PDA

Επιστροφή στο Forum : προβληματα μετα απο προπονηση με πολλα κιλα?



nitri796
03-02-13, 18:12
ρε παιδια με εχουν πριξει σχετικα με τα βαρη. μου λενε οτι και να τα κανω με σωστη τεχνικη, στα 30 μου και στα 40 θα εχω προβληματα με ολους τους σπονδυλους. ισχυει αυτο? ειδικα η μανα μου και ο θειος μου μου το λενε συνεχεια...

beefmeup
03-02-13, 18:21
οι μυς καποια στιγμη θα φυγουν οτι κ να κανεις..
τα μυοσκελετικα προβληματα θα παραμεινουν,παλι ο,τι κ να κανεις..
το "πολλα κιλα" που λες ειναι κατι πολυ σχετικο για τον καθενα..

nitri796
03-02-13, 18:24
συγκεκριμενα ο θειος μου μου λεει πως και να μην νιωθω τωρα καθολου πονο μετα απο καποια χρονια θα μου παρουσιαστουν ξαφνικα..
οταν λεω πολλα κιλα εννοω γυρω στα 250 squat και deadlift που εχω στοχο.

lila_1
03-02-13, 18:26
οι μυς καποια στιγμη θα φυγουν οτι κ να κανεις..


Aυτό γιατί?

beefmeup
03-02-13, 18:27
οπως σου ειπα κ απο πανω,σχετικα ειναι αυτα..καποια σωματα εχουν προδιαθεση για τραυματισμους αλλα οχι τοσο ευκολα..
η καταπονηση των αρθρωσεων/τενοντων/σκελετου γενικοτερα ειναι υπαρκτη οπως κ να το κανεις..

lila_1
03-02-13, 18:32
συγκεκριμενα ο θειος μου μου λεει πως και να μην νιωθω τωρα καθολου πονο μετα απο καποια χρονια θα μου παρουσιαστουν ξαφνικα..
οταν λεω πολλα κιλα εννοω γυρω στα 250 squat και deadlift που εχω στοχο.
Καλά αυτά προειδοποιούν, δε θα κοιμηθείς τη μία μέρα υγιέστατος και θα ξυπνήσεις την επόμενη με κατεστραμμένο χιαστό πχ
Αν δεν τραυματιστείς σε κάποια προπόνηση σοβαρά, θα αρχίσουν σιγά σιγά οι προειδοποιήσεις, οπότε ΤΟΤΕ αρχίζεις και κόβεις
Αν κάποιος προπονείται κ δν έχει ενοχλήσεις, για ποιο λόγο να ανυσηχεί ?

beefmeup
03-02-13, 18:38
Aυτό γιατί?

γιατι οσο μεγαλωνουμε ηλικιακα ολα τα κυταρα του σωματος ακολουθουν φθινουσα πορεια..ειναι ο δρομος ολης της σαρκας αυτος..:rabbit:
οποτε απο μια ηλικια κ μετα χανουμε κ μυικο ιστο,υπαρχουν κ μελετες πανω σε αυτο..
το θεμα ειναι οτι οι μυς στηριζουν τον σκελετο..οσο τους εχεις κ εισαι σε μια σχετικα καλη φορμα,ακομα κ τραυματισμοι μπορουν να ειναι υποφερτοι..απο ενα σημειο κ μετα ομως οσο προχωραει η φυσιολογικη αυτη φθορα,εκει αν εχεις 1 θεμα,θα γινει 1+

lila_1
03-02-13, 18:42
Ναι, το θέμα ειναι ότι αυτά που γράφεις αφορούν άτομα που δεν γυμνάζονται ή σταματάνε να γυμνάζονται από ένα σημείο και μετά...
αν φτάσεις 60 και συνεχίζεις να γυμνάζεσαι, τους μυς τους διατηρείς, ίσως όχι στο 100% αλλά σε πολύ αξιπρεπές ποσοστό
Οσο υπάρχει ερέθισμα υπάρχει και μυική συντήρηση

beefmeup
03-02-13, 18:58
δεν διαφωνω αλλα μεχρι ενα σημειο..
η προπονηση με βαρη απο μονη της ειναι αδυνατο να ανακαμψει την ανθρωπινη φθορα σε ολους τους τομεις..
κ το οτι τα κυταρα απο ενα σημειο κ μετα πεθαινουν σε γρηγοροτερους ρυθμους αποτι αναπλαθονται ειναι κατι που δεν χωρα αμφιβολια..
οποτε σε ενα ανθρωπο που ειναι σε μια προχωρημενη ηλικια κ δεν κανει χρηση διαφορων ουσιων,ειναι λιγο δυσκολο να κρατησει μεγαλο κομματι της μυικοτητας του..αν ειχε υπερβολικη μυικη αναπτυξη στην ακμη του,τοσο θα χασει αναλογικα αργοτερα λογω ομοιοστασης..κ αυτο ειτε σταματησει να προπονειται,ειτε οχι..απο ενα σημειο κ μετα η δυναμη χανεται κ το σωμα δεν εχει τις ιδιες αντοχες.

το 100% απο το ενα αξιοπρεπες ποσοστο θα ελεγα οτι απεχει καπου 30%(σε 60αρηδες ας πουμε)-50%(σε ατομα απο 70 κ πανω) ,με τις πρωτες μειωσεις σε δυναμη να παρατηρουνται απο τα 40 κ μετα ακομα κ σε ελιτ αθλητες..

σαφως ενας αθλουμενος θα ειναι σε καλυτερη κατασταση σε μεγαλυτερη ηλικια απο ενα μη αθλουμενο σε αυτο το κομματι,αλλα εδω εγω αναφερομαι σε ταυτοχρονη υπαρξη τραυματισμων απο προπονησεις κλπ..
πραγμα που σημαινει οτι ακομα κ αυτο το -30% σε ενα 60αρη με τραυματισμους,μπορει να ειναι αρκετο για να του δημιουργησει καποιο προβλημα στην καθημερινοτητα του..