PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυγά



Σελίδες : 1 2 [3]

Βάλια
31-03-13, 20:42
:thumbup:
κι εγω που τηρω κ αυτα τα δυο που αναφερει ο νασσερ ,παλι κολλαει το τσοφλι ..:rolf:
ε δε πειραζει ,κανα να μαστε να βρισκουμε φρεσκα αβγουλακια να τα τρωμε :toast:

Gorillas
31-03-13, 22:07
Για να ξεκολλάει εύκολα το τσόφλι. Αφού αρχίζει κ κοχλάζει το κατσαρολάκι με τα αυγά, μετράς 10 λεπτά. Τα βγάζεις απ το μάτι, κ προσθέτεις κρύο νερό. Τα αφήνεις κάτω από το κρύο νερό, ώστε να κρυώσει απότομα. Αυτή η εναλλαγή ζεστού κρύου θα σκληρύνει το τσόφλι, κ θα κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη. Σε δευτερόλεπτα έχεις αφαιρέσει το τσόφλι

GeorgeToumpa
24-04-13, 12:40
Όταν είναι φρεσκοβρασμένα έτσι κι αλλιώς ξεκολλάν εύκολα, όταν βγαίνουν απ το ψυγείο είναι το θέμα..

GeorgeToumpa
24-04-13, 13:05
Ένα άρθρο που βρήκα ως αναφορά την χοληστερόλη:

"Υπάρχουν άνθρωποι των οποίων η περιεκτικότητα σε χοληστερόλη έχει τάσεις αύξησης είτε επειδή παράγουν περισσότερη χοληστερόλη ίσως για κληρονομικούς λόγους, είτε επειδή εμφανίζουν αυξημένη απορρόφηση χοληστερόλης από τις τροφές.
Η χοληστερόλη ως λιπίδιο δε διαλύεται στο αίμα, ώστε να εισέρχεται και να κυκλοφορεί σε αυτό σε αδιάλυτα κομμάτια.
Η ποσότητά της και οι μετατροπές της σε άλλες ουσίες ρυθμίζεται από το συκώτι."
"Μερικά τρόφιμα (αβγά, συκώτι, εντόσθια, γαρίδες) περιέχουν χοληστερόλη από τη φύση τους (διαιτητική χοληστερόλη). Η χοληστερόλη που υπάρχει στα τρόφιμα, τις περισσότερες φορές, δεν επηρεάζει τα επίπεδα χοληστερόλης πλάσματος, τόσο όσο ο τύπος του διαιτητικού λίπους. Παρ’ όλα αυτά, μερικοί άνθρωποι μπορεί να είναι ευαίσθητοι στην αυξημένη διαιτητική πρόσληψη."

Αυτό που συμπέρανα είναι ότι κάποιους τους επηρεάζει περισσότερο, κάποιους λιγότερο, η ποσότητα χοληστερόλης που λαμβάνουμε από τις τροφές. Μην βγάζουμε συμπεράσματα επειδή κάποιος τρώει 7-8 αυγά τη μέρα και στις εξετάσεις φαίνεται να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα η χοληστερίνη του, ότι θα συμβεί και σε όλους αυτό που θα τρώνε 7-8 αυγά τη μέρα.. Μπορεί να επηρεάζει λιγότερο σε σχέση με την κληρονομικότητα και την κατανάλωση κορεσμένου λίπους αλλά μην το θεωρούμε αμελητέο.

totis
25-04-13, 16:36
ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΕΝΑ ΑΥΓΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ 6,7 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ 4 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΣΠΡΑΔΙ.....
ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ....http://youtu.be/4IDToRcCUWs

xrhstos1994
26-07-13, 14:08
Καλησπέρα κι από εμένα. Θα ήθελα ν κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα αβγά. Λοιπόν, είμαι από χωριό και εδώ και 18 χρόνια τώρα τρώω αβγά ντόπια από
δικές μας κότες. Έφτασε η στιγμή όμως που πρέπει να φύγω για σπουδές στη Θεσσαλονίκη. Αβγά δικά μας δεν θα μπορώ να έχω κάθε μέρα και αναγκαστικά
θα πρέπει να αγοράσω από κάποιο μαγαζί. Η ερώτηση μου. Είναι το ίδιο τα αβγά εμπορίου με τα ντόπια ή πρέπει να φοβάμαι κάτι από κάποια ουσία που
μπορεί να έχουν δώσει στις κότες για να κάνουν αυτά τα αβγά? Μπορώ να αγοράζω και να τρώω 7-8 ασπράδια τη μέρα?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

billy89
26-07-13, 14:25
Κατά πρώτον υπάρχει ήδη θέμα για τα αυγά, κάνε μια αναζήτηση.

