PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια...Για σωστη διατροφη ογκου



thegravijia
10-09-08, 19:45
γεια σε ολους... χρησιμοποιω το προγραμα διατροφης για ογκο που προτεινεται στο forum χρησιμοποιω σημπληρωματα κρεατινης πρωτεινης σχεδον σε καθε προπονηση προσπαθω να χρησιμοποιω πιο πολλα κιλα η πιο πολλες επαναληψεις... και παρολα αυτα δεν βλεπω καμια διαφορα στο σωμα μου... τι να κανω???? τα φωτα σας παρακαλω ... επισης γυμναζομαι 2 χρονια τωρα... και απο σχεδον την αρχη τα κανω αυτα αλλα κ παλι τιποτα...

asdf
10-09-08, 19:47
Man αν οντος ακολουθεις πιστα το προγραμμα διατροφης 2 λυσεις υπαρχουν για σενα... 1η ειναι η ΥΠΟΜΟΝΗ και η 2η ειναι να αυξησεις κατα 250-500 θερμιδες ολο το διατροφικο σου προγραμμα (σε περιπτωση που εχεις κολησει σε κιλα). Ουσιαστικες διαφορες στην ΕΜΦΑΝΙΣΗ σου περιμενε σε κανα 2-3 μηνες :chinese:

thegravijia
10-09-08, 19:49
καθε 15 μερες αυξανω κατα 100 θερμιδες περιπου .... μεχρι 5700 εχω φθασει περιπου.... περσι...

asdf
10-09-08, 19:57
5700 εχω φθασει περιπου.... περσι...

:affraid: ... Καλα ρε man για να καταλωνεις τοσες θερμιδες παει να πει οτι εισαι τουλαχιστον pro....Eισαι σιγουρος οτι τις μετρας σωστα ? Τεσπα σε περιπτωση που κανεις ολα αυτα που λες τοτε απλα κανε ΥΠΟΜΟΝΗ και ολα θα ερθουνε

thegravijia
10-09-08, 20:00
χαλαρωσε ρε man περσι χρησιμοποιουσα την masstech σαν γευμα καθε δοση σου δινει αρκετες θερμιδες .... γι αυτο ειχα φθασει τοσο....

asdf
10-09-08, 20:02
Πρωτεινες τυπου mass-tech διαβασε αυτο http://bodybuilding.gr/forum/viewtopic.php?p=31762#31762

Ποσα κιλα, υψος κτλ εισαι? και τι διατροφη κανεις?

thegravijia
10-09-08, 20:05
γνωριζω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο ... δεν θα το ξανακανω ειχα βαλει αρκετο λιπος ... μαλακια μου που χρησιμοποιησα... 1.75 85κιλα.. λιπος γυρω στο 15 ... 21 χρονων ειμαι

thegravijia
10-09-08, 20:06
διατροφη αυτη που προτεινη για ογκο το forum κανω...

asdf
10-09-08, 20:11
1.75 85κιλα.. λιπος γυρω στο 15 ... 21 χρονων ειμαι

Καλο ποσοστο λιπους με βαση τα κιλα σου... Απλα κανε ΥΠΟΜΟΝΗ και να ριξεις το βαρος της μελετης σου πανω προπονηση σου τπτ αλλο

thegravijia
10-09-08, 20:14
κανω υπομονη ποσο καιρο τωρα ..καμια λυση θελω ... :???:

peris
10-09-08, 20:18
κανω υπομονη ποσο καιρο τωρα ..καμια λυση θελω ... :???: καταρχην ποσταρε τη διατροφη σου να αρχισουμε απο κει γιατι αυτα που λες ειναι γενικολογα με μαγικα δε γινεται να καταλαβουμε και να σου προτεινουμε κατι :awesome:

peris
10-09-08, 20:20
αν θελεις να το κανεις αυτο μετα ποσταρε και το προγραμμα γυμναστικης σου μονο ετσι γινεται

thegravijia
10-09-08, 20:26
γευμα1.7 αυγα και 100 γραμαρια βρωμη.
γευμα2 κονσερβα τονου η γαλοπουλα σε τοστ
γευμα3 κρεας με υδατανθρακα
γευμα4 ροφημα πρωτεινης κατα την διαρκεια της προπονησης προς το τελος
γευμα5 περκα με υδατανθρακα
γευμα6 περκα με υδατανθρακα
γευμα7 πριν τον υπνο η μετα απο μια ωρα ροφημα πρωτεινης

