PDA

Επιστροφή στο Forum : κιρσοκηλη και συνεπειες



tasos2
27-11-12, 00:37
Καλησπερα!

Ως συνεχεια αυτου του θρεντ Εμφανης μειωση παραγωγης σπερματος. Τι μπορει να φταιει? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?23462-Εμφανης-μειωση-παραγωγης-σπερματος.-Τι-μπορει-να-φταιει)
το οποιο για καποιο λογο το εκλεισαν θα αναφερω ποιο ηταν τελικα το προβλημα μου ωστε να το ξερουν ως πιθανη αιτια οσοι εχουν παρομοια προβληματα και να πουν τη γνωμη τους οσοι ξερουν ή το εχουν/ειχαν και οι ιδιοι.

Απο τις εξετασεις που μου εδωσε ο γιατρος δεν υπαρχει κανενα προβλημα ορμονικο ουτε διατροφικο ουτε ουρολοιμωξης που ηταν πιθανες αιτιες. Ετσι το μονο που μενει ειναι μια κιρσοκηλη που μου βρηκαν στο οσχεο. Μπορειτα να το γκουγκλαρετε. Ειναι μια λαθος κατασκευη φλεβων που δεν αφηνουν το αιμα να κυκλοφορησει σωστα σε αυτο το σημειο με αποτελεσμα να γινεται υπερθερμανση και να φθειρονται οι ορχεις. Υπαρχει πρωτου, δευτερου και τριτου βαθμου κιρσοκηλη αναλογα με τη σοβαροτητα (η οποια οσο περνανε τα χρονια μπορει να μεγαλωσει). Εγω εχω δευτερου βαθμου αυτη τη στιγμη.

Οι συνεπειες ειναι υπογονιμοτητα κυριως σε ποιοτητα, ισως και μειωση της ποσοτητας. Επισης ορμονικα εχω μια μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (ειχα 857 και τωρα 737). Διαβασα οτι η κιρσοκηλη συνδεεται με χαμηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης στους ανδρες και οτι μετα την εγχειρηση παρατηρειται αυξηση τους. (Μακαρι να ευθυνεται αυτο και να μην ειναι λογω ηλικιας αυτη η μειωση)

Θα μιλησω και με το γιατρο να μου πει αν χρειαζεται εγχειρηση στην περιπτωση μου. Το μονο κακο ειναι οτι θα μεινω εκτος γυμναστηριου δε ξερω για ποσο διαστημα.

COBRA_STYLE
27-11-12, 00:56
εχεις κιρσοκηλη τελικα?:unsure:

tasos2
27-11-12, 01:00
Nαι εχω, δευτερου βαθμου :(

Δεν το εγραψα καλα?:unsure:

sAVAZz
27-11-12, 01:02
απο τι το επα8ες?

tasos2
27-11-12, 01:03
Ρε παιδια που πηγε το κατεβατο που εγραψα για τη κιρσοκηλη και τις εξετασεις μου? :unsure:

COBRA_STYLE
27-11-12, 01:06
εγω στην αρχη νομιζα οτι το ανοιξες γενικα για αποψεις,αλλα το υποψιαστηκα μετα λογω του αλλου θρεντ.

το κυριοτερο για μενα ειναι οτι σου μειωνει καπου στο 30-50% πανω κατω την τεστο σου και μπορει να οδηγησει σε υπογονιμοτητα.

ρωτα το γιατρο για χειρουργειο.Μαλλον θα σου ρωτησει αν σε ποναει-ενοχλει,αλλιως εχω διαβασει οτι εδω στην Ελλαδα δεν στην αφαιρουνε.:unsure:

tasos2
27-11-12, 01:14
Τεσπα θα τα ξαναγραψω στα γρηγορα.

Ορμονικα ειμαι κομπλε απο εξετασεις, το μονο προβλημα ηταν η κιρσοκηλη δευτερου βαθμου που εχω.

Ισχυει αυτο που λεει ο κομπρα για την τεστοστερονη. Ειχα μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (737 τωρα και περσι 857). Ελπιζω να ηταν λογω της κιρσοκηλης που φτιαχνεται και οχι λογω ηλικιας που δε φτιαχνεται.

Θα παω και στο γιατρο να μου πει αν ειναι αναγκαια η εγχειρηση αλλα λογω αυτου με την τεστοστερονη θα την κανω σιγουρα.

Το απο τι το επαθα ειναι κατασκευαστικο αλλα με τα χρονια επιδεινωνεται. Καπου διαβασα οτι το να σηκωνεις παρα πολλα κιλα μπορει να το επιδεινωσει και εγω προσθεσα αρκετα κιλα στο σκουοτ απο περσι γι αυτο ισως μου βγηκαν τωρα οι συνεπειες.

Ελπιζω να ευθυνεται και η κιρσοκηλη για την ποσοτητα του σπερματος οποτε να γινω παλι οπως ημουν πριν

COBRA_STYLE
27-11-12, 01:21
αμα σε ρωτησει αν σε ποναει κτλ πες του ναι,γιατι αλλιως μπορει να σου πει οτι αμα δε σε ενοχλει δεν χρειαζεται ακομα...το χω δει να το λενε για Ελληνες γιατρους,ενω στο εξωτερικο στην αφαιρουνε χωρις πολλα πολλα.

μαλλον απο αυτο ειναι.

απλα τις ορμονολογικες να κοιτας να τις κανεις την ιδια ωρα πανω κατω,για να εχεις αντικειμενικη εικονα,γιατι υπαρχουν αρκετες διακυμανσεις μεσα στη μερα.

tasos2
27-11-12, 11:17
OK στανταρ θα την κανω αν και δε με ποναει τιποτα.

Βρηκα και στο αρχικο μυνημα τα πρωτα που ειχα γραψει αλλα για καποιο λογο εγιναν ενα με το λινκ

"το οποιο για καποιο λογο το εκλεισαν θα αναφερω ποιο ηταν τελικα το προβλημα μου ωστε να το ξερουν ως πιθανη αιτια οσοι εχουν παρομοια προβληματα και να πουν τη γνωμη τους οσοι ξερουν ή το εχουν/ειχαν και οι ιδιοι.

Απο τις εξετασεις που μου εδωσε ο γιατρος δεν υπαρχει κανενα προβλημα ορμονικο ουτε διατροφικο ουτε ουρολοιμωξης που ηταν πιθανες αιτιες. Ετσι το μονο που μενει ειναι μια κιρσοκηλη που μου βρηκαν στο οσχεο. Μπορειτα να το γκουγκλαρετε. Ειναι μια λαθος κατασκευη φλεβων που δεν αφηνουν το αιμα να κυκλοφορησει σωστα σε αυτο το σημειο με αποτελεσμα να γινεται υπερθερμανση και να φθειρονται οι ορχεις. Υπαρχει πρωτου, δευτερου και τριτου βαθμου κιρσοκηλη αναλογα με τη σοβαροτητα (η οποια οσο περνανε τα χρονια μπορει να μεγαλωσει). Εγω εχω δευτερου βαθμου αυτη τη στιγμη.

Οι συνεπειες ειναι υπογονιμοτητα κυριως σε ποιοτητα, ισως και μειωση της ποσοτητας. Επισης ορμονικα εχω μια μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (ειχα 857 και τωρα 737). Διαβασα οτι η κιρσοκηλη συνδεεται με χαμηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης στους ανδρες και οτι μετα την εγχειρηση παρατηρειται αυξηση τους. (Μακαρι να ευθυνεται αυτο και να μην ειναι λογω ηλικιας αυτη η μειωση)

Θα μιλησω και με το γιατρο να μου πει αν χρειαζεται εγχειρηση στην περιπτωση μου. Το μονο κακο ειναι οτι θα μεινω εκτος γυμναστηριου δε ξερω για ποσο διαστημα."

tasos2
27-11-12, 11:19
Και μιας και το αναφερω, ξερει κανεις μετα απο ποσο καιρο θα μπορω να κανω βαρη μετα την εγχειρηση?

ippokratis
27-11-12, 15:36
δηλαδή για να καταλάβω,δεν είχες καμία ενόχληση και απλά έκανες υπέρηχο και βρήκαν κιρσοκήλη 2ου βαθμού;δεν έχει καμία ένδειξη,κάτι να σε προειδοποιεί;

Stella
27-11-12, 18:11
Λοιπόν τασο την κιρσοκοίλη πρεπει να τη χειρουργησεις οπωςδηποτε γιατι είναι σχεδον βεβαιο οτι οδηγει σε υπογονιμότητα.
Και όσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο.
Είναι μια επεμβασουλα ρουτινας
και ειδικα οι ιδιωτες ουρολόγοι εφαρμόζουν καινουριες τεχνικες και κανουν μολις μια τομη 2 εκ.
Φευγεις αυθημερων και απο την επόμενη πας κανονικα στη δουλεια σου
τωρα για βαρη δεν ξερω ακριβως πόσο χρόνο πρεπει να απεχεις, αλλα υποθετω όχι περισσοτερο από 1-2 μηνες το πολυ.
Είναι πααααρα πολύ οι αντρες που εχουν αυτο το προβληματακι και δεν το γνωριζουν.
Εχει πιθανοτητες επιτυχιας 70%. Η ποιότητα του σπερματος επανερχεται μετα από 6 μηνες οπότε τοτε ξερεις και αν η επεμβαση πετυχε.
Βεβαια εσυ μπορει να είσαι και σε πολυ αρχικό σταδιο και να μην εχει επηρεαστει ακομα το πλήθος και η κινητικότητα των σπερματοζωαρίων.
Θεωρώ πώς όσο πιο νωρις την κάνεις τόσο το καλυτερο.
Κανε μια συζητηση με εναν ουρολόγο που να εμπίστευεσαι και αποφασιστε τι είναι καλυτερο για την περιπτωση σου
Πάντως το οτι επηρρεαζει τη γονιμότητα σε βαθος χρόνου είναι σιγουρο.

Stella
27-11-12, 18:14
δηλαδή για να καταλάβω,δεν είχες καμία ενόχληση και απλά έκανες υπέρηχο και βρήκαν κιρσοκήλη 2ου βαθμού;δεν έχει καμία ένδειξη,κάτι να σε προειδοποιεί;

Οσες περιπτωσεις ξερω που είχαν το ιδιο προβλημα κανενας δεν είχε καποιο συμπτωμα.
Όλοι την ανακάλυψαν μετα απο εξετασεις που εκαναν για υπογονιμότητα.

Antonis Giannoulis
27-11-12, 18:39
Φιλε μου η κυρσοκυλη επιρεαζει καθαρα την ποσοτητα, την ποιοτητα αλλα και την μορφολογια των σπερματοζωαριων..
Απο οσο γνωριζω αν δεν σε ενοχλει δεν χρειαζεται να την βγαλεις, νομιζω οτι το λενε και οι περισσοτεροι ουρολογοι..
Εσυ αληθεια πως το καταλαβες οτι μπορει να εχεις κυρσοκυλη, και πηγες και εκανες υπερηχο? ειχες καποια ενοχληση? γιατι συνηθως δεν νοιωθεις κατι..οι περισσοτεροι τυχαια το ανακαλυπτουν οτι εχουν κυρσοκυλη..
Οσον αφορα τωρα την αποκατασταση μετα την εγχειρηση - εαν αναλογιστουμε οτι ενας σπερματικος κυκλος στον αντρα κραταει 3 μηνες - τοτε μετα απο περιπου 3 μηνες το νεο σπερμα που θα παραχθει δεν θα ειναι επιρεασμενο πλεον απο την κυρσοκυλη, οποτε λογικα θα εισαι οκ...αυτα..

