PDA

Επιστροφή στο Forum : Κήλη και τώρα τι?



qbase
16-12-12, 12:55
Γεια χαρά σε όλους!
πριν ενα μηνα ειχα καποιους πονους στο κατω μερος της μεσης και εκανα καποιες εξετασεις..αρχικα νομιζα πως ηταν πονο στο νεφρο αλλα μετα απο εξετασεις νεφρων έδειξαν πως δνε υπηρχε κανενα πρόβλημα
τελικα από μια μαγνητική εδειξε πως εχω προβολη δίσκου Ο1 που απο οτι καταλαβα δνε ειναι και τοσο συνηθισμένο (?) και πως αυτο συνηθως προκαλειται απο τρακαρισμα ή απο κατι πολύ εντονο τελοσπάντων
πληροφοριακα δνε εχω τρακαρει και εκπλησομαι πως μπορει να συνεβει αυτό
οι πονοι σταματησαν αρχισα φυσικοθυεραπειες και πλεον απλα νιωθω μια μικρη ενοχληση σαν κουραση στη μεση
προφανω ςκαι το γυμναστηριο το εχω σταματησει και τώρα...η αληθεια ειναι δνε ξερω αν θα πρεπει να αρχισω σιγα σιγα να το ξανα αρχισω και αν θα μπορεσω ποτε να ξανα κανω ενα φυσιολογικο προγραμμα γυμναστηριου ¨(

εχει τυχει σε κανεννα απο εσάς?
το καλυτερο που μου ειπαν οσοι μιλησα ειναι το κολυμβητηριο και ασκησεις κοιλιακων και ραχιαίων
θα πρεπει να ανυσηχω?θα μπορεσω να μπω κανονικα σε προητραμμα καποια στιγμη ή θα πρεπει να ξεχασω την παλια μου ρουτίνα? Η οποια δεν ηταν και κατι το εξυσυζητημένο δεν εκανα πολλα βαρη σε φυσιολογικα πλαισια πάντα και οχι με πολα κιλα η λαηθεια είναι
ευχαριστώ παρα πολυ οποια βοήθεια/σκεψη παντα ευπρόσδεκτη

warrior s
16-12-12, 13:08
Περίμενε να πάρεις απόψεις από άτομα που έχουνε πάθει κάτι παρόμοιο.. Η άποψή μου είναι ότι δεν φταις γι αυτό που έπαθες. ήταν να το πάθεις και το έπαθες.. ;) Γιατί τότε εγώ και πολλοί άλλοι που έχουμε κάνει τρελά πράγματα και δεν πάθαμε κάτι είναι η απόδειξη... ;) Πάντως το γυμναστήριο δε θα χρειαστεί να το κόψεις. Το πολύ πολύ να αποφεύγεις κάποιες ασκήσεις.. :)

qbase
16-12-12, 13:12
Περίμενε να πάρεις απόψεις από άτομα που έχουνε πάθει κάτι παρόμοιο.. Η άποψή μου είναι ότι δεν φταις γι αυτό που έπαθες. ήταν να το πάθεις και το έπαθες.. ;) Γιατί τότε εγώ και πολλοί άλλοι που έχουμε κάνει τρελά πράγματα και δεν πάθαμε κάτι είναι η απόδειξη... ;) Πάντως το γυμναστήριο δε θα χρειαστεί να το κόψεις. Το πολύ πολύ να αποφεύγεις κάποιες ασκήσεις.. :)

καλημερα και ευχαριστω για τηα μμεση απάντηση
και εγω δεν θελω να το κόψω γιαυτο και εκφραζω την ανησυχια μου εδώ!
θα ηθελα να μαθω και απο αλλους χρήστες εδώ με παρομοια προβλήματα...κηλη με κηλη διαφέρει συνηθως απο αυτα που διαβάζω οι περισσοτεροι εχουν κηλες σε Ο4-Ο5 βεβαια...αλλα καθε αποψη παντα δεκτη
να επισημανω πως θα συνεχιζω να πηγαινω στον ορθοπεδικο και θα παιρνω γενικοτυερα αποψεις ετσι ωστε να βρω την καταλληλη λύση

warrior s
16-12-12, 13:18
Το γυμναστήριο δεν πρόκειται να το κόψεις μην ανησυχείς :) Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ψαχτείς και να βρείς την καλύτερη λύση στο πρόβλημα. Πολλοί έχουνε πάθει κήλη και μια χαρά γυμνάζονται. Εντάξει δεν μπορούν να κάνουν κάποιες ασκήσεις αλλά εντάξει.. Απλά έμειναν εκτός προπονήσεων για ένα διάστημα όταν έκαναν την εγχείρηση.. Αλλά όπως σωστά είπες κήλη με κήλη διαφέρει.