συνολο γυρω στα 250 πρωτεινη
( χρησιμοποιω και λιναρελαιο)

μαλτο και δεξτροζη οχι

peris
10-09-08, 20:29
γευμα1.7 αυγα και 100 γραμαρια βρωμη.
γευμα2 κονσερβα τονου η γαλοπουλα σε τοστ
γευμα3 κρεας με υδατανθρακα
γευμα4 ροφημα πρωτεινης κατα την διαρκεια της προπονησης προς το τελος
γευμα5 περκα με υδατανθρακα
γευμα6 περκα με υδατανθρακα
γευμα7 πριν τον υπνο η μετα απο μια ωρα ροφημα πρωτεινης

συνολο γυρω στα 250 πρωτεινη
( χρησιμοποιω και λιναρελαιο)

μαλτο και δεξτροζη οχι αυτα που εγραψες πανω σε τι ποσοτητες ειναι?σαλατα και φρουτα ?γινε λιγο πιο συγκεκριμενος και τι ορες γινονται αυτα τα γευματα?

thegravijia
10-09-08, 20:31
προγραμα για ογκο
μερα1 στηθος
μερα2 πλατη και ομους
μερα3 -
μερα4 χερια
μερα5 ποδια
μερα6 -

2 αεροβιες την βδομαδα κανα 30λεπτο

thegravijia
10-09-08, 20:33
και σαλατες τρωω στα γευματα 3 5 και 6 φρουτα το πρωι κυριως μπανανα και πορτοκαλι.. τα γευματα γινονται με διαφορα 2.30 ωρες περιπου... ξεκινοντας απο 8.30 το πρωι...

peris
10-09-08, 20:33
προγραμα για ογκο
μερα1 στηθος
μερα2 πλατη και ομους
μερα3 -
μερα4 χερια
μερα5 ποδια
μερα6 -

2 αεροβιες την βδομαδα κανα 30λεπτο πλατη και ομους μαζι προτη φορα το βλεπο αυτο καλιτερα χορισε τα ξεχοριστη μερα πλατη ξεχοριστη ομους :D

thegravijia
10-09-08, 20:35
δεν νομιζω να βοηθηση ιδιαιτερα αυτο .. ετσι με βολευει.. πλατη με ομους..

peris
10-09-08, 20:43
δεν νομιζω να βοηθηση ιδιαιτερα αυτο .. ετσι με βολευει.. πλατη με ομους.. εγο σου ειπα τη γνομη μου τορα τι να σου πω αφου ετσι σε βολευει τοτε γιατι ροτασ κανε αυτο που σε βολευει :lol: :lol: :lol: :lol:

thegravijia
10-09-08, 20:46
εννοω οτι δεν νομιζω να βοηθηση αυτο αμα το αλλαξω στο να δω καμια διαφορα στο σωμα...

RUHL
10-09-08, 20:49
Kαι εμενα με βολευει να κανω στηθος πλατη χερια ποδια ολα σε μια μερα 20 σετ το καθε τμημα για να εχω 6 μερες ελευθερες να αναπτυσομε και να μην με δευσμευουν τα βαρη ομως δεν κανουμε παντα αυτο που μας βολευει αλλα αυτο που ειναι σωστο

Στην σωματικη διαπλαση οι δελτοειδης ειναι βασικο κοματι στην εμφανηση ενος ωραιου σωματος πρεπει να τους φερεσε αναλογα σαν μεγαλο σωματικο τμημα καλυτερα βαλε τα χερια με κατι αλλο και οχι πλατη δελτοειδης φανταζομε χωνεις και τραπεζιους μεσα μαλον κανενα 3ορο προπονηση χαλαρα ε?

τεσπα αλαξε το


μαλτο και δεξτροζη οχι
1ο λαθος γιατι?? τα ποιο σημνατικα γευματα ειναι μετα την προπονηση πρωινο πριν τον υπνο μολις ακυρωσες το πιο σημαντικο απο ολα


Απο λιπαρα τι τρως? που ειναι στο προγραμμα?

