PDA

Επιστροφή στο Forum : fazer. διατροφη για γραμμωση καψιμο λιπους



fazer
29-11-12, 10:33
γεια χαρα σε ολους!
παραθετω το προγραμμα διατροφης μου για να μου πειτε γνωμες.
με ενδιαφερει το καψιμο λιπους και η γραμμωση καθως ειμαι ελαφρως υπερβαρος και βαζω πολυ ευκολα κιλα και λιπος στην περιοχη της κοιλιας.εδω και 3 μηνες ακολουθω υποθερμιδικη διατροφη και εχω χασει 8 κιλα.
υψος 1,68 βαρος αυτη την στιγμη 70 κιλα ηλικια 39
ποσοστο λιπους 25%,δεικτης μαζας σωματος 25,5 , μυικος ιστος 36,5% ,βασικος μεταβολισμος 1640 θερμιδες
(οι μετρησεις εγιναν με την ζυγαρια -λιπομετρητη omron bf 511)
στοχος μου δεν ειναι να χασω αλλο βαρος αλλα απωλεια λιπους και αυξηση μυικης μαζας.θελω ως το καλοκαιρι να παω σε ποσοστο λιπους τουλαχιστον 15%...(ρεαλιστικος στοχος πιστευω)

πρωινο
40 γραμμαρια νιφαδες βρωμης(κουακερ) με λιγο γαλα 1,5%
πολυβιταμινη (opti men by on)
καφε με μισο κουταλακι φρουκτοζη
10 πμ
1 σκουπ πρωτεινης με νερο(gaspari myofusion πολαπλων πηγων πρωτεινης αργης απορροφησης)+καφε με μισο κουταλακι φρουκτοζη
12,30 πμ
μπανανα η πορτοκαλι η μηλο
2,30 μμ
σαλατα πρασινη η μπροκολο η κουνουπιδι με 1 κουταλια σουπας λαδι+1 κουταλια λιναροσπορο κοπανισμενο
φαγητο μεσαια ποσοτητα(οτι εχει)
2 φρυγανιες σικαλεως

6μμ
1 σκουπ πρωτεινης+καφε με μισο κουταλακι φρουκτοζη

9,30 μμ
σαλατα+1 κουταλια λιναροσπορο+2 φρυγανιες σικαλεως+γιαουρτι η τονο η τοστ με μαυρο ψωμι και γαλοπουλα + τυρι φινα η καλαμακι κοτοπουλο

11μμ
1 πορτοκαλι

3 φορες την εβδομαδα που εχω προπονηση παιρνω αλλο ενα σκουπ πρωτεινης μετα την προπονηση(nitrotech by muscle tech με κρεατινη)(πριν και μετα την προπονηση) επισης μετα την προπονηση 1 κουταλακι μελι +1 μπανανα
2 φορες την εβδομαδα αεροβικη 20 λεπτα(τρεξιμο εξω η ελλειπτικο στο σπιτι)
για ενα μηνα περιπου επαιρνα 2 καψουλες καρνιτινης(πρωι απογευμα 1000mg συνολο)

ειδα σημαντικη διαφορα στο σωμα μου αλλα θελω ακομα πολυ δουλεια για να φυγει το στομαχι
πειτε μου την γνωμη σας αν κανω κατι λαθος η τι χρειαζεται να προσθεσω η να αφαιρεσω(ξαναλεω οτι παιρνω πολυ ευκολα βαρος και ο βασικος μεταβολισμος μου ειναι 1640 θερμιδες περιπου με 25% λιπος.....
επισης εχω μεγαλη ελλειψη χρονου για παρασκευη φαγητου αποκλειστικα για εμενα(πρωι απογευμα στο μαγαζι και δευτερα τεταρτη απογευμα που δεν δουλευω τρεχω τα παιδια στα αγγλικα+κολυμβυτηριο + γυμναστηριο για μενα μετα...καταλαβαινετε...
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Mikekan
29-11-12, 10:41
Στις 9.30 θα αφαιρούσα το ψωμί ή τις φρυγανιές όπως και το πορτοκάλι στις 11.

2 φορές την εβδομάδα από 20 λεπτά αερόβια κατά την άποψη μου είναι λίγο.

fazer
29-11-12, 10:54
Στις 9.30 θα αφαιρούσα το ψωμί ή τις φρυγανιές όπως και το πορτοκάλι στις 11.

2 φορές την εβδομάδα από 20 λεπτά αερόβια κατά την άποψη μου είναι λίγο.
ευχαριστω για την απαντηση.
ψωμι το εκοψα εντελως(γιατι εκανα καταχρηση στο παρελθον).αρα κοψιμο τις φρυγανιες στο βραδυνο.οκ.το πορτοκαλι σκεπτομαι να το αντικαταστησω με 1 σκουπ καζεινης .ειναι καλο?
οσο για την αεροβικη σκεπτομαι να την αυξησω σε 3 φορες την εβδομαδα τουλαχιστον.

Mikekan
29-11-12, 12:57
ευχαριστω για την απαντηση.
ψωμι το εκοψα εντελως(γιατι εκανα καταχρηση στο παρελθον).αρα κοψιμο τις φρυγανιες στο βραδυνο.οκ.το πορτοκαλι σκεπτομαι να το αντικαταστησω με 1 σκουπ καζεινης .ειναι καλο?
οσο για την αεροβικη σκεπτομαι να την αυξησω σε 3 φορες την εβδομαδα τουλαχιστον.

Φρυγανιές καλό θα ήταν να τις αποφύγεις. Όχι ότι ειναι κάτι τραγικό αλλά δεν είναι ότι καλύτερο.

Το πορτοκάλι δεν σου προσφέρει κάτι πριν τον ύπνο, θες πρωτείνη. Για μένα το καλύτερο, πριν τον ύπνο είναι γάλα με καζείνη η cottage. Mε την διαφορά ότι η καζείνη της ON τουλάχιστον που χρησιμοποιώ εγώ είναι απίστευτα γευστική σαν Milkshake σοκολάτα. Αφού λέω άντε να βραδιάσει για να πιω τη καζείνη. :thumbup:

fazer
29-11-12, 13:59
Αυτην ακριβως σκεπτομαι να παρω λογω οτι εχει την χαμηλοτερη χοληστερινη.ειμαι στα 240 ολικη χοληστερινη και θελω να την μειωσω.
Πριν την nitrotech k myufusion επαιρνα την on gold standard και ειμουν ευχαριστημενος.κακως πηρα την myufusion με 50mg χοληστερολη

warrior s
29-11-12, 14:10
Αυτην ακριβως σκεπτομαι να παρω λογω οτι εχει την χαμηλοτερη χοληστερινη.ειμαι στα 240 ολικη χοληστερινη και θελω να την μειωσω.
Πριν την nitrotech k myufusion επαιρνα την on gold standard και ειμουν ευχαριστημενος.κακως πηρα την myufusion με 50mg χοληστερολη

:shock: :shock: :1laugh: :1laugh: Αυτά είναι ανούσιες λεπτομέρειες.. Δεν κάνουν διαφορά..:| Εδώ πολλοί από τη διατροφή μας παίρνουμε κάθε μέρα 2,000 mg χοληστερόλη και βάλε και οι εξετάσεις μας είναι καλές..8-). Επίσης μη νομίζεις ότι θα γραμμώσεις με ροφήματα πρωτείνης. Χρησιμοποίησε καλύτερα πρωτείνη από στέρεο φαγητό.. Η διατροφή που έβαλες μόνο γράμμωσης δεν είναι :welcome:

billy89
29-11-12, 14:31
Πες μας και πόσες θερμίδες βγαίνει η διατροφή σου αυτή.

Όταν λέμε βασικός μεταβολισμός δε σημαίνει ότι έχεις 1640 θερμίδες συντήρησης, αφού γυμνάζεσαι εννοείται πως ανεβαίνουν.

Γενικά στηρίζεσαι πάρα πολύ στο συμπλήρωμα, μια τυπική σου μέρα προπόνησης μετράω 2 σκουπ σαν γεύματα + 2 σκουπ nitrotech και τώρα θέλεις να βάλεις και καζείνη? Που είναι το κοτόπουλο, τα αυγά, και το γάλα κακό δε θα σου κάνει, δεν είσαι στη λεπτομέρεια τώρα για να κοιτάς να μη θολώσεις.

Μην τρελαίνεσαι να τρως κάθε 2 ώρες, δεν έγινε και τίποτα αν περάσουν 4-5.

Φαγητό όταν λες ότι έχει τι εννοείς? Αυτό μπορεί να είναι από παστίτσιο με 8 κουταλιές λάδι στον κιμά και μπεσαμέλ μέχρι ξέρω γω φασολάκια που ουσιαστικά είναι σαλάτα!

fazer
29-11-12, 14:42
:shock: :shock: :1laugh: :1laugh: Αυτά είναι ανούσιες λεπτομέρειες.. Δεν κάνουν διαφορά..:| Εδώ πολλοί από τη διατροφή μας παίρνουμε κάθε μέρα 2,000 mg χοληστερόλη και βάλε και οι εξετάσεις μας είναι καλές..8-). Επίσης μη νομίζεις ότι θα γραμμώσεις με ροφήματα πρωτείνης. Χρησιμοποίησε καλύτερα πρωτείνη από στέρεο φαγητό.. Η διατροφή που έβαλες μόνο γράμμωσης δεν είναι :welcome:

χρησιμοποιω συμπληρωματα λογω ελειψης χρονου...
τι κανω λαθος?

fazer
29-11-12, 14:46
Πες μας και πόσες θερμίδες βγαίνει η διατροφή σου αυτή.

Όταν λέμε βασικός μεταβολισμός δε σημαίνει ότι έχεις 1640 θερμίδες συντήρησης, αφού γυμνάζεσαι εννοείται πως ανεβαίνουν.

Γενικά στηρίζεσαι πάρα πολύ στο συμπλήρωμα, μια τυπική σου μέρα προπόνησης μετράω 2 σκουπ σαν γεύματα + 2 σκουπ nitrotech και τώρα θέλεις να βάλεις και καζείνη? Που είναι το κοτόπουλο, τα αυγά, και το γάλα κακό δε θα σου κάνει, δεν είσαι στη λεπτομέρεια τώρα για να κοιτάς να μη θολώσεις.

Μην τρελαίνεσαι να τρως κάθε 2 ώρες, δεν έγινε και τίποτα αν περάσουν 4-5.

Φαγητό όταν λες ότι έχει τι εννοείς? Αυτό μπορεί να είναι από παστίτσιο με 8 κουταλιές λάδι στον κιμά και μπεσαμέλ μέχρι ξέρω γω φασολάκια που ουσιαστικά είναι σαλάτα!

περιπου υπολογιζω χοντρικα παιρνω 1800 με 2000 θερμιδες
φαγητο το μεσημερι ειναι κοτοπουλο με πατατες ψητες,1 φορα την βδομαδα οσπρια,1 φορα μακαρονια με κιμα,1 φορα φασολακια,2 φορες μπριζολα ψητη με ρυζι κλπ.αλλα δεν τρωω μεγαλες ποσοτητες οπως προ διαιτας και αποφευγω τα λαδια και πλεον το ψωμι

warrior s
29-11-12, 14:46
χρησιμοποιω συμπληρωματα λογω ελειψης χρονου...
τι κανω λαθος?

