PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη ογκου χωρις κοτοπουλο ψαρι και συμπληρωματα



hipis12
26-01-13, 18:58
Καλησπερα παιδια

Ξεκινησα πριν 2 μηνες γυμναστηριο μετα απο 3 χρονια διακοπης. Την προηγουμενη φορα πηγαινα 2 χρονια χωρις ομως να ακολουθω καποια διατροφη.Ετσι δεν πηρα ελαχιστο ογκο - λογικο.

Τωρα ομως που ξαναρχισα και επειδη εχω πολυ ελευθερο χρονο θελω να ακολουθησω μια σωστη διατροφη ογκου. Εχω διαβασει αρκετα posts εδω για διατροφες ομως δεν με καλυπτουν γιατι δεν τρωω κοτοπουλο και ψαρι (δεν μ αρεσουν καθολου). Επισης γυμναστηριο παω στις 11:00 το πρωι και τα περισσοτερα προγραμματα διατροφης που ειδα ειναι βγαλμενα στην λογικη της απογευματινης προπονησης. Συμπληρωματα δεν σκοπευω να παρω τουλαχιστον ακομα.

Να πω οτι ειμαι 1.78 - 67 κιλα (δεν εχω κανει λιπομετρηση αλλα δεν νομιζω να εχω πολυ λιπος δεδομενου οτι καποια εστω και αισθητη γραμμωση εχω ηδη στο σωμα μου)

Θα μπορουσατε να μου υποδειξετε ενα προγραμμα διατροφης χωρις συμπληρωματα και με προπονηση 3 φορες την εβδομαδα στις 11 το πρωι?

Σας ευχαριστω εκ των πρωταιρων..

KARAOLANIS
26-01-13, 19:17
αυγα- γιαουρτι- οσπρια-μοσχαρι-εγω τρωω και κουνελι που και που-

loukiss
26-01-13, 19:27
πρωινο : αβγα ολοκληρα (ομελετα,τηγανητα whatever) με αλαντικο, βρωμη , μπανατα/μηλο

προπονηση

μετα την προπονηση γαλα

μετα απο κανα 2ωρο (ή οταν πεινασεις ) : Κρεας (κιμας μοσχαρισιος/χοιρινος, κρεας μοσχαρισιο/χοιρινο) + υδατανθρακα + σαλατα

ξανα το απο πανω

βραδυ: γιαουρτι στραγγιστο + ξυροι καρποι Ή παλι αβγα ολοκληρα σκετα..

hipis12
26-01-13, 19:33
πρωινο : αβγα ολοκληρα (ομελετα,τηγανητα whatever) με αλαντικο, βρωμη , μπανατα/μηλο

προπονηση

μετα την προπονηση γαλα

μετα απο κανα 2ωρο (ή οταν πεινασεις ) : Κρεας (κιμας μοσχαρισιος/χοιρινος, κρεας μοσχαρισιο/χοιρινο) + υδατανθρακα + σαλατα

ξανα το απο πανω

βραδυ: γιαουρτι στραγγιστο + ξυροι καρποι Ή παλι αβγα ολοκληρα σκετα..

Φιλε loukiss

αν φαω αυτα που μου λες πριν την προπονηση μαλλον δεν θα μπορω να κουνηθω μετα... ισως με παρει ο υπνος πανω στα βαρη,,,

hipis12
26-01-13, 19:33
αυγα- γιαουρτι- οσπρια-μοσχαρι-εγω τρωω και κουνελι που και που-

Εχεις δεις διαφορα? Μπορεις να μου ποσταρεις το ακριβες σου προγραμμα?

KARAOLANIS
26-01-13, 20:35
δεν εχω ακριβες προγραμμα διατροφης και τ αλλαζω συχνα γιατι κολαω σε θερμιδες..οποτε τ πρωι τρωω βρωμη ή μπισκοτα 6 δημιτρακων με ενα ποτηρι γαλα..μετα μια μπανανα..μεσημερι κοτοπουλο μπιφτεκια-αυγα ή ψαρι με πολυ ρυζι η πατατα βραστη..πριν τη προπονα καφε κ ενα μηλο ισως..μετα τη προπονα 4 αυγα κ μια μουταλια μεγαλη μελι..βραδυνο τ ιδιο μ μεσημεριανο..βραδυνο γιαουρτι με μια χουφτα αμυγδαλα η καρυδια..

warrior s
26-01-13, 21:53
Καλησπερα παιδια

Ξεκινησα πριν 2 μηνες γυμναστηριο μετα απο 3 χρονια διακοπης. Την προηγουμενη φορα πηγαινα 2 χρονια χωρις ομως να ακολουθω καποια διατροφη.Ετσι δεν πηρα ελαχιστο ογκο - λογικο.

