PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερκόπωση, Βοήθεια!



Milio
12-02-13, 18:21
Πριν ένα χρόνο άρχισα να κάνω καθημερινά όλες μου τις μετακινήσεις με ποδήλατο, 4 φορές την εβδομάδα κολυμπι και 5-6 φορές βάρυ(έκανα και πιο πριν γυμναστική αλλά όχι τόσο πολύ). Μετά από 4-5 μήνες άρχισα να νιώθω κούραση, να εχω κολήσει και να μην μπορώ να ανέβω κιλά, στο κολύμπι να νιώθω πολυ κουρασμένος και να έχω κάτι περίεργα κρυώματα μίας μέρας. Επειδή, μένω Σουηδία και εκείνη την περιοδο είχε πολλές βροχές και υγρασία το συνδύασα με αυτό.
Τα χριστούγεννα κατέβηκα Ελλάδα για 1.5 μήνα και με κάτι φίλους πηγαίναμε για τρέξιμο 8-10χιλιόμετα. Μία μέρα έπαθα ένα ψιλοκρυωματάκι και σταμάτησα για 2-3 μέρες αλλά μετα πάλι ξανα ξεκινησα αν και ένιωθα στους μυς των ποδιών περιέργους πόνους και αν τα έτριβα δημιουργουνταν μώλωπες. Πήγα μία φορά για τρέξιμο και την επόμενη γύμνασα πόδια στο γυμναστήριο. Μετά απο εκείνη την μέρα κατάπρευσα. Ένιωθα σαν να έχω πυρετό, ατονία, κουραση και υπερβολικούς πόνος στα πόδια απο πάνω μέχρι κάτω. 3 εβδομαδες ήμουνα στο κρεβάτι και δεν μπορούσα ούτε να κοιμη8ώ απο τους πόνους. Εντωμεταξή να θέλω να πάω σε κάποιο γιατρό και να μην βρίσκω λόγο ότι όλοι έλλειπαν σε διακοπές και αυτό που κατάφερα ήτανε μόνο να κάνω εξετάσεις αίματους οι οποίες δεν έδειξαν κάτι.
Τώρα και 1.5 μήνα ειμαι Σουηδία, έχω πάει σε έναν ορθοπεδικό ο οποιος μου είπε οτι το πιο πιθανόν έχω πάθει υπερκόπωση και μου έκανε σπινθηρογράφημα οστών(το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο συσχετίζεται με την υπερκόπωση) αλλά μέχρι τώρα δεν έχω πάρει καμμια απάντηση. Αθτη την στγμή νιώθω κούραση στα πόδια συνέχεια και αν κάνω ποδηλατο για κανενα μισάωρο και πάω και τίποτα κολύμπι την επόμενη μέρα είμαι πτώμα και το μόνο που θέλω ειναι να κοιμάμαι...
Για αυτό το λόγο σας γράφω μήπως κάποιος ξέρει κάτι παράπανω για αυτό το θέμα που θα μπορούσε να με βοηθήσει όπως τρόπους αποκατάστασης και πόσο χρόνο παίρνει για πλήρως αποκατάσταση;

giannis22
12-02-13, 18:30
Απο φαγητο τρως καλα? Ξεκουραση τουλαχιστον μια φορα κανεις? Εξετασεις θυροειδη εκανες?

Milio
12-02-13, 18:52
Απο φαγητο τρως καλα? Ξεκουραση τουλαχιστον μια φορα κανεις? Εξετασεις θυροειδη εκανες?

