PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεξήγητο πρόβλημα στην κοιλιά



Hichiggo
05-01-13, 22:24
Καλησπέρα σας παιδιά! Έχω το εξής πρόβλημα το οποίο με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.. Είμαι 1,81 22 χρονών 77 κιλά και ασχολούμαι με βάρη των τελευταίο χρόνο δυο με τρεις φορές τη βδομάδα. Παράλληλα παίζω ποδόσφαιρο σε ερασιτεχνική ομάδα. Δεν είχα ποτέ προβλήματα με το σώμα μου στο παρελθόν έτρωγα πάντα ότι να ναι χωρίς διατροφέςς και πάντα είχα ένα πολύ γραμμωμένο σώμα με πολυ χαμηλα ποσοστα λίπους. Τους τελευταίους μήνες έχω αρχίσει και λιπώνω παρα πολυ στην περιοχη της κοιλίας και πολυ απότομα ενώ είμαι σταθερός στα κιλά μου χωρίς να πάρω βάρος και δεν ξέρω τι μου συμβαινει .. Εφτιαξα την διατροφή μου ωστε να τρωω πιο καθαρά ανεβαζοντας πρωτεινη περιορίζοντας υδατάνθρακα ελάχιστα υποθερμικη μηπως οφειλεται οντως εκεί. Αντι να δω βελτιωση συνεχιζοταν αυτο το προβλημα ακομη και οταν εχανα κιλα δεν εβλεπα λιπος απο πανω μου να φευγει μονο να αυξανεται λες και δεν έκανα τιποτα .. Αρχιζω και πιστευω οτι μπορει να εχω ισως καποιο ορμονολογικο προβλημα .. θα ηθελα να ακούσω τις γνώμες σας ! Ευχαριστω!

Hichiggo
08-01-13, 03:59
Καποιος που να γνωριζει δεν υπαρχει βρε παιδια?? εχω αρχισει και απελπιζομαι με αυτο το θεμα...

john 88
08-01-13, 10:52
Καποιος που να γνωριζει δεν υπαρχει βρε παιδια?? εχω αρχισει και απελπιζομαι με αυτο το θεμα...

καλημερα γραψε μας την διατροφη σου αναλητικα να δουμε μηπως κανεις κατι λαθος εκει...

Hichiggo
08-01-13, 15:30
Πρωινό: Κουακερ 70γρ με γάλα 1,5% λιπαρα ένα μήλο πράσινο και 5 ασπράδια αυγού
Δεκατιανό: Ένα τοστ ολικής με τυρί διπλή γαλοπούλα και ενα γιαούρτι 2%
Μεσημεριανό :Οτιδήποτε ανάμεσα σε κρεατικό σολωμό τόνο κοτόπουλο μοσχάρι 200γρ ρυζι 100γρ μπασματι η 150γρ βραστη πατατα με σαλατα πράσινη συνηθως + μια κσ ελαιολαδο(το γευμα μου συνηθως πεφτει λιγο πριν τη προπόνηση)
Μεταπροπονητικό: Εναμιση Σκουπ Πρωτεινης και μια μπανανα
Βραδυνο : Ιδιο με το μεσημεριανο χωρις την πατάτα η το ρυζι
Πριν τον ύπνο: Ενα γιαουρτι 2% η κοτατζ μαζι με 10-15 αμυγδαλα

warrior s
08-01-13, 15:42
Αυτή η διατροφή αλλά ούτε η ηλικία σου και το γεγονός ότι αθλείσαι δεν δικαιολογούν αυτό το πρόβλημα :(
Πήγαινε γρήγορα να κάνεις ορμονολογικές, εξετάσεις θυροειδή και αν θες βάλτες και εδώ να τις δούμε..

Hichiggo
08-01-13, 15:51
θα κανω αυτες τις μερες και ελπίζω να εντοπιστει το προβλημα :)

ger1975
08-01-13, 16:15
Είσαι σίγουρος ότι είναι λίπος? Μήπως είναι τίποτα υγρά , μήπως ο οργανισμός σου κάνει κατακράτηση υγρών ? Γενικά πίνεις αρκετό νερό?