Mikekan
16-12-12, 13:19
Εγώ έχω τρεις, όταν υποχώρησαν οι πόνοι, έχασα το περιττό λίπος, κοιλιακούς - ραχιαιους συνέχεια και όλα καλα! Μην αγχωνεσαι, προσοχή όμως στις ασκήσεις! Deal lift κτλ τα ξεχνάς, και οτιδήποτε ταλαιπωρεί τη μέση, υπάρχουν εναλλακτικές ασκήσεις για τα πάντα! Και ψυχραιμία!

Εγω κάνω καθημερινά βάρη και αερόβια πλέον χωρίς κανένα πρόβλημα!

Εγχειρηση κάνεις αν σου παραλύσει κανά πόδι, μην τρελαινεσαι!

ger1975
16-12-12, 13:41
Καλημέρα

Φίλε μου και εγώ εδώ και 10 χρόνια έχω κήλη στην μέση αλλά και άλλα θέματα όπως δισχιδούς ράχη και σπονδυλόλιση και άλλα με κύριο όμως και πιο σοβαρό αυτό της δισκοκήλης.

Έχει τύχει να με πιάσει η μέση μου και να μην μπορώ να κουνηθώ ούτε για τουαλέτα 15 ημέρες .

Να ξέρεις ότι πρόβλημα δεν σου δημιουργεί τόσο το να σηκώσεις βάρος αλλά κυρίως να το σηκώσεις με λάθος τρόπο ή να κάνεις κάποια απότομη και λάθος κίνηση...... να φανταστείς όσες φορές με έχει πιάσει ήταν από απότομο σκύψιμο χωρίς καθόλου βάρος.

Γυμναστήριο συνεχίζεις λοιπόν κανονικά με βάρη όπως εγώ απλά προσπάθησε αρχικά να κάνεις αρκετούς ραχιαίους για να δυναμώσεις τους μυς σε εκείνο το σημείο ώστε να απορροφούν αυτοί τον οποιοδήποτε κραδασμό και να μην επηρεάζουν τους σπονδύλους. Νομίζω αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα.

Στα βάρη που κάνεις κοιτάζεις κυρίως να τα κάνεις ξαπλωμένος σε οριζόντιο πάγκο ή καθιστός έχοντας πάντα στο νου σου να μην κάνεις κάποια απότομη κίνηση που θα επηρεάσει την μέση .

Αν για παράδειγμα κάνεις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα όρθιος θα πας και θα ακουμπήσεις την πλάτη σου σε έναν τοίχο του γυμναστηρίου και θα κάνεις τις κάμψεις ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σου ξεφύγει και θα λυγίσεις λόγο βάρους την μέση σου.

Τις βαριές ασκήσεις που επηρεάζουν την μέση τις ξεχνάς πχ. άρσεις θανάτου , squat .......αλλά όπως λέει και ο φίλος απο πάνω υπάρχουν πολλές άλλες που κάνουν την ίδια δουλειά ....

Το γυμναστήριο και τα βάρη γενικά λοιπόν αν τα κάνεις σωστά όχι μόνο δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα αλλά αντιθέτως θα σε βοηθήσουν ώστε να μην χειροτερέψει το πρόβλημα σου.

Γενικά να ξέρεις είναι ένα πρόβλημα που θα σε ακολουθεί για πάντα αλλά αν μάθεις να ζεις μαζί του και ξέρεις να προσέχεις δεν πρόκειται να σε επηρεάσει πουθενά .....

qbase
16-12-12, 13:48
Το γυμναστήριο δεν πρόκειται να το κόψεις μην ανησυχείς :) Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ψαχτείς και να βρείς την καλύτερη λύση στο πρόβλημα. Πολλοί έχουνε πάθει κήλη και μια χαρά γυμνάζονται. Εντάξει δεν μπορούν να κάνουν κάποιες ασκήσεις αλλά εντάξει.. Απλά έμειναν εκτός προπονήσεων για ένα διάστημα όταν έκαναν την εγχείρηση.. Αλλά όπως σωστά είπες κήλη με κήλη διαφέρει.