Τωρα ομως που ξαναρχισα και επειδη εχω πολυ ελευθερο χρονο θελω να ακολουθησω μια σωστη διατροφη ογκου. Εχω διαβασει αρκετα posts εδω για διατροφες ομως δεν με καλυπτουν γιατι δεν τρωω κοτοπουλο και ψαρι (δεν μ αρεσουν καθολου). Επισης γυμναστηριο παω στις 11:00 το πρωι και τα περισσοτερα προγραμματα διατροφης που ειδα ειναι βγαλμενα στην λογικη της απογευματινης προπονησης. Συμπληρωματα δεν σκοπευω να παρω τουλαχιστον ακομα.

Να πω οτι ειμαι 1.78 - 67 κιλα (δεν εχω κανει λιπομετρηση αλλα δεν νομιζω να εχω πολυ λιπος δεδομενου οτι καποια εστω και αισθητη γραμμωση εχω ηδη στο σωμα μου)

Θα μπορουσατε να μου υποδειξετε ενα προγραμμα διατροφης χωρις συμπληρωματα και με προπονηση 3 φορες την εβδομαδα στις 11 το πρωι?

Σας ευχαριστω εκ των πρωταιρων..

Αντί για κοτόπουλο μπορείς να φας κουνέλι και αντί για ψάρι μπορείς να φας μοσχάρι :thumbup:
Πάρε όμως και ω3 ή Fishoil συμπλήρωμα αφου δε θα τρως ψάρι
Τώρα εσύ θες να πας gym στις 11 το πρωι. ωραία, δεν αλλάζει κάτι θα κάνεις το πρωινό σου 2 3 ώρες πριν και θα πας μετα gym :) Το τι θα φας είναι δικό σου θεμα. Αυγά, γάλα, κρέας ότι θες και ότι σε βολεύει

billy89
26-01-13, 21:55
Το προτέρημα του κοτόπουλο, του ψαριού και της πρωτείνης σε συμπλήρωμα είναι ότι παίρνεις μπόλικη ποιοτική πρωτείνη με σχεδόν μηδενικό λίπος. Από την άλλη το κόκκινο κρέας είναι πιο λιπαρό και γενικά δεν ενδείκνυται για κάθε μέρα.

Η μόνη καλή επιλογή για να συμπληρώνεις καθημερινά τις ανάγκες σου σε πρωτείνη είναι τα αυγά, φυσικά ο κρόκος έχει κι αυτός λίπος.

Και τα γαλακτοκομικά είναι καλή επιλογή για όγκο, φυσικά σου δίνουνε και μερικούς απλούς υδατάνθρακες και λίπος (ανάλογα με το είδος 2% κλπ).

Όπως καταλαβαίνεις μόνος σου περιορίζεις πολύ τις επιλογές σου.

Από κει και πέρα η διατροφή που σου γράφει ο loukiss είναι μια χαρά, πώς περιμένεις να πάρεις όγκο αν δεν τρως? Και πώς περιμένεις να βγάλεις καλή προπόνηση αν δεν έχεις κάνει καλό γεύμα 2 ώρες πριν?

TheWorst
26-01-13, 21:58
Απλα τοτε μη κανεις γευμα και φαε μετα τη προπονηση αν νιωθεις οτι θα σε παρει ο υπνος.

tolis93
27-01-13, 01:35
γαλα (πληρες να βαλεις κανα κιλο) βρωμη κ 2 μπανανες στο μουλτι(κ αν θες κ κανενα γιαουρτι) κ πιες το...

πηγαινε προπονηση 1μισι 2 ωριτσες μετα.

το μεσημερι φαε χοιρινο η μοσχαρι η αυγα η κανενα θαλασσινο(καλαμαρια γαριδες μυδια etc) μαζι με μακαρονια η ρυζι η πατατες η ψωμι.σαλατουλα ελαιολαδο κτλπ

απογευμα φαε 1 γιαουρτι η ενα τοστ με 2πλη γαλοπουλα τυρι κτλπ (χωσε κ κανενα φρουτο)

βραδυ χτυπα η οτι εφαγες το μεσημερι η κανενα γιαουρτι με ξηροκαρπια η φυστικοβουτηρο η ταχινι


:thumbup:

hipis12
01-02-13, 22:04
Γεια σας

Εχω ξεκινησει 2 μηνες προπονηση ογκου και ακολουθω την παρακατω διατροφη.Ειμαι 34 ετων 1.78 και 70 κιλα(λιπομετρηση δεν εχω κανει αλλα δεν πρεπει να χω ιδιαιτερη ποσοτητα λιπου)Εχω διαβασει καποια πραγματα για την διατροφη εδω αλλα περισσοτερο εχω μπερδευτει.
Λογω του οτι τωρα εχω ξεκινησει προσπαθω να την προσαρμοσω και αργοτερα οταν καταληξω θα την ζυγιζω .


Πρωινο(προπονητικο) 8:00 Δημητριακα - Γαλα - Μπανανα- Σαντουιτς με ψωμι ολικης με τυρι 2% και ζαμπον.

11:30 Προπονηση

13:30 (μεταπροπονητικο) 6 ασπραδια ρυζι ασπρο με μοσχαρι -σαλατα μαρουλι με ελαιολαδο-

15:00 Φρουτα (συνηθως πορτοκαλια)

17:30 Σαντουιτς με ψωμι ολικης με τυρι 2% και ζαμπον - Γαλα-αποξηραμενα δαμασκηνα - -Αμυγδαλα

19:30 ρυζι ασπρο με μοσχαρι -σαλατα μαρουλι με ελαιολαδο

21:00 γιαουρτι 2%


Οπως προσεξατε δεν εχω καθολου κοτοπουλο η ψαρι γιατι δεν μ αρεσουν καθολου. Κατι αλλο που θελω ν ρωτησω ειναι , μηπως δεν κανει καλο στην υγεια που τρωω 2 φορες την ημερα και καθε μερα μοσχαρι.?

Αυτα.Περιμενω γνωμες

Nikolas_mk2
01-02-13, 22:42
Καλησπέρα,αν δεν μπορεις το κοτοπουλο δοκίμασε κουνέλι,είναι λιγο πιο φθηνό απο μοσχάρι χωρίς ζωικά λιπαρα,κοκκινο κρες και μάλιστα 2 φορες τη μερα ειναι τραβηγμενο απο τα μαλλια αδερφε,κάπου θα πρεπει να κανεις μια υποχώρηση.....Απο την αλλη μπορείς αν σε βολευει να παιρνεις απο καταστημα βιολογικών ασπράδια ετοιμα σε κουτι,βγαινουν αρκετα πιο φθηνα απο αυγά απλά κρατανε 3 μερες σχεδον, μπορεις να κανεις μια φουλ ομελέτα τη μερα...Στη διατροφή νομιζω οτι το πρωι και δημητριακά(προτιμησε βρωμη αν μπορεις)και μαυρο ψωμι με διαφορα μεσα και μπανάνα είναι υπερβολή,το σαντουιτσακι αστο για αλλη ωρα,τα υπολοιπα φθανουν νομιζω....Τα πορτοκαλια θα βοηθουσε περισσότερο αν ετρωγες ενα μετα απο καθε γευμα παρα μονα τους στο ξεκαρφωτο,στις 3 βαλε το σαντουιτσακι απο το πρωι....Επίσης η ωρα του πρωινου με την προπόνηση απεχει 3μιση ωρες,ειναι μεγαλη διαρκεια,καλό ειναι να μην εχουν περασει πάνω απο 2-2μιση ωρες,οπως επίσης αφηνε 3 ωρες περιπου αναμεσα απο τα υπόλοιπα γευματα....