Hichiggo
08-01-13, 17:50
Δεν νομιζω να ναι νερα πινω περιπου 3-4 λιτρα την ημερα νερο

swimmer_90
08-01-13, 19:50
Καλησπέρα σας παιδιά! Έχω το εξής πρόβλημα το οποίο με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.. Είμαι 1,81 22 χρονών 77 κιλά και ασχολούμαι με βάρη των τελευταίο χρόνο δυο με τρεις φορές τη βδομάδα. Παράλληλα παίζω ποδόσφαιρο σε ερασιτεχνική ομάδα. Δεν είχα ποτέ προβλήματα με το σώμα μου στο παρελθόν έτρωγα πάντα ότι να ναι χωρίς διατροφέςς και πάντα είχα ένα πολύ γραμμωμένο σώμα με πολυ χαμηλα ποσοστα λίπους. Τους τελευταίους μήνες έχω αρχίσει και λιπώνω παρα πολυ στην περιοχη της κοιλίας και πολυ απότομα ενώ είμαι σταθερός στα κιλά μου χωρίς να πάρω βάρος και δεν ξέρω τι μου συμβαινει .. Εφτιαξα την διατροφή μου ωστε να τρωω πιο καθαρά ανεβαζοντας πρωτεινη περιορίζοντας υδατάνθρακα ελάχιστα υποθερμικη μηπως οφειλεται οντως εκεί. Αντι να δω βελτιωση συνεχιζοταν αυτο το προβλημα ακομη και οταν εχανα κιλα δεν εβλεπα λιπος απο πανω μου να φευγει μονο να αυξανεται λες και δεν έκανα τιποτα .. Αρχιζω και πιστευω οτι μπορει να εχω ισως καποιο ορμονολογικο προβλημα .. θα ηθελα να ακούσω τις γνώμες σας ! Ευχαριστω!Δεν θελω να σε ανησυχησω...αλλα θα το κανω!αυτο που σου συμβαινει εχει να κανει πιθανοτατα με θυροειδη...αν οχι ειναι σχεδον σιγουρα ορμονικο ζητημα...οποτε αν το αφησεις μπορει εκτος απ'το εμφανησιακο να εχεις και θεμα με την υγεια σου..πηγαινε σε ενα καλο παθολογο...που να εχει εμπειρια με νεους ανθρωπους η/και ιδανικα με αθλητες...και πες του ακριβως τι σου συμβαινει...θα σε στειλει για εξετασεις (υπερχηχο και αιματος/ορμονολογικες) και ΑΝ δει κατι θα σε παραπεμψει στην καταλληλη ειδικοτητα...

giannis22
08-01-13, 23:38
Αυτή η διατροφή αλλά ούτε η ηλικία σου και το γεγονός ότι αθλείσαι δεν δικαιολογούν αυτό το πρόβλημα :(
Πήγαινε γρήγορα να κάνεις ορμονολογικές, εξετάσεις θυροειδή και αν θες βάλτες και εδώ να τις δούμε..

Ακριβως αυτο που ειπε ο warrio εξετασεις γενικες-θυροειδη.εχω με τα κιλα δεν ειχα θεμα αλλα ειχα ταχυκαρδία πολυ και στην προπόνηση και στις ωρες χαλαρωσεις και κουραζομουν πολυ.τα πρωι δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι ας κοιμομουν 9 ωρες πριν.θελει προσοχη το θεμα του θυροειδους

Hichiggo
10-01-13, 21:30
Παιδες πηγα σε παθολόγο μου εγραψε εξετασεις για θυροειδη οπως μου είπατε και ινσουλινη κορτιζολη και απο κει και περα γενικες τα παντα θα παω να τις κανω αυριο και βλεπουμε απο κει και περα... Ελπιζω να στρωσουν ολα!

HACKERWALLK3R
28-01-13, 00:48
Τελικα;;

Hichiggo
14-02-13, 18:35
Παιδιά ορίστε τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις

Θυρεοτροπος ορμονη (TSH) 2.01 μUl/ml
Θυλακιοτροπος ορμονη (FSH) 1.0 mlU/ml
Ρινοποιητικη ορμονη (LH) 2.77 mlU/ml
Προλακτινη (PRL) 12.10 ng/ml
DHEA 3.82 mg/ml
Αντιθυροειδικα αντισωματα
Anti -tg <20 U/ml
Anti -T.P.O <10 U/ml
Τεστοστερόνη ελευθερη 17,40 pg/ml