με άγχωσες!!κανεις δνε μου ειπε για επέμβαση!!!!
ελπιζω να μην χρειαστεί καν!!

qbase
16-12-12, 13:49
Εγώ έχω τρεις, όταν υποχώρησαν οι πόνοι, έχασα το περιττό λίπος, κοιλιακούς - ραχιαιους συνέχεια και όλα καλα! Μην αγχωνεσαι, προσοχή όμως στις ασκήσεις! Deal lift κτλ τα ξεχνάς, και οτιδήποτε ταλαιπωρεί τη μέση, υπάρχουν εναλλακτικές ασκήσεις για τα πάντα! Και ψυχραιμία!

Εγω κάνω καθημερινά βάρη και αερόβια πλέον χωρίς κανένα πρόβλημα!

Εγχειρηση κάνεις αν σου παραλύσει κανά πόδι, μην τρελαινεσαι!

ευχαριστω παρα πολύ αρκετα ανακουφιστικη η απαντηση..έω να αρχισω οπως ειπα και αρχικά κολυμβητηριο που απο οτι διαβαζω βοηθαει πολυ την μεση και μετα να ξανα αρχισω γυμναστήριο!

qbase
16-12-12, 13:53
Καλημέρα

Φίλε μου και εγώ εδώ και 10 χρόνια έχω κήλη στην μέση αλλά και άλλα θέματα όπως δισχιδούς ράχη και σπονδυλόλιση και άλλα με κύριο όμως και πιο σοβαρό αυτό της δισκοκήλης.

Έχει τύχει να με πιάσει η μέση μου και να μην μπορώ να κουνηθώ ούτε για τουαλέτα 15 ημέρες .

Να ξέρεις ότι πρόβλημα δεν σου δημιουργεί τόσο το να σηκώσεις βάρος αλλά κυρίως να το σηκώσεις με λάθος τρόπο ή να κάνεις κάποια απότομη και λάθος κίνηση...... να φανταστείς όσες φορές με έχει πιάσει ήταν από απότομο σκύψιμο χωρίς καθόλου βάρος.

Γυμναστήριο συνεχίζεις λοιπόν κανονικά με βάρη όπως εγώ απλά προσπάθησε αρχικά να κάνεις αρκετούς ραχιαίους για να δυναμώσεις τους μυς σε εκείνο το σημείο ώστε να απορροφούν αυτοί τον οποιοδήποτε κραδασμό και να μην επηρεάζουν τους σπονδύλους. Νομίζω αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα.

Στα βάρη που κάνεις κοιτάζεις κυρίως να τα κάνεις ξαπλωμένος σε οριζόντιο πάγκο ή καθιστός έχοντας πάντα στο νου σου να μην κάνεις κάποια απότομη κίνηση που θα επηρεάσει την μέση .

Αν για παράδειγμα κάνεις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα όρθιος θα πας και θα ακουμπήσεις την πλάτη σου σε έναν τοίχο του γυμναστηρίου και θα κάνεις τις κάμψεις ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σου ξεφύγει και θα λυγίσεις λόγο βάρους την μέση σου.

Τις βαριές ασκήσεις που επηρεάζουν την μέση τις ξεχνάς πχ. άρσεις θανάτου , squat .......αλλά όπως λέει και ο φίλος απο πάνω υπάρχουν πολλές άλλες που κάνουν την ίδια δουλειά ....

Το γυμναστήριο και τα βάρη γενικά λοιπόν αν τα κάνεις σωστά όχι μόνο δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα αλλά αντιθέτως θα σε βοηθήσουν ώστε να μην χειροτερέψει το πρόβλημα σου.

Γενικά να ξέρεις είναι ένα πρόβλημα που θα σε ακολουθεί για πάντα αλλά αν μάθεις να ζεις μαζί του και ξέρεις να προσέχεις δεν πρόκειται να σε επηρεάσει πουθενά .....

