε μειονεκτική θέση τις επιχειρήσεις που πραγματοποίησαν επενδύσεις για να συμμορφωθούν με τα νέα μέτρα. Για να αποδείξουν τη συμμόρφωσή τους, τα κράτη μέλη θα πρέπει να δείξουν ότι οι εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν ακόμη «μη διευθετημένους κλωβούς» έχουν υποστεί μετατροπές ή έχουν κλείσει.

Ιστορικό του φακέλου

Η πολιτική απόφαση για την απαγόρευση των μη «διευθετημένων κλωβών» ελήφθη το 1999. Τα κράτη μέλη είχαν στη διάθεσή τους δώδεκα έτη για να εξασφαλίσουν την ομαλή μετάβαση στο νέο σύστημα και την εφαρμογή της οδηγίας. Ωστόσο, μέχρι σήμερα, και παρά τις επανειλημμένες εκκλήσεις της Επιτροπής, τα προαναφερθέντα κράτη μέλη δεν έχουν συμμορφωθεί πλήρως με τη ισχύουσα νομοθεσία της ΕΕ.

Δεν στάλθηκαν αιτιολογημένες γνώμες στη Βουλγαρία, στη Ρουμανία και στη Λετονία δεδομένου ότι η Επιτροπή αξιολογεί συμπληρωματικές πληροφορίες που παρασχέθηκαν από τα εν λόγω κράτη μέλη, όπου αναφέρεται ότι έχουν τώρα πλήρως συμμορφωθεί με τους κανόνες.

Τα επόμενα βήματα

Το αίτημα της Επιτροπής διατυπώνεται με τη μορφή αιτιολογημένης γνώμης, σύμφωνα με τις διαδικασίες παράβασης της ΕΕ. Εάν τα υπόψη 10 κράτη μέλη δεν ενημερώσουν την Επιτροπή, εντός δύο μηνών, για τα μέτρα που έλαβαν ώστε να συμμορφωθούν πλήρως με τη νομοθεσία της ΕΕ, η Επιτροπή δύναται να παραπέμψει την υπόθεση στο Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

econews.gr (http://www.econews.gr/2012/06/24/komision-avga-klwvostoixias/)


Ετοιμαστείτε να δείτε τη τιμή των αυγών να ξεφεύγει. :(

s0k0s
24-06-12, 18:37
Ποσο ακομα ... απο 12λεπτα που τα παιρναμε πηγαν 15λεπτα. 20τωρα; (κ σιγουρα παλια πολυ πιο φθηνα ηταν) κοτες θα παω να αγορασω απο αυριο αν ειναι! :unsure:

sTeLaKoS
24-06-12, 20:32
Και πάλι τυχερός είσαι.
Εγώ στην επαρχία που δεν έχω εύκολη πρόσβαση σε λαικές αγορές, το διάστημα που πετούσα τους κρόκους και έτρωγα πολλά, τα φτηνότερα που έβρισκα ήταν του Lidl στα 17 λεπτά.
Πλέον που αγοράζω λιγότερα γιατί τα τρώω ολόκληρα, παίρνω από γείτονα, από αλανιάρες κότες προς 25 λεπτά το ένα.. και θεωρούνται και φτηνά, η συνηθισμένη τιμή εδώ γύρω είναι 0.30€.:banghead:

stelios17
24-06-12, 20:52
Βραστο το αυγο στο ψηγειο ποσες μερες κραταει ?
Λεω να βρασω καμια 50ρια να τα εχω στο ψυγειο γιατι αυτο το βρασε βρασε καθε φορα ειναι βαρετο !!!