Stella
27-11-12, 18:43
Ναι ομως και να μην ενοχλει (που στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ενοχλει) τη ζημια την κανει.
Οπότε με ποια λογικη οι γιατροι συστηνουν τη μη αφαιρεση της;:unsure:

dio32
27-11-12, 18:45
κυρσοκυλη συνιθως δεν ποναει δεν εχει τετοια ενδειξη.
εχω κανει εγχειρηση στο γενικο κρατικο γεννηματας,μιας που εχει απο το καλυτερο ουρολογικο τμημα,μακρια απο ευαγγελισμο.
στην ουσια τι ειναι?ειναι διωγκωμενες φλεβες που θελουν να το πω ξεμπουκωμα διοτι εχουν αιμα με αποτελεσμα να ζεστενουν το σπερμα και να το καταστρεφουν υπογονημοτιτα.

εμενα πετυχε η εγχειρηση εκανα πριν εξετασεις και μετα απο 3 μηνες που αλλαζει το σπερμα ανεβηκαν οι τιμες του,πριν ημουν στο οριο κανω παιδι η οχι.
οσο για τα βαρη εμενα μου ειπε ο γιατρος μετα απο 2εβδομαδες αλλα επειδη εχω μαθει να ακουω το σωμα μου και επειδη τρωως μαχαιρι σε περιοχη που εκει δεν εχεις μυς για θρεψουν και ειναι δυσκολο λογου και μηχανης μετα απο ενα μισο μηνα πηγα γυμναστηριο για να ειμαι σιγουρος.

α και οι περισοτεροι αντρες το εχουμε οποτε εγω συνιστω υπερηχο στους ορχεις.

Niiick
27-11-12, 19:29
Ποσο καιρο το είχες αν επιτρεπεται? Ηταν ψηλαφιτο?

beefmeup
27-11-12, 20:18
παιδια το αρχικο ποστ φαινεται κανονικα τωρα?
κατι στραβο εκανε ο τασσος πριν το ποσταρει,κ δοκιμασα να το σωσω μια..

COBRA_STYLE
27-11-12, 20:19
ναι φαινεται τωρα:thumbup:

dio32
27-11-12, 21:06
Ποσο καιρο το είχες αν επιτρεπεται? Ηταν ψηλαφιτο?

το ειχα παρα πολυ καιρο συνιθως οχι δεν εντοπιζετε εκτος αμα ειναι τοσο μεγαλη η κυσροκυλη και βλεπεις το αριστερο ορχι και ειναι βαρυ συνιθως στο αριστερο ειναι,α αμα σου μουδιαζει αριστερο ποδι αποτι μου ειχε πει ο γιατρος ειναι απο την κυρσοκυλη.

εγω γενικα πηγα τυχαια στον γιατρο για ενα αλλο ενα θεμα που εχω που δυστηχως δεν το εχω λυσει ακομα και δεν ξερω αμα λυνετε.
γενικα εμενα με επιανε πονος στους ορχεις με αποτελεσμα να λυγιζω απο πονους και να βαραει μεση η λυση ηταν εκσπερματωση και μετα φευγανε οι πονοι ετσι πηγα γιατρο και βρηκε τις κυρσοκυλες μικρες αλλα πολλες.

κοιτα ψηλαφιση αμα πιανεις γρομπαλακια και ειναι σκληρα κοιταξε το.

παντος παιδια μου ειχε πει ο γιατρος οτι ολοι οι αντρες εχουμε απο αποτομο βαρος,οδηγηση μηχανης.
κακα τα ψεματα εμεις που οδηγαμε μηχανη δεν ειναι οτι καλυτερο γενικα για γεννητικα οργανα αλλα ειναι η πορωση μας.

Niiick
27-11-12, 22:13
Με εμβολισμο εκανες την επεμβαση? Εκανε και ενας φιλος μου, μια μικρη τομη αρκετα κατω απ τον αφαλο αλλα και πανω απ το επιμαχο. Οχι ανοικτα οπως παλια με στους ορχεις. Και εσυ ετσι την εκανες? Πονος, μετεγχειριτικη περιοδος τι λεγανε?

Και γω πρεπει να παω να το κοιταξω. Οι γυναικες κοιτιουντε καθε χρονο, εμεις μονο αμα παθουμε κατι.

tasos2
27-11-12, 22:26
Παιδια ρωτησα πηγα τις εξετασεις στο γιατρο και μου ειπε να την κανω οπωσδηποτε και οσο πιο γρηγορα ειναι καλυτερα.


δηλαδή για να καταλάβω,δεν είχες καμία ενόχληση και απλά έκανες υπέρηχο και βρήκαν κιρσοκήλη 2ου βαθμού;δεν έχει καμία ένδειξη,κάτι να σε προειδοποιεί;

Ναι καμια ενοχληση. Ουτε οταν με ρωταγε ο γιατρος αν εχω ποναω εκει που με επιανε με ποναγε.




τωρα για βαρη δεν ξερω ακριβως πόσο χρόνο πρεπει να απεχεις, αλλα υποθετω όχι περισσοτερο από 1-2 μηνες το πολυ.
Είναι πααααρα πολύ οι αντρες που εχουν αυτο το προβληματακι και δεν το γνωριζουν.
Εχει πιθανοτητες επιτυχιας 70%. Η ποιότητα του σπερματος επανερχεται μετα από 6 μηνες οπότε τοτε ξερεις και αν η επεμβαση πετυχε.


Ρωτησα ποτε θα μπορω να ξανακανω γυμναστικη και μου ειπε μετα απο 2 εβδομαδες. Καθολου ασχημα αν και δεν του ειπα οτι κανω σκουοτ με 100 κιλα. Θα τον ξαναρωτησω οταν κανω την εγχειρηση.

Aυτο που λες ομως με το 70% δε μου αρεσε. Εκεινος μου ειπε οτι θα μου τη βγαλει και τερμα. Δηλαδη πως μπορει να μην πετυχει?



Εσυ αληθεια πως το καταλαβες οτι μπορει να εχεις κυρσοκυλη, και πηγες και εκανες υπερηχο? ειχες καποια ενοχληση? γιατι συνηθως δεν νοιωθεις κατι..οι περισσοτεροι τυχαια το ανακαλυπτουν οτι εχουν κυρσοκυλη..

Φιλε οπως λεω και στο αλλο θρεντ εχω εμφανεστατη και αρκετα μεγαλη μειωση του σπερματος (με το ματι, οχι με σπερματοδιαγραμμα) σε σχεση με πριν το καλοκαιρο. Αφου εγινε ετσι αποτομα δεν μπορει να ηταν λογω ηλικιας. Αυτο γινεται με τα χρονια οχι μεσα σε ενα μηνα. Τον ρωτησα γιατι πριν εβγαζα τοσο πολυ σπερμα και μου ειπε οτι τοτε ηταν μαλλον πρωτου βαθμου και οσο περνανε τα χρονια επιδεινωνεται. Επηρεαζει λεει και η αρση βαρων.


Ποσο καιρο το είχες αν επιτρεπεται? Ηταν ψηλαφιτο?

Ειναι κατασκευαστικο λεει εκ γενετης. Αρχικα δε φαινεται με ψηλαφιση οταν ειναι πρωτου βαθμου. Εμενα το ειδε ο γιατρος με ψηλαφιση.

dio32
27-11-12, 22:28
Με εμβολισμο εκανες την επεμβαση? Εκανε και ενας φιλος μου, μια μικρη τομη αρκετα κατω απ τον αφαλο αλλα και πανω απ το επιμαχο. Οχι ανοικτα οπως παλια με στους ορχεις. Και εσυ ετσι την εκανες? Πονος, μετεγχειριτικη περιοδος τι λεγανε?

Και γω πρεπει να παω να το κοιταξω. Οι γυναικες κοιτιουντε καθε χρονο, εμεις μονο αμα παθουμε κατι.

μαλλον με εμβολισμο πανε χρονια το 07 την εκανα,η τομη ειναι κατω χαμηλα απο τον οφαλο στην αριστερη μερια.
πονος καθολου αφου εξαλου οταν βγαινεις απο το χειρουργειο σου εχουν ορο μαλλον παυσιπονο και με κατι αλλο.
μεταγχειριτικη περιοδος οχι πολλα ευκολα σηκωνουν απλα προσεχα αρκετα με τα βαρη γενικως.

οσο αφορα που λες πανω απο το επιμαχο οχι εμενα δεν μου κανανε εκει,παιζει πιστευω ρολο η κατασταση που ειναι η κιρσοκηλη και ο γιατρος.

εγω σου λεω ειχα παει ικα και μου λεει ο γιατρος 2000ευρω θελω σε κλινικη καλα λεω θα παρεις τα φρυδια μου.

πηγα στον γεννηματα αφου το εψαξα και εμαθα οτι εχει πολυ καλο τμημα ουρολογικο,δεν εδωσα τιποτα ενδιαφερθηκανε με την μια και με χειρουργησε ο πρωτος επιμελητης που μετα εγινε πριν τον διευθυντη σε βαθμο.

αλλα σου λεω ακουσα το σωμα μου πηγα μετα απο 1,5 μηνα γυμναστηριο.

dio32
27-11-12, 22:32
Παιδια ρωτησα πηγα τις εξετασεις στο γιατρο και μου ειπε να την κανω οπωσδηποτε και οσο πιο γρηγορα ειναι καλυτερα.



Ναι καμια ενοχληση. Ουτε οταν με ρωταγε ο γιατρος αν εχω ποναω εκει που με επιανε με ποναγε.




Ρωτησα ποτε θα μπορω να ξανακανω γυμναστικη και μου ειπε μετα απο 2 εβδομαδες. Καθολου ασχημα αν και δεν του ειπα οτι κανω σκουοτ με 100 κιλα. Θα τον ξαναρωτησω οταν κανω την εγχειρηση.

Aυτο που λες ομως με το 70% δε μου αρεσε. Εκεινος μου ειπε οτι θα μου τη βγαλει και τερμα. Δηλαδη πως μπορει να μην πετυχει?



Φιλε οπως λεω και στο αλλο θρεντ εχω εμφανεστατη και αρκετα μεγαλη μειωση του σπερματος (με το ματι, οχι με σπερματοδιαγραμμα) σε σχεση με πριν το καλοκαιρο. Αφου εγινε ετσι αποτομα δεν μπορει να ηταν λογω ηλικιας. Αυτο γινεται με τα χρονια οχι μεσα σε ενα μηνα. Τον ρωτησα γιατι πριν εβγαζα τοσο πολυ σπερμα και μου ειπε οτι τοτε ηταν μαλλον πρωτου βαθμου και οσο περνανε τα χρονια επιδεινωνεται. Επηρεαζει λεει και η αρση βαρων.



Ειναι κατασκευαστικο λεει εκ γενετης. Αρχικα δε φαινεται με ψηλαφιση οταν ειναι πρωτου βαθμου. Εμενα το ειδε ο γιατρος με ψηλαφιση.