να εισαι καλα φιλε μου
θα προσπαθήσω να μαθω και προφανως να ζησω με αυτο..δεν γινεται και αλλιως!!!!
ειναι και το θεμα της καθημερινοτητας που με βρισκει σε ενα γραφειο και σε μια καρεκλα για πολλές ωρες!
γενικά καυιστος νιωθω απλα μια σαν "κούραση" στο συγκεκριμενο σημείο
απο την αλη οταν ειμαι ορθιοος..δεν εμφανιζεται τοσο πολυ
οπως ειπα ειναι ενας μηνας μετα απο τοτε που το επαθα
ξαφνικά ηρθε..πλεον πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι τροπους αντιμετωπισης και βεβαια..συμβιωσης με αυτό!

Mikekan
16-12-12, 14:08
ευχαριστω παρα πολύ αρκετα ανακουφιστικη η απαντηση..έω να αρχισω οπως ειπα και αρχικά κολυμβητηριο που απο οτι διαβαζω βοηθαει πολυ την μεση και μετα να ξανα αρχισω γυμναστήριο!

Ξέρω πως αισθάνεσαι, και εγω χρόνια μέσα στον αθλητισμό ήμουν στα όρια της κατάθλιψης! Οσο και να πονάς, θα περάσει! Απλα θέλει λίγο προσοχη τώρα!

qbase
16-12-12, 14:09
Ξέρω πως αισθάνεσαι, και εγω χρόνια μέσα στον αθλητισμό ήμουν στα όρια της κατάθλιψης! Οσο και να πονάς, θα περάσει! Απλα θέλει λίγο προσοχη τώρα!

και εγω αυτο ευχομαι..
και να δείξουν "κατανόηση" η διευθυνση του γυμναστηριου
αν και δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτό.... :(

Mikekan
16-12-12, 14:17
και εγω αυτο ευχομαι..
και να δείξουν "κατανόηση" η διευθυνση του γυμναστηριου
αν και δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτό.... :(

Θα περάσει πίστεψε με, οπως σου είπα έχω τρεις και σε χειρότερο σημείο και είχα ΦΡΙΚΤΟΥΣ πόνους για 2 μήνες, όχι απλα ενοχλήσεις! Εδω και 1,5 χρόνο δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση!

qbase
16-12-12, 14:21
Θα περάσει πίστεψε με, οπως σου είπα έχω τρεις και σε χειρότερο σημείο και είχα ΦΡΙΚΤΟΥΣ πόνους για 2 μήνες, όχι απλα ενοχλήσεις! Εδω και 1,5 χρόνο δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση!

ισως η υπερπληροφορηση κανει κακο γιατι εχω διαβασει τα παντα
το σημειο που το επαθα δηλαδη το Ο1 το παιαινει καποιος απο υτρακαρισμα ή κατι τοσο δυνατο..πραγμα που δνε εχω παθει εγώ και σιγουρα θα το θυμόμουν!

Ευχομαι να επανέλθω συντομα!!

Mikekan
16-12-12, 14:24
ισως η υπερπληροφορηση κανει κακο γιατι εχω διαβασει τα παντα
το σημειο που το επαθα δηλαδη το Ο1 το παιαινει καποιος απο υτρακαρισμα ή κατι τοσο δυνατο..πραγμα που δνε εχω παθει εγώ και σιγουρα θα το θυμόμουν!

Ευχομαι να επανέλθω συντομα!!

Χαχα, και εγω το ίδιο έκανα και ειχα φρικαρει, σταματά να διαβάζεις ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του όντας στο πόνο εκείνη τη στιγμή. Κοιλιακούς, ραχιαιους, όσο πιο λίγα κιλα γίνεται και να σηκώνεις βαρη με το σωστό τροπο! Και θα είσαι περδίκι!

qbase
16-12-12, 15:14
Χαχα, και εγω το ίδιο έκανα και ειχα φρικαρει, σταματά να διαβάζεις ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του όντας στο πόνο εκείνη τη στιγμή. Κοιλιακούς, ραχιαιους, όσο πιο λίγα κιλα γίνεται και να σηκώνεις βαρη με το σωστό τροπο! Και θα είσαι περδίκι!

ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε πως να κανω πρωτα 10 μερες μονο ραχιαιους και μετα να αρχισω κοιλιακους..δεν ξερω γιατι..ισω ςνα δυναμωσουν πρωτα οι ραχιαίοι?ίσως

Mikekan
16-12-12, 15:16
ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε πως να κανω πρωτα 10 μερες μονο ραχιαιους και μετα να αρχισω κοιλιακους..δεν ξερω γιατι..ισω ςνα δυναμωσουν πρωτα οι ραχιαίοι?ίσως

Περίεργο μου ακούγεται, πάντως στους κοιλιακούς δεν θα σηκώνεσαι, ροκανισματα!

qbase
16-12-12, 15:19
Περίεργο μου ακούγεται, πάντως στους κοιλιακούς δεν θα σηκώνεσαι, ροκανισματα!

μονο τους κλασικους...κατω και απλα σηκονομαι μεχρι ενα σημείο?
οχι πλάγιους???
μου ειπε για πλαγιους βασικά
δεν εχω αρχισει ακομα λογω της συστηασης που σου ειπα και παραπάνω...

Mikekan
16-12-12, 15:21
μονο τους κλασικους...κατω και απλα σηκονομαι μεχρι ενα σημείο?
οχι πλάγιους???
μου ειπε για πλαγιους βασικά
δεν εχω αρχισει ακομα λογω της συστηασης που σου ειπα και παραπάνω...

Και πλαγιους απλα στους κλασικούς δεν θα σηκώνεσαι πάνω, μονο τους ωμους-πλατη προς τα πανω...Μην κανείς τίποτα μεχρι να είσαι τελείως καλα!

qbase
16-12-12, 15:24
Και πλαγιους απλα στους κλασικούς δεν θα σηκώνεσαι πάνω, μονο τους ωμους-πλατη προς τα πανω...Μην κανείς τίποτα μεχρι να είσαι τελείως καλα!

να εισαι καλα!
(ειμαστε και γείτονες!!!χαχαχα)

Mikekan
16-12-12, 15:30
να εισαι καλα!
(ειμαστε και γείτονες!!!χαχαχα)

Το εχει το Μαρούσι! :)

Οτι χρειαστείς μου λες!

qbase
16-12-12, 15:33
Το εχει το Μαρούσι! :)

Οτι χρειαστείς μου λες!

το μαρουσι εχει ενα κεντρο για σπονδυλικη στηλη
πηγα..αλλα δεν μου άρεσε ο τροπος και η αντιμετωπιση καιδ εν ξανα πήγα

Mikekan
16-12-12, 15:35
το μαρουσι εχει ενα κεντρο για σπονδυλικη στηλη
πηγα..αλλα δεν μου άρεσε ο τροπος και η αντιμετωπιση καιδ εν ξανα πήγα

Εσυ θα βρεις αυτο που σου ταιριάζει, Εγω δεν έκανα ποτε φυσικοθεραπειες γιατι άκουσα ότι ειναι αμφιλεγόμενα τα αποτελέσματα, ξέρεις η κηλη ειναι σαν τη καράφλα πολυ ποντάρουν στην απελπισία του κόσμου και γίνονται μάγοι!

qbase
16-12-12, 15:42
Εσυ θα βρεις αυτο που σου ταιριάζει, Εγω δεν έκανα ποτε φυσικοθεραπειες γιατι άκουσα ότι ειναι αμφιλεγόμενα τα αποτελέσματα, ξέρεις η κηλη ειναι σαν τη καράφλα πολυ ποντάρουν στην απελπισία του κόσμου και γίνονται μάγοι!

ναι αυτο καταλαβα και εγω...
ολοι προσφερουν την "λύση" και μιλαμε για πολλους "μαγους" εκει έξω!!!
αρχιζω λοιπον σιγα σιγά
ραχιαιους...μετα κοιλιακους..και μετα το πρωτο ποδι ξανα στο γηυμναστηριο!

ger1975
16-12-12, 17:07
Καλησπέρα

Η κήλη είναι κάτι όντως αρκετά σοβαρό αλλά και κάτι που αν το προσέξεις δεν θα σε ενοχλήσει .