Παντως οσοι ειστε σε χωρια , πιστευω ειναι μεγαλο κριμα να μην εχεις 5-6 κοτουλες ...Τα χαιβανακια δεν θελουν και πολλα-πολλα , λιγο σιταρι-καλαμποκι θα τις ριχνεις και εχεις τα φρεσκα σου αυγουλακια ! (Καμια σχεση με αυτα του εμποριου , αμα τυχει καμια φορα και εχω ελειψη και αγορασω απο το σουπερ μαρκες κανει μπαμ η διαφορα ! )

Giannistzn
24-06-12, 20:53
Εγω απο βασιλοπουλο 18λεπτα το ενα (ή οταν ειμαι αθηνα σκλαβενιτη). Ειχα παει μια μερα λαΐκη (δεν ειχα πολυ χρονο βεβαια) ρωταω εναν, ποσο τα εχεις? Λεει 50 το ζευγαρι. 50λεπτα 2 αυγα του λεω? Ναι λεει, οκ γεια σας :green:

Παντως η εκτροφη ορνιθων ειτε αυγοπαραγωγων ειτε κρεοπαραγωγων ειναι χαλι μαυρο.. Οταν ειναι για κρεας, πες λιγο καλυτερα αλλα στις αυγοπαραγωγες, το κλουβι ειναι ενα (εννοω δεν αλλαζει αναλογα με το μεγεθος της κοτας ή τις αναγκες της). Μπαινει εκει, τρωει απο μια ταΐστρα μροστα, πινει νερο απο εκει, τα κανει εκει μεχρι να τεζαρει και οσο και να μεγαλωσει και να στριμωχνεται δεν αλλαζει κατι. Φυσικα δεν τιθεται θεμα κινησης της. Εξαθλιομενο, αλλα στοχευουν στο βελτιστο κερδος.

Γιαυτο ειναι λογικο τα "βιολογικα" και τα "αλανιαρικα" να εχουν πολλαπλασια τιμη. Δεν συγκρινονται οι συνθηκες..

Στελιο, εγω 5-6 μερες τα αφηνω ανετα..

s0k0s
25-06-12, 13:23
Αν ειναι δυνατον... :unsure:

gym
25-06-12, 16:49
ρε σεις...αν πατε σε μεγαλες αγορες πχ ας πω θεσσαλονικη που ειμαι εδω,θα βρειτε αυγα και με 11 λεπτα το ενα...

απο εκει και περα αναλογα με το μεγεθος ανεβαινουν εως και 18 λεπτα το πολυ....υποτιθεται οτι ειναι καλα...

βεβαια σαν του παππου μου που τα ταιζει σιταρι κ ειναι πεντακαθαρα και εχουν μεγαλο χωρο κτλ κτλ δεν ειναι...ουτε σαν γευση ουτε σαν μυρωδια ουτε σαν μεγεθος ...τιποτα αλλα μην τα θελω κ ολα δικα μου....

και κοτες να ειχα,δεν θα εβγαινα με τιποτα...οταν τρωω πχ την εβδομαδα ανετα καμια 40αδα κ παραπανω(μην τρομαζετε κ λιγα λεω),δεν μου φτανουν ουτε δεκα κοτες γιατι απλουστατα πλεον δεν γεννανε...αλλαξαν οι εποχες που καθε μερα μαζευαν ΤΑ ΑΥΓΑ ...τωρα ενα τη μερα κ αν οι ατιμες....


υγ ...οταν εμαθα ποσο τα δινει ο παππους μου,τον ειπα σκρουτζ :green::green:

Gianna
25-06-12, 23:20
Gymako, ολόκληρα πόσα τρως την εβδομάδα;;;

s0k0s
26-06-12, 13:40
Πηγα πηρα με 13cents απο την λαικη της περιοχης μου :P
60αδα 7μιση euro.

gym
26-06-12, 13:42
Gymako, ολόκληρα πόσα τρως την εβδομάδα;;;

αναλογα την εβδομαδα και τα κεφια...ανετα κανω διατροφη μονο με αυγα κ δεν εχω θεμα με χοληστερινες κτλ που λενε...

δεν μπορω να σου στανταρ νουμερο,δεν βαζω ορια :green:

costas2121
27-08-12, 12:50
Καλή σας ημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους...
Θα ήθελα να μου πείτε ποιά είναι η γνώμη σας για το πώς θα πρέπει να καταναλώνονται τα αυγά...μέχρι και πρίν λίγο καιρό εγώ τα έτρωγ(έπινα) ωμά (10 αυγά 4 κρόκοι 10 ασπράδια) δηλαδή τα έβαζα σε ένα σεικερ τα ανακάτευα και τα έπινα...κάποιος φίλος με θορύβησε λιγάκι για την σαλμονέλα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας...εάν τα κάνω μιά ομελέτα υπάρχει πρόβλημα;;; χάνουν πολλά απο τα συστατικά τους στην υψηλή θερμοκρασία;;;
Ζητώ συγνώμη άν δέν έχω αναπτύξει το θέμα στην σωστή κατηγορία...;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρο
Φιλικά Κώστας...