Από φαγητό 5 γεύματα συνήθως, 200γρ κρέας/ψάρι με πατάτα/ρύζι/μακαρόνι και σαλάτα και 2-3 φρόυτα.
Ξεκούραση, παλιά όχι τόσο πολύ τώρα την πιο πολύ ώρα την περνάω στο κρεβάτι....
Θυροειδή έχω κλινικό υποθυροειδισμό και παίρνω το κλασικό χαπάκι εδώ και 2 χρόνια αλλά από τις εξετάσεις αίματος που είχα κάνει τα χριστούγεννα δεν έχουν δείξει κάτι παραπάνω και με έναν ενδοκρινολόγο που μίλησα μου είπε ότι δε συσχετίζεται ο πόνος στα πόδια γιατί δεν έχει προχωρήσει στο στάδιο του υποθυροειδισμού αλλά ότι παραμένει ακόμα κλινικός.

giannis22
12-02-13, 23:56
Εγω εχω υποθυροειδισμο και περνω το unimazole.κατσε ξεκουρασω καμια εβδομαδα.σε πιο σημειο πονας στα ποδια

Milio
13-02-13, 02:11
Εγω εχω υποθυροειδισμο και περνω το unimazole.κατσε ξεκουρασω καμια εβδομαδα.σε πιο σημειο πονας στα ποδια

Μα κάθομαι εδώ και 2 μήνες σχεδόν, άντε να πάω για κανένα χαλαρό κολύμπι αλλά δεν περνάει ο πόνος στους μύς των ποδιών και η κούραση υπάρχει συνέχεια. :(

ΠανοςΒ
13-02-13, 11:54
Απο ψυχολογία και στρες πως πας τον τελευταίο καιρό?

navagos
13-02-13, 12:41
Εμένα αυτά μου φαίνονται για συμπτώματα υπερπροπόνησης. Διάβασε το παρακάτω link:
http://kopilasia.blogspot.gr/2008/11/overtraining-syndrome.html

Milio
13-02-13, 16:38
Απο ψυχολογία και στρες πως πας τον τελευταίο καιρό?
Κάποιο στρες υπάρχει λόγω δουλείας, πανεπιστημίου, γυμναστηρίου και γυναίκας τρέχω για να τα προλάβω όλα αλλά δεν μπορώ να πώ ότι είμαι και στο στάδιο της καταθληψης. Εκτός και αν δεν το βλέπω εγώ.:unsure:


Εμένα αυτά μου φαίνονται για συμπτώματα υπερπροπόνησης. Διάβασε το παρακάτω link:
http://kopilasia.blogspot.gr/2008/11/overtraining-syndrome.html
Ναι υπερπροπόνηση εννοώ. Πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό το άρθρο. Σε ευχαριστώ.

Lao
14-02-13, 13:05
@Milio slow down και σύντομα θα σαι καλύτερα.

Μέση οδός φίλε, μέση οδός...

Δημήτρης Ασημομύτης
14-02-13, 21:49
Πριν ένα χρόνο άρχισα να κάνω καθημερινά όλες μου τις μετακινήσεις με ποδήλατο, 4 φορές την εβδομάδα κολυμπι και 5-6 φορές βάρυ(έκανα και πιο πριν γυμναστική αλλά όχι τόσο πολύ). Μετά από 4-5 μήνες άρχισα να νιώθω κούραση, να εχω κολήσει και να μην μπορώ να ανέβω κιλά, στο κολύμπι να νιώθω πολυ κουρασμένος και να έχω κάτι περίεργα κρυώματα μίας μέρας. Επειδή, μένω Σουηδία και εκείνη την περιοδο είχε πολλές βροχές και υγρασία το συνδύασα με αυτό.
Τα χριστούγεννα κατέβηκα Ελλάδα για 1.5 μήνα και με κάτι φίλους πηγαίναμε για τρέξιμο 8-10χιλιόμετα. Μία μέρα έπαθα ένα ψιλοκρυωματάκι και σταμάτησα για 2-3 μέρες αλλά μετα πάλι ξανα ξεκινησα αν και ένιωθα στους μυς των ποδιών περιέργους πόνους και αν τα έτριβα δημιουργουνταν μώλωπες. Πήγα μία φορά για τρέξιμο και την επόμενη γύμνασα πόδια στο γυμναστήριο. Μετά απο εκείνη την μέρα κατάπρευσα. Ένιωθα σαν να έχω πυρετό, ατονία, κουραση και υπερβολικούς πόνος στα πόδια απο πάνω μέχρι κάτω. 3 εβδομαδες ήμουνα στο κρεβάτι και δεν μπορούσα ούτε να κοιμη8ώ απο τους πόνους. Εντωμεταξή να θέλω να πάω σε κάποιο γιατρό και να μην βρίσκω λόγο ότι όλοι έλλειπαν σε διακοπές και αυτό που κατάφερα ήτανε μόνο να κάνω εξετάσεις αίματους οι οποίες δεν έδειξαν κάτι.
Τώρα και 1.5 μήνα ειμαι Σουηδία, έχω πάει σε έναν ορθοπεδικό ο οποιος μου είπε οτι το πιο πιθανόν έχω πάθει υπερκόπωση και μου έκανε σπινθηρογράφημα οστών(το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο συσχετίζεται με την υπερκόπωση) αλλά μέχρι τώρα δεν έχω πάρει καμμια απάντηση. Αθτη την στγμή νιώθω κούραση στα πόδια συνέχεια και αν κάνω ποδηλατο για κανενα μισάωρο και πάω και τίποτα κολύμπι την επόμενη μέρα είμαι πτώμα και το μόνο που θέλω ειναι να κοιμάμαι...
Για αυτό το λόγο σας γράφω μήπως κάποιος ξέρει κάτι παράπανω για αυτό το θέμα που θα μπορούσε να με βοηθήσει όπως τρόπους αποκατάστασης και πόσο χρόνο παίρνει για πλήρως αποκατάσταση;