Να φανταστείς ότι στην αρχή εμένα με πόναγε το δεξί πόδι πάνω ψηλά και δεν μπορούσα να βρω τι είναι . Όταν κάποια στιγμή ξαφνικά με έπιασε και η μέση και καθηλώθηκα για μέρες στο κρεβάτι πήγα και έκανα αξονική όπου βρέθηκαν απίστευτα πράγματα : κήλη , δυσχιδούς ράχη , σπονδυλόλυση , σπονδυλολίσθηση , εκφυλισμός (κάποιου σπονδύλου ή κάτι τέτοιο) και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.

Όταν πήγα πανικόβλητος στον γιατρό αυτός με καθησύχασε και απλά μου είπε ότι πρέπει να μάθω να ζω με αυτό και να προσέχω .

Μου σύστησε κολυμβητήριο και γυμναστήριο απλά με συγκεκριμένες ασκήσεις και προσέχοντας . Μάλιστα θυμάμαι όταν του είπα ότι είμαι μικρός και γιατί να έχω όλα αυτά μου απάντησε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο και ότι αν προσέξω μπορεί να φτάσω στην ηλικία του (γύρω στα 50 αυτός ) και να μην έχω καμιά ενόχληση ενώ αυτός που δεν γυμνάζεται και έχει κάποια παραπανίσια κιλά μπορεί αύριο -όπως μου είπε χαρακτηριστικά - να τον πιάσει η μέση του ξαφνικά και να χρειαστεί να κάνει και χειρουργείο.

Απλά αν πας σε ένα καλό γυμναστήριο και τους πεις για το πρόβλημα σου αυτοί θα σε προσέξουν και θα σου πουν πως θα κάνεις κάθε άσκηση για να μην σε ενοχλήσει η μέση .

Κάποια παραδείγματα για μένα είναι : κοιλιακοί στον πάγκο όπου βάζεις τα πόδια ψηλά(για να μην σηκώνεται η μέση σου) , ραχιαίοι μόνο ξαπλωτός σε στρώμα , ασκήσεις με αλτήρες και μπάρες κυρίως ξαπλωμένος και καθιστός ή σε κάποιες αν γίνεται να ακουμπάς την πλάτη σου σε τοίχο.


Το μήνυμα που θέλω να περάσω από όλα αυτά που είπαμε είναι ότι το πρόβλημα αυτό δεν πρέπει να μας απομακρύνει από τα βάρη και την γυμναστική γενικά αλλά αντιθέτως η γυμναστική μπορεί να μας βοηθήσει στο πρόβλημα ....φτάνει να πάρουμε συμβουλές από αρμόδιους επαγγελματίες γιατρούς και γυμναστές για να γίνονται σωστά οι ασκήσεις .

qbase
17-12-12, 01:00
Καλησπέρα

Η κήλη είναι κάτι όντως αρκετά σοβαρό αλλά και κάτι που αν το προσέξεις δεν θα σε ενοχλήσει .

Να φανταστείς ότι στην αρχή εμένα με πόναγε το δεξί πόδι πάνω ψηλά και δεν μπορούσα να βρω τι είναι . Όταν κάποια στιγμή ξαφνικά με έπιασε και η μέση και καθηλώθηκα για μέρες στο κρεβάτι πήγα και έκανα αξονική όπου βρέθηκαν απίστευτα πράγματα : κήλη , δυσχιδούς ράχη , σπονδυλόλυση , σπονδυλολίσθηση , εκφυλισμός (κάποιου σπονδύλου ή κάτι τέτοιο) και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.

Όταν πήγα πανικόβλητος στον γιατρό αυτός με καθησύχασε και απλά μου είπε ότι πρέπει να μάθω να ζω με αυτό και να προσέχω .

Μου σύστησε κολυμβητήριο και γυμναστήριο απλά με συγκεκριμένες ασκήσεις και προσέχοντας . Μάλιστα θυμάμαι όταν του είπα ότι είμαι μικρός και γιατί να έχω όλα αυτά μου απάντησε ότι δεν παίζει κανένα ρόλο και ότι αν προσέξω μπορεί να φτάσω στην ηλικία του (γύρω στα 50 αυτός ) και να μην έχω καμιά ενόχληση ενώ αυτός που δεν γυμνάζεται και έχει κάποια παραπανίσια κιλά μπορεί αύριο -όπως μου είπε χαρακτηριστικά - να τον πιάσει η μέση του ξαφνικά και να χρειαστεί να κάνει και χειρουργείο.