φιλε τασο μην το σκεφτεσε καθολου ουτε και τα βαρη πηγαινε καντην οπωςδηποτε.
αυτο που λενε οτι επανερχεσε μετα απο 3 με 6 μηνες το σπερμα παπαρια εμενα εκανε 1 χρονο και σκεψου ειμαι τωρα 35 και την εκανα το 07 την εγχειρηση.
το εβαλα ετσι για να δειξω οτι τοτε ημουν ποιο μικρος ηλικιακα και παλι εκανε 1 χρονο να επανερθει το σπερμα

tasos2
27-11-12, 22:35
φιλε τασο μην το σκεφτεσε καθολου ουτε και τα βαρη πηγαινε καντην οπωςδηποτε.
αυτο που λενε οτι επανερχεσε μετα απο 3 με 6 μηνες το σπερμα παπαρια εμενα εκανε 1 χρονο και σκεψου ειμαι τωρα 35 και την εκανα το 07 την εγχειρηση.
το εβαλα ετσι για να δειξω οτι τοτε ημουν ποιο μικρος ηλικιακα και παλι εκανε 1 χρονο να επανερθει το σπερμα

Εσενα ειχε μειωθει και στο ματι ή το ειδες μονο με σπερματοδιαγραμμα?

dio32
27-11-12, 22:40
Εσενα ειχε μειωθει και στο ματι ή το ειδες μονο με σπερματοδιαγραμμα?

οχι στο ματι αλλα στο σπερμαδιαγραμμα οπως ειπα ημουν στο οριο να κανω παιδι η οχι.δηλαδη στο κατωτατο που δινουν οι τιμες.

Stella
27-11-12, 23:33
Τασο εχω αρκετους γνωστους που εκαναν τετοια επεμβαση οι οποιοι είχαν προβληματα γονιμοτητας και γι΄αυτο το εψαξαν το θεμα και βρηκαν την κιρσοκηλη. Σε ολους οι γιατροι μιλησαν και για ενα 30% να μη βελτιωθει η ποιοτητα του σπερματος και μετα την εγχειρηση.
Ολοι βεβαια μετα απο καποιους μηνες δεν είχαν προβλημα και επανηλθαν και εκαναν και πολυ γρηγορα παιδια. Μονο μια περιπτωση ξερω που το παιδι δεν είχε βελτιωση και κατεφυγαν στην εξωσωματικη.
Είναι και αυτο μια πιθανοτητα και ο γιατρος εχει υποχρεωση να σε ενημερωσει απο πριν.
Αλλα εφοσον ο δικος σου σου είπε για 100% επιτυχια τότε ετσι θα είναι για την περιπτωση σου.
Αν κανεις αναζητηση στο google θα βρεις απειρες πληροφοριες και για τις τεχνικες αποκαταστασης καθως υπαρχουν πολλες!
Παντως μην ανησυχεις καθολου! Επεμβασουλα ρουτινας είναι!

just chris
28-11-12, 13:33
οχι να μην γκουγκλαρεις τπτ.αυτο που θα καταφερεις ειναι να πανικοβληθεις,να μεινεις ΜΟΝΟ στα λεγομενα του γιατρου σου κ να μην ακους πολλα πολλα. κ πιστεψε με ξερω πως ειναι να ξερεις οτι θα μπεις χειρουργειο κ θα μεινεις πισω σε ολα!!!
μη μασας ρε,εμπειρια! κακη αλλα εμπειρια...

STIVAS
28-11-12, 14:20
Καλησπερα!

Ως συνεχεια αυτου του θρεντ Εμφανης μειωση παραγωγης σπερματος. Τι μπορει να φταιει? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?23462-Εμφανης-μειωση-παραγωγης-σπερματος.-Τι-μπορει-να-φταιει)
το οποιο για καποιο λογο το εκλεισαν θα αναφερω ποιο ηταν τελικα το προβλημα μου ωστε να το ξερουν ως πιθανη αιτια οσοι εχουν παρομοια προβληματα και να πουν τη γνωμη τους οσοι ξερουν ή το εχουν/ειχαν και οι ιδιοι.

Απο τις εξετασεις που μου εδωσε ο γιατρος δεν υπαρχει κανενα προβλημα ορμονικο ουτε διατροφικο ουτε ουρολοιμωξης που ηταν πιθανες αιτιες. Ετσι το μονο που μενει ειναι μια κιρσοκηλη που μου βρηκαν στο οσχεο. Μπορειτα να το γκουγκλαρετε. Ειναι μια λαθος κατασκευη φλεβων που δεν αφηνουν το αιμα να κυκλοφορησει σωστα σε αυτο το σημειο με αποτελεσμα να γινεται υπερθερμανση και να φθειρονται οι ορχεις. Υπαρχει πρωτου, δευτερου και τριτου βαθμου κιρσοκηλη αναλογα με τη σοβαροτητα (η οποια οσο περνανε τα χρονια μπορει να μεγαλωσει). Εγω εχω δευτερου βαθμου αυτη τη στιγμη.

Οι συνεπειες ειναι υπογονιμοτητα κυριως σε ποιοτητα, ισως και μειωση της ποσοτητας. Επισης ορμονικα εχω μια μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (ειχα 857 και τωρα 737). Διαβασα οτι η κιρσοκηλη συνδεεται με χαμηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης στους ανδρες και οτι μετα την εγχειρηση παρατηρειται αυξηση τους. (Μακαρι να ευθυνεται αυτο και να μην ειναι λογω ηλικιας αυτη η μειωση)

Θα μιλησω και με το γιατρο να μου πει αν χρειαζεται εγχειρηση στην περιπτωση μου. Το μονο κακο ειναι οτι θα μεινω εκτος γυμναστηριου δε ξερω για ποσο διαστημα.

Φίλε Τάσο θα σου πω την δικιά μου εμπειρία και ανάλογα κρίνε μετά εσύ.

Εγώ μία φορά όταν έκανα βαριά βαθιά σκόουτ παρατήρησα μία φορά ένα τσίμπημα στους όρχεις το οποίο δεν το έδωσα και μεγάλη σημασία. Είπα ότι ίσως με ενόχλησε από το βάρος.
Αργότερα μία άλλη φορά μέσα στον μήνα ξανά ένιωσα αυτή την ενόχληση πάνω στο σεξ. Πάλι δεν το έδωσα σημασία πολύ και είπα ότι ίσως προκλήθηκε από γρήγορες απότομες κινήσεις.
Αλλά μετά άρχισε να εμφανίζεται πιο συχνά μόνο όταν έκανα βαθιά σκούοτ -αρσεις και φορούσα μποξεράκια (αντί σλιπ και σπασουαρ) και έτσι πήρα την απόφαση να πάω σε από τους καλύτερους ουρολόγους-ανδρολόγους χειρούργους (δεν κάνω τσάμπα διαφήμιση) να τα σκάσω χοντρά αλλά τουλάχιστον να μάθω τι ακριβώς είναι κτλ.
Αυτός με έστειλε και έκανα υπέρηχο οσχέου , προστάτη και νεφρών και ένα σπερμοδιάγραμμα + τις κλασικές ορμονικές , τεστο κτλ.
Οι εξετάσεις βγήκαν όλες άριστες αλλά στον υπέρηχο μου βρήκαν και εμένα ένα κυρσό από φλέβες στον αριστερό όρχη (δηλαδή κιρσοκήλη). Αυτό με άγχωσε να σου πω την αλήθεια ειδικά όταν έκανα ένα σερφάρισμα στο ιντερνέτ να μάθω περισσότερα.
Όταν πήγα στον γιατρό πήγα με την ψυχολογία ότι θα πρέπει να κάνω εγχείρηση.
Ο γιατρός πάντως προς τιμήν του μου είπε τα εξής:
‘Δεν έχεις τίποτα απολύτως ανησυχητικό και μην στεναχώριεστε από αυτά που διαβάζεις στο ιντερνέτ. Η ιατρική δεν είναι ιντερνέτ και θεωρία. Άσε αυτά που διάβασες. Εγώ αν θες να σου πάρω λεφτά μπορώ πολύ εύκολα να σου κάνω την απλή αυτή επέμβαση και να πληρώσεις. Αλλά στην περίπτωση σου μπορεί να την αποφύγουμε. Όταν κάποιος έχει κιρσοκίλη και δεν επηρεάζονται η τεστοστερόνη και το σπέρμα και δεν έχει πόνους τότε δεν χρειάζεται να κάνει επέμβαση. Και μου είπε μάλιστα ότι η κιρσοκίλη είναι ένα συχνό φαινόμενο και την συναντά σε πολλούς άντρες (κάποιοι την έχουν και δεν το καταλαβαίνουν και δεν το μαθαίνουν ποτέ) αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος έχει ένα κιρσό ο οποίος μπορεί να προκλήθηκε από τον Α-Β λόγο ότι θα τον βάζουμε στο χειρουργείο. Και μου εξήγησε ότι απαγορεύετε να κάνεις βάρη με μποξεράκια και ότι είναι πολύ σημαντικό να προσέχεις και να προστατεύεις τους όρχεις και να φοράς πάντα σλιπ και σπασουάρ. Επίσης μου συνέστησε 1,5-2γρ καρνιτίνης την ημέρα για τουλάχιστον 8 μήνες τον χρόνο.
Τέλος μου είπε πως αν θέλω μπορούμε να κάνουμε και την εγχείρηση (μου εξήγησε και την μέθοδο) και να κόψει στην ουσία την φλέβα που συνδέετε με τον κυρσό (θα πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 3 μήνες εκτός προπονήσεων μετά βέβαια ) αλλά δεν χρειάζεται στην περίπτωσή σου και ότι είμαι αρκετά έμπειρός για να το ξέρω αυτό.
Επίσης μου είπε ότι κάθε χρόνο για τα επόμενα 5-6 χρόνια να κάνω εξετάσεις (υπέρηχο οσχέους , ορμονικές, σπερμοδιάγραμμα) για να παρακολουθώ την υγεία μου γενικά (ορμονικές εγώ κάνω εντωμεταξύ πιο συχνά).