το τελευταιο γευμα απο τι αποτελειτε? δεν καταλαβα?


Στην προπονηση με τι επαναληψεις κανεις?και προγραμα μαλον ανοιξε ενα τοπικ με ολο το προγραμα σετς ασκησεις επαναληψεις στις ασκησεις--->υποφορουμ


Και αλλο λαθος


καθε 15 μερες αυξανω κατα 100 θερμιδες περιπου

peris
10-09-08, 20:50
εννοω οτι δεν νομιζω να βοηθηση αυτο αμα το αλλαξω στο να δω καμια διαφορα στο σωμα... οραια δηλαδη αφου εχεις κανει πλατη εχεις ζοριστει μετα πας για ομους δε σου αινεται λογικο να μην μπορεις να αποδοσεις εγο πιστευο οτι αν τις χορισεις θα δεις καλυτερη διαφορα πχ εγο που εκανα πλατη σημερα στο max αυτο που μπορουσα αν εμπαινα για ομους ουτε το 1/3 τον κιλον που σηκονο δε θα εκανα σκεψου το λιγο απλη λογικη :idea:

thegravijia
10-09-08, 20:57
το θεωρεις σημαντικο μαλτο κ δεξτροζη? πιστευεις οτι αμα αρχισω να περνω να δω καμια διαφορα?
το τελευταιο ειναι απλα ενα ροφημα πρωτεινης.. λιπαρα τρωω ω3 και ω6 στα γευματα 3 5 και 6 ... 4 φορες παω γυμναστηριο την βδομαδα...
οχι μια.



τα σετ ειναι γιΑ τις μεγαλες μυικες ομαδες 12 με 16 και για μικρες γυρω στα 11.. κανω και drop set αρκετες φορες...
γιατι ειναι λαθος που αυξανω θερμιδες??????

βασικες ασκησεις κανω...

RUHL
10-09-08, 21:04
Ναι γιατι αυξανεις σταδιακα τις ποσοστητες που θελεις και οπως λεει και ο αντμιν του φορουμ εκει ειναι ολο το μυστικο του ββινγκ στο τι θα κανεις μετα

Τελος παντων δοκημασε μαλτο-δεξρο 50% + κρεατινη + ALA(αλφα λιποικο οξυ ) και επιλεκτηκα μερικα BCAA πριν και μετα την προπονηση που ειναι αναβολικα+αντικαταβολικα

Γραψε λεπτομερος την προπονηση σου στο καταληλο υποφορουμ και απαντα τις αλλες ερωτησεις και δεν καταλαβες την λογικη μου οταν ειπα ΤΙ ΘΕΛΩ να κανω και τι ειναι σωστο να κανω πηγαινε στους δελτοειδης σου αυτο

ποσο υδατανθρακα εχεις τωρα ποσο λιπος συνολα ανα μερα?

thegravijia
10-09-08, 21:08
γραμαρια δεν γνωριζω ακριβως περιπου 3-4 κουταλιες της σουπας λιναρελαιο και ελαιολαδο αρκετο.. υδατανθρακα 450 γραμαρια..

RUHL
10-09-08, 21:12
Φιλε σοβαρα τωρα πιασε αριθμομηχανη το τοπικ το στικυ που ειναι πιο πανω ^^ θερμιδολιπομετρητης

επειδη βλεπω το πηρες σοβαρα τοτε τελιωσε την δουλεια να ξερεις ακριβως τι κανεις για να πηγαινεις σωστα στο επομενο ποστ σου θελω να δω αυτο

Γευμα 1
50 γραμμαρια βρωμης+Γαλα200ml+Αυγα 4 , 2 ολοκληρα

Υδατανθρακες 40
Πρωτεϊνη 32,5
Λιπος 17
Θερμιδες 443


Οχι οι ποσοτητες και φαγητα αν και τα θελω και αυτα πιο πολυ με νιαζει να γραψεις αυτο με το κοκινο

Για να μοιρασουμε σωστα τους υδατανθρακες σου να μπεις παλι σε φαση αναβολισμου 450 για το βαρος σου πολλα μου ακουγοντε θα δουμε μετρα τα ολα και κανε ενα ποστ μετα θα τα φτιαχνουμε παλι 1 1

και κανενα τετοιο στο τελος

Συνολο Υδατανθρακες 198,5
Συνολο Πρωτεϊνη 199
Συνολο Λιπος 90
Συνολο Θερμιδες 2400


με γενικες ποσοτητες ολης της ημερας παραδειγμα ειναι παλι απο αρχεια που εχω


Δες και εδω τι προτηνω αφου φτιαξεις το πλανο

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805

thegravijia
10-09-08, 21:19
αυτα που προτεινεις κανω και εγω...

