PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρώματα διατροφής και μεγαλακρία



Douglas
04-02-13, 12:05
Δεν ξέρω αν υπάρχει στάνταρ απάντηση στο ερώτημα,εγώ το κάνω κι αν γνωρίζει κάποιος απαντάει.

Λοιπόν πάσχω από μια ασθένεια που λέγεται μεγαλακρία.Χοντρικά θα σας πω με τι έχει να κάνει,αν θέλετε λεπτομέρειες αναλύω.Είναι πρόβλημα στην υπόφυση που είναι η πηγή των ορμονών για το σώμα μας και συγκεκριμένα σε μένα υπερπαράγεται αυξητική ορμόνη(GH και IGF-1).Ενδεικτικά να πω ότι όταν το πρωτοανακαλυψα και πριν ξεκινήσω θεραπείες είχα τιμές 10 φορές πάνω από το ανώτερο επιτρεπτό όριο.

Τώρα σκέφτομαι να ξαναρχίσω βάρη,και θέλω να πάρω κάποιο συμπλήρωμα κρεατίνης για ένα-ενάμιση μήνα να μου δώσει κάποιο boost αρχικό. Γνωρίζετε αν η κρεατίνη επηρεάζει τα επίπεδα της αυξητικής ορμόνης η δεν υπάρχει συσχετισμός?

Στους γιατρούς που ρώτησα στο θεαγένειο μου είπαν καλύτερα να μην πάρω αλλά όχι απαγορευτκά και κατηγορηματικά.Ποιο πολύ με το στυλ ''όχι μην παίρνεις τέτοια,που ξέρεις τι βάζουν μέσα''...και σύμφωνα με μια αντίληψη ότι όλα τα συμπληρώματα(είτε κρεατίνη είτε πρωτεΪνη είτε αναβολικά)κάνουν κακό και καλό είναι να μην παίρνει κανένας.

Ευχαριστώ.

lila_1
04-02-13, 13:03
Είχα ξαναδιαβάσει κάποια στιγμή για αυτή τη πάθηση......

Με την διυδροτεστοστερόνη έχει συσχετιστεί η κατανάλωσή της, αλλά δε νομίζω ότι σε αφορά αυτό
Δεν έχει άμεση συσχέτιση με την GH, ωστόσο έχει βρεθεί έμμεση συσχετιση με την έννοια ότι αυξάνει την απόδοση των προπονήσεων (που με τη σειρά τους υποτίθεται αυξάνουν την παραγωγή GH)
Οπότε δν θα έχεις κάποιο θέμα με την κρεατίνη

Αλλά αν θες τη γνώμη μου δε χρειάζεται καν να πάρεις. Σαν αρχάριος που είσαι δεν έχει κάποιο νόημα η κρεατίνη

NASSER
04-02-13, 15:16
Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί στη περίπτωση σου είναι η ένταση της προπόνησης, που πρέπει να είναι στο ελάχιστο βαθμό και αερόβιο χωρίς να ανεβάζεις παλμούς. Σετ και καλό διάλειμμα... περπάτημα γρήγορο χωρίς λαχάνιασμα...
Τα συμπληρώματα όπως είπε και η lila_1, δεν τα χρειάζεσαι για αρχή. Έπειτα αν τα εντάξεις στη διατροφή σου δεν θα δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα όταν τα παίρνεις με μέτρο.

Douglas
04-02-13, 15:59
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Νάσερ αυτά που λες είναι πολύ σωστά και σαν να είσαι στο μυαλό μου.Η προπόνηση που κάνω βγαίναι ακριβώς έτσι,με μέτρια ένταση και μεγάλα διαλείματα,αλλιώς δεν την παλεύω,πάει από μόνο του.

Απλά αυτά τα αρχικά στάδια τα έχω περάσει.Το Μάρτιο του '12 έκανα χειρουργίο,μέτα ενάμιση μήνα τίποτα,ύστερα περπάτημα,στη συνέχεια ένταξα 3 φορές την εβδομάδα μονόζυγο και τους 2 τελευταίους μήνες κάνω μονόζυγο,βυθίσεις και kettlebells.Όλα αυτά αφού ρώτησα τους γιατρούς που με παρακολοθούν.

Γι αυτό σκέφτομαι να εντάξω κρεατίνη σαν βοήθημα έχοντας στο νου να ξεκινήσω βάρη και μόνο ένα κύκλο για ενάμιση μήνα.Απο ότι κατάλαβα πάντως η κρεατίνη δεν επηρεάζει άμεσα την αυξητική.

NASSER
04-02-13, 18:58
H κρεατίνη λόγο κατακράτησης υγρών μπορεί να σου αυξήσει την πίεση. Δες κατά πόσο σε επηρεάζει αυτό. Αν την θες μόνο για δύναμη, να επιλέξεις κρεαλική σε κάψουλες που σχετικά δεν κάνει κατακράτηση. Εγώ όμως στη περίπτωση σου τη θεωρώ περιττή, γιατί καλό είναι να κάνεις προπόνηση αλλά και να αυξήσεις τη δύναμη σου πάνω από κάποια όρια, δεν είναι ενθαρρυντικό στην περίπτωση σου, καθώς πάλι καταπιέζεται η καρδιά.
Αν θες να πάρεις συμπληρώματα για να αυξηθεί σταδιακά η φυσική σου κατάσταση και παράλληλα το μυικό σου, επέλεξε συμπλήρωμα πρωτεΐνης ή αμινοξέα για επιπλέον πρωτεΐνη.

Douglas
04-02-13, 19:57
Αυτό με την πίεση με προβλημάτισε καθώς υπάρχει θέμα και παίρνω χαπάκι.Οπότε την απορρίπτω και κοιτάω για πρωτείνη αφού θέλω αυτό που είπες,σταδιακή βελτίωση της φυσικής κατάστασης.

Αν θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη θα σου ήμουν υπόχρεος.Αν δε γίνεται να αναφερθεί δημόσια με pm

Και πάλι ευχαριστώ.

NASSER
04-02-13, 20:05
Όποια και να πάρεις με ποσοστό 70% και πάνω είναι καλή. Μην σε απασχολεί να είναι whey ή isolate ή blend.

Douglas
04-02-13, 21:07
Thanks και σένα και τη lila

snake133
05-02-13, 00:15
Υπάρχουν και κάποιες πρωτείνες όπως αυτή:

http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?7405-Syngex-%28VPX%29&highlight=syngex

οι οποίες περιέχουν αναπτυξιακούς παράγοντες που ανέφερες, οπότε υποθέτω ότι επιβαρύνουν την κατάσταση. Οπότε χρειάζεται μία λίγο μεγαλύτερη προσοχή στην επιλογή πρωτείνης.:toast:

NASSER
05-02-13, 00:18
Υπάρχουν και κάποιες πρωτείνες όπως αυτή:

http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?7405-Syngex-(VPX)&highlight=syngex

οι οποίες περιέχουν αναπτυξιακούς παράγοντες που ανέφερες, οπότε υποθέτω ότι επιβαρύνουν την κατάσταση. Οπότε χρειάζεται μία λίγο μεγαλύτερη προσοχή στην επιλογή πρωτείνης.:toast:

Φίλε προκειμένου να κάνουν διαφήμιση, αναγράφει η κάθε εταιρεία τα δικά της τρικ... Αν περιείχε αναπτυξιακούς παράγοντες που λες, θα είχε και διαφορετική τιμή και καταναλωτικό κοινό... ;)