Έτσι αποφάσισα να μην την κάνω.
Τότε εγώ κατάλαβα την σημασία να φοράς σλιπ και σπασουάρ στην προπόνηση και γιατί έβλεπα τόσους bodybuilders να φοράνε ακόμα και κολάν από πάνω. Επίσης αργότερα έμαθα ότι είχαν και αρκετά άτομα που κάναν βάρη κιρσοκίλη και κάποιους που τους ενοχλούσε πολύ σκεφτόντουσαν να κάνουν την εγχείρηση.
Από τότε που άκουσα τις συμβουλές του δεν έχω εδώ και χρόνια καμία ενόχληση και δεν έχει επηρεαστεί τίποτα από την τεστοστερόνη-σπέρμα κτλ. όλα αυτά τα χρόνια.
Αυτή είναι η εμπειρία που είχα πριν χρόνια με την κιρσοκίλη. Ελπίζω να βοήθησα.
Και να έγινε κατανοητό ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και όταν κάτι μπορείς να το θεραπεύσεις χωρίς εγχειρήσεις και φάρμακα τότε δεν έχεις κανένα λόγο να μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες.
Όταν ήμουν στο στρατό με έπιασε πόνος στο στομάχι (γαστρεντερίτιδα) . Με πήγαν στο στρατιωτικό νοσοκομείο και μου είπαν ότι έχεις σκωληκοειδίτιδα και ότι πρέπει να εγχειριστώ. Τους ρώτησα αν είναι 100% σίγουροι και μου απάντησαν ότι ακόμα και να μην έχεις και να την κάνουμε δεν χάνεις και τίποτα. Και εγώ φυσικά δεν δέχτηκα να την κάνω. Και λίγο αργότερα ανακάλυψαν ότι τελικά είχα γαστρεντερίτιδα! Αν δεχόμουν θα είχα σήμερα μία εγχείριση στο παλμαρέ μου άνευ λόγου και αιτίας.

liveris
28-11-12, 16:23
σωστος ο stivas ..:thumbup: να πω κ γω την εμπειρια μου σε κατι παραπλησιο οταν πριν απο μερικα χρονια μετα απο σπριντ τρεξιματος στο 100% μετα απο μερικες μερες πρηστηκε πανω απο τα γεννητικα οργανα δεξια το σημειο σαν καρουμπαλο κ πονουσε οταν το πιεζα..πηγα στο 401 κ μολις με ειδε ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι κηλη κ οτι πρεπει να κανω εγχειριση οτι ειναι εγχειρηση ρουτινας να μην ανησυχω κ μου λεει να σε βαλω αυριο πρωι να την κανεις..του λεω οπα ενταξει να το σκεφτω λιγο τεσπα φευγω κ το αφηνω ετσι κ μετα απο μερικες μερες ανεβαινω στην θεσσαλονικη σε εναν συγγενη μας χειρουργο στο ιπποκρατειο τοτε διευθυντη κορυφαιος χειρουργος (ετσι λενε ολοι) με βλεπει(ειχε ξεπρηστει λιγο) κ μου λεει ενταξει εχεις μια κηλη δεν ειναι τπτ..του λεω στο 401 μου ειπαν αμεσα εγχειριση δε χρειαζεται μου λεει μια χαρα εισαι κ με τα βαρη του λεω μηπως πρεπει να αποφευγω καποιες κινησεις κανε οτι θες μου λεει δεν εχεις προβλημα ..εχουν περασει 5-6 χρονια κ ολα καλα..!

tasos2
28-11-12, 23:00
@STIVAS ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια σου. Εγω ομως εχω αυτο που ειπα με την ποσοτητα σπερματος και επιπλεον ειδα καποια μειωση της τεστο απο περσι (που ισως να μη σχετιζεται). Αφου δεν ειναι σοβαρη εγχειρηση και μου την καλυπτει το ταμειο μου δε βλεπω λογο να μην κανω. Θα εχω και ενα αγχος λιγοτερο.

Εσυ συνεχιζεις να κανεις σκουοτ κανονικα? Εχεις ξανακανει απο τοτε υπερηχογραφημα μηπως σου εχει αυξηθει ο βαθμος της κιρσοκηλης. ΕΠισης τι κιρσοκηλη ειχες, πρωτου ή δευτερου βαθμου? Αν κανεις βαρια σκουοτ παντως να ξερεις οτι θα στο επιβαρυνουν και δε θα τη γλιτωσεις την εγχειρηση αργοτερα. Οσο πιο μικρος τοσο καλυτερα πιστευω.

STIVAS
29-11-12, 00:08
Εσυ συνεχιζεις να κανεις σκουοτ κανονικα?

όχι και κανονικά, κανονικά δεν τα λες, μόνο πολύ βαριά και βαθιά κάνω! :green: Φυσικά έχω κάνει άλλα 4 υπερηχογραφήματα. Στο εξήγησα φίλε πιο πάνω , σαν να μην υπάρχει και να μην υπήρχε ποτέ. Δεν έχω καμία ενόχληση και δεν είμαι ο μόνος. Αλλά άμα πονούσα και με επηρέαζε στην υγεία μου τότε θα έκανα και εγώ την εγχείρηση.

Κοίτα είναι και πολλά ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδί και με το παραμικρό κιρσό που θα βρούνε στους όρχεις τους στέλνουν τους συζύγους να κάνουν εγχείρηση κιρσοκίλη μπας και πιάσουν παιδί αλλά πάλι τίποτε δεν αλλάζει. Ξέρω τέτοιες περιπτώσεις . Αλλά εσύ αν είναι έτσι όπως μου τα λες κάντην δεν χάνεις τίποτα αλλά μπορεί να χρειάζεσαι και ενδοκρινολόγο μετά αν δεν αλλάξει τίποτα και συνεχίσουν να μειώνονται τα ποσοστά της τεστο και το FSH

ippokratis
29-11-12, 01:01
@STIVAS ,την καρνιτίνη για ποιον λόγο στη συνέστησε ο γιατρός;πού βοηθάει στην προκειμένη περίπτωση;

tasos2
29-11-12, 01:07
Να ρωτησω μια και το ανεφερε ο στιβας. Στις εξετασεις για τις ορμονες ειδα αρκετα χαμηλη lh και fsh (ωχρινοποιητικη και θυλακιοτροπος ορμονη αντιστοιχα). Ηταν στα ορια αλλα πιο κοντα στο κατω οριο. Ειδικα η fsh ηταν στο 1.7 με ορια 1-13 περιπου. Η lh στο 3.6 με ορια 1.5-9.

Διαβασα οτι ειναι οι ορμονες που σχετιζονται με την παραγωγη τεστο (ωχρινοποιητικη) και με την παραγωγη σπερματοζωαριων (θυλακιοτροπος).

Αυτες ειναι χαμηλα λογω της κιρσοκηλης ή απο μονες τους? Εψαξα αλλα δε βρηκα καποια σχεση σε οσα διαβασα, μονη για την τεστοστερονη ελεγαν.

Η τεστο παντως ειναι μια χαρα ψηλα αν και πιο χαμηλα απο περσι

STIVAS
29-11-12, 13:58
@ippokratis
Βοηθάει στην ποιότητα του σπέρματος. Μέχρι κάποια χρόνια πριν την συνταγογραφούσαν και στην έγραφε και την έπαιρνες τσάμπα από το φαρμακείο σε κουτί με φακελίσκους του 1γρ. Αλλά είναι για μακροχρόνια χρήση (πάνω από 6 μήνες) . Σε ενέσιμη μορφή δουλεύει πολύ καλύτερα. Υπάρχει κόσμος που βοηθήθηκε από την Καρνιτίνη και σε άλλους δεν έκανε τίποτα. Είναι alternative medicine δηλαδή στο δίνουν προληπτικά για ελαφριές περιπτώσεις όταν δεν έχουν τίποτα να σου δώσουν για να μη φύγω από το ιατρείο και πω να ξέρεις δεν μου έδωσε τίποτε. Οπότε σου λέει πάρε προληπτικά και ένα συμπλήρωμα placebo και αν σε πιάσει σε έπιασε.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12568837

@tasos2
Η lh και η fsh είναι λίγο χαμηλά. Να σου δώσω να καταλάβεις τέτοιες τιμές πιάνω εγώ 30 μέρες μετά από κύκλο με φάρμακα , ειδικά όταν το PCT που έκανα ήταν πολύ light / ανεπαρκές (αργότερα ανεβαίνουν αυτές οι τιμές). Τότε και εγώ βγάζω μικρότερη ποσότητα σπέρματος. Αργότερα έρχονται οι big loads.
Ναι αυτές οι ορμόνες είναι παραγωγικές. Θα στα πω χοντρικά. Η fsh έχει να κάνει με την παραγωγή σπέρματος και η lh με την παραγωγή τεστοστερόνης (ανδρογόνων). Υπάρχουν και οι δύο και στους άντρες και στις γυναίκες. Οι τιμές αυτών των δύο σε ένα απόλυτα υγιή άνθρωπο καλό είναι να είναι όσο γίνεται πιο κοντά η μία από την άλλη όσο είναι αυτό εφικτό βέβαια. Δηλαδή μην έχεις lh 14 και fsh 2 . Αυτό δείχνει μία πιθανή ανωμαλία /φλεγμονή κτλ. . Εσένα για παράδειγμα είναι ικανοποιητικά κοντά θα έλεγα και ίσως αν δεν είχες την κιρσοκίλη να ήταν ακόμα πιο κοντά η μία από την άλλη απλά εμείς θα θέλαμε να ήταν και 4 μονάδες πιο πάνω (αυτό εξαρτάται και από την ηλικία) . Αυτές οι τιμές δεν μπορεί κανένας να ξέρει αν είναι χαμηλά λόγο της κιρσοκίλης ή λόγο κάποιας άλλης αιτίας. Μπορεί για παράδειγμα να κάνεις όπως σου είπα εγχείρηση κιρσοκίλης και να μείνουν και μετά πάλι χαμηλά. Αλλά δεν είναι κάτι που δεν θεραπεύεται. Υπάρχουν φάρμακα (μη στεροειδή) που μπορούν μέσα σε 1-2 μήνες να σου ανεβάσουν αυτές τις τιμές. Τα χρησιμοποιούν και όσοι παίρνουν ΑΑΣ στο PCT. Αυτά είναι γνήσια τεστ boosters. Φυσικά για ακόμα πιο σοβαρές περιπτώσεις υπάρχουν και φάρμακα ενέσιμα lh και η fsh. Αλλά αυτά θα τα συζητήσεις με ένα ενδοκρινολόγο αφού κάνεις την εγχείρηση της κιρσοκίλης και δεν δεις διαφορά.
Από εκεί και πέρα έναν υπέρηχο στους όρχεις κάθε 1-2 χρόνια πρέπει να κάνουν όλοι άντρες όπως τσεκ απ πρέπει να κάνουν και οι γυναίκες για το στήθος τους.

tasos2
04-12-12, 11:59
Λοιπον τα πραγματα περιπλεκονται. Επειδη ο ιδιωτης γιατρος που μου ειπε να κανω εγχειρηση δε χειρουργει ο ιδιος αλλα βαζει καποιον εκπαιδευομενο και εκεινος επιβλεπει, αποφασισα να παω σε δημοσιο νοσοκομειο. Εκει ομως μου ζητησαν και σπερμοδιαγραμμα και μου ειπαν οτι αν εινια ενταξει δε χρειαζεται εγχειρηση (με ψηλαφισε και μου ειπε οτι δεν ειναι ακομα σοβαρο) αλλα θα κανω εγχειρηση μολις χαλασει το σπερμα μου και θελω να κανω παιδια. Του ειπα γιατι να μην την κανω τωρα που εχω πιο πολυ χρονο και μου λεει οτι ειναι επεμβαση σε επικινδυνο σημειο και παντα υπαρχει πιθανοτητα να μην παει κατι καλα, καθως και οτι μπορει να επανεμφανιστει η κιρσοκηλη μελλοντικα ακομα και αν κανω τωρα την εγχειρηση.

Επισης μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση η κιρσοκηλη με την ποσοτητα της εκσπερματωσης (αλλα μονο με τον αριθμο των σπερματοζωαριων στο σπερμοδιαγραμμα) και μου ειπε οτι μπορει να εχω κατι αλλο (μου ειπε κατι για αποφραξη) το οποιο θα το εξετασει οταν του παω και το σπερμοδιαγραμμα. Αλλα και την κιρσκηλη λεει να βγαλω δεν θα αλλαξει κατι πανω σε αυτο.