average_joe
27-08-12, 13:02
για σαλμονελα εχουν γραφτει αρκετα δεν το χω πολυψαξει θα στα πουν αλλοι.
σαν ενδειξη παντως δεν μου αρεσει, επισης με ενοχλει το hardcore του πραγματος οπως και η γευση που μπορει να χει αλλα αυτο ειναι στον ανθρωπο :) , τελος ενα τριτο (-) ειναι το συμπλοκο βιοτινης με την αβιδινη του ασπραδιου που μπορει να οδηγησει σε αβιταμινωση οταν η καταναλωση ωμων αυγων ειναι για μεγαλο χρονικο διαστημα.

τωρα αν παιρνεις βιταμινη δεν ξερω αν παρουσιαζεται αυτη η ελλειψη :unsure:

απο την αλλη οταν μαγειρευεις τα αυγα διορθωνονται ολα τα παραπανω χωρις να χανονται θρεπτικα συστατικα.
οποτε why not?

TheWorst
27-08-12, 13:06
φιλε ειδικα αμα ειναι απτο σουπερμαρκετ πρεπει να τα βραζεις.

costas2121
27-08-12, 13:16
χμμμ οπότε εάν δέν υπάρχει θέμα έλλειψης πολύτιμων συστατικών θα το προτημούσα και εγώ γιατί όντως η γευση είναι τρισάθλια....
Ευχαριστώ πολύ παίδες να είστε καλά...:thumbup:

Giannistzn
27-08-12, 13:47
Καλή σας ημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους...
Θα ήθελα να μου πείτε ποιά είναι η γνώμη σας για το πώς θα πρέπει να καταναλώνονται τα αυγά...μέχρι και πρίν λίγο καιρό εγώ τα έτρωγ(έπινα) ωμά (10 αυγά 4 κρόκοι 10 ασπράδια) δηλαδή τα έβαζα σε ένα σεικερ τα ανακάτευα και τα έπινα...κάποιος φίλος με θορύβησε λιγάκι για την σαλμονέλα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας...εάν τα κάνω μιά ομελέτα υπάρχει πρόβλημα;;; χάνουν πολλά απο τα συστατικά τους στην υψηλή θερμοκρασία;;;
Ζητώ συγνώμη άν δέν έχω αναπτύξει το θέμα στην σωστή κατηγορία...;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρο
Φιλικά Κώστας...

Ισχυει, εαν το πουλερικο εχει σαλμονελλα, και φας ωμο το αυγο πιθανοτατα θα κολλησεις. Ειναι μεταδοτικη, και ο βασικος λογος που πρεπει να μαγειρευεται καλα το κοτοπουλο (δεν ειναι τυχαιο που δεν επιτρεπεται το μετρια ψημενο κοτοπουλο). Ειναι θερμοαντοχη, οποτε θελει υψηλη θερμοκρασια για αρκετη ωρα στο ψησιμο.

Επισης να το πω και εδω, εαν πλενετε το κοτοπουλο στο νεροχυτη, το κοβετε σε ξυλο κλπ, ΠΑΡΑ πολυ καλη "απολυμανση" (καθαρισμο) ολων των σημειων που εχει ακουμπησει το ωμο κοτοπουλο. Η σαλμονελλα μπορει να μεινει στην επιφανεια, και να μεταφερθει π.χ. στη σαλατουλα πουα θα κοψεις μετα και να κολλησεις και ετσι.