Νομιζω δεν φενεται καποιο πρόβλημα αφου οι συγκριτικές τιμές ειναι εντάξει με τις δικες μου αλλα δεν ξερω τι άλλες εξετασεις μπορει να εντοπίσουν το προβλημα μου και να μου δημιουργουν αυτο το θεμα. Να σημείωσω οτι το προβλημα μου συνεχίζεται και το λιπος μου ολο και πιο πολυ γινεται χωρις ωστοσο να παιρνω κιλα παρα την διατροφη και την ασκηση που κανω... Οτι γνωμες η προτασεις για εξετασεις θα με βοηθουσαν καθως πλεον αρχιζω και απελπίζομαι.

morbit_killer
15-02-13, 18:14
Παιδιά ορίστε τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις

Θυρεοτροπος ορμονη (TSH) 2.01 μUl/ml
Θυλακιοτροπος ορμονη (FSH) 1.0 mlU/ml
Ρινοποιητικη ορμονη (LH) 2.77 mlU/ml
Προλακτινη (PRL) 12.10 ng/ml
DHEA 3.82 mg/ml
Αντιθυροειδικα αντισωματα
Anti -tg <20 U/ml
Anti -T.P.O <10 U/ml
Τεστοστερόνη ελευθερη 17,40 pg/ml

Νομιζω δεν φενεται καποιο πρόβλημα αφου οι συγκριτικές τιμές ειναι εντάξει με τις δικες μου αλλα δεν ξερω τι άλλες εξετασεις μπορει να εντοπίσουν το προβλημα μου και να μου δημιουργουν αυτο το θεμα. Να σημείωσω οτι το προβλημα μου συνεχίζεται και το λιπος μου ολο και πιο πολυ γινεται χωρις ωστοσο να παιρνω κιλα παρα την διατροφη και την ασκηση που κανω... Οτι γνωμες η προτασεις για εξετασεις θα με βοηθουσαν καθως πλεον αρχιζω και απελπίζομαι.
τα επίπεδα της τεστοστερόνης σου τα έλενξες? είναι εντάξει? λιποδιαλύτη έχεις δοκιμάσει?

Hichiggo
15-02-13, 18:53
Τα ελενξα κανονικα και φενονται να ειναι σε φυσιολογικές τιμές .. Ειλικρινα δεν ξερω λιποδιαλύτη ειχα δοκιμάσει μονο lean xtreme το οποιο ηταν σαν να μην το πηρα καθως γενικα κιλα μπορει να φευγουν απο πανω μου αλλα να μοιαζω πιο αδυνατος και πιο λιπωμενος... ολο και χειροτερα οτιδηποτε προσπαθεια και αν κανω με τα πολλα

niksamaras
17-02-13, 18:49
Παιδιά ορίστε τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις

Θυρεοτροπος ορμονη (TSH) 2.01 μUl/ml
Θυλακιοτροπος ορμονη (FSH) 1.0 mlU/ml
Ρινοποιητικη ορμονη (LH) 2.77 mlU/ml
Προλακτινη (PRL) 12.10 ng/ml
DHEA 3.82 mg/ml
Αντιθυροειδικα αντισωματα
Anti -tg <20 U/ml
Anti -T.P.O <10 U/ml
Τεστοστερόνη ελευθερη 17,40 pg/ml

Νομιζω δεν φενεται καποιο πρόβλημα αφου οι συγκριτικές τιμές ειναι εντάξει με τις δικες μου αλλα δεν ξερω τι άλλες εξετασεις μπορει να εντοπίσουν το προβλημα μου και να μου δημιουργουν αυτο το θεμα. Να σημείωσω οτι το προβλημα μου συνεχίζεται και το λιπος μου ολο και πιο πολυ γινεται χωρις ωστοσο να παιρνω κιλα παρα την διατροφη και την ασκηση που κανω... Οτι γνωμες η προτασεις για εξετασεις θα με βοηθουσαν καθως πλεον αρχιζω και απελπίζομαι.