θεωρεις οτι αν ακολουθησω την διατροφη που προτεινεις θα δω διαφορα???

πιστευεις πως το λαθος ειναι η κατανωμη υδατανθρακων????

peris
10-09-08, 21:32
γραμαρια δεν γνωριζω ακριβως περιπου 3-4 κουταλιες της σουπας λιναρελαιο και ελαιολαδο αρκετο.. υδατανθρακα 450 γραμαρια.. κοιτα για μενα ποσταρε τις ποσοτητες που τρος για να εχουμε πληρη εικονα παντος 450γρ ιδατανθρακα μου φαινονται πολλα για 175 ανθροπο και 85 κιλα εγο ειμαι περιπου στα 80 και ειμαι με 310περιπου ηρεμησε λιγο γιατι θα γινει σα σαμπρελα μου φαινεται

thegravijia
10-09-08, 21:40
ποσοτητες ακριβως εν γνωριζω στο περιπου.... πιστευεις πως αν ακολουθησω την διατροφη του ruhl θα δω καμια διαφορα????

peris
10-09-08, 21:50
ποσοτητες ακριβως εν γνωριζω στο περιπου.... πιστευεις πως αν ακολουθησω την διατροφη του ruhl θα δω καμια διαφορα???? δηλ τι κανεις ριχνεις ποσοτητα και οτι βγει το τρος δηλ απο 450 μπορει να ειναι 50 κοιτα παρε μι ζυγαρια αν πας σε ενα σουπερμαρκετ θα βρεις 2πηγαινει στη διατροφη γραμμοσης υπολογισε τις θερμιδες συντηρησης και προσθεσε 250-500 το πολυ για ογκο 3διαβασε το αρθρο διατροφη ογκου για να σου δοσο μια γενικη εικονα πολλαπλασιασε το βαρος σου με 2.5 η 3 τοση προτεινη θες μετα το βαρος σου επι 1.2τοσα λιπαρα θες και το υπολοιπο ειναι ιδατανθρακας

peris
10-09-08, 21:56
ποσοτητες ακριβως εν γνωριζω στο περιπου.... πιστευεις πως αν ακολουθησω την διατροφη του ruhl θα δω καμια διαφορα???? και μην αναλονεσαι με τετοια ποστ διαβασε φτιαξε μια διατροφη ποσταρε την αυτο ας πουμε που εγραψες τι να κανει?o ruhl σου λεει πος πρεπει να ειναι μια διατροφη τορα τις αναγκες σου τις ξερεις εσυ εσυ θα φτιαξεις τη διατροφη σου και αν ειναι λαθος εδο ειμαστε

RUHL
10-09-08, 22:01
Κανε αυτο που ειπα πιο πανω αντε μην βαριεσε

ξερεις γιατι δεν μπορεις να παρεις η να δεις διαφορα επειδη κανεις αυτο


ποσοτητες ακριβως εν γνωριζω στο περιπου..



του ruhl θα δω καμια διαφορα????
Ουτε ο θεος ειμε ουτε κανενας διατροφολογος αμερικανος(επειδη εδω τον παιζουν απλος) με καπιο PHD απλα ξερω 1-2 πραγματα τα οποια εμαθα και απο εδω μεσα και απο αλλες πηγες και πετυχα μερικους απο τους δικους μου στοχους και δηνω την αποψη μου οποιος θελει τα κανει πιο πολυ κοπο μου περνει να τα γραφω και πολλες φορες τα ιδια ουτε εχω καποιο οφελος :clown2:

thegravijia
10-09-08, 22:06
δεν μπορω να το κανω τωρα αλλα ευχαριστο που ασχοληθηκατε.... bye...