PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ώμο / ασυμμετρία / επιστροφή στο γυμναστήριο



skp
04-01-13, 19:04
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

Αν και έχω μπει στο forum εδώ και περίπου ένα χρόνο, είναι στην ουσία η πρώτη φορά που γράφω και γι αυτό θα πω συνοπτικά πως είμαι 31 ετών και μετά από χρόνια που είχα να γυμναστώ, αποφάσισα να αφιερώσω λίγο χρόνο σε μένα και να ασχοληθώ λίγο με το σώμα και την υγεία μου.

Άρχισα με λίγο μονόζυγο στο σπίτι και push ups κυρίως και σιγά σίγα καθώς "ανέβαινα" άρχισα και γυμναστήριο όπου είχα πρόγραμμα και πήγαινα 5 μέρες την εβδομάδα.
Με παρακολούθηση από γυμναστή / διατάσεις και προσοχή στο τι τρώω κλπ.

Μετά από περίπου 5 μήνες που άρχισα να βλέπω αποτελέσματα ξεκίνησα να έχω ενοχλήσεις στον αριστερό μου ώμο. Σκέφτηκα ότι κάτι ζόρισα ή δεν έκανα σωστά και έκατσα να το ξεκουράσω 2-3 βδομάδες. Μετά από 2 μήνες που οι ενοχλήσεις συνεχιζόταν πήγα στο γιατρό και η διάγνωση ήταν τενοντίτιδα στο υπερακάνθιο. Ο ορθοπεδικός συνέστησε κάποιους μήνες ξεκούραση και μια αγωγή με αντιφλεγμονώδη και τέλος ενδυνάμωση.

Τώρα μετά από 5 μήνες και με πολύ λιγότερες ενοχλήσεις θέλω να ξαναρχίσω γυμναστήριο.

Κάθομαι και βλέπω τις φωτογραφίες με την πρόοδο μου τους πρώτους 3,5 μήνες και παρατηρώ ότι όσο πέρναγε ο καιρός ο αριστερός μου ώμος ερχόταν πιο "μέσα" στο σώμα. Με αποτέλεσμα προφανώς την τενοντίτιδα και μια έντονη ασυμετρία.

Γιατί μπορεί να έγινε αυτό?
Τι θα πρέπει να προσέξω από εδώ και πέρα?

Ευχαριστώ
και συγνώμη για το τεράστιο κείμενο :-)

59782

swimmer_90
04-01-13, 19:44
Αν τα αγγλικα σου ειναι καλα δες αυτο...οι καλυτεροι personal trainers στην ελλαδα δε προκειται να σου πουν οτι λεει ο κυριος...http://www.youtube.com/watch?v=Y1IoKYSPiJ8...

skp
05-01-13, 16:12
Ευχαριστώ φίλε, θα το δω σίγουρα :thumbup:

Ranger1471
26-06-14, 21:07
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Γυμνάζομαι εντατικά περίπου 1 χρόνο, κάνω μονόζυγο και βάρη (όχι πολλά κιλά βέβαια). Έχω παρατηρήσει μια ασυμμετρία στους ώμους και νομίζω ότι δεν είναι μόνο μυική. Ο αριστερός μου ώμος είναι λίγο πιο "έξω" από τον δεξί και όταν κάνω μια γρήγορη, απότομη κίνηση (επίτηδες) ο δεξής μου ώμος κάνει ένα "κρακ", αλλά χωρίς να υπάρχει πόνος.
Μήπως ξέρετε τι φταίει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.