Απλά αν πας σε ένα καλό γυμναστήριο και τους πεις για το πρόβλημα σου αυτοί θα σε προσέξουν και θα σου πουν πως θα κάνεις κάθε άσκηση για να μην σε ενοχλήσει η μέση .

Κάποια παραδείγματα για μένα είναι : κοιλιακοί στον πάγκο όπου βάζεις τα πόδια ψηλά(για να μην σηκώνεται η μέση σου) , ραχιαίοι μόνο ξαπλωτός σε στρώμα , ασκήσεις με αλτήρες και μπάρες κυρίως ξαπλωμένος και καθιστός ή σε κάποιες αν γίνεται να ακουμπάς την πλάτη σου σε τοίχο.


Το μήνυμα που θέλω να περάσω από όλα αυτά που είπαμε είναι ότι το πρόβλημα αυτό δεν πρέπει να μας απομακρύνει από τα βάρη και την γυμναστική γενικά αλλά αντιθέτως η γυμναστική μπορεί να μας βοηθήσει στο πρόβλημα ....φτάνει να πάρουμε συμβουλές από αρμόδιους επαγγελματίες γιατρούς και γυμναστές για να γίνονται σωστά οι ασκήσεις .

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση και την συμπαράσταση βε βέβαια!!
Μαζεύω τα χαρτιά που χρειάζονται για το κολυμβητήριο και θα αρχίσω αν και τώρα με το κρύο δεν ειναι ότι πιο ευχάριστο!!
Και το ΟΑΚΑ δεν ειναι και οικονομικό
Συν ότι έχω πληρώσει γυμναστήριο λίγο πριν παθω αυτο που έπαθα
Εύχομαι να επανέλθω και να ,αθω να ζω με αυτο
Πέρασε καιρός ειναι αλήθεια και θέλω ξανα άσκηση όχι μόνο γιατι πρέπει αλλα γιατι το ζητάω εγω και οργανισμός μου!!


Sent from my iPad 3 using Tapatalk

niksamaras
17-12-12, 17:44
Δεν ειναι καπια ιδιαιτερα σοβαρη ασθενεια, οταν η αντιμετωπιση της ειναι σωστη. Διατασεις πολλες ολο το κατω ακρο, εσω και εξω στροφεις του ισχιου, καμπτηρες ισχυου, δικεφαλοι και τετραφεφαλοι, και θα εισαι σαν καινουργιος σε ιδιαιτερα συντομο χρονικο διαστημα (2-3 εβδομαδες στο 90% των περιπτωσεων). Σου ευχομαι τα καλυτερα.

qbase
17-12-12, 19:43
Δεν ειναι καπια ιδιαιτερα σοβαρη ασθενεια, οταν η αντιμετωπιση της ειναι σωστη. Διατασεις πολλες ολο το κατω ακρο, εσω και εξω στροφεις του ισχιου, καμπτηρες ισχυου, δικεφαλοι και τετραφεφαλοι, και θα εισαι σαν καινουργιος σε ιδιαιτερα συντομο χρονικο διαστημα (2-3 εβδομαδες στο 90% των περιπτωσεων). Σου ευχομαι τα καλυτερα.

να εισαι καλα!
πάντως επειδή υπαρχουν διαφορε ςκηλες..η δικια μου δεν εχει σχεση με το ισχυο/ποδι..ειναι πιο ψηλά οποτε ποδι δνε εχει επξρεαστει
οπως και να εχει επανρχομαι σιγα σιγα και με προσοχή!

niksamaras
17-12-12, 23:20
να εισαι καλα!
πάντως επειδή υπαρχουν διαφορε ςκηλες..η δικια μου δεν εχει σχεση με το ισχυο/ποδι..ειναι πιο ψηλά οποτε ποδι δνε εχει επξρεαστει
οπως και να εχει επανρχομαι σιγα σιγα και με προσοχή!

Και απο το Ο1 μπορεις να εχεις πονους σε ισχυο και ποδι, εξαρταται απο το ποσο εχει κανει προβολη ο δισκος και το εαν η οχι θα βρισκει σε καπια νευρο.

