PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 προβληματα πανω σε καρπο-καλαμια



LowInertia
27-12-12, 11:19
Καλημερα! Θα ηθελα μια γνωμη πανω σε 2 θεματα που εχω και τα οποια με εμποδιζουν να κανω μερικες ασκησεις που θελω.
Απο το καλοκαιρι εχω ενα προβλημα στον καρπο το οποιο αν και εχει υποχωρησει αρκετα, δεν εχει εξαφανιστει με αποτελεσμα να μη μπορω να κανω σωστα μερικες ασκησεις αλλα και μερικες καθημερινες κινησεις. Πιο συγκεκριμενα, ο αριστερος καρπος ποναει οταν σηκωνω ή πιεζω προς τα κατω βαρος και η παλαμη ειναι ισια. Για να καταλαβετε τι εννοω, οταν εχω την παλαμη ανοιχτη να κοιταει προς τα πανω/κατω και προσπαθησω να σηκωσω κιλα ετσι, ακομα και οταν το χερι μου μπορει να τα σηκωσει, νιωθω ενα πονο στο κοκκαλο(α) του καρπου στο μερος κατω απο το μικρο δαχτυλακι. Ο τραυματισμος εγινε τον Ιουνιο και μετα απο μιαμιση περιπου βδομαδα περασε σχεδον τελειως αλλα μετα απο κατι ατσουμπαλα σηκωματα του τιμονιου του ποδηλατου ο πονος επεστρεψε και απο τοτε δε μπορω να χρησιμοποιησω πληρως το αριστερο μου χερι. Παντως, σε ασκησεις οπως μονοζυγο, πιεσεις παγκου κ.α. δν εχω προβλημα αν βοηθαει παραπανω αυτο.

Το 2ο προβλημα εχει να κανει με τα καλαμια μου και το εχω απο μικρος. Ξερω οτι για αυτο θα χρειαστω ορθοπεδικο αλλα επειδη δν παιζουν και πολλα λεφτα αυτη τη στιγμη αλλα κυριως, επειδη θα ηθελα να εχω μια ιδεα για το τι παιζει περιμενω τις ιδεες σας. Λοιπον, εχω παρατηρησει οτι μετα απο καταπονηση των ποδιων(ε) (τρεξιμο και αλματα κυριως) νιωθω αδυναμα και με πονανε τα καλαμια και ιδιαιτερα το εσωτερικο τους μερος. Πολλες φορες δε, απλη πιεση στο εσωτερικο μερος τους ειναι αρκετη για να με πονεσει αρκετα και για να τα ''νιωθω'' για κανα 10 λεπτα. Εχετε ξαναακουσει τιποτα τετοιο ή σας εχει τυχει κατι παρομοιο? Καμια ιδεα για το τι ειναι? Btw, μικρος ειχα διαγνωστει με ελλειψη σιδηρου αλλα απ οσο ξερω αυτο το εχω ξεπερασει εδω και καμποσα χρονια αν και δεν εχω κανει αναλογες εξετασεις.

XristosMp
27-12-12, 13:28
Φιλε σε νιωθω απολυτα, κι εγω το ιδιο προβλημα εχω στον καρπο απο τον Ιουνιο οπου τρακαρα . Οι πονοι και σε μενα υποχορησαν αλλα δεν μπορω να σηκωσω μαυτον τον τροπο ουτε 5κιλο αλτηρα ενω μπορω να κανω αμετρητες ελξεις στο μονοζυγο. Πραγματικα με εχει απογοητευσει.

SOSTARAS
27-12-12, 22:34
Καλημερα! Θα ηθελα μια γνωμη πανω σε 2 θεματα που εχω και τα οποια με εμποδιζουν να κανω μερικες ασκησεις που θελω.
Απο το καλοκαιρι εχω ενα προβλημα στον καρπο το οποιο αν και εχει υποχωρησει αρκετα, δεν εχει εξαφανιστει με αποτελεσμα να μη μπορω να κανω σωστα μερικες ασκησεις αλλα και μερικες καθημερινες κινησεις. Πιο συγκεκριμενα, ο αριστερος καρπος ποναει οταν σηκωνω ή πιεζω προς τα κατω βαρος και η παλαμη ειναι ισια. Για να καταλαβετε τι εννοω, οταν εχω την παλαμη ανοιχτη να κοιταει προς τα πανω/κατω και προσπαθησω να σηκωσω κιλα ετσι, ακομα και οταν το χερι μου μπορει να τα σηκωσει, νιωθω ενα πονο στο κοκκαλο(α) του καρπου στο μερος κατω απο το μικρο δαχτυλακι. Ο τραυματισμος εγινε τον Ιουνιο και μετα απο μιαμιση περιπου βδομαδα περασε σχεδον τελειως αλλα μετα απο κατι ατσουμπαλα σηκωματα του τιμονιου του ποδηλατου ο πονος επεστρεψε και απο τοτε δε μπορω να χρησιμοποιησω πληρως το αριστερο μου χερι. Παντως, σε ασκησεις οπως μονοζυγο, πιεσεις παγκου κ.α. δν εχω προβλημα αν βοηθαει παραπανω αυτο.

Το 2ο προβλημα εχει να κανει με τα καλαμια μου και το εχω απο μικρος. Ξερω οτι για αυτο θα χρειαστω ορθοπεδικο αλλα επειδη δν παιζουν και πολλα λεφτα αυτη τη στιγμη αλλα κυριως, επειδη θα ηθελα να εχω μια ιδεα για το τι παιζει περιμενω τις ιδεες σας. Λοιπον, εχω παρατηρησει οτι μετα απο καταπονηση των ποδιων(ε) (τρεξιμο και αλματα κυριως) νιωθω αδυναμα και με πονανε τα καλαμια και ιδιαιτερα το εσωτερικο τους μερος. Πολλες φορες δε, απλη πιεση στο εσωτερικο μερος τους ειναι αρκετη για να με πονεσει αρκετα και για να τα ''νιωθω'' για κανα 10 λεπτα. Εχετε ξαναακουσει τιποτα τετοιο ή σας εχει τυχει κατι παρομοιο? Καμια ιδεα για το τι ειναι? Btw, μικρος ειχα διαγνωστει με ελλειψη σιδηρου αλλα απ οσο ξερω αυτο το εχω ξεπερασει εδω και καμποσα χρονια αν και δεν εχω κανει αναλογες εξετασεις.

φιλε μου κανεισ ασκησησ μe ιμαντεσ;

ArgoSixna
28-12-12, 02:31
Αυτο με τα καλαμια μεγαλη ιστορια.. Σημερα στα 300 μετρα τζοκινγκ που εκανα με επιασε... Αν προηγηθει ζεσταμα δεν με πιανει.. Σου συμβαινει εσενα αυτο?

Εγω πεταω κατι "καρουμπαλακια" επεισης , που ναι μεν ποναω αλλα μπορω να συνεχισω. Στα σπριντ δεν εχω προβλημα , μονο στο τζοκινγκ..

Ενας λογος που σταματησα το κικ ηταν αυτος , μαζι με την δικαιολογια οτι χανω τα gains μου :green:

LowInertia
28-12-12, 02:55
φιλε μου κανεισ ασκησησ μe ιμαντεσ;


Οχι αδερφε. Ειμαι αρχαριος και δν ξερω καν ουτε πως φοριουνται οι ιμαντες, ουτε και σε ποιες ασκησεις χρησιμοποιουνται.

Οσο για αυτο με τα καλαμια, η αληθεια ειναι οτι τωρα που το λες και το παρατηρω, μετα απο ζεσταμα δε με πιανει, τουλαχιστον τοσο εντονα. Το κακο ειναι οτι δεν κανω συχνα ζεσταμα γιατι δν τρεχω με καποιο προγραμμα. Απλα οταν με πιασει, παιρνω το mp3 και τρεχω και ετσι δν κανω ζεσταμα. Εχεις καμια ιδεα ομως τι μπορει να ειναι?

ArgoSixna
28-12-12, 04:03
Χωρις να ειμαι ειδικος , καποιο προβλημα υπαρχει με την παροχη αιματος και πρηζονται . Νομιζω με μασαζ παιρνανε , βλεπω πολλους αθλητες να κανουνε πολυ συχνα μασαζ και τους πατανε και με κατι περιεργα ξυλα :green:

ArgoSixna
15-01-13, 05:38
"shin splints" , lack of conditioning..

Αρα με τον καιρο και με καλες προπονησεις θα μας περασει!!

HACKERWALLK3R
15-01-13, 14:25
Αδερφέ πρόσεξε πολύ τους καρπούς σου γιατί είναι ένα σημείο που εύκολα τραυματίζεται αν δεν δώσεις τη δέουσα προσοχή.
Ξεκούραση και ακινιτοποίηση για μερικές μέρες!!! Ίσως σε βοηθήσει.
Και πάνω απ όλα Άκου το σώμα σου και μην το παρακάνεις.

Στα λέω αυτά από πρώτο χέρι, μιας και εγώ έπρεπε να πάθω για να μάθω.
Ελπίζω να πάνε όλα καλα!!!

ΠανοςΒ
15-01-13, 14:36
Και γω ειχα παλιά το θεμα με τα καλαμια. Πολύ καλό ζεσταμα και εντονο μασαζ στα καρουμπαλάκια επάνω. Επισης πιστευω οτι αν δυναμωσουν οι γαμπες με βαρη τότε εξαφανιζεται το θεμα.

Σχετικά με τους καρπους μου μυριζει συνδρομο καρπιαίου σωλήνα. Πηγαινε δες το με ενα ορθοπαιδικό. Δεν πρεπει να το αφήσεις.