Οσο για το ψησιμο, οχι δεν χανουν θρεπτικη αξια απ'οσο μπορω να γνωριζω, ουτε το τηγανισμα. Εαν θες ωμα, ψαξε υπαρχει θεμα για παστεριωμενο ασπραδι σε συσκευασια (και κροκο). Το παστεριωμενο μπορεις να το καταναλωσεις και ωμο.

marios89
21-10-12, 19:09
παιδια εχω μια απορια σχετικα με τα αυγα... κα8ε μερα πρεπει να τρωμε αυγα....τα αυγα που βαζω στο πιτακι βρωμης μπορω να τα υπολογισω αυτα ή χανουν τις διατροφικες τουσ αξιες με το πσυσιμο...πχ εγω στο πιτακι βρωμης βαζω 4 αυγα(3 ασπραδια ,1 ολοκληρο) μπορω αυτο να το υπολογισω σαν ''σημερα εφαγα 4 αυγα) η αλοιωνονται στο τιγανι ?

ευχαριστω

magavaTOUT
21-10-12, 21:40
Κανονικα φιλε τα μετρας.

Stella
22-10-12, 10:58
Aμα ήταν ετσι βρε Μαριε, να μην υπολογιζουμε τα συστατικα των μαγειρεμένων τροφών, θα επρεπε να τα τρωμε όλα ωμα.....:green:

Επίσης αν τρως 3 ασπραδια ,1 ολοκληρο, θα τα υπολογιζεις ακριβως ετσι και όχι σαν 4 αυγά (ολόκληρα)
Αλλα μακρος εχει το αυγό αν το φας ολόκληρο, άλλα αν φας μόνο το ασπράδι.

marios89
22-10-12, 13:27
σωστα εχεις δικιο στελλα !!! ευχαριστω!!

tasos2
27-11-12, 22:51
Μιας και εκανα τωρα εξετασεις αιματος, να πω οτι η χοληστερινη μου ειναι πολυ κατω απο το οριο παρολο που τρωω τουλαχιστον 4 κροκους τη μερα. Οποτε φατε κροκους και μην εχετε κανενα αγχος. :green:

Δεν υπαρχει λογος να δινετε τοσα λεφτα για παιρνετε μονο τη μιση πρωτεινη, αυτη του ασπραδιου και την αλλη μιση να την πετατε

vaggan
27-11-12, 23:01
Μιας και εκανα τωρα εξετασεις αιματος, να πω οτι η χοληστερινη μου ειναι πολυ κατω απο το οριο παρολο που τρωω τουλαχιστον 4 κροκους τη μερα. Οποτε φατε κροκους και μην εχετε κανενα αγχος. :green:

Δεν υπαρχει λογος να δινετε τοσα λεφτα για παιρνετε μονο τη μιση πρωτεινη, αυτη του ασπραδιου και την αλλη μιση να την πετατεο τασος εχει δικιο ο κροκος του αυγου δεν προκαλει την κακη χοληστερινη και ειναι πλουσιος σε λεκιθινη φατε παιδες

goldenera
27-11-12, 23:14
Αμ ο γκουρού Βινς Τζιρόντα, κάτι ήξερε που το υποστήριζε πριν πολλά χρόνια. Μάλιστα χαρακτήριζε το αυγό ως την τέλεια τροφή. Φυσικά δεν θα συνέστηνα στον καθένα να τρώει 10 αυγά τη μέρα, εξαρτάται και της γενικότερης κατάστασης της υγείας του. Η μάστιγα της διατροφής κακής ποιότητας είναι οι επεξεργασμένες τροφές και η υπερκατανάλωση κακών υδατανθράκων (ζάχαρη, άσπρα άλευρα κ.λ.π)

Gianna
27-11-12, 23:32
Αχ, τέτοια να ακούω!!!Τα αυγουλάκια μ' αρέσουν πολύ και με πόνο ψυχής πετάω τους κρόκους (άσε που συνήθως δεν παίρνω του σούπερ μάρκετ). Βέβαια, εγώ το κάνω πιο πολύ για τα λιπαρά/θερμίδες και όχι τόσο για την χοληστερίνη. Πάντως κατά μέσο όρο 1 ολόκληρο τη μέρα το τρώω και θέλω να καθιερώσω και 2, αν δεν ξεφεύγω απ' αλλού σε θερμίδες/λιπαρά.

hipis12
13-02-13, 20:07
6-7 ασπραδια αυγων μπορω να το υπολογιζω ως 1 πλήρες γευμα? (1 απο τα 6 που τρωω καθημερινα)Η απλώς συμπλήρωμα?