Irriversible
14-01-13, 16:08
Γεια σας παιδια. Εχω το εξης προβλημα, προσφατα μου διεγνωσε ο ορθοπαιδικος κηλη στη μεση και μου ειπε οτι πιθανος να προερχεται απο λανθασμενη χρηση των βαρων στο γυμναστηριο και οτι πρεπει να σταματησω τα βαρη οποσδιποτε, μου ειπε ωστοσο οτι μπορω να κανω ασκησεις με το βαρος του σωματος μου αλλα δεν μου ειπε κατι παραπανω, επισης μου ειπε να γραφτω κολυμβητηριο. Ξερετε με ποιες ασκησεις με το σωματικο μου βαρος θα μπορεσω να συνεχισω την αυξηση ογκου και πως να σχεδιασω την προπονηση? Τουλαχιστον για τις μυικες ομαδες του στηθους και των δικεφαλων.

warrior s
14-01-13, 16:52
Σιγά το πρόβλημα.. Λές και αν ήταν η μέση σου εντάξει θα έκανες heavy deads, press και squats..
Πολλοί έχουν πρόβλημα στη μέση και προπονούνται κανονικά.. Απλά αποφεύγουν τις δυσκολότερες και καλύτερες ασκήσεις.. Μια χαρά μπορείς να προπονηθείς αλλά δε θα γίνεις ποτέ δυνατός
Μπορείς να κάνεις μονόζυγο, δίζυγο και push ups που είναι οι ασκήσεις με το βάρος του σώματος. Και οι πιέσεις πάγκου είναι μια άσκηση που μπορείς να κάνεις. Επίσης υπάρχουν και τα μηχανήματα που μπορείς να κάνεις που προσφέρουν ασφάλεια.. :)

Mikekan
14-01-13, 16:59
Εγώ έχω 3 κήλες και κάνω μια χαρά γυμναστική, με προσοχή βέβαια, αλλά υπάρχουν εναλλακτικές ασκήσεις για όλα τα σημεία του σώματος.

beefmeup
14-01-13, 17:05
Irriversible (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?4130-Irriversible) διαβαζεις απο πανω να παρεις καμια ιδεα..

Irriversible
14-01-13, 18:39
Βασικα εγω δεν ξερω τι κηλη ειναι ακριβως δεν μου την ονομασε απλως ειναι κηλη στη μεση, και μου ειπε διαροπαλου να αποφυγω ασκησεις με βαρη και οταν του ειπα οτι ειναι ασκησεις οπως π.χ. η μπαρα μου ειπε ουτε μπαρα να μη κανω , μου ειπε επισης οτι εχει ασχοληθει πολυ με το κομματι του αθλητισμου και ξερει.

billy89
14-01-13, 18:45
Ο γιατρός σου δε σου είπε για πόσο να μην προπονείσαι? Δε νομίζω να εννοείς εφ όρου ζωής!

ger1975
14-01-13, 22:23
Δεν γίνεται να μην ξανακάνεις ασκήσεις με βάρη λόγο κήλης.

Απλά όπως λέμε και παραπάνω ξεχνάς κάποιες ασκήσεις όπως για παράδειγμα deadlift , squat και κωπηλατικές με μπάρα και όλες τις άλλες τις κάνεις με προσοχή.

Αν πας σε κανένα γυμναστήριο που έχει σοβαρό γυμναστή θα σου δείξει τι πρέπει να κάνεις και τι όχι .

Για παράδειγμα γιατί να μην κάνεις πιέσεις στήθους σε πάγκο με μπάρα αν η πλάτη και η μέση σου ακουμπάει καλά πάνω στον πάγκο?

Γιατί να μην κάνεις πιέσεις με αλτήρες επικλινείς που είναι και τόσο καλή άσκηση αφού η μέση ακουμπάει πίσω και δεν επηρεάζεται . Απλά θα πρέπει εσύ να μάθεις εμπειρικά να είσαι προσεχτικός γιατί για παράδειγμα στις πιέσεις με αλτήρες δεν είναι καθόλου επικίνδυνη άσκηση για την μέση σου , είναι όμως επικίνδυνο ο τρόπος που θα σκύψεις να πιάσεις τους αλτήρες πριν ξαπλώσεις στον πάγκο να κάνεις την άσκηση...