Εαν σου ειναι ευκολο, βαλε και τα φυσιολογικα ορια απο διπλα, επειδι εχω μια υποψια οτι η LH και η FSH σου ειναι στο πατο, το ιδιο και η ελευθερη τεστο. Η LH εχει νομιζω φυσικολικα ορια 1.7-8.6 mlU/ml, ενω η FSH 1.5-12.4 mlU/ml, με καποια αμφιβολια και για τα δυο για τον μεγιστο φυσιολογικο αριθμο. Οπως και να εχεισ, εσενα ειναι πολυ χαμηλα.

niksamaras
17-02-13, 21:53
Εαν σου ειναι ευκολο, βαλε και τα φυσιολογικα ορια απο διπλα, επειδι εχω μια υποψια οτι η LH και η FSH σου ειναι στο πατο, το ιδιο και η ελευθερη τεστο. Η LH εχει νομιζω φυσικολικα ορια 1.7-8.6 mlU/ml, ενω η FSH 1.5-12.4 mlU/ml, με καποια αμφιβολια και για τα δυο για τον μεγιστο φυσιολογικο αριθμο. Οπως και να εχεισ, εσενα ειναι πολυ χαμηλα.

Επισης, ειναι απαραιτητη και η εξεταση για την εστραδιολη (E2). Εαν ειναι αυξημενη, θα μπορουσε να δικαιολογησει την χαμηλη Lh και FSH.

Hichiggo
18-02-13, 00:55
Φυσιολογικες τιμες ειναι
LH 2,77 2,0-12.0 mlU/ml
FSH 1.0 1.0-12.0 mlU/ml
Τεστοστερονη ελευθερη 17.40 5.5-50 pg/ml

Νομιζω πως δεν ειμαι εκτος των οριών σε αυτες τις τιμες

niksamaras
18-02-13, 02:40
Φυσιολογικες τιμες ειναι
LH 2,77 2,0-12.0 mlU/ml
FSH 1.0 1.0-12.0 mlU/ml
Τεστοστερονη ελευθερη 17.40 5.5-50 pg/ml

Νομιζω πως δεν ειμαι εκτος των οριών σε αυτες τις τιμες

Φιλε μου, εισαι εκτος, και κατα πολυ μαλιστα. Οι τιμες αν προσεξες, εχουνε τεραστια διακυμανση. Αυτο συμβαινει επειδη δεν διαχωριζει τις ηλικιες. Ναι, εχεις φυσιολογικες τιμες, για καποιον 55-60 χρονον, οχι για καποιον 21. Εδω υπαρχει καποια αιτιολογια. Εαν ο γιατρος σου σου ειπε οτι οι τιμες ειναι φυσιολογικες, αλλαξε γιατρο. ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ. Μετρα οπωσδηποτε την εστραδιολη σου. Υποπτευομαι οτι θα ειναι ανεβασμενη. Εαν δεν ειναι, τοτε για κποιον λογω η υποφυση σου σταματησε να παραγει της δυο αυτες ορμονες, με αποτελεσμα να μην στελνει σημα να παραγεις αρκετη τεστοστερονη. Πηγαινε σε εναν ανδρολογο-ενδοκρινολογο.

Hichiggo
18-02-13, 14:38
Πρωτον σε ευχαριστω που ασχολεισαι φιλε μου.. Ραντεβου εχω αυριο πρωι με τν ενδοκρινολογο και θα δω τι θα μου πει.. Η αληθεια ειναι πως κ μενα μου φανηκε περιεργο να ειμαι οριακά σε καποιες τιμές αλλα δεν εδωσα σημασια.. Ελπιζω να ειναι οντως εκει το προβλημα και να λυθει

niksamaras
18-02-13, 14:58
Πρωτον σε ευχαριστω που ασχολεισαι φιλε μου.. Ραντεβου εχω αυριο πρωι με τν ενδοκρινολογο και θα δω τι θα μου πει.. Η αληθεια ειναι πως κ μενα μου φανηκε περιεργο να ειμαι οριακά σε καποιες τιμές αλλα δεν εδωσα σημασια.. Ελπιζω να ειναι οντως εκει το προβλημα και να λυθει

Πηγαινε στο ραντεβου σου, και εαν θελεις γραψε μας εδω τι σου ειπε. Θα σε ρωτησω κατι, εαν θελεις μου το απαντασ σε ΠΜ η και καθολου. Εχεισ κανει καθολου χρηση αναβολικων ή προορμονων?

Hichiggo
18-02-13, 15:49
οχι φιλε μου σε καμια περιπτωση εδω τα συμπληρωματα φοβαμαι.. Δεν θα εμπλεκα ποτε... Φαντασου μονο πρωτεινη χρησιμοποιω και αυτη με μετρο τιποτα αλλο

niksamaras
18-02-13, 17:41
οχι φιλε μου σε καμια περιπτωση εδω τα συμπληρωματα φοβαμαι.. Δεν θα εμπλεκα ποτε... Φαντασου μονο πρωτεινη χρησιμοποιω και αυτη με μετρο τιποτα αλλο

Οκ, τοτε υπαρχει σιγουρα καποια παθολογια πισω απο ολα αυτα. Εχεις μηπως παρατηρησει και ελλειψη ενεργειας, ελλειψη συγκεντρωσης, αποτομες αλλαγες στην διαθεση σου η καποια αλλαγη στην λιμπιντο σου?