Τωρα μπερδευτηκα για τα καλα και δε ξερω τι να κανω :(

dio32
04-12-12, 12:53
πηγαινε στο γενικο κρατικο γεννηματα,εκει που την εκανα και εγω.
σου ειπε σωστα η κυρσοκιλη δεν επηρεαζει την ποσοτητα το ποσο σπερμα βγαζεις αλλα τα σπερματοζωαρια.
τωρα οσο για το αλο ναι γαμωτο μπορει να επαφανιστει και την ζημια την κανουν τα βαρη τα σκουοτ γιατι εκει τρωνε μεγαλο ζορι.

στην ουσια φλεβες διογκωμενες ειναι η κυρσοκιλη αυτες βγαζουν η τις ξεμπουκωνουν να το πω λαικα.

δημοσιο νοσοκομειο ενοειτε βρε τασο μακρια απο ιδιωτες ετσι μου ειχε και ο γιατρος του ικα και ζηταγε τοτε 1.500ευρω πηρε τα φρυδια μου.

πηγα γεννηματα με ειδε ο πρωτος επιμελητης μου λεει ποτε αγορι μου μπορεις?του λεω εσεις ποτε μου λεει την αλη εβδομαδα του λεω οκ.

επειδη εκανε καλη δουλεια και εξηγηθηκε του εδωσα ενα 200αρικο και παλι δεν τα δεχοταν.

αυτα τασσο μια συμβουλη οταν ειναι να κανεις παιδι για εμενα καντην ενα χρονο πριν για να επανερθει το σπερμα 100%,ασε μην την κανεις τωρα και απο τα βαρη ξαναβγαλεις,εγω ξερεις ποσο φοβαμε οτι μπορει να εχω βγαλει?γιατι κοιταω συχνα στουσ ορχεις και βλεπω παλι κατι φλεβες πολυ διογκωμενες κατι που δεν ειχα και στο αριστερο ορχι καμια φορα πιανω σγρουμπουλακια,αλλα το αφηνω γιατι αμα παω καθ εχω βγαλει παλι θα παθω ενα σοκ και θα σταματησω για παντα το γυμναστηριο η θα κανω πρωτα ενα παιδι.

ουφ αυτα σορυ για το κατεβατο γραφω και απο κινητο.

tasos2
04-12-12, 13:29
Παντως αυτο που λες dio με τα σκουοτ το ρωτησα σε αυτον του δημοσιου (ο οποιος θεωρειται κορυφη στον τομεα αυτο) και μου ειπε να συνεχισω να κανω κανονικα τα σκουοτ και οτι αλλο κανω ειτε κανω εγχειρηση ειτε οχι γιατι λεει ακομα και η ορθοστασια επηρεαζει τις φλεβες και δε γινεται να αποφευγουμε πραγματα για να μην παθουμε κατι γιατι αν ειναι ετσι πρεπει να ειμαστε συνεχεια ξαπλωμενοι. Αυτη ηταν η αποψη του.

dio32
04-12-12, 14:28
Παντως αυτο που λες dio με τα σκουοτ το ρωτησα σε αυτον του δημοσιου (ο οποιος θεωρειται κορυφη στον τομεα αυτο) και μου ειπε να συνεχισω να κανω κανονικα τα σκουοτ και οτι αλλο κανω ειτε κανω εγχειρηση ειτε οχι γιατι λεει ακομα και η ορθοστασια επηρεαζει τις φλεβες και δε γινεται να αποφευγουμε πραγματα για να μην παθουμε κατι γιατι αν ειναι ετσι πρεπει να ειμαστε συνεχεια ξαπλωμενοι. Αυτη ηταν η αποψη του.

ναι ε?ε για να το ειπε κατι θα ξερει εγω το ειπα σαν ποιο εμπειρικα οτι θα επηρεαζει γιατι εδω λενε επηρεαζει η πολυ ωρα πανω σε μοτοσυκλετα που πιεζοντε στην οδηγηση αμα οδηγας και ss μηχανη εκει χειροτερα.
καλα τα ειπε απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις.
αν επιτρεπετε σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο πηγες?ευαγγελισμο?γιατι εκει εχει εναν πολυ καλο ουρολογο ειναι ο διευθηντης τον εχουν δειξει και τα καναλια ειναι πολυ καλος.

tasos2
04-12-12, 14:59
αν επιτρεπετε σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο πηγες?ευαγγελισμο?γιατι εκει εχει εναν πολυ καλο ουρολογο ειναι ο διευθηντης τον εχουν δειξει και τα καναλια ειναι πολυ καλος.

Στο τζανειο πηγα!!

ippokratis
04-12-12, 19:11
Αυτό με την ορθοστασία είναι πολύ σωστό.
Με απλά λόγια όταν είμαστε όρθιοι, οι όρχεις κρέμονται με αποτέλεσμα το αίμα να λιμνάζει στις φλέβες κι έτσι να δημιουργούνται οι κοίλες.
Καλό θα ήταν να χρησιμοποιούνται εσώρουχα που "κρατάνε" τους όρχεις ώστε να μην κρεμάνε όσο το δυνατόν.
Αντίθετα,κατά τη διάρκεια του ύπνου όσο γίνεται πιο χαλαρά ώστε να μην πιέζονται, διότι ούτε η ανάπτυξη θερμότητας κάνει καλό.

Αυτό το θρεντ με κινητοποίησε να ψάξω το θέμα.Να σκεφτεί κανείς ότι από 12 χρονών φοράω χαλαρά μποξεράκια και τώρα πρέπει να τρέξω να αγοράσω σόβρακα χαχα

amateur666
05-12-12, 02:17
taso η διογκομενη φλεβα που σ βρηκε ο γιατροσ ηταν πανω στον ορχη δεν πολυκαταλαβα..:unsure:

tasos2
05-12-12, 10:45
taso η διογκομενη φλεβα που σ βρηκε ο γιατροσ ηταν πανω στον ορχη δεν πολυκαταλαβα..:unsure:

Oχι πανω. Συνδεεται με τον αριστερο.

tasos2
08-12-12, 16:12
Μετα απο σπερμοδιαγραμμα που εκανα ανακαλυψαμε την αιτια για τη μειωση της ποσοτητας εκσπερματωσης που ειχα. Εχω καποια μολυνση στον προστατη απο μικροβιο και αυτο φταιει γιατι δημιουργει αποφραξη (καπως ετσι μου το ειπαν).

Η κιρσοκηλη τελικα δεν ειχε καμια σχεση και δε χρειαζεται απαραιτητα χειρουργειο. Μπορει να τη βγαλω καποια στιγμη αλλα θα την αφησω για την ωρα, δεν εχω και ορεξη για εγχειρησεις.

everything30
13-12-12, 13:15
Μετα απο σπερμοδιαγραμμα που εκανα ανακαλυψαμε την αιτια για τη μειωση της ποσοτητας εκσπερματωσης που ειχα. Εχω καποια μολυνση στον προστατη απο μικροβιο και αυτο φταιει γιατι δημιουργει αποφραξη (καπως ετσι μου το ειπαν).

Η κιρσοκηλη τελικα δεν ειχε καμια σχεση και δε χρειαζεται απαραιτητα χειρουργειο. Μπορει να τη βγαλω καποια στιγμη αλλα θα την αφησω για την ωρα, δεν εχω και ορεξη για εγχειρησεις.

Και εγω φιλε μου σημερα πηγα και εδωσα τα ζωακια μου για αναλυση γιατι και εγω τελευταια δεν εβγαζα πολύ ποσότητα και αργούσα πολύ να τελειωσω...το ξερω οτι εχω κυρσοκυλη απο τα 22 μου τωρα ειμαι 35 αντε να δουμε τα αποτελεσματα.....Εσυ με το μικροβιο που λες οτι σου βρηκαν τι πρεπει να κανεις για να εξαφανιστει?και πως το κολλησες?

tasos2
13-12-12, 17:42
Εσυ με το μικροβιο που λες οτι σου βρηκαν τι πρεπει να κανεις για να εξαφανιστει?και πως το κολλησες?

Δεν εχω ιδεα φιλε. Περιμενω αποτελεσματα. Οταν μαθω θα ενημερωσω το νημα.

STIVAS
14-12-12, 16:08
Αν έχεις κάποιο μικρόβιο στον προστάτη το οποίο δεν θεραπεύεται με αντιβίωση ή δεν θεραπευτικέ συνήθως τότε μπορεί να μιλάμε για χρόνια προστατίτιδα. Συνήθως αυτό φαίνεται στον υπέρηχο προστάτη , δηλαδή στα αποτελέσματα του υπέρηχου φαίνονται στικτές απασβεστώσεις πάνω στον προστάτη αλλά και το μέγεθος του προστάτη (που λογικά θα είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια το μέγεθος).
Αν μιλάμε για μικρόβιο τότε συνήθως σε δίνουν αντιβίωση και αν δεν θεραπευτείς μέσα 2-3 μήνες το πολύ τότε μιλάμε για πιο χρόνια κατάσταση-χρόνια προστατίτιδα.
Επίσης η ποσότητα του σπέρματος δεν έχει να κάνει πάντα με την ποσότητα του υγρού που βγάζεις. Δηλαδή μπορεί να βγάζεις μεγάλη ποσότητα cum αλλά να είναι φτωχή σε σπέρμα και ποιοτικά κακή.
Ένας υπέρηχος προστάτη-οσχέου-νεφρών, ένα σπερμοδιάγραμμα και ορμονικές εξετάσεις E2, LH, FSH, Total Testosterone, Free Testosterone είναι αρκετές ώστε να δώσουν στον γιατρό μια πιο καθαρή εικόνα.

everything30
14-12-12, 20:20
Αν έχεις κάποιο μικρόβιο στον προστάτη το οποίο δεν θεραπεύεται με αντιβίωση ή δεν θεραπευτικέ συνήθως τότε μπορεί να μιλάμε για χρόνια προστατίτιδα. Συνήθως αυτό φαίνεται στον υπέρηχο προστάτη , δηλαδή στα αποτελέσματα του υπέρηχου φαίνονται στικτές απασβεστώσεις πάνω στον προστάτη αλλά και το μέγεθος του προστάτη (που λογικά θα είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια το μέγεθος).
Αν μιλάμε για μικρόβιο τότε συνήθως σε δίνουν αντιβίωση και αν δεν θεραπευτείς μέσα 2-3 μήνες το πολύ τότε μιλάμε για πιο χρόνια κατάσταση-χρόνια προστατίτιδα.
Επίσης η ποσότητα του σπέρματος δεν έχει να κάνει πάντα με την ποσότητα του υγρού που βγάζεις. Δηλαδή μπορεί να βγάζεις μεγάλη ποσότητα cum αλλά να είναι φτωχή σε σπέρμα και ποιοτικά κακή.
Ένας υπέρηχος προστάτη-οσχέου-νεφρών, ένα σπερμοδιάγραμμα και ορμονικές εξετάσεις E2, LH, FSH, Total Testosterone, Free Testosterone είναι αρκετές ώστε να δώσουν στον γιατρό μια πιο καθαρή εικόνα.

Toσο πολύ κραταει αυτη η αντιβίωση? τι ειναι για να θεραπευσει κανενας δεινοσαυρος?