Nikolas_mk2
13-02-13, 20:13
6-7 ασπραδια μονα τους ειναι οκ για μετα την προπόνηση,ενα γευμα για να θεωρηθει πληρες πρέπει να περιέχει εκτος απο πρωτείνη υδατανθρακα και σαλατα(βιταμινες,μεταλλα ιχνοστοιχεια δλδ κτλ.).

hipis12
13-02-13, 20:38
6-7 ασπραδια μονα τους ειναι οκ για μετα την προπόνηση,ενα γευμα για να θεωρηθει πληρες πρέπει να περιέχει εκτος απο πρωτείνη υδατανθρακα και σαλατα(βιταμινες,μεταλλα ιχνοστοιχεια δλδ κτλ.).

Άρα δεν το υπολογιζω σαν 1 απο τα 6 γεματα..

Nikolas_mk2
13-02-13, 20:42
τα υπολογιζεις συνολικά στην ημερισια πρωτεινική(και θερμιδική)σου πρόσληψη,ιδανικά λογω ταχειας αποροφησης τα ασπραδια μπαίνουν ή μαζί με το πρωινο ή αμεσως μετα την προπονηση.

average_joe
13-02-13, 21:05
τα υπολογιζεις συνολικά στην ημερισια πρωτεινική(και θερμιδική)σου πρόσληψη

αυτο.
διαβασε και εδω.
Αυγά (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2393-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC&highlight=%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC)

αν θες να το κανεις πιο πληρες το γευμα προσθεσε κροκους!

spyros!
15-02-13, 15:57
Καλησπερα,εχω μια ερωτηση.Οσο αναφορα τα αυγα,ποσους κροκους ειναι καλο να τρωμε την βδομαδα?Εγω βρισκομα στην ηλικια τον 17.

Ευχαριστω!

SkillBill
15-02-13, 21:11
στην ηλικια σου αν δεν τα φας τηγανητα και 30 αν φας τη βδομαδα δεν θα παθεις τπτ :P
εγω ειμαι 24 και τρωω απο τα 20 ευκολα καμια 20αρια τη βδομαδα και δεν εχω τπτ ανεβασμενο στις εξετασεις!
ειναι μυθος αυτο με τα αυγα και την χολεστερινη,τα αυγα συνεισφερουν στην καλη χοληστερολη(HDL) οχι στην κακη(LDL)που δεν θελουμε!υψηλα επιπεδα HDL κρατανε τα επιπεδα της LDL χαμηλα επισης!

tasos2
15-02-13, 23:35
Καλησπερα,εχω μια ερωτηση.Οσο αναφορα τα αυγα,ποσους κροκους ειναι καλο να τρωμε την βδομαδα?Εγω βρισκομα στην ηλικια τον 17.

Ευχαριστω!

Απο την εμπειρια μου, οσους θελεις

loukiss
16-02-13, 01:42
εγω τρωω 36 -40 τη βδομαδα.. ~20 χρονων (παρα κατι)

και ναι μπορεις να φας οσα θες ΕΚΤΟΣ αμα εχεις ΗΔΗ καποια θεματα με χοληστερινη.. εκει το συζηταμε

ionos1
16-02-13, 02:20
περι τους 20 κρόκους την εβδομαδα εδώ και 2 χρονια με 3 αιματολογικές στο ενδιαμεσο και κανενα προβλημα! :turtle:

Tommygr
20-02-13, 03:26
Μια λιγο χαζβ ερωτηση αλλα επειδη εδω και 2 μηνες εχω ξεκινησει και τρωω καθε βραδυ 6 ολοκληρα βραστα αυγα, με τι προτεινετε να τα τρωω για πιο ευχαριστη γευση;
Το πιπερι το εχω βαρεθει και εξαλλου παντα μου καιει το στομα.
Υπαρχει καμια σως να αγορασω; Πηρα σημερα σογια σως αλλα δεν μου πολυαρεσε ωμη, θα την χρησιμοποιω μονο στο τηγανισμα του κοτοπουλου.

grtech
20-02-13, 03:36
Αναλόγως την ώρα του γεύματος και με τι συνοδεύεται αυτό συνήθος βάζω ή αλάτι ή λεμονοπίπερο σε σκόνη ή ξυδάκι.