Απλά δε θα έχεις τόσο καλό αποτέλεσμα..:(. Χρησιμοποίησε συμπλήρωμα μόλις ξυπνήσεις το πρωί αφού το θες τόσο και μετά την προπόνηση. Τις άλλες ώρες πρωτείνη από φαγητό.. :). Θα ΠΡΕΠΕΙ να βρείς χρόνο αν θες σοβαρά αποτελέσματα. Αυτή η διατροφή θέλει αρκετές αλλαγές 8-)

fazer
21-12-12, 09:39
εχω αλλαξει την διατροφη μου δεδομενου οτι εχω χασει κι αλλο σε βαρος.πλεον ειμαι στα 68 κιλα με 23% λιπος(10 κιλα κατω και 2,5% κατω σε λπος δηλ απο 25,5% σε 23% απο τοτε που ξεκινησα διαιτα δηλ σε διαστημα 4 μηνων.εχω 2200 περιπου θερμιδες συντηρησης.
7πμ 50γρ βρωμη + 1 ποτηρι γαλα 1,5%+πολυβιταμινη
10πμ 1 σκουπ πρωτεινη
12 πμ 1 τοστ με μαυρο ψωμι με γαλοπουλα+τυρι fina+2 ασπραδια αυγων
14,30 σαλατα με 1 κουταλια λαδι+λιναροσπορο+1 φετα μαυρο ψωμι +ρυζι η πατατα βραστη+κοτοπουλο η μοσχαρι η τονο
18,30 1 σκουπ πρωτεινης
21,30 σαλατα με 1 κουταλια λαδι +λιναροσπορο+1φρυγανια μαυρη+κοτοπουλο η τονο η μοσχαρι η 5 ασπραδια αυγων
12 μμ 1 γιαουρτι 2% + 10 αμυγδαλα

τις μερες προπονησης το μεταπροπονητικο μου ειναι 1 κουταλια του γλυκου μελι+1 πατατα βραστη η ρυζι μπασματι + 1 μπανανα

εχω υπολογισει οτι παιρνω περιπου 150 γραμ.πρωτεινης.
πλεον θελω να κερδισω μυικη αναπτυξη και ταυτοχρονα μειωση λιπους.θα ανεβασω και φωτο για να δειτε την κατασταση μου.
ακουω γνωμες για την διατροφη μου..

fazer
04-07-13, 20:05
η διατροφη μου πλεον ειναι αυτη
με το πρωινο ξυπνημα 5 γρ bcaa αμινοξεα
μετα απο 1 ωρα 1 γιαουρτι 2% με 20 γραμαρια καρυδια

10πμ η 2 αυγα ολοκληρα η 5 ασπραδια

12πμ 1 σκουπ whey

3μμ σαλατα με 1 κουταλια σουπας ελαιολαδο+150 γραμ πρωτεινη απο ψαρι η μοσχαρι η ψαρονεφρι η κοτοπουλο

530 μμ(πριν την προπονηση) ενα σκουπ whey
κατα την διαρκεια της προπονησης 5γρ bcaa αμινοξεα
μετα την προπονηση 5 γραμ bcaa αμινοξεα παλι

45λεπτα με 1 ωρα μετα την προπονηση(7,30 με 8μμ) 200γραμ ρυζι καστανο η μπασματι +150γραμ. ψαρι απαχο

το βραδυ πριν τον υπνο η 2 αυγα ολοκληρα η γιαουρτι 2%+20 γραμ αμυγδαλα η 30γραμ καζεινη

πλεον ειμαι 64 κιλα με 16-17% λιπος.υψος 168
ακολουθω προγραμμα 5 φορες την βδομαδα (1 μυικη ομαδα καθε μερα) απο 45 λεπτα περιπου.
αεροβια 3 φορες την βδομαδα απο 20-25 λεπτα.κοιλιακους 3 φορες την βδομαδα.
ο γυμναστης μου λεει να κοψω την αεροβια για να παρω κιλα,αλλα με τετοιο ποσοστο λιπους(στην κοιλια)δεν συμφωνω και κανω αεροβια παρα το οτι λεει.
στοχος η μυικη αναπτυξη με απωλεια λιπους .θα ηθελα ποσοστο λιπους 10-12%(να φαινονται οι κοιλιακοι).

παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας.τι κανω σωστα και τι λαθος