PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδρομο καρπιαιου σωληνα



takeda
07-12-12, 15:20
εδω & 2 εβδομαδες νιωθω ελαφρυ μυρμηγκιασμα στις ακρες των 3 πρωτων δακτυλων & στα 2 χερια. Με εξετασαν 3 νευρολογοι & ενας ορθοπεδικος... το ποθανοτερο ειπαν ηπιας μορφης συνδρομο καρπιαιου σωληνα. Ισως οφειλεται στην υπερφορτωση των καρπων. Εχει κανεις σας αναλογη εμπειρια?

ΠανοςΒ
07-12-12, 15:39
Εγω δυστυχως!

Περα απο αυτά που ειπες, εμενα μου κλειδωνουν και τα μικρά μου δακτυλα και στα 2 χερια. Και πονάω.

Πηγα προχθες στο γιατρο και μου είπε να βάλω ναρθηκα και στα 2 χερια και παυσιπονο οταν πονάει. Αν δεν εχω αποτέλεσμα πάω για ηλεκτρομυογράφημα ανω άκρων.

takeda
07-12-12, 19:32
εγω εκανα ηδη ημγ, εδειξε ηπια πιεση μεσου νευρου, συμπτωμα συμβατο με το συνδρομο του κσ αλλα μπορει να ειναι και αυχενικο ή ακομη & τραβηγμα στους δικεφαλους (συμφωνα με την σημερινη επισκεψη!) . Ο γιατρος σημερα μου ειπε να χρησιμοποιησω ναρθηκες κατα την νυχτα για 1 μηνα & εαν δεν υποχωρησει βλεπουμε... Αυτο που μου τη σπαει ειναι οτι πρεπει να αποφυγω ασκησεις που επιβαρυνουν τους καρπους, δηλαδη ολες:weights: εκτος απο squats & αυτα με ερωτηματικο. Για κανα μηνα θα λιωσω στα sprints & στους ραχιαιους:). περαστικα μας λοιπον!

takeda
12-12-12, 23:00
ξερει κανεις εαν οι φυσικοθεραπειες βοηθουν?? ο ορθοπεδικος μου ειπε οτι δεν βοηθουν, οτι δεν χρειαζονται. 4 γιατρους εχω δει μεχρι τωρα & κανεις δεν εχει λυση!:weights:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-04-16, 01:59
Είχα αιμοδίες στον καρπό,όταν έκανα χρήση 24 διεθνών μονάδων φαρμακευτικής σωματοτροπίνης το 2002.Το ΣΚΣ οφείλεται στην πάχυνση των τεσσάρων τενόντων της επιπολής και εν τω βάθει στιβάδας των καμπτήρων του καρπού,οι οποίοι παχύνονται από τη χρόνια κατάχρηση αυξητικής ορμόνης και ασκούν πιεστικά φαινόμενα στο μέσο νεύρο που διέρχεται μεταξύ αυτών.Η θεραπεία του γίνεται κατόπιν χειρουργικής διάνοιξης του εγκάρσιου συνδέσμου του καρπού.

Levrone
08-04-16, 22:00
Το ΣΚΣ οφείλεται στην πάχυνση των τεσσάρων τενόντων της επιπολής και εν τω βάθει στιβάδας των καμπτήρων του καρπού,οι οποίοι παχύνονται από τη χρόνια κατάχρηση αυξητικής ορμόνης και ασκούν πιεστικά φαινόμενα στο μέσο νεύρο που διέρχεται μεταξύ αυτών.

Κύριε Τουλιατο με όλο το σεβασμό ,

προφανώς εσείς γνωρίζετε τι είναι το σύνδρομο Καρπιαίου σωλήνα , αλλά έτσι όπως το διατυπωσατε φαίνεται σα να είναι μια πάθηση που εμφανίζουν αποκλειστικα οι χρήστες αυξητικής ορμόνης , καθώς δε γίνεται καμία αναφορά στους τόσους ασχετους με το bb που το εμφανίζουν. Θέμα διατύπωσης και μόνο.

TRIANTAFYLLOU
09-04-16, 21:07
το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα είναι μια πάθηση σοβαρη που αφορα πλήθος ανθρώπων και οχι μόνο αθλητες του ββ η άλλων αθλημάτων , κάποιοι έχουν ευαισθησία ιδιαίτερη , κάποιοι άλλοι λόγο εργασίας και επαναλαμβανόμενης κίνησης , πχ αγρότες , ανθρωποι που δουλεύουν σε συσκευαστήρια και δουλεύουν συγκεκρημένες κινήσεις όλο το 8ωρο , αυτοι που κάνουν σοβάδες και τρίβουν συνέχεια με το χέρι , κομμώτριες απο συνεχόμενο πιστολάκι , όπου δημιουργείτε ερέθισμα και φλεγμονή και χρειάζεται άμεσα ξεκούραση και με ειδικό νάρθηκα ακινητοποίηση και περιορισμό κινήσεων και σίγουρα ιατρικη γνωμάτευση και φροντίδα

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-04-16, 02:02
Κύριε Τουλιατο με όλο το σεβασμό ,

προφανώς εσείς γνωρίζετε τι είναι το σύνδρομο Καρπιαίου σωλήνα , αλλά έτσι όπως το διατυπωσατε φαίνεται σα να είναι μια πάθηση που εμφανίζουν αποκλειστικα οι χρήστες αυξητικής ορμόνης , καθώς δε γίνεται καμία αναφορά στους τόσους ασχετους με το bb που το εμφανίζουν. Θέμα διατύπωσης και μόνο.

αναφέρω κάτι που αφορά τους αναγνώστες για να έχουν το νου τους.οι αναγνώστες είναι πιο πιθανό να το πάθουν από κατάχρηση σωματοτροπίνης,σε σχέση με τη γραφιστική εργασία.ο ειλικρινής τρόπος που το περιγράφω,για άλλη μια φορά σοκάρει.

Polyneikos
10-04-16, 08:33
Κύριε Τουλιατο με όλο το σεβασμό ,

προφανώς εσείς γνωρίζετε τι είναι το σύνδρομο Καρπιαίου σωλήνα , αλλά έτσι όπως το διατυπωσατε φαίνεται σα να είναι μια πάθηση που εμφανίζουν αποκλειστικα οι χρήστες αυξητικής ορμόνης , καθώς δε γίνεται καμία αναφορά στους τόσους ασχετους με το bb που το εμφανίζουν. Θέμα διατύπωσης και μόνο.

Καλά , ο Τουλ το διατύπωσε για το 0.5% των αναγνωστών, αλλά το έβαλε ως ενδεχόμενο:P

Levrone
10-04-16, 09:05
Κύριε Τουλιατο εσείς ωραια τα περιγράφετε και δεν τα βρίσκω καθόλου σοκαριστικά. Άλλωστε ανθρώπους με ΣΚΣ βλεπω κάθε μέρα και χρήση σωματοτροπινης προσωπικώς δεν κάνω.
Από κει και πέρα θα συμφωνήσω ότι η γνώση είναι δύναμη και πρέπει όλα ανεξαιρετως τα μέλη του φόρουμ να είναι ...δυνατά! ;)

Γι αυτό είπα πιο πάνω είναι απλά θέμα διατύπωσης.

beefmeup
10-04-16, 10:44
Καλά , ο Τουλ το διατύπωσε για το 0.5% των αναγνωστών, αλλά το έβαλε ως ενδεχόμενο:P

ετσι..
αλλιως θα αρχισουμε να γραφουμε κ στην ενοτητα με τις συνταγες μαγειρικης οτι φταινε τα φαρμακα που δεν μας πετυχαινουν τα φαγητα καμια φορα:P
το οτι γραφουμε σε ενα ββ φορουμ, δεν σημαινει απαραιτητα πως οτιδηποτε που υπαρχει εδω μεσα εχει σαν αιτιο, η σαν αρχη ενα συγκεκριμενο πραγμα..καλο ειναι να μπορουμε να κανουμε ενα στοιχειωδη διαχωρισμο, αλλα οπως εγραψες κ εσυ Κωστα η πληροφορια που μας εδωσε ο γιατρος ειναι καλη, για να πιασουμε ολα τα ενδεχομενα..

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-04-16, 13:10
Κύριε Τουλιατο εσείς ωραια τα περιγράφετε και δεν τα βρίσκω καθόλου σοκαριστικά. Άλλωστε ανθρώπους με ΣΚΣ βλεπω κάθε μέρα και χρήση σωματοτροπινης προσωπικώς δεν κάνω.
Από κει και πέρα θα συμφωνήσω ότι η γνώση είναι δύναμη και πρέπει όλα ανεξαιρετως τα μέλη του φόρουμ να είναι ...δυνατά! ;)

Γι αυτό είπα πιο πάνω είναι απλά θέμα διατύπωσης.

104242

χειρουργική διάνοιξη του με διατομή του εγκάρσιου συνδέσμου.διακρίνεται το μέσο νεύρο και η επιπολής στοιβάδα των τενόντων

Levrone
10-04-16, 16:14
χειρουργική διάνοιξη του με διατομή του εγκάρσιου συνδέσμου.διακρίνεται το μέσο νεύρο και η επιπολής στοιβάδα των τενόντων

Έτσι ακριβως.
Ένα πανεύκολο χειρουργείο των 10 λεπτών ,τίποτα το ιδιαίτερο για έναν ειδικευομενο 1ου έτους της Ορθοπαιδικης.
Αναισθησία τοπική, απώλεια αίματος μηδενική.

