PDA

Επιστροφή στο Forum : Bodybuilding συμπληρωματα και προβλημα με αιμοροειδες



ANTUANE
26-11-12, 16:10
καλησπερα, ασχολουμαι χρονια με το γυμναστηριο. το τελευταιο διαστημα αποφασισα να το παρω πιο σοβαρα για να δω και καλυτερα αποτελεσματα. κανω συστηματικες συστηματικες προπονησεις, εφτιαξα πολυ την διατροφη μου (5-6 γευματα την μερα) και αποφασισα να παρω και μερικα συπληρωματα, οπως whey, bcaa, και μονουδρικη κρεατινη. το προβλημα ειναι οτι απεκτησα προβλημα με τις αιμοροειδες μου μετα απο κανα μηνα, φαγουρα και τσουξιμο (οχι αιμο κατα την αφοδευση). ο γιατρος ειπε οτι φταιει η διατροφη μου που εχει πλεον μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης. εκοψα τα ασπραδια που ετρωγα αλλα τιποτα, μηπως φταιει η κρεατινη? δν θελω να σταματησω την διατροφη που κανω πλεον, κριμα ειναι να τα παρατησω τωρα που το εχω παρει τοσο ζεστα. εχει κανες παρομοια εμπειρια? αλοιφες χρισιμοποιησα αλλα χωρις αποτελεσμα. μου εδωσε κατι χαπια ο γιατροσ και λυθηκε το προβλημα αλλα αφου τα σταματησα και ξαναξεκινησα διατροφη, whey ,bcaa, κρεατινη επανεμφανηστικε το προβλημα..

TRIANTAFYLLOU
26-11-12, 18:26
απ ότι καταλαβαίνω εσυ θέλεις να ακούσεις όλα καλα δεν τρέχει τίποτε και μπορείς να τα κάνεις όλα όπως πρίν

αλλα δεν είναι έτσι τα πράματα , αυτα όλα που λές σε ενα νορμαλ άνθρωπο χωρίς κάποιο ιατρικό ιστορικό δεν πειράζουν και δεν έχουν παρενέργειες εφόσον γίνετε ορθολογική χρήση , το έχουμε αναλύσει και συζητήσει και στο φόρουμ αυτο το θεμα πολλες φορές για τα διάφορα συμπληρώματα

απο την άλλη όμως ακόμα και στο απλό φαγητό σε κάποιες περιπτωσεις πειράζουν κάποια φαγητα και τροφες , ακόμα και κάποια απο αυτα που θεωρούνται υγιεινα και ακολουθούμε διατροφή σύμφωνα με το ιατρικό ιστορικό και λεει πχ ο γιατρός αυτες τις ομάδες τροφων τις αποφεύγεις για να είσαι καλα

εφόσον λοιπόν εσυ εντόπισες κάποιο πρόβλημα όπως πχ αυτο με τις αιμοροίδες και ο θεράπων ιατρός σου είπε να αποφύγεις λόγω του ιστορικού σου κάποιες τροφες ,τότε εσυ σαν καχύποπτος και μπορεί να πείς υπερβολικός είναι ο γιατρός , έκανες κάποια τεστ και είδες οτι όντως σε πειράζουν , τότε μην κάνεις του κεφαλιού σου και δώσε προτεραιότητα στην υγεία
γιατι γυμναζόμαστε έχοντας σαν στόχο πρώτα να είμαστε υγιείς , γιατι όλα τα άλλα έρχονται μετα

και όταν είναι έτσι τα πράματα ψάχνεις σε άλλη κατεύθυνση να βρείς τι ακριβως πρέπει να αποφύγεις και να βρείς αν υπάρχουν και ενδείκνυνται άλλες πηγές πρωτείνης που να μην σε επηρεάζουν στο πρόβλημα .

εκείνο που θα πρέπει να πείς στον γιατρο και να το εφαρμόσεις είναι ότι στην δική σου περίπτωση πρέπει να τρώς φούλ φυτικές ίνες , οπότε σύμφωνα με αυτα που κάνεις πρόσθεσε αυτα σε μεγάλη ποσότητα και αν δείς ότι βελτιώνετε η κατάσταση συνεχίζεις έτσι αν οχι τότε κόβεις αυτα που σου είπε

δηλαδή χρησιμοποιείς σαν όπλο τροφες που βοηθαν σ αυτη την κατευθυνση και βλέποντας και κάνοντας

beefmeup
27-11-12, 12:05
λλα αφου τα σταματησα και ξαναξεκινησα διατροφη, whey ,bcaa, κρεατινη επανεμφανηστικε το προβλημα..

ο ηλιας καλα τα λεει απο πανω..

αν θες δοκιμασε το εξης..
κοψτα ολα,κ ξεκινα ενα ενα απο την αρχη ανα διαστηματα..
δλδ πρωτη βδομαδα πρωτεινη.
δευτερη πρωτεινη+αμινοξεα
τριτη πρωτεινη+αμινοξεα+κρεατινη..

λογικα κατι απο ολα αυτα σε ενοχλει..μπορει να ειναι κ διαφορα προσθετα που περιεχονται..καντο ετσι,κ θα δεις τι σε πειραζει με το που θα το ξεκινησεις..
αν τα περνεις ολα μαζι ταυτοχρονα δεν προκειται να καταλαβεις τι ειναι αυτο που σε πειραζει..

κ βασικα οταν λες προβλημα,εχεις κ προβληματα διαρροιας η το αντιστροφο?

ελμερ
27-11-12, 13:14
Εγω φιλε πριν απο λιγες μερες ειχα μια "εξαρση" και νομιζα πως εφταιγε η πιεση απ τις αρσεις θανατου....μετα απο λιγες μερες μου περασε....μαλλον εφταιγε που ελειπαν οι γονεις μου και ετρωγα καμια βδομαδα ολο κρεατικα.....προσεξε τη διατροφη σου ,δοκιμασε να μην εχει τοσα κρεατικα,καρικευματα κτλ....και μετα θα δεις αν φταιει αυτη η τα συμπληρωματα.....:welcome::welcome:

john 88
27-11-12, 14:03
ειχα μια παρομια περπτωση και τελικα ηταν απο τα βαρη σηκωσα αποτομα και βαρια διογκωθηκε το εντερο τρωγε πολλες φυτικες ινεσ και κοψε τα πολλα βαρι για λιγο καιρο αλλα μπορει να φταει και ι κρεατινη να σε πειραζι...

sTeLaKoS
27-11-12, 14:27
Daflon 500 και procto synalar σου δωσε;


BTW υπάρχει τόπικ: Αιμορροϊδες
(http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15267-Αιμορροϊδες)

john 88
27-11-12, 15:06
Daflon 500 και procto synalar σου δωσε;


BTW υπάρχει τόπικ: Αιμορροϊδες
(http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15267-Αιμορροϊδες)

εγω Daflon 500 ειχα παρει και εκανε δουλεια η αλυφη τιποτα..

chro
27-11-12, 16:51
Είχα και εγώ πρόβλημα, παρόλο που δε χρησιμοποιώ συμπληρώματα. Το κακό είναι ότι κάνω πολλές κενώσεις την ημέρα (τουλάχιστον 3) αφού τρώω αρκετά προσπαθώντας να πάρω κιλά. Με το που τρώω, μου έρχεται να πάω τουαλέτα κάτι που μου είπε ο γιατρός ότι ειναι ψυχολογικό καθώς το έντερο θέλει ώρες να γεμήσει.
Μία λύση είναι πολλές φυτικές ίνες (πράσινα λαχανικά, ακτινίδια) και καθόλου ή ελάχιστο κοκκινο κρεάς.
Εγώ τελικά έκανα εγχείρηση πριν 2 μήνες και θα δω αν θα έχω πρόβλημα ξανά. Εξήγησα στο γιατρό ότι κάνω βάρη και αυτό που μου έκανε ο γιατρός είναι να μου χαλαρώσει το σφιγκτήρα, ένας μυς τον οποίο δε τον ελέγχουμε εκούσια.

ANTUANE
28-11-12, 00:19
ευχαριστω για τισ απαντησεις σας. ο γιατρος μου ειχε δωσει Daflon (χαπια) και procto synalar αλοιφη, το προβλημα μου περασε, αλλα μολισ ξαναξεκινησα διατροφη πλουσια σε πρωτεινη και κρεατινη συμπληρωμα ξαναεμφανηστηκαν τα συμπτωματα. να τονισω οτι δν εχω ουτε διαροια ουτε αιμοραγια, απλα μια συνεχη φαγουρα-ενοχληση.ο γιατρος μου ειπε οτι ισως φταινε οι πολλες πρωτεινουχες τροφες και να τις περιορισω, αλλα εδω ξενερωνω λιγο γτ χωρις πρωτεινη μυς δεν χτιζεις. σκεφτομαι παντως να τα κοψω ολα, να παρω τα χαπια που μου εδωσε να μου περασει και μετα να ξεκινησω στην αρχη μονο διατροφη και whey και μετα απο καμια 15 μερες αν δν εμφανηστει το προβλημα να ξεκινησω και κρεατινη και αν εμφανηστει τοτε μαλλον θα με πειραζει η κρεατινη. αλλα μου φαινεται λιγο κουφο η κρεατινη να ερεθιζει τις αιμοροιδες

s0k0s
30-11-12, 17:51
Το Daflon Που αναφερατε πιο πανω για φλεβικοτητα δν βοηθαει;

magavaTOUT
02-12-12, 16:16
Επισης προσοχη στις αναπνοοες κατα τη διαρκεια της ασκησης!