Κατά δεύτερον η απάντηση στο ερώτημά σου είναι η ίδια για όλα τα τρόφιμα - σαν το δικό σου δεν έχει. Προφανώς οποιδήποτε τρόφιμο είναι δικής σου παραγωγής είναι μακράν "καλύτερο" με την έννοια ότι είσαι σίγουρος τουλάχιστον ότι δεν έχει φάρμακα ή στην περίπτωσή μας ότι η κότα δεν έχει φάει κάτι επιβλαβές.

Λίγοι όμως είναι οι τυχεροί που μπορούν να καλλιεργούν τα δικά τους φρούτα, λαχανικά και να εκτρέφουν κότες κλπ. Εξ ορισμού κάτι τέτοιο στις μεγαλουπόλεις είναι αδύνατο.

Οπότε συνέχισε να τρως τα αυγά σου, θα πρέπει να βολευτείς με ότι βρίσκεις σε σουπερ μάρκετ και λαικές, όπως και με όλα τα υπόλοιπα. Εγώ προσωπικά το μόνο που κάνω είναι να μην παίρνω αυγά συσκευασμένα από σούπερ μάρκετ αλλά να παίρνω μεγάλες ποσότητες από ένα συγκεκριμένο παραγωγό που (υποτίθεται πως) εμπιστεύομαι.

Chaz
26-07-13, 14:30
Σαν του χωριού δεν είναι. Φυσικά και μπορεί να έχουν, γιατί δεν ξέρεις τι φαγητό δίνουν στις κότες.

Αλλά το θέμα είναι πως οτιδήποτε μπορεί να περιέχει μη φιλικές για την υγεία μας ουσίες (νερό, φρούτα, λαχανικά κτλ). Άμα κάτσεις και αναλύσεις τι και πως θα φτάσει μακριά το θέμα.

Σούπερ μάρκετ λοιπόν ή καμιά λαϊκή αν βρεις.


Edit: Δεν είδα το παραπάνω ποστ. +1 to what billy said.

xrhstos1994
26-07-13, 14:41
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα φροντίσω να μου στέλνουν μεγάλες ποσότητες οι δικοί μου άνθρωποι. Και θα προτιμώ τα δικά μας προιόντα!

jannous44
02-08-13, 10:10
καλα μην λεμε οτι σαν του χωριου δεν εχει. γιατι εχω δει παμ πολλες φορες να ταιζουν τις κοτες με τα αποφαγια της ημερας... οποτε κρατατε μικρο καλαθι...:thumbup:

A1200
02-08-13, 12:16
Καλύτερα αποφαγια της ημέρας φίλε μου παρά φυραματα

mojo_jojo
02-08-13, 20:09
Αυτό που συνεχώς βγαίνουν μελέτες και ο ένας μύθος καταρρίπτει τον άλλον μπορεί και να με τρελενειιιιιιι!Το αυγό,η χοληστερίνη,μην πιεις καφέ αν παίρνεις κρεατινη,όχι τελικά επιτρέπεται να πίνεις καφέ αρκεί να είναι ώρες διαφορετικές..ουφ βρε επιστήμονες!

MUSKLGEORGE
03-08-13, 00:39
το θεμα δεν ειναι οι ερευνες και οι μυθοι φιλε mojo αλλα οι εταιριες και τα συμφεροντα που εξυπηρετουνται πισω απο απ'αυτες.

ΠανοςΒ
03-08-13, 18:57
καλα μην λεμε οτι σαν του χωριου δεν εχει. γιατι εχω δει παμ πολλες φορες να ταιζουν τις κοτες με τα αποφαγια της ημερας... οποτε κρατατε μικρο καλαθι...:thumbup:
Τι το κακο εχουν τα αποφαγια ρε συ;
Φαγητο κανονικο που περισσεψε ειναι. Τα φυραματα που ειναι υποπροιοντα των σφαγιων με χημικα ειναι καλυτερα;

SkillBill
01-11-13, 12:55
αγοραζει κανεις αυγα απο λαικη?γιατι τσεκαρα και ειναι αρκετα πιο φτηνα απ οτι τα παιρνω και ειναι και μεγαλυτερα οποτε σκεφτομαι να αρχισω να τροφοδοτουμαι απο κει.
ο μονος μου ενδοιασμος ειναι οτι τους ειδα ολους που τα χουν ετσι χυμα εκτος ψυγειου,ειχε ποτε καποιος προβλημα μ αυτα τα αυγα?

morgoth
01-11-13, 12:59
κοιτα τον παγκο με την περισσοτερη καταναλωση. δεν παθαινεις τιποτα.

SkillBill
01-11-13, 14:41
οοοκ θα το δοκιμασω!

strong(er)
01-11-13, 21:24
Εγώ από την λαϊκή παίρνω τόσα Χρόνια,μια χαρά φτηνά κ σε ότι μέγεθος θες;-)

Στάλθηκε από το MT27i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

totis
01-11-13, 21:34
Απο οπου και να τα παρουμε το ιδιο ειναι εφοσον εχουνε πανω την αριθμο πιστοποιησεις ειναι μια χαρα.....;)

Mikekan
02-11-13, 12:52
Προσωπικά τα έκοψα γιατι έβγαζα σπυράκια. Τους κρόκους εννοείται.

totis
02-11-13, 15:09
Προσωπικά τα έκοψα γιατι έβγαζα σπυράκια. Τους κρόκους εννοείται.