Και αυτή είναι επί της ουσίας η θεραπεία του συνδρόμου του Καρπιαίου Σωλήνα. Ούτε παυσιπονα ούτε τίποτα. Πας και σε δέκα λεπτά έχεις ξεμπερδέψει.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-04-16, 19:31
Έτσι ακριβως.
Ένα πανεύκολο χειρουργείο των 10 λεπτών ,τίποτα το ιδιαίτερο για έναν ειδικευομενο 1ου έτους της Ορθοπαιδικης.
Αναισθησία τοπική, απώλεια αίματος μηδενική.

Και αυτή είναι επί της ουσίας η θεραπεία του συνδρόμου του Καρπιαίου Σωλήνα. Ούτε παυσιπονα ούτε τίποτα. Πας και σε δέκα λεπτά έχεις ξεμπερδέψει.

με γενική νάρκωση,καθότι είναι ένα ανοιχτό χειρουργείο όπου γίνεται αποσυμφόρηση του μέσου νεύρου από πίεση που δέχεται με τα τενόντια έλυτρα που παχύνονται.η επέμβαση κρατά μία ώρα,ίσως χρειαστούν NSAID,κύριε λεβρόνι (είστε ορθοπεδικός?)

Levrone
10-04-16, 22:04
Κύριε Τουλιατο ειμαι ειδικευομενος Ορθοπαιδικης Χειρουργικης-Τραυματολογιας στη Γερμανία (τελείωσα Ιατρική στο Ηράκλειο της Κρήτης απ όπου και καταγομαι κτλ κτλ)..

Τα χειρουργεία αυτά λοιπόν , μιλώντας πάντα βάσει αυτών που εμείς στο νοσοκομείο κάνουμε στο ΣΚΣ , είναι των 10 το πολύ 15 λεπτων. Η ναρκωση οπως προειπα είναι πάντα τοπική. Η τομη γύρω στο 1,5 εκατοστό. Η διαδικασία απλή. Ανοίγεις , κόβεις, ραβεις τέλος.

Σε 12 μέρες αφαιρούνται και τα ραμματα. Μετά το χειρουργείο ο ασθενής ούτε νάρθηκα χρειάζεται απλα μονο επίδεσμο. Σε περίπτωση πόνων μετεγχειρητικα 1-2 παυσίπονα και τέλος.

Γενικα χειρουργουμε τα πάντα. Από άκρα μέχρι σπονδυλική. Όμως το μοντέλο πολλών χειρουργειων εδω ίσως είναι διαφορετικό στην Ελλάδα οποτε δεν ξέρω αν εκει τα ΣΚΣ γίνονται με ολική νάρκωση ή κρατάνε μια ώρα. Εμείς τα βάζουμε πολύ συχνά. Ο ασθενής ξεμπλεκει και απαλλάσσεται μια και καλή.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-04-16, 23:34
Κύριε Τουλιατο ειμαι ειδικευομενος Ορθοπαιδικης Χειρουργικης-Τραυματολογιας στη Γερμανία (τελείωσα Ιατρική στο Ηράκλειο της Κρήτης απ όπου και καταγομαι κτλ κτλ)..

Τα χειρουργεία αυτά λοιπόν , μιλώντας πάντα βάσει αυτών που εμείς στο νοσοκομείο κάνουμε στο ΣΚΣ , είναι των 10 το πολύ 15 λεπτων. Η ναρκωση οπως προειπα είναι πάντα τοπική. Η τομη γύρω στο 1,5 εκατοστό. Η διαδικασία απλή. Ανοίγεις , κόβεις, ραβεις τέλος.

Σε 12 μέρες αφαιρούνται και τα ραμματα. Μετά το χειρουργείο ο ασθενής ούτε νάρθηκα χρειάζεται απλα μονο επίδεσμο. Σε περίπτωση πόνων μετεγχειρητικα 1-2 παυσίπονα και τέλος.

Γενικα χειρουργουμε τα πάντα. Από άκρα μέχρι σπονδυλική. Όμως το μοντέλο πολλών χειρουργειων εδω ίσως είναι διαφορετικό στην Ελλάδα οποτε δεν ξέρω αν εκει τα ΣΚΣ γίνονται με ολική νάρκωση ή κρατάνε μια ώρα. Εμείς τα βάζουμε πολύ συχνά. Ο ασθενής ξεμπλεκει και απαλλάσσεται μια και καλή.

Εντάξει κύριε λεβρόνι,με παραπλάνησε το ψευδώνυμο σας.Ο θείος μου που ήταν επικ καθ ορθ/κης στο παν/μιο Ιωαννίνων,μου είχε αναφέρει σχετικά με τις λεπτομέριες της επέμβασης.Καλή σταδιοδρομία και καλή τύχη με τις εξετάσεις σας.

Levrone
11-04-16, 19:50
Να είσαστε καλά , ευχαριστώ!