Hichiggo
18-02-13, 23:58
και στα 3 εκτος της συγκεντρωσης που ειπες.. Στα αλλα που ανεφερες ναι ειδικα στην ελειψη ενεργειας και στην αλλαγη της διαθεσης τωρα τι να πω δεν ξερω ..

niksamaras
19-02-13, 00:40
και στα 3 εκτος της συγκεντρωσης που ειπες.. Στα αλλα που ανεφερες ναι ειδικα στην ελειψη ενεργειας και στην αλλαγη της διαθεσης τωρα τι να πω δεν ξερω ..

Κλασσικα συμπτωματα χαμηλης τεστοστερονης. Χρειαζεσαι εκτος απο εξετασεις αιματος, και μια μαγνητικη υποθαλαμου. Το σημαντικο ειναι να βρεις εναν γιατρο που θα σε καταλαβει και δεν θα ειναι τελειως μονοδιαστατος (πραγμα δυσκολο). Σε καμια περιπτωση, μην δεχθεις θεραπεια τεστοστερονης, εαν δεν εισαι σιγουρος πρωτα 100% οτι δεν εχεις αλλη επιλογη. Η θεαρπεια τεστοστεονης ειναι ενα βημα για ολη σου την ζωη, και εχει και ενα (μικρο μεν) κοστος .

Hichiggo
19-02-13, 03:20
αιματος εχω κανει ειναι φυσιολογικες τις ειχε δει γιατρος τα αλλα δεν τα εχω κανειθα δω τι θα μου πουνε αυριο

niksamaras
19-02-13, 20:28
αιματος εχω κανει ειναι φυσιολογικες τις ειχε δει γιατρος τα αλλα δεν τα εχω κανειθα δω τι θα μου πουνε αυριο

Πως πηγε φιλε μου με τον γιατρο?

Hichiggo
19-02-13, 23:59
Το αναμενομενο μου ειπε οτι ειναι απολυτως φυσιολογικες οι εξαιτασεις μου κ απολυτως εξαιρετικες παρολο που επεμενα στο προβλημα μου.. για την τεστοστερονη μου ειπε πως ειναι σε παρα πολυ καλα επιπεδα καθως οι μεγαλυτεροι ανθρωποι μετα βιας πιανουν το 5 ενω ατομα της ηλικιας μου κυμαινονται εκει...

niksamaras
20-02-13, 11:54
Αλλαξε γιατρο. Θα χρειαστει να γυρισεις αρκετα ενδεχομενως μεχρι να βρεις λυση στο προβλημα σου...

aetosa
20-02-13, 13:37
Και να γράφεις εδώ τις εξελίξεις, νομίζω ενδιαφέρει πολλούς.
(τουλάχιστον ενδιαφέρει εμένα )

Hichiggo
20-02-13, 20:00
Πηγα σε εναν αλλον ενδοκρινολογο σημερα μαζι με τις εξαιτασεις και εκεινος τα ιδια... Η εγω ειμαι τρελος και εχουν δικιο η απλα δεν καταλαβαινουν το προβλημα και δεν δινουν σημασια...

niksamaras
21-02-13, 00:25
Πηγα σε εναν αλλον ενδοκρινολογο σημερα μαζι με τις εξαιτασεις και εκεινος τα ιδια... Η εγω ειμαι τρελος και εχουν δικιο η απλα δεν καταλαβαινουν το προβλημα και δεν δινουν σημασια...


Δεν καταλαβαινουν/δεν ξερουν/ δεν δινουν σημασια. Συνεχισε να ψαχνεις γιατρους φιλε μου. Επεμενε στην μαγνητικη του υποθαλαμου. Οι ορχεις σου εχουνε καποια αλλαγη στο μεγεθος η στην αισθηση σου? Πονος μηπως?

Εντιτ: Εαν εχεις οποιαδηποτε ερωτηση η σε κανει αβολα να απαντησεις εδω, μπορεις ανετα να μου το στειλεις σε ΠΜ.