Η υπερκόπωση δεν παρουσιάζεται από την μία στιγμη στην άλλη, αλλά σταδιακά (πριν την υπερκόπωση έχουμε μια πτώση στην απόδοση και για αυτό νομίζουμε οτι δεν γυμναζόμαστε αρκετά ή όσο εντονα πρέπει οπότε αυξάνουμε την ένταση της προπόνησης πράγμα το οποίο χειροτερευει την κατάσταση μας).Συνήθως ο αθλητής που τείνει να παρουσιάσει υπερκόπωση έχει κάποια σημάδια όπως συνεχής κούραση, αυξημένο καρδιακό παλμό το πρωί, κακή ποιότητα υπνου, λήθαργο, μειωμένη ορεξη για συμμετοχή σε αθλήματα, ανορεξία κλπ.Αυτά όμως συμβαίνουν πριν το τελικό στάδιο της υπερκόπωσης στο οποίο πέφτεις στο κρεβάτι με ρίγη, δέκατα , αδυναμία ,πόνο στους μυς, ανορεξια και ατονία (αυτα διαρκούν συνήθως 3-4 μερες).Η αντιμετώπιση της υπερκόπωσης μετα από αυτό το στάδιο πρεπεί να ειναί πλήρης αποχή από όλες ρις δραστηριότητες (αθλητικές και μη), πάρα πολη καλή διατροφή εφόσον περάσει αυτό το σταδιο και μπορέσουμε να φάμε, λήψη συμπληρωμάτων και κάποια βόλτα στην εξοχή μακριά απο στρες και αγχος.Φυσικά θα πρέπει να σταματήσεις για κάποιο διαστημα τη δουλειά και να κάνεις και μια σειρα αιματολογικών εξετάσεων όπως τεστοστερόνη, κορτιζόλη, θυρωειδή, CPK, αλμπουμίνες ορού, γενική αίματος, σιδηρος, φαιριτίνη, χοληστερίνη (HDL,LDL).
O χρόνος αποκατάστασης εξαρτάται απο την κτάσταση που βρίσκεται ο οργανισμος μας.Θα σου συνιστουσα 2 βδομαδες αποχή από όλα και μετά να ξεκινήσεις πάρα πολή ελαφριά άσκηση σε ένταση και μικρλησς διαρκειας 4-5 φορες την εβδομάδα και εφόσον βλέπεις οτι καλυτερευη η κατάσταση σου αυξάνες πρώτα τη διάρκεια της άσκσης (σταδιακά) και σιγά-σιγά την ένταση σε συνδυασμο με πολή καλή διατροφή και συμπληρώματα.

Polyneikos
16-02-13, 21:16
Δημήτρη ευχαριστούμε για το κατατοπιστικό ποστ σου.
Γενικά, όταν ενας αθλουμενος έχει εντοπίσει ότι βρίσκεται σε σταδιο υπερκόπωσης ή εντελει την εχει υποστεί, τι συμπληρώματα προτείνεις, πέρα από την διατροφή;

Δημήτρης Ασημομύτης
18-02-13, 01:02
Δημήτρη ευχαριστούμε για το κατατοπιστικό ποστ σου.
Γενικά, όταν ενας αθλουμενος έχει εντοπίσει ότι βρίσκεται σε σταδιο υπερκόπωσης ή εντελει την εχει υποστεί, τι συμπληρώματα προτείνεις, πέρα από την διατροφή;

Yπαρχουν καποια βοτανα antistres τα οποια μειωνουν την κορτιζολη που ειναι καταβολικη ορμονη και αυξανεται οταν ενας αθλητης εκτιθεται συχνα σε εντονο stres ενα τετοι συμπληρωμα ειναι το super cortisol support της nowfoods επισης χρειαζεται μεγαλες δοσεις αντιοξειδοτικων,βιτ. C,E και αλλα αντιοξειδοτικα,μαγνησιο και ξεκουραση,ξεκουραση,ξεκουραση...:)

Milio
18-02-13, 16:38
Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια παιδιά! Δημήτρη θα προσπαθήσω να βρω αυτό το super cortisol και τα υπόλοιπα, βιταμίνες C, E και μαγνήσιο. Πέρα από αυτά υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει; Έιχα διαβάσει κάπου στο ίντερνετ ότι και η λήψη αμινοξέων βοηθάει στην ανάκαψη τραμαυματισμένων μυών.

Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε. Απ'ότι τώρα συνειδητοποιώ από τα συμπτώματα η υπερκόπωση πρέπει να είχε εμφανιστεί από το Σεμπτέβριο. Οι πόνοι που έχουν εμφανιστεί στους μύς των ποδιών το Δεκέμβριο μετά από εξαντλιτική προπόνηση(τρέξιμο,ποδήλατο και βάρη) οφείλονται από την υπερκόπωση ή ακόμα χειρότερα τα κούρασα τόσο πολύ που τα έκαψα;;
Οι πόνοι αυτοί εμφανίστηκαν το Δεκέμβριο, όπου μετά από εξαντλιτική προπόνηση άρχισα να έχω αβάσταχτους πόνους και να εμφανίζοναι μελανιές χωρίς να έχω χτυπήσει κάπου, οι οποίοι πόνοι συνεχίζονται να υπάρχουν μέχρι τώρα και να μην περνάνε με τίποτα.

TRIANTAFYLLOU
18-02-13, 17:23
οι μυς δεν καίγονται απλα όταν ο όγκος προπόνησης υπερβαίνει αυτα που δίνουμε απο τροφή η συμπλήρωμα και την δυνατότητα ανάρωσης του οργανισμού , τοτε λέμε καταβολιζόμαστε , αργει η ανάρωση έχουμε σημάδια κόπωσης και μειωμένων επιδόσεων

και το τι είναι υπερβολή είναι υποκειμενικό για τον καθένα και έχει να κάνει με το επίπεδο φυσικής κατάστασης που βρίσκετε , μπορει κανείς να πεί δηλαδη σιγα τιποτε δεν είναι αυτα που κάνεις άλλος κάνει περισσότερα , αλλα δεν τα κοιταμε αυτα και ο καθένας έχει το επίπεδο και τις δυνατότητές του και όταν υπερβάλουμε δεν έχουμε πιο γρήγορα αποτελέσματα αλλα αργούμε περισσότερο και χάνουμε χρόνο


πολυ εύκολα όταν έχουμε συμπτωματα κούρασης και ατονίας , μπορούμε να το διαπιστωσουμε όπως ανεφερε ο δημήτρης κάνοντας αιματολογικές εξετάσεις σε συγκεκρημενες τιμες που δείχνουν την κούραση του οργανισμού όπως το cpk και σίδηρος φεριτινη και αυτες που προαναφέρθηκαν και επαρκη πρόσληψη πρωτεινών και αμινοξέων που είναι οι δομικοι λίθοι των μυών

κάποτε κάναμε υπερβολές στην προπόνηση νομίζοντας θα επισπεύσουμε τα αποτελέσματα και οφελη μας αλλα συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο

Δημήτρης Ασημομύτης
18-02-13, 17:34
Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια παιδιά! Δημήτρη θα προσπαθήσω να βρω αυτό το super cortisol και τα υπόλοιπα, βιταμίνες C, E και μαγνήσιο. Πέρα από αυτά υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει; Έιχα διαβάσει κάπου στο ίντερνετ ότι και η λήψη αμινοξέων βοηθάει στην ανάκαψη τραμαυματισμένων μυών.

Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε. Απ'ότι τώρα συνειδητοποιώ από τα συμπτώματα η υπερκόπωση πρέπει να είχε εμφανιστεί από το Σεμπτέβριο. Οι πόνοι που έχουν εμφανιστεί στους μύς των ποδιών το Δεκέμβριο μετά από εξαντλιτική προπόνηση(τρέξιμο,ποδήλατο και βάρη) οφείλονται από την υπερκόπωση ή ακόμα χειρότερα τα κούρασα τόσο πολύ που τα έκαψα;;
Οι πόνοι αυτοί εμφανίστηκαν το Δεκέμβριο, όπου μετά από εξαντλιτική προπόνηση άρχισα να έχω αβάσταχτους πόνους και να εμφανίζοναι μελανιές χωρίς να έχω χτυπήσει κάπου, οι οποίοι πόνοι συνεχίζονται να υπάρχουν μέχρι τώρα και να μην περνάνε με τίποτα.

βοηθαει η γλουταμινη και τα bcaa αλλα πρεπει να σταματησεις ωποσδηποτε 2 εβδομαδες .οι μυς δεν καιγονται ,επισης να κανεις ωποσδηποτε ενα υπερηχο κατω ακρων...

Milio
18-02-13, 17:51
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις.

Την προπόνηση την έχω κόψει από τα μέσα Δεκεμβρίου! Έχω πάει μερικές φορές για κολύμπι(1-2 την εβδομάδα) και κάνω ποδήλατο απλά για τις μετακινήσεις μου.
Το πρόβλημα είναι ότι τον επάνω κορμό του σώματος τον νιώθω καλά αλλά τα πόδια είναι που με κρατάνε τελείως πίσω. Αν κάνω λίγο πιο γρήγορα ποδήλατο ή κάνω για καμμία ώρα την επόμενη μέρα έχω ατονία,κούραση και πόνο!
Θα προσπαθήσω να πείσω το γιατρό μου να κάνω υπέρυχο!
Ευχαριστώ και πάλι!

TRIANTAFYLLOU
18-02-13, 19:29
αυτα είναι συνηθισμένα πράματα λογικο όταν τα πόδια συμμετέχουν σε δραστηριότητα όπως η ποδηλασία να έχουν έντονα σημάδια κόπωσης και όταν ξεκουραζόμαστε και τρώμε σωστα, πέρνουμε και τα βασικά βοηθήματα τότε η ανάρωση έρχετε πιο γρήγορα και δείχνει το πράμα ότι απλα έχουμε έρθει σε κόπωση και ούτε χρειάζετε με το παραμικρό να γινόμαστε υποχόνδριοι και να τρέχουμε σε γιατρούς , αλλα μόνο όταν επιμένει ενα πρόβλημα ενω κάνουμε τις απαραίτητες ενέργειες

επειδη εσυ ενω μετα απο χρόνο αποχής δεν βλέπεις την απαιτούμενη βελτίωση , ενω βέβαια βοηθας τον οργανισμό σου τρώγοντας σωστα και με κάποια συμπληρώματα κυρίως πρωτείνες και αμινοξεα , τοτε μια παραπομπή για υπέρυχο θα δώσει φως στο πρόβλημα , αλλα το γεγονός ότι η κόπωση εστιάζετε μόνο στα πόδια , είναι σύμπτωμα υπερπροπόνησης