STIVAS
14-12-12, 23:05
αυτό είναι o max χρόνος (διάβασε καλύτερα τι έγραψα) αλλά μπορεί να κρατήσει αν δεν θεραπευθείς νωρίτερα. Βέβαια εξαρτάται τι έχεις κτλ. Αν κόλλησες ένα μικρόβιο από μία σεξουαλική επαφή και πήγε και κάθισε πάνω στον προστάτη δεν είναι 100% ότι θα θεραπευτεί με αντιβίωση ή ούτε είναι ο στάνταρ και ο χρόνος θεραπείας. Αλλά τα μικρόβια εκεί συνήθως τα κολλάς από σεξουαλική πράξη επειδή ρώτησες πιο πάνω . Τις περισσότερες φορές θεραπεύονται αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν και δημιουργούν χρόνιες προστάτιδες κτλ.

tasos2
15-12-12, 01:15
Ένας υπέρηχος προστάτη-οσχέου-νεφρών, ένα σπερμοδιάγραμμα και ορμονικές εξετάσεις E2, LH, FSH, Total Testosterone, Free Testosterone είναι αρκετές ώστε να δώσουν στον γιατρό μια πιο καθαρή εικόνα.

Ναι αυτα μου πε και ο γιατρος του νοσοκομειου :thumbup:

Μολις βγουν τα αποτελεσματα απο το σπερμοδιαγραμμα θα παω να μου κανει και αυτο με τον υπερηχο.

Επισης για το σπερμα και το υγρο οτι δεν ειναι αναλογα το ξερω. Δεν του ειπα λιγο σπερμα του ειπα μειωση ποσοτητας εκσπερματισης οποτε μου ειπε κατευθειαν οτι αν ειναι κατω απο το μινιμουμ ειναι συνηθως προστατιτιδα. Επισης οτι η κιρσοκηλη δεν παιζει κανενα ρολο για τα υγρα αλλα μονο για τα σπερματοζωαρια

everything30
16-12-12, 03:02
αυτό είναι o max χρόνος (διάβασε καλύτερα τι έγραψα) αλλά μπορεί να κρατήσει αν δεν θεραπευθείς νωρίτερα. Βέβαια εξαρτάται τι έχεις κτλ. Αν κόλλησες ένα μικρόβιο από μία σεξουαλική επαφή και πήγε και κάθισε πάνω στον προστάτη δεν είναι 100% ότι θα θεραπευτεί με αντιβίωση ή ούτε είναι ο στάνταρ και ο χρόνος θεραπείας. Αλλά τα μικρόβια εκεί συνήθως τα κολλάς από σεξουαλική πράξη επειδή ρώτησες πιο πάνω . Τις περισσότερες φορές θεραπεύονται αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν και δημιουργούν χρόνιες προστάτιδες κτλ.

Πως ειναι δυνατον να κολλησω κατι τετοιο στον προστατη οταν παντα χρησιμοποιούσα προφυλακτικό....δεν ειναι κατι επιδερμικό ο προστατης!!

STIVAS
16-12-12, 15:17
Φίλε μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Τέλος πάντων. Εγώ δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσένα και στην περίπτωση σου αλλά γενικά. Από εκεί και πέρα από ότι βλέπω δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά για το πως μπορεί να αρπάξεις ένα μικρόβιο ή παίζει και να είσαι τρολ με τόσα λίγα μηνύματα αλλά θα φανεί αυτό.
Για να αρπάξεις ένα μικρόβιο από το σεξ μπορείς να το αρπάξεις ακόμα και με προφυλακτικό. Το σεξ δεν είναι χειρουργείο που πας και φοράς αποστειρωμένα γάντια και κάνεις την δουλειά. Το σεξ από την φύση του δεν μπορεί να είναι κάτι που να έχει 100% καθαριότητα και να είναι 100% ασφαλής. Και εγώ φοράω προφυλακτικό πάντα και όλος ο κόσμος αλλά παρόλα αυτά πάλι βλέπεις που ενώ φοράς προφυλακτικό μπορεί να κολλήσεις χλαμύδια ή βλενόρεια ή μία ουρολήμοξη ή κονδυλόματα κτλ. Γιατί πολύ απλά μία σεξουαλική πράξη δεν περιλαμβάνει μόνο το σεξ με προφυλακτικό αλλά και το στοματικό και όλο το άλλο παιχνίδι κτλ. Ένα μικρόβιο μπορεί να εισέρθει από την ουρήθρα και να πάει να καθίσει πάνω στον προστάτη σου ή οπουδήποτε αλλού ακόμα και με το στοματικό έρωτα ή και με το χέρι της παρτενέρ σου κτλ. Συνήθως τις περισσότερες φορές αυτά τα μικρόβια που αρπάζεις με το σεξ από την ουρήθρα θεραπεύονται από τις άμυνες του οργανισμού σου αλλά μπορεί κάποιες φορές σπάνιες να μην γίνει αυτό και να πάρεις το μικρόβιο.
Να σου δώσω να καταλάβεις εγώ έχω κολλήσει στο παρελθόν και βλεννόρροια και χλαμύδια και ουρολήμοξη έχω πάθει ακόμα και προστατίτιδα ενώ έκανα σεξ πάντα με προφυλακτικό. Αλλά το σεξ δεν αρχίζει ούτε τελειώνει στο προφυλακτικό.
Όπως και άλλοι γνωστή μου και γνωστές μου το ίδιο και άλλοι μάλιστα κώλυσαν και κονδυλώματα.
Πάνε σε ένα ουρολόγο – ανδρολόγο να στα εξηγήσει αυτά.

everything30
18-12-12, 02:49
Φίλε μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Τέλος πάντων. Εγώ δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσένα και στην περίπτωση σου αλλά γενικά. Από εκεί και πέρα από ότι βλέπω δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά για το πως μπορεί να αρπάξεις ένα μικρόβιο ή παίζει και να είσαι τρολ με τόσα λίγα μηνύματα αλλά θα φανεί αυτό.
Για να αρπάξεις ένα μικρόβιο από το σεξ μπορείς να το αρπάξεις ακόμα και με προφυλακτικό. Το σεξ δεν είναι χειρουργείο που πας και φοράς αποστειρωμένα γάντια και κάνεις την δουλειά. Το σεξ από την φύση του δεν μπορεί να είναι κάτι που να έχει 100% καθαριότητα και να είναι 100% ασφαλής. Και εγώ φοράω προφυλακτικό πάντα και όλος ο κόσμος αλλά παρόλα αυτά πάλι βλέπεις που ενώ φοράς προφυλακτικό μπορεί να κολλήσεις χλαμύδια ή βλενόρεια ή μία ουρολήμοξη ή κονδυλόματα κτλ. Γιατί πολύ απλά μία σεξουαλική πράξη δεν περιλαμβάνει μόνο το σεξ με προφυλακτικό αλλά και το στοματικό και όλο το άλλο παιχνίδι κτλ. Ένα μικρόβιο μπορεί να εισέρθει από την ουρήθρα και να πάει να καθίσει πάνω στον προστάτη σου ή οπουδήποτε αλλού ακόμα και με το στοματικό έρωτα ή και με το χέρι της παρτενέρ σου κτλ. Συνήθως τις περισσότερες φορές αυτά τα μικρόβια που αρπάζεις με το σεξ από την ουρήθρα θεραπεύονται από τις άμυνες του οργανισμού σου αλλά μπορεί κάποιες φορές σπάνιες να μην γίνει αυτό και να πάρεις το μικρόβιο.
Να σου δώσω να καταλάβεις εγώ έχω κολλήσει στο παρελθόν και βλεννόρροια και χλαμύδια και ουρολήμοξη έχω πάθει ακόμα και προστατίτιδα ενώ έκανα σεξ πάντα με προφυλακτικό. Αλλά το σεξ δεν αρχίζει ούτε τελειώνει στο προφυλακτικό.
Όπως και άλλοι γνωστή μου και γνωστές μου το ίδιο και άλλοι μάλιστα κώλυσαν και κονδυλώματα.
Πάνε σε ένα ουρολόγο – ανδρολόγο να στα εξηγήσει αυτά.
Kατατοπιστικότατος και ευγενέστατος...μπραβο.....Αλιεν ειμαι που ηρθα τον τελευταίο μήνα στον πλανήτη σας και προσπάθω να μην την πατήσω απο αυτά τα πλάσματα που κυκλοφορούν με επικύνδυνους ιους.....asta la vista baby

tasos2
19-12-12, 00:45
Λοιπον βγηκαν τα αποτελεσματα. Το σπερμα ηταν παρα πολυ καλο απο οτι ειπε ο γιατρος και μου πε οτι η κιρσοκηλη δε με εχει επηρεασει καθολου για την ωρα. Με συμβουλεψε να μην κανω την εγχειρηση (γιατι λεει παντα υπαρχει πιθανοτητα να παει κατι στραβα) και απλα σε 3 χρονια να ξανακανω σπερμοδιαγραμμα.


Η μολυνση στον προστατη ηταν απο τα μικροβια μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα. Το θεμα λυνεται με αντιβιωση. Κολλανε και με την επαφη με προφυλαξη και απο οπουδηποτε μεχρι και απο τουαλετα ή απο το χερι.

Με μπερδεψε ομως λιγο με το θεμα της μειωσης της εκσπερματισης. Λεει οτι ο ογκος της τωρα ηταν 4μλ και θεωρειται πολυ ψηλο (ενω με το ματι ηταν πολυ λιγο). Και το οτι αν ηταν πολυ παραπανω σημαινει οτι εχω φλεγμονη στον προστατη και υπερεκκρινει. ΔΗλαδη οτι τοσα χρονια πριν ειχα προστατιτιδα και υπερεκκρινα η οποια θεραπαυτηκε κατα τυχη μεσα στο καλοκαιρι αλλα χωρις να φυγει το μικροβιο. Δεν εβγαλα καμια ακρη. Θα ρωτησω και το γιατρο του δημοσιου νοσοκομειου.

Το καλο παντως ειναι οτι δεν θα κανω εγχειρηση :)

everything30
19-12-12, 01:48
Λοιπον βγηκαν τα αποτελεσματα. Το σπερμα ηταν παρα πολυ καλο απο οτι ειπε ο γιατρος και μου πε οτι η κιρσοκηλη δε με εχει επηρεασει καθολου για την ωρα. Με συμβουλεψε να μην κανω την εγχειρηση (γιατι λεει παντα υπαρχει πιθανοτητα να παει κατι στραβα) και απλα σε 3 χρονια να ξανακανω σπερμοδιαγραμμα.


Η μολυνση στον προστατη ηταν απο τα μικροβια μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα. Το θεμα λυνεται με αντιβιωση. Κολλανε και με την επαφη με προφυλαξη και απο οπουδηποτε μεχρι και απο τουαλετα ή απο το χερι.

Με μπερδεψε ομως λιγο με το θεμα της μειωσης της εκσπερματισης. Λεει οτι ο ογκος της τωρα ηταν 4μλ και θεωρειται πολυ ψηλο (ενω με το ματι ηταν πολυ λιγο). Και το οτι αν ηταν πολυ παραπανω σημαινει οτι εχω φλεγμονη στον προστατη και υπερεκκρινει. ΔΗλαδη οτι τοσα χρονια πριν ειχα προστατιτιδα και υπερεκκρινα η οποια θεραπαυτηκε κατα τυχη μεσα στο καλοκαιρι αλλα χωρις να φυγει το μικροβιο. Δεν εβγαλα καμια ακρη. Θα ρωτησω και το γιατρο του δημοσιου νοσοκομειου.

