PDA

Επιστροφή στο Forum : πονος στον ωμο!!!



harontas.gr
25-01-13, 17:06
πριν καμια βδομαδα σε πιεσεις οριζοντιο παγκο γυρισα το χερι μου ακουστηκε ενα κρακ τις 2 3 πρωτεσ μερες ποναγε αρκετα ηδικα μπροστα...μετα σταματησε ο πονος και κανω ολες τις κινησεις αλλα σε μερικες αποτομες με ποναει ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον δεν εχω βγαλει τον ωμο και να το αφησω ετσι κανα 2 βδομαδες. τι μπορει να ειναι????επισης ξεχασα να πω οτι οταν το σηκωνω οριζοντια και ψηλα ακουγεται ενα κρακ στο κατεβασμα χωρις πονο.αν μπορει ασ μου απαντησει καποιος

chro
25-01-13, 20:29
Είναι πολύ πιθανόν να είναι ο υπερακάνθιος. Πέρα από την ξεκούραση και τον πάγο, θα πρέπει όταν επανέλθεις να κάνεις ειδικες περιστροφικές ασκήσεις να το δυναμώσεις.
Καλό ειναι τους πρώτους μήνες να κάνεις παγκο αλλά όχι μέχρι κάτω. Δηλαδή, σταματάς τη μπάρα 2-3 δάχτυλα πανω από το στήθος και τραβάς πίσω τους ώμους ώστε να μην εμπλέκονται στην κίνηση.
Μη κάνεις οπισθολαίμιο πρες και οπισθολαίμιες έλξεις.

warrior s
25-01-13, 23:24
πριν καμια βδομαδα σε πιεσεις οριζοντιο παγκο γυρισα το χερι μου ακουστηκε ενα κρακ τις 2 3 πρωτεσ μερες ποναγε αρκετα ηδικα μπροστα...μετα σταματησε ο πονος και κανω ολες τις κινησεις αλλα σε μερικες αποτομες με ποναει ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον δεν εχω βγαλει τον ωμο και να το αφησω ετσι κανα 2 βδομαδες. τι μπορει να ειναι????επισης ξεχασα να πω οτι οταν το σηκωνω οριζοντια και ψηλα ακουγεται ενα κρακ στο κατεβασμα χωρις πονο.αν μπορει ασ μου απαντησει καποιος

Νομιζω πως αυτο το είχα παθει και εγώ περσυ, όχι από πάγκο από άλλη άσκηση. Περνάει μόνο του δεν είναι τίποτα :)
Δεν έκανα κάτι, μονο του πέρασε. Απλά τις πρωτες 2 3 μερες πονούσε λίγο. Μετά από 2 βδομαδες πέρασε 100% :thumbup:

harontas.gr
30-01-13, 18:05
ευχαριστω για τις συμβουλες.ο πονος εχει περσασει εντελωσ αλλα το κρακ που σας ελεγα με το κατεβσμα του χεριου το καταλαναινω συνεχεια και με ανησηχει θα επισκεφτω το γιατρο σε κανα 2 μερες και θα σας πω :unsure: