PDA

Επιστροφή στο Forum : Bodybuilding και εγχείρηση



Saldi
02-01-13, 17:42
Χρονια πολλα χρονια καλα.
Υγεια και χαμογελα!
Ο χρονος δεν με αφησε χωρις μια μεγαλη πικρα...Εσπασα το χερι στο σημειο δικεφαλο-τρικεφαλο αφου επεσα σε ενα μεγαλο αλμα απο το snowboard.
ο ερώτημα μου είναι το εξής: θα μπώ για εγχείρηση και εισαγωγή λάμας, θα μπορέσω μετά την ανάρωσή μου να συνεχήσω χωρίς κάποιο πρόβλημα? έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

ευχαριστώ πολύ

Saldi
03-01-13, 21:32
κανενας?

swimmer_90
03-01-13, 22:45
κανενας?Κοιτα εγω ειχα μια -ας το πουμε- παρομοια εμπειρια...ειχα σπασει και τα 2 μου χερια στην περιοχη του καρπου (στο ιδιο σημειο) και εβαλα γυψο για 1 μηνα περιππου...ομως 1) δεν εκανα επεμβαση και 2) δε μου εβαλαν λαμα...στο λεω για να καταλαβεις οτι ηταν λιγοτερο σοβαρο απ'τη δικη σου κατασταση...το θεμα ειναι οτι κι εγω ηθελα να μπω γρηγορα για προπονηση αλλα οι γιατροι μου ελεγαν "ξεχνα τα βαρη για ενα εξαμηνο τουλαχιστον..." βεβαια για κολυμπι μου ειπαν οκ και οτι θα μου κανει και καλο...οποτε δεν εχασα καιρο κι επεσα στην πισινα την ιδια μερα που εβγαλα τους γυψους!!ενα θα σου πω...ειχα αφορρητους πονους!!δε φανταζεσαι...ακομα και η ελαχιστη αντισταση του νερου ηταν αρκετη να με κανει να δακρυσω σχεδον...σα να μου εσπαγαν τα χερια μεσα στο νερο...δεν αντεξα πανω απο ενα 10λεπτο...χωρια οτι χεστηκα πανω μου μην εκανα ζημεια...την αλλη μερα μιλησα με το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι λογικο να πονανε και θα πονανε για καμποσο ακομα αλλα να μην μασαω...τεσπα μετα απο 15 μερες εβγαζα ολη την προπονηση...πονουσα βεβαια αλλα οχι τοσο...βαρη οντως δεν επιασα μεχρι το εξαμηνο...αλλα οταν ξαναεπιασα δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση...παρ'οτι οι γιατροι με προειδοποιουσαν οτι παιζει και να ποναω ακομα...αυτο που θελω να πω ειναι οτι εκανα σωστη συντηρηση στα χερια μου γι αυτο καταφερα να σηκωσω παλι βαρη χωρις προβλημα...οποτε ακου τι θα σου πουν οι γιατροι,τηρησε το και κανε υπομονη...καλυτερα να μπεις λιγο αργοτερα αλλα με ασφαλεια παρα να βιαστεις και να κανεις ζημεια που μπορει να κουβαλας για πολυ καιρο...

Saldi
04-01-13, 13:28
Σε ευχαριστώ πολύ.Εγω στην αρχη λογικά θα ξεκινήσω με λάστιχα.υπομονή εχω..!Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην επανέλθω στο 100%.Το κολύμπι δεν το σκέφτηκα....και ίσως είναι μια πολύ καλη λύση...!

Mikekan
04-01-13, 13:31
Σε ευχαριστώ πολύ.Εγω στην αρχη λογικά θα ξεκινήσω με λάστιχα.υπομονή εχω..!Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην επανέλθω στο 100%.Το κολύμπι δεν το σκέφτηκα....και ίσως είναι μια πολύ καλη λύση...!

Είναι πολύ ειδική η περίπτωση σου για να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά. Πάντως έχω φίλο με δύο λάμες στα πόδια και δύο εγχειρήσεις, που πήγαινε μια χαρά στο γυμναστήριο! Αλλά και πάλι ήταν στα πόδια, το δικό σου σημείο είναι περίεργο!

warrior s
04-01-13, 13:35
Οτι θα συνεχίσεις, θα συνεχίσεις σίγουρα δεν υπάρχει θέμα. 100% όμως δεν πρόκειται να επανέλθεις κακά τα ψέματα..

Saldi
04-01-13, 14:48
warrior λες οτι δεν θα φτάσω στο 100%λόγο λάμας η σπασιματος?
γιατι ο λογος που βάζω λάμα δεν είναι οτι εφυγε κομματι η κάτι αλλο απλα λόγο του σημείου δεν μπορεί χωρις λάμα να μείνει σταθερό για να δέσει το κόκαλο...

COBRA_STYLE
04-01-13, 15:02
τη λαμα θα την βγαλεις αργοτερα?

Saldi
04-01-13, 15:25
τη λαμα θα την βγαλεις αργοτερα?

ναι.την βαζω μόνο για να κραταει τα κοκαλα στο σωστο σημειο ωστε να δεσουν.

swimmer_90
04-01-13, 17:04
Σε ευχαριστώ πολύ.Εγω στην αρχη λογικά θα ξεκινήσω με λάστιχα.υπομονή εχω..!Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην επανέλθω στο 100%.Το κολύμπι δεν το σκέφτηκα....και ίσως είναι μια πολύ καλη λύση...!Σε οτι αφορα το ποσοστο στο οποιο θα επανελθεις παιζουν ρολο απειροι παραγοντες...ηλικια,διατροφη,σωστη συντηρηση,σοβαροτητα του σπασιματος κτλ κτλ...εγω οχι απλως επανηλθα αλλα πλεον ειμαι πολυ καλυτερος στα βαρη απ'οτι ημουν πριν...και δεν με ενοχλησαν ΠΟΤΕ ξανα τα χερια μου...ομως λαβε υποψη οτι...ημουν 17 χρονων οταν εγινε το συμβαν,κολυμπουσα απ'τα 5 χωρις να εχω σταματησει ποτε,ειχα πολυ καλο γιατρο,ετρωγα κατι παραπανω απο αριστα,τηρησα στο 100% οτι μου ειπαν οι γιατροι,εκανα καλη προετοιμασια στα χερια μου πριν σηκωσω βαρη και αλλα πολλα...και φυσικα ημουν τυχερος...τωρα το ποσοστο που θα επανελθεις εσυ δε μπορει να στο πει κανεις...ειδικα απο καποιο φορουμ...ουτε ο γιατρος δε μπορει να ειναι σιγουρος εξαρχης...αυτο που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι οσο πιο σωστος εισαι σε ολα αυτα που πρεπει να κανεις οσο αναρωνεις αλλα και μετα,τοσο πιο πιθανο να γυρισεις στο 100%...:)

Saldi
04-01-13, 18:56
Σε οτι αφορα το ποσοστο στο οποιο θα επανελθεις παιζουν ρολο απειροι παραγοντες...ηλικια,διατροφη,σωστη συντηρηση,σοβαροτητα του σπασιματος κτλ κτλ...εγω οχι απλως επανηλθα αλλα πλεον ειμαι πολυ καλυτερος στα βαρη απ'οτι ημουν πριν...και δεν με ενοχλησαν ΠΟΤΕ ξανα τα χερια μου...ομως λαβε υποψη οτι...ημουν 17 χρονων οταν εγινε το συμβαν,κολυμπουσα απ'τα 5 χωρις να εχω σταματησει ποτε,ειχα πολυ καλο γιατρο,ετρωγα κατι παραπανω απο αριστα,τηρησα στο 100% οτι μου ειπαν οι γιατροι,εκανα καλη προετοιμασια στα χερια μου πριν σηκωσω βαρη και αλλα πολλα...και φυσικα ημουν τυχερος...τωρα το ποσοστο που θα επανελθεις εσυ δε μπορει να στο πει κανεις...ειδικα απο καποιο φορουμ...ουτε ο γιατρος δε μπορει να ειναι σιγουρος εξαρχης...αυτο που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι οσο πιο σωστος εισαι σε ολα αυτα που πρεπει να κανεις οσο αναρωνεις αλλα και μετα,τοσο πιο πιθανο να γυρισεις στο 100%...:)
Τις συμβουλες σκοπευω να τις ακουσω και εγω...διατροφη?τι διατροφη θέλει?προετιμασια πριν τα βαρη τι εννοεις?
Εγω ειμαι 22 χρονό

swimmer_90
05-01-13, 13:50
Τις συμβουλες σκοπευω να τις ακουσω και εγω...διατροφη?τι διατροφη θέλει?προετιμασια πριν τα βαρη τι εννοεις?
Εγω ειμαι 22 χρονόΔεν θυμαμαι ακριβως τι διατροφη χρειαζεται,κανε λιγη ερευνα κι εσυ...παντως εκτος απο την στανταρ διατροφη που εκανα ουτως η αλλως θυμαμαι επαιρνα και μια πολυβιταμινη,ετρωγα πολλα μηλα και πολλα γαλακτοκομικα την περιοδο της αναρωσης...προετοιμασια πριν τα βαρη εννοω οτι κανει ο καθενας αφοτου εχει δεσει το σπασιμο για να δυναμωσουν οι μυς που εχουν ατρωφησει και να δεσει καλυτερα το σημειο...πχ εγω κολυμπουσα...και εκανα και κατι ασκησεις ενδυναμωσης με ενα μπαλακι...αλλος μπορει να κανει φυσικοθεραπεια,εσυ ανεφερες τα λαστιχα...πολλα μπορεις να κανεις...απο ηλικια νεος εισαι...οποτε δεν πιστευω να εχεις θεμα...

msdmn
05-01-13, 14:23
είχα συντριπτικό κάταγμα της άρθρωσης του γονάτου και μου είχαν βάλει 6 βίδες και 1 λάμα (οι οποίες βγήκαν μετά από μερικά χρόνια). Από άποψη δύναμης επανήλθα 100% (έχω κάτι μικροενοχλήσεις όπως είναι φυσικό αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό) οπότε με επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρεις και εσύ :thumbup:

Saldi
07-01-13, 04:43
είχα συντριπτικό κάταγμα της άρθρωσης του γονάτου και μου είχαν βάλει 6 βίδες και 1 λάμα (οι οποίες βγήκαν μετά από μερικά χρόνια). Από άποψη δύναμης επανήλθα 100% (έχω κάτι μικροενοχλήσεις όπως είναι φυσικό αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό) οπότε με επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρεις και εσύ :thumbup:

Δεν μπορω να κοιμηθω και μου εφτιαξες το βραδυ...


Ευχαριστω