Το καλο παντως ειναι οτι δεν θα κανω εγχειρηση :)
Μπραβο φίλε καλά νέα αυτα....εγώ απο την αλλη ειχα 40% καλα σπερματοζωάρια και ο γιατρος μου ειπε το ιδιο να μην κανουμε τιποτα....και να το κοιταξουμε μετα απο ενα εξάμηνο....τώρα για την μειωμένη ποσότητα και την μεγάλη διάρκεια που έχω στο σεξ μου ειπε οτι αυτα ειναι λόγοι ψυχολογίας καθαρα και μόνο αφού με τις εξετάσεις δεν μου βρήκε κανένα μικρόβιο....Παντως θέλει μέγαλη προσοχή και τύχη με τα παρτενερ του σεξ για να μην τρέχουμε!!!

z.gal
14-01-13, 18:06
καλησπερα ...ειμαι νεο μελος και θα θελω να κανω καποιες ερωτησεις...ειναι καποιοσ εδω??

beefmeup
17-01-13, 00:51
καλησπερα ...ειμαι νεο μελος και θα θελω να κανω καποιες ερωτησεις...ειναι καποιοσ εδω??

man πανω σε τι θεμα θες να κανεις ερωτησεις?
αν οχι στο παρον θεμα,κακως ποσταρες εδω..ριξε μια ματια στο φορουμ να δεις πως κινειτε κ ψαξε για το θεμα που θες να ρωτησεις αν υπαρχει ηδη πρωτα..
αν τωρα θες να ρωτησεις κατι για το παρον θεμα,απλα ρωτας εδω μεσα,δεν εχει νοημα να ρωτας ποιος ειναι εδω..:P

nasos84
05-02-13, 14:12
Εγω μετα απο περιπετεια ενος φιλου πηγα να κοιταχτω...δυστηχως ειχα...δεν ειχα πονους και καμια ενδειξη . Ο γιατρος μου ειπε οτι μεγαλο ποσοστο των αντρων εχει ...ειδικα τα τελευταια 20-30 χρονια αυξανεται . Εγω εχω δευτερου βαθμου ...και πειδη ειχα γνωστο γιατρο ουρολογο μου ειπε οτι καλυτερα να το κανω οταν ειναι να κανω παιδια ,διοτι πολλες φορες επανερχεται ...οι φλεβες ειναι φτιαγμενες απο το dna και εχουνα δυναμια στα τοιχωματα τους και ανοιγουν και να στο κοψει εκεινο το σημειο και να κανει επανενωση η φλεβα εχει την ιδια ποιοτητα και με τον καιρο ισως ξανα δημιουγηθει . Δυτσηχως επρεπε να κανουν υπερηχους στο στρατο υποχρεωτικα για να ξερεις αν εχεις κατι ,το θεωρω μεγαλη ανευθυνοτητα της πολιτειας.

GeoDask
18-12-13, 22:16
Μετά απο ψηλάφιση παρατήρησα και εγώ το ίδιο "εξογκωματάκι". Πήγα σε γιατρό έκανα triplex και επιβεβαιώθηκε ότι έχω κιρσοκήλη.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, απο δω και πέρα τι ; κόβω τα βάρη ; θα φύγει ποτέ αυτό ;

Τα βάρη το επιδεινώνουν ;

COBRA_STYLE
18-12-13, 23:35
Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο μονο του δε φευγει...επιδεινωνεται απο οσο ξερω με ασκησεις οπως τα squat σιγουρα οταν φορτωσεις πολλα κιλα και καλο ειναι να φορας εσωρουχο που να στα κραταει σχετικα σφιχτα.

Η μαλακια ειναι οτι σου ριχνει σημαντικα(τουλαχιστον κατεμε) και την τεστο.

GeoDask
18-12-13, 23:41
Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο μονο του δε φευγει...επιδεινωνεται απο οσο ξερω με ασκησεις οπως τα squat σιγουρα οταν φορτωσεις πολλα κιλα και καλο ειναι να φορας εσωρουχο που να στα κραταει σχετικα σφιχτα.

Η αλήθεια είναι οτι εδώ και μερικές εβδομάδες παίζω βαριά front/back squat + deadlifts. Τι κάνω δηλαδή, σταματάω για λίγο και άντε πάλι ; διάβασα ότι ακόμα και εγχείρηση να κάνεις υπάρχει ενα 10% να εμφανίστεί πάλι.

COBRA_STYLE
18-12-13, 23:46
Δεν ξερω τι θα κανεις,αλλα αυτο δε θα μειωθει και να σταματησεις,απλα δε θα χειροτερεψει(κατα πασα πιθανοτητα).

Θα παω να κανω και γω υπερηχο γτ καιρο τωρα το σκεφτομαι.Εγω παντως προτιμω αν εχω να την κανω και να μου φυγει απο το μυαλο...κι ας υπαρχει πιθανοτητα να ξαναβγει...δε μπορω να σκεφτομαι οτι μια πιπ@ με κοβει ορμονικα σε καποιο βαθμο και στο σπερμα.

tasos2
19-12-13, 14:23
Μετά απο ψηλάφιση παρατήρησα και εγώ το ίδιο "εξογκωματάκι". Πήγα σε γιατρό έκανα triplex και επιβεβαιώθηκε ότι έχω κιρσοκήλη.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, απο δω και πέρα τι ; κόβω τα βάρη ; θα φύγει ποτέ αυτό ;

Τα βάρη το επιδεινώνουν ;


Η σωστη σειρα ειναι να κανεις πρωτα εξετασεις σπερματος και αν υπαρχει θεμα μετα να κανεις υπερηχο για κιρσοκηλη. Εσυ πηγες αναποδα. Το οτι εχεις κιρσοκηλη μπορει να μην σε εχει επηρεασει καθολου. Εγω ειχα απο υπερηχο, και στις εξετασεις σπερματος ημουν υπεργονιμος, οποτε με συμβουλεψαν ολοι οι γιατροι (εκτος απο εναν ιδιωτη που θα πληρωνοταν αδρα να μου εκανε την εγχειρηση) να μην κανω την εγχειρηση γιατι δεν ειναι και 100% η σιγουρα επιτυχιας οποτε δεν πας γυρευοντας εφοσον δεν εχεις προβλημα συν οτι μπορει να ξαναβγει στο μελλον.

Μετα απο αυτο μου ειπαν μετα απο 3 χρονια να ξανακανω ελεγχο να δω που βρισκομαι


Επισης μου ειπε ο ενας ουρολογος που πηγα που θεωρειται πολυ καλος μου ειπε να μην περιορισω τη ζωη μου κοβωντας ασκησεις γυμναστηριου αλλα να συνεχισω κανονικα και αν ποτε εχω προβλημα θα το διορθωσω. ( Εκοψα ομως ολα τα καθισματα λογω αλλου προβληματος στη μεση οποτε επι τη ευκαιρια θα μειωσω και την ζημια στην κιρσοκηλη:green:)

Mpozos
19-12-13, 15:31
Έκανα και εγώ υπέρηχο και βρήκαμε μέτριου βαθμού κιρσοκίλη, τώρα ο ουρολόγος θα με βάλει να κάνω σπερμοδιάγραμμα και βλέπουμε.

TRIANTAFYLLOU
19-12-13, 19:10
το καλύτερο είναι διάγνωση με υπέρηχο αλλα και σπερματογράφημα , ώστε να υπάρχει επιβεβαίωση του προβλήματος και απο κει και πέρα η γυμναστική δεν κάνει κακό αλλα ίσως συγκεκρημένες ασκήσεις όπως το σκουώτ με μεγάλη ένταση και βάρος
αυτο δημιουργείτε επειδη απο την αριστερη πλευρα τα αγγεία που κάνουν επιστροφη στην καρδια φράζουν και δημιουργείτε διόγκωση κακή κυκλοφορία του αίματος στούς όρχεις και επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και γονιμότητα
θέλει σωστα ρούχα και εσώρουχα που να μην είναι στενά και εμποδίζουν την σωστη κυκλοφορία και επιδεινώνουν την κατασταση λόγω της πίεσης που ασκείτε

GeoDask
19-12-13, 22:33
Η σωστη σειρα ειναι να κανεις πρωτα εξετασεις σπερματος και αν υπαρχει θεμα μετα να κανεις υπερηχο για κιρσοκηλη. Εσυ πηγες αναποδα. Το οτι εχεις κιρσοκηλη μπορει να μην σε εχει επηρεασει καθολου. Εγω ειχα απο υπερηχο, και στις εξετασεις σπερματος ημουν υπεργονιμος, οποτε με συμβουλεψαν ολοι οι γιατροι (εκτος απο εναν ιδιωτη που θα πληρωνοταν αδρα να μου εκανε την εγχειρηση) να μην κανω την εγχειρηση γιατι δεν ειναι και 100% η σιγουρα επιτυχιας οποτε δεν πας γυρευοντας εφοσον δεν εχεις προβλημα συν οτι μπορει να ξαναβγει στο μελλον.

Μετα απο αυτο μου ειπαν μετα απο 3 χρονια να ξανακανω ελεγχο να δω που βρισκομαι


Επισης μου ειπε ο ενας ουρολογος που πηγα που θεωρειται πολυ καλος μου ειπε να μην περιορισω τη ζωη μου κοβωντας ασκησεις γυμναστηριου αλλα να συνεχισω κανονικα και αν ποτε εχω προβλημα θα το διορθωσω. ( Εκοψα ομως ολα τα καθισματα λογω αλλου προβληματος στη μεση οποτε επι τη ευκαιρια θα μειωσω και την ζημια στην κιρσοκηλη:green:)

Τώρα θα πάω για σπερμοδιάγραμμα.

