PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΑΣΙΜΟ ;



alexandros1976
12-12-12, 03:05
καλησπέρα παιδιά. σήμερα έκανα πλάτη δικέφαλους και όπως πάντα πιάστηκα πολύ στην πλάτη και καθόλου στον δικέφαλο. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κάνω στήθος τρικέφαλους. Πιάνετε πολύ το στήθος(την άλλη μέρα) και όχι ο τρικέφαλος. Γιατί συμβαίνει αυτό; κάνω κάτι λάθος; Είναι σωστό το να μην είσαι πιασμένος μια μέρα μετά η δυο μέρες μετά την προπόνηση όταν και τα κιλά ήταν πολλά αλλά και οι επαναλήψεις; σημειώστε ότι κάνω γυμν. κοντά 3 μήνες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Billy
12-12-12, 09:46
δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν,
ή δεν κάνεις σωστά τις ασκήσεις
ή αυτοί οι μυς είναι αρκετά γυμνασμένοι και δεν ζορίζονται πολύ.
Γι' αυτό κάνε ορισμένες ασκήσεις ειδικά για αυτούς τους μυς με πολύ βάρος και βλέπεις, δλ. με το ζόρι να βγάζεις 4-5 επαναλήψεις.
Πρόσεχε την τεχνική, να μην υποβοηθάς με άλλους μυς την κίνηση.

alexandros1976
12-12-12, 12:37
Η ΑΣΚΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ. ΣΤΗΝ 7-8 ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΠΙΑΝΟΜΑΙ. ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑΣΜΕΝΟΣ. ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΙΛΑ.

Giorgos04
12-12-12, 13:45
δοκιμασε περισσοτερα κιλα και αλλαγη μιας-δυο ασκησεων του προγραμματος σου..

magavaTOUT
12-12-12, 15:21
Οπως εχει γραφτει πολλες φορες εδω μεσα, το πιασιμο δεν ειναι δειγμα καλης προπονησης ή για να το θεσω καλυτερα δεν ειναι δειγμα οτι γυμναστηκε καλα ο μυς. Το πιασιμο ειναι κυριως καταστροφη του συνδετικου ιστου των μυων. Το αν εκανες καλη προπονηση η οχι το δειχνει η ζυγαρια, ο καθρεφτης και τα κιλα που ανεβαζεις.

niksamaras
12-12-12, 20:31
Εξαρταται, εμενα τα χερια δεν πιανονται ποτε εκτος και αν κανω κοντα στις 20 επαναληψεις. Βεβαια, αυτες ητανε και οι επαναληψεις που ειδα την μεγαλυτερη αναπτυξη. Επισης, αλλο ενα προβλημα με τα χερια ειναι η ενωση νευρικου και μυικου συστηματος. Θελει αρκετη συγκεντρωση, ειδικα στον δικεφαλο, ετσι ωστε να τον απομονωσεις απο τον πηχη. Γενικα, προσπαθησε να μην σφιγγεις την λαβη σου οταν κανεις δικεφαλο, και σφιγγε πολυ δυνατα την πλατη και τους ρομβοειδης σου οταν κανεις τρικεφαλο.

giorgos3357
09-02-13, 15:03
γεια σας παιδια, εψαχνα αυτο το θεμα καιρο και δεν το εβρισκα,θελω να σας πω οτι στο γυμνασμα πλατης εχω καθυστεριμενο πιασιμω δηλαδη την πλατη την γυμναζω τριτη και το εντονο πιασιμο μου ερχετε το σαββατο :-0 γιατι αυτο να συμβαινει ενω στους αλλους μυς οπως το στηθος το πιασιμω ερχετε ακριβος την αλλη μερα? αν μπορειτε θελω να με βοη8ησετε εχω σχεδον 3 μηνες που μου συμβαινει αυτο!!!!!