hipis12
02-02-13, 18:08
Καλησπέρα,αν δεν μπορεις το κοτοπουλο δοκίμασε κουνέλι,είναι λιγο πιο φθηνό απο μοσχάρι χωρίς ζωικά λιπαρα,κοκκινο κρες και μάλιστα 2 φορες τη μερα ειναι τραβηγμενο απο τα μαλλια αδερφε,κάπου θα πρεπει να κανεις μια υποχώρηση.....Απο την αλλη μπορείς αν σε βολευει να παιρνεις απο καταστημα βιολογικών ασπράδια ετοιμα σε κουτι,βγαινουν αρκετα πιο φθηνα απο αυγά απλά κρατανε 3 μερες σχεδον, μπορεις να κανεις μια φουλ ομελέτα τη μερα...Στη διατροφή νομιζω οτι το πρωι και δημητριακά(προτιμησε βρωμη αν μπορεις)και μαυρο ψωμι με διαφορα μεσα και μπανάνα είναι υπερβολή,το σαντουιτσακι αστο για αλλη ωρα,τα υπολοιπα φθανουν νομιζω....Τα πορτοκαλια θα βοηθουσε περισσότερο αν ετρωγες ενα μετα απο καθε γευμα παρα μονα τους στο ξεκαρφωτο,στις 3 βαλε το σαντουιτσακι απο το πρωι....Επίσης η ωρα του πρωινου με την προπόνηση απεχει 3μιση ωρες,ειναι μεγαλη διαρκεια,καλό ειναι να μην εχουν περασει πάνω απο 2-2μιση ωρες,οπως επίσης αφηνε 3 ωρες περιπου αναμεσα απο τα υπόλοιπα γευματα....

Ευχαριστω πολυ φιλε

Οσο για τα αυγα εχω ακρη ξαδελφο αυγουλα και τα παιρνω παμφθηνα.Τα 6-7 ασπραδια τα τρωω μολις ερθω σπιτι μετα την προπο(δηλαδη 30 λεπτα μετα προπονηση) και στο καπακι γευμα μοσχαρι με ρυζι.Εκεινη την ωρα δεν πρεπει να τα τρωω τα ασπραδια?

Nikolas_mk2
02-02-13, 18:22
Ναι,μετα την προπ. τα ασπράδια και κανα μισαωρο αργότερα το φαγητο....

hipis12
02-02-13, 19:35
Ναι,μετα την προπ. τα ασπράδια και κανα μισαωρο αργότερα το φαγητο....

Ευχαριστω πολυ Νικολά :)

Nikolas_mk2
02-02-13, 19:49
Να σαι καλά!Παντως με την πρωτη ευκαιρια ζυγισε και τις ποσοτητες που τρως να ξερεις που βρίσκεσαι απο θερμιδες ;)

hipis12
29-03-13, 19:25
Επανερχομαι για να σας πω οτι κατασταλαξα στην ημερισια διατροφη μου απο την οποια είμαι αρκετά ευχαριστημενος απο τα αποτελεσματα που ηδη βλεπω στην ζυγαρια στο σωμα μου αλλα και στην ενεργεια που μου δινει στην προπονηση.

9:30 Δημητριακα-γαλα-φρουτο

11:30 ΠΡΟΠΟ

13:00 6-7 ασπραδια

13:30 κοτοπουλο η μοσχαρι η χοιρινο η κουνελι με βραστη πατατα η σκουρο ρυζι η μακαρονια + σαλατα

16:00 τοστ με ζαμπον-τυρι φυστικοβουρυρο - 2 μικρες κουταλιες ταχινι

18:30 κοτοπουλο η μοσχαρι η χοιρινο η κουνελι με σκουρο ρυζι η μακαρονια + σαλατα

21:00 κοτοπουλο η μοσχαρι η χοιρινο η κουνελι με σκουρο ρυζι η μακαρονια + σαλατα

22:30 γιαουρτι αγελαδισα 2% με ξηρους καρπους + 2 κουτ ελαιολαδο

Το μονο που ζυγιζω ειναι το κοτοπουλο(ειναι παντα φιλετο στηθος) και ειναι 100 γρ ΨΗΜΕΝΟ.


Θα ηθελα την γνωμη σας για την διατροφη που κανω καθως επισης να ρωτησω μηπως ειναι καλα να βγαλω τα ασπραδια απο αμεσως μετα την προπονηση (ακριβως μς το που μπαινω σπιτι) απειδη μετα απο μιση ωρα καταναλωνω το μεταπροπο γευμα και να τα βαλω σε καποιο αλλο οπως π.χ. το γευμα που κανω στις 16:00 που εχει μονο τοστ και ταχινι.

Ευχαριστω πολυ παιδια !