Επειδή εγώ παίζω βαριά squat (front & back) και deadlifts, τι κάνω ; να πάω πιο χαλαρά ;

Για τα εσώρουχα επίσης, στενά εσώρουχα την ώρα της γυμναστικής και "αεράτα" την υπόλοιπη ημέρα ;

GeoDask
19-12-13, 22:35
το καλύτερο είναι διάγνωση με υπέρηχο αλλα και σπερματογράφημα , ώστε να υπάρχει επιβεβαίωση του προβλήματος και απο κει και πέρα η γυμναστική δεν κάνει κακό αλλα ίσως συγκεκρημένες ασκήσεις όπως το σκουώτ με μεγάλη ένταση και βάρος
αυτο δημιουργείτε επειδη απο την αριστερη πλευρα τα αγγεία που κάνουν επιστροφη στην καρδια φράζουν και δημιουργείτε διόγκωση κακή κυκλοφορία του αίματος στούς όρχεις και επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και γονιμότητα
θέλει σωστα ρούχα και εσώρουχα που να μην είναι στενά και εμποδίζουν την σωστη κυκλοφορία και επιδεινώνουν την κατασταση λόγω της πίεσης που ασκείτε

Εγώ φοράω κολάν απο μέσα τον χειμώνα αντί εσώρουχου. Για τα σκουώτ τώρα... :unsure:

TRIANTAFYLLOU
19-12-13, 22:49
το καλύτερο και σωστότερο για τέτοιες περιπτώσεις είναι το σπασουάρ για άθληση και βασικα ασκήσεις που στρεσάρουν την περιοχή και φέρνουν ένταση θα πρέπει να αποφεύγονται

GeoDask
19-12-13, 22:55
το καλύτερο και σωστότερο για τέτοιες περιπτώσεις είναι το σπασουάρ για άθληση και βασικα ασκήσεις που στρεσάρουν την περιοχή και φέρνουν ένταση θα πρέπει να αποφεύγονται

Eγώ το μόνο σπασουάρ που ξέρω είναι αυτό με το προστατευτικό μπροστά, υπάρχει και άλλο ;

TRIANTAFYLLOU
19-12-13, 23:26
υπάρχει το σπασουάρ που είναι για διάφορες πολεμικές τέχνες για τα χτυπήματα που βγαίνει και σε γυναικείο και υπάρχει και το σπασουάρ εσώρουχο , δεν γνωρίζω κάτι άλλο , αυτο το φορούσαν κάτι φίλοι αρσιβαρίστες με είχαν πεί , αλλα δεν έχω δεί εκτός απο φωτο πως είναι

GeoDask
19-12-13, 23:39
υπάρχει το σπασουάρ που είναι για διάφορες πολεμικές τέχνες για τα χτυπήματα που βγαίνει και σε γυναικείο και υπάρχει και το σπασουάρ εσώρουχο , δεν γνωρίζω κάτι άλλο , αυτο το φορούσαν κάτι φίλοι αρσιβαρίστες με είχαν πεί , αλλα δεν έχω δεί εκτός απο φωτο πως είναι

Σε ευχαριστώ πολύ Ηλία ! θα το ψάξω :)

TRIANTAFYLLOU
20-12-13, 00:26
77074

κάτι τέτοιο πρέπει να είναι

tasos2
20-12-13, 01:55
συγκεκρημένες ασκήσεις όπως το σκουώτ με μεγάλη ένταση και βάρος
αυτο δημιουργείτε επειδη απο την αριστερη πλευρα τα αγγεία που κάνουν επιστροφη στην καρδια φράζουν και δημιουργείτε διόγκωση κακή κυκλοφορία του αίματος στούς όρχεις και επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και γονιμότητα


Αυτο γινεται και με το λεγκ πρες, ή επειδη δεν εισαι ορθιος δεν επηρεαζει? :unsure:

TRIANTAFYLLOU
20-12-13, 02:25
πολλες αιτίες μπορει να επηρεάσουν τα στενα εσώρουχα και παντελόνια τα μη βαμβακερα εσώρουχα , γιατι οι όρχεις έχουν μια θερμοκρασία πιο χαμηλή απο το σώμα για την προστασία του σπέρματος και αν είναι στενα τα εσώρουχα τους πιέζουν πρός το σώμα και διαταράσετε η ισοροπία
επίσης γι αυτο στη ζεστη κρεμανε και απομακρύνονται απο το σώμα ενω στο κρύο μαζεύουν πρός το σώμα

άρα σε ασκήσεις όπως τα βαθεια καθίσματα με βαρεια κιλα η έντονη πίεση που ασκείτε επιβαρύνει την ήδη προβληματική κατάσταση , γιατι η κυρσοκοίλη είναι η κιρσοειδής φραγή των σπερματικων φλεβών , άρα με όχι μεγάλο βαρος και πίεση στην περιοχή αλλα και με κάποια προστασία με σπασουάρ ειδικό θα μπορούσε να γίνει η άσκηση , δεν είμαι γιατρος τα λέω με βάση την εμπειρία μου και αυτα που έχω δει επι του θέματος , απο την δεκαετεία του 80 ακόμη θυμάμε κάποιος αθλητής φορούσε σπασουάρ γι αυτόν ακριβώς το λόγο για πρόληψη μου έλεγε

αυτο δεν σημαίνει όλοι όσοι κάνουν βαριες προπονήσεις θα το πάθουν , είναι και η προδιάθεση που έχει ο καθένας , όπως και οι ποδηλάτες αν δεν έχουν σωστη σελα και κάνουν ώρες ποδήλατο έχουν και αυτοι προβλήματα

γι αυτο επι του θέματος δεν χρειάζετε πανικός άλλωστε είναι μια αναστρέψιμη κατάσταση και δεν ρωτάμε όποιον ναναι γιατρο αλλα κάποιον που να έχει γνώσεις απο γυμναστικη και να ξέρει τι και πόσο μπορεί να επιβαρύνει την κατάσταση , γιατι αν δεν ξέρει και δεν έχει άποψη ο άλλος θα κινδυνολογει χωρίς λόγο , δεν είναι το θεμα μόνο για τα σκουώτ η πρέσσα αλλα γενικότερα σε προπονήσεις η μη ,όπου μπορεί να ασκούμε πίεση και χωρίς να το καταλάβουμε και στο ζόρισμα όταν ανεβαίνει η πίεση θα ανέβει και στις φλέβες αυτές , αφου λέμε ακόμη και τα στενα εσώρουχα η καθιστικη ζωή κάνει ζημια και όποιος κάθετε συνέχεια σε μια καρεκλα θα πρέπει να σηκώνετε να κάνει διαλείμματα

morbit_killer
28-12-13, 11:03
Τεσπα θα τα ξαναγραψω στα γρηγορα.

Ορμονικα ειμαι κομπλε απο εξετασεις, το μονο προβλημα ηταν η κιρσοκηλη δευτερου βαθμου που εχω.

Ισχυει αυτο που λεει ο κομπρα για την τεστοστερονη. Ειχα μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (737 τωρα και περσι 857). Ελπιζω να ηταν λογω της κιρσοκηλης που φτιαχνεται και οχι λογω ηλικιας που δε φτιαχνεται.

Θα παω και στο γιατρο να μου πει αν ειναι αναγκαια η εγχειρηση αλλα λογω αυτου με την τεστοστερονη θα την κανω σιγουρα.

Το απο τι το επαθα ειναι κατασκευαστικο αλλα με τα χρονια επιδεινωνεται. Καπου διαβασα οτι το να σηκωνεις παρα πολλα κιλα μπορει να το επιδεινωσει και εγω προσθεσα αρκετα κιλα στο σκουοτ απο περσι γι αυτο ισως μου βγηκαν τωρα οι συνεπειες.

Ελπιζω να ευθυνεται και η κιρσοκηλη για την ποσοτητα του σπερματος οποτε να γινω παλι οπως ημουν πριν

θα σου μειώσει το σπέρμα σίγουρα ! αυτό που μπορεί να κάνεις είναι να πας σε ενδοκρινολόγο για να σου γράψει αγωγή !!1

Karlos
26-04-18, 04:44
Καλησπέρα στο φορουμ.

Είμαι 20 χρόνων και ασχολούμαι από μικρός με τη γυμναστική, συγκεκριμένα βάρη κροσφιτ και λοιπα.

Στα 18 μου ο γιατρός μου βρήκε κιρσοκήλη στον αριστερό ορχη την οποία και αφαίρεσα άμεσα λαπαροσκοπικά.Μετα από δύο χρόνια σε άλλο γιατρό , τώρα, ξαναβρεθηκε κιρσοκήλη,και στους 2 όρχεις αυτή τη φορά,δευτερου στον αριστερό και πρώτου δεξιά.Μονο που αυτή τη φορά έχω συμπτώματα όπως μειωμένη λίμπιντο ενώ μου πρότεινε να κάνω σπεμ/διαγραμμα.Γενικα η επιρροή στο σεξουαλικό τομέα με έχει ανησυχήσει πολύ καθώς δεν βλέπω να φταίει κάτι άλλο,η ψυχολογία μου είναι καλά κι έχω αρκετή αυτοπεποίθηση σαν άτομο.Ο ουρολογος μου είπε να φοράω πάντα σπασουαρ στην άσκηση με βάρη.Η αλήθεια είναι ότι γενικά είμαι του νεύρου..και φορτώνω πολλά κιλά (πχ 140 βαθύ κάθισμα στις 3 επαναλήψεις για αρκετά σετ..Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ποτε είχε κανεις τέτοιο θέμα ,τι έλεγχο να έκανα για τη τεστοστερόνη μήπως επηρεάζεται και αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αφήσω τα βάρη μία για πάντα..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Δημητρης 1924
26-04-18, 11:01
Οταν δημιουργείτε μια κήλη σε οποιοδήποτε σημείο και απο όποιοδηποτε παράγοντα,και να γινει χειρουργική επέμβαση ώστε να αφαιρεθεί η κήλη παντα εκείνο το σημείο θα ειναι επιρρεπείς στο να ξαναδημιουργηθεί κήλη.
Μετα την πρωτη επέμβαση ισως και εσυ να μην έδωσες την αναλογη προσοχή που χρειαζόταν για την αποκατάσταση και να μπήκες πιο γρήγορα στην προπονηση με βαριά κιλά με αποτελεσμα να εχεις παλι θέμα,ισως ομως να φταίει κατι αλλο μπορει οι μαλακή ιστοί να μην μπορούν να κρατήσουν τόση πίεση με αποτελεσμα να ανοίγουν και να δημιουργούν κηλες.
Εγω δεν ειμαι γιατρός απλα σου λέω δικές μου σκέψης μονο ο γιατρός που σε παρακολουθεί ειναι ειδικός να σου πει με ακρίβεια γιατι και απο τι δημιουργούνται οι κηλες,και καλο ειναι να κανεις και το σπερμοδιαγραμμα απο την στιγμη που σου το ζήτησε ο γιατρός.
Για την τεστοστερόνη που ρωτάς μπορεις να δεις σε ποιο επίπεδο ειναι οι τιμές που εχεις κάνοντας μια απλή εξέταση αίματος,αλλα να τους αναφέρεις οτι θελεις να σου βγάλουν τιμές και για την τεστοστερόνη ολική και ελεύθερη.
Πρωτα απο ολα ειναι το θέμα της υγείας οποτε πρεπει να κανεις υπομονή και να ακους τους γιατρούς αν σου πούνε οτι για κάποιο χρονικό διάστημα πρεπει να απέχεις απο την προπονηση με βαρη τοτε δεν υπάρχει άλλη επιλογή και αυτο ειναι το καλο σενάριο γιατι μπορει να εισαι αρκετά επιρρεπείς και ισως χρειαστεί να αλλαξεις τροπο σκέψεις ως πρως την προπονηση δεν λέω να μην κανεις τίποτα και να κάθεσαι σε ενα καναπέ αλλα ισως χρειαστεί να αλλαξεις τον τροπο προπόνησης και με τα βαρη η να δοκιμάσεις και άλλους τρόπους προπόνησης που θα εχουν λιγότερη επιβάρυνση,οταν υπάρχει ενα προβλημα κοιτάμε να βρούμε τρόπους ώστε να έχουμε τα οφέλη τις ασκήσεις χωρις να επιβαρύνουμε το προβλημα,δεν ειναι καλο να κλειδώνουμε σε συγκεκριμένα πράγματα,-π.χ βαριες προπόνησης αλλοιώς δεν εχει νόημα να κανω τίποτα - πρεπει να έχουμε ανοιχτό μυαλό και ειδικά οταν προέχει η υγεία μας.