Οι εξετασεις αργούν ,

οι "εξετασεις" είναι καθημερινές.. Κάθε μέρα μόνο "εξετασεις"...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-04-16, 22:05
Να είσαστε καλά , ευχαριστώ!

Οι εξετασεις αργούν ,

οι "εξετασεις" είναι καθημερινές.. Κάθε μέρα μόνο "εξετασεις"...

σίγουρα κάθε ιατρός μέσα στην εκπαίδευση του μαθαίνει καθημερινά και ενημερώνεται για το πεδίο του.Όμως οι εξετάσεις της ειδικότητας αποτελούν ένα σημείο ορόσημο για την έναρξη του επαγγέλματος.Ως ειδικευόμενος ήμουν ιδιαίτερα αγχωμένος με αυτό το θέμα,καθότι μου θύμιζε τις εξετάσεις του πανεπιστημίου.Όταν βγεις στο ελεύθερο επάγγελμα,τότε θα δώσεις τα διαπιστευτήρια σου στο δύσκολο και απαιτητικό στίβο του ιατρικού λειτουργήματος.

bocanegra180
11-04-16, 23:24
Η μητέρα μου έχει κάνει και στα δύο χέρια επέμβαση με τοπική νάρκωση.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-04-16, 23:36
Η μητέρα μου έχει κάνει και στα δύο χέρια επέμβαση με τοπική νάρκωση.

πως το έπαθε;

bocanegra180
11-04-16, 23:53
Από την κούραση της δουλειάς είπε ο γιατρός. . . Έχει κλείσει αισίως τα 30 χρόνια ως μαγείρισσα . . . Επίσης της είχε αναφέρει ότι μπορεί σε κάποια χρόνια να ξανά έχει ενοχλήσεις στους καρπούς. . .

Quarter
19-06-16, 01:08
Η επέμβαση, όπως ανέφερθηκε πιο πάνω από τους ειδικούς, είναι απλή διαδικασία.
Τι γίνεται όμως την ''επόμενη μέρα''; Δεν εννοώ το επόμενο 24ωρο, μιλάω μακροπρόθεσμα.
Ο εγκάρσιος σύνδεσμος προφανώς έχει μια χρησιμότητα αφού υπάρχει στην άρθρωση. Ένα χέρι χωρίς εγκάρσιο σύνδεσμο θα μπορεί να κάνει ότι έκανε και πριν;
Θα υπάρχει κάποιο θέμα αστάθειας στην άρθρωση ή οτιδήποτε άλλο που θα λειτουργούσε περιοριστικά; Δεν αναφέρομαι προφανώς στις απλές καθημερινές ασχολίες αλλά στην άσκηση με βάρη όπου οι φορτίσεις είναι πολύ μεγάλες.
Υπάρχει σχετική εμπειρία από παθόντες; Οι γιατροί μας τι λένε;

Quarter
02-11-16, 20:20
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει τη συγκεκριμένη επέμβαση;
Τι γίνεται την ''επόμενη μέρα''; Δεν εννοώ το επόμενο 24ωρο, μιλάω μακροπρόθεσμα.
Ο εγκάρσιος σύνδεσμος ο οποίος κόβεται στην επέμβαση (για να αποσυμπιεστεί το μέσο νεύρο) προφανώς έχει μια χρησιμότητα αφού υπάρχει στην άρθρωση. Ένα χέρι χωρίς εγκάρσιο σύνδεσμο θα μπορεί να κάνει ότι έκανε και πριν; Θα υπάρχει κάποιο θέμα αστάθειας στην άρθρωση ή οτιδήποτε άλλο που θα λειτουργούσε περιοριστικά; Δεν αναφέρομαι προφανώς στις απλές καθημερινές ασχολίες αλλά στην άσκηση με βάρη όπου οι φορτίσεις είναι πολύ μεγάλες.

Αν έχει κάποιος εμπειρία ας μας πει:
- πόσο καιρό έμεινε χωρίς προπονήσεις;
- το χέρι επανήλθε σε πλήρη λειτουργικότητα;
- υπήρχε κάποιος περιορισμός στις προπονήσεις (ασκήσεις, πολλά κιλά κλπ);

bocanegra180
03-11-16, 00:41
Η μητέρα μου έχει κάνει και στα δύο χέρια. Για να επανέλθει πλήρως στην εργασία και να έχει την ίδια δύναμη με παλαιότερα της πήρε 2+ μήνες περίπου. Φυσικά μιλάμε για γυναίκα και η εργασία της είναι μαγείρισσα οπότε σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές με κάποιον άντρα που κάνει βάρη.

Quarter
06-11-16, 11:44
Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάποιες περιπτώσεις γυναικών ξέρω κι εγώ αλλά ήθελα πληροφορίες για άτομο ασχολούμενο με τα βάρη.