Και εγω μονο τα ασπραδια τρωω 6 με 10 την ημερα...... Αριστη πηγη πρωτεινης υψηλοτατης βιολογικης αξιας....

Nikolas_mk2
02-11-13, 15:35
Θεμα οργανισμου ειναι βασικα,εγω τρωω 4-5 ολοκληρα πλεον τη μερα χωρις θεματα εντός ή εκτός :welcome:

COBRA_STYLE
02-11-13, 17:19
Και εγω μονο τα ασπραδια τρωω 6 με 10 την ημερα...... Αριστη πηγη πρωτεινης υψηλοτατης βιολογικης αξιας....

Eιναι υψηλοτατης βιολογικης αξιας οταν τα τρως με τον κροκο,οχι οταν τον πετας;)..το πολυτιμοτερο πετατε οσοι τρωτε μονο το ασπραδι...εκτος απο βιταμινες κ ιχνοστοιχεια χανετε και πρωτεινη οπου στην τελικη παιρνετε λιγοτερη απο οση νομιζετε.:thumbup:

totis
02-11-13, 17:29
Eιναι υψηλοτατης βιολογικης αξιας οταν τα τρως με τον κροκο,οχι οταν τον πετας;)..το πολυτιμοτερο πετατε οσοι τρωτε μονο το ασπραδι...εκτος απο βιταμινες κ ιχνοστοιχεια χανετε και πρωτεινη οπου στην τελικη παιρνετε λιγοτερη απο οση νομιζετε.:thumbup:

Ενα μεγαλο αυγο περιπου εχει 6,5 γραμμαρια πρωτεινης απο τα οποια τα 3,5 ειναι στο ασπραδι.....και το ασπραδι εχει αρκετα απο ολα αυτα που ανεφερες χωρις ομως το λιπος και την χοληστερινη και μπορεις να φας οσα θελεις....Να σκεφτεις μονο οτι το ασπραδι ειναι η τροφη που τρωει το κοτοπουλακι για να αναπτυχθει(ο κροκος ειναι το κοτοπουλο).......καλο ειναι να τα τρωμε και ολοκληρα αλλα μεχρι 2την ημερα πιστευω,αυτο βεβαια ισχυει για εμας που τρωμε καθημερινα αυγα......

goldenera
02-11-13, 17:34
αγοραζει κανεις αυγα απο λαικη?γιατι τσεκαρα και ειναι αρκετα πιο φτηνα απ οτι τα παιρνω και ειναι και μεγαλυτερα οποτε σκεφτομαι να αρχισω να τροφοδοτουμαι απο κει.
ο μονος μου ενδοιασμος ειναι οτι τους ειδα ολους που τα χουν ετσι χυμα εκτος ψυγειου,ειχε ποτε καποιος προβλημα μ αυτα τα αυγα?


Xρόνια πολλά αγοράζω από λαική και μόνο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Εφόσον τηρεί τις προδιαγραφές ο πωλητής δεν τίθεται θέμα. Και εκτός ψυγείου πάντα τα διατηρώ, εφόσον βέβαια τα καταναλώνω σε λίγες μέρες.

COBRA_STYLE
02-11-13, 17:49
Ενα μεγαλο αυγο περιπου εχει 6,5 γραμμαρια πρωτεινης απο τα οποια τα 3,5 ειναι στο ασπραδι.....και το ασπραδι εχει αρκετα απο ολα αυτα που ανεφερες χωρις ομως το λιπος και την χοληστερινη και μπορεις να φας οσα θελεις....Να σκεφτεις μονο οτι το ασπραδι ειναι η τροφη που τρωει το κοτοπουλακι για να αναπτυχθει(ο κροκος ειναι το κοτοπουλο).......καλο ειναι να τα τρωμε και ολοκληρα αλλα μεχρι 2την ημερα πιστευω,αυτο βεβαια ισχυει για εμας που τρωμε καθημερινα αυγα......

Το ασπραδι δεν εχει βιταμινες κτλ φιλε.

totis
02-11-13, 18:01
Το ασπραδι δεν εχει βιταμινες κτλ φιλε.

Φιλε cobra κανεις λαθος και στα ασπραδια Βρίσκει επίσης κανείς μεταλλικά στοιχεία όπως μαγνήσιο, νάτριο και κάλιο, βιταμίνες του συμπλέγματος Β (Β1, Β2 και κυρίως Β12), καθώς και γλυκίδια. Οπως εξηγησα και πριν ειναι η τροφη που τρωει το κοτοπουλο για να αναπτυχθει φαντασου ποσο σημαντικο ειναι περιεχει τα παντα.....

totis
02-11-13, 18:28
Φιλε cobra κανεις λαθος και στα ασπραδια Βρίσκει επίσης κανείς μεταλλικά στοιχεία όπως μαγνήσιο, νάτριο και κάλιο, βιταμίνες του συμπλέγματος Β (Β1, Β2 και κυρίως Β12), καθώς και γλυκίδια. Οπως εξηγησα και πριν ειναι η τροφη που τρωει το κοτοπουλο για να αναπτυχθει φαντασου ποσο σημαντικο ειναι περιεχει τα παντα.....

Και να πουμε επισης οτι - Ένα μέσο αυγό αποτελείται από: 11% κέλυφος, 58% ασπράδι και 31% κρόκο

SkillBill
04-11-13, 14:12
Totis εχει δικιο ο cobra : )


Aσπραδι: Β2 0.1 mg (της ταξης του 10%)
Ιωδιο 54.8 mg (της ταξης του 5%)
Σεληνιο 6.6 mg (της ταξης του 10%)

και αμελητεες ποσοτητες Β12,Β5,φωσφορο και μαγνησιο (κατω απο 1%)


Κροκος: Β12 0.6 μg (της ταξης του 25%)
Β2 0.3 mg (της ταξης του 20%)
Β5 0.7 mg (της ταξης του 15%)
B6 0.1 mg (της ταξης του 5%)
φυλλικό οξύ 0.2 μg (της ταξης του 5%)
A 248 IU (της ταξης του 10%)
D 43.5 IU (της ταξης του 20%)
E 0.5 mg (της ταξης του 5%)
Ασβεστιο 25 mg (της ταξης του 5%)
Σιδηρος 0.6 mg (της ταξης του 5%)
Φωσφορος 86 mg (της ταξης του 10%)
Σεληνιο 15.4 μg (της ταξης του 30%)
Ιωδιο 62 mg (της ταξης του 5%)
Ψευδαργυρος 0.5 mg (της ταξης του 5%)

(απο τη database μου)

και σημειοτεον επισης οτι μερικες βιταμινες ειναι πολυ ευκολο να καλυφθουν απο μια διατροφη τυπου bodybuilding,οπως του συμπλεγματος Β αλλα αλλες και καποια μεταλλα οχι,η συμβολη των κροκων δλδ ειναι σημαντικη

Hamlet
04-11-13, 14:23
Παιρνω απο τη λαικη τ αβγα με τον κωδικο Ελ 2 , δλδ απο κλασικο κοτετσι .... σε καλη τιμη (22 λεπτα το ενα) ! να αποφευγετε τον κωδικο 3 και το 4 ...ειναι τα χειροτερα...απο κλωβοστοιχιες
http://coolweb.gr/ti-auga-agorazete-prosoxi/



Ένα τέτοιο παράδειγμα κωδικού, είναι: 1EL0300102354

Ας μάθουμε λοιπόν να τον αποκωδικοποιούμε!

Το πρώτο νούμερο, μπορεί να είναι 0 ή 1 ή 2 ή 3.

Αν είναι 0, πρόκειται για βιολογικό αυγό.
Δηλαδή η κότα δεν έχει πάρει "φάρμακα" και μεγάλωσε εντελώς φυσιολογικά.

Αν είναι 1, πρόκειται για αυγό που "παράχθηκε" από κότα ελευθέρας βοσκής.

Αν είναι 2, πρόκειται για αυγό που "παράχθηκε" από κότα μεγαλωμένη σε κοτέτσι.

Αν είναι 3, πρόκειται για αυγό που "παράχθηκε" από κότα μεγαλωμένη σε κλωβοστοιχία - κλωβούς.

Η κλωβοστοιχία είναι μία σειρά από κλουβιά, που έχει μέσα τους έγκλειστες τις κότες, που το μόνο που κάνουν είναι να τρώνε, να αφοδεύουν, να κοιμούνται και να "παράγουν" αυγά.

Εδώ να ξέρετε το εξής απλό: όσο μικρότερο το νούμερο, τόσο καλύτερα...

Τώρα, ας περάσουμε στα επόμενα δύο γράμματα (στο παράδειγμά μας το EL).

Τα δύο γράμματα αυτά, υποδηλώνουν τη χώρα προέλευσης. Το EL σημαίνει Ελλάδα. Οπότε φυσικά, θα πρέπει να το προτιμάμε για... ευνόητους λόγους!

Τα επόμενα σύμβολα, δεν μας ενδιαφέρουν και ιδιαίτερα, μιας και απεικονίζουν τη μονάδα παραγωγής, τον θάλαμο παραγωγής και τον κωδικό παρτίδας.

(http://coolweb.gr/ti-auga-agorazete-prosoxi/)

COBRA_STYLE
04-11-13, 14:24
Οχι παιζουμε:bbbiceps:

Ωραιος bill:green:..που θα παει,θα μαθει κι ο totis:P

SkillBill
04-11-13, 14:42
χαχαχα ε ναι βεβαια!

totis
04-11-13, 14:53
Totis εχει δικιο ο cobra : )


Aσπραδι: Β2 0.1 mg (της ταξης του 10%)
Ιωδιο 54.8 mg (της ταξης του 5%)
Σεληνιο 6.6 mg (της ταξης του 10%)

και αμελητεες ποσοτητες Β12,Β5,φωσφορο και μαγνησιο (κατω απο 1%)


Κροκος: Β12 0.6 μg (της ταξης του 25%)
Β2 0.3 mg (της ταξης του 20%)
Β5 0.7 mg (της ταξης του 15%)
B6 0.1 mg (της ταξης του 5%)
φυλλικό οξύ 0.2 μg (της ταξης του 5%)
A 248 IU (της ταξης του 10%)
D 43.5 IU (της ταξης του 20%)
E 0.5 mg (της ταξης του 5%)
Ασβεστιο 25 mg (της ταξης του 5%)
Σιδηρος 0.6 mg (της ταξης του 5%)
Φωσφορος 86 mg (της ταξης του 10%)
Σεληνιο 15.4 μg (της ταξης του 30%)
Ιωδιο 62 mg (της ταξης του 5%)
Ψευδαργυρος 0.5 mg (της ταξης του 5%)

(απο τη database μου)

και σημειοτεον επισης οτι μερικες βιταμινες ειναι πολυ ευκολο να καλυφθουν απο μια διατροφη τυπου bodybuilding,οπως του συμπλεγματος Β αλλα αλλες και καποια μεταλλα οχι,η συμβολη των κροκων δλδ ειναι σημαντικη

Φιλε αν κοιταξεις τα μηνυματα μου δεν ειπα οτι εχει πειρισσοτερες βιταμινες απο τον κροκο ειπα οτι εχει και αυτο και οπως γραφεις και εσυ και μαλιστα και επισης ενα ασπράδι περιέχει τις περισσότερες ποσοτητες νατρίου του αυγού, καλίου και μαγνησίου σε σχεση με τον κροκο.......Και αυτο το απαντησα στον φιλο που ειπε οτι το ασπραδι δεν περιεχει καθολου βιταμινες κτλ ......Οποτε ειχα δικιο για κοιταξε λιγο τα μηνυματα.........

totis
04-11-13, 15:06
Παντος αυτο που ειχα πει και ξεκινησε ολη η συζητηση ειναι (Τρωω μονο τα ασπραδια περιπου 6 με 10 την ημερα...... Και ειναι αριστη πηγη πρωτεινης υψηλοτατης βιολογικης αξιας....) Και το υψηλοτατης βιολογικης αξιας πηγαινε για την πρωτεινη που περιεχει.....δεν πηγαινε για τις βιταμινες, τσαμπα η συζητησει που ανοιξαμε,εξαλου και καθολου να μην ειχε εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου αυτο γιατι τα τρωω καθαρα για την πρωτεινη που περιεχουν.....Με καλυπτει περισσοτερο που τα ασπραδια ειναι απαλαγμενα απο λιπος και χοληστερινη.....Αυτο πολυ απλα......;)

SkillBill
06-11-13, 06:07
Φιλε αν κοιταξεις τα μηνυματα μου δεν ειπα οτι εχει πειρισσοτερες βιταμινες απο τον κροκο ειπα οτι εχει και αυτο και οπως γραφεις και εσυ και μαλιστα και επισης ενα ασπράδι περιέχει τις περισσότερες ποσοτητες νατρίου του αυγού, καλίου και μαγνησίου σε σχεση με τον κροκο.......Και αυτο το απαντησα στον φιλο που ειπε οτι το ασπραδι δεν περιεχει καθολου βιταμινες κτλ ......Οποτε ειχα δικιο για κοιταξε λιγο τα μηνυματα.........


Φιλε cobra κανεις λαθος και στα ασπραδια Βρίσκει επίσης κανείς μεταλλικά στοιχεία όπως μαγνήσιο, νάτριο και κάλιο, βιταμίνες του συμπλέγματος Β (Β1, Β2 και κυρίως Β12)

τα μηνυματα κοιταξα γιαυτο εγραψα;)

Α)μαγνησιο δεν εχει το ασπραδι καθολου και ο κροκος απειροελαχιστο αλλιως θα το εγραφα,οπως ουτε και καλιο.οσο για το νατριο,παιρνεις απο αυτο απ το αλατι και υπαρχει παντου,το αυγο εχει ελαχιστο(κροκος 1%,ασπραδι 3%) και δεν χρειαζεσαι κιολας παραπανω.επισης αυτα δεν ειναι βιταμινες,αυτα για το πρωτο quote : )

Β)ειπες για βιταμινες Β1,Β2 και Β12 και σου απαντησα οτι αξιοπροσεχτη ποσοτητα (>3%) εχει μονο Β2

**τα ποσοστα ειναι ΣΗΠ (συνιστωμενη ημερησια ποσοτητα για συν πλυν 10 κιλα απο τα 83 που ειμαι αλλαζει λιγο εφοσον ολοι γυμναζομαστε)
επισης,οταν λεμε υψηλης βιολογικης αξιας για ενα τροφιμο,δεν παει για την πρωτεινη του,δν υφισταται,το μονο πων,ου υπαρχει ειναι το προφιλ αμινοξεων,η βιολογικη αξια αναφερεται σε πληροτητα σε μεταλλα βιταμινες φυτικες ινες αντιοξειδωτικα κτλ

απλα εβαλα τα νουμερα για να τα δεις και συ να μαθαινουμε ολοι μαζι δεν ειναι κακο,στα θεματα διατροφης μην ακους αλλους ψαχνε τα νουμερα : )

YΓ1:στα μνματα λεει ο κομπρα οτι τα ασπραδια δεν εχουν βιταμινες κτλ ενω εσυ αυτα που ανεφερα παραπανω οποτε αυτος εχει δικιο:P
ΥΓ2:Hamlet ωραιο αυτο θα το χω υποψην μου προσωπικα:welcome:

primordial
07-11-13, 09:00
Σας παραθέτω κάποια μικρά tip τα οποία θεωρώ πώς πρέπει να γνωρίζουμε όταν πάμε να αγοράσουμε αυγά.
Προσωπικά βδεν ήξερα κάποιες λεπτομέρειες...;);)

http://www.sintagespareas.gr/simboules/avga/50-abga1

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Hamlet
07-11-13, 13:23
skillbill μονο μην την πατησεις και πας σε λαικη βιολογικων προιοντων...πηγα, πηρα αβγα και πληρωσα 3σιμιση ευρω την εξαδαααα ! μιλαω για αυτα με τον κωδικο 0 ... κι απο γευση δεν καταλαβαινες και τιποτα διαφορετικο...:P :welcome:

totis
07-11-13, 14:27
τα μηνυματα κοιταξα γιαυτο εγραψα;)

Α)μαγνησιο δεν εχει το ασπραδι καθολου και ο κροκος απειροελαχιστο αλλιως θα το εγραφα,οπως ουτε και καλιο.οσο για το νατριο,παιρνεις απο αυτο απ το αλατι και υπαρχει παντου,το αυγο εχει ελαχιστο(κροκος 1%,ασπραδι 3%) και δεν χρειαζεσαι κιολας παραπανω.επισης αυτα δεν ειναι βιταμινες,αυτα για το πρωτο quote : )

Β)ειπες για βιταμινες Β1,Β2 και Β12 και σου απαντησα οτι αξιοπροσεχτη ποσοτητα (>3%) εχει μονο Β2

**τα ποσοστα ειναι ΣΗΠ (συνιστωμενη ημερησια ποσοτητα για συν πλυν 10 κιλα απο τα 83 που ειμαι αλλαζει λιγο εφοσον ολοι γυμναζομαστε)
επισης,οταν λεμε υψηλης βιολογικης αξιας για ενα τροφιμο,δεν παει για την πρωτεινη του,δν υφισταται,το μονο πων,ου υπαρχει ειναι το προφιλ αμινοξεων,η βιολογικη αξια αναφερεται σε πληροτητα σε μεταλλα βιταμινες φυτικες ινες αντιοξειδωτικα κτλ

απλα εβαλα τα νουμερα για να τα δεις και συ να μαθαινουμε ολοι μαζι δεν ειναι κακο,στα θεματα διατροφης μην ακους αλλους ψαχνε τα νουμερα : )

YΓ1:στα μνματα λεει ο κομπρα οτι τα ασπραδια δεν εχουν βιταμινες κτλ ενω εσυ αυτα που ανεφερα παραπανω οποτε αυτος εχει δικιο:P
ΥΓ2:Hamlet ωραιο αυτο θα το χω υποψην μου προσωπικα:welcome: Ρε φιλε ακομα με αυτο το θεμα ασχολησε δεν με ενδιαφερει καθολου, και ξαναβαζω το τελευταιο μηνυμα μια και δεν το ειδες..........Παντος αυτο που ειχα πει και ξεκινησε ολη η συζητηση ειναι (Τρωω μονο τα ασπραδια περιπου 6 με 10 την ημερα...... Και ειναι αριστη πηγη πρωτεινης υψηλοτατης βιολογικης αξιας....) Και το υψηλοτατης βιολογικης αξιας πηγαινε για την πρωτεινη που περιεχει.....δεν πηγαινε για τις βιταμινες, τσαμπα η συζητησει που ανοιξαμε,εξαλου και καθολου να μην ειχε εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου αυτο γιατι τα τρωω καθαρα για την πρωτεινη που περιεχουν.....Με καλυπτει περισσοτερο που τα ασπραδια ειναι απαλαγμενα απο λιπος και χοληστερινη.....Αυτο πολυ απλα......:wink:

Grigoris Tsiaousis
18-11-13, 13:02
Ας πουμε εγω τρωω 4 αυγα σχεδον καθε μερα,ολοκληρα. Πιστευετε πως υπαρχει κινδυνος για την υγεια μου;;; Θεωρειτε οτι ειναι υπερβολικο;;

Nikolas_mk2
18-11-13, 13:03
^^ Αυτο δεν μπορει να στο πει κανενας,μονο οι εξετασεις αιματος θα στο δειξουν....Προσωπικά ειμαι στα 5 ολοκληρα τη μέρα χωρις πρόβλημα αλλά ειναι τελειως διαφορετικό για τον καθένα :welcome:

Grigoris Tsiaousis
18-11-13, 13:06
http://www.logiastarata.gr/2011/11/blog-post_6755.html

totis
18-11-13, 14:47
Kαι επειδη πιασαμε το θεμα για την χοληστερινη, η οποια ειναι μυθος οτι βλαπτει τον οργανισμο καλο ειναι οσοι δεν ξερουν να δουνε το βιντεακι που μιλαει ο Χρήστος Ντέλλος, Διευθυντή Καρδιολογικού τμήματος Τζανείου Νοσοκομείου Πειραιά.Δειτε το βιντεο ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον μιλαει και για τα αυγα πως επισης ειναι μυθος πως μπορει να βλαψει ο κροκος και πρεπει να τα τρωμε αφοβα........

περισσότερα στο: http://www.in2life.gr/wellbeing/heal...9/article.aspx (http://www.in2life.gr/wellbeing/health/articles/261229/article.aspx)

shogun
17-12-13, 01:03
Εμένα παιδιά όταν τρώω τροφές υψηλές σε χοληστερίνη όπως αυγά ή γαρίδες με πιάνει πονοκέφαλος. Πιστεύω ότι εξαρτάται από το DNA του καθενός πόσο τον πειράζει η διατροφική χοληστερίνη.

Sage
09-03-14, 14:56
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, όχι τόσο σχετική με τα συστατικά του αυγού, αλλά με τη συντήρησή τους.

Γνωρίζει κανείς πόσες ώρες/μέρες διατηρούνται τα βραστά αυγά χωρίς τσόφλι εκτός ψυγείου;
Πρέπει να λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι και θέλω να παίρνω βρασμένα και καθαρισμένα τα αυγά σε τάπερ, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να ξέρω και την διάρκειά τους.
Κάποιος που να το έχει δοκιμάσει ή να γνωρίζει γενικότερα θα με βοηθούσε ιδιαίτερα;

NASSER
10-03-14, 16:51
Αν όχι για μισή ημέρα σε κανονικές θερμοκρασίες δωματίου 18-20 C ίσως μέχρι και 18 ώρες. Επομένως αν τα καθαρίσεις από την προηγούμενη και τα βάλεις στο ψυγείο και μετά το πρωί τα πάρεις μαζί σου στη δουλειά, αρκεί να τα έχεις σε δροσερό μέρος ή σε τσάντα τροφίμων που δεν αφήνει να επηρεαστούν τα τρόφιμα από έξω θερμοκρασίες.

Tiridus
15-03-14, 13:23
Mην τρελέστε τόσο με τα αυγά, ο κρόκκος μπορεί να περιέχει λίγο τσιμπημένα νούμρα χοληστερόλης, παρ'ολα αυτά όμως περιέχει και λεκιθίνη η οποία είναι
μια ουσία με ισχυρή αντι-χοληστερολική δράση.
Όπως διάβασα πολύ σωστά απο πάνω απ'τους φίλους μας ο κρόκκος είναι τόσο θρεπτικός που περιέχει μαγνήσιο, νάτριο και κάλιο, βιταμίνες του συμπλέγματος Β (Β1, Β2 και κυρίως Β12), 10% πρωτείνες έναντι 1% υδατανθράκων.
Αφήστε που το ωμό ασπράδι δεν είναι κι απο τις πιο εύπεπτες τροφές, τουλάχιστον για εμένα.
Τα ΜΟΝΑ αυγά τα οποία θα ΠΡΕΠΕΙ να φοβάστε και να αποφεύγετε, είναι αυτά που είναι μέσα σε κέικ και διάφορες άλλες έτοιμες συσκευασίες με επεξεργασμένα τρόφιμα τα οποία είναι χιλιοραντισμένα με διάφορες επικύνδυνες ουσίες
που ούτε ο νους μας δεν τα βάζει!! :chinese:

zisis.z
01-09-14, 18:29
Ωραία πατέντα...Θα την δοκιμασω το βραδυ που θα φαω τα 6 αυγα μου....;):green:


http://youtu.be/qSR9Z1H0ycs

Mikekan
01-09-14, 20:20
Καλά αυτό με χωριάτικο ελληνικό αυγό δεν παίζει να γίνεται ούτε μία στο εκατομμύριο! :green:

Nikolas_mk2
01-09-14, 20:24
αυτο ήθελα να γράψω και με πρόλαβες!