Gianna
20-02-13, 10:53
Λίγη μουστάρδα, ή πάπρικα - κάρυ, εγώ βάζω και δυόσμο και όντως το ξυδάκι τους πάει πολύ.

chili
01-03-13, 16:04
παιδια εγω οταν βαριεμαι τρομερα κανω τα αυγα στα μικροκυμματα (πολυ γρηγορο και ουτε σκευη ουτε τιποτα) παιζει να υπαρχει καποιο προβλημα?

Gorillas
01-03-13, 17:54
Πιο εύκολο φαγητό απ τα αυγά δε νομίζω να υπάρχει! Τόσο πολύ βαριέσαι?:spank:
Υπάρχουν συνταγές που τα κάνουν στα μικροκύματα, αλλά στη τελική είναι τι σε βολεύει. 3 αυγά βραστά τη μέρα υπάρχουν στο πρόγραμμά μου

Τοmmy αντί για πιππέρι βάζω αυτό Αροματ της Knorr

62237

BNX K-1
12-03-13, 16:54
να ρωτησω κατι γτ ειμαι πρωταρης οταν λεμε ας πουμε 5 ασπραδια, πως τα τρωμε. πχ το βραζουμε και τρωμε μονο το ασπραδι,το κανουμε τηγανιτο, το πινουμε ωμο; βοηθεια πλιζ

morgoth
12-03-13, 16:59
οπως σου αρεσει. ειτε βραστα, είτε ομελέτα

dorita
31-03-13, 16:31
τελευταια συνδυαζω αυγα βραστα με μαυρο ψωμι αλλειμενο με παστα ελιας!
ο συνδυασμος βραστου αυγου με παστα ελιας ειναι μοναδικος!!!:turtle:

NASSER
31-03-13, 17:07
Ελπίζω να εννοείς ολόκληρο το αυγό dorita :) Τρελαίνομαι γα κρόκο με άσπρο ψωμί !

dorita
31-03-13, 17:09
Ελπίζω να εννοείς ολόκληρο το αυγό dorita :) Τρελαίνομαι γα κρόκο με άσπρο ψωμί !

εννοειται...:green:
αλλειψε κ παστα ...ειναι το τελειο!!:turtle::thumbup:

GeorgeToumpa
31-03-13, 17:47
Σας τυχαίνει να βράζετε αυγά και όταν πάτε να τα ξεφλουδίσετε μαζί με τα τσόφλια να βγαίνουν και κομματάκια αυγού;; Πολύ σπαστικό!!! :angry: Η ποιότητα του αυγού φταίει ή το βράσιμο (περισσότερο ή λιγότερο);

Κάτι που έχω δοκιμάσει και είναι πολύ ωραίο, αν βαρεθήκατε τα βραστά αυγά .. Σε αντικολλητικό τηγάνι (για να μην βάζετε και λάδι), αφού χτυπήσετε πρώτα τα αυγά σε ένα μπολ (5 ασπράδια+1 κρόκο βάζω εγώ), τα ρίχνετε και ανακατεύετε συνέχεια μέχρι να γίνουν κάπως έτσι..
63990
με υποκ. αλάτι, πιπέρι και ρίγανη γίνετε πολύ ωραίο!
Για περισσότερη νοστιμιά καμιά φέτα αλαντ. γαλοπούλα σε κομματάκια ή λίγο τυρί light ή ένα γαλατάκι του καφέ light.

warrior s
31-03-13, 18:39
Φίλε αυτό με τα αυγά που όταν τα ξεφλουδίζεις φευγει και το ασπράδι είναι πάαααρα πολυ εκνευριστικό όντως Νομίζω ότι συμβαίνει στα αυγα που είναι πολύ φρεσκα.
Δοκίμασε να αφαιρέσεις το ασπράδι με ένα κουταλακι του γλυκου

liveris
31-03-13, 18:44
ναι ειναι πολυ σπαστικο σημερα το επαθα που πηρα αυγα απο το κτημα..ειναι φρεσκαδουρα ομως αλλα για μας που τρωμε τοσα αυγα στην καθισια ειναι πακετο!

vaggan
31-03-13, 19:56
Φίλε αυτό με τα αυγά που όταν τα ξεφλουδίζεις φευγει και το ασπράδι είναι πάαααρα πολυ εκνευριστικό όντως Νομίζω ότι συμβαίνει στα αυγα που είναι πολύ φρεσκα.
Δοκίμασε να αφαιρέσεις το ασπράδι με ένα κουταλακι του γλυκουτο σπαστικο ειναι που μερικες φορες δεν φευγει εκεινη η μεμβρανη που ειναι πανω στο ασπραδι και οταν την τρως ειναι μια αηδια:puke:

goldenera
31-03-13, 20:03
Βεβαίως και είναι λόγω του ότι το αυγό είναι φρέσκο.......λοιπόν κόψτο με ένα μαχαίρι στη μέση, πάρε το μισό στη χούφτα σου και με το άλλο χέρι πάρε ένα κουταλάκι, σκάψε απαλά με το εφάπτοντας το στα τοιχώματα και έτσι άνετα θα φας όλο το εσωτερικό χωρίς απώλειες;)

koukoutsaki
31-03-13, 20:04
σωστος ο γκολντεν κι εγω με κουταλακι το βγαζω :thumbup:
ωραια αρα τα αβγα μου ειν φρεσκα:P

A1200
31-03-13, 20:09
Για να μη σας ξεφλουδιζουν άτσαλα τα αβγά και να μη σας βγαίνουν μαζί κομματάκια η λύση είναι απλή,ή δεν τα βράζετε παγωμένα ή θα τα αφήνετε να κρυώσουν καλά πριν τα καθαρίσετε.Δεν έχει να κάνει η ποιότητα του αβγού.Το καλό αβγο το βλέπουμε στον κρόκο,όσο ποιο κίτρινο ανοιχτό είναι τόσο ποιο καλό είναι.

goldenera
31-03-13, 20:16
Αυτό που λες A1200 έχει να κάνει με τη διατροφή του κοτόπουλου, και έχεις δίκιο ότι το χρώμα δείχνει αν έχει τραφεί με σωστές τροφές (βιολογικά ή από χωριό-ελευθέρας βοσκής) ή όχι. Αλλά η δυσκολία στο ξεφλούδισμα έχει να κάνει με το αν είναι φρέσκο ή έχει μείνει για ένα διάστημα.

liveris
31-03-13, 20:23
οχι φιλε μου εχει να κανει με την ποιοτητα..επειδη εχουμε κοτες κ ξερω ο κροκος ναι ειναι πιο κιτρινος αλλα κ το δυσκολο ξεφλουδισμα ειναι σημαδι φρεσκου..

NASSER
31-03-13, 20:23
Το τσόφλι που δεν βγαίνει, όντως είναι ένδειξη φρέσκου αυγού. Λένε πως καλό είναι να μην είναι παγωμένα τα αυγά πριν μπουν για βράσιμο και μετά το βράσιμο καλό είναι να τα βάζουμε σε κρύο νερό για να βγει πιο εύκολα το τσόφλι. Προσωπικά δεν τηρώ τίποτα από τις δυο τακτικές :P
Στα δύσκολα με μαχαίρι η κουτάλι ξεφλουδίζω σιγά σιγά τα αυγά.

koukoutsaki
31-03-13, 20:28
κι εγω που τηρω κ αυτα τα δυο που αναφερει ο νασσερ ,παλι κολλαει το τσοφλι ..:rolf:
ε δε πειραζει ,κανα να μαστε να βρισκουμε φρεσκα αβγουλακια να τα τρωμε :toast:

Metalhead|T|
31-03-13, 20:33
εγω τα αυγα μου οταν τα τηγανιζω τα κανω παντα σπαστα..και οταν λέγω σπαστα εννοω όταν πεσουν στο τηγανι ,τα ανακατευω καλα με μια ξυλινη κουταλα και το αποτέλεσμα γινεται οπως του φίλου παραπανω...βεβαια η ποσοτητα αν βάλεις 2 αυγα βγαινει πολυ μικρη γιατι μαζευη..αλλα μετα αυτο αμα το βάλλεις μεσα σε τόστ ειναι μουρλια :green::green:

psonara
31-03-13, 20:37
καλα λεει το κουκουτσακι!μακαρι να βρισκαμε παντα φρεσκα αυγουλακια;)