Με κανα αυγο απο σουπερ μάρκετ που εχει 15-20 μέρες μετά την παραγωγή σίγουρα θα γίνετε αλλά με φρέσκο αυγό έτσι οπως κολλάει στο τσόφλι ίσως χρειαστείς μερικά bar πίεση! :green:

zisis.z
01-09-14, 20:33
Xα χα χα και εγω δυσκολο το βλεπω αλλα υπαρχει ενας καλο κολπακι που κανω και το τσοφλι δεν κολαει σχεδον καθολου και ειναι φρεσκα τα αυγα που περνω.με το που βγουν απο το μηχανημα με τον ατμο που εχω για να βραζω τα αυγα εχω ειδη ετοιμο ενα βαθι μπολακι το οποιο εχω γεμισει με παγωμενο νερο και αν δεν εχω παγωμενο νερο βαζω μεσα αρκετα παγακια και τα αφηνω μεσα κανα 3λεπτο τα αυγα,στην συνεχεια ξεφλουδιζουνε με την μια,αυτα μονο που δεν ξεφλουδιζουνε ευκολα ειναι αυτα που εχουνε ανοιξη και εχουνε παρει νερο μεσα....:)

sTeLaKoS
01-09-14, 20:41
Xα χα χα και εγω δυσκολο το βλεπω αλλα υπαρχει ενας καλο κολπακι που κανω και το τσοφλι δεν κολαει σχεδον καθολου και ειναι φρεσκα τα αυγα που περνω.με το που βγουν απο το μηχανημα με τον ατμο που εχω για να βραζω τα αυγα εχω ειδη ετοιμο ενα βαθι μπολακι το οποιο εχω γεμισει με παγωμενο νερο και αν δεν εχω παγωμενο νερο βαζω μεσα αρκετα παγακια και τα αφηνω μεσα κανα 3λεπτο τα αυγα,στην συνεχεια ξεφλουδιζουνε με την μια,αυτα μονο που δεν ξεφλουδιζουνε ευκολα ειναι αυτα που εχουνε ανοιξη και εχουνε παρει νερο μεσα....:)


Ισχύει ως ένα βαθμό :thumbup:

zisis.z
01-09-14, 23:49
Ωραία πατέντα...Θα την δοκιμασω το βραδυ που θα φαω τα 6 αυγα μου....;):green:


http://youtu.be/qSR9Z1H0ycs


0/6 παιδια,αποτυχια,ουτε ενα απο τα 6 που εβρασα δε καταφερα,δεν ξερω ο τυπος πως το καταφερε,μαλλον θελει και καλη τεχνικη.γιατι με που σπας τις ακρες πρεπει να μην ανοιξη η τρυπα και ειναι μικρο το κενο,παντος σ ενα κατι πηγε να γινει,απλα θελει και καλο συγχρονισμο την ωρα που φυσας θελει να κρατας πολυ απαλα το αυγο γιατι αν το κρατας με δυναμη σφιγγει το τσοφλι και δεν αφηνει απο μεσα να βγει.....
Τελικα μουφα τροπος....και φαινοτανε τοσο ευκολος και πρακτικος......Μαλλον ο τυπος πρεπει να τα ειχε κανα μηνα αυτα τα αυγα,η να ειναι ταχυδακτυλουργος ....:green:

fire
05-07-15, 04:47
Απορια.
Γιατι προτιματε τα αυγα ,απο το κοτοπουλο?
Αφου το κοτοπουλο εχει 26% του βαρους του σε πρωτεινη?
Που σημαινει χοντρικα, πως 100γραμμαρια κοτοπουλου είτε ασπραδιου περιπου ιδια ποσοτητα πρωτεινης παρεχει.


Ο κυριος λογος ειναι οτι το κοτοπουλο εχει τη φασαρια οτι πρεπει να ψηνετε?
Η υπαρχει και αλλος λογος?

nazgoul
05-07-15, 11:57
H πρωτείνη του ασπραδιού, απορροφάται γρηγορότερα.
Επίσης, δεν νομίζω οτι θα άντεχες και πολύ να φας κοτόπουλο, το πρωί με το που ξυπνάς :P

stef.
05-07-15, 12:14
ολα χρειαζονται φιλε..

Feth
05-07-15, 15:47
Η υπαρχει και αλλος λογος?

1)Γρηγορος και πρακτικος τροπος να πάρεις πρωτεινη
2)Τρελενομαι για κρόκο
3)Γρήγορη απορροφηση
4)Δεν γινεται να σου πω είναι κρατικο μυστικο :turtle:

fire
08-07-15, 19:58
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Καθως ειναι γρηγορης απορροφησης.

Η καλυτερη στιγμη για καταναλωση τους ειναι μια φορα την ημερα?
Ειναι πριν η μετα την προπονηση?

Feth
08-07-15, 20:04